نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
Like Tree5Likes
 • تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) 4 Post By ویکی
 • تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) 1 Post By Niloofar Abi

جیره غذایی متعادل و بالانس

This is a discussion on جیره غذایی متعادل و بالانس within the انجمن روشهای تغذیه سگ forums, part of the تالار دوستداران سگها category; [list][*] جیره غذایی متعادل و بالانس [/list] تغذیه خوب و مناسب برای سلامتی و بهداشت سگ لازم و ضروری است ...

 1. Top | #1

  کاربر فعال

  کاربر فعال


  حیوان خانگی
  cat
  محل سکونت
  karaj
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  88
  می پسندم
  259
  مورد پسند : 19 بار در 10 پست

  پیش فرض جیره غذایی متعادل و بالانس


  [list][*]جیره غذایی متعادل و بالانس[/list]
  تغذیه خوب و مناسب برای سلامتی و بهداشت سگ لازم و ضروری است . مصرف غذاهای آماده و تجاری مناسب بوده و به راحتی در دسترس می باشد . ترکیبات غذاهای آماده به صورت بالانس شده و متعادل است و از نظر کنترل کیفیت نیز نکات لازم در مورد آنها رعایت می شود . توصیه می شود ه برگه راهنمای روی قوطی غذاهای آماده توجه شود تا از نظر ترکیبات غذایی مناسب با وضعیت و سن حیوان باشد . بهتر است براساس سن حیوان در مورد توله های درحال رشد از غذاهای مقوی و مناسب افزایش رشد استفاده شود و در مورد سگهای بالغ غذاهایی با رژیم نگهدارنده انتخاب شوند. درمورد غذاهای آماده گاهی در تبلیغات بررسیهایی که از نظر رشد و اثربخشی رژیم غذایی مناسب باشد تبلیغ می شود که شما می توانید از تاثیرپذیری آنها مطلع شوید.
  لازم است همه سگها حداقل دو بار در روز غذا بخورند و میزان و حجم غذا باید به گونه ای باشد که پس از گذشت 20 تا 30 دقیقه تمام شود . درصورتی که حیوان در این مدت از غذا به طور کامل استفاده نکند ، بهتر است غذای باقی مانده یا اضافی از جلوی سگ برداشته شود . برای تعین میزان غذای موردنیاز حیوان می توان با توجه به وزن و خصوصیات فیزیکی نیاز غذایی را محاسبه نمود .
  توصیه می شود کمتر از 5درصدحجم غذای اصلی را هویج رنده شده یا سبزیجات خرد شده دیگر تشکیل دهد . هرچند تهیه غذاهای خانگی نسبت به نوع تجاری و آماده ، وقت گیرتر و سخت تر می باشد ولی مناسبتر و باارزش تر است چون غذا به صورت تازه در اختیار حیوان قرار میگیرد . برای حفظ شادابی و سلامتی حیوان توصیه می شود از جوانه گیاهان در جیره غذایی استفاده شود .
  نیازهای غذایی روزانه
  _کالری مورد نیاز حیوانات براساس سن ،میزان فعالیت و متابولیسم متاوت است . متوسط نیاز به کالری یک سگ بالغ کوچک(7-11کیلوگرمی) بین 600تا900 کالری و سگ بالغ با جثه ی متوسط (25-16 کیلوگرمی) 900تا1500 کالری و سگ بالغ با جثه بزرگ (38-26کیلوگرمی) بین 1500 تا 2000 واحدکالری می باشد.
  _مصرف کربوهیدراتها و مواد نشاسته ای به عنوان منبع اصلی انرژی برای سگها مناسب است که جهت سهولت هضمو جذب در بدن توصیه می شود و به صورت پخته شده مصرف شوند.
  _چربیها مواد غذایی با انرژی بالاتر نسبت به مواد نشاسته ای هستند .به علت عدم توانایی تولید برخی از اسیدهای چرب مانند اسیدلینولئیک توصیه می شود آنها را به جیره غذایی سگ اضافه نمایید .
  _نقش و عملکرد پروتئین در ساخت و ترمیم بافت عضلانی می باشد ، لازم است برخی از ترکیبات پروتئین مثل آمینواسیدها نیز به صورت اضافی در جیره ی غذایی وجود داشته باشد تا کمبود آنها در بدن ظاهر نشود .
  _ سگهای بالغ نیاز به 12 نوع پروتئین ضروری دارند . سگها عموما قادر به تامین ویتامین سی مورد نیاز خود می باشند.
  _ نقش مواد معدنی در بدن برای رشد استخوانها و طویل شدن آنها و افزایش رشد لازماست . از طرف دیگر برای انجام برخی از مراحل متابولیکی در بدن نیاز به مواد معدنی می باشد.


 2. کاربر مقابل پست DVM-Vafaei عزیز را پسندیده است:


 3. Top | #2

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  3
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  269
  می پسندم
  620
  مورد پسند : 310 بار در 90 پست

  پیش فرض روشهای متداول در تغذیه حیوانات خانگی

  همواره سعی شود که ازیک غذای متعادل وبالانس درتغذیه سگها استفاده گردد. بدین معنا که همواره نباید ازیک عنصرغذایی آماده بالانس وجود ندارد می توان با استفاده ازگوشت وغلات(گندم. ذرت. برنج) غذای متعادلی را تهیه دید.

  * درصورت تغییرغذا به تدریج این عمل را انجام دهید.

  * کنسروهای بازشده را همواره دریخچال نگهداری کنید تا دستخوش فساد نگردد. به خاطرداشته باشید که غذای باقیمانده درظرف غذای حیوان را هرچه سریعترپس ازسیرشدن آن دوربریزید وظرف مربوطه را شسته وخشک نمائید. زیرا ظرفهای کثیف محیط مناسبی برای تکثیروتجمع میکروبهای خطرناک هستند.

  * سگ باید همواره آب تمیزوتازه دسترسی داشته باشد. نوشیدن آب یکی ازبرنامه های اصلی درتغذیه محسوب می شود.

  * ظرف آب نیزباید هرروز به خوبی شسته شده وبا آب تازه پرشود.

  * آب وغذای فراهم شده باید حرارت معمولی اتاق را داشته باشند به طوریکه نه خیلی گرم ونه خیلی سرد باشند.

  * ظرف غذا باید ازجنس فلز(ترجیحا استیل) باشد تا دام نتواند آنها را بجود وخرد کند واحتمالا قطعاتی ازآنها را ببلعد. درهمین راستا استفاده ازظروف یکبارمصرف پلاستیکی که به راحتی قابل خردشدن هستند به هیچوجه توصیه نمی گردد. ظرف غذای سگها را معمولا سنگین می سازند تا نتوانند آنها را واژگون نمایند. همچنین ظروف غذا باید به اندازه کافی بزرگ بوده ودیواره دارباشد تا ازریختن غذا به زمین جلوگیری گردد.

  * همچنان که گفته شد درموارد خاصی نظیربالغ شدن ومتوقف شدن روند رشد. بیماری. چاقی. آبستنی وشیردهی نیازهای غذایی سگها تغییرمی کند. دراین صورت باید نسبت به تکمیل یا کاهش عناصرغذایی جیره اقدام گردد. دریک چنین مواردی بهتراست که با دامپزشگ خود یا سایرافراد با تجربه مشورت نموده وازتوصیه های آنها استفاده نمائید.

  * هیچگاه بیش ازحد به سگ خود غذا ندهید وازپرخوری آن جلوگیری نمائید. چنانچه دربین وعده های اصلی غذا به حیوان جایزه های خوراکی متعدد بدهید ویا دائما برایش غذا بریزید سگ نیزآنها را خواهد خورد. بدین ترتیب زمینه چاق شدن اورا فراهم آورده اید واین امربه مرورزمان به سلامتی آن بخصوص مفاصل حیوان لطمه خواهد زد.

  * استفاده ازغذاهای سفت نظیراستخوان بطورمنظم توصیه می شود. جویدن این مواد سخت یا لقمه های خشک ازسوئی به تمیزشدن دندان کمک نموده وازوسوی دیگرباعث شکل گیری وسلامت لثه ها می گردد.

  * غذای دام را ترجیحا باید صاحب دام به اوبدهد. این امردرواقع یک اصل تربیتی است.

  تغذیه

  سگها جهت رشد. فعالیت وحفظ وضعیت بدنی خود نیاز به تغذیه مناسب دارند. همچنین تغذیه مناسب باعث سرحالی .شادابی وسلامتی حیوان می گردد. بطوریکه می توان ازوضعیت پوشش خارجی بدن وانعطاف پذیری پوست وحالت درخشندگی چشم وضعیت سلامتی حیوان را تشخیص داد. اصول تغذیه سگ همانند سایرحیوانات می باشد.تمامی سگها نیازبه ترکیبات غذایی با نسبت های مناسب دارند.

  تهیه جیره غذایی مناسب

  تغذیه مناسب سگ بسیارمهم است. غذای خورده شده دردرجه اول صرف نگهداری وضعیت بدنی حیوان شده ومابقی جهت رشد. فعالیت. آبستنی وشیردهی مورداستفاده قرارمی گیرد. چه شما سگتان را بوسیله غذاهای آماده تغذیه کنید یا درخانه برای آن غذا تهیه نمایید باید مطمئن شوید که آیا نیازهای غذایی حیوان تامین می شود یا نه؟ غذای سگها باید حاوی پروتئین. چربی. کربوهیدرات. ویتامین . عناصرمعدنی وفیبرباشد. هریک ازاین اجزاء بطریقی درسلامتی حیوان نقش ایفا می کند. اینکه نسبت ومقدارهرجزء چه میزان باشد به شرایط سگ ارتباط دارد. آیا سگ پیراست یا حیوان؟ آیا ازلحاظ فعالیت های بدنی درشرایط خوبی است یا مجبوراست که دائما درگوشه ای بخوابد؟ آیا درشرایط آب وهوایی سرد زندگی می کند یا گرم؟ درداخل خانه نگهداری می شود یا خارج ازآن؟ آیا به منظورخاصی مثلا انجام کاروشکارنگهداری می شود یا یک سگ آپارتمانی است؟ آیا سگ آبستن است یانه؟ آیا سگ دردوران شیردهی است یا نه؟ درهریک ازاین موارد نیازهای تغذیه ای متفاوت خواهد بود.

  ارزش غذایی پروتئین

  بافت های حیوان حاوی مقادیرنسبتا زیادی ازپروتئین می باشد لذا سگ جهت زنده ماندن ورشد به پروتئین مناسب نیازدارد. درغیراینصورت حیوان لاغرو ضعیف با موهای ژولیده. شکننده وتیره وتارخواهد بود و اغلب دچارریزش مو می باشد. توانایی سگها جهت هضم پروتئین متفاوت می باشد. اگرچه سگها 95-90% پروتئین گوشت تازه وضمائم غذایی را جذب می کنند اما تنها 80- 60% پروتئین گیاهی برای آنها قابل هضم است. زیادی پروتئین گیاهی باعث دل درد یا اسهال می گردد. لذا هرگزسعی نکنید بطورناگهانی جیره غذایی حیوان را به غذاهای گیاهی تغییردهید. با توجه به اینکه مقدارگوشت مصرفی درتهیه غذای سگ یکسان نیست نمی توان مقدار گوشت مورد احتیاج برای مصرف سگهای دارای وزنهای مختلف رامعین ومشخص کرد ولی با توجه به جثه حیوان سگهایی که وزن آنها کمتراز10 کیلوگرم باشد حداقل روزانه 200 تا 300گرم گوشت درغذا آنها ضروری است. برای سگهایی که وزن آنها بالاتراز 10 کیلوگرم باشد مصرف 500 گرم گوشت درتغذیه آنها ضروری است.

  ارزش غذایی چربی

  چربی ها درجیره غذایی به شکل واحدهای ساختمانی اسیدهای چرب وجود دارند که تعدادی ازآنها برای سگها ضروری می باشند. کمبود اسیدهای چرب باعث خارش وخشکی پوست. زبرشدن موها وتولید شوره می گردد. عفونت گوش. کری واختلالات عصبی مثل اضطراب. ترس وعصبانی بودن ازعوارض دیگرکمبود چربی می باشند. گذشته ازآن که چربی ها جهت فرایندهای متابولیک بدن ضروری می باشند بعنوان منبع انرژی نیزبرای سگها مطرح هستند. چربی ها 100% برای سگها قابل هضم هستند وموجب خوش طعم شدن غذای آنها نیزمی گردند. ازاینرو مصرف روغن زیتون که درحقیقت یک منبع بسیارخوب ازویتامین ها است درغذای سگ توصیه می شود.

  ارزش غذایی کربوهیدراتها

  کربوهیدراتها شامل مواد قندی ونشاسته می باشند. سگها می توانند مقدارزیادی ازانرژی موردنیازخود را ازکربوهیدراتهای موجود دربرخی غذاها تامین نمایند. مقادیرزیادی کربوهیدرات درگندم . جو. ذرت. سیب زمینی. برنج وهویج پخته وجود دارد. نان نیزبعنوان یکی ازمنابع کربوهیدرات قابل توجه می باشد. سگها براحتی مواد قندی مثل شکر. نشاسته. گلوکز. ساکاروز ولاکتوز را هضم می کنند. اما هضم قندشیر(لاکتوز) برای برخی ازآنها امکان پذیرنیست لذا دادن مقدارزیادی شیربه این سگها موجب اسهال می گردد. متاسفانه به غلط شایع گردیده است که دادن شیرینی به سگ موجب کوری آن می گردد لذا این امرقویا تکذیب می شود اما ازدادن شیرینی وقند زیاد به سگ بخصوص سگهای پیرو حیوانات دیابتی خودداری کنید.

  ارزش غذایی ویتامین ها ومواد معدنی

  ویتامینها برای تامین سلامتی ضروری می باشند. لذا مقدارآنها درغذا باید دقیقا تنظیم شود.بهتراست درسگهایی که نیازبه ویتامین بیشتری دارند ازمکملهای ویتامینی استفاده شود. برخی ازعناصرمعدنی به مقدارزیاد وبرخی به مقدارکم موردنیازمی باشند. کلسیم وفسفردارای ارتباط نزدیکی با هم هستند وازاهمیت بسیاری درجیره غذایی برخوردارند زیرا درشکل گیری ورشد دندانها واستخوان ها نقش بسزایی دارند. این عناصرباید به مقدارمناسب مورد استفاده قرارگیرند. زیرا به هم خوردن نسبت کلسیم وفسفروافزایش فسفرخون می تواند موجب بدشکلی استخوانها وبیماری ریکتزگردد. درصورتیکه بصورت هفتگی یک قلم گوسفند ویا گاو دراختیارحیوان قراردهید نیازآنها به مواد معدنی تامین می شود.

  فیبر

  مصرف فیبربرای سگها بسیارمفید می باشد. حدود 5% ازکل جیره غذایی سگ باید ازفیبرباشد. این گونه فرآورده های حاوی فیبرا می توان درغلاتی نظیر سبوس گندم. جو. برنج. ذرت وسبزیجات جستجو کرد. مزایای استفاده ازفیبرعبارتست از:

  * به علت افزایش حجم . سرعت عبورمواد غذایی را افزایش می دهد ودرنهایت مانع ایجاد یبوست ونفخ می گردد.

  * کمک به هضم غذا

  * بعنوان افزایش دهنده حجم غذا درسگهای چاق( همانند قرص های ضدچاقی درانسان) باید10 تا 15 درصد جیره غذایی استفاده شود.

  * کنترل وتسهیل جذب گلوکزپس ازهروعده غذایی درسگهای دیابتی باید 15-10 درصد جیره غذایی استفاده شود.

  مقدارغذایی که سگ نیازدارد

  ممکن است که شما تصورکنید دادن غذای بیشتربه سگ باعث تسریع دررشد آن خواهد شد درحالی که تغذیه بیش ازحد باعث اختلالاتی دررشد شده وطول عمرحیوان راکاهش می دهد. این عقیده که هرچقدر سگ تمایل داشت باید به اوغذا داد کاملا غلط است. مقدارغذایی که بهترین نتیجه را بدست می دهد شامل 80% غذایی است که حیوان تمایل به خوردن آن دارد. بیش ازاین موجب چاقی واختلالات رشد می گردد.

  انرژی موردنیازسگ

  میزان غذایی که یک سگ می خورد درارتباط با انرژی موردنیاز آن می باشد. انرژی موردنیاز ازطریق هضم پروتئین. کربوهیدرات وچربی تامین می شود. سگ نیزمانند انسان اگربیش ازنیازش غذا بخورد چاق می شود. انرژی بوسیله واحد کیلوکالری محاسبه می شود.

  انرژی چگونه تامین می شود؟

  درغذاهای کاملا خشک 50 درصد انرژی ازکربوهیدرات تامین می شود. 50 درصد باقیمانده بین پروتئین وچربی تقسیم می شود. درغذاهای نیمه مرطوب بیشترانرژی ازپروتئین تامین می شود. انرژی قابل استفاده درغذاهای کنسروی کامل بین سه جزء اصلی غذا تقسیم می شود اما درکنسروهای تمام گوشت چربی 52 درصد. پروتئین 41 درصد وکربوهیدرات تنها 7 درصد انرژی را تامین می کنند.

  زمان تغذیه

  به اکثرسگهای بالغ بالای 12 ماه باید تنها یک وعده غذا داد بهتراست که این وعده غذایی هنگام غروب باشد. برخی ازنژادهای کوچک بدلیل اینکه مقدارکمی غذا درهروعده می خورند باید دوبار درروز تغذیه شوند. بهتراست زمان غذا دادن به سگ را طوری تنظیم کنید که همزمان با غذا خوردن شما باشد. دراینصورت سگ مشغول خوردن غذای خود شده ومزاحمتی را برای شما ایجاد نمی کند. درصورتی که سگ درداخل خانه زندگی می کند چون بعد ازغذا خوردن نیازبه دفع دارد لذا بهتراست که نیمی ازغذا را زودترو نیمی ازغذا را درغروب به اوبدهید تا برای مدفوع وادرارکردن درشب مشکل نداشته باشد. ضمنا درسگهایی که استعداد چاق شدن دارند بجای عصرهنگام صبح به حیوان غذا دهید تا فعالیت بدنی آن درهنگام روز باعث مصرف غذا وجلوگیری ازچاقی گردد.

  محل غذا دادن به سگ

  سگها دوست دارند دریک جای ثابت غذا بخورند. این کارباعث می شود که زمان غذاخوردن آنها کاهش یابد. این محل بستگی به سلیقه شما دارد. اغلب سگها موقع غذا خوردن اطراف ظرف غذای خود را کثیف می کنند. لذا باید محلی را برای غذا دادن انتخاب کنید که به راحتی قابل تمیزکردن باشد. شما می توانید ظرف غذا وآب حیوان را داخل یک سینی پلاستیکی قراردهید. برخی ازسگها دوست دارند گوشت را ازظرف غذا خارج کرده وهمانند شیری که شکارخود را می درد برروی زمین قرارداده وآن را بخورند. برای این سگها بهتراست روی زمین روزنامه پهن کنید وگرنه مجبورید بعد ازهروعده غذا زمین را بشویید. غذاهای خورده نشده نباید روی زمین رها شوند زیرا بعد ازمدتی خشک وبدمزه می گردند. پس ازهروعده غذا باید غذای باقیمانده برداشته شود زیرا رها شدن آن درمحیط موجب آلودگی میکروبی ودرنهایت بیمارشدن سگ می گردد.

  تغذیه همزمان چند سگ

  اگربیش ازیک سگ دارید هرکدام ازآنها باید ظرف غذای مخصوص به خود داشته وهنگام تغذیه کمی ازیکدیگرفاصله داشته باشند. به سگها اجازه ندهید که ازظرف غذای سگ دیگربخورند. هرسگ باید فقط ازظرف غذای خود استفاده کند چون :

  * یک سگ بدلیل خوردن ازغذای بقیه سگها دچاراضافه وزن می گردد.

  *این امرموجب نزاع بین آنها می شود.

  * ممکن است برخی ازسگها نیازبه مکمل غذایی داشته باشند که درغذای اشتراکی دادن آن به سگ مورد نظرممکن نیست.

  * درموقع بیماری متوجه کاهش اشتهای سگ بیمارنخواهید شد زیرا سایرسگها باقی مانده غذا را خواهند خورد.

  آب آشامیدنی

  آب برای تمام موجودات حیاتی است. بسته به وزن سگها 3/2 بدنشان را آب تشکیل می دهد. درسگهای چاق 50% وزن بدن ودرسگهای لاغر75% وزن بدن را آب تشکیل می دهد. تمامی سگها ازطریق له له زدن. ازراه دستگاه گوارش. ازطریق ریه ها وکلیه ها آب را ازدست می دهند. لذا آب ازدست رفته باید جبران گردد. ازاینرو باید آب تمیزوتازه همیشه دردسترس حیوان باشد. جهت حفظ شرایط بدنی مناسب یک سگ باید 40میلی لیترآب به ازای هرکیلوگرم ازوزن بدنش دریافت کند. این آب می تواند ازراههای مختلف ازجمله آب موجود درغذا تامین شود. مسلما درفصل گرما که له له زدن بیشتراست نیازسگ به نوشیدن آب بیشترمی شود. همچنین سگهایی که دچار اسهال یا بیماریهای کلیوی هستند به آب بیشتری احتیاج دارند. لذا مقدارگفته شده تنها جهت راهنمایی برای سگهای سالم درنظرگرفته شده است. چندین بیماری وجود دارد که علامت مشخصه آنها نوشیدن بیش ازاندازه آب می باشد. ازاینرودرصورت مشاهده آن با دامپزشک تماس بگیرید.

  غذا دادن بین وعده های غذایی

  هرگزسگ را به غذا دادن بین وعده های غذایی عادت ندهید. درغیراینصورت سگ همیشه آماده گرفتن غذا ازدست هرکسی خواهد بود ومدام شما را برای دادن تکه ای غذا تحت فشارقرارمی دهد. لذا به افراد فامیل خود نیزبگویید غذایی به سگ ندهند. تکه هایی ازغذاهای باقیمانده شما که چرب نباشند را می توانید درظرف غذای سگ قراردهید تا دروعده بعدی به سگ بدهید. شما تکه های غذا را تنها بعنوان پاداش درمواقع تربیت سگ به اوبدهید. با این وجود مراقب باشید که زیادی آنها باعث چاقی سگ نشود.

  بدین منظورازمواد خوراکی زیراستفاده کنید:

  * تکه های کوچک گوشت

  * تکه هایی ازشکلات مخصوص سگ

  * تکه های بیسکویت

  احتیاط: هرگزازمکمل های ویتامینی یا معدنی برای اینکاراستفاده نکنید زیرا زیادی آنها باعث مسمومیت درحیوان می شود.

  ظرف غذا

  انتخاب ظرف غذا بستگی به قدرت مالی وسلیقه شما دارد. ظروف پلاستیکی ارزان هستند. اما اصولا بوسیله سگ جویده می شوند که این امرشستشوی آنها را مشکل می کند. ظروف استیل ازنظر تمیزکردن بسیار مناسب هستند اما بدلیل سبک بودن هنگام تغذیه سگ سروصدای زیادی ایجاد می کنند. ظروف سفالی لعابدارهم ارزان تراست وهم تمیزکردن آن راحت می باشد. دربرخی ازنژادها مثل اسپانیل. باست وسترکه دارای گوش های بلندی هستند گاهی مواقع هنگام تغذیه گوشهایشان داخل ظرف غذا می افتد که این امرمی تواند موجب آلودگی گوش گردد. برای این سگها باید ازظرفهایی که دهانه کوچکی دارند استفاده کنید. برای سگهایی که بدلیل مشکل کام نرم قادربه پائین آوردن بیش ازحد سربرای غذا خوردن نستند ظرف غذایشان را کمی بالاترازسطح زمین قراردهید تا حیوان سرخود را بالاترنگهداشته وغذا درمسیردرست خود وارد شود.

  ویتامین ها ومکمل های معدنی

  اکثرغذاهای آماده به استثناء دوره نقاهت. آبستنی. شیرواری ورشد نیازی به مکمل اضافه ندارند. اما غذاهای تازه اغلب نیازبه مکمل های ویتامینی ومعدنی دارند. این مکمل ها را می توان به دل. جگر. تخم مرغ. پس مانده غذایی. نان وسبزیجات اضافه کرد. مقادیرلازم جهت هرکیلوگرم غذای تازه عبارتست از:

  * 2تا3 قاشق چایخوری پودراستخوان

  * 2000-3000 واحد بین المللی ویتامین A

  * 200 -300 واحد بین المللی ویتامین D

  مکمل های اختصاصی

  تعداد زیادی ازاین ترکیبات دربازار موجود بوده که باید بی خطرترین آنها را انتخاب نمود وبرحسب توصیه کارخانه سازنده مورداستفاده قرارداد.

  تخم مرغ

  تخم مرغ منبع خوبی ازپروتئین قابل جذب می باشد. هرگزسفیده تخم مرغ خام را به سگ ندهید زیرا درجذب ویتامین B اختلال ایجاد می کند.

  شیر

  منبع خوبی ازپروتئین وکلسیم می باشد ولی دربرخی ازسگهای بالغ که فاقد آنزیم لازم جهت هضم لاکتوزهستند موجب اسهال می گردد.

  روغن گیاهی

  تعدادی ازروغن های گیاهی سرشارازاسید لینولئیک که یک اسید چرب ضروری است می باشند. درصورت کمبود این اسید چرب موهای حیوان کدربه هم ریخته وبدشکل می شود. دراکثرغذاهای آماده بیش ازیک درصد ازماده فوق وجود دارد ولی کمی بیشترهم ضرری ندارد.

  روغن کبد ماهی

  منبع خوبی ازویتامین است که باید تنها به مقدارکم مورد استفاده قرارگیرد.

  مخمر

  مخمرسرشارازویتامین های گروه B ومواد معدنی می باشد. این ترکیب برای سگهای مسن وآنهایی که دچارنارسایی کبدی هستند مفید می باشد. مقدارزیادترآن نیز مشکلی ایجاد نمی کند.

  ترکیبات گیاهی

  ترکیبات مختلفی موجود می باشند که ازآن جمله می توان به قرص های ساخته شده ازجلبکهای دریایی که حاوی ید می باشند اشاره کرد.

  تهیه کردن غذای خانگی

  امکان تهیه جیره غذایی متعادل ومناسب درخانه میسرمی باشد. هرگزبرای سگ بالغ گوشت چرخ کرده نخرید زیرا اغلب میزان چربی آنها بالااست. تکه هایی ازگوشت که چربی کمتری دارد مناسب ترمی باشد وخودتان می توانید درصورت نیازآن را چرخ کنید. بالانس بودن جیره غذایی سگ بسیارمهم است اما تنوع آن اهمیت کمتری دارد. اگرچه وجود مقدارمعینی سبزیجات درجیره غذایی سگ مفید است اما باید بخاطرداشته باشید که سگها حیواناتی گوشتخوارند واگرشما خود عادت به گیاه خواری دارید نباید تنها غذاهای گیاهی را به سگ تحمیل کنید. ازدادن قطعات استخوانی کوچک که احیانا تیزنیزمی باشند به سگ خودداری کنید. برای تهیه غذا درخانه ازریه گوسفند وگاو استفاده نکنید زیرا این اندامها علاوه براینکه ارزش غذایی چندانی ندارند اغلب حاوی کیستهای انگلی بوده که می توانند موجب آلودگی انگلی سگ شوند. ضمنا ازپای مرغ نیزدرصورت امکان استفاده نکنید زیرا ارزش غذایی چندانی ندارد وزیادی آن می تواند منجربه یبوست گردد. درهرصورت توصیه می شود حتما غذای حیوان را بصورت پخته به آن بدهید که به این ترتیب احتمال آلودگی کاهش می یابد وباعث اسهال الهضم شدن آن می گردد. درتغذیه حیوان همچنین می توانید ازسنگدان پاک شده مرغ اسکلت مرغ وکله مرغ استفاده کنید اما برای جلوگیری ازبوی نامطبوعی که درموقع پختن اسکلت مرغ درفصل تابستان ایجاد می شود می توانید ازپیاز. سیر. ادویه ویا سبزیجاتی نظیراسفناج یا جعفری استفاده کنید. درجدول زیرمعایب غذاهای مختلف آورده شده است .

  ماده غذایی


  اختلالات ناشی ازاستفاده بلند مدت

  پای مرغ


  یبوست شدید. کمبود تغذیه ای. اختلال رشد. اختلال درباروری

  جگر مرغ


  احتمال تجمع مواد آنتی بیوتیکی دربدن حیوان واختلالات متا بولیکی احتمال بی اثرشدن برخی آنتی بیوتیک ها درهنگام بیماری حیوان

  کله مرغ


  احتمال نفوذ تکه های تیزاستخوان درمری کمبود های تغذیه ای اختلال رشد

  جگرسفید

  گوسفند گاو


  بروزبیماری های انگلی خطرناک برای انسان وحیوا ازجمله کیست هیداتید درصورت عدم پخت

  دستورپخت غذایی ساده درمنزل

  این مقادیربرای یک سگ 10 کیلوگرمی می باشد.

  3/2 فنجان چایخوری برنج خام 1 قاشق چایخوری پودراستخوان

  3/1 فنجان چایخوری گوشت 1 قاشق چایخوری روغن ذرت

  6 قاشق چایخوری جگر 2/1 قاشق چایخوری نمک یددار

  روش پخت

  گوشت را پس ازخردکردن درکمی آب بپزید. برنج را کته نموده وبا گوشت مخلوط نمایید. پس ازخنک شدن سایراجزاء را به آن اضافه کنید وبصورت سرد یا ولرم به سگ بدهید.

  * برای حفظ شرایط بدنی مناسب درسگهای کوچک وسگهای بزرگی که برای رشد وفعالیت به انرژی بیشتری نیازدارند میزان برنج را نصف ومقدارگوشت را دوبرابرکنید.

  * برای سگهای چاق میزان برنج را نصف کرده گوشت کمتری استفاده کنید و 3/2 فنجان چایخوری جوانه گندم. مالت وانواع مخمرهای حاوی ویتامین های گروه B استفاده شود.

  * برای سگهای پیرمیزان برنج را نصف کنید و2/1 فنجان چایخوری گوشت و 2/1 فنجان چایخوری جوانه گندم به غذا اضافه کنید.

  روش دیگری که می توان برای تغذیه سگها بکاربرد پختن غذایی شبیه به آبگوشت برای آنها است که درآن علاوه بربه کارگیری گوشت واستخوان(بنابه شرایط اقتصادی) می توان ازسبزیجات وغده های گیاهی نظیرشلغم وهویج وسیب زمینی نیزاستفاده کرد. شایان ذکراست که سگ یک حیوان گیاه خوارنیست وچنانچه سگی را مجبوربه خوردن گیاهان نمائیم منجربه عوارض گوارشی وبروزاستفراغ واسهال خواهد شد ولی شروع تغذیه با مقادیرکم وسپس افزایش تدریجی آنها باعث تطابق دستگاه گوارش وتحمل آنها می شود. می توان به این آبگوشت نان نیزافزود. مطمئن باشید که سگها با علاقه خاصی آن را خواهند خورد.

  (اصول تغذیه عمومی)

  اصول ابتدایی تغذیه( دکتر قمریان)

  تغذیه

  تغذیه غلط نه تنها زمینه چاقی حیوان را فراهم می کند بلکه علت متداول ناراحتیهای پوست. هیستری. دیستروفی عضلانی( تحلیل عضلات) وسایرناهنجاریها است. باید همواره این حقیقت ساده را به یاد داشت که سگها حیوانات گوشتخواری هستند. آنها درحالت طبیعی تنها ازگوشت خام واستخوان تغذیه می کنند وگاهی هم برای تامین ویتامینها وموادمعدنی موردنیازخود مقداری گیاه وحشی وعلف می خورند. بنابراین روش ایده آل برای اینکه سگ خود را ازنظررژیم غذایی سالم نگاه دارید پیروی ازرژیم طبیعی غذایی وتغذیه با تنها گوشت خام می باشد که مقدارکمی سبزیجات خام تازه با آن مخلوط شده باشد. می توان هرهفته یک استخوان بزرگ خام نیزدراختیارحیوان قرارداد. ولی باید ازکلیه استخوانهای کوچک – مانند استخوانهای شکسته. مهره های کوچک وغیره پرهیزکرد. سگهای اهلی امروزی تمایل دارند که گاهی استخوانهای کوچک را یکباره فروببرند واین کارباعث گرفتگی مری یا روده می شود که نگرانیها وعوارض حاصل ازرفع انسداد به روش جراحی را درپی خواهد داشت. کلیه باصطلاح مکملهای جویدنی سگ خطرناک هستند. بیشترازآن جهت که شواهدی دردست است که آنها زمینه سازتشکیل سنگهای ادراری( سنگهای کلیه. حالب. مثانه وپیشابراه) می باشند. تخم مرغ . پنیر. ماهی وگوشت سفید( مرغ وخرگوش وغیره) جانشینهای پروتئینی مناسبی برای گوشت می باشند. ولی این بارنیزباید کلیه استخوانهای ماهی وطیوروجوندگان را کاملا ازگوشت آنها جدا کرد. بایستی بیسکویت وغذاهای آماده سگ به شکل ذخیره موجود باشد وتنها زمانی ازآنها استفاده گردد که غذاهای پروتئینی مناسب دردسترس نباشد با این حال ممکن است دراکثرنژادهای بزرگترلازم باشد که درصدی ازآنها را به منظورتامین حجم کافی مورد استفاده قرارداد. بنابراین باید یک رژیم غذایی ایده آل به این ترتیب باشد:

  دسته اول- توله ها ازهنگامی که ازشیرگرفته می شوند تا سن ده هفتگی

  چها وعده غذا درروز که مقدارآن براساس نژاد وجثه متفاوت است:

  اولین وعده یک تخم مرغ خام یا یک تخم مرغ آب پز سفت که کاملا خورد شده است.

  ساعت 8 بامداد

  دومین وعده پنیررنده شده با کاهو. هویج کلم یا گل کلم که کاملا ریزشده است .

  ساعت 1 بعداظهر

  سومین وعده گوشت قرمزخام- قیمه شده همراه با سبزیجات خام تازه ای که خورد شده باشد. ساعت 6 بعد ازظهر

  چهارمین وعده گوشت قرمزیا سفید خام یا پخته که این بارنیز سبزیجات تازه به آن اضافه شده باشد. ساعت 11-10 شب

  نوشیدنی هم شیر و هم آب که آب باید بدون محدودیت دردسترس حیوان باشد.

  تا آنجا که به مقدارغذا مربوط می شود باید مجموع مقدارروزانه آن برای نژادهای کوچکترحداقل 113 گرم و برای نژادهای بزرگتردست کم 454 گرم باشد.

  دسته دوم – ازسن ده تا شانزده هفتگی باید مقدارغذا همگام با رشد سگ رفته رفته افزایش یابد: مواد غذایی اساسی باید به گونه بالا حفظ شوند ولی می توان شیررا قطع کرد وتنها ازآب برای آشامیدن استفاده نمود: تعداد وعده ها بایستی به سه مرتبه درروزکاهش پیدا کند- 8 بامداد. 2 بعدازظهرو 8 شب. می توان برای کاستن ازقیمت غذا که باید مقدارروزانه آن درسن 16 هفتگی برای نژادهای کوچکتربه 226گرم وبرای نژادهای بزرگ به 908 گرم رسیده باشد تا ده درصد بیسکویت یا غذای آماده به آن افزود.

  دسته سوم- پس ازشانزده هفتگی

  باید روزی دو مرتبه به سگ غذا داد- درساعت 8 بامداد و 8 بعدازظهر- واین دو وعده غذای روزانه باید دربقیه طول زندگی سگ ادامه پیدا کند. به عقیده من روش جدید روزانه یک وعده غذا برای سگهای بالغ بی رحمانه است و زمینه آشغال خوری حیوان را فراهم می کند که می تواند منجربه فروبردن سنگ یا دیگراجسام خارجی شود. همچنین می تواند زمینه را برای پیچ خوردگی معده فراهم نماید که کشنده است.

  غذاهای کنسروشده سگ

  به اکثرغذاهای کنسروشده سگ. ویتامینها و مواد معدنی افزوده می شود وآنها را به یک غذای عالی تبدیل می کند اما دانستن این نکته ضروری است که گوشتهای کنسروشده اغلب حاوی درصد بالایی ازآب( دربعضی موارد تا 87 درصد) هستند. بنابراین روش است که باید حداقل به میزان دوبرابراز آنها به حیوان داد تا اطمینان حاصل شود که پروتئین دریافتی کافی می باشد. درصورتی که این کارانجام نشود حیوان همیشه گرسنه می ماند. درموارد نادری هنگامی که سگهای خود من (که به طورعادی با گوشت قرمزوسبزیجات تغذیه می شوند) ناچاربه خوردن گوشت کنسروشده هستند اصلا خشنود به نظرنمی رسند.

  غذاهای ترکیبی

  گوشت ساختگی که ازسویا ودیگرسبزیجات غنی ازپروتئین ساخته می شود غذاهای ایده آلی را برای سگ فراهم می کند ولی متاسفانه این گوشت درکشورما دردسترس عموم نیست. مخلوط غذاهای ترکیبی می توانند برای مدتی یک غذای رضایت بخش باشند ولی استفاده همیشگی ازآنها ممکن است زمینه سازاگزمای پوست و بثورات گوش باشد. بنابراین مسلما ازنظراقتصادی منطقی است که هرصاحب سگی تا حدامکان خود را پای بند به استفاده هرچه بیشترازغذاهای ایده آل بداند وبرای پرکردن حجم آن ازمواد جانشین استفاده نماید.

  مقادیر

  سگ تا سن نه ماهگی به بلوغ کامل نمی رسد.بنابراین مقدارغذا را بایستی اندک اندک پس ازسن چهارماهگی افزایش داد. سگهای کوچک بالغ (نژادهای کرن. جک راسل وغیره) روزانه حداقل به 454گرم غذا نیازدارند درحالی که نژادهای بزرگتر(ژرمن شفرد. لابرادور وغیره) دست کم به روزی36/1 کیلوگرم غذا احتیاج دارند. یک راه پسندیده برای تعیین مقدارصحیح غذا این است که آن را تقریبا معادل یک بیستم وزن بدن سگ درنظربگیرید. تغذیه صحیح حداکثرشانس را برای سالم بودن وسالم ماندن سگ فراهم می کند اما دوعامل مهم دیگرباقی مانده است که غفلت ازهریک ازآنها نه تنها می تواند سلامتی سگ را مختل کند بلکه زندگی آن را نیزبه مخاطره می اندازد. این دوعامل نگهداری وفعالیت بدنی است که درفصل بعد به آنها پرداخته خواهد شد.

  رژیم گیاهی

  چندین نفرازدارندگان سگ درانگلستان سگهای خود را با رژیم گیاهی تغذیه می کنند درحقیقت هم اکنون یک انجمن گیاهخواری سگ وجود دارد. اگرچه رژیم گیاهی با طبیعت گوشتخواری مغایرت دارد آنها ظاهرا می توانند با موفقیت پروتئین کافی را به شکل تخم مرغ و پنیروماهی آب پزتامین کنند- ماهی به آن اندازه درآب جوشانیده می شود که کلیه استخوانهای آن نرم گردد. مقداری سبزیجات خام ویک مکمل ویتامینی که ازنظر ویتامین B غنی باشد نیزبه آنها افزوده می گردد. من شخصا ترجیح می دهم که سگها با رژیم گوشتی که طبیعی تراست تغذیه شوند.

  اصول تغذیه :

  شرایط هر سگ در نوع تغذیه سگ بسیار مهم است آیا سگ یک سگ کاری است یا نگهبان و یا سگی برای ورزش و شكار سگ سالنی. در چه سنی قرار دارد . پیر یا جوان –دچار بیماری خاص میباشد یا خیر – آیا در دوران شیر دهی بسر میبرد یا در دوران حاملگی و ....

  سگهای آپارتمانی :

  سگهایی که در آپارتمان .آزمایشگاه یا در قفس نگهداری میشوند .

  سگهای فعال :

  سگهای بالغ که آزادانه فعالیت دارند و یا ذر قفس های آزاد بین 40 تا 150 متر مربع نگهداری میشوند

  سگهای کار :

  سگهای بالغی که با سرعت 8 کیلومتر بر ساعت 6%روزانه بالغ بر 4ساعت فعالیت دارند .

  ازآن جا بحث تغذیه بدون دانستن نقش آب پروتئین کربوهیدراتها و چربی و ویتامینها امکان ندارد به بحث در مورد هر کدام از موارد ذکر شده خواهیم پرداخت

  :آب:

  آب شاید مهمترین عنصر حیات باشد –آب بیش از هر ماده غذایی دیگر در طول روز تعویض میشود .میزان آب در همه بافتها یکسان نیست 72%بافت عضلانی و 25تا 30% در بافت چربی و 10 % در استخوان و غضروف آب وجود دارد .

  وظایف آب در بدن سگ شامل می شود بر :

  حلال مواد مغذی –هورمونها مواد دفعی حاصل ا ز متابولیسم مانند co2 ,آمونیاک و الکترولیتها نقش در سنتز مواد جدید

  تسهیل در عبور غذا در مری –نرم و لغنده کردن سطح مفاصل -تولید شیره های گوارشی :

  تنظیم درجه حرارت بدن منبع بعضی از عناصر جزعی چون فلوئور مس روی و در آبهای سنگین کلسیم و منیزیم

  در فعالیتهای بیوشیمیایی فعالیت دارد –نرم سازی و روان سازی حرکات بافتها باعث می شود باعث مایع بودن لنف و خون میباشد اب عملا در هر واکنش شيميايي دخالت دارد

  به عنوان بخشی از بافت غذا ها به طوری که آب موجود در غذاهای جامد از صفر تا 96%در نوسان است

  از طرفی یکی از محصولات نهایی متابولیسم پروتئین 0کربوهیدرات و چربی اب سات از هر گرم چربی –کربوهیدرات و پروتئین به ترتیب 1.7,.0.6و0.42 گرم آب بدست میآید د رنتیجه آب حاصل متابولیسم 100 کیلو کالری چربی ,کربو هیدرات,وپروتئین به ترتیب 11.1,15و 10.5 گرممیباشد 7-80حجم خون و 97%حجم ادرار از آب تشکیل شده است .

  برای سوزاندن هر کیلو کالری یک سی سی آب نیاز است . یعنی اگر سگ 1000 کیلو کالری نیاز داشته باشد در نتیجه یک لیتر آب نیاز دارد . سگ همیشه آب سالم و تمیز داشته باشد.:

  هر گاه 10 درصد از آب بدن کاهش یابد علایم کم آی ظاهر میگردد و اگر به بیش از 20%برسد کشنده خواهد بود افزایش آب نیز و باعث بوجود آمدن خیز یا ادم میباشد . در درجه حرارت بالا بدن مقادیر زیادی آب دفع میشود که به همرا ه آن مقداری

  سوال وجوابهایی راجع به تغذیه سگها

  سوال : درتغذیه سگها تخم مرغ را باید به صورت خام یا پخته مصرف کرد؟

  جواب: خوراندن تخم مرغ خام درسگها اغلب باعث استفراغ واسهال می گردد. اگرسفیده تخم مرغ خام به سگها خورانده شود اغلب درمدفوع حضوریافته وهمزمان باعث اسهال می گردد. سفیده تخم مرغ خام پس ازخورده شدن به سرعت ازمعده عبورمی نماید به طوری که درعرض 5/1 ساعت به روده های کوچک می رسد. درعوض سفیده تخم مرغ پخته شده درحدود 3-2 ساعت درداخل معده باقی می ماند ودرنتیجه به خوبی هضم می گردد. خوردن یک تخم مرغ دریک سگ 7-5 کیلوئی هیچ عارضه ای به همراه ندارد. اما مصرف دوتخم مرغ باعث شل شدن مدفوع ومصرف 4-5 تخم مرغ باعث اسهال خواهد شد. عوارض سفیده تخم مرغ خام معمولا پس از20- 8 ساعت قابل توجه است ودرحدود 50- 30 درصد ازسفیده تخم مرغ خام درمدفوع قابل جستجواست. بنابراین تنها 70-50 درصد ازسفیده تخم مرغ خام جذب بدن دام می شود درحالی که این مقداردرمورد سفیده پخته درحدود 90 درصد می باشد. همچنین مشاهده شده است سگهایی که با سفیده تخم مرغ خام تغذیه شده اند مبتلا به کمبود بیوتین می باشند.

  Tripdin- inhibitor موجود درسفیده تخم مرغ ممکن است هضم سفیده تخم مرغ را مختل ساخته وباعث اسهال گردد. این فاکتورتا حدودی به وسیله گرما غیرفعال می گردد.

  سوال : آیا جویدن استخوان برای رشد دندانها درتوله ها ضروری است؟

  جواب : اینکه جویدن استخوان برای رشد دندانها ضروری می باشد به اثبات نرسیده است. اما برای تمیزکردن دندانها کاملا ضروری می باشند. توله هایی که صرفا با مواد گیاهی تغذیه می شوند احتمالا میله های قفس خود یا سایروسایل را خواهند جوید.

  سوال : آیا شیریا سایر لبنیات درسگها باعث اسهال می شوند؟

  جواب : گاهی اوقات صاحبان سگها عنوان می دارند که شیریا سایرلبنیات درسگها باعث اسهال می شود. به نظرما این عقیده تا حدودی صحیح است. زیرا اگردرروده های سگها میکروبهای عامل گندیدگی وجود داشته باشد برروی شیریا سایر لبنیات عمل نموده وباعث تولید گازواسهال وعلایم گوارشی می گردد. حتی درتوله ها یا سگهای سالم نیزبا مصرف مقادیرزیاد شیرتازه ممکن است اسهال به وجود آید. زیرا شیرتازه دارای حدودا 5 درصد لاکتوزاست ومصرف زیاد شیربه معنی دریافت بیش ازحد لاکتوزمحسوب می گردد ودرنهایت باعث اسهال می گردد.

  سوال :آیا مصرف فرآورده های سویا درسگ می تواند باعث اسهال گردد؟

  جواب : واقعیت این است که پروتئینهای گیاهی گوشت ازلحاظ اسیدهای آمینه بالانس نیستند. بااین وجود پروتئینهای سویا ازبهترین انواع پروتئینهای گیاهی است وبا نتایجی خوب می توان ازآنها درتغذیه سگها استفاده کرد. ولی اگرسگی با مقادیر بیش ازشش گرم به ازای هرکیلوگرم ازوزن بدن(مثلا 60 گرم برای یک سگ 10کیلوئی) با آن تغذیه شود ممکن است منجربه اسهال گردد.

  سوال: چگونه می توانیم وزن سگ را کاهش دهیم ؟

  جواب: عمده ترین علت چاقی درسگها تغذیه بیش ازحد آنها توسط صاحبانشان است. همچنان که قبلا نیزتوضیح داده شد وزن مناسب برای یک سگ شرایطی است که طی آن دنده ها قابل رویت نبوده ولی با انگشتان قابل لمس باشند. برای کاستن ازوزن یک سگ چاق 40 درصد ازغذای آن را کاهش دهید وهرهفته وزن آن را کنترل نمائید. کاهش وزن معقول درسگهای نژاد کوچک درحدود 100 گرم درهفته ودرسگهای نژاد بزرگ 300 گرم درهفته می باشد. چنانچه دراین امرموفق شدید می توانید میزان غذا را 20 درصد افزایش دهید اما باید دقت نمائید تا مجددا سگتان چاق نگردد.

  سوال : آیا سگها ازخوردن غذای یکسان درهرروز خسته می شوند؟

  جواب : مدرکی وجود ندارد که سگها ازخوردن غذای یکسان درهرروزخسته شوند. چنانچه غذای بالانس مصرف کنند به هیچ توجه خاصی نیازنخواهند داشت واین طبق علاقه شما است که به هردلیلی غذای حیوان را تغییردهید. آیا شما دربین وعده های اصلی غذا به سگتان غذای اضافی هم می دهید. این کارمی تواند اشتهای سگ را ضعیف نماید. مخصوصا اگراین غذاهای اضافی خوشمزه ترازغذاهای اصلی باشند. بنابراین دادن غذاهای اضافی وتنقلات دربین وعده های اصلی را قطع نمائید. تنها اجازه دهید که ظرف حاوی غذا برای مدت معینی ودرمحل معینی دراختیاردام باشد وسپس تمام غذای اضافی را دوربریزید. دروعده بعد هم به همین روش عمل کنید. سگها به سرعت می آموزند که باید تمام غذای خود را دروقت تعیین شده بخورند. چنانچه به طورناگهانی اشتهای دام ازبین رفت وسایرفعالیتهای بدنی حیوان نیزکاهش یافت احتمالا سگ شما به بیماری خاصی مبتلا گردیده است.

  سوال: چگونه ازآشغال خوری سگها جلوگیری کنیم ؟

  جواب : به طورکلی بیشترسگها به خوردن آشغال تمایل نشان می دهند. برخی بیماریها نظیرنارسائی وکم کاری لوزالمعده (پانکراس) نیزباعث افزایش اشتها می گردد واین درحالی است که بیماروزن خود را نیزازدست می دهد. گاهی اوقات مشکلات گوارشی نظیراستفراغ یا اسهال نیزبه دنبال آشغال خوری اتفاق می افتد.

  سوال: چرا برخی ازسگها تمایل دارند که علف ویا چمن بخورند؟

  جواب : خوردن علف نسبتا درسگها شایع است. درعین حال علف ممکن است مانند یک ماده استفراغ آورعمل نماید ویا فیبرماده غذائی را افزایش دهد. به هرصورت اگردام به یبوست مبتلا باشد افزودن فیبربه غذا توصیه می گردد. اما خوردن علف باعث استفراغ می گردد. توله ها ممکن است درچنین حالاتی کرمهایی را نیزدفع کنند.

  سوال : با توجه به اینکه سگها حیواناتی گوشتخوارهستند آیا تغذیه آنها با گوشت کافی است؟

  جواب : خیر. برای آنکه سگ درشرایط سلامتی خوبی قرارگیرد باید ازیک غذای بالانس استفاده کند. نیازهای غذائی سگها بسیارشبیه به انسان است. پروتئین را می توان هم ازمنشاء گیاهی وهم ازمنشاء حیوانی تامین نمود. اما پروتئینهای گیاهی فاقد برخی ازآمینه اسیدهای ضروری هستند. پروتئین برای رشد وهمچنین التیام بافتها لازم وضروری است. کربوهیدرات موجود درغذا برای تامین انرژی بدن کاملا ضروری است ودرانواع بیسکویت ها. برنج .نان و000 وجود دارد. چربی منبع اصلی انرژی بدن است. چربی همچنین باعث افزایش مقاومت بدن درمقابل سرما ومحافظت ازبافتهای حیاتی می گردد. انواع ویتامینها ومواد معدنی نیزبا مقادیرکمتری مورد احتیاج بدن می باشند.

  سوال : آیا ما می توانیم به سگها فقط غذای گیاهی بدهیم ؟

  جواب : ازآنجائی که پروتئینهای گیاهی فاقد آمینواسیدهای ضروری هستند چنین اقدامی قابل توصیه نیست. با آنکه پروتئین سویا پروتئین خوبی است اما اگرمقدارآن درجیره افزایش یابد معمولا باعث اسهال می گردد.

  سوال : آیا غذای سگها باید پخته شود؟

  جواب : توصیه می گردد که تمام غذاهایی که به طورخام تهیه می گردند پخته شوند تا خطرات برخی ازبیماریها کاهش یابد. برخی ازانگلها ازجمله توکسوپلاسما می توانند ازطریق خوردن گوشت خام منتقل گردند. همچنین برخی ازمیکروبها مثل سالمونلا درضایعات خام طیوردیده می شوند. پخته شدن باعث لذیذترشدن غذا نیزمی گردد. غذاهای منجمد رانیزباید گرم نمود وسپس به مصرف حیوان رساند. زیرا می تواند باعث اختلالات گوارشی گردد.

  سوال : چه مقدارغذا باید برای تغذیه سگها درنظرگرفت؟

  جواب : به عنوان یک قاعده کلی می توان به ازای هرکیلوگرم وزن بدن 28 گرم غذای خشک درنظرگرفت. سگهای کوچک به غذای بیشتری نسبت به سگهای بزرگتراحتیاج دارند. زیرا نیازهای غذائی بیشتردرارتباط با سطح بدن است تا وزن بدن. یک سگ کاربه غذای بیشتری نسبت به یک سگ خانگی نیازدارد. سگهای پیربه غذای کمتری نیازدارند. اشتهای سگهای آبستن دراواخرآبستنی وشیردهی نیزبیشترمی گردد.

  سوال : به سگها چند باردرروز باید غذا داد؟

  جواب : توله ها نسبت به سگهای بالغ به دفعات غذایی بیشتری نیازی دارند. ازحدود 9ماهگی اکثرسگها باید یک وعده غذائی بزرگ وترجیحا عصرویا دو وعده غذای کمتردرصبح وعصربخورند. زمان تغذیه هم باید ثابت بوده ودرحد امکان این زمان دچارتغییرناگهانی نشود. برخلاف عقیده برخی ازمردم حذف نمودن غذای یک روزدرهفته هیچ فایده این ندارد. این عمل باعث گرسنه ماندن حیوان گشته وعلاوه برتمایل به آشغال خوری ممکن است باعث حمله وپرخاشگری به اعضاء خانواده نیزبشود.

  سوال : آیا حتما باید ازمکملهای ویتامین ومواد معدنی درتغذیه سگها استفاده کنیم ؟

  جواب : این امربستگی به نوع غذائی است که دراختیارسگ قرارمی گیرد. درمورد غذاهایی که درخانه تهیه می شوند استفاده ازچنین مکملهایی کاملا قابل توصیه است. اما باید دقت نمود که ازمصرف بیش ازحد چنین مکملهایی خودداری شود. زیرا مصرف مقدارزیاد مواد شیمیائی می تواند باعث گرفتاریهای خاصی ازقبیل بیماریهای اسکلت ولنگش گردد. درمواردی که سگ ازغذاهای بالانس استفاده می کند مهمولا احتیاجی به مواد مکمل نیست. اما چنانچه بیماریهای خاصی نظیرنارسائی کلیوی مطرح باشد باید ازمکمل ویتامینهای گروه B(B Complex) استفاده شود. زیرا دراین حال مقادیرزیادی ازویتامینهای بدن ازطریق ادراردفع می شوند. کمبود ویتامین D به ندرت رخ می دهد زیرا این ویتامین به وسیله پوست ساخته شده وهمچون سایرویتامینهای محلول درچربی نظیر ویتامینهای K, E, A درکبد ذخیره می شوند. کمبود ویتامین K نیزمورد شایعی نمی باشد وتنها درصورتی که مقدارزیاد آنتی بیوتیک مصرف شده باشد ودربرخی ازمسمومیتها به وجود می آید.

  سوال : آیا ما می توانیم ازباقیمانده غذای خانه برای تغذیه سگها استفاده کنیم ؟

  جواب : برخی ازمولفین به این سوال پاسخ منفی می دهند وبیشترمصرف غذاهای کنسروی وبالانس را توصیه می کنند. اما درشرایط کشورما به دلیل کمبود ویا گرانی چنین غذاهایی می توانیم با مصرف باقیمانده غذای خانه موافقت کنیم . اما باید دقت نمود که فاقد استخوانهای ریزویا نوک تیزو همچنین اجسام خارجی مثل درب نوشابه ها تکه های شکسته لیوان ونظایرآن باشد. ازسوی دیگربه علت چرب بودن باقیمانده چنین غذاهایی درمصرف آنها زیاده روی نشود. با این وجود تاکید می گردد که وعده های غذائی سگها باید منظم ودرحد امکان همواره درزمان معینی ازشبانه روز دراختیار دام قرارگیرد. با این وجود سگها به سرعت می آموزند که ازسایراعضا خانواده بخصوص کودکان درزمان غذا خوردن غذا دریافت دارند.

  سوال : آیا می توانیم بستنی یا شیرینی به سگها بدهیم ؟

  جواب : تغییر ناگهانی غذا غالبا باعث شوک به دستگاه گوارش می شود. مقدارزیاد قند نیزمی تواند باعث اسهال شود. مصرف قند بیش ازحد زمینه سازچاقی واحتمالا دیابت می گردد.

  سوال : آیا سگهای خانگی اجازه جویدن استخوان را دارند؟

  جواب : ازدیدگاه تغذیه ای این عمل ضرورتی ندارد اما جویدن استخوان یک فعالیت لذت بخش برای سگها محسوب می گردد. ازسوی دیگرباعث تمیزشدن وحفظ سلامتی دندانها ولثه می گردد. با این وجود باید ازاستخوانهای بزرگی که به راحتی خرد نمی شوند وقابل بلعیدن نیستند استفاده شود. بنابراین استخوانهای مرغ می تواند خطرناک باشد.

  سوال : سگها روزانه به چه مقدارآب نیازدارند؟

  جواب : مقدارمشخصی را نمی توان ذکرکرد. زیرا این مقداربسته به آب موجود درغذا. درجه حرارت هوا وفعالیتهای بدنی تغییرخواهد کرد. سگهایی که ازغذاهای خشک استفاده می کنند به آب بیشتری نیازدارند. درهوای گرم ومتعاقب فعالیتهای بدنی تشنگی افزایش می یابد. اگردرتغذیه دام ازشیراستفاده می شود نیازبه آب کمترمی شود.

  سوال : چرا برخی ازسگها مدفوع خود را می خورند؟

  جواب : دلایل متعددی برای این رفتارزننده که به آن کوپروفاژی می گویند مطرح شده است. این رفتارمی تواند ناشی ازابتلا به یک بیماری گوارشی باشد که طی آن میزان برخی ازویتامینهای B موجود درروده که توسط باکتریها ساخته می شوند کاهش یابد. درنتیجه میزان ویتامین B دربدن کاهش می یابد وسگ با خوردن مدفوع سعی به دریافت این ویتامینها می کند. برخی ازسگها به این رفتارعادت می کنند مخصوصا آنها که تحت شرایط unsanitary نگهداری می شوند. اگرسگ به بیماریهای سوء جذب مبتلا باشند(مثلا کمبود آمیلاز) مقداری ازغذا جذب نشده ودرمدفوع حضورخواهد یافت وبه دلیل حضورغذا درمدفوع توجه سگ را به خود جلب می نماید.

  چگونه می توانیم ازمدفوع خواری سگها جلوگیری کرد؟

  جواب : همواره سعی کنید که مدفوع حیوان را بلافاصله بعد ازخروج ازبدن جمع آوری وتمیزنمائید تا فرصت خوردن آنها را پیدا ننماید. تجویزویتامین B کمپلکس. پاپائین ومنابع آمیلاز می توانند این رفتاررا کنترل کنند. زدن مواد بدبو یا بدمزه به مدفوع نیزممکن است به اصلاح این رفتارکمک نماید.

  سوال : به یک سگ آبستن باید چه مقدارغذا داد؟

  جواب : تا اوایل ماه دوم آبستنی تغییرچندانی درغذای حیوانات آبستن احساس نمی شود. ازاین زمان به بعد جنینها شروع به رشد می کنند ودرنتیجه نیازبه غذا نیزافزایش می یابد. به طوری که درهفته ششم بعد ازجفتگیری می توان تا 10 درصد به غذای دام افزود. بهتراست غذای دام دردو وعده دراختیاراو قرارگیرد. زیرا جنینها درحال رشد موجود دررحم برمعده فشارآورده وحجم آن را کاهش می دهند واین درحالی است که مادرواقعا به غذای بیشتری نیازمند است.( برای توضیح بیشتربه متن کتاب مراجعه نمائید).

  سوال : بعد اززایمان چقدرباید غذا به سگ داد؟

  جواب : سگهای ماده درهفته اول بعد اززایمان به 50 درصد غذای اضافی ودرهفته دوم به دوبرابر ونهایتا سه برابرغذای اصلی خود احتیاج دارند. این غذا را درچند نوبت دراختیارسگ شیرده قراردهید. آب نیزباید به مقدارکافی دراختیاردام باشد تا تولید شیرمشکل پیدا نکند.

  سوال : آیا پوسیدگی دندان به نوع غذائی که سگ می خورد ارتباطی دارد؟

  جواب : بله یکی ازعلل پوسیدگی دندان درسگها نوع غذای آنها است. به طوری که غذاهای نرم تشکیل جرمهای دندانی را تسریع می کند. جرمهای دندانی حاوی باکتریهایی است که باعث پوسیدگی دندان وبیماریهای لثه می گردد. لذا سگها (درصورت امکان) باید ضمن حفظ بهداشت دهان ودندان ازسوی صاحبانشان اجازه یابند که مواد سخت نظیراستخوان معمولی یا مواد جویدنی مصنوعی را بجوند تا ازتشکیل جرم دندانی درآنها پیشگیری گردد.

  سوال : چه بیماریهایی می توانند دراثرتغذیه نامناسب به وجود آیند؟

  جواب : این سوال بسیارکلی است اما می توان به مسمومیتهای ناشی ازباکتری ها مسمومیتهای ناشی ازغذاهای فاسد. مسمومیتهای ناشی ازمواد شیمیایی . مسمومیت با گیاهان سمی. آلودگی های انگلی که ازطریق غذا یا آب رخ می دهند اجسام خارجی دستگاه گوارش ونظایرآن اشاره کرد.

  سوال : مسمومیتهای غذائی ازچه طریق رخ می دهند؟

  جواب : برخی ازآنها ناشی ازباکتریهای خطرناکی نظیرسالمونلا است که ازطریق آب یا غذای آلوده به مدفوع سایرحیوانات مبتلا منتقل می گردد. برخی دیگرشامل مسمومیتهای ناشی ازاستافیلوکوک یا استرپتوکوک است که سم این باکتریها باعث آلودگی غذا وبیماری می شوند. بوتولیسم نیزدرهمین دسته قرارمی گیرد که ناشی ازآلودگی کنسروها با سم نوعی باکتری به نام کلستریدیوم می باشد. خوشبختانه سم باکتری اخیربا جوشاندن کنسرو نابود می شود.

  سوال : چگونه انگلها به وسیله غذا منتقل می شوند؟

  جواب : بسیاری ازانگلهای تک یاخته ای مثل آمیب. ژیاردیا. کوکسیدیا وپریاخته مثل انواع کرمهای گرد نظیرآسکاریسها وکرمهای قلابداروانواع کرمهای پهن نظیرتنیاها ازطریق غذا وآب آلوده شده منتقل می گردند. اکثرکرمهای پهن(که به کرم کدو معروف هستند) ازطریق خوردن گوشتهای خام آلوده ویا خوردن کک وشپش که میزبان واسط آنها هستند منتقل می شوند. آلودگی با اکینوکوک که عامل اصلی کیست هیداتیک درانسان است ازطریق خوردن گوشتهای آلوده توسط سگها است. آسکاریسها علاوه برانتقال رحمی می توانند ازطریق شیروآغوزمادردرچند روزاول پس ازتولد ویا خوردن تخم انگل درمراحل بعدی انتقال یابند.

  اکثرتک یاخته ها نیزازطریق آلوده شدن آب یا غذای مصرفی به مدفوع حیوانات آلوده به سگها انتقال می یابند.

  خلاصه بحث(برای عموم )

  برای رشد و ساخت سلولها ضروری ميباشند بافت حیوان از مقدار زیادی پروتئین تشكيل شده و از ارکان مهم تغذیه میباشد – پروتئینها به واحدهای کوچک تر بنام پپتیدها تقسیم شده در مقاوم سا زی بدن

  25% کالری توله ها از پروتین تشكيل میشود و در دوران پیری 50 در صد -90تا 95%گوشت تازه توسط سگ هضم میشود در حاليكه که 69 تا 80% درصد پروتئین گیاهی قابل هضم میباشد بدین منظور اگرچه سويا پروتئين بسیار مرغوبی برای سگ محسوب میشود ولی باید به طور تدریجی به سگ داده شود –برای سگهای کوچک جثه 250 تا 300 گرم گوشت در روز نیاز است و برای سگها بزرگ جثه 500 تا 600 گرم گوشت نیازمیباشد

  کمبود پروتئین باعث کم وزنی تحلیل عضلات لاغری مفرط کاهش اشتها عدم رشد خشن شدن پوشش بدن کاهش سیتسم ایمنی کمبود توارث و کم شیری خواهد شد.

  بخش عمومی تغديه

  از در ابتدا ی بخش تغذیه نوشته هایم را با این مطلب آغاز میکنم که بعضی از صاحبان سگ گمان میکند هر چه بیشتر به سگشان غذا بدهند و او آنقدر بخورد تا کاملا سیر شود و در این زمان آنها نمیداند که در دوران کودکی چه مسایل برای سگشان پیش می آید و در زمان بلوغ نیز مععضلا ت از نظر سلامتی برای سگشان بوجود خواهد آمد .

  یک مطلب مه مدی گر می خواهم برای شما مثالی بیارم و خود میتوان توله اي که از مادر و پدر هفت کیلو گرمی بد نيا آمده بود با رعایت جیره غذایی و بدون اینکه او را در فقر غذایی قرار دهم در شرایطی که تمام املاح و مواد معدنی و ویتامین ها حدود 3کیلو گرم در زمان بلوغ رسانده بودم و این در حالیست که سگی که از پدر مادر حدود 4 کیلو گرم را تا حدود7 کیلو گرم و ا این به این معنی نمیباشد که سگ خود را از غذای کامل محروم کنید شاید که کوچک بماند.

  در این بخش روشهای تغذیه سگها بخصوص سگها ی زیر10 کیلوگرم را توضيح دهم .

  1:زمان تغذیه :

  زمان تغذیه در سگها بسیار مهم است برای سک هاي بالغ و کوچک در صورتی ک تربیت ادرار و مدفوع آموخته باشد برای سک هاي زیر 10 کیلوگرم دو وعده غذایی در نظر بگیریم چون سک در غیر این صورت سگ جوان همواره گرسنه خواهد ماند و دلیلی برای اشغال خوری را در سگ بوجود خواهد بود .

  سعی کنید در زمان تغذیه در سگها را در صبح و ساعات حدود عصر باشد و اگر غذای سگ را در شبها به او بدهید باعث چاقی بیش از در سگهای مسن و در سگهای جوان باعث اختلال در زمینه تربیت و ادرار و مدفوعش خواهد شد .

  ساعت مناسب حدود شش بعد از ظهر برای سگها بسیار مناسب میباشد .

  2:نحوه غذا دادن به سگها :

  در باره غذا خوردن سگها به همراه انسان نظرات متفاوتی اظهار میشود

  من میگویم اگر میتوانید و همانطور در قبل توضیح دادم سگتان را اصلا در آشپز خانه یا جایی که خودتان غذا میخورد راه ندهید و در این صورت زمان غذا خوردن شما هیچ دلیلی سگتان با شما همزمان باشد که سگ شما را به دلیل اینکه خودش غذا دارد گدایی کند .

  ولی در صورتی سگتان به گدای از افراد خانواده عادت ندارد تمامي اعضای خانواده و مهمانها توجیه شده باشند که تحت هیچ شرایطی به او غذایی خارج از آنچه در ظرفش قرار دارد به او ندهند ميتواند يد غذای اورا فقط در ظرف مخصوصش قرار دهید .

  نوع غذا :

  در قبل هم ذکر شد که سگ به مانند انسان نباید تنوع غذایی داشته باشد و غذا های خود را میخورد ولی اگر هر روزه آن سگ یک غذای خاص را بدهند او نيز همچنان این غذا را میخورد و در ضمن بسیار هم خوشحالند که شر غذا درست کردن برای سگها خلاص شده اند

  . ولی نمی دانند که سگ بیچاره از ترس گشته ماندن مجبور است این غذا را بخورد چون میداند اگر همین غذا را هم نخورد حتما خواهد مورد. در ثانی در صورتی که دایما از یک غذای خاص استفاده شود مثلما انواع دیگری از مواد غذایی که خواص غذایی خاص خودشان را دارند محروم میگردند . لاجرم همه ویتامینها و دیگر مواد مغذی به سک نخواهد رسید . بارها دیده ام که صاحب سگ با افتخار میگوید من روزانه 2کیلو اسکلت برای سگم میگذارم تا بخورد

  و او چه بلای بر سر سگ بیچاره می آورد تازه خيلي هم به ا لطف کند در زمان زایمان کمی به او شیر میدهند .!!!!و من همواره نصیحتم به این افراد اين است که شما بجای سگ زنده یک عروسک سگ شكل بگیری مطمئنم زحمت کم تري دارد

  بنابر این سعی کنید از یک غذای خاص بیش از بار 2 تا در هفته براي سگتان استفاده نکنید و یا حداقل ترکیبات متنوعی را اهم از کربو هيدرات(غلات)به گونه ها و اشكال متفاوت و همچنین سبزی جات در غذاي سگتان استفاده نمایید .و هر روز ترکیب متفاوتی از گوشت و غلات با سبزیجات برای سگتان محیا کنید

  سگهای آبستن وشیرده

  قبل ازجفتگیری باید کمی غذای حیوان را تقویت کرد. یک راه خوب برای این کارافزودن مقدارکمی مکمل پروتئینی مثل تخم مرغ یا شیربه غذای روزانه سگ می باشد. بعد ازجفتگیری می بایست جیره حیوان به حالت قبل برگردد. سگی که ازلحاظ بدنی شرایط مناسبی داشته باشد می تواند درخلال آبستنی ازجیره عادی خود بهره مند گردد.

  ازهفته سوم وچهارم وزن سگ شروع به افزایش می کند ودراین زمان می بایست مقدارغذا را به تدریج افزایش داد واین عمل باید طوری صورت گیرد که درزمان زایمان 35 الی 50 درصد بیشترازغذای قبلی وعادی تغذیه نماید.

  برخی ازپرورش دهندگان سگ اعتقاد دارند که دراین زمان می بایست ازمکملهای غذایی بخصوص مکمل پروتئینی طبیعی نظیرشیر. تخم مرغ. گوشت وکبد استفاده کرد. البته مصرف این مکمل ها نبایستی بیش از10 درصد غذای روزانه باشد. با افزایش وزن دام وتغذیه آن می بایست که دفعات غذا دادن را بیشترنمود وفواصل بین آنها را کاهش داد. این امربخصوص درسگهای کوچک اهمیت بیشتری دارد زیرا ازعوارض پرخوری پیشگیری می گردد. تغذیه روزمره 3/1 آخرآبستنی را می بایست تا اوج شیردهی نیزافزایش داد.

  برخی ازسگهای ماده درخلال یکی دو روزاول بعد اززایمان غذای کمی می خورند. اما بعد ازاین دوره اشتها ونیازبه تمام عناصرغذائی به شدت افزایش یافته ودرعرض 3هفته به حداکثرخود می رسد. طی این مدت مقادیرکافی کلسیم. فسفرو ویتامین Dمی بایست دراختیارمادرقرارگیرد تا ازبروز اکلامپسی (eclampsia) درانها پیشگیری گردد. بعد اززایمان سگ می بایست که ترجیحا به وزن اولیه قبل ازجفتگیری ویا حداکثر5 الی 10 درصد سنگین ترازقبل برسد. درخلال 3هفته اول بعد اززایمان سگ به 2 الی 3 برابرغذای عادی درروزنیازدارد که می بایست در3 یا 4 نوبت دراختیاراو گذارده شود. ترکیبات غذا نیزهمان چیزی است که درخلال 3/1 آخرآبستنی دریافت می کرد. وفقط مقدارآن افزایش می یابد.

  به توله های نوزاد می بایست اجازه داد که پس ازراه افتادن به مقدارکمی ازغذای مادربخورند. با کم شدن شیرمادرمی بایست غذای مادررا نیزمحدودترنمود. بدین نحو که درروزاول هیچ غذائی نباید به مادرداد اما درروزدوم 4/1 ازغذا کاسته شود وبه همین ترتیب روزسوم 2/1 ودرروزچهارم 4/3 ازغذای حیوان کم می شود وپس ازآن همان مقدارغذائی که قبل ازجفتگیری دریافت می نمود دراختیارش قرارخواهد گرفت. این روند به کاهش تولید شیرواجتناب ازمشکلات پستانها کمک می کند. درهرصورت مقدارکافی آب باید دراختیارحیوان باشد.

  رژیم غذایی در سگ

  مقدمه:

  در این بخش میزان مواد مور نیاز و از هنگام تولد تا سن پیری و جیره های غذایی خاص ذکر خواهد شد .

  در این قسمت جداول مربوط به این مطالب را هم که بر اساس تحقیقات انجام شده در آزمایشگاه تحقیاتی بیماریهای دامهای کوچک در کرنل (نیویورک.آمریکا)چاپ هشتم نشریهNRCتهیه و تنظیم شده است .

  نیازهای انرژی سگها :

  سگهای آپارتمانی :

  سگهایی که در آپارتمان .آزمایشگاه یا در قفس نگهداری میشوند .

  سگهای فعال :

  سگهای بالغ که آزادانه فعالیت دارند و یا ذر قفس های آزاد بین 40 تا 150 متر مربع نگهداری میشوند

  سگهای کار :

  سگهای بالغی که با سرعت 8 کیلومتر بر ساعت 6%روزانه بالغ بر 4ساعت فعالیت دارند .


  یک سوال : آیا یک سگ پیر به میزان بیشتر پروتئین نیاز دارد یا یک توله ؟

  یک سگ پیر. زیرا در سگ پیر میزان جذب نسبت به سگ در حال رشد بسیار پایین تر است

  ××××××××××××××××××××××××× ××××××××××××××

  جیره غذایی برای سگهای چاق

  جیره بندی غذایی در سگهای چاق بدین صورت خواهد بود که در جیره بندی غذایی از 20 درصد فیبر استفاده شود که به عنوان هجم دهنده غذا و جلوگیری از جذب قندها عمل کند .

  50 درصد پروتئین

  بدین جهت میتولن از نوعع خوانه ها –تخم مرغ –سبزیجات بخصوص کاهو لوبیا سبز پخته-هویج پخته-کلم اسفاده نمود تا حد امکان از سیب زمینی برنج-و آردها استفاده نشود .  تغذیه سگهای پیر(بیش ازهفت سال)

  سگهای پیرتغییرات غیرعادی را دروضع بدن نشان می دهند که باعث می گردد تغییراتی درترکیب غذای آنها اعمال نمود. ازآنجائیکه به علت پیری فعالیتهای بدنی کاهش می یابد نیازبه انرژی نیزکاسته می شود. دراین حال باید ازچربی غذای آنها کاست ومقداربیشتری کربوهیدرات جانشین آن نمود. بعلاوه میزان پروتئین غذای آنها را نیزباید کاهش داد.

  میزان اطلاعات ویکنواختی عملکرد صاحبان چنین سگهایی بسیاراهمیت دارد. زیراتغذیه صحیح یک سگ پیربه اندازه تغذیه صحیح یک توله مهم است. چاقی درسنین پیری بسیارخطرناک است وطول عمرحیوان را کاهش می دهد.

  .نمونه یک رژیم دیابتی :

  تعداد وعده غذایی 6 وعده

  صبح :2 تکه نان سنتی 30 گرم پنیر

  میان وعده :نان در شیر حل شود به سگ داده شود نصف قاش مربا خوری کره

  نهار :گوشت کم چرب 40 گرم مخلوط با سویا همراه ماست 5 قاشق غذا خوری برنج همراه با سبزیجات .

  عصراننه ماست همذاه با جوانه گندم

  شام . مرغ بدون پوست 40 گرم پخته +30 گرم سیب زمینی +1 عدد هویج پخته +4/1 لیوان ماست

  پیشنهاد میشود در ر وعده غذایی از کاهو نیز استفاده گردد.

  میزان و چگونگی استفاده از داروهای ورد نیاز در افراد دیابتی فرآورده های انسولین گستره از فرآورده های انسولین موجود هستند.
  آنها طوری ساخته شده اند که فرآورده هایی با سرعت متفاوت در شروع و دوره اثر را فراهم مینماید این زمانها ممکن در بین حیوانات مختلف متفاوت باشند مقادیر به نمایش در آمده در جدول 1.3مربوط به سگ است و معمولا کمتز ار مقدار آن در گربه است که انسولین را بسیار سریع متابولیزه میکند انسولین محلول (رگولار یا کریستال )تنها فر آورده مناسب انسولین جهت تزریق داخل وریدی است هرچمند از سلیر راههای تزریقی نیز قابل تجویز است .

  انسولین محلول اثر سریع و عمر کوتاه دارد و در حیوانات بستری در بیمارستان بخصوص در درمان دیابت کتو اسیدی مورد استفاده قرار میگیرد

  انسولین ایزوفان (سوسپانسیون روی انسولین )یک فرآورده تغییر شکل یافته انسولین پروتامین روی با طول اثر متوسط است این انسولین معمولا در شروع درمان دیابت ها شیرین غیر پیچیده مورد استفاده واقع میشود

  بعضی از بیماران نیاز به دو بار تجویز در روز دارند انسولین پروتامین روی یک فرآورده با اثر طولانی است که برای یک تزریق منفرد روزانه مناسب است این انسولین ترکیبی از انسولین و کلرور روی و پروتامیت است که با تاخیر جذب انسولین ار محل تزریق زیر جلدی یک درمان ذخیره ای فر هم میکند سولفونین اوره ها (شامل تولبوتامید و کلر پروپاماید گروهی از داروهای پایین اورده قند خون خوراکی هستند که تصور میشود حد اقل در ابتدا با تحریک فعالیت ترشح سلولهای بتا جزایر لانگر هانس اثرات خود را اعمال میکند این داروها در حیوانات طبیعی هیپو گلیسمی ایجاد میکند اما در حیواناتی که به طور تجربی لوزالمعده آنها بر داشته شده قادر به چنین کاری نیستند اثر پایین آورده غلظت گلوکاگون خون و یا افزایش اتصال انسواین به گیرنده های بافتی نیز ممکن است در بروز اثر آنها دخالت داشته باشند این اثر اخری ممکن است جزء اثرات پایین آورده قند خون بی گوانیدها نظیر متفورمین که به تحریک آزاد کرده انسولین بستگی ندارد نیز محسوب گردد

  بطور کلی ثابت شده است که داروهای پایین آورنده قند خون خوراکی در دامپزشکی از ارزش کمی برخوردار هستند و علت آن احتمالا بسیار شید بودن دیابتها است و مبتلایان برای اولین بار که بیماری را ظاهر میسازند شدیدا به انسواین وابسطه هستند .متفورمین (250-500میلیگرم در روز در سگهای مبتلا به عدم تحمل ملایم گلوکوز و چاق مورد استفاده قرار گرفته است

  غذاهای آماده

  مقدمه

  با توجه با نگهداری انواع حیوانات خانگی مانند سگ و گربه در کشور رایج گردیده و نداشتن دسترسی به غذای مناسب موجب انتشار آلودگی هی مختلف به ویژه بیماریهای مشترک انسان و دام خواهد شد

  بنا بر این برای حفظ سلامت حیوانات و انسانهایی که به نحوی با آنان ارتباط دارند نیاز به استاندارد کردن خوراک اینگونه حیوانات . محسوس بوده است و باید برای انواع آنها استاندارد تدوین نمود .که این مطالب بر اساس استندارد ملی ایران در ذیل آمده است .

  استاندارد خوراک حیوانات خانگی

  اصول کلی

  دستور العمل ضوابط بهداشتی تولید خوراک سگ و گربه :

  مصرف مواد اولیه گوشتی باید در تولید خوراک سگ و گربه باید بر اساس مصوبه های سازمان دامپزشکی کشور و موسسه استاندارد باشد .

  مواد اولیه گوشتی یا فرآورده های جنبی آنها بر حسب نوع دامی که از آن استحصال شده مشخص شود .برای مثال پودر گوشت گاو . پودر گوشت اسب یا ماکیان .

  هر گونه رنگ خورکی طبیعی یا مصنوعی یا داروهای افزوده شده در ماده اولیه باید نام برده شود .

  تضمین عاری از ر گونه آلودگی مواد اولیه به سالموننلا .هاری حنون گاوی .تب برفکی.و آنفولانزای مری .

  آنالیز تضمین شده حد اقل وحد اکثر مواد مغذی طبق جدول پیوست رعایت گردد.

  وجود هر گونه ماده معطر یا طعم دهنده مشخص گردد .

  حداقل ویتامینهای مصرفی و مواد معدنی کمیاب بر کیسه خوراک درج گردد

  میزان انرژی و متابولیسم خوراک بر حسب بالا پائین و متوسط .به شرح زیر برای سگ و گربه ذکر گردد

  در خصوص جیره های کم چرب باید توضیح کامل ذکر گردد .

  خوراک سگ و گربه باید ویژه دستگاه گوارش آنها فرآیند شده اشد .بویژه آنکه علاوه بر خصوصیا گوشتخواری پروفیل کربوهیدرات کاملا پخته شده باشد .

  بسیته بندی خوراک باید در پاکتهای کاغذ سه لایه با یک لایه پروپیلن در وسط لایه ها انجام شود

  یک خوراک حیوان خانگی چه شرایطی داشته باشد :

  ویژگی ها و روشهای آزمون :

  1:هدف:

  هدف از تدوین این استاندارد تعیین ویژگی های فیزیکی شیمیایی .بهداشتی . تغذیه ای .نمونه برداری . روشهای آزمون .بسته بندی .نشانه گذاری و شراط و انبار داری و خوراک سگ و گربه میباشد .

  2:دامنه کاربرد :

  این استاندارد شامل انواع خوراک سگ و گربه به اشکال خشک .نیمه مرطوب ومرطوب میباشد .که بوسیله کارخانه جات مجاز در سشرایط استاندارد فنی تغذیه ای و بهداشتی تولید و عرضه میشود

  3:اصطلاحات و تعریف :

  انواع خوراک دام :

  خوراک سگ و گربه :

  این خوراک ترکیبی از ماد خوراکی سالم حیوانی .

  گیاهی . معدنی .ویتامینه و افزودنی های مجاز است :

  این خوراک معمولادرارای 10تا 68 درصد رطوبت.12 تا 35 درصد پروئین و 5 تا 3 درصد چربی و 1 تا 10درصد الیاف (فیبر) مبیاشد

  ************************************************** ********

  الف :خواراک خشک:

  درارای حد اکثر 12 درصد رطوبت که به اشکال مختلف به صورت حبه pelletبیسکوییت و سایر اشکال همانند تهیه و بسته بندی میشود .

  ب:خوراک نیمه مرطوب :

  این خورا ک دارای 23 تا 50 در صد رطوبت میباشد که که به صورت کنسرو بهاشکال و اوزان مختلف تهیه و بسته بندی شده مطابق استاندارد سترون میشود .

  ج:خوراک منجمد سگ و گربه:

  خوراک منجمد سگ و گربه به صورت نیمه مرطوب و مرطوب تهیه پس از طی مراحاا انجماد سریع به روش بهداشتی بسته بندی میگردد و تا زمان مرف به شکل منجمد در دمای منهای 18 رجه نگهداری میشود

  خوراک درمانی

  خوراک درانی سگ و گربه خوراکی است که مناسب با نیازهای حیوان منسب با با نیازهای غذایی در شرایط یماریهای خاص(دیابت .بیماریهای کلیوی . بیماریهای کبدی . و غیره . مطابق استاندار های بین المللی تهیه وبسته بندی میشود .

  ناپذیرفتنی ها :

  وجود اجرام بیماری زا و غیر بیماری زا بیش از خد مجاز

  وجود قارهای بیماریزا بیش از حد مجاز

  وجود سم ناشی از مایو توکسینها

  و جود ترشیدگی و بوی غیر طبیعی

  وجود اوره به هر مقدار

  وجود نیتروژن کل فرار T.V.N(Total Volatile Nitrogen (

  وجود پر کسید بیش از ده میلی اکی والان در کیلو گرم چربی غذا

  وجود باقیمانده سموم آفت گش ها و حشره کش ها بیش از حد مجاز استاندارد

  وجود هر گونه تقییر رنگ ناشی از سوختگی کمی حرارت یا بدی مواد اولیه همنگام عما آوری .

  وجود مواد خارجی مانند خاک خاشاک کلشن . ماسه . فضله پرندگان . و جوندگان . حشرات و بقایای آنها و یا آودگیهای غیر بیولوژیکی.

  وجود فلزات سنگین چون سرب .قلع .ارسنیک . جیوه و مانند آن

  نایکنوخختی در (ناهمگنی)ذرات مواد اولیه در مورد خوراک خشک/

  وجود هر گونه هورمون رشد به هر میزان

  وجود مواد رادیو اکتیو و پرتوهای یونیزه و سرطاننزا بیش از حد مجاز

  ----------------------------------------------------------------

  ویژگیهای فیزیکی :

  خوراک دام باید دارای ویژکی های زیر باشد .

  یکنواختی

  مواد متشکه خوراک خانگی باید طوری مخلوط شود که نسبت ترکیب شیمیایی در یک نمونه 100 گرمی با جداول استاندارد مطابقت داشته باشد .

  رنگ بو :

  رنگ و بوی خوراک حیوانات خانگی بستگیکامل به انواع متشکله ان دارد و لی بطوری اید بدون هرگونه رنگ و بوی نامناسب ناشی از فساد باشد .

  یاد آوری :

  یطور کلی برای تهیه خوراک حیوانات خانگی باید از مواد غذیی سالم و مرغوب که شرایط آنها با استاندارهای موج مطابقت داشته باشد استفاده نمود .

  برای تهیه خوراک وراک حیوانات خانگی از مواد اولیه زیر میتوان استفاده نمود

  مابع حیوانی شامل پودر ماهی .تخم مرغ محصولا فرعی کارخانه جات تهیه مواد غذایی گوشتی وضایعات کشتارگاههادام و طیور میباشد که به اشکال مختلف در کارخانه جات تهیه خوراک حیوانات خانگی مورد استفاده قرار میگیرد

  ×
  منابع گیاهی شامل گندم جو ذرت برنج کنجاله سویا . روغنهای گیاهی . محصولات فرعی کارخانه جات قند و شکر نشاسته هویج .سیب زمینی محصولات فرعی کارخانه جات بیسکویت سازی و نان فانتزی سبزیجات خوراکی مانند اسفناج.جعفری

  منابع معدنی شامل نمک طعام سنگهای آهکی پودر صدف دی کلسیم فسفات .بیکربنات سدیم و مکملهای معدنی کم نیاز

  نمونه برداری

  نمونه برداری خوراک حیوانات خانگی (سگ و گربه )باید طبق اساندارد 2836بنام روشهای نمونه برداری از فرآورده های کشاورزی بسته بندی شده که مصرف عذایی دارند . صورت گیرد .

  روشهای آزمون :

  روشهای آزمون طبق روشهای غید شده ذر استاندارهای خوراک دام طیور و آبزیا بشرح زیر میباشد .

  آزمونهای شیمیایی :

  اندازه گیری رطوبت مطابق استاندارد

  اندازه گیری پروتئین مطابق استاندارد

  اندازی گیری چربی مطابق اساندارد .

  اندازه گیری الیاف فیبر مطابق استاندارد

  اندازه گیری انرژی خام توسط دستگاه بمب کالریمتر

  اندازه گیری خاکستر کل مطابق با استاندارد ملی ایران

  اندازه گیری کلسیم مطابق با استاندارد

  اندازه گیری فسفر مطابق با استاندارد

  اندازه گیری اسیدهای آمینه

  اندازه گیری ویتامینها

  اندازه گیریر مواد معدنی بخصوص فلزات سنگین

  اندازه گیری مایکو توکسینها مطابق استاندارد

  انداه گیری رسموم و آفات نباتی

  آزمونهی میکروبی روش کنترل سترون تجارتی فراورده های غذای بسه بندی شده در بسته های بندی نفوذ ناپذیر مطابق استاندارد

  یاد آوری در مواردی که هنوز استاندارد ملی تدوین نشده اس برای انجام آزمون باید از روشهای معتبر آزمایشگاهی استفاده شود .

  مشخصات خوراک خشک

  بسته بندی خوراک خشک حیوانات :

  بسته بندی خوراک خشک حیوانات خانگی :

  بسته بندب باید به گونه باشد طراحی و انتخواب شود که نفوذ ناپذیر باشد و جنس لایه های آن بر محویات آنها اثری نداشته باشد . و به فر آورده آسیبی نرساند

  بسته ها باید به گونه ای باشد که رطوبت و هوا نفوذ پذیر نباشد

  وزن بسته باید کمینه 100 گرم و بیشینه 25 کیلوگرم باشد . میزان تغییرات بین بسته هم اندازه باید حد اقل صفر و حد اکثر 3درصد باشد .

  استفاده دوباره پاکتها و بسته های مصرف شده مجاز نمی باشد .بسته بندی

  خوراک حیونات خانگی باید در بسته بندی های نو .تمیز سالم و بهداشتی حد اقل دولایه لایه داخلی آن به رنگ مات و از جنس پلی اتیلن یا مانند آن که نفوذ نا پذیر باشد و لایه خارجی آن از جن مقوا .سلوفان و یا ماند آن بسته بندی شود بسته بندی ها باید بگونه ای طراحی وانتخواب شود که نفوذ ناپذیر بوده و جنس لایه های بسته بندی بر محتویات آن اثری نداشته باشد و به فرآورده آسیب نرساند .

  بسه ها بید به گونه ای درز بندی شود که رطوبت نفوذ ناپذی باشد .

  استفاده دوباره از پاکتها و بسته های مصرف شده مجاز نمی باشد .

  ظروف (قوطی)

  ظروف یا قوطی ها ی مورد استفاده برای این نوع خوراک باید طبق ویژگیهای مندرج در اساندار های ملی ایران 2148 قوطی های فلزی جهت بسته بندی غذاهای آماده باشد .

  لاکهای مصرفی در این قوطی ها باید ویژگب های مندرج در استادارد ملی ایران 2455 ویزگی های عمومی لاکهای مصرفی در ظرروف فلزی مواد غذایی باشد .

  نشانه گذاری

  بر روی هر بسته غذای خشک یا مرطوب حیوانات خانگی باید آگاهیهای زیر نوشته شده باشد :

  نام غذا

  ابعاد و اندازه

  نام نشانی و شماره تلفن تولید کننده

  نام تجارتی محصول و علامت آن

  وزن خالص به کیلوگرم و یا گرم

  شماره سری ساخت

  ترکیب شیمیایی محصول شامل میزان درصد رطوبت ماده خشک پروتئین چربی.کربوهیدرات و ...)

  نام محل تولید

  دستور مصرف روزانه بر حسب مقدار غذای لازم برای هرکیلو گرم وزن زنده بدن حیوانات

  تاریخ تولید محصول و تاریخ انقضا مرف مصرف آن به رو ز

  ذکر شرایط نگهداری (دما و رطوبت )

  شماره پروانه بهره برداری بهداشی از مراجع ذیصلاح

  نوع مواد متشکله و منابع اصلی تامین پروتئین

  نام فزودنیهای مجاز استفاده شده .
  ویرایش توسط sara_ranjbar : 1st September 2010 در ساعت 02:32 AM دلیل: درج نامشخص جدولها
  شاني عشق من

  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  كميته كمك به حيوانات خياباني

 4. 5 کاربر پست hadi silent عزیز را پسندیده اند .


 5. Top | #3
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  PersianPet*
  لايك دريافتي
  1102
  لايك كرده
  896
  نوشته ها
  3,054
  می پسندم
  5,375
  مورد پسند : 8,674 بار در 2,360 پست
  حالت من :
  My Mood
  Cheeky
  نوشته های وبلاگ
  7

  Icon2007 درباره ی غذای سگها Dogs food(ترجمه)


  جیره غذایی متعادل و بالانس

  پخته شدن غذای سگ ها:برخی از افراد گوشت خام در اختیار سگ خود می ذارند اما این کار انها بسیار اشتباه است زیرا انگل ها و باکتری های مختلفی می توانند از طریق گوشت خام به بدن سگ منتقل گردند به همین دلیل غذاهایی که به صورت خام تهیه می شوند باید اول به خوبی پخته شوند تا از خطرات برخی از بیماری ها جلوگیری شود.معمولا بیشتر انگل ها مانند Toxoplasma از طریق مصرف مواد خام به سگ منتقل می گردند.همچنین برخی از میکروب ها مانند سالمونلا در گوشت برخی از پرندگان نیز دیده می شود.


  ادامه دارد...
  منبع:vetinfo
  مترجم:a_tara
  Act Like a Lady

  Think Like a BOSS

 6. 9 کاربر پست Tara عزیز را پسندیده اند .


 7. Top | #4
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  PersianPet*
  لايك دريافتي
  1102
  لايك كرده
  896
  نوشته ها
  3,054
  می پسندم
  5,375
  مورد پسند : 8,674 بار در 2,360 پست
  حالت من :
  My Mood
  Cheeky
  نوشته های وبلاگ
  7

  Icon2007  جیره غذایی متعادل و بالانس

  به عنوان یگ قاعده کلی می توان به اجزای هر کیلوگرم وزن بدن سگ بیست و هشت گرم غذای خشک در نظر گرفت.
  سگ های کوچک به وعده های بیشتری نیاز دارند و سگ های بزرگ نیز به مقدار بیشتری غذا احتیاج دارند.
  بهتر است برای توله سگ ها 4 وعده غذا با مقدار کم و برای سگ های جوان یک یا دو وعده غذا به مقدار بیشتر و برای سگ های پیر 2تا3 وعده با مقدار کم در نظر گرفته شود.


  منبع:vetinfo
  ترجمه:a_tara
  Act Like a Lady

  Think Like a BOSS

 8. 7 کاربر پست Tara عزیز را پسندیده اند .


 9. Top | #5
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  PersianPet*
  لايك دريافتي
  1102
  لايك كرده
  896
  نوشته ها
  3,054
  می پسندم
  5,375
  مورد پسند : 8,674 بار در 2,360 پست
  حالت من :
  My Mood
  Cheeky
  نوشته های وبلاگ
  7

  Icon2007


  جیره غذایی متعادل و بالانس


  استفاده مولتی ویتامین ها و مواد معدنی در غذای سگ:
  این موضوع به غذایی که در اختیار سگ قرار می گیرد بستگی دارد.در مورد غذاهایی خانگی که صاحبان سگ برای انان درست می کنند استفاده از مولتی ویتامین ها و مکمل ها کاملا توصیه می شود.اما باید دقت کرد چون مصرف زیاد مولتی ویتامین و مکمل ها برای سگ می توانند موجب بیماری های استخوانی و لنگش گردد.در برخی موارد که سگ غذای بالانس می خورد احتیاجی به استفاده از مکمل ها و ویتامین ها نیست اما اگر بیماری های خاصی مانند نارسائی کلیوی برای سگ بوجود امده باشد باید حتما از ویتامین ها و مکمل های گروه Bاستفاده شود زیرا در این نوع بیماری مقدار زیادی از ویتامین هایی که سگ جذب کرده به وسیله ادرار از بدن خارج می گردد.
  کمبود ویتامین Dبه ندرت رخ می دهد زیرا این ویتامین به وسیله ی پوست سگ ساخته می شود و مانند ویتامین هایی چون ویتامین A,EوKدر کبد ذخیره می شوند.کمبود ویتامین Kنیز مورد شایعی نمی باشد و تنها در صورتی که مقدار زیاد انتی بیوتیک مصرف شده باشد برخی مسمومیت ها به وجود می ایند.
  Act Like a Lady

  Think Like a BOSS

 10. 7 کاربر پست Tara عزیز را پسندیده اند .


 11. Top | #6
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  PersianPet*
  لايك دريافتي
  1102
  لايك كرده
  896
  نوشته ها
  3,054
  می پسندم
  5,375
  مورد پسند : 8,674 بار در 2,360 پست
  حالت من :
  My Mood
  Cheeky
  نوشته های وبلاگ
  7

  Icon2007 خوردن غذای یکسان سگ ها


  جیره غذایی متعادل و بالانس
  تا به حال این موضوع ثابت نشده است که سگ ها از خوردن غذای یکسان در روز خسته می شوند .اگر سگ شما غذای بالانس مصرف کند به هیچ توجهی نیاز نخواهد داشت و این طبق علاقه ی شماست که غذای سگتان را به هر دلیلی عوض کنید.

  جیره غذایی متعادل و بالانس
  برخی از صاحبان در بین وعده های غذایی سگشان به ان ها غذاهای اضافی نیز می دهند و با این کار باعث کم شدن اشتهای سگ می شود.مخصوصا اگر ان غذای میان وعده ای خوشمزه تر از غذای اصلی سگ باشد.بنابراین دادن تنقلات و غذاهای دیگر بین وعده های غذایی سگ را قطع نمایید.تنها اجازه دهید که سگتان غذای معینی را در جا و وقت معینی بخورد.بعد از خوردن باقی غذایی که در ظرف مانده را دور بریزید.برای وعده های بعد نیز همین گونه عمل کنید تا سگتان یاد بگیرد که باید غذایش را در وقت و ساعت معین بخورد.
  اگر به صورت ناگهانی اشتهای سگ شما کاهش یافت و یا فعالیت های بدنی او کم شد احتمالا سگ شما به بیماری خاصی مبتلا شه است.
  Act Like a Lady

  Think Like a BOSS

 12. 9 کاربر پست Tara عزیز را پسندیده اند .


 13. Top | #7
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  زیر آسمان خدا
  لايك دريافتي
  30740
  لايك كرده
  10885
  نوشته ها
  40,071
  می پسندم
  12,247
  مورد پسند : 58,195 بار در 24,452 پست
  حالت من :
  My Mood
  In Love
  نوشته های وبلاگ
  16

  Gh چه غذایی به چه سگی بدهیم ؟

  تغذیه سگ ها :توله سگ ها تقریبا از 2 ماهگی از شیر مادر گرفته میشوند و میتوانند غذای جامد بخورند


  برای این منظور برای شروع غذا برای سگ ها باید به چندین نکته کلیدی دقت داشته باشید:


  اولین نکته این هست که سگ شما از نژاد سگ های کوچک یا اپارتمانیست و یا سگ های کار و گارد


  برای هر کدام از این دو گروه باید برنامه خاصی را در نظر بگیرد .

  اما نکته های کلیدی در این باره :
  اگر شما سگ کوچک جثه دارید باید دقت کنید که پروتئین بیشتری باید به توله داده شود و در ازای ان میزان کمتری کربو هیدارت مورد نیاز هست.

  اما برعکس در نژاد های بزرگ جثه میزان بالاتری از کربوهیدرات مورد نیاز هست و تا سگ های کوچک جثه


  باید توجه داشته باشید که به یکباره نباید هرگز از غذا های خشک که با نام جونیور و این گونه نام برده میشود
  در سگ ها یی که تازه از شیر گرفته شده اند استفاده کنید  پیشنهاد ما برای شما استفاده از غذای استارتر یا شروع کننده میباشد
  بعضی از تولید کننده گان غذای سگ ها این نوع غذا را تولید میکنند.

  برای شروع به غذای جامد :  ابتدا بهتر است غذای جامد را با شیر بز و یا کنسرو های مخصوص مخلوط نمایید


  همانطور که در قبل نیز توضیح داده شد شیر بز نزدیک ترین شیر به شیر سگ میباشد  لازم به توضیح هست که حتما غذای کنسرو شده نیز باید مخصوص توله سگ ها باشد و نه کنسرو سگ های
  بالغ
  .

  علت اینکه غذای سگ هارا با شیر بز و یا غذای کنسرو شده مخلوط میکنیم فقط برای مزه بهتر ان میباشد و  برای همین منظور هر 100 گرم غذای خشک را با یک قاشق غذای خوری کنسرو و یا یک چهارم لیتر شیر بز مخلوط کنید  توصیه هایی مهم درباره غذای سگ های بزرگ و کوچک :

  اگر مایلید سگتان کوچک بماند و کوچک باشدمیتوانید از غذا های معمول هم استفاده کنید بدون انکه نگران بزرگ شدن جثه شدن سگ تان باشید
  برای سگ های کوچک جثه میتوانید تکه های کوشت را به صورت ریشه ریشه و نواری ببرید
  به سگ بدهید تا غذایی مناسب برای شروع باشد
  دقت کنید که سگ ها نیازی به کربو هیدارت ندارند ( نشاسته - برنج ...)آنها ذاتا کوشت خوارند
  و اما اگر سگ شما از نژاد های بزرگ جثه مانند گریت دین و ... هستند میتوانید به جیره غذایی انها کربو هیدارت هم اضافه کنید
  منبع :
  dogfoodadvisor

  مترجم ؛
  نازنین


  ToOoTi, moko, s.javanmardi and 1 others like this.
  جیره غذایی متعادل و بالانس

 14. 7 کاربر پست ویکی عزیز را پسندیده اند .


 15. Top | #8
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  لايك دريافتي
  1848
  لايك كرده
  1147
  نوشته ها
  1,617
  می پسندم
  1,215
  مورد پسند : 2,346 بار در 1,135 پست
  حالت من :
  My Mood
  Angelic
  نوشته های وبلاگ
  15

  پیش فرض تغذیه سگ

  جیره غذایی متعادل و بالانس

  این مساله بر خلاف اهمیت آن، خیلی کمتر مد نظر نگهدارندگان حیوانات خانگی مخصوصاً افرادی که تجربه ی کمتر در این امر را دارند، قرار می گیرد، حال آنکه دلیل بسیاری از ناراحتی های حیوانات خانگی و گاهی حیواناتی که خارج از خانه نگهداری می شوند، کمبودها و مسمومیت های گاه مزمن حاصل از همین عدم مراعات های لازم تغذیه ایست.

  خوراک رایج که دارندگان غیر حرفه ای سگ به طور معمول به دام خود می دهند، چیزی جز پسماندهای غذایی خود یا دیگران، و یا خوراکهای خام یا پخته شده بی کیفیت و همراه با میزان زیاد استخوان و مواد غیر قابل هضم نمی باشد.
  این در حالیست که این نوع تغذیه کاملاً خطر زا و با بهره ی غذایی کم بوده و مخصوصاً در نژادهای کوچکتر (از لحاظ جثه) می تواند باعث مشکلات انسدادی و حتی پارگی ها در سیستم گوارشی دام شده و بسیار پر خطر باشد.
  خوراک رایج دیگر نان خشک شده همراه سایر مواد شاید خوراکی برای دام، به همراه آب می باشد که این نوع خوراک دادن، بیشتر در نگهداری سگ های غیر خانگی و یا گاهی در محل های نگهداری گروهی سگ ها انجام می شود.این نوع خوراک علاوه بر اینکه مواد تغذیه ای لازم را برای دام ندارد، می تواند همراه با قارچ ها و کپکها و به سبب آن، توکسین هایی شده باشد که حتی اگر میزان این توکسین ها و سم ها کم باشد، در دراز مدت آثار منفی خود را خواهد داشت.
  در کل پیشنهاد می شود که این تفکرات به اشتباه دنبال نشود و با مشورت با افراد آگاه، خوراک دام خود را اصلاح کنید.
  در موارد مصرف عادی و وجود سلامت گوارشی، پیشنهاد می شود خوراک دام خود را از فروشگاه های مجاز حیوانات خانگی تهیه کنید و یا اگر به هر دلیل، تصمیم به تغذیه ی حیوان خود با غذاهای غیر تجاری داشتید، سعی شود از مصرف گوشت خام و یا با چربی بالا خودداری شود، و نیز گوشت های همراه با تکه های کوچک استخوان و مخصوصاً در مورد گوشت مرغ، که استخوان های به مراتب تیزتر را داراست، استفاده نشود.
  بهترین خوراک غیر تجاری پیشنهادی که در موارد ناراحتی های گوارشی نیز مورد تجویز قرار می گیرد، برنج پخته شده به همراه مقداری گوشت مرغ آب پز شده می باشد و توجه شود که میزان چربی پایین باشد.
  البته در کنار این خوراک باید به نیازهای ویتامینی و معدنی دام نیز توجه شود و نیز اینکه هرگز پیشنهاد نمی کنیم نوع جیره مورد استفاده یکنواخت باشد تا با خطر بروز کمبود ها مواجه نباشیم.
  با قبول مسئولیت نگهداری هر موجودی در کنار خود، شما مسئول فراهم سازی مایحتاج رفاه آن هستید، امیدوارم همانقدر که به خود و سلامت اهمیت می دهید، به سلامی و زندگی آنها نیز توجه کنید... .
  ممنون.
  ویرایش توسط sara_ranjbar : 14th October 2013 در ساعت 02:00 AM
  felfeli2000 likes this.


 16. کاربر مقابل پست Niloofar Abi عزیز را پسندیده است:


موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 16th December 2013, 10:00 PM
 2. استفاده از اوره در جیره غذایی گاو
  توسط بهناز در انجمن تالار دامپزشکی دامهای بزرگ
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 20th January 2013, 06:57 PM
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 5th March 2012, 07:26 AM

Visitors found this page by searching for:

جیره غذایی سگ

مواد مورد نیاز در جیره غذایی طیور

جیره غذائی سگهای بالغ

برداشتن غذا از جلوى سگ

مقدار غذاي مورد نياز روزانه سگ

جیره غذایی متعادل

جیره غذایی مورد نیاز سگ

جیره غذای سگ

جیره غذایی حیوان

موارد استفاده از مای کوارد در جیره غذایی طیور در جیره غذایی طیور

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556