صفحه 3 از 3 نخستنخست 1 2 3
نمایش نتایج: از 21 به 21 از 21
Like Tree4Likes

رفتار شناسی و اختلالات رفتاری در سگ

This is a discussion on رفتار شناسی و اختلالات رفتاری در سگ within the انجمن روشهای نگهداری سگ forums, part of the تالار دوستداران سگها category; اکثر دارندگان با تجربه سگ با مشکلات رفتاری معمولی سگ ها آشنا هستند . اما بعضی از افراد شگفت زده ...

 1. Top | #21

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  محل سکونت
  زنجان
  لايك دريافتي
  414
  لايك كرده
  2591
  نوشته ها
  387
  می پسندم
  3,400
  مورد پسند : 975 بار در 307 پست

  پیش فرض 10 مشکل رفتاری سگها

  اکثر دارندگان با تجربه سگ با مشکلات رفتاری معمولی سگ ها آشنا هستند . اما بعضی از افراد شگفت زده هستند که چرا این رفتار ها در سگ ها شکل می گیرند. واق واق کردن ، گاز گرفتن ، جویدن و دیگر مشکلات عمومی رفتاری سگ ها که در خیلی از اوقات بوسیله نا آگاهی و رفتار نا آگاهانه صاحب سگ ایجاد می شوند. شاید شما به تازگی صاحب یک سگ شده اید ، و یا در فکر خرید یک سگ هستید و یا آرزو دارید تا بهتر بتوانید مشکلات رفتاری سگ خود را مدیریت کنید. باید بدانید که شناخت اکثر مشکلات رفتاری سگ ها ، اولین گام در رفع و جلوگیری از این رفتارها است .

  1 - واق واق کردن :
  اکثر سگ ها یا واق واق می کنند ، یا زوزه می کشند و یا ناله می کنند . واق واق کردن بیش از اندازه یک مشکل رفتاری محسوب می گردد . قبل از اینکه بخواهید واق واق کردن سگ خود را محدود کنید اول دلیل واق واق کردن سگ خود را دریابید . بیشتر علل واق واق کردن عبارتند از :
  هشدار یا اعلام خطر کردن
  بازیگوشی یا هیجان زده بودن
  برای جلب توجه
  اضطراب
  کسلی یا خستگی
  جواب دادن به سگ های دیگر
  شما باید بیاموزید که واق واق بیش از حد سگ خود را کنترل کنید . استوار و صبور باشید . و همینطور فرمان های ساکت و واق کردن را به سگ خود آموزش دهید و به جزئیاتی که ممکن است برای مدت طولانی ادامه داشته باشند، توجه کنید .

  2 - جویدن :
  جویدن در تمامی سگ ها یک عمل طبیعی به حساب می آید. اما یک راه پیشگیری از آن این است که سگ خود را در محلی ببندید .
  بهرحال اگر سگ شما باعث به وجود آوردن خرابی شده ، جویدن می تواند به سرعت تبدیل به یک مشکل رفتاری بزرگ شود . بیشترین علل جویدن عبارتند از :
  دندان های شیری توله ها
  کسلی یا انرژی زیاد
  اضطراب
  کنجکاوی ( به خصوص در توله ها )
  شما می توانید سگ خود را تشویق به جویدن کنید ، مشروط بر اینکه اسباب بازی های جویدنی در اختیارش باشند . وسایل شخصی خود را از دسترس سگ دور نگاه دارید . وقتی که در منزل نیستید ، می توانید سگ خود را در محلی در منزل ببندید و یا در یک مکانی خاص وی را نگه دارید تا میزان خرابی کمتری به بار بیاید .
  اگر سگ شما مشغول به جویدن شی نادرستی بود ، به سرعت با یک صدای بلند و همراه با عتاب اصلاحش کنید . بعد ، آن شئ نادرست را با یک اسباب بازی تعویض کنید . یکی از کارهای بسیار مهمی که شما می توانید انجام دهید این است که مطمئن شوید سگ شما به اندازه کافی ورزش خواهد کرد .

  3 - حفاری کردن یا کندن :
  اکثر سگ ها اگر فرصت این عمل را بدست بیاورند ، دست به عمل کندن خواهند زد . که این بخشی از غریزه ی آنها محسوب می شود . بعضی از نژاد ها ، مثل تریر ها بیشتر متمایل به کندن هستند که این بر می گردد به تاریخچه ی شکارچی بودنشان . بیشتر علل کندن عبارتند از :
  کسلی یا انرژی زیاد
  اضطراب یا ترس
  غریزه ی شکار
  دنبال آسایش یا آرامش بودن ( مثل خانه درست کردن یا خنک کردن خود )
  به منظور پنهان کردن اشیاء ( مثل استخوان یا اسباب بازی )
  برای فرار یا بدست آوردن دسترسی بیشتر
  اگر سگ شما در حیاط شما دست به عمل کندن بزند، این عمل می تواند خیلی شما را نا امید کند . تلاش کنید علت اصلی کندن سگ خود را بفهمید و بعد محدودش کنید ، و بعد روی حل کردن دلیل بروز این مشکل متمرکز شوید. وقت بیشتری را با سگ خود سپری کنید و در عین حال ورزش بیشتری را هم برایش در نظر بگیرید . اگر کندن اجتناب ناپذیر بود ، یک محوطه جداگانه برای سگ در نظر بگیرید که بتواند یاد بگیرد کندن در آن محل بخصوص مانعی ندارد ، مثل یک جعبه شنی .

  4 - اضطراب جدا شدن :
  اضطراب ناشی از جدا شدن یکی از مورد بحث ترین مشکلات رفتاری در سگ هاست . ظهور برخی رفتار نظیر صدا در آوردن ، جویدن ، دفع نا مناسب ادرار و مدفوع و انواع دیگر خرابی ، وقتی رخ می دهد که سگ از صاحب خود جدا شده است . البته تمامی این رفتار ها ناشی از اضطراب هنگام جدایی نیست . نشانه های واقعی اضطراب هنگام جدایی عبارتند از :
  وقتی که صاحب سگ برای رفتن آماده می شود ، سگ دچار اضطراب می شود .
  رفتار های نا مناسب تقریبا بعد از 15 یا 45 دقیقه بعد از رفتن صاحب سگ اتفاق می افتد.
  سگ با ثابت ماندن در اطراف صاحب خود سعی در تعقیب وی می کند .
  سگ سعی می کند که هر کجا که شد صاحب خودش را لمس کند .
  حل کردن اضطراب هنگام جدایی نیاز به تمرین و آموزش زیاد ، اصلاح رفتار و استحقاق ورزش کردن دارد .
  استفاده از دارو هم در حالت های حاد پیشنهاد می شود اما این باید آخرین راه برای امتحان باشد .

  5 - دفع های نا مناسب
  دفع ادرار و یا مدفوع نامناسب یکی از ناامید کننده ترین مشکلات رفتاری در سگ هاست . سگ شما می تواند به قسمتهایی از خانه ی شما آسیب بزند و این مسئله می تواند سگ شما را در مکان های عمومی و یا در خانه ی دیگران ناخوشایند جلوه بدهد . بسیار مهم است که شما اول با یک دامپزشک راجع به این مشکل رفتاری صحبت کنید تا مطمئن شوید که سگ شما مشکل سلامتی ندارد . سپس اگر مشکل سلامتی مشاهده نشد ، سعی کنید دلیل انجام این کار را محدود کنید که می تواند ناشی از این مسائل باشد :
  مطیع بودن یا داشتن هیجان در دفع ادرار
  نشانه گذاری
  اضطراب
  برای جلب توجه
  فقدان فضای مناسب
  دفع های نا مناسب در توله ها امری اجتناب ناپذیر است ، بخصوص در سنین کمتر از 12 هفتگی . اما سگ های بالغ داستان دیگری دارند . بعضی رفتارها به اصلاح جدی نیاز دارند تا آنها را از عادت های بد خود رهایی بدهند. و اینکه شما هم همینطور باید احساس آنها را نسبت به خودشان تغییر بدهید . در این مرحله می توانید از مربیان خبره و کارشناسان ماهر امر تربیت سگ کمک و مشاوره بگیرید .

  6 - گدائی کردن :
  گدائی کردن یکی از عادات بد در سگ ها به حساب می آید که متاسفانه برخی از صاحبان سگ این عادت را تحسین می کنند . این رفتار می تواند مشکلات گوارشی و یا چاقی را برای سگ به همراه داشته باشد . سگ ها گدائی می کنند برای اینکه آنها غذا را دوست دارند ، اما ایستادن کنار میز برای سگ مناسب نیست و البته غذا عشق نیست !! بله ، مقاومت کردن در برابر آن نگاه مظلوم سخت است ، اما همین که بگوییم " فقط همین یکبار " یک مشکل رفتاری بزرگ را درست کرده ایم . در قانون دسته ای سگ ها یک سگ فرمانبردار ، هیچ وقت از یک سگ رهبر (لیدر ) بدون مجازات گدائی نمی کند .وقتی به سگ خود یاد بدهید که گدائی کردن مجاز است ، اساسا موقعیت خود را به عنوان یک رهبر ( پک لیدر ) و قوانین خود را به مخاطره می اندازید . قبل از اینکه مشغول غذا خوردن بشوید به سگ خودتان فرمان بدهید که در سر جایش باقی بماند. ترجیحا جایی باشد که نتواند به شما خیره بشود . اگر لازم بود سگ خود را به اتاق دیگری منتقل کنید . اگر سگ شما درست رفتار کرد بعد از اینکه شما و اعضای خانواده تان غذای خود را میل کردید ؛ یک جایزه غذایی ویژه به سگ بدهید .

  7 - دنبال کردن :
  یک سگ مایل است که به راحتی و بر اساس حس غریزه اشیایی را که تکان می خورد ، تعقیب کند . بعضی از سگ ها ، بعضی از حیوانات ، ماشین ها و مردم را دنبال می کنند .تمام این ها می تواند خرابی های خطرناکی را به حاصل بیاورند . اگر شما از بازداشتن سگ خود در تعقیب کردن ناتوانید می توانید برای جلوگیری از بوجود آمدن خرابی راه های زیر را امتحان کنید :
  قلاده و بند سگ را تمام وقت به صورت متصل نگهدارید ( به غیر از مواقعی که در خانه هستید )
  به سگ خود بیاموزید که وقتی صدایش کردید به سمت شما بیاید .
  یک سوت و یا عروسک سوتی در دست داشته باشید تا بتوانید با آن توجه سگ خود را جلب کنید.
  محتاط باشید و مراقب کشش های سریع و دفعه ای سگ باشید .
  رفتار شناسی و اختلالات رفتاری در سگ

  8 - پریدن بالا :
  توله ها برای دستیابی و سلام کردن به مادر خود به بالا می پرند . اما بعدا ممکن است ، برای سلام کردن به دیگران هم به بالا بپرنند . سگ ها برای نشان تسلط خود بر افراد هم ممکن است بر روی آنها بپرند .
  سگی که بر روی افراد می پرد حتی می تواند مزاحم و خطرناک هم بشود . راه های مختلفی برای بازداشتن سگ ها از بالا پریدن وجود دارد اما تمامی آنها به موفقیت ختم نمی شوند . بلند کردن یک زانو ، گرفتن یک پنجه یا سگ را مجبور به رفتن کردن ممکن است که برای بعضی ها جواب بدهد ، اما برای اکثر سگ ها این حرکات پیغام غلطی را به آنها می رساند . بالا پریدن عملی ست که سگ ها بیشتر برای جلب توجه انجام می دهند. بهترین راه کار این است که وقتی سگ به روی شما پرید بدون هیچ تماسی به راحتی روی خودتان را برگردانید و سگ خود را نادیده بگیرید.
  به چشم های سگ خود نگاه نکنید ، صحبت نکنید و سگ خود را هم لمس نکنید ( در هنگام بالا پریدن سگ م. ) . مشغول کار خود بشوید . وقتی سگ شما آرام شد و در سر جای خودش ماند سپس می توانید به آرامی به او یک جایزه بدهید. اما کاری که سگ شما انجام می دهد ، هیچ وقت نباید شما را وادار به جایزه دادن به وی بکند ( در این زمان سگ دارد به شما فرمان می دهد م.)

  9 - گاز گرفتن :
  سگ ها به خاطر عللی گاز می گیرند که می تواند به مسائل غریزه ای و یا رهبر بودن مرتبط باشد . توله ها ، سگ های دیگر و یا مردم را گاز می گیرند به این منظور که آنها در حال کشف کردن محیط پیرامون و یادگیری جایگاهشان در تیم خود هستند . صاحبان توله ها باید به توله ها بیاموزند که گاز گرفتن رفتار موجه و قابل قبولی نیست . اما جدا از رفتار توله ها انگیزه ی گاز گرفتن ، معمولا در سگ ها عبارتند از :
  ترس و دفاع از خود
  حفاظت از اموال و یا محوطه خود
  درد و یا بیماری
  اعلان و یا تاکید بر سلطه و نفوذ خود
  غریزه شکار کردن
  گرچه مردم فکر می کنند که بعضی نژاد ها خطرناک هستند . اما من باور دارم که قانون مخصوص نژاد ، پاسخ ما نیست . صاحبان سگ و پرورش دهندگان تنها کسانی هستند که می توانند کمک کنند تمایل به گاز گرفتن از طریق آموزش و اجتماعی کردن و تمرین در پرورش در تمامی نژاد ها درست بشود .

  رفتار شناسی و اختلالات رفتاری در سگ


  10 - پرخاش و حمله
  پرخاش یا حمله سگها با زوزه کشیدن ، نشان دادن دندان ها و گاز گرفتن همراه است . دانستن این مسئله بسیار مهم است که ما بدانیم هر سگی قابلیت پرخاشگری و پرخاشگر شدن را داراست ، صرفنظر از نژاد و یا تاریخچه اش . اما سگ هایی با خشونت و دارای تاریخچه ی تعدی و یا آن نژاد هایی که گرایش بیشتری به پرخاشگری دارند ، بیشتر رفتار خشونت باری از خود به مردم و یا دیگر سگ ها نشان می دهند . دلیلی که سگ به خشونت روی می آورد معمولا با دلیلی که سگ به گاز گرفتن روی می آورد یکیست . اما بهرحال پرخاش و حمله مشکل بزرگتر و جدی تری به حساب می آید . اگر سگ شما حالت تهاجمی نمایشی دارد اول با یک دامپژشک مشورت کنید ، زیرا این مشکل می تواند ناشی از یک مشکل سلامتی باشد . وسپس از یک مربی با تجربه در امور تربیت سگ کمک بخواهید. در کل برای امن نگه داشتن بقیه افراد از سگ های پرخاشگر باید اقدامات جدی صورت بگیرد .

  مترجم : فریدون رضوانی
  ویرایش توسط hell676 : 31st December 2012 در ساعت 01:18 PM دلیل: حذف لینک
  وقتی با 7000 سال تمدن 2 قرون فرهنگ نداریم بعد چجوری ادعای متمدن بودن و آریایی بودن میکنیم؟؟؟!!!! 2. کاربر مقابل پست Soul Reaver عزیز را پسندیده است:


صفحه 3 از 3 نخستنخست 1 2 3

موضوعات مشابه

 1. رفتار شناسی اسب
  توسط ویکی در انجمن روشهای تربیت و آموزش اسب
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 26th November 2013, 08:19 PM
 2. رفتار شناسی اسب
  توسط Sanaz ho در انجمن روشهای تربیت و آموزش اسب
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 28th June 2013, 05:25 PM
 3. رفتار شناسی اسب ها
  توسط .masoud در انجمن تالار دوستداران اسب
  پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 10th March 2011, 07:37 PM
 4. رفتار شناسی سگ
  توسط نیما در انجمن آرشیو
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 7th September 2008, 07:05 PM

Visitors found this page by searching for:

سگ

سگ ایرانی‍‍‍‍ژرمن شپردسگ ژرمن شپردرفتار شناسی سگ سانانسگ ژرمنسگ سانان به ترتیب قدرتسگها و گرگهااختلالات رفتاری سگس حیواناتفروش سگ ژرمن شپردبا وفاترین نژاد سگتمدن مصرچه عاملی باعث حمله سگ به انسان می شودسگ دوبرمن وحشيمشکلات رفتاری سگرفتار شناسی سگ ژرمن شپردتوله سگ دوبرمن درحال پارسدندان گرگترس از سگگربه ها از چه چیزی بدشان می آیدقیمت سگ ژرمن شپرددفاع اگاهانه و غريزيرفتار شناسی گرگهاس حیوانسگهای دوبرمن ایستادهنماد شناسی سگ مصرسگها از چه بویی بدشان می ایدظاهر شناسی سگ هامشکلات رفتاری در سگهاحیوان اهلیاختلالات رفتاری در سگpersian alauntسگها از چه بويي بدشان ميايدشناخت رفتار سگها هنگام پر شدن کیسه مقعدیحالات رفتاری سگدرد کشاله رانرفتار اجتماعیلیست تمامی سگ سانانسگ در حال پارسسگ های کفتار نگهبان افریقاییدادن خرما به سگسگ ولگردگرگ دراساطيرمشکلات رفتاری سگهاس حیوانیژرمن شپرد در ایرانفروش ژرمن شپردقیمت توله سگ ژرمن شپردعلامت احتیاطتوله سگ ژرمن شپردرفتارشناسی حیوانات حالتهای مختلف سگسگهای اهلی از چه بوی بدشان میایدرفتار سگ تریرسگهای کفتار نگهبان افریقاییرفتار دبرمنرفتار شناسي جانورانالگوي رفتار شناسي حيوانات در سگ هاسگها از چه بویی بدشان میاید؟سگها از چه چیزی بدشان میایدرفتار شناسی دوبرمنپارس سگسگها از چه بویی بدشان می آید ؟از جفت شدن دوبرمن با ژرمن شپردخطرناک ترین سگهاوحشیاختلال رفتاری سگسگها از چهرفتار شناسی حیوانات اهلی سگ درمان بازیگوشی سگ دوبرمنسگ ژرمن شپرد وگاز گرفتن دایمیاختلالات رفتارشناسی سگ سانانمشكلات رفتاري درسگژرمنهای فروشی کا گ بروباه و سگبرقراری با سگ دوبرمن وحشیتربیت ژرمن شپردس گسگ ها از چه چیز بدشان می آیدکشاله رانسگها از چه چیز بدشان میایدتحقیق رفتار شناسی سگسگ ازچه چیزی فرار میکندhttp:persianpet.orgforumthread33013.htmlغریزه جنسی گرگ ها و سگرفتار شناسی در جاندارانرفتار جنسی سگ ژرمن شپردرفتار شناسی ژرمن شفردسگهاوحشیرفتارشناسي در جانورانسگ کرد اصیلسگ ها از بوی چه چیزی بدشان می ایدشناخت رفتار سگ ژرمن سگ از چه بویی فرار میکندسگ ها از چه بوهایی بدشان می ایدپر شدن کیسه مقعدی سگترس از سگ سگسلام كردنمعنی رفتار سگ ژرمنباوفاترین ژرمن شپرد سگ

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556