نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
Like Tree3Likes
 • تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) 1 Post By Dr.liOn
 • تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) 1 Post By Dr.liOn
 • تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) 1 Post By Dr.liOn

فارماکولوژی داروهای بیحس کننده موضعی و انواع آنها

This is a discussion on فارماکولوژی داروهای بیحس کننده موضعی و انواع آنها within the آرام بخش ها forums, part of the فارماکولوژی و بیوشیمی category; این داروها علاوه بر اثر وقفه ای روی جریان عصبی در اکسون های عصبی،روی سیستم عصبی مرکزی،عقده های سیستم اعصاب ...

 1. Top | #1

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  23
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,837
  می پسندم
  5,621
  مورد پسند : 68 بار در 55 پست

  پیش فرض فارماکولوژی داروهای بیحس کننده موضعی و انواع آنها

  این داروها علاوه بر اثر وقفه ای روی جریان عصبی در اکسون های عصبی،روی سیستم عصبی مرکزی،عقده های سیستم اعصاب خودمختار ، محل اتصال عصب به عضله و فیبرهای عضلانی اثر می نماید.این دارو ها روی سیستم اعصاب مرکزی سبب تحریک شده و به دنبال آن ضعف مراکز حاصل گشته که ممکن است در اثر ضعف تنفسی مرگ به وقوع بپیوندد.محرک های بصل النخاعی در درمان این نوع ضعف تنفسی بی اثرند زیرا که مواد بیحس کننده موضعی خود محرک های مرکزی می باشند و تضعیف آنها در اثر تحریک مداوم توسط این داروها حاصل گشته و احتمالا از خستگی زیاد این مراکز منتج می شود.داروهای بیحس کننده موضعی دارای اثرات شبیه کینیدینی روی قلب می باشند.این اثرات مشابه به اثر آنها روی سلولهای عصبی یعنی از طرق تثبیت کردن پتانسیل غشاء ایجاد می شوند.آنها گاهی اوقات بدین منظور در درمان شناسی بکار می روند.
  انواع داروهای بیحس کننده موضعی:

  1.کوکائین:

  این ماده،قدیمی ترین ماده بیحس کننده موضعی بوده که از برگهای گیاهی بنام اریتروگزیلون کوکا در امریکای جنوبی به دست می آید.این ماده در اثر جوشاندن به مدت طولانی از بین می رود.جذب آن از غشاء های مخاطی صورت گرفته ولی از پوست سالم جذب نمی شود.پس از جذب، قسمتی از آن توسط کبد منهدم گشته و قسمتی از طریق ادرار دفع می شود.کوکائین ماده بیحس کننده موضعی موثری است که بدون تحریک اولیه سبب فلج شدن تنه های عصبی و انتهای عصب حسی می شود.این ماده سبب تقویت اثر آدرنالین شده و لذا دارای اثر قبض عروق می باشد. کوکائین سبب اتساع مردمک گشته، اما رفلکس نوری برخلاف میدریاز حاصل از آتروپین باقی می ماند.این ماده دارای اثرات خطرناکی بوده که ممکن است با مقادیر کمتر از مقدار ضروری برای ایجاد بیحسی موضعی،بروز نماید.این دارو ابتدا تحریک سیستم اعصاب مرکزی، سپس تضعیف آن، که زا مراکز بالا شروع گشته،موجب می شود.مفادیر زیاد آن سبب تشنج شده و مقادیر کم آن از طریق تحریک مرکز واگ سبب کندی عمل قلب می شود.مقادیر متوسط آن از طریق تحریک عصب سمپاتیک محیطی و مرکزی ، افزایش ضربان قلب را سبب می شود.این دارو مشمول مقرارت داروهای کنترل شده است..از آنجائیکه کوکائین برای مصرف ف ماده بسیار سمی است لذا در صورتی که جانشین ان یافت شود مصرف آن مناسبتر است.کوکائین و بوتوکائین هیچ یک بهتر است تزریق نشوند.

  2. پروکائین:

  این ماده فقط 25/0 سمیت کوکائین را دارا می باشد، در آب محلولی پایدار تولید نموده و منتهی به اعتیاد نمی گردد.لیکن دارای قدرت نفوذ ضعیف بوده و لذا برای بیحس نمودن مخاط مناسب نبوده و عمدتا به عنوان تزریقی مصرف می شود.از نظر ساختمان شیمیایی ، اغلب داروهای بیحس کننده موضعی املاح آلی بوده و به وسیله هیدرولیز شدن متابولیزه می گردند.این عمل در کبد و پلاسما صورت گرفته و احتمالا آنزیم مسئول هیدرولیز پلاسمائی ، کولین استراز پلاسمائی است.در حقیقت کولین استراز پلاسمائی ممکن است قسمت عمده متابولیسم مواد بیحس کننده موضعی خاصی را عهده دار باشد.که در دامپزشکی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده زیرا که میزان کولین استراز پلاسمائی در گونه های مختلف متفاوت بوده است.

  داروهای بیحس کننده موضعی غالبا با آدرنالین مخلئط گشته و موجب محدود شدن جذب آنها شده . به عنوان یک ماده خون بند موضعی نیز عمل می کنند.اگر چه اثر اخیر همیشه مزیت آن محسوب نشده بلکه ممکن است خونریزی را پنهان نمایید که بهتر است از طریق بستن مناطق خونریزی اقدام شود.

  3.بوتوکائین:

  داروی بیحس کننده خوبی برای غشاء های مخاطی بوده ولی برای تزریق بسیار سمی است.

  4.آمتوکائین:

  برای تزریق و غشاء های مخاطی مناسب است.

  5و 6. اورتوکائین و بنزوکائین:


  هر دو پودرهای بیحس کننده موضعی غیر محلول بوده که تنها به عنوان مواد پانسمان کننده جهت زخم های سطحی دردناک بکار می رود.

  7.سینکوکائین:

  بسیار موثر تر از پروکائین بوده ولی سمی تر نیز هست.این ماده جهت بی حسی مناسب بوده و اثر طولانی ایجاد می کند.ممکن است سبب بروز واکنش های التهابی در محل گردد بدین منظور دیگر مصرف نمی گردد.


  8.لیدوکائین:

  داروی بیحس کننده موضعی جدید و متداول در تمرینات دامپزشکی بوده که بیحسی را هم از طریق تزریق و هم متعاقب کاربرد موضعی آن ظاهر می سازد.این دارو بنام لینوکائین نیز مرسوم است.ماده غیر استری بوده و در کبد متابولیزه گشته ولی توسط کولین استراز متابولیزه نمی گردد.این مسئله ممکن است بخشی از طولانی اثر بودن لیدوکائین را توجیه کند.

  9.پریلوکائین:

  هم از نظر ساختمان شیمیائی و هم از نظر فارماکولوژیک مشابه لیدوکائین است.این دارو آهسته تر اثر کرده ولی دوام اش طولانی تر بوه..

  10.پروکسی متاکائین:


  برای ایجاد بیحسی قرنیه بکار رفته و اهمیت آن در عدم ایجاد اتساع مردمک است.


  ________________________
  تهیه و تدوین دکتر افسانه زرگر
  d891 likes this.
  all animals need are cUre & kindness that are expected from hUmanity

 2. 8 کاربر پست Dr.liOn عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  23
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,837
  می پسندم
  5,621
  مورد پسند : 68 بار در 55 پست

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط ehsani نمایش پست ها
  مرسی لیون جان خیلی به درد بخور بود
  ولی یه سوال
  چرا همشون یه کائین دارن>؟؟تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)

  Lidocaine may be prepared in two steps by the reaction of 2,6-xylidine with chloroacetyl chloride, followed by the reaction with diethylamine:


  Lidocaine is approximately 90% metabolized (de-ethylated) in the liver by CYP1A2 (and to a minor extent CYP3A4) to the pharmacologically-active metabolites monoethylglycinexylidide and glycinexylidide.

  The elimination half-life of lidocaine is approximately 1.5–2 hours in most patients. This may be prolonged in patients with hepatic impairment (average 343 minutes) or congestive heart failure (average 136 minutes).[
  Lidocaine alters signal conduction in neurons by blocking the fast voltage gated sodium (Na+) channels in the neuronal cell membrane, which are responsible for signal propogation[4]. With sufficient blockade, the membrane of the postsynaptic neuron will not depolarize and so fail to transmit an action potential, leading to its anaesthetic effects. Careful titration allows for a high degree of selectivity in the blockage of sensory neurons, whereas higher concentrations will also affect other modalities of neuron signaling
  .
  d891 likes this.
  all animals need are cUre & kindness that are expected from hUmanity

 4. 4 کاربر پست Dr.liOn عزیز را پسندیده اند .


 5. Top | #3

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  23
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,837
  می پسندم
  5,621
  مورد پسند : 68 بار در 55 پست

  پیش فرض داروهای بیحس کننده موضعی

  تاریخچه

  تلاش برای از بین بردن درد قدمتی به اندازه زندگی انسان دارد. مردم عهد باستان راههای مختلفی را برای دستیابی به این این حالت به کار برده اند: طب سوزنی، یخ زدن، کمپرس عصبی، مواد گیاهی و حتی نیروهای روانی. بومیان پرو و بولیوی قرنها برگهای کوکا را می‌جویدند و این عمل تا زمانی که ادامه داشت به آنها احساس خوشی اعطا می‌کرد. در سال 1860، الکالوئید کوکائین توسط نیه‌من "Niemann" از بوته اریتروکسیلون کوکا "Erythroxybn coca" جدا شد. اثر فارماکولوژیک آن در سال 1880 توسط فون آنرپ "Von Anrep" مطالعه شد و آن را به عنوان بیحس کننده موضعی تجویز نمود.

  کاربرد روش تفکیک یا ساده سازی در طراحی دارو روی مولکول کوکائین منجر به تولید داروهای بیحس کننده مصنوعی متعددی شد. بدین ترتیب، فرنیو در 1905 آمیلوکوکائین را ساخت که تحت نام استووائین به فروش رسید. در سال 1905 آنیهورن و همکارانش محصول ساده‌تری به نام پروکائین را معرفی کردند که هنوز به میزان زیادی به کار می‌رود. و از آن بعد داروهای بیحس کننده متعددی ساخته شد. ولی در کل می‌توان گفت تقریبا این ترکیبات روابط ساختمانی نسبت به کوکائین نشان می‌دهند و می‌توان آنها را به عنوان اشکال ساده‌تر این مولکول در نظر گرفت.
  روشهای مختلف ایجاد بیحسی موضعی

  روشهای مختلفی برای ایجاد بیحسی موضعی توسط داروها به کار می‌‌روند که متداولترین آنها عبارتند از:


  [LIST][*]بیحسی سطحی (موضعی): این نوع بیحسی،با به کار بردن داروها به صورت موضعی بر روی پوست یا غشاهای مخاطی به صورت کرم، پماد، افشانه (آئروسل)، محلول، ژل یا شیاف انجام می‌گیرد. برای ایجاد این بیحسی چندین دارو به کار می‌روند مانند بنوکسینات، بنزوکائین، بی‌فنامین، بوتاکائین، کوکائین، سیکلومتی کائین، دی متیزوکین، دی پرودون، اتیل کلراید، لیدوکائین، پروپراکائین و زولامین.[/LIST]


  [LIST][*]بیحسی نخاعی (زیر پرده عنکبوتیه): در بیحسی نخاعی، داروهای بیحس کننده موضعی به داخل فضای نخاعی زیر پرده عنکبوتیه تزریق می‌گردد. داروهای انتخابی در این مورد تتراکائین است. سایر داروهای بکار رفته عبارتند از: دیبوکائین، لیدوکائین، هپی واکائین، پیپروکائین و پروکائین.[/LIST]


  [LIST][*]بیحسی با مهار اعصاب محیطی: این نوع بیحسی، از طریق تزریق محلولی از یک بیحس کننده موضعی به داخل ناحیه مورد نظر ایجاد می‌شود. داروهای متعددی به این منظور به کار می‌روند مانند بوپیوکائین، بوتانیلی کائین، کلروپروکائین، دیبوکائین، اتیدوکائین، لیدوکائین، اکتاکائین، پریلوکائین، پروکائین، پروپوکسی کائین، پیروکائین و تتراکائین.[/LIST]


  [LIST][*]بیحسی خارج سخت شامه‌ای: این نوع بیحسی، با تزریق داروی مناسب به فضای خارج سخت شامه ایجاد می‌شود. داروهای انتخابی بوپیواکائین ، اتیدوکائین ، لیدوکائین ، مپیواکائین و پریلوکائین می‌باشند.[/LIST]
  بیحسی انتهائی، شکلی از بیحسی خارج سخت شامه‌ای است که در آن محلولی از بیحس کننده موضعی از طریق شیار استخوان خاجی به داخل کانال انتهایی تزریق می‌گردد.

  [LIST][*]بیحس تراوشی:این نوع بیحسی، می‌تواند به صورت خارج رگی (هنگامی که محلولی از بیحس کننده به ناحیه نزدیک به محل جراحی تزریق می‌شوند مانند دندانپزشکی) و یا داخل رگی که به آن بیحسی ناحیه‌ای داخل وریدی نیز گفته می‌شود (هنگامی که کل بخش پایینی یکی از نقاط انتهائی بیحس می‌شود)، باشد. داروهایی که مصرف آنها متداولتر است عبارتند از: بوپیوکائین، بوتانیلی کائین ، کلروپروکائین ، ایتدوکائین ، مپیواکائین ، مپریل کائین ، متابوتتامین ، پریلوکائین ، پروپارکائین و پیروکائین.[/LIST]
  افزایش مدت اثر دارو

  برای افزایش مدت و شدت اثر ایجاد شده توسط بیحس کننده‌های موضعی، داروهای منقبض کننده عروق، و بیشتر از همه اپی‌نفرین، معمولا به محلولهای این داروها افزوده می‌شود، سایر تنگ کننده‌های عروقی توصیه شده عبارتند از: فلی سین، نوردفرین ، نوراپی‌نفرین ، اکتودرین و فنیل افرین.
  طول اثر به سرعت هیدرولیز توسط آنزیمهای غیر اختصاصی و آب گریزی ترکیبات بستگی دارد.
  داروهای بیحس کننده موضعی بر اساس مدت اثر چنین طبقه بندی می گردند:

  [LIST][*]
  [LIST][*]کوتاه اثر: کلروپروکائین و پروکائین[*]اثر متوسط: کوکائین ، لیدوکائین ، مپیواکائین و پریلوکائین[*]اثر طولانی: بوپیوکائین ، ریبوکائین ، اتیدوکائین و تتراکائین[/LIST][/LIST]

  اثر PH و PKa بر بیحس کننده‌های مو ضعی

  اثر PKa در اغلب بیحس کننده‌های مو ضعی که مصرف بالینی دارند 8 تا 5/9 است. داروهائی که دارای PKa بیشتری هستند. اغلب در PH فیزیولوژیک کاملا یونیزه هستند و در نتیجه در رسیدن به مکانهای گیرنده دچار مشکل می‌شوند. به همین دلیل ، بیحس کننده های موضعی ممکن است در نواحی ملتهب بی اثر باشند زیرا در این نواحی، PH پایین تر است و یونیزه شدن این مولکولها را تسهیل می‌کند و متعاقبا از نفوذ آنها به داخل رشته‌های عصبی جلوگیری می‌نماید، از طرف دیگر، ترکیباتی که دارای PKa کمتری هستند به اندازه کافی یونیزه نمی‌باشند و اگر چه هدف می‌رسند اما قوی نیستند.

  طبقه‌بندی


  بیحس کننده‌های موضعی را که امروزه در درمان به کار می‌برند می توان به سه گروه تقسیم نمود: مشتقات استری، مشتقات آمیدی و داروهای متفرقه.
  کلیه این ترکیبات در صورت بازار آزاد عملا مایعند. به این دلیل، اغلب این داروها به صورت نمک به کار می‌روند (هیدروکلراید، سولفات، پیکرات، نیترات و بورات) که عموما جامدهای بلوری محلول در آب و بدون بو می‌باشند.

  مشتقات استری

  این مواد ، استری از اسیدهای زیر می‌باشند: اسید بنزوئیک ، پارآمینوبنزوئیک ، متاآمینوبنزوئیک ، متاآمینوبنزوئیک یا پارآلکوکسی بنزوئیک. این داروها به صورت استری هم در داخل بدن و هم در آزمایشگاه به سادگی هیدرولیز شده و فعالیت خود را از دست می‌دهند.
  آن دسته از بیحس کننده‌های موضعی که بیش از همه مصرف می‌شوند به ترکیبات زیر تقسیم می‌گردند:


  [LIST][*]مشتقات اسیدبنزوئیک: کوکائین ، بی فنامین، سیکلومتی‌کائین سولفات (سورفاکائین) ، الوکائین ، ایزوبوکائین ، مپریل‌کائین‌هیدروکلراید ، پارتوکسی کائین ، پیپروکائین هیدروکلراید (متی کائین) ، پریکبائین و پروپانوکائین.[/LIST]


  [LIST][*]مشتقات اسیدآمینوبنزوئیک: آمبوکائین ، آموکسه کائین ، بنزوکائین ، بتوکسی کائین ، بوته تامنی ، کلروپرکائین ، هدروکسی تتراکائین ، ایزوبوتامین ، لوسینوکائین ، پاریدوکائین ، پروپاراکائین ، ریزوکائین و تتراکائین هیدروکلراید و...[/LIST]

  مشتقات آمیدی

  این دسته از داروها شامل سه گروه است:

  [LIST][*]آمیدهای قلیایی مانند دیبوکائین[*]آنیلیدها مثل تولوئیدیدها و 2و6_ گزیلیدیدها که پیش تاز از آنها لیدوکائین است.[*]آمیدهای نوع سوم نظیر اکستازائین[/LIST]

  دو گروه اول را می‌توان ترکیبات حاصل از جایگزینی گروه _COO_ مشتقات استری با گروه ایزوستر آن _NHCO_ در نظر گرفت. این عمل سبب افزایش پایداری و مقاومت بیشتر آنها نسبت به هیدرولیز می‌شود.
  بعلاوه این داروها قوی‌تر بوده، وقوع عوارض ناخواسته کمتری را نشان می‌دهند و تحریکات موضعی کمتری نسبت به مشتقات استری ایجاد می‌کنند. ظاهرا ، حساسیت متقاطعی بین آنها و مشتقات اسید بنزوئیک وجود ندارد.
  داروهایی از این دسته که بیش از سایرین مصرف می‌شوند عبارتند از: آپتوکائین ، بوسه کائین ، بوپیواکائین هیدروکلراید (مارکائین ، سنسورکائین) ، بوتانیلی کائین، کاربیزوکائین ، کلوواکائین، بنتاکائین ، دیبوکائین ، کواتاکائین تراپن کائین و غیره.

  داروهای متفرقه

  این داروها از نظر ساختمانی به هم مربوط نیستند، برخی از آنها دارای آثار دیگری علاوه بر فعالیت بیحس کنندگی موضعی می‌باشند.

  داروهای زیر به این دسته متعلقند: آمولانون ، بنزیل الکل ، دیاموکائین ، دیکلونین ، اتیل کلراید ، کتوکائین ، پنیول کائین ، اوپروسین ، پروپیپوکائین ، سالیسیل الکل ، زولامین ، فالی‌کائین ، فوموکائین ، دی متیزوکین هیدروکلراید (کینیندوکائین ، کوئوتان) و غیره.
  عوارض ناخواسته

  مصرف بیش از حد و جذب عمومی سریع بیحس کننده ها، سبب عوارض ناخواسته عمومی می‌شود که عمدتا شامل موارد زیر است:


  [LIST][*] در سیستم مرکزی با علائم زیر: استفراغ ، تهوع ، سرخوشی ، گیجی و سرانجام تشنج، و اغما ، نارسائی تنفسی و قلبی و مرگ.[*] در سیستم قلبی عروقی کاهش ضربان قلب ، کاهش فشار خون و حالت شبه شوک.[/LIST]

  این حالات با تجویز باربیتوات‌های فوق العاده کوتاه اثر یا کوتاه اثر و یا شل کننده‌های عضلات اسکلتی برطرف می‌گردند.

  برخی از واکنشهای موضعی که در اول طبیعت حساسیتی یا مسموم کننده سلولی دارند نظیر درد، ورم، بیرنگ شدن پوست، التهاب اعصاب و التهاب اگزماگونه پوست نیز ممکن است رخ دهد.


  ________________________
  تهیه و تدوین دکتر افسانه زرگر

  d891 likes this.
  all animals need are cUre & kindness that are expected from hUmanity

 6. 2 کاربر پست Dr.liOn عزیز را پسندیده اند .


 7. Top | #4

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  5
  نوشته ها
  1
  می پسندم
  4
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست

  پیش فرض

  سلام لیون جان
  واقعا دستت درد نکنه مطالب جالب و فوق العاده به درد بخور بود.
  یه سوال کوچولو که ehsani جون هم پرسیده "چرا در نامگذاری داروی های بی حس کننده پسوند کائین به همشون اضافه میشه؟؟؟"

LinkBacks (?)

 1. 8th November 2011, 06:11 PM

موضوعات مشابه

 1. داروهای کورتون و جایگزین های گیاهی آنها
  توسط ToOoTi در انجمن گیاهخواری و سلامت
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 25th June 2012, 07:25 PM

Visitors found this page by searching for:

کرم بی حس کننده

بی حس کننده

امپول های بی حس کننده

مپیواکایین

فارماکولوژی دندانپزشکی

کرم های بی حس کننده

انواع سر کننده

فارماکولوژی دارویی

بیحس کننده ها

داروی زولامین

پمادهای بی حس کننده

انواع پماد بی حسی

عوارض سر کننده دندان

قویترین ژل بی حسی

پماد بی حس کننده موضعی

ژل بی حس کننده

عوارض داروی بی حسی دندان

بي حس كننده هاي موضعي

بی حسی در اپیلاسیون

عوارض داروي بي حس كننده دندان

پریلوکائین

یک داروی بی حس کننده قوی موضعی

ماده ی بی حس کننده در دندانپزشکی

بهترین اسپری بی حس کننده

پماد قوی درد

اسپری سر کننده پوست

فارماکولوژی در دندانپزشکی

ضرر های اسپری بی حس کننده دندان

بي حس كننده براي اپيلاسيون

ماده بی حس کننده دندان

اسپری وقرص بیحس کننده

مپیواکائین

داروی بی حس کننده ی موضعی جدید

پروکائین آمیدهیدروکلراید

پماد موضعی بی حس کننده

بی حس کننده ی موضعی

قوی ترین بی حس کننده ها

عوارض قرص زولامین

بهترین وموثرترین بی حس کننده

پماد بیحسی قوی

عوارض بی حسی موضعی

اثرات داروی بی حسی دندان

امپول مپیواکایین بی حسی موضعی

عوارض داروی زولامین

پمادهای بی حس کننده پوست

انواع کرمهای بیحسی

داروهای بی حس کننده های موضعی

بيحس كننده هاي موضعي

قوی ترین پماد بی حس کننده

تاثیر آمپول بی حسی دندان بر اسپرم

بي حسي براي اپيلاسيون

بی حس کننده قوی برای الکترولیز

سر کننده پوست

بی حسی های لایف

تثبیت کننده ها و بی حس کنندهای موضعی

قوي ترين كرم بي حس كننده

انواع کرم هاواسپریها بیحس کننده

دانلودنام داروی بی حسی قوی

شياف بي حس کننده

اسپری بی حس ککنده قوی

دسته دارویی بی حس کننده هابی‌فنامینانواع داروهای بی حسی دندانپزشکیسر كننده موضعيداروی لیدوکائین در دامپزشکیپماد کلروپروکائينعوارض بی حس کننده های موضعیداروهای بیحش کننده موضعی بی حسی ناحیه ایداروی بی حسی یونیزهبی حس کنندههای موضعیایزوبوکائینتاریخچه بی حس کننده موضعتاثير قرص زولامينانواع پمادهای موضعیعوارض داروی لیدوکائینانواع ليدوكائينانواع بی حسی برای دندانپزشکیفارماكولوژي داروانواع داروهای بی حسی دندان پزشکیفارماکولوژی داروهاداروی بیحس کنندهعوارض لیدوکائینفارماكولوژي در دندانپزشكيداروی بیحسی قویبی حس کننده قوی تر از لیدوکائینبی حس کننده های موضعی در دندانپزشکیکرم شل کننده عضلهاثر لیدوکائین روی پوستعوارض داروهای بی حس کننده برای دندانفارماکولوژی دواییانواع بىحس کنندههاى قوىترکیبات وعوارض داروی بی حسی دندانپزشکیکليات فارماکولوژي – اشکال مختلف دارويي ونحوه اثرآنهاپماد لیدوکائین را بدون نسخه میشه خریدبهترین بی حس کننده پویتاثرات بی حس کننده ی دندانانواع کرم های بی حس کنندهنرخ داروهای بی حسی دندانژل های بی حس کننده

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556