نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
Like Tree1Likes
 • تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) 1 Post By owtana

داروهای مسکن

This is a discussion on داروهای مسکن within the آرام بخش ها forums, part of the فارماکولوژی و بیوشیمی category; دید کلی داروهای مسکن به طور وسیع و فزاینده‌ای در سراسر جهان مصرف می‌شود. اغلب، تسکین برای یکی از موقعیتهای ...

 1. Top | #1

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  23
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,837
  می پسندم
  5,621
  مورد پسند : 68 بار در 55 پست

  پیش فرض داروهای مسکن

  دید کلی

  داروهای مسکن به طور وسیع و فزاینده‌ای در سراسر جهان مصرف می‌شود. اغلب، تسکین برای یکی از موقعیتهای زیر جستجو می‌شود: تنشهای هیجانی، تنش مزمن، افزایش فشار خون ، تقویت عوامل ضد درد، کنترل تشنج، به عنوان عوامل جانبی در بیهوشی، تجزیه و تحلیل تخدیری و بعنوان عامل برطرف کننده دردها و دردهای مفصلی.
  تاریخچه

  مطابق کتاب مقدس، حضرت نوح احتمالا اولین کسی است که اثر القای خواب اتانل را مدتی نه چندان زیاد پس از طوفان تجزیه کرده است. در زمانهای باستان، عوامل دیگری با آثار مشابه نظیر بلادون و مرفین نیز به اتیل الکل اضافه شدند. با این وجود این مواد واقعا مسکن نمی‌باشند. اثر مسکن تقریبا در تمامی گروه داروها یافت می شود عواملی که این اثر را ایجاد می کنند، بتدریج از صد سال پیش تا اکنون کشف شده‌اند. کلرال هیدرات که در سال 1832 توسط لی بیک کشف شد، در سال 1869 توسط لیبریش به عنوان یک داروی خواب آور با موفقیت مورد ارزیابی قرار گرفت. همچنین در سال 1827 لروکس، سالی‌سین را از درخت بید (سالیکس آلبا) جدا نمود و در سال 1837، پیریا اسید سالی‌سیلیک را ا سالی‌سین تهیه نمود. آسپرین برای اولین بار توسط جرارد در 1853 تهیه شد و در سال 1899 توسط ایخن گروم مورد ارزیابی فارماکولوژیک قرار گرفت اما افتخار آن نصیب درسر "Dreser" که یک ریاضیدان و رئیس ایخن گروم بود شد. سایر داروهای مسکن نیز بتدریج معرفی شدند و مطالعه بر روی آنها هنوز ادامه دارد.
  طبقه بندی
  داروهای مسکن به دو نوع داروهای مسکن_خواب آور و داروهای مسکن_تب بر تقسیم می‌شوند:
  داروهای مسکن_خواب آور

  انواع داروهای مسکن_خواب آور داروهای مضعف عمومی یا غیر انتخابی سیستم اعصاب مرکزی هستند. این مواد برای کاهش بیقراری و تنشهای هیجانی و همچنین برای تسکین و یا ایجاد خواب به کار می‌روند. تمایز میان آثار تسکینی و خواب آوری کاملا مشخص نیست. یک داروی واحد می‌تواند بسته به روش مصرف و مقدار بکار رفته هر دو اثر را بروز دهد مقدار اندک تنها سبب تسکین می‌شود حال آنکه مقادیر بیشتر سبب اثر خواب آوری می‌گردد. برخی از این داروها در مقادیر زیاد برای ایجاد بیهوشی در جراحی یا به عنوان بیهوش کننده فرعی به کار می‌روند.

  ترکیبات مسکن-خواب آور از نظر ساختمان شیمیایی تفاوت زیادی دارند اگر چه عوامل مفید در چند دسته شیمیایی متفاوت یافت شده‌اند اما دارای چندین جنبه فیزیکوشیمیایی و ساختمانی مشترک نظیر یک ناحیه قطبی آبدوست، ضریب توزیع اکتانول- آب نزدیک به 100 و مقاومت زیاد در برابر تغییرات زیستی می‌باشند.
  انواع داروهای مسکن_خواب آور

  ترکیبات متداولی که اغلب بعنوان داروی مسکن_خواب آور مورد مصرف قرار می‌گیرند وابسته به یکی از گروههای زیر می‌باشند:

  بنزودیازپین‌ها، باربیتواتها، پیریدین دیون‌ها و تریون‌ها، مشتقات کینازولین، الکل‌ها، کاربامات‌ها، آلدئیدها و مشتقات آنها، آمیدها، شبه اوره‌های غیر حلقوی، بنزآزپین‌ها و داروهای وابسته، فتوتیازین‌ها، مواد درون‌زای مربوط به خواب و عوامل متفرقه.

  نحوه عملکرد داروهای مسکن- خواب آور:

  این مساله که داروهای مسکن خواب آور از راه مداخله در عملکرد سیستم فعال کننده مشبک از طریق تحریک مرکز خواب یا مهار عملکرد مرکز بیداری فعالیت می‌نمایند کاملا پذیرفته شده است.
  بعضی از داروهای مسکن خواب آور داروهای فاقد ویژگی ساختمانی هستند مانند الکل‌ها، کاربامات‌ها و آلدئیدها. احتمالا اثر آنها ناشی از اتصال به مکانهای گیرنده ای ویژه نبوده و از خواص فیزیکوشیمیایی آنها منتج می‌شود. بسیار محتمل است که این مواد با اصلاح ثابت دی‌الکتریک و ساختمان پلیمرهای زیستی که آب اطراف آنها را گرفته است تغییرات هم‌آرایی را در بعضی از ماکرومولکولها که با یک نقش فیزیولوژیک مرتبط هستند القا نمایند. این مساله کاملا امکان پذیر است زیرا اغلب این داروها اگر چه دارای اختلافات بسیار در ساختمان شیمیایی هستند، دو جنبه مشترک دارند:


  [LIST][*] گروهی که می‌تواند یک پیوند هیدروژنی تشکیل دهد.[*] گروههایی که می‌توانند ثابت دی الکتریک آب را کاهش دهند.[/LIST]

  آن گونه که توسط کیوگوکو "Kyogoku" و فو "Fu" تعیین شده است، حتی باربیتواتها نیز به سبب مشابهت ساختمانی با تیمین، از راه پیوند هیدروژنی با ناحیه آدنینی بسیاری از ماکرومولکولها مانند NADH و FAD که در فرایندهای بیوشیمیایی مهم لازمند، تداخل می‌نمایند.

  پرکاربردترین داروهای مسکن خواب آور یعنی بنزودیازپین‌ها و باربیتواتها و داروهای مربوط، به عنوان داروهای واجد ویژگی ساختمانی عمل می‌کنند. آثار آنها ناشی از اتصال به گیرنده های ویژه می‌باشد.

  باربیتواتها و ترکیباتی که از لحاظ ساختمانی به آنها وابسته‌اند (پیپریدین دیون‌ها، مشتقات کینازولین و برخی از داروهای دیگر) از راه مشابهی اثر می‌کنند. بنزودیازپین‌ها و باربیتواتها و داروهای وابسته مهار انتقال عصبی را در سیستم اعصاب مرکزی تسهیل می‌کنند و محل تاثیر باربیتوانها کمتر انتخابی است.

  عوارض ناخواسته داروهای مسکن خواب آور

  یک داروی مسکن خواب آور ایده آل باید خوابی مشابه خواب طبیعی را القا نماید. متاسفانه، اغلب داروها خواب طبیعی را القا نمی‌کنند بلکه تنها مدت و شدت خواب REM را کاهش می‌دهند. عوارض ناخواسته بسیار متداولی که با داروهای مسکن خواب آور ایجاد می‌شود خواب آلودگی، خواب عمیق، اغمای پایا و حتی مرگ می‌باشد که در اثر تضعیف مراکز تنظیم حیاتی در مغز در نتیجه مصرف بیش از حد ایجاد می‌گردد. مصرف طولانی مدت حتی در مقادیر درمانی، می‌تواند سبب ایجاد مقاومت و وابستگی بدنی شود. قطع ناگهانی، بضی اوقات سبب سندرم قطع شدید شده که با تشنج و هذیان مشخص می‌شود و ممکن است اغما و مرگ نیز رخ دهد. مسمومیت، با خارج کردن دارو از معده و نگه داشتن تنفس و گردش خون کافی درمان می‌گردد.

  داروهای مسکن- تب بر

  داروهای مسکن-تب بر، داروهایی هستند که دردهای خفیف تا متوسط نظیر سردرد، درد عضلانی و درد مفصلی را برطرف کرده و هنگام تب، دمای بدن را کاهش می دهند. برخی از این داروها برای برطرف نمودن دردهای قاعدگی نیز موثرند و تعدادی هم به عنوان عوامل ضد التهاب به کار می‌روند.

  انواع داروهای مسکن- تب بر

  داروهای مسکن- تب بر را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم نمود:

  سالی‌سیلات‌ها، مشتقات پاراآمینوفنل، مشتقات 5- پیرازولون، مشتقات اسیدآریل استیک، فنامات‌ها و ایزوسترهایشان و عوامل متفرقه.

  نحوه عملکرد داروهای مسکن- تب بر

  داروهای مسکن- تب بر همچنین تحت عنوان مقابله کنندگان با درد نیز شناخته شده‌اند زیرا باعث تخفیف حساسیت نسبت به درد که توسط پروستاگلاندین‌ها القا می‌شود، می‌گردند. این ترکیبات حالت حساسیت نسبت به درد (آستانه پایین درد) را به آستانه درد عادی بر می‌گردانند. اگرچه برخی دارای خواص ضد التهابی نیز هستند، اما فعالیت ضد دردی آنها مستقل از این خصوصیات است. این ترکیبات، آثار خود را به صورت موضعی در محل یا نزدیکی محلی که مشکل ایجاد شده است، اعمال می‌کنند که بر آثار مرکزی ارجحیت دارد.

  اعتقاد بر اینست که نحوه اثرشان از طریق مهار انتخابی از آنزیم ها (مثل سیکلو اکسیژناز) است که بیوسنتز پروستاگلازین ها را کاتالیز می‌کنند. مهار این آنزیم ها از حساسیت گیرنده‌های درد نسبت به میانجی‌ها و تنظیم کننده‌های درد، ادراک، تحریکهای مکانیکی یا مواد شیمیایی مانند یونها (مثل هیدروژن و پتاسیم)، هیستامین، سروتونین، ماده p، پرسوتاسیکلین و پرسوتاگلاندین‌ها جلوگیری به عمل می‌آورد.

  با این حال اثر درمانی این داروها می‌تواند به عوارض ناخواسته ناشی از آنها نیز مرتبط باشد: تحریک دستگاه گوارش و ایجاد زخم، مهار به هم چسبیدن پلاکتها و افزایش زمان خونریزی، کاهش عملکرد کلیوی و علائم حساشیوی "nephropathy" می‌گردد.

  ________________________
  تهیه و تدوین :دکتر افسانه زرگر

  all animals need are cUre & kindness that are expected from hUmanity

 2. 2 کاربر پست Dr.liOn عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  گربه ( الان ندارم ولی بزودی حتما)
  محل سکونت
  تهران ، شهران
  لايك دريافتي
  12
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,932
  می پسندم
  6,255
  مورد پسند : 178 بار در 56 پست

  Post داروهای مسکن درد

  داروهای مسکن
  داروهای مسکن درد


  بسیاری از داروها دارای یک سطح ماکسیمم برای مقدار مصرف هستند.به این معنا که اگر مقدار مصرف دارو از این سطح بالاتر رود، می تواند عوارض سوء ی به همراه داشته باشد.

  در مورد داروهای مسکن درد باید گفت که افزایش میزان مصرف یا زیاده روی در آن باعث تسریع رفع درد نخواهد شد . برعکس باید گفت که می تواند عوارض جانبی قابل توجهی نظیر درد شکم، آسیب کلیه و کبد و بر هم خوردن مواد شیمیایی موجود در خون و حتی مرگ را به همراه داشته باشد. مسکن های قوی در این زمینه کمی متفاوت هستند و این برای افرادی که از درد های شدید رنج می برند جای خوشحالی خواهد بود. با این توصیف که دوز این گونه داروها بستگی به میزان درد دارد.البته باید گفت که این داروها را نباید همزما ن با استامینوفن و یا سایر داروهای دیگر مصرف نمود به خصوص زمانی که برای تسکین درد مزمن استفاده می شود.

  داروهای مسکن با تاثیر طولانی مدت

  بهترین روش برای درمان دردهای شدید و مزمن کنترل آن است. این کنترل از طریق مصرف داروهای مسکن با تاثیر طولانی مدت حاصل می شود.
  از جمله داروهای مسکنی که مصرف آنها توصیه نمی شود عبارتند از:

  1- دمورال یا مپردین(Demerol,Meperidine): این دارو اصولا برای درمان دردهای حاد بعد از عمل جراحی تجویز می شود و برای دردهای مزمن مفید نیست. جذب آن به روش خوراکی چندان موثر نیست و ایجاد ملالت و تشنج در صورت مصرف طولانی مدت می کند.
  2- تالوین یا پنتازوسین(Talwin,Pentazocine) این دارو نیز برای دردهای مزمن توصیه نمی شود. مصرف همزمان آن با سایر داروهای مسکن منجر به بروز علائم برگشت پذیر می کند.
  3- داروی مسکن استامینوفن یا سایر NSAID : این داروها برای درمان موقت مفید است اما مصرف طولانی مدت استامینوفن برای کلیه و کبد می تواند سمی باشد. به طور کلی مصرف طولانی مدت بسیاری از داروهای مسکن غیر استروئیدی NSAID برای کلیه و معده مضر است.

  عوارض مصرف داروهای مسکن

  تهوع و استفراغ: این عارضه در شروع مصرف شایع است ولی خوشبختانه با مصرف داروهای غیر تجویزی نظیر بونین ، درامامین ویا بنادریل قابل کنترل می باشد. به طور کلی تهوع و استفراغ بعد از چند روز از مصرف برطرف می شود.

  سرگیجه: سرگیجه و احساس خواب آلودگی . به همین خاطر توصیه می شود که در صورت مصرف داروهای مسکن و بروز این عوارض از رانندگی، مصرف الکل و یا کار کردن با دستگاه ها اجتناب کنید.

  یبوست: داروهای مسکن اصولا چنین عارضه ای را به همراه خواهند داشت. داروهایی نظیر Senna و یا Docusate برای درمان این وضعیت می تواند مفید باشد.

  اعتیاد: بیماران اسایشگاه در مورد اعتیاد پیدا کردن به این داروها نگران هستند.همچنین بیماران مبتلا به دردهای مزمن نیز چنین تهدیدی را ملاحظه می کنند.
  باید گفت که نگرانی در این زمینه چندان جای تامل نیست زیرا کمتر از 1% مصرف کنندگان این داروها چنین رفتاری از
  ویرایش توسط owtana : 7th March 2010 در ساعت 04:42 PM
  sh_sp likes this.

 4. کاربر مقابل پست owtana عزیز را پسندیده است:


 5. Top | #3

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  23
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,837
  می پسندم
  5,621
  مورد پسند : 68 بار در 55 پست

  پیش فرض

  موضوعات مشابه ادغام شد
  all animals need are cUre & kindness that are expected from hUmanity

 6. 2 کاربر پست Dr.liOn عزیز را پسندیده اند .


موضوعات مشابه

 1. دارو‌های مسکن، اما بی‌اثر
  توسط ToOoTi در انجمن آرشیو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 10th June 2012, 01:25 PM

Visitors found this page by searching for:

داروهای مسکن

دارو مسکن

مسکن درد قوی

داروی مسکن

قرص های مسکن

مسکن قوی ضد درد

لیست داروهای مسکن قوی

داروی مسکن درد کلیه

داروي مسكن قوياسامی مسکن دردتاریخچه دارو مسکندرمورد داروي مسكنداروهااي مسكنداروی مپردین انواع قرص های مسکناسم انواع قرص هاي مسكنمسکن برای درد کلیهانواعقرصهایمسکنقویترین داروی مسکن برای دستگاه گوارشلیست دارو های مسکن قویانواع قرص های مسکن و ضد درداسم قرص های مسکن قویاسم قرص های موسکنلیست تمامی داروهای مسکنانواع قرص درد كليهانواع قرصهای مسکن و ضد دردانواع قرص هاى مسکندارو های مسکن برای کلیه درد مسکن درد قویاسم قرص های مسکن کلیه چه هستندانواع داروهای مسکن ینالنام قرصهای مسکندرمورد مسکن دارویی اسم داروهای مسکن قویقرصهای مسکن قویمسکن قوی برای شکم دردقرص مسکن اسامینام قرصهای بیهوش کنندهمسکن قوی برای کلیه درداسم قرص های مسکن اعتیا د اوراسامی قر صهای مسکناسامی داروهای قوی مسکناسم داروهاي مسكن قوينام قرصهای مسکن دردانواع قرص های مسکن اعتیادقویترین داروی مسکن اسامی قرص مسکن جهت کلیه اسامی مسکنهای قویداروی مسکن برای درد بخیهاسم قرص مسکن برای درد پریوداسامی داروهای مسكن قویانواع قرص هاى مسكن قرصهای مسکن جدید قرص های مسکن قویاسامي امپولياي مسکناسامی انواع قرص مسکنداروهای مسکن درد کلیه قویدارو مسكن دارويهاي مسكنداروهاي مسكن داروهای مسکنمسكن قوي دردكليهآمپولهاي مسكن قويداروی قوی مسکن انواع مسکن قویمسکن قوی برای خوابانواع مسکن های قوی طبیعیداروهاي مسكن عموميانواع مسکن nsaidداروی مسکن قوی برای درد های داروی مسکن قوی درد هایداروی مسکن قوی درد های عمومیدمورال دارودارو مسکن کلیهرده بندی داروهامسکن قوی برای دردمسکن قوی برای درد شکم مسكن براي تسكين درد كليهاثرات داروي مسكنلیست قرصهای مسکن قویداروهای خواب آور قوی بیهوش کنندهتاریخچه داروی مسکن ساختمان شيميايي داروهاساختمان شیمیایی داروهای بیهوشیدرموردداروهای مسکندرمورد داروهای مسکن یا داروهای دیگردارو قوي مسكن گياهيانواع كبسولهاي مسكندرباره مسکن های داروییانواع داروهای مسکن دردداروهاي مسكن وخواب اورمسكن قوي براي درد شديد كليهمسکن قوی دردمسكن قوي گياهان داروييدرجه بندی قرص های مسکنپنتازوسین و دردکلیهعوارض قرص های مسکنقرس مسکن قویانواع مسکن قویانواع دارو و قرص مسکن

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556