صفحه 3 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 21 به 30 از 31

جنگل ابر و نابودی آن

This is a discussion on جنگل ابر و نابودی آن within the جنگل ها forums, part of the تالار دوستداران محیط زیست category; چقدر زیباست ... دقیقا مثل جنگل کبود وال تو گرگان بعد از گذشتن از جنگل کبود وال به یه دریاچه ...

 1. Top | #21

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  سگ...گربه...مرغ عشق...ماهی...لاکپشت خاکی و آبی .... همستر
  محل سکونت
  خیلی دور ...خیلی نزدیک
  لايك دريافتي
  71
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  2,080
  می پسندم
  2,654
  مورد پسند : 52 بار در 39 پست

  پیش فرض

  چقدر زیباست ... دقیقا مثل جنگل کبود وال تو گرگان

  بعد از گذشتن از جنگل کبود وال به یه دریاچه میرسیم که واقعا بی نظیره ...

  جنگل کبود وال و ابشارش رو هم من پیشنهاد میکنم حتما برید و ببینید ... واقعا زیباست


  برای زنده مانـدن تلاشی نمی کنم
  اما تا زمانی که زنده ام دست از
  تلاش بر نخواهم داشت

  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) 2. 3 کاربر پست LOVE ANIMALS عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #22

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  همستر ، ،ماهی
  محل سکونت
  کرج
  لايك دريافتي
  26
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  2,380
  می پسندم
  6,112
  مورد پسند : 236 بار در 101 پست

  پیش فرض لحظه ای شگفت در جنگل ابر

  لحظه‌ای شگفت در جنگل ابر

  رویابینی با چشمانی باز
  بگذار این بار وارونه زندگی كنی. بی‌هیچ منطقی روی ابرها راه بروی، بخوابی، فصل دیگری را زندگی كنی، از دریچه دیگری برای یافتن و پیدا شدن. بی‌شك تا گم نشوی هرگز پیدا نمی‌شوی. باید معنی گم شدن را بدانی تا بتوانی معنی یافتن و پیدا شدن را بفهمی. مگر غیر از این است. چه می‌دانی اینك گم شده‌ای یا پیدا.
  جنگل ابر و نابودی آن
  پس شال و كلاه كن، چمدانت را ببند و با ما همقدم شو. اگر هم قصه ما شوی می‌بینی كه راه رفتن روی ابرها دیگر كار شاعران، این خدایگان رویاها نیست. قصه نیست. خیال نیست. خواب نیست. این بار تو به سمت آسمان نمی‌روی. آسمان خود را به زمین می‌كشانی. بی‌هنگام و گاه به گاه. قصه آنجا شیرین می‌شود كه نمی‌دانی كی گم می‌شود و كی پیدا، اما معنی را درك می‌كنی. غافلگیری پشت غافلگیری. چه می‌خواهد این انسان اسیر در چنبره روزمرگی‌ها؟
  اصل زندگی را همین جا درك می‌كنی. هم در كفت هست و هم از كفت رفته است. جور دیگری نمی‌شود. فرزند آدمی است دیگر. هنوز به ابتدای قصه ابرها نرسیدیم . جاده را به شاهرود كشانده‌ایم، اما تا «جنگل ابر» فاصله است. شاهرود را به جنگل می‌كشانیم. با دو دنیای متفاوت. هیچ شباهتی ندارد.
  جنگل ابر و نابودی آن
  شاهرود طبع گرم دارد و كویری اما جنگل ابر سرد و با 45‌دقیقه فاصله. شاهرود را با قصه‌های ساده و پیچیده‌اش، با همه آرزوهایش كه پشت سر می‌گذاری نگاهت دشتی می‌شود پر از استپ‌ها كه تا افق خود را كشانده‌اند. هرچه بیشتر می‌روی، هوا خنك‌تر می‌شود. بوی آویشن می‌گیری. بوته‌های پوشیده از گل‌های سفید. انگار كه دانه دانه ابر را به شكل گلبرگ‌های سفید درآورده‌اند، به سان كلاهی زیبا و بر سر بوته‌های آویشن كشیده‌اند.پرنده نگاه را به دوردست می‌فرستی. آنجا كه سرزمین ابرهاست. ابرها سر بر شانه كوه‌ها گذاشته نجواگونه. كاش زبان طبیعت را می‌فهمیدیم. لهجه ابرها و زبان سنگ‌ها. یكی نرم ولطیف، یكی سخت و سفت. دنیای این دو كجا یكی می‌شود كه صحنه‌ای چنین شگفت‌ می‌سازند. كوه‌ها و ابرها. ابرها و كوه‌ها. كوه‌ها گم می‌شوند در پیچ و تاب ابرهایی كه هی دور كوه می‌چرخند و می‌چرخند.
  ابرها به شیشه ماشین كه می‌رسند می‌شوند باران. باران‌های پشت شیشه. تكیه می‌دهی به صندلیت و دلت شاد می‌شود و لبخند روی لب شكوفه می‌دهد. پیش كه می‌روی درخت‌ها هم شكوفه می‌دهند. سبز می‌شود. یكی، دو تا، هزار تا. به شماره نمی‌آیند كه. اما تا چشم كار می‌كند بلوط و چنار است كه ریشه در زمین دوانده و سرشاخه به آسمان كشانده‌است. چشم می‌گردانی به دنبال نشانه‌ای. درخت اورسی باید تا نویدی باشد برای رسیدن. اورس‌ها ‌آشنایان جنگل ابرند. همنفس با ابرها. مثل ابرها می‌خزند روی زمین. هنوز مه شور نگرفته است. پس غلیظ نیست اما حریری از ابر گرداگردت را گرفته است. مركز زمین می‌شوی. مهمانی است دیگر. شبنم روی گونه‌هایت می‌نشیند. چشم‌هایت را نوازش می‌دهد. غرق باران می‌شوی نرم و لطیف. آرام‌آرام. وارد دنیای خواب‌های شیرین می‌شوی.
  جنگل ابر و نابودی آن
  رویایی در این سمت جهان در حال شكل گرفتن است. بدون این‌كه خواب باشی، رویا می‌بینی. با چشمان باز باز. ماهی می‌مانی درون دریای زیبای پر از ماه و پری. نفس می‌كشی زندگی را. پیش از این‌كه به این دنیای رویایی سرك بكشیم و همنفس بوته‌ها شویم. دنبال محل اقامت هستیم در همسایگی بوته‌ها و درخت‌ها و درخت‌ها و بوته‌ها. آنقدر كه برای یافتن جای مناسب كمی باید گشت. مثلا می‌شود همسایه زمزمه‌های چشمه‌ای شد. اینجا تا دلت بخواهد چشمه است كه در كار زمزمه است. تنها نیستی. گروه‌های زیادی آمدند. گروه‌های دانشجویی و گروه‌های علمی بیش از هرگروه دیگری. خیلی هم راحت نمی‌توان اینجا جا پیدا كرد. كم مسافر ندارد.
  مسافرانی كه سكوت جنگل ابر را با شلوغی‌های بزرگراه‌های تهران اشتباه گرفته‌اند و با صدای موسیقی‌های مختلف سكوت جنگل را می‌شكنند. نه بی‌شك لهجه ابر را درك نكرده‌اند. ابرهایی كه به نوازش آمده‌اند. اینجا باید با گروه باشی. رفیق خطر می‌شوی اینجا. می‌ارزد، اما باید گذر كنی. پس پا به پای دوست قدم بردار. تنها هرگز. همه كسانی كه اینجا می‌آیند می‌دانند جنگل ابر دیر سر زبان‌ها افتاد اما وقتی هم ورد زبان‌ها شد، بدجور خاطرخواه پیدا كرد. آنقدر كه زخم به دلش زدند. بگذار كمی استراحت كنیم تا سر درد دل باز كنم. نمی‌خواهیم همین ابتدا تلخ به نظر بیاییم. هرچند غم بزرگ است و دردناك.
  جنگل ابر و نابودی آن
  كم‌كم زندگی رنگ غروب می‌گیرد. چشم‌ چشم را نمی‌بیند. نمی‌شود جای چشم را به دل داد و به چشم دل دید. دنیای اینجا وحشی است. قانون خود را دارد. باید دست به چراغ قوه شد و از نور آن مدد گرفت. اینجاست كه ابرها تمام وجودت را در بر می‌گیرند. چراغ و ابر و سایه تو كه روی دیواری از ابر می‌افتد. ابر روی هم بالا و پایین می‌روند. همه چیز به جوش و خروش می‌آید. سرد است. اگر به اندازه كافی لباس نپوشیده باشی، قندیل بستنت حتمی است.
  درست در همان لحظه‌ای كه مردم شهرهای مختلف و حتی مردم همین نزدیكی یعنی شاهرود از گرما به خانه‌هایشان پناه برده‌اند وخود را به خنكای كولر داده‌اند تو از سرما به خود می‌لرزی. حتی نزدیك‌تر از شاهرود همین كویر خارتوران با آن حیات وحشی دوست داشتنی‌اش. هرچه خاك او داغ، هوای اینجا سردتر است؛ دنیای ابرهاست خنك است و سرد. چند ساعتی از شب كه می‌‌گذرد ابرها چون عروسی دامن چین چین خود را جمع می‌كنند و می‌روند. تازه دره‌های اطراف خود را نشان می‌دهند، اما حركت ابرها ادامه دارد. دره‌ها لبریز می‌شوند و خالی. خالی می‌شوند و پر. كم‌كم ابرها از آسمان هم دل می‌كنند.
  اینك دره‌ها تماشایی است هر چند دلتنگ مهتاب است. آسمان لبریز از ستاره می‌شود. حالا موقع تلالو آنهاست. سوسوی ستارگان در این دنیایی ابری. نمی‌دانم چرا هیچ وقت جمع ابر و ستاره یكی نیست. مگر آن زمان كه ستاره‌ها رفتن ابرها را به تماشا می‌نشینند. می‌ارزد شب را تا صبح با چشمان باز به تماشا بنشینی.
  جنگل ابر و نابودی آن
  اینجا جایی برای خوابیدن نیست. دنیا در یك شبانه‌روز هزار رنگ عوض می‌كند. روز كه می‌شود بدون این‌كه تمام شب حتی یك لحظه چشم روی چشم گذاشته باشی حس می‌كنی از خواب شیرین برخاسته‌ای. از آن ابرها كه تو را در برگرفته‌اند هیچ خبری نیست. با خودت می‌گویی نكند خوابت برده و چنین لحظه شیرینی جز رویایی دست نیافتنی نبوده است. هرچه چشم می‌چرخانی به افق‌های دور از ابرها خبری نیست. جنگل پر از تپه شده است. تپه‌ها با پوشش گیاهی انبوه كه گاه تنك می‌شوند.
  جنگل را به سرازیر كه می‌كشانی مسیر پر می‌شود از درختان زالزالك، تمشك و توت فرنگی. چشم می‌گردانی. هنوز تشنگی‌ات رفع نشده است. چشمت می‌رسد به تپه‌ای دوردست كه قلعه «ماران» 3000 سال است بر بلندای آن بارو زده است. صبح كه می‌شود ابرها چنان قلعه‌ماران را دربر می‌گیری كه بی‌شك گمان می‌بری بازهم با چشمانی باز به تماشای رویایی دست نیافتنی نشسته‌ای. صدای پای آب را به گوش جان كه بشنوی به آبشار «شرشر» می‌رسی. بی‌راهنما نرو. آبشار در میان تپه‌ها می‌خزد و می‌پیچد و زندگی می‌آفریند. لحظه‌ای شگفت برای ماجراجویان. مسیر صعب‌العبور است و پر از پرتگاه. راه بلد می‌خواهد در گروه‌های كوچك. هرگز فراموش نكنید ابرها هرگز خبرتان نمی‌كنند. می‌آیند و می‌روند.
  گفتیم كه زمان آمدن آنها بیگاه است. بنابراین ممكن است همان لحظه كه تو به پرتگاهی رسیده باشی دربرسند و تو حتی نتوانی یك قدمی خود را به تماشا بنشینی. پس اگر راه بلد نیستی و با راه بلدی همقدم نشده‌ای، هرگز به صدای پای آبشار فریفته نشو. راه بلد می‌داند كه در این مسیر باید برنامه‌ریزی دقیقی داشت و پیش از آن كه شب شولای سیاهی را به سر و روی زندگی بكشاند خود را به جای مطمئنی برسانید. یادتان باشد جنگل ابر دنیای حیات وحش است، حیات وحشی با گراز‌ها و خرس‌ها. پس محل اقامت باید با دقت انتخاب شود.
  جنگل ابر و نابودی آن
  روشن كردن آتش در چنین شب‌هایی از واجبات است، اما واجب‌تر از آن خاموش كردن آتش پیش از ترك محل است. یادت نرود جنگل ابر و جنگل‌های دیگر سرمایه‌ فرزندان توست. تضمینی برای نفس كشیدن بدون دود. هر چند این روزها مار سیاه جاده سازی به جانش افتاده است و می‌رود تا یكی از بكرترین نقاط و نادرترین مناطق طبیعی كشور را به كام نیستی و نابودی بكشاند.

  چگونه به جنگل ابر برویم؟
  آژانس‌های بسیاری وجود دارند كه مقصدشان جنگل ابر است؛ بنابراین اگر برای نخستین بار به این سمت می‌روید و راهنمای محلی و آشنایی با مسیر ندارید حتما از طریق آژانس‌ها وارد ماجرا شوید. تورهای دو روزه و سه روزه تماشای مناطق استپی و كوهستانی و جنگلی بالاتر از ابرها و دیدار از آرامگاه شیخ بسطام وجود دارند. همچنین برخی آژانس‌ها تورهای دوچرخه سواری دارند.
  اگر علاقه‌مند به استفاده از این تورها هستید حتما یادتان باشد كه وسایلی چون دوچرخه كوهستان مناسب، كلاه ایمنی،‌ دستكش دوچرخه‌سواری،‌ عینك آفتابی، بارانی،‌ كیسه خواب، وسایل شب‌مانی، كوله‌پشتی و سایر ملزومات شخصی داشته باشید. زمانی كه از طریق آژانس‌ها به جنگل ابر می‌روید مشكلی برای پیدا كردن كمپ مناسب ندارید. جنگل زیبا و خوش‌آب و هوای ابر در50 كیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در روستای ابر قرار دارد و ادامه جنگل‌های سرسبز شمال كشور است و از آنجا كه فضای این جنگل را پوششی از ابر فرا گرفته به همین دلیل این جنگل را جنگل ابر می‌نامند.
  ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه دما در فصل گرما و وجود چشمه‌سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از شاخصه‌های این جنگل است. در عین حال جنگل ابر منطقه فوق‌العاده خطرناك است. وجود حیوانات وحشی، دید كم در صورت وجود مه و ابر در منطقه، مناطق صخره‌ای و صعب‌العبور كه در جنگل‌ها به وفور یافت می‌شوند و تنگه‌ها و آبشارهای بلند، وجود یك برنامه‌ریزی دقیق را ضروری می‌كند.
  درست كردن آتش در جنگل برای دور كردن حیوانات وحشی كار مناسبی است ولی هیچ‌گاه خاموش كردن كامل آن را از یاد نبرید. استفاده از امكانات مناسب جهت‌یابی مانند نقشه با اندازه مناسب، قطب‌نما و مخصوصا دستگاه جی.پی.اس مانع از سردرگمی شما در میان جنگل شده و كمكی بزرگ برای جنگل‌نوردی است. وجود راهنما لازم است اما این روزها گروه‌هایی پیدا می‌شوند كه بدون راهنما می‌روند. گروه‌های كوهنوردان. اما باید این نكته را در نظر گرفت كه گرفتن اطلاعات از محلی‌ها می‌تواند كمك بزرگی باشد.

 4. کاربر مقابل پست meshkyvapany عزیز را پسندیده است:


 5. Top | #23
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  cat
  محل سکونت
  iran
  لايك دريافتي
  2351
  لايك كرده
  229
  نوشته ها
  14,449
  می پسندم
  25,142
  مورد پسند : 16,619 بار در 4,044 پست
  نوشته های وبلاگ
  9

  پیش فرض

  ادغام شدند. 6. 2 کاربر پست بهناز عزیز را پسندیده اند .


 7. Top | #24
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  زیر آسمان خدا
  لايك دريافتي
  30740
  لايك كرده
  10885
  نوشته ها
  40,071
  می پسندم
  12,247
  مورد پسند : 58,195 بار در 24,452 پست
  حالت من :
  My Mood
  In Love
  نوشته های وبلاگ
  16

  پیش فرض

  جاده جنگل ابر تعریض می‌شود


  جنگل ابر و نابودی آن
  رییس اداره جنگل‌کاری و جنگل‌داری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: قرار است تنها جاده پیشین جنگل ابر تعریض شود تا کمترین صدمات زیست محیطی به این جنگل زیبا وارد شود.  بهزاد گلابیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، جنگل ابر را از جنگل‌های منحصر به فرد کشور و استان دانست و اظهار کرد: این جنگل از جمله جنگل‌های خزری است که موقعیت خاص و ارتفاع آن باعث شده که ابرهای مناطق شمالی در دامنه این جنگل گرد آمده و ما در آن با اقیانوسی از ابر مواجه شویم. این جنگل بواسطه شرایط ویژه و زیبایی‌های چشم نواز و نزدیکی به جاده از جاذبه‌های گردشگری کشور است که سالانه شمار زیادی از علاقمندان به طبیعت را به سوی خود می‌کشاند.  گلابیان با اشاره به طرح احداث جاده در این جنگل، تصریح کرد: در آن طرح قرار بود که جاده نه در خود جنگل ابر که تا پیش از جنگل احداث شود و دولت پیشین نیز اجرای این طرح را به استان گلستان واگذار کرده بود.  وی با اشاره به وجود 6 ذخیره گاه جنگلی به مساحت 1133 هکتار در استان، اظهار کرد: کل مساحت جنگل‌های استان 352 هزار هکتار است که بالغ بر 58 هزار هکتار آن را جنگل‌های خزری تشکیل داده و مابقی جنگل‌های ایران، تورانی هستند.

  وی ادامه داد: سازمان جنگلها به منظور حفاظت بیشتر و جلوگیری از انقراض گونه‌های با ارزش جنگلی در مناطق حساس و آسیب پذیر به احداث ذخیره‌گاه‌های جنگلی پرداخته است و در این ذخیره‌گاه‌ها هرگونه بهره‌برداری از محصولات جنگلی، ممنوع و از ورود دام به داخل آنها جلوگیری می‌شود.  رییس اداره جنگل‌کاری و جنگل‌داری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان، سرانه جنگل برای هر نفر در استان سمنان را 5600 مترمربع عنوان کرد و گفت: جنگل‌های خزری مهمترین جنگل‌های استان هستند که عمدتا در شهرستان‌های مهدیشهر، دامغان، شاهرود و میامی قرار دارند.
  جنگل ابر و نابودی آن

 8. کاربر مقابل پست ویکی عزیز را پسندیده است:


 9. Top | #25
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  گربه
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  878
  لايك كرده
  1593
  نوشته ها
  1,256
  می پسندم
  1,317
  مورد پسند : 1,164 بار در 645 پست
  حالت من :
  My Mood
  Angelic
  نوشته های وبلاگ
  7

  پیش فرض

  نامه احداث جاده در جنگل ابر را نخوانده امضا کردم/ امضایم را پس می گیرم


  جنگل ابر و نابودی آن  عضو هیأت رییسه فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان اینکه نامه احداث جاده در جنگل ابر را نخوانده و به احترام همکارانم امضا کردم گفت: به هیچ عنوان با عبور این جاده موافق نیستم و امضای خود را پس می گیرم. کمال الدین پیر موذن در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: محیط زیست غنیمت نیست بلکه امانتی برای آیندگان است و مسئولان باید مطابق با مدار قانونی در کشور برای منابع طبیعی و ملی و فارغ از سود جویی های منطقه ای تصمیم گیری کنند.
  وی با اشاره به پیش بینی کارشناسان مبنی بر اینکه با این روند تخریب تا 60 سال آینده حتی یک درخت در جنگلهای شمال کشور باقی نمی ماند اظهار داشت: بنابراین حفظ جنگل ابر که منطقه ای منحصر به فرد و ارزشمند است ضروری است.
  عضو هیات رییسه فراکسیون محیط زیست مجلس تصریح کرد: برای توسعه مهمترین مسئله ای که باید در نظر گرفته شود پایداری زیست محیطی است بنابراین نمی توان این جنگل ارزشمند را قربانی احداث جاده و توسعه ناپایدار کرد.
  پیر موذن در پاسخ به اینکه امضای این نامه که خلاف موازین زیست محیطی است از سوی یکی از اعضای فراکسیون محیط زیست که باید حامی محیط زیست باشد برای طرفداران و دوستداران محیط زیست مأیوس کننده و نگران کننده است تأکید کرد: اعتراف می کنم که بدون مطالعه این نامه را امضا کردم و آن را پس می گیرم.
  به گفته وی، تعدادی دیگر از نمایندگان عضو فراکسیون محیط زیست این نامه را امضا کرده اند و احتمال می دهم که آنها هم تنها به احترام همکاران و بدون مطالعه این کار را کرده باشند.
  به گزارش مهر، 151 نماینده مجلس شورای اسلامی از رئیس جمهور خواستند تا نسبت به اتمام عملیات اجرایی جاده علی آباد کتول (شیرین آباد)- ابرشاهرود اقدام شود.
  بر این اساس در نامه ای که از سوی این نمایندگان خطاب به حسن روحانی امضا شده آمده است: این جاده از زمان جنگ جهانی دوم محل عبور و مرور بوده است و باعث رونق و تسهیل عبور و مرور و جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی و تسهیل روابط تجاری با آسیای میانه از مهمترین اثرات آن است که در دولت نهم و دهم سه بار در استان گلستان و سمنان مصوبه هیات وقت بوده است که 8 کیلومتر آن باقی مانده است. از این رو مستدعی است دستور فرمایید تا نسبت به عملیات اجرایی الباقی این جاده اقدام نمایند.
  مصوبه دولت گذشته برای احداث جاده در جنگل ابر به عنوان بخشی از جاده شیرین آباد - ابر پیش از این با مخالفت جدی دوستداران و کارشناسان محیط زیست و منابع طبیعی و سازمان محیط زیست روبرو شده است، کارشناسان این جنگل را لایه حفاظتی زمین و سپری برای حفاظت از منطقه ابر می‌داند و معتقدند احداث این جاده به جنگل زیبای ابر و ا___یستم منطقه آسیب جدی می‌رساند.
  در روزهای اخیر استاندار سمنان نیز به منظور حفظ ا___یستم طبیعی این جنگل با احداث جاده در آن مخالفت کرده است.  زلیخـــا مُرد از حسرت، که یوسف گشت زندانی
  چــــــــرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمــــانی؟!

 10. Top | #26
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  گربه
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  878
  لايك كرده
  1593
  نوشته ها
  1,256
  می پسندم
  1,317
  مورد پسند : 1,164 بار در 645 پست
  حالت من :
  My Mood
  Angelic
  نوشته های وبلاگ
  7

  پیش فرض

  تخریب جنگل ابر حتی در کوتاه مدت برای مردم محلی منفعتی ندارد


  جنگل ابر و نابودی آن  رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه علوم تحقیقات درواکنش به نظریکی از نمایندگان مبنی براینکه چه اشکالی دارد محیط زیست به خاطر منفعت مردم تخریب شود گفت:تخریب جنگل ابر حتی در کوتاه مدت هم به نفع مردم نیست. دکتر هادی کیا دلیری در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص بازدید نمایندگان مجلس از جنگل ابر، افزود: تاکنون بارها و بارها کارشناسان و متخصصان محیط زیست در خصوص ارزش‌های جنگل ابر بحث کرده و این جنگل را به عنوان یک سرمایه ملی معرفی کرده‌اند.وی در خصوص اظهارنظر یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه اشکالی ندارد که محیط زیست به نفع مردم تخریب شود، اظهار داشت: البته نفع مردم با دیدگاه‌های مختلف به صورت متفاوت تعریف می‌شود. منفعت کوتاه مدت عده ای از مردم نباید با تخریب یک سرمایه ملی که منفعت تمام مردم کشور به آن بستگی دارد، مقایسه شود .به گفته رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه علوم و تحقیقات، وقتی پای منافع ملی در میان است، حتی اگر عده‌ای از مردم به صورت کوتاه مدت از نظر اقتصادی متضرر شوند، اشکالی ندارد اما اینکه سود اقتصادی عده‌ای از مردم را در تخریب یک سرمایه ملی ببینیم، تماما اشکال است.کیا دلیری تصریح کرد: البته ساخت این جاده در جنگل ابر حتی به صورت کوتاه مدت نیز برای مردم منطقه منفعتی ندارد، چرا که تمام جاده‌هایی که تاکنون حتی به منظور حفاظت در مناطق طبیعی کشور کشیده شده‌اند، منجر به زمین‌خواری، تخریب و قاچاق چوب شده‌اند چه برسد به اینکه این جاده از همان ابتدا به منظور بالا بردن ارزش افزوده زمین‌های مردم این منطقه و دسترسی برای ویلاسازی ساخته می‌شود.
  جنگل ابر و نابودی آن
  وی افزود: مردم این منطقه باید بدانند با ساخت جاده در جنگل ابر ممکن است سود ناچیزی عاید آنها شود و قیمت زمین‌هایشان اندکی بالا برود اما در بلند مدت افراد خاصی از این بابت سودهای کلان خواهند برد و چیزی نصیب مردم محلی به غیر از از دست دادن فرهنگ و سرزمین آبا و اجدادی‌شان نخواهد شد.این استاد دانشگاه در پاسخ به نقطه نظر برخی از افرادی که از این منطقه بازدید کرده‌ و درختان موجود در این مسیر را غیر صنعتی عنوان کرده‌اند، تاکید کرد: صنعتی دانستن درخت خود نیز یک دیدگاه اقتصادی و تجاری است که به هیچ عنوان در این منطقه که به لحاظ ارزش‌های اکولوژی و زیستگاهی دارای ارزش است، مطرح نیست.کیا دلیری یادآور شد: کارشناسان و متخصصان محیط زیست در خصوص ارزش‌های زیستگاهی جنگل ابر بارها اظهارنظر کرده‌اند اما متاسفانه گاهی به نظر خواص و کارشناسان توجه نمی شود.وی اظهارکرد: امیدواریم نمایندگان مجلس که به عنوان حَکم در ماجرای جنگل ابر برای بازدید از این منطقه رفته‌اند به وعده خود مبنی بر در نظر گرفتن نظرات کارشناسان و متخصصان این حوزه عمل کرده و برای تصمیم‌گیری نهایی در این خصوص از شاخص‌های علمی استفاده کنند.به گزارش مهر ،هفته گذشته برخی از نمایندگان مجلس به همراه تعدادی ازمسئولان کشوری و استانی مرتبط به بازدید از جاده ابر و سایرمسیرهای مواصلاتی به شاهرود پرداختند که در این بازدیدنمایندگان فراکسیون محیط زیست بر حفظ محیط زیست استان تاکید کردند اما تصمیم گیری نهایی در این خصوص به بررسی نظر کارشناسان در مجلس موکول شد.  زلیخـــا مُرد از حسرت، که یوسف گشت زندانی
  چــــــــرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمــــانی؟!

 11. Top | #27
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  گربه
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  878
  لايك كرده
  1593
  نوشته ها
  1,256
  می پسندم
  1,317
  مورد پسند : 1,164 بار در 645 پست
  حالت من :
  My Mood
  Angelic
  نوشته های وبلاگ
  7

  پیش فرض

  جنگل ابر در لیست مناطق حفاظت شده قرار گرفت
  جنگل ابر و نابودی آن
  مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست به مشکلات و معضلات زیست محیطی کشور پرداخت و اظهار کرد: تشکل های مردم نهاد باید برای رفع مشکلات زیست محیطی به میدان بیایند.
  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه سمنان، محمد درویش در اولین گردهمایی اکوتوریسم کشور که با مشارکت سازمان‌های مردم نهاد و حافظان محیط زیست کشور در روستای ابر شاهرود برگزار شد، اضافه کرد: جنگل ابر یکی از زیست بوم های نادر جهان محسوب می شود و خوشبختانه با تلاش دکتر ابتکار به منظور حفاظت از این منطقه برای آیندگان که با موانع فراوان نیز همراه بود؛ سرانجام این منطقه در سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به همت دولت تدبیر و امید منطقه حفاظت شده اعلام شد.

  وی با اشاره به راه اندازی تشکل های زیست محیطی کشور در سازمان حفاظت محیط زیست، خواستار حضور فعال تشکل ها برای رفع مشکلات زیست محیطی در کشور شد.

  به گزارش ایسنا؛ در این آیین، حافظان محیط زیست ارتقاء جنگل ابر به منطقه حفاظت شده را جشن گرفته و با اهداء یک تقدیرنامه مردمی به معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست قدردانی شد.
  زلیخـــا مُرد از حسرت، که یوسف گشت زندانی
  چــــــــرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمــــانی؟!

 12. Top | #28
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  گربه
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  878
  لايك كرده
  1593
  نوشته ها
  1,256
  می پسندم
  1,317
  مورد پسند : 1,164 بار در 645 پست
  حالت من :
  My Mood
  Angelic
  نوشته های وبلاگ
  7

  پیش فرض

  زیست بوم: همایش ملی 'جنگل ابر، میراث پایدار' به میزبانی ستاد مردمی حفاظت از جنگل ابر و شبکه سمن های زیست محیطی این شهرستان در دانشگاه شاهرود برگزارمی شود.

  دبیر اجرایی این همایش روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این همایش در نکوداشت منطقه حفاظت شده جنگل ابر و با هدف حفاظت از این میراث گرانبها هفتم اسفند در تالار شقایق های دانشگاه شاهرود برگزار می شود.

  جنگل ابر و نابودی آن

  'حنیف رضا گلزار' افزود: ستاد مردمی حفاظت از جنگل ابر در طی یک دهه اخیر از احداث جاده ابر - زرین گل که با عبور از میان این جنگل موجب بروز خسارت های زیست محیطی فراوانی می شد، جلوگیری و مانع از اجرای سه مصوبه در این خصوص شد.

  وی خاطرنشان کرد: سرانجام با پیگیری های این ستاد 29 آذر امسال با تصویب شورای عالی محیط زیست کشور، جنگل ابر به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام و احداث هر گونه جاده در آن ممنوع شد.

  در همایش جنگل ابر میراث پایدار که با همکاری کمیته ها و انجمن های مردم نهاد حمایت از این جنگل برگزار می شود 'حسین آخانی' استاد بین المللی جنگل شناسی و محمد درویش' استاد دانشگاه و محقق برجسته مرکز تحقیقات سازمان جنگل ها و معاونت آموزشی سازمان محیط زیست کشور سخنرانی خواهند کرد.
  زلیخـــا مُرد از حسرت، که یوسف گشت زندانی
  چــــــــرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمــــانی؟!

 13. Top | #29

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  7
  می پسندم
  0
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست

 14. Top | #30

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  3
  می پسندم
  0
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست

  پیش فرض

  متاسفانه برای کشورم که روز بروز نابودیشو میبینم.....

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2nd September 2014, 04:21 PM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 8th June 2013, 07:48 PM
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 3rd June 2013, 01:13 PM
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 9th March 2011, 02:18 PM
 5. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 19th May 2010, 01:44 PM

Visitors found this page by searching for:

مقاله درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که درخطرازبین رفتن است که به اهمیت حفظ این محیط اشاره کنید وراه هایی برای حفظ ان پیشنهاد کنید

مقاله درباره ي وضعيت يك محيط طبيعي ودر خطر

جنگل ابر

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که می شناسید در خطرازبین رفتن است.

وضعیت یک محیط طبیعی که درخطرازبین رفتن است وراه های حفظ ان

درباره ی وضعییت یک محیط طبیعی که می شناسید ودر خطر از بین رفتناست

مقاله ای در مورد وضعیت یک محیط طبیعی كه مي شناسيد ودر خطر از بين رفتن است بنويسيد

دکتر پیمان یوسفی آذر

مقاله اي در مورد وضعيت يك محيط زيست كه در خطرازبين رفتن است

يك محيط طبيعي كه مي شناسيد در خطر از بين رفتن است

مقاله ای درباره ی یک محیط طبیعی که درخطراز بین رفتن است واهمیت حفظ این محیط وراه هیی برای حفظ آن

مقاله ایی در باره ی یک محیط طبیعی در حال خطر

مقاله ای درباره وضعیت یک محیط طبیعی که در خطر ازبین رفتن است

درموردیکی ازمحیط طبیعی که درخطراز بین رفتن است

یک محیط طبیعی که درخطرازبین رفتن است و راه هایی برای حفظ آن پیشنهاد کنید

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که می شناسید ودر خطر از بین رفتن است به اهمیت حفظ ین محیط اشاره کنید

موضوع درباره ی وضعیت یک طبیعی درخطر از بین رفتن است

مقاله درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که میشناسید و در خطر از بین رفتن است

یک محیط طبیعی درخطر نابودی

یک محیط طبیعی که در حال از بین رفتن است

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی و

مقاله ای در باره ی وضعیت یک محیط طبیعی که در حال خطر از بین رفتن است

مقاله ای در مورد یک محل طبیعی درخطرازبین رفتن در مازندران

درباره یوضعییت یک محیط طبیعی میشناسیدودر خطرازبین رفتن است

مقاله ای در مورد محیط طبیعی که می شناسید

مقاله در مورد جنگلهای مازندران

وضعیت یک محیط طبیعی درخطرازبین رفتن واهمیت حفظ وراه هایی برای حفظ این محیط

مقالهای در مورد یک محیط طبیعی که در حال از بین رفتن است

تحقیق درباره ی جنگل ابر شاهرود

مکان دقیق جنگل ابر

تخریب جنگل ابر

خطرازبین رفتن جنگل

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که میشناسیدودرخطرازبین رفتن است

درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که درخطرازبین رفتن

مقاله ای درباره ی یک محیط طبیعی کهدرخطرازبین رفته است

مقاله ای درباره ی یک محیط طبیعی که درخطرازبین رفتن است

مقاله اي درباره ي وضعيت يك محيط طبيعي كه درخطرازبين رفتن است

مقاله درباره ی وضیعت یک محیط طبیعی

مقاله وضعیت یک محیط طبیعی که در خطر از بین رفتن

محیطی طبیعی که درخطرازبین رفتن است

مقاله محیط طبیعی که درخطرازبین رفتن است

مقاله ای درباره محیط طبیعی در حال از بین رفتن

مقالای درباره ی وضغیت یک محیط طبیعی که در خطر از بین رفتن است

یک محیط طبیعی درخطرازبین رفتن

مقاله اي درباره ي وضعيت يك محيط طبيعيكه در خطر نابودي است

مقاله ي وضعيت محيط زيست درحال نابودي

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که رفتن است

یک محیط طبیعی در حال نابودی

مقاله ای درباره وضعیت یک محیط طبیعی که می شناسید

یک محیط طبیعی که در خطر نابودی است

مقاله ای درباره یک مکان طبیعی که در خطر از بین رفتن است.

در مورد وضعیت یک محیط طبیعی که در خطر از بین رفتن است

مقاله اي درباره وضعيت يك محيط طبيعي ودرخطراز بين رفتن آن

مقالهی دربارهی مکان طبیعی که در حال از بین رفتن است

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی در خطر از بین رفتن در استان لرستان

مقاله ای در مورد وضعیت یک محیط طبیعی که در حال از بین رفتن است

مقاله ای درباره ی جنگلی که درحال از بین رفتن است

مقاله اي درموردوضعيت يك محيط طبيعي درمعرض خطر

وضعیت یک مکان طبیعی درحال نابودی

مقاله اي درباره ي يك محيط طبيعيكه در خطرازبين رفتن

مقاله ای درباره ی یک محیطی که درخطرازبین رفتن است

مقاله ای درباره ی یک جنگل که درمعرض نابودی است وراه هایی برای حفظ ان

مقاله ای در مورد وضعیت یک محیط طبیعی که می شناسید و در خطر از بین رفتن است در این مقاله به اهمیت این محیط اشاره و راه هایی برای حفظ ان بنویسید مثلا سی و سپل

درباره ی یک محیط طبیعی که درخطرازبین رفتن است

ﻭﺿﻌﻴﺖ ﻯﻙ ﻣﺤﻴﻄ ﻃﺒﻴﻌﻲ ﻛﻪ ﺩﺭﺧﻂﺮ ﺍﺯ ﺑﻴﻦ ﺭﻓﺘﻦ ﺍﺳﺖ

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که می شناسیدودر خطر از بین رفتن از بین رفتن است بنویسید در این مقاله به حفظ محیط اشاره کنید و راهایی برای حفظ ان پیشنهاد دهید

جنگل ابر سمنان

گونه های درختی ممنوع القطع

مديركل منابع طبيعي سمنان

تصاویر تجمع جنگل ابر

نابودی منابع طبیعی

انشا در مورد جنگل

مقاله انگلیسی درباره جنگل ابر شاهرود

مقاله درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی درخطرازبین رفتن

مقاله درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی درخطر ازبین رفتن

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که در خطرازبین رفتن است

مقاله ای درباره ازبین رفتن وضعیت یک محیط طبیعی

درباره ی یک وضعیت طبیعیکه در خطرازبین رفتن است.

درباره ی یک محیط طبیعی که درخطرازبین رفتن است

مقاله درموردوضعیت یک محیط طبیعی

وضعيت يك محيط طبيعي در خطرازبين رفتن

مقاله درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که درخطراز بین رفتن

درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که درخطراز بین رفتن است واهمیت حفظ این محیط

مقاله اي دربارهي وضعيت يك محيط طبيعي كه در خطر نابودي( پيشنهادات و اهميت )

مقاله ای درباره ی محیط طبیعی که در خطر ازبین رفتن است

مقاله درباره وضعیت یک محیط طبیعی در خطر از بین رفتن

جنگل ابر شاهرود در حال نابودی مقاله

مقاله اى درباره ى وضهيت يك محيط طبيهى كه مى شناسيد ودرخطر از بين رفتن است

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که درخطر ازبین رفتن است

مقاله ای درباره ی یک محیط طبیعی که درخطر ازبین رفتن اس

مقاله ای درمورد وضعیت یک محیط طبیعی که در خطر ازبین رفتن است

وضعیت محیط طبیعی که درخطر ازبین رفته است

وضعیت یک محیط طبیعی که درخطراز بین رفتن است

خطرازبین رفتن یکی از محیط های طبیعی

درباره ی یک محیط طبیعی که درحال ازبین رفتن است

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که در خطر از بین رفتن است .

مقاله درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی در خطر از بین رفتن است

وضعیت محیط طبیعی که می شناسید در حال خطر از بین رفتن

مقاله درباره ی خطر از بین رفتن جنگل

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556