صفحه 1 از 4 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 31

جنگل ابر و نابودی آن

This is a discussion on جنگل ابر و نابودی آن within the جنگل ها forums, part of the تالار دوستداران محیط زیست category; مراتع و آبخیزداری كشور، در راستای معرفی جاذبههای گردشگری و لزوم حفظ محیط زیست ایران، مناطق زیبای طبیعی معرفی شده ...

 1. Top | #1
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  یه زمانی اینجارو مثل خونه خودم ساختم
  لايك دريافتي
  53
  لايك كرده
  112
  نوشته ها
  2,260
  می پسندم
  6,579
  مورد پسند : 187 بار در 82 پست
  حالت من :
  My Mood
  Cool

  Arrow جنگل ابر و نابودی آن

  جنگل ابر و نابودی آن

  جنگل ابر و نابودی آن

  جنگل ابر و نابودی آن  مراتع و آبخیزداری كشور، در راستای معرفی جاذبههای گردشگری و لزوم حفظ محیط زیست ایران، مناطق زیبای طبیعی معرفی شده و بر لزوم حفظ این میراث گرانبهای طبیعت تاكید می شود.

  براساس این گزارش، جنگل ابر در 45 كیلومتری شمال شاهرود در مسیر جاده شاهرود به آزاد شهر با مختصات جغرافیایی 57 و 54 تا 12 و 55 شرقی و 42و 36 تا 50 و 36 عرض شمالی قرار دارد.

  از طرف شمال محدود است به جنگلهای استان گلستان و از طرف شرق به منطقه اولنگ از طرف جنوب به كوه قاسم و كوه ابر و قطری و از طرف غرب محدود به كوه یخام و تكیانو است.

  میزان بارندگی دراین ناحیه بیش از 400 میلیمتر بوده و متوسط دما 20 درجه سانتیگراد است.

  بر اساس این گزارش، منطقه جنگل ابر در بیشتر فصول سال پوشیده از ابر است و وجه تسمیه این جنگل وجود همین ابرها است كه در كرانههای خزر توسط جریان باد به ارتفاعات كوهستان هدایت می شوند.

  غلظت ابر در اغلب فصول سال در این جنگل باعث پوشش گیاهی جالب و متبوع شده است. وجود ابر در قسمتهای پایین دست در آبخیز شمالی، زیبایی این جنگل را دو چندان كرده است.

  در این منطقه در قسمت شرقی و غربی به دلیل ارتفاعات بلند باعث شده تا ابرها كه بوسیله باد به سمت ارتفاعات رانده می شوند، در قسمت میانی فشرده شده و از این كریدور اصلی و چند كانال فرعی ابرها به سمت جنوب رشته كوه البرز هدایت شده و ضمن ایجاد جنگلهای پراكنده با تنوع گونههای درختی و درختچهای آب و هوای شهرستان را نیز به نحو مطلوبی پاكیزه و پراكسیژن و مرطوب كرده است.

  این منطقه در حد فاصل بین دو كلان اقلیم خشك و نیمه خشك و مرطوب و نیمه مرطوب واقع شده كه این امر باعث ایجاد تنوع گیاهی و جانوری شده است.

  از گیاهان درختی می توان بلوط ، ممرز افرا، شیردار، توسكا ، آزاد داغداغان و از گیاهان مرتعی گونه های كلاه میر حسن ، چوبك ، اسپرس، دم روباهی ، آویشن و شبدر را نام برد.

  این منطقه از معدود مناطقی است كه رشته كوه البرز در این ناحیه به حداقل عرضی خود رسیده و تقریباً از یك شاخه اصلی تشكیل شده است.

  از جانوران این منطقه می توان خرس قهوهای ، گرك، پلنگ ، خوك وحشی، شغال ، روباه، خرگوش كل و بز ،شوكا، و از پرندگان كبك ، كبوتر جنگلی، بلدرچین ، عقاب جنگلی، كركس، شاهین، فاخته، قرقاول را نامبرد.

  جنگل ابر دارای چشمه سارهای متعددی است كه از آن جمله می توان به چشمه آلوچال، آب شرش، آبشار و چشمه مورد نظر اشاره كرد.

  وسعت منطقه جنگلی ابر و قطری بیش از 13 هزار هكتار بوده و از نوع جنگلهای خزری یا هیركانی است.

  ارتفاع از سطح دریایی این جنگل از 800 متر واقع در روستای شیرینآباد در حوزه آبخیز شمالی و به ارتفاعات كوه قاسم با 2 هزار و 650 متر ارتفاع در شرق منطقه كوه تكیانو با ارتفاع 2 هزار و 896 متر از غرب منطقه امتداد یافته و تا قسمت میانی دامنه جنوبی البرز به صورت جنگلهای پراكنده و در ختچهزارها به همراه سوزنی برگهای بومی منطقه مانند ارس و پیرو ادامه دارد.

  طرح جنگلكاری احیاء و غنی سازی جنگلهای مخروبه ابر و قطری از سال 1370 به اجراء در آمد كه وسعتی برابر 11216 هكتار از دامنه های شمالی را شامل می شود.

  تاكنون بیش از 200 هكتار از مناطق فوق قرق و عملیات نهالكاری با كاشت گونه هایی مانند بلوط ، افرا، شیردار، توسكا، ون، اقاقیا، گلابی وحشی، ممرز وتعدادی سوزنی برگ از جنس لاریكس، كاج جنگلی انجام شده و بذركاری با گونه های ون، ممرز، بلوط ، گلابی وحشی و نیز انجام شده و عملیات فوق همچنان ا دامه دارد.

  بر اساس این گزارش، به منظور جلوگیری از تخریب چمنزارها و حفظ پوشش گیاهی موجود ارتقا بخشیدن به آن و همچنین تسهیل در زادآوری طبیعی جنگل و جلوگیری از فرسایش آبی و فشرده گی خاك در بخشی از منطقه فوق طرح مسدود كردن راههای فرعی و غیر ضرور با نصب پایه های فلزی به اجرا گذاشته شده است.


  taknaz.ir
  ویرایش توسط ToOoTi : 29th December 2013 در ساعت 01:56 PM دلیل: افزایش سایز

  ! . . . Someday " http://MyPeT.ir " was my own HOME


 2. 4 کاربر پست My PeT عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر ارشد

  کاربر ارشد


  حیوان خانگی
  در حال حاضر فقط گربه
  محل سکونت
  استکهلم(جزیره پریان دریایی)
  لايك دريافتي
  67
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  4,359
  می پسندم
  5,004
  مورد پسند : 291 بار در 108 پست

  پیش فرض سرانجام دستور توقف ساخت جاده ابر صادر شد


  همشهري - گروه محيط‌ زيست: سرانجام پس از كشمكش فراوان بر سر احداث جاده علي‌آباد- شاهرود (جاده جنگل ابر) وزير راه و ترابري با اشاره به اينكه اين طرح توجيه اقتصادي ندارد، خواستار توقف اين پروژه شد و اجراي هر طرحي در اين زمينه را منوط به مطالعات زيست‌محيطي دانست. با وجود اين، گزارش‌هاي دريافتي حاكي از آن است كه ساخت اين جاده همچنان ادامه دارد.
  در بخشي از نامه وزير راه خطاب به دبير كميسيون امورزير بنايي صنعت و محيط‌زيست دولت آمده است: نظر به اينكه هر يك از طرح‌هاي مطالعاتي انجام شده در محور مذكور فاقد توجيه اقتصادي است، لذا اين وزارتخانه در حال مطالعه مسير ديگري است كه ان‌شاءالله در آينده نزديك نتيجه آن اعلام مي‌شود.
  به گزارش همشهري، اين نخستين‌بار است كه بالاترين مقام راه و ترابري با موضع‌گيري صريح و قاطع، مانع تخريب محيط‌زيست مي‌شود. اين موضع‌گيري از آن رو اهميت دارد كه تاكنون در اجراي پروژه‌هاي عمراني به‌خصوص راهسازي‌، همواره محيط‌زيست قرباني شده است.
  عبور جاده از قلب پارك ملي گلستان، احداث ميانگذر درياچه اروميه و طرح احداث كنارگذر انزلي نمونه‌اي از اجراي طرح‌هاي راهسازي‌ به قيمت تخريب زيستبوم‌هاي ارزشمند است كه به‌رغم اعتراضات گسترده به اجرا در آمده است.
  امير حسين وليان، دبير جمعيت ديده‌بان طبيعت، درباره آخرين وضعيت جاده جنگل ابر به همشهري گفت: با وجود دستور صريح وزير راه و ترابري كه خشنودي تشكل‌هاي زيست‌محيطي را برانگيخت، گروهي كه خود را فراتر از قانون مي‌دانند، به بهانه بهسازي، تعريض جاده مورد نظر را از سمت شاهرود به طرف ورودي جنگل ابر آغاز كرده‌اند حتي براي اين عمليات 700ميليون تومان بودجه درنظر گرفته‌اند.
  در عين حال اين فعال محيط‌زيست افزود: دوستداران محيط‌زيست اميدوارند كه استاندار جديد سمنان كه به تازگي به اين سمت منصوب شده مانع تخلف قانون‌شكنان شود.

 4. کاربر مقابل پست peta عزیز را پسندیده است:


 5. Top | #3

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  گربه ( الان ندارم ولی بزودی حتما)
  محل سکونت
  تهران ، شهران
  لايك دريافتي
  12
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,932
  می پسندم
  6,255
  مورد پسند : 178 بار در 56 پست

  Post تعريض جاده در جنگل ابر

  رئيس سازمان حفاظت محيط زيست استان سمنان مي گويد كه محيط زيست تنها مجوز آسفالت كردن جاده منتهي به جنگل ابر را داده و جلوي هرگونه تعريض اين جاده را مي‌گيرد.

  جنگل ابر و نابودی آن

  به گزارش ميراث خبر حسينعلي ابراهيمي كارنامي با اعلام اين مطلب افزود در اين باره اداره منابع طبيعي و سازمان حفاظت محيط زيست داراي نظر مشتركي هستند و براساس مجوزهايي كه براي وزارت راه صادر شده بود، تنها اسفالت جاده از روستاي ابر به جنگل ابر صادر شده و پيمانكاران حق هيچ گونه تعريض و قطع درختان را ندارند.

  اين درحالي است كه ظواهر امر حاكي از تعريض جاده و احداث يك آزادراه دو بانده از شاهرود تا روستاي ابر و از روستاي ابر تا جنگل ابر است.
  رئيس سازمان حفاظت محيط زيست استان سمنان افزود:وزارت راه ظاهرا تعريض را بيش از اندازه در نظر گرفته بود كه به آنها تذكر داده شد و جلوي تعريض جاده گرفته شده است.

  وي ادامه داد اين قضيه عمدا يا سهوا صورت گرفته باشد، سازمان حفاظت محيط زيست روي اين مسئله حساس است و به طور قطع جلوي تعرض به درختان و تعريض جاده را خواهيم گرفت.

  وي درباره احداث جاده علي آباد كتول به شاهرود كه بخشي از آن از جنگل ابر گذر مي كند گفت: سازمان محيط زيست مخالفت خود را با اين جاده اعلام كرده و وزرات راه حق هيچ گونه عمليات راهسازي در اين زمينه را ندارد.

  جنگل ابر يكي از مقاصد تازه گردشگري ايران است كه در 50 كيلومتري شمال شرق شاهرود و و در مسير جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان قرار دارد. هدف از تعريض جاده جنگل سهولت دسترسي به جنگل ابر براي گردشگراني عنوان شده كه مي‌خواهند از اين جنگل بكر و طبيعي ديدن كنند.

  اين در حالي است كه به گفته كارشناسان منابع طبيعي اين اقدام باعث نابودي جنگل ابر مي‌شود. تعريض جاده قطع درختان كهن چند هزارساله را به دنبال دارد و باعث افزايش بازديد گردشگران از جنگل ابر مي‌شود. اين مسئله خود رها شدن زباله در طبيعيت و صدمه ديدن جنگل‌هاي بكر اين منطقه را به همراه خواهد داشت.

  پيش از اين نيز بحث جاده سازي در جنگل ابر با پروژه جاده 26 كيلومتري علي آباد كتول به شاهرود بر سر زبانها افتاده بود. اما با مخالفت سازمان محيط زيست و انجمن‌هاي غيردولتي در حال حاضر اين پروژه متوقف شده است.

  جنگل ابر بكر از دوره سوم زمين‌شناسي بر جاي مانده، و داراي درختان سرخدار است كه قدمتي 4 هزار ساله دارد. اين جنگل داراي 500 هكتار درختان سرخدار است. از اين درختان اسانسي به نام «تاكسول» به‌دست مي‌آيد كه در درمان انواع سرطان‌ها كاربرد دارد.

  گونه‌هاي درختي بلوط در اشكوب فوقاني، گونه‌هاي ممرز در حاشيه دره‌ها، توسكا، وليك و ازگيل وحشي هم در زير اشكوب هستند كه با احداث اين جاده تمامي اين گونه‌ها از بين مي‌روند.

 6. 2 کاربر پست owtana عزیز را پسندیده اند .


 7. Top | #4
  M.A
  هم اکنون آفلاین میباشد

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  محل سکونت
  tehran
  لايك دريافتي
  9
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  908
  می پسندم
  2,340
  مورد پسند : 38 بار در 12 پست

  Arrow احداث جاده جنگل ابر هیچ توجیهی ندارد

  مدیر کل منابع طبیعی سمنان :
  احداث جاده جنگل ابر هیچ توجیهی ندارد


  جنگل ابر و نابودی آن

  سبزپرس- گروه منابع طبیعی: مدیرکل منابع طبیعی سمنان گفت: استان سمنان 6 مسیر ارتباطی با استان گلستان دارد و جاده جدید هیچ توجیهی ندارد.

  به گزارش سبزپرس، سید حسن میرعماد در جمع خبرنگاران افزود: برای احداث جاده در جنگل ابر هیچ توجیه اقتصادی وجود ندارد. نباید برای 17 کیلومتر جاده، جنگلی ارزشمند را از بین ببریم تا یک عده بسیار کم به منافع شخصی برسند.
  او تصریح کرد: اکثر مردم به شدت مخالف احداث این جاده هستند؛ ولی تعداد اندکی که نام خود را "ستاد مردمی پیگیری احداث جاده جنگل ابر" گذاشته اند، برای احداث جاده پافشاری می کنند.
  مدیر کل منابع طبیعی سمنان تاکید کرد: در هرکجا در مناطق ییلاقی که جاده احداث شده است، زمین خواران وارد شده اند و ویلا سازی نیز انجام شده است.
  میرعماد درباره مصوبه استانی هیأت دولت درباره جاده جنگل ابر گفت: با مصوبه هیأت دولت در اولین سفر استانی سمنان، تکمیل جاده علی آباد به شاهرود مصوب شد. ما در ابتدا مشکلی با آسفالت و ایمن سازی جاده قدیمی نداشتیم؛ چون نیاز منطقه بود. اما بعدها بحث تعریض جاده و احداث جاده ای جدید در دل جنگل ابر مطرح شد.
  این مقام مسئول استان سمنان همچنین تصریح کرد: گروه کارشناسی ما محاسبه کردند که با این کار ، سطح زیادی از جنگل تخریب می شود. این در حالی است که در بعضی از عرصه ها، تراکم جنگل ابر به دو هزار اصله درخت در هر هکتار می رسد.
  او ادامه داد: در نهایت مقرر شد تا وزارت راه و ترابری مسیری را پیشنهاد کند. آقای بهبهانی وزیر راه در نامه ای به کمیسیون زیر بنایی دولت نوشت که راه مذکور فاقد مطالعات زیست محیطی و توجیه اقتصادی است.
  میرعماد خاطر نشان کرد: در ابتدا قرار بر این بود که جاده ورودی به جنگل که جاده علی آباد به شاهرود بود، ایمن سازی و آسفالت شود اما در بازدیدی که صورت گرفت متوجه شدیم، جاده ای به عرض یازده متر در دست احداث است که بخشی از جاده علی آباد به شاهرود است.

  جاده ابر غیر قابل استفاده خواهد بود
  مدیر کل منابع طبیعی سمنان همچنین جاده جنگل ابر را در صورت احداث "غیر قابل استفاده در زمستان" دانست و گفت: در بسیاری از مناطق جنگل، شیب بین 45 تا 50 درصد است و بسیاری از عرصه های آن نیز رانشی است. اگر این جاده احداث شود، اثرات سیل در پایین دست آن بسیار خطرناک است. حتی این جاده با شیب های تندی که دارد در فصل زمستان غیر قابل استفاده است.
  او همچنین با اشاره به ذخیره درختان سرخدار در جنگل ابر تصریح کرد:طبق قانون، قطع درختان سرخدار ممنوع است. این ماده از سال 1342 به تصویب رسیده و برابر آن درخت سرخدار ممنوع القطع است. به این معناست که احداث این جاده که مستلزم قطع درختان سرخدار نیز هست، ممنوعیت قانونی دارد.

 8. 2 کاربر پست M.A عزیز را پسندیده اند .


 9. Top | #5
  M.A
  هم اکنون آفلاین میباشد

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  محل سکونت
  tehran
  لايك دريافتي
  9
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  908
  می پسندم
  2,340
  مورد پسند : 38 بار در 12 پست

  Arrow پیمانکاران به اخطار مسئولان منابع طبیعی توجه نمی کنند!!

  تعریض ورودی جاده قدیمی جنگل ابر در حضور خبرنگاران !
  پیمانکاران به اخطار مسئولان منابع طبیعی توجه نمی کنند
  جنگل ابر و نابودی آن

  سبزپرس- گروه منابع طبیعی ؛ حمیدرضا میرزاده : یکی از روزنامه های سراسری در هفته گذشته از حضور بولدوزرها در جنگل ابرشاهرود خبر داده بود که این گزارش جمعی از خبرنگاران حوزه محیط زیست را به شاهرود کشاند تا از نزدیک شاهد وقایعی باشند که در جنگل ابر می گذرد.

  به گزارش سبزپرس، این خبرنگاران که در ابتدا از مسئولان سازمان جنگلها و مراتع و همچنین مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست شنیده بودند که فعالیت ماشین آلات راهسازی در جنگل ابر متوقف شده است، با مشاهده حضور و فعالیت چند دستگاه بولدوزر و گریدر در ابتدای جاده قدیمی جنگل ابر ، یکه خوردند. ماشین آلات راهسازی در حال تعریض قسمتی از جاده قدیمی روستای ابر به روستای شیرین آباد بودند. این قسمت فاصله ای در حدود 5 کیلومتر از جنگل داشت؛ اما در نگاه اول این مسئله را در ذهن تداعی می کرد که پیمانکار پروژه، قصد تعریض کل جاده را از ابتدا دارد. به همین دلیل خبرنگاران، به سراغ مسئولان محلی حاضر در این سفر رفتند و در محل فعالیت ماشین آلات راهسازی، از آنان سوالاتی پرسیدند.
  رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شاهرود گفت: تعریض جاده ربطی به احداث جاده در جنگل ابر ندارد. این تعریض ، برای استفاده مردم منطقه از جاده است.
  سید اصغر مطهری افزود: طبق صورتجلسه های قبلی جاده قدیمی باید آسفالت شود. این عملیات آسفالت، تا «ماهی سرا» است که طول آن 2500 متر است و از آنجا تا جنگل ابر 5 تا 6 کیلومتر فاصله است.
  او ادامه داد: ما با تعریض به این اندازه مخالف هستیم ؛ عرض جاده قدیم 7 تا 8 متر بود و باید جاده با همان عرض قدیم آسفالت می شد.
  مطهری در پاسخ یکی از خبرنگاران که پرسیده بود " اگر این جاده در نهایت احداث شود، آیا حاضر هستید استعفا بدهید؟" گفت: اگر با استعفای من احداث جاده منتفی خواهد شد، من همین امروز استعفا خواهم داد.
  رییس اداره حفاظت محیط زیست شاهرود همچنین خاطر نشان کرد: در اکوتوریسم، گردشگری نیازی به جاده آسفالته ندارد و مناطق بکر طبیعی برای جذب او مناسب تر است.
  او ادامه داد: ما برای مقابله با احداث این جاده با مقامات ارشد شهرستان مکاتبه انجام می دهیم. این درست نیست که رییس یک اداره محیط زیست شهرستان، یک مدیر کل راه و ترابری را به دادگاه بکشاند.
  مطهری همچنین گفت: ما با راهسازی مخالف نیستیم؛ اما با احداث راه به این شکل مخالفیم، چون باعث تخریب می شود. مطالعات احداث این راه باید دقیق تر صورت گیرد.
  همچنین رییس اداره منابع طبیعی شهرستان شاهرود نیز توضیحاتی مشابه درباره علت فعالیت این ماشین آلات ارائه کرد. با اینحال و با وجود حضور مسئولان محلی و خبرنگاران در محل، فعالیت تعریض ورودی جاده قدیمی جنگل ابر متوقف نشد و خبرنگاران ساعاتی بعد و در حین خروج از جنگل، باز هم شاهد ادامه فعالیت ماشین آلات راهسازی بودند.
  هر چند که مسئولان حاضر در این بازدید به خبرنگاران گفتند که تعریض جاده، فقط در همان بخش کوچک از جاده قدیمی و آن هم به دلیل وجود یک شیب تند انجام خواهد شد و اطمینان دادند که بخش های دیگر جاده تعریض نخواهد شد، با این وجود برخی از حاضران در سفر، نسبت به فعالیت این پروژه خوشبین نبودند و تعریض بخشی از ورودی جاده را، نشانه تعریض تمامی مسیر جاده در جنگل دانستند.
  علت این بدبینی، پیگیری و پافشاری یکی از نمایندگان مجلس استان گلستان برای احداث این جاده از دل جنگل ابر است. پیگیری های او در حدی بوده است که دو سال قبل پیمانکار احداث جاده که برابر مصوبه هیأت دولت تنها مجاز به ایمن سازی و آسفالت کردن جاده قدیمی ابر به شیرین آباد بود، اقدام به حفر ترانشه ای یازده متری برای احداث جاده در داخل جنگل کرد. در آن زمان گزارش خبرگزاری ها و روزنامه ها باعث توقف این پروژه شد؛ اما پیگیری ها برای تعریض این جاده کماکان از سوی آن نماینده مجلس و گروهی موسوم به «ستاد مردمی پیگیری احداث جاده جنگل ابر» ادامه پیدا کرد.
  در نهایت وزیر راه و ترابری در نامه ای خطاب به وزیران عضو کمیسیون زیربنایی دولت، این پروژه را «فاقد هر گونه توجیه اقتصادی» عنوان کرد و خواستار «انجام مطالعات دقیق زیست محیطی» برای انجام این طرح شد.
  اما با این وجود دوباره پیمانکار، ماشین آلات راهسازی را به منطقه برد و کار را ادامه داد. در این میان حتی مطالعات زمین شناسی منطقه نیز محل تشکیک است. چرا که بسیاری از مناطقی که برای عبور جاده در نظر گرفته شده است، خاک بسیار سستی دارند و حتی با وجود پوشش گیاهی انبوه باز هم بخشی از کوهپایه ها با رانش روبرو شده اند. در صورت احداث جاده از چنین مناطقی، وزارت راه مجبور است هر چند ماه یکبار بخش هایی از جاده را که با رانش زمین روبرو شده اند، دوباره ترمیم کند.
  از سوی دیگر شهرت جنگل ابر، به دلیل وجود مه در بیش از شش ماه سال است. در این مدت مه به قدری غلیظ است که میدان دید را گاه تا چند سانتیمتر کاهش می دهد و عملاً رانندگی در چنین فضایی را غیر ممکن و خطرناک می سازد. احداث جاده جدید و یا تعریض جاده قدیمی به اندازه مسیر ترانزیت، خطرهای عبور از این جاده را دوچندان خواهد کرد

 10. 2 کاربر پست M.A عزیز را پسندیده اند .


 11. Top | #6
  M.A
  هم اکنون آفلاین میباشد

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  محل سکونت
  tehran
  لايك دريافتي
  9
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  908
  می پسندم
  2,340
  مورد پسند : 38 بار در 12 پست

  Arrow تخریب "جنگل ابر" اقتصاد منطقه را به خطر می اندازد

  مدیرکل جنگل های خارج از شمال سازمان جنگلها و مراتع :
  تخریب "جنگل ابر" اقتصاد منطقه را به خطر می اندازد
  جنگل ابر و نابودی آن

  سبزپرس- گروه منابع طبیعی: مدیرکل جنگل های خارج از شمال سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: تخریب جنگل ابر، منابع آب دشت های استان سمنان را به خطر می اندازد و به کشاورزی و اقتصاد منطقه ضربه خواهد زد.

  به گزارش سبزپرس، دکتر پیمان یوسفی آذر در جمع خبرنگاران درباره احداث جاده در جنگل ابر شاهرود گفت: داستان احداث جاده در جنگل ابر مشخص است. پشت سر هر جاده آسفالته ای، ویلاها وارد شده اند.
  او همچنین از تشدید حفاظت از جنگل ابر در آینده نزدیک خبر داد و افزود: کارگروه مشترکی بین سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگلها و مراتع تشکیل شده است و به زودی جنگل ابر به عنوان منطقه امن شناخته خواهد شد.
  این متخصص جنگل گفت: هفته گذشته کنگره جنگل در "بوینس آیرس" آرژانتین برگزار شد. پیام اصلی کنگره این بود که تخریب جنگل ها بزرگترین دلیل تغییرات آب و هوایی است. امروز همه سازمان های بین المللی و مجامع علمی جهان به این نتیجه رسیده اند که تخریب جنگل و از بین رفتن پوشش گیاهی، دلیل اصلی تغییرات آب و هوایی است. واقعیتی که امروز روی میز رهبران دنیاست.
  او خاطر نشان کرد: وقتی دو هزار و 500 میلیارد تومان برای جبران خشکسالی در کشور تصویب می شود، به دلیل اثرات تغییر اب و هوا است.
  یوسفی آذر همچنین گفت: جای تأسف است که از این اعتبار حتی یک ریال هم به منابع طبیعی نمی رسد. در حالی که تمام خشکسالی ها زاییده تخریب جنگل هاست.
  او ادامه داد: اتحادی جهانی حفاظت (IUCN) می گوید که زمین ها را بخریم و جنگلکاری کنیم. اما در کشور ما برعکس آن انجام می شود.
  مدیر کل جنگل های خارج از شمال سازمان جنگلها و مراتع تصریح کرد: مشکل اصلی ما مدیران میانی دولتی هستند. باید کاری کنیم که مدیران میانی ما با مسایل منابع طبیعی و محیط زیست آشنا شوند؛ در حالی که در آلمان قطع یک درخت برابر با استیضاح وزیر است .

  نباید برای یک جاده 17 کیلومتری، میراث خداوندی نابود شود
  یوسفی آذر در بخش دیگری از صحبت های خود به ویژگی های منحصر به فرد جنگل ابر شاهرود اشاره کرد و گفت: جنگل ابر بی نظیر ترین جنگل در خاور میانه است و جزء کم نظیرترین جنگل های جهان است. اول اینکه این جنگل در ناحیه اکوتون است یعنی در منطقه ای واقع شده که محل برخورد دو ناحیه رویشی است و تنوع زیستی در این ناحیه به شدت افزایش یافته است.
  او ادامه داد: در قرآن آمده است که میراث هایی از خداوند به انسان رسیده است. حالا برای یک جاده 17 کیلومتری می خواهند این میراث خداوندی را تخریب و نابود کنند.
  یوسفی آذر درباره گونه درختی «سرخدار» توضیح داد: در جنگل ابر درختی ویژه به نام «سرخدار» وجود دارد که گونه ای بسیار کمیاب است. در تمام دنیا 4 میلیارد هکتار جنگل وجود دارد که فقط 4 هزار هکتار از آن جنگل سرخدار است. در ایران هم فقط 500 هکتار جنگل سرخدار باقی مانده است. این درخت تا 4 هزار سال رشد می کند و قطر تنه آن نیز به 4 متر می رسد.
  او گفت: یکی از مسئولان دولتی مصوب کرده بود که اگر برای ساخت جاده ابر 50 هکتار جنگل قطع شد، به جای آن و به همان میزان در جای دیگر جنگلکاری شود. این کار غیر ممکن است. چگونه می توان درختی را که دو هزار سال سن داشته است، قطع کرد و درختی دیگر مانند آن را در جای دیگر کاشت.

  اگر آب می خواهید، جنگل ها را حفظ کنید
  مدیرکل جنگل های خارج از شمال سازمان جنگلها و مراتع درباره فواید جنگل ها گفت: در کنگره بوینس آیرس تابلوی بزرگی وجود داشت که روی آن شعاری جالب نوشته شده بود. من این جمله را خطاب به مسئولان وزارت نیرو می گویم که با پول بیت المال آب را پشت سدها ذخیره می کنند و هدر می دهند. جمله این است «اگر آب می خواهید، جنگل ها را حفظ کنید»
  او ادامه داد: امروز انسان ها دوباره جنگل ها را کشف کرده اند، تا دیروز فقط از زیبایی های جنگل و تولید اکسیژن و چوب آن صحبت می شد، ولی امروز انسان واقعیت جنگل را دریافته است.
  این متخصص جنگل تاکید کرد: اگر جنگل ابر تخریب شود، منابع آب دشت های استان سمنان به خطر می افتند و از بین می روند. این مسئله علاوه بر اینکه به کشاورزی و اقتصاد منطقه ضربه اساسی وارد می کند، باعث گرم تر شدن هوای استان نیز می شود.

  از بین رفتن جنگل ها، مهمترین عامل تغییرات آب و هوایی است
  یوسفی آذر در بخش دیگری از سخنان خود درباره بحران تغییرات آب و هوایی در جهان توضیح داد و گفت: سازمان ملل از بحران گرم شدن زمین و تغییرات اقلیمی به عنوان اولین بحران جهان یاد کرده است. پس از آن دومین بحران جهان را کاهش امنیت غذایی شناخته و بیابانزایی را سومین بحران جهانی اعلام کرده است.
  او ادامه داد: امروزه تغییرات آب و هوایی آنقدر زیاد شده است که همه ما حتی در تهران هم اثرات آن را درک می کنیم.
  این مقام مسئول تصریح کرد: اولین مباحث در کپنهاگ، جدی و خطرناک بودن پدیده تغییرات آب و هوایی است. در حال حاضر اولین پرونده روی میز سران کشورهای صنعتی جهان، مسئله گرم شدن زمین و مبارزه با آن است. با اینحال هنوز بعضی از مدیران ارشد ما نمی دانند که تغییرات آب و هوایی به عنوان یک بحران جدی در دنیا مطرح است و آنها نیز در این روند دخیل هستند.
  او تاکید کرد: تغییرات آب و هوایی مهم ترین مشکل جهان امروز است که امنیت غذایی را نیز به خطر انداخته، سیلاب ها مزارع وسیع گندم و ذرت را به زیر آب می برد و بادهای داغ، باعث از بین رفتن مزارع و باغ ها می شود. به همین دلیل است که سازمان ملل خطر بحران تغییرات آب و هوایی را بالاتر از بحران کاهش امنیت غذایی می داند.
  یوسفی آذر گفت: کل ذخیره کربن در جهان 120 گیگا تن است و از این میزان 30 گیگا تن در جو زمین قرار دارد. 90 گیگا تن دیگر فقط و فقط در خاک جنگل های جهان ذخیره شده است. وقتی جنگلکاری انجام نمی شود و به جای آن جنگل تخریب می شود، کربن ذخیره شده در خاک جنگل، در جو منتشر می شود.
  او افزود: در آمار می خوانید که دمای کره زمین یک درجه افزایش پیدا کرده است. این یک میانگین است؛ در صورتی که افزایش یک درجه در مقیاس جهانی برابر با افزایش 10 الی 15 درجه در مقیاس منطقه ای است. وقتی حرارت بدن انسان یک درجه بالا برود، فرد باید تحت درمان قرار گیرد و بستری شود؛ حالا ببینید چه به روز کره زمین آمده است.

 12. 2 کاربر پست M.A عزیز را پسندیده اند .


 13. Top | #7
  M.A
  هم اکنون آفلاین میباشد

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  محل سکونت
  tehran
  لايك دريافتي
  9
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  908
  می پسندم
  2,340
  مورد پسند : 38 بار در 12 پست

  Arrow جنگل ابر به سود چه كسي‌است؛ مردم محلي يا ويلاسازان؟

  جنگل ابر به سود چه كسي‌است؛ مردم محلي يا ويلاسازان؟
  ايرن- گيتي عابدي: مي گويند، جاده مي زنند – که مساوي است با تخريب جنگل ابر – تا عبور و مرور براي گردشگران و محلي ها آسان شود اما آشکار است که احداث اين جاده بيشتر، مسير را براي ويلاسازي و سودجويي عده اي محدود تسهيل مي کند تا عموم مردم!!

  جنگل ابر و نابودی آن


  به گزارش خبرگزاري محيط زيست ايران، سيدحسن ميرعماد مديرکل اداره منابع طبيعي استان سمنان، در مورد تعرض به جنگل ابر به دليل جاده سازي گفت که مگر چقدر توجيه اقتصادي پشت اين قضيه است که بخواهيم 17 کيلومتر را خراب کنيم و اضافه کرد: بحث اصلا جاده سازي نيست. به هر حال، هر جا جاده ايجاد شده، ويلا سازي هم شروع شده است و اگر الان هم در اين مورد حرف بزنيم، رد مي کنند.
  مدير کل اداره منابع طبيعي استان سمنان، در ادامه اشاره کرد که اين جاده در زمستان به هيچ وجه قابل استفاده نيست و اينکه 6 راه ارتباطي بين سمنان و مازندران و گلستان وجود دارد، گفت: اوايل بحث تکميل راه علي آباد به شاهرود بود و ما فکر مي کرديم که قرار است جاده خاکي اي که وجود دارد را آسفالت کنند؛ بنابراين مشکلي هم نداشتيم. در بازديدي که داشتيم، ديديم که جاده جديدي به عرض 11 متر دارند احداث مي کنند که حدود 17 کيلومتر آن از داخل جنگل ابر مي گذرد؛ به همين دليل عمليات را متوقف کرديم.
  در حالي عمليات راه سازي متوقف شده که مشخص شده است، کاظم جلالي، نماينده مردم شاهرود در مجلس پيگير اين کار است و او طي نامه اي به رئيس جمهوري ايران با گفتن اينکه کارشکني هاي جدي در خصوص اين پروژه صورت مي گيرد، از محمود احمدي نژاد خواسته است که اين موضوع را پيگيري کند.
  به گفته مديرکل جنگل‌هاي خارج از شمال سازمان جنگل‌ها و مراتع،، در صورت ادامه يافتن اين پروژه، آب سمنان به خطر خواهد افتاد و کشاورزي اين استان صدمه خواهد ديد. پيمان يوسفي آذر، با اشاره به اينکه تنوع زيستي جنگل ابر، بي نظير است، گفت: درخت هاي سرخداري جنگل ابر، درخت ويژه اي است که 4 هزار سال عمر مي کند و در دنيا تعداد آن محدود است. آن وقت به همين راحتي مي خواهيم با يک اره برقي آن را ببريم؟
  او همچنين در مورد مطالعات زيست محيطي اين پروژه گفت : بر اساس مصوبه هيات وزيران در سفر به استان گلستان، ساخت جاده ابر بايد با انجام مطالعات زيست محيطي و نظرات کارشناسان منابع طبيعي انجام شود اما تا کنون اين مطالعات به اداره منابع طبيعي ارسال نشده است.
  يوسفي آذر در ادامه اضافه کرد: از 2 هزار و پانصد ميليارد توماني که براي خشکسالي به جهاد کشاورزي دادند، 1 ريالش هم به منابع طبيعي ندادند در صورتيکه عامل اصلي جلوگيري از خشکسالي، جنگل است. دنيا زمين مي خرد تا جنگل بکارد اما برعکس آن عمل مي کنيم.
  او که به تازگي از نشست جهاني جنگلداري سازمان جهاني خوار و بار و کشاورزي(فائو) برگشته بود، در اهميت حفظ جنگل ها عنوان کرد که تمام دنيا در آرژانتين( ميزبان اين دوره از نشست جنگلداري فائو) جمع شده بودند تا بگويند که علت تغييرات اصلي تغييرات آب و هواي، تخريب جنگل است و آب تميز را بايد در جنگل ها جستجو کرد.
  رئيس اداره محيط زيست شاهرود هم مانند مدير کل منابع طبيعي اين استان معتقد بود که تنها بر روي آسفالت جاده خاکي توافق شده بود و نه تعرض به جنگل و گفت که تا کنون 2 بار جلوي اين تعرض را گرفته اند و گفت : اينکه چه اراده اي پشت ساخت اين جاده است، براي مسئولين منطقه روشن نيست.
  سيد اصغر مطهري در مورد اينکه چه ضمانتي وجود دارد که جاده سازي ديگر ادامه پيدا نکند، گفت : ما مخالف اين کار هستيم و اگر هم با استعفا من اين جاده سازي متوقف شود، اين کار را انجام خواهم داد. به هر حال، تا ابلاغيه اي از طرف سازمان نيايد، جلوي اين کار گرفته خواهد شد.
  قابل ذکر است که مسئولان فوق، طي ديداري با چند تن از خبرنگاراني که به منظور بازديد از جنگل ابر به شاهرود سفر کرده بودند، نظرات خود را در مورد جنگل ابر و اتفاقات رخداده، بيان کرده اند.

 14. 8 کاربر پست M.A عزیز را پسندیده اند .


 15. Top | #8

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  11
  لايك كرده
  1
  نوشته ها
  350
  می پسندم
  979
  مورد پسند : 295 بار در 91 پست

  پیش فرض

  واقعاً جای تأسفه.... کی قراره به خودمون بیایم و دست از طبیعت بکشیم معلوم نیست
  طبیعت که نابود شد ما هم نابود شدیم ولی اون موقع دیگه خیلی دیره

  طبیعت می تونه خودشو بازسازی کنه به شرطی ما زودتر دست از سرش برداریم
  PERSIAN GULF; was, is and will be PERSIAN GULF

 16. 5 کاربر پست persian pet عزیز را پسندیده اند .


 17. Top | #9
  M.A
  هم اکنون آفلاین میباشد

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  محل سکونت
  tehran
  لايك دريافتي
  9
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  908
  می پسندم
  2,340
  مورد پسند : 38 بار در 12 پست

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط persian pet نمایش پست ها
  واقعاً جای تأسفه.... کی قراره به خودمون بیایم و دست از طبیعت بکشیم معلوم نیست
  طبیعت که نابود شد ما هم نابود شدیم ولی اون موقع دیگه خیلی دیره

  طبیعت می تونه خودشو بازسازی کنه به شرطی ما زودتر دست از سرش برداریم

  کی قراره به خودم بیائیم و دست از طبیعت بکشیم....
  جواب شما در کشورهای مختلف نیز متفاوت است
  اما در ایران جواب شما هیچ وقت است
  در ایران هیچ وقت
  در ایران هیچ وقت به خودشان نخواهند آمد..یا اگر روزی این اتفاق بیافته ..روزی خواهد بود که دیگه دیره....

 18. 2 کاربر پست M.A عزیز را پسندیده اند .


 19. Top | #10

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  لايك دريافتي
  3
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  412
  می پسندم
  1,450
  مورد پسند : 12 بار در 7 پست

  پیش فرض

  کلا جوابها در ایران خیلی خلاصه است.کی به خودمان میائیم مثلا برای طرح حفاظت جدی و اصولی از یک حیوانی که در حال انقراضه=هیچ وقت
  حالا هم که آمدیم=خب دیگه خیلی دیره
  تنها كساني كه مارا ميرنجانند. عزيزاني هستند كه هميشه كوشيده ايم از ما نرنجند

 20. 2 کاربر پست leonel عزیز را پسندیده اند .


صفحه 1 از 4 1 2 3 4 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2nd September 2014, 04:21 PM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 8th June 2013, 07:48 PM
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 3rd June 2013, 01:13 PM
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 9th March 2011, 03:18 PM
 5. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 19th May 2010, 01:44 PM

Visitors found this page by searching for:

مقاله درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که درخطرازبین رفتن است که به اهمیت حفظ این محیط اشاره کنید وراه هایی برای حفظ ان پیشنهاد کنید

مقاله درباره ي وضعيت يك محيط طبيعي ودر خطر

جنگل ابر

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که می شناسید در خطرازبین رفتن است.

وضعیت یک محیط طبیعی که درخطرازبین رفتن است وراه های حفظ ان

درباره ی وضعییت یک محیط طبیعی که می شناسید ودر خطر از بین رفتناست

مقاله ای در مورد وضعیت یک محیط طبیعی كه مي شناسيد ودر خطر از بين رفتن است بنويسيد

دکتر پیمان یوسفی آذر

مقاله اي در مورد وضعيت يك محيط زيست كه در خطرازبين رفتن است

يك محيط طبيعي كه مي شناسيد در خطر از بين رفتن است

مقاله ای درباره ی یک محیط طبیعی که درخطراز بین رفتن است واهمیت حفظ این محیط وراه هیی برای حفظ آن

مقاله ایی در باره ی یک محیط طبیعی در حال خطر

مقاله ای درباره وضعیت یک محیط طبیعی که در خطر ازبین رفتن است

درموردیکی ازمحیط طبیعی که درخطراز بین رفتن است

یک محیط طبیعی که درخطرازبین رفتن است و راه هایی برای حفظ آن پیشنهاد کنید

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که می شناسید ودر خطر از بین رفتن است به اهمیت حفظ ین محیط اشاره کنید

موضوع درباره ی وضعیت یک طبیعی درخطر از بین رفتن است

مقاله درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که میشناسید و در خطر از بین رفتن است

یک محیط طبیعی درخطر نابودی

یک محیط طبیعی که در حال از بین رفتن است

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی و

مقاله ای در باره ی وضعیت یک محیط طبیعی که در حال خطر از بین رفتن است

مقاله ای در مورد یک محل طبیعی درخطرازبین رفتن در مازندران

درباره یوضعییت یک محیط طبیعی میشناسیدودر خطرازبین رفتن است

مقاله ای در مورد محیط طبیعی که می شناسید

مقاله در مورد جنگلهای مازندران

وضعیت یک محیط طبیعی درخطرازبین رفتن واهمیت حفظ وراه هایی برای حفظ این محیط

مقالهای در مورد یک محیط طبیعی که در حال از بین رفتن است

تحقیق درباره ی جنگل ابر شاهرود

مکان دقیق جنگل ابر

تخریب جنگل ابر

خطرازبین رفتن جنگل

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که میشناسیدودرخطرازبین رفتن است

درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که درخطرازبین رفتن

مقاله ای درباره ی یک محیط طبیعی کهدرخطرازبین رفته است

مقاله ای درباره ی یک محیط طبیعی که درخطرازبین رفتن است

مقاله اي درباره ي وضعيت يك محيط طبيعي كه درخطرازبين رفتن است

مقاله درباره ی وضیعت یک محیط طبیعی

مقاله وضعیت یک محیط طبیعی که در خطر از بین رفتن

محیطی طبیعی که درخطرازبین رفتن است

مقاله محیط طبیعی که درخطرازبین رفتن است

مقاله ای درباره محیط طبیعی در حال از بین رفتن

مقالای درباره ی وضغیت یک محیط طبیعی که در خطر از بین رفتن است

یک محیط طبیعی درخطرازبین رفتن

مقاله اي درباره ي وضعيت يك محيط طبيعيكه در خطر نابودي است

مقاله ي وضعيت محيط زيست درحال نابودي

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که رفتن است

یک محیط طبیعی در حال نابودی

مقاله ای درباره وضعیت یک محیط طبیعی که می شناسید

یک محیط طبیعی که در خطر نابودی است

مقاله ای درباره یک مکان طبیعی که در خطر از بین رفتن است.

در مورد وضعیت یک محیط طبیعی که در خطر از بین رفتن است

مقاله اي درباره وضعيت يك محيط طبيعي ودرخطراز بين رفتن آن

مقالهی دربارهی مکان طبیعی که در حال از بین رفتن است

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی در خطر از بین رفتن در استان لرستان

مقاله ای در مورد وضعیت یک محیط طبیعی که در حال از بین رفتن است

مقاله ای درباره ی جنگلی که درحال از بین رفتن است

مقاله اي درموردوضعيت يك محيط طبيعي درمعرض خطر

وضعیت یک مکان طبیعی درحال نابودی

مقاله اي درباره ي يك محيط طبيعيكه در خطرازبين رفتن

مقاله ای درباره ی یک محیطی که درخطرازبین رفتن است

مقاله ای درباره ی یک جنگل که درمعرض نابودی است وراه هایی برای حفظ ان

مقاله ای در مورد وضعیت یک محیط طبیعی که می شناسید و در خطر از بین رفتن است در این مقاله به اهمیت این محیط اشاره و راه هایی برای حفظ ان بنویسید مثلا سی و سپل

درباره ی یک محیط طبیعی که درخطرازبین رفتن است

ﻭﺿﻌﻴﺖ ﻯﻙ ﻣﺤﻴﻄ ﻃﺒﻴﻌﻲ ﻛﻪ ﺩﺭﺧﻂﺮ ﺍﺯ ﺑﻴﻦ ﺭﻓﺘﻦ ﺍﺳﺖ

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که می شناسیدودر خطر از بین رفتن از بین رفتن است بنویسید در این مقاله به حفظ محیط اشاره کنید و راهایی برای حفظ ان پیشنهاد دهید

جنگل ابر سمنان

گونه های درختی ممنوع القطع

مديركل منابع طبيعي سمنان

تصاویر تجمع جنگل ابر

نابودی منابع طبیعی

انشا در مورد جنگل

مقاله انگلیسی درباره جنگل ابر شاهرود

مقاله درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی درخطرازبین رفتن

مقاله درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی درخطر ازبین رفتن

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که در خطرازبین رفتن است

مقاله ای درباره ازبین رفتن وضعیت یک محیط طبیعی

درباره ی یک وضعیت طبیعیکه در خطرازبین رفتن است.

درباره ی یک محیط طبیعی که درخطرازبین رفتن است

مقاله درموردوضعیت یک محیط طبیعی

وضعيت يك محيط طبيعي در خطرازبين رفتن

مقاله درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که درخطراز بین رفتن

درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که درخطراز بین رفتن است واهمیت حفظ این محیط

مقاله اي دربارهي وضعيت يك محيط طبيعي كه در خطر نابودي( پيشنهادات و اهميت )

مقاله ای درباره ی محیط طبیعی که در خطر ازبین رفتن است

مقاله درباره وضعیت یک محیط طبیعی در خطر از بین رفتن

جنگل ابر شاهرود در حال نابودی مقاله

مقاله اى درباره ى وضهيت يك محيط طبيهى كه مى شناسيد ودرخطر از بين رفتن است

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که درخطر ازبین رفتن است

مقاله ای درباره ی یک محیط طبیعی که درخطر ازبین رفتن اس

مقاله ای درمورد وضعیت یک محیط طبیعی که در خطر ازبین رفتن است

وضعیت محیط طبیعی که درخطر ازبین رفته است

وضعیت یک محیط طبیعی که درخطراز بین رفتن است

خطرازبین رفتن یکی از محیط های طبیعی

درباره ی یک محیط طبیعی که درحال ازبین رفتن است

مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که در خطر از بین رفتن است .

مقاله درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی در خطر از بین رفتن است

وضعیت محیط طبیعی که می شناسید در حال خطر از بین رفتن

مقاله درباره ی خطر از بین رفتن جنگل

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556