نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

آشنایی با استان سرسبز گیلان و اماکن دیدنی آن

This is a discussion on آشنایی با استان سرسبز گیلان و اماکن دیدنی آن within the آرشیو forums, part of the تاریخ category; استان گيلان با مساحت 14711 کيلومتر مربع در ميان رشته کوههاي البرز و تالش در شمال ايران جاي گرفته است. ...

 1. Top | #1

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  لايك دريافتي
  29
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  367
  می پسندم
  1,121
  مورد پسند : 125 بار در 52 پست

  پیش فرض آشنایی با استان سرسبز گیلان و اماکن دیدنی آن


  آشنایی با استان سرسبز گیلان و اماکن دیدنی آناستان گيلان با مساحت 14711 کيلومتر مربع در ميان رشته کوههاي البرز و تالش در شمال ايران جاي گرفته است. اين استان به واحد جغرافيايي جنوب درياي خزر تعلق دارد و با استان هاي اردبيل در غرب، مازندران در شرق ، زنجان در جنوب و کشور استقلال يافته آذربايجان و درياي خزر در شمال هم مرز و همسايه است. رود سفيد تمشک که بين چابکسر و رامسر جاري است، آن را از استان مازندران جدا مي کند. گيلان منطقه‌اي جغرافيائي است که شامل بخشهاي شمالغربي رشته کوه البرز و بخش غربي کرانه‌هاي جنوبي درياي خزر مي باشد. طبيعت گيلان سرسبز و پوشيده از جنگل و داراي آب و هواي معتدل و مرطوب و با پيشينه فرهنگي غني، از هفت هزار سال تاريخ بهرمند است.
  تاريخ گيلان با تکيه بر پاره اي اشاره ها و کاوش هاي باستان شناختي به دوره پيش از آخرين يخبندان(بين 50 تا 150 هزار سال پيش) مي رسد. با مهاجرت آريايي ها و ديگر اقوام به اين سرزمين ، از آميزش مهاجران و ساکنان بومي منطقه ، قوم هاي جديدي پديد آمـدند که در اين ميان دو قوم «گيل» و «ديلم» اکثريت داشتند. در قـرن ششم پيـش از مـيلاد ، گيلانيان با کوروش هخامنشي متحد شدند و دولت ماد را سرنگون کردند . در زمان ساسانيان ، گيلان استقلال خود را از دسـت داد و اردشير بابکان به ياري ارتشي مرکب از 300 هزار مرد جنگي و نزديک به 10 هزار سواره گيلان را تسخير کرد.
  پس از پيروزي عرب هاي مسلمان بر ايرانيان ، گيلان به مأمن علويان تبديل شد. در حدود سال 290 هجري قمري ،مردم گيلان و ديلم کم کم به مذهب علويان روي آوردند و در گسترش آن نيز کوشش بسيار کردند. سلسله ديلميان در دوران فرمانروايي خود به بغداد لشگر کشيدند و خليفه عباسي را شکست دادند . مغولان در زمان اولجايتو موفق شدند براي مدت کوتاهي اين سرزمين را تصرف کنند. گيلانيان در به قدرت رسيدن صفويان نقش مهمي را ايفا کردند.
  رشته کوه‌ البرز، با ارتفاع متوسط 3000 متر، همانند ديواري در باختر و جنوب آن کشيده شده است. بلند مرتبه ترين ارتفاع گيلان، کوه سماموس، واقع در شهرستان رودسر است که پس از کوه دماوند، مرتفع ترين کوه رشته کوه البرز است. گيلان، جز از طريق دره منجيل، راه زميني ديگري به فلات ايران ندارد. گيلان، از طريق چابکسر با استان مازندران و از طريق آستارا با جمهوري آذربايجان، راه زميني دارد. در قاسم آباد، فاصله دريا با کوه، به کمترين حد خود مي رسد.
  اين منطقه، از شمال با درياي خزر و کشورهاي مستقل قفقاز، از غرب با استان اردبيل، از جنوب با استانهاي زنجان و قزوين و از شرق با استان مازندران همجوار است.آب و هواي گيلان، معتدل مديترانه اي و ناشي از آب و هواي کوهستاني البرز و درياي خزر است.
  همچنيين، به علت فراواني نزولات جوي در گيلان، اين استان را استان باران مي نامند. آب و هواي اين استان، از رطوبت زيادي برخوردار است.
  جاذبه‌هاي طبيعي گيلان را مي‌توان به شش بخش تقسيم کرد:
  1- سواحل دريا: شهرهاي رودسر، آستارا، بندر انزلي، کلاچاي، چابکسر و کياشهر، در کنار دريا قرار دارند. طول ساحل دريا، در استان گيلان به 220 مي‌رسد.
  2- تالاب‌ها‌‌: تالاب انزلي، از جمله زيباترين مناظر آبي ايران است. در داخل اين تالاب، جزاير زيبايي وجود دارد. تالاب انزلي، از مهم ترين تالابهاي جهان محسوب مي‌شود که بهمين دليل، کنوانسيون بين المللي تالاب‌ها، در اين شهر مورد تصويب واقع شده‌است. اين تالاب، طي 3 سال اخير (1384 خورشيدي به بعد) در حال نابودي قرار گرفته‌است.
  3- رودها: بستر رودهاي گيلان عمدتاً در مسير دره ‌هاي کوهستاني و کوهپايه‌اي که از جنگل‌هاي سرسبز و انبوه پوشيده شده‌اند قرار گرفته‌است.
  4- جنگل‌ها: جنگل‌هاي لنگرود در ليلا کوه; جنگل‌هاي تالش; جنگل‌هاي لاهيجان و جنگل‌هاي ديلمان از جمله جنگل‌هاي زيبا و ديدني گيلان است.
  5- آب‌هاي معدني:
  1-چشمه? آب گاز سنگرود؛ در روستاي سنگرود از توابع دهستان عمارلو شهرستان رودبار قرار دارد.
  2-چشمه کلشتر منجيل؛ اين چشمه حدود يک کيلومتر پايين تر از سد سفيدرود در فاصله پانصدمتري جاده اصلي قزوين به رشت قرار دارد.
  3-چشمه آب معدني ماسوله؛ در ابتداي ورودي شهر تاريخي ماسوله در کنار پارک شهر قرار دارد.
  4-چشمه چشماگل؛ در روستاي طالم از توابع سنگر قرار دارد.
  5-چشمه ماستخور؛ در روستاي ماستخور نزديک رودبار در جبهه غربي سد منجيل قرار دارد.
  6-چشمه آب معدني سجيران؛ در اشکور بالا، نزديکي روستاي سجيران واقع است.

  6- درياچه ها: بزرگترين درياچه جهان (درياچه کاسپين)، در شمال اين استان واقع شده است. در جنوب شهر آستارا نيز يکي از درياچه‌هاي زيباي ساحلي گيلان در مساحتي کوچک قرار دارد.
  همچنين درياچه اصلي سد سفيدرود که در دره‌هاي‌ جنوبي و غربي شهر منجيل تشکيل شده‌است، نخستين منظره آبي براي مسافريني است که از جاده قزوين وارد گيلان مي‌شوند
  مناطق ييلاقي گيلان که در حال حاضر بسيار مورد استفاده قرار مي‌گيرند، عبارت اند از:
  1-نواحي ييلاقي جواهردشت؛ در ارتفاعات شرق گيلان، منطقه شمالي کوه زيباي سماموس قرار دارد و ييلاقِ نواحي چابکسر، قاسم آباد، واجارگاه، کلاچاي و رحيم‌آباد به شمار مي‌روند. اين ييلاق، از زيباترين نقاط جغرافيائي ايران محسوب مي‌شود که متاسفانه، با مهاجرت گسترده و ساخت و ساز ساکنين شهر‌هاي کلاچاي وچابکسر و رحيم‌آباد، در سالهاي اخير در شرف تغيير جدي قرار گرفته‌است.
  2-ييلاق‌هاي واقع در مسير دره رودخانه پل رود شهر کلاچاي؛ دره بسيار زيباي پل رود، پس از گذشت از روستاي ديماين به نواحي ييلاقي اين ناحيه مي‌رسد. دره پل رود به دو شاخه تقسيم مي‌شود و هر يک به ييلاق‌هاي واقع در مسير خود مي‌رسد.
  3-ييلاق‌هاي ديلمان و اسپيلي؛ ييلاق‌هاي اين ناحيه، هم از نظر چشم انداز و هم از نظر آثار تاريخي و فرهنگي داراي اهميت بسيار است.
  4-ييلاق‌هاي نواحي رودبار؛ اين ييلاق‌ها را مي‌توان به دو قسمت تقسيم کرد: نخست ييلاق‌هاي واقع در شرق سفيدرود که عمدتاً در عمارلو، توتکابن و پره سر قرار دارند.
  5-ييلاق‌هاي تالش و آستارا؛ ماسوله جنوبي ترين ييلاق تالش است و پس از آن ييلاق‌هاي ماسال و شاندرمن قرار دارند. ييلاق «تالش دولاب»، ييلاق «مريان»، ييلاق «سوباتان» در اين منطقه از اين زمره‌اند. شهر آستارا از طريق گردنه حيران به نواحي ييلاقي آستارا مربوط مي‌شود.
  گيلان، بدليل آب و هواي مناسب، داراي کشاورزي و دامپروري غني، در سرزمين ايران، است. نامدارترين فراورده‌هاي کشاورزي گيلان عبارتند از:برنج، مرکبات، چاي، فندق، بادام زميني، سيب زميني، خاويار، پيله ابريشم، کدو، زيتون و...
  صنايع دستي
  انواع صنايع دستي که در استان گيلان توليد مي شود عبارتند از: خراطي و نازک کاري چوب، منبت کاري ، معرق کاري ، حصير بافي، بامبو بافي، مروار بافي، سفالگري و سراميک سازي، نقاشي روي کدو، نمد مالي، شالبافي، ابريشم بافي، جاجيم بافي، گليم بافي، چموش دوزي، قلابدوزي، چادر شب بافي، قالي بافي.
  منبت کاري: منبت يکي از ظرايف صنايع دستي ايران است که چونان ديگر انواع اين صنعت پر پيشه تلفيق بليغي از هنر و حوصله محسوب مي شود و دست اندر کاران آن از مواد اوليه اي ارزان و فراوان محصولاتي گرانبها با ارزش هاي مصرفي و هنري فوق العاده بالا به وجود مي آورند. منبت کاري هنري است مشتمل بر حکاکي و کنده کاري برروي چوب براساس نقشه اي دقيق. از آنجا که چوب داراي مقاومت قابل ملاحظه اي در برابر رطوبت، عوامل جوي و ... نيست متأسفانه نمونه و اثري از چوبهاي منبت کاري شده در دوره پيش از اسلام در دست نيست.
  در استان گيلان به دليل وجود جنگل و درخت چوبهاي زيادي نيز در دسترس است. در نتيجه کارهاي بسيار زيبايي را مي توان در اينجا مشاهده کرد.
  خراطي و نازک کاري با چوب: خراطي، آن دسته از کارهاي چوبي است که معمولاً با قرار گرفتن چوب برروي دستگاههاي خراطي که طي آن چوب حول مرکزيتي به دوران مي آيد انجام مي شود.
  فرآورده هاي توليدي اين رشته شامل گلدان، قندان، شکلات خوري، آجيل خوري، زير سيگاري، ميان قليان، عصا و ... است. نازک کاري چوب، روشي از ساخت فرآورده هاي چوبي است که طي آن بوسيله وسايل نخاري نظير اره، رنده، سوهان، مغار و ... قطعات کوچک چوبي آماده مي شود. سپس بصورت روکش برروي بدنه چوبي چسبانده مي شوند. قطعات چسبانده شده تحت فشار قرار گرفته و شکل مي گيرند. از اين روش انواع شکلات خوري، زير سيگاري، قاب عکس و نظاير آن توليد مي شود.
  معرق روي چوب: عمدتاً اين هنر در شهر رشت و به صورت خصوصي کار مي شود.
  حصيربافي: مهمترين مراکز عمده بافت: رشت، خمام، حسن رود، انزلي، اطراف لنگرود و رودسر است.
  بامبو بافي: شروع کار بامبو بافي با کشت چاي در گيلان آغاز و رواج يافت و مهمترين مرکز توليد آن لاهيجان علي الخصوص منطقه ليالستان است. بامبو در فارسي به ني خيزران شهرت دارد که به طور طبيعي در مرداب ها و اطراف رودخانه هاي لاهيجان و رشت مي رويد.
  مرواربافي: مرواربافي يکي از رشته هاي صنايع دستي است که طي ساليان اخير در گيلان رواج يافته است. مروار يک نوع چوب ترکه اي است که در منطقه سولقان در اطراف تهران کاشته مي شود و از آن انواع و اقسام سبد در سايزهاي مختلف, جاميوه اي, جاناني, جا ليواني و ... مي بافند. از نظر شکل و ظاهر به محصولات بامبوبافي بسيار شبيه است.
  سفالگري و سراميک سازي: از مراکز مهم اين رشته در استان گيلان مي توان آستارا, انزلي, رودسر, صومعه سرا, لاهيجان و تالش ياد کرد. در استان گيلان مواد اوليه و مورد مصرف سفال بسيار يافت مي شود و به دليل رطوبت هوا و بارندگي هاي تقريباً دائمي از گذشته هاي دور مصرف سفال سقف براي پوشش ساختمانها استفاده مي شد.
  نقاشي روي کدو: در ليالستان لاهيجان نوعي کدو کشت مي شود که به کدوي قلياني معروف است و در شرايط خاص پرورش مي يابد. ابتدا کدوي نارس را درون قالبي چوبي که جداره آن به شکلهاي زيبا و متفاوت مشبک است قرار مي دهند و دهانه آن را مي بندند به طوريکه فقط ساقه کدو از دهانه قالب بيرون مي ماند. کدو که به تدريج رشد مي کند شکل قالب چوبي را به خود مي گيرد و از داخل روزنه هاي قالب مشبک به بيرون نفوذ مي کند. پس از رسيدن کامل کدو آنرا از ساقه جدا کرده و با احتياط قالب را باز مي کنند و سپس آنرا نقاشي کرده و براي آنکه رنگ آن تيره قهوه اي بشود, آنرا درون ظرف بزرگي با پوست انار و زاج سياه مي جوشانند و سپس قسمتهايي از پوست کدو را که باقي مانده است مي تراشند و در نتيجه نقش و نگار روي آن ظاهر مي شود. اين کدو پس از رسيدن خود به خود توخالي مي شود. از اين محصول بيشتر براي قليان، پايه آباژور و ... استفاده مي کنند. اين هنر از هنرهاي تزئيني است.
  نمد مالي: نمد به عنوان يکي از زيراندازها و تن پوش هاي سنتي ايران سابقه اي طولاني دارد. ماده اوليه مورد نياز براي تهيه نمد بطور معمول ضايعات پشم و کرک قالي است. ولي از آنجا که توليد نمد بنا بر سفارش متقاضي به نمدمال صورت مي گيرد از پشمهاي مرغوب نيز در آن استفاده مي شود.
  يکي از اماکن ديدني پرطرفدار و ارزشمند از لحاظ تاريخي قلعه رودخان مي باشد. اين قلعه‌تاريخي در 20 کيلومتري جنوب غربي شهر فومن در استان گيلان است. برخي از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانيان دانسته‌اند. اين قلعه با 2.60 هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستاي رودخان قرار دارد. ديوار قلعه 1500 متر طول دارد و در آن 65 برج و بارو قرار گرفته شده‌است.
  در دوره سلجوقيان اين قلعه تجديد بنا شده و از پايگاه‌هاي مبارزاتي اسماعيليان بوده‌است. بر روي سردر ورودي آن درج شده‌است که اين قلعه در سال 918 تا 921 هجري قمري براي سلطان حسام‌الدين اميردباج بن امير علاء‌الدين اسحق تجديد بنا شده‌است. اين کتيبه در موزه گنجينه رشت نگهداري مي‌شود.
  اين قلعه در ارتفاعي بين 665 تا 715 متر از سطح دريا واقع شده‌است و در کنار آن رودخانه‌اي با همين نام جاري است.
  اماکن ديدني:
  -آرامگاه دکتر محمد معين ، آستانه
  -پل تاريخي لوشان ،‌لوشان
  -منطقه باستاشناختي مارليک ، رودبار
  -خانه منجم باشي ، لنگرود
  -آرامگاه شيخ زاهد گيلاني ، لاهيجان
  -مسجد اکبريه ، لاهيجان
  -آرامگاه سيد جلال الدين اشرف ، آستانه
  -مسجد صفي ، رشت
  -مرداب انزلي ، بندر انزلي
  -درياي خزر ، گيلان
  -جنگل ، گيلان
  -رودخانه سفيد رود ، گيلان
  -بازارهاي روزانه ، گيلان
  -صنايع دستي
  -روستاي ماسوله ، فومن
  -موزه رشت ، رشت


  همه شب نهاده ام سر چو سگان بر آستانت

  که رقیب در نیاید به بهانه گدایی


 2. 2 کاربر پست armin121 عزیز را پسندیده اند .


موضوعات مشابه

 1. آب وهوا و اماکن دیدنی بدروم
  توسط maya2015 در انجمن مناطق دیدنی جهان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 7th October 2015, 12:47 AM
 2. اماکن دیدنی استانبول
  توسط anita29 در انجمن مناطق دیدنی جهان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1st May 2015, 02:17 PM
 3. رانکوه شهری سرسبز در گیلان(+عکس)
  توسط ویکی در انجمن مناطق دیدنی ایران
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 24th August 2014, 09:45 PM
 4. اماکن تاریخی استان یزد
  توسط mas0ud در انجمن آرشیو
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 26th August 2010, 06:01 PM

Visitors found this page by searching for:

جاهای دیدنی شمال ایران

بهترين مناطق ديدني شمال

جاهای دیدنی ایران

زيباترين ييلاق در گيلان

بهترین دیدنیهای شمال

جاهای دیدنی کشور آذربایجان

بهترین نقاط دیدنی شمال

مکانهای گردشگری شمال همراه با تصویر

عكسهاي جابكسر

جاحائ سرسبزئ

جاهاي گيلان

مكانهاي ديدني گيلان ومسير راهاي انييلاق ماسولهجاههای دیدنی کلاچایجاهای سرسبز شمالتصاوير ديدني ازشمال ايرانمكان هاي ديدني رامسر و جابكسربهترين مکان ديدني در شمالجاهاي ديدني فومنمناطق دیدنی شمال کشوربهترین جای دیدنی مازندرانتصاويرازمناطق ديدنی رشتنقشه راه رحیم آباد کلاچای قزوینجاهای دیدنی شمال غربجاهاى دىدنى گىلان جاهای دیدنی مازندران باتصویر مکان های دیدنی شمال آستاراجاهای دیدنی درشمال غربی وغرب ایرانبهترین شهرهای دیدنی شمالنقشه و مناطق ديدني شمال ايران ييلاق ماسولهتصاوير جاهاي سرسبزدیدنیهای شمال شرقجاهاي ديدني و سرسبز گيلانجهای دیدنی زنجانگيلان سرسبز مناطق دیدنی شمالجاهاى ديدنى شمال کشور استان گيلاننقشه ایران با پستی وبلندی ونقاط سبزجاهای دیدنی شمالمعرفی دیدنیهای شمال ایرانتصویریه جای سرسبزجاهای دیدنی شهر فومنزيباترين جاهاي شمال ايرانجاها ومكانهاي سرسبزجاهای دیدنی شمال کشورنقشه راه هاي جاهاي ديدني گيلانخش کلاچای شهرستان رودسر)جاهای سرسبز مازندرانمعرفی اماکن دیدنی استان مازندرانجاهای دیدنی کلا چایاماکن ديدنى شمالمعرفی مناطق دیدنی شمالتصاویرازجاهای سرسبزجاهاي سرسبزمناطق ديدني در جابكسر رشتمناطق دیدنی اطراف رامسرمكان هاي گردشگري استان مازندران باتصاويرمكان سر سبز وديدني دنياجاهای سر سبز رامسرتصاویرازجاهای دیدنی شهرتهراغنبهترین مناطق دیدینی شمالجاهاثی دیدنی کلاچایتصويري ازجاهاي ديدني شمالعكس مناطق ديدني گيلان ومازندرانجاهاى ديدنى رشت باتصاويرمکان تاریخی و سرسبزجای سر سبزتصویرمکانهای دیدنی شمال مكان سرسبز گيلانبهترین جای دیدنی استارامكان هاي گردشگري استان گيلان باتصاويرجاهاي ديدني استان گيلان به همراه تصويرجابكسر در شمالجاهای دیدنیه شماتجاهای دیدنی آستارا (تصویری)بهترین جا دیدنی شمالمکان های ددنی مازندرانتصاوير و مكانهاي ديدني شهر چابكسر؟بهترین جا های دیدنی مازندرانجاهاي تاريخي مازندران باتصويربهترين مناطق ديدني گيلانتصاویر دیدنی شهر کلاچایبهترین جاهای ددنی مازندرانجاهاي سرسبز وديدني شمال كشورمانقشنگترين مكانهاي ديدني در شهر گيلانمناطق سر سبز شمالمكان‌هاي ديدني استان گيلان به همراه تصويرجاهاى دىدنى شمالبهترين جاهاي ديدني شمال ايران به همراه عكسمکانهای دیدنی و تاریخی آستاراعكس هاي ييلاق وكوهاي ماسولهتصاوير 118 لاهيجان ماسوله ييلاقتصاویرازمناطق استارازيباترين جاهاي ايران عكساماكن ديدني گيلانعكس هاي سرسبزنقاط دیدنی شمالمكانهاي تاريخي گيلان

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556