صفحه 15 از 15 نخستنخست ... 5 11 12 13 14 15
نمایش نتایج: از 141 به 145 از 145
Like Tree4Likes

تاپیک جامع - نابودی جنگل های ایران

This is a discussion on تاپیک جامع - نابودی جنگل های ایران within the جنگل ها forums, part of the تالار دوستداران محیط زیست category; یک کارشناس ارشد جنگل‌داری گفت: جنگل‌های زاگرس به دلایل مختلف از جمله دخالت‌های بی‌مورد انسان، شرایط طبیعی برای تجدید حیات ...

 1. Top | #141
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  گربه
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  878
  لايك كرده
  1593
  نوشته ها
  1,256
  می پسندم
  1,317
  مورد پسند : 1,164 بار در 645 پست
  حالت من :
  My Mood
  Angelic
  نوشته های وبلاگ
  7

  پیش فرض

  یک کارشناس ارشد جنگل‌داری گفت: جنگل‌های زاگرس به دلایل مختلف از جمله دخالت‌های بی‌مورد انسان، شرایط طبیعی برای تجدید حیات خود را از دست داده‌اند.

  احمد توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، با اشاره به اهمیت زادآوری و تجدید نسل در موجودات زنده، بقای هرموجودی را در گرو تجدید حیات آن موجود دانست و توضیح داد: تجدید حیات و زادآوری جنگل‌ها در حالت طبیعی از طریق بذرافشانی امکان پذیر است. درختان در حالت طبیعی پس از بذرافشانی جوانه می‌زنند و پس از طی مرحله جوانه زنی به نهال تبدیل می‌شوند که این نهال در نهایت پس از طی سال‌ها به درخت تبدیل می‌شود.


  وی افزود: این شرایط بنا به دلایل مختلف در جنگل‌های زاگرس رخ نمی‌دهد و اگر این روش حتی با اتخاذ برنامه‌های حمایتی در سطح جنگل‌های زاگرس اجرایی شود پروسه‌ای زمان‌بر است، چرا که تبدیل بذر به درخت زمان زیادی می‌خواهد.


  عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه با بیان این‌که احیای جنگل‌های زاگرس باید با استفاده از شیوه‌هایی که کمتر زمان بر هستند صورت گیرد، ادامه داد: جست زنی ویژگی خوبی است که با تکیه بر آن می‌توان گام مهمی را در احیای سریع‌تر جنگل‌های زاگرس برداشت و خوشبختانه این ویژگی در تمامی گونه‌های موجود در جنگل‌های زاگرس وجود دارد. تمامی گونه‌های جنگلی موجود در زاگرس توان جست زنی دارند و این مسئله ناشی از قدرت اندام‌زایی این درختان است.


  توکلی گفت: قابلیت جست زنی در اندام‌های هوایی گونه‌های موجود در جنگل‌های زاگرس وجود دارد. این قابلیت در گونه‌های زیر زمینی جنگل‌های زاگرس در صورت فراهم بودن شرایط و وجود فضای کافی نیز وجود دارد. با کمک رسانی به این اندام‌ها می‌توان نقش مهمی را در احیای این جنگل‌ها ایفا کرد.


  وی افزود: در این طرح اندام‌های هوایی که به صورت جست هستند بر روی ریشه‌های با قدمت بیشتر قرار گرفته و پس از مدت زمانی، پیوند بین اندام‌های هوایی و ریشه‌های زیرزمینی، ایجاد و جست‌های ایجاد شده به صورت یک درخت مستقل درمی‌آیند.


  توکلی با بیان این‌که در این روش هماهنگی بین سن اندام‌های هوایی و زیرزمینی باید مدنظر قرار گیرد، گفت: در این روش شاخه‌های خوابانیده شده را با تیمارها وادار به تولید ریشه می‌کنیم که در این صورت یک ریشه جوان تشکیل می‌شود، ضمن این‌که شاخه ریشه دار همزمان به یک ریشه کهن سال نیز متصل است و همین مسئله شرایط مناسب‌تری را برای آن فراهم می‌کند.


  وی که مجری پروژه تحقیقاتی طرح روش‌های احیاء جنگل‌های بلوط غرب از طریق خوابانیدن است، افزود: در این روش پس از طی مدت زمانی شاخه‌های خوابانیده شده را از پایه‌های مادری اصلی جدا می‌کنیم.


  توکلی ادامه داد: گرچه این طرح، یک طرح مقدماتی بود و باید طرح‌های تکمیلی آن نیز اجرایی می‌شد، اما نتایج اولیه آن قابلیت اجرا در سطح وسیع را داشت و اقداماتی نیز در راستای اجرایی کردن آن در سطح وسیع انجام شد، اما به دلیل از دست رفتن زمان عملیاتی نشد و عملا به بوته فراموشی سپرده شد.


  وی با اشاره به این‌که این گونه طرح‌ها قابلیت اجرایی دارند، گفت: تحقیقات انجام شده در مراکز تحقیقات در صورت اجرایی شدن در سطح وسیع می‌توانند در جلوگیری از نابودی جنگل‌ها موثر باشند، اما متاسفانه برخی از این طرح‌ها اجرایی نمی‌شوند.
  زلیخـــا مُرد از حسرت، که یوسف گشت زندانی
  چــــــــرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمــــانی؟!

 2. Top | #142
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  گربه
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  878
  لايك كرده
  1593
  نوشته ها
  1,256
  می پسندم
  1,317
  مورد پسند : 1,164 بار در 645 پست
  حالت من :
  My Mood
  Angelic
  نوشته های وبلاگ
  7

  پیش فرض

  استاد جنگل‌شناسی دانشگاه تهران گفت: وضعیت جنگل‌های شمال کشور راضی کننده نیست.


  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مازندران، محمدرضا مروی مهاجر پیش از ظهر چهارشنبه 23 مهرماه 93 در همایش ملی مدیریت جنگل‌های شمال کشور که در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزار شد با بیان اینکه با تمام زحمت‌هایی که جنگلبانان متحمل شده‌اند اما از وضعیت جنگل‌های شمال کشور راضی نیستم و نگرانی دارم، گفت: جنگل‌های شمال ایران منحصر بفرد است و باید قدر این گنجینه را بدانیم.

  وی افزود: نزدیک به یک قرن بهره‌برداری سنتی در جنگل‌های شمال ایران داشته‌ایم و نیم قرن است به صورت علمی و فنی جنگلداری می‌کنیم.

  مهاجر اظهار کرد: جنگل‌های شمال جزء جنگل‌های پهن برگ معتدله نیمکره شمالی بوده که به صورت طبیعی تا امروز از دوران سوم زمین‌شناسی باقی مانده است.

  وی خاطرنشان کرد: تنوع گونه‌ای جنگل‌های شمال ایران بسیار بالا است و بیش از 130 گونه درختی و درختچه داریم در حالی که در اروپا 30 گونه جنگلی هم وجود ندارد.

  استاد جنگل‌شناسی دانشگاه تهران با بیان اینکه ا___یستم جنگل‌های شمال ایران غنی از جانوران وحشی زیست بومی منطقه معتدله است، گفت: پیوستگی ا___یستم‌های جنگلی در سطح وسیع ارزش ا___یستمی بالایی دارد که قدرش را نمی‌دانیم.

  مهاجر ادامه داد: 10 درصد از جنگل‌های شمال کشور بکر و دست نخورده است که برای حفظ ذخایر ژنتیکی باید از جنگل‌های شمال کشور به طور دائم حفاظت شود.

  وی یادآور شد: برای حفظ عرصه‌های جنگلی، مدیریت حفاظت، بهره‌برداری احیا و توسعه را برای جنگل‌های شمال کشور پیشنهاد می‌کنیم که نباید به عنوان تابعیت انشایی باشد بلکه باید به صورت عملی اجرایی شود.

  استاد جنگل‌شناسی دانشگاه تهران اظهار کرد: آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم برای ایجاد واحدهای کار در حوزه‌های آبخیزداری شمال کشور، جنگل‌کاری ارتفاعات شمال، حواشی روستاها و مناطق باز عرصه‌های جنگلی، مکان‌یابی و ثبت مشخصات درختان کهنسال شاخص جنگل‌های شمال کشور برای حفاظت و تهیه دستورالعمل طرح‌های جدید جنگل‌داری با تاکید بر مدیریت پایدار جنگل از جمله اقدامات لازم در زمان استراحت جنگل‌های شمال کشور باید مد نظر باشد.
  زلیخـــا مُرد از حسرت، که یوسف گشت زندانی
  چــــــــرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمــــانی؟!

 3. Top | #143
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  زیر آسمان خدا
  لايك دريافتي
  30740
  لايك كرده
  10885
  نوشته ها
  40,071
  می پسندم
  12,247
  مورد پسند : 58,195 بار در 24,452 پست
  حالت من :
  My Mood
  In Love
  نوشته های وبلاگ
  16

  پیش فرض

  آغاز زوال گونه‌های جنگلی زاگرس  تاپیک جامع - نابودی جنگل های ایران


  مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: شروع زوال گونه‌های جنگلی و مرتعی در زاگرس زنگ خطری جدی برای این ا___یستم منحصر به فرد است.

  شهرام احمدی در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: فعالیت‌های تخریبی تاثیر چشمگیری بر این زوال داشته است.
  وی با بیان اینکه چهار خودرو به جرم حمل چوب اشجار جنگلی در استان توقیف شد، اظهار کرد: ماموران اجرایی حفاظت محیط زیست استان، در شهرستان کیار با همکاری نیروهای انتظامی و منابع طبیعی با هماهنگی دستگاه قضایی چهار خودرو را به جرم حمل چوب اشجار جنگلی توقیف کردند.  احمدی با اشاره به وضعیت بحرانی جنگل‌های زاگرس، افزود: با تشدید کنترل قاچاق این چوب‌های جنگلی توسط کامیون و خودروهای باری، اکنون قاچاقچیان به استفاده از خودروهای سواری یا خودروهای دارای سردخانه روی آورده‌اند.
  وی، حمایت دستگاه قضایی در جلوگیری از این سرمایه‌های ملی را بسیار اثربخش، عنوان و تصریح کرد: در یکی از موارد مذکور، متخلفان خودروها را رها کرده و گریختند و در مورد دیگر پس از صدور حکم ایست و بازرسی توسط مراجع متخلف دستگیر شدند.

  احمدی، افزایش این گونه تخلفات را ناشی از افزایش تقاضا در استان‌های همجوار ارزیابی کرد و گفت: به نظر می‎رسد، عدم تناسب میزان ضرر و زیان با نوع تخلف یکی از عوامل موثر در تکرار این گونه تخلفات است.

  به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، از نظر کارشناسان ملی و جهانی، شرایط کنونی زاگرس بسیار حساس و شکننده است.
  وی با بیان اینکه درصورت فراهم بودن شرایط مناسب 50 تا 100 سال طول می‌کشد تا یک اصله درخت بلوط کامل شود، نقش این گیاه را در کنترل فرسایش خاک، نگهداشت آب و تولید اکسیژن بسیار مهم دانست و تصریح کرد: در صورت حذف این گونه، بسیاری از گونه‌های دیگر نیز آسیب خواهند دید.
  احمدی خاطرنشان کرد: رشته کوه‌های زاگرس حاصل یک فعالیت تکتونیکی یعنی برخورد دو صفحه تکتونیکی اوراسیا و عربستان هستند.

  گفتنی است، ا___یستم زاگرس 40 درصد منابع آب شیرین کشور را تامین می‌کند.
  تاپیک جامع - نابودی جنگل های ایران

 4. Top | #144
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  گربه
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  878
  لايك كرده
  1593
  نوشته ها
  1,256
  می پسندم
  1,317
  مورد پسند : 1,164 بار در 645 پست
  حالت من :
  My Mood
  Angelic
  نوشته های وبلاگ
  7

  پیش فرض

  استاندار ایلام، استفاده از تجربیات مفید با تکیه بر پژوهش‌های علمی و مشارکت دادن واقعی مردم را راه نجات بلوط عنوان کرد.


  به گزارش خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، محمدرضا مروارید در همایش استانداران حوزه رویشی زاگرس با محور نجات بلوط، اظهار کرد: در طول یک سال گذشته کارهای خوبی در بحث مطالعاتی و اختصاص اعتبار به مشکلات جنگل‌های زاگرس انجام‌شده و امیدواریم تفاهم‌نامه‌ امروز سرآغاز حرکتی روبه جلو در این زمینه باشد.

  وی با بیان اینکه امروز بلوط به یکی از دغدغه‌های ساکنان حوزه زاگرس تبدیل شده است، تصریح کرد: تغییر اقلیم در خشک شدن جنگل‌های زاگرس نقش اساسی داشته است و ایجاد کمربند سبز با همکاری استان‌های هم‌مرز با عراق می‌تواند یکی از راهکارها باشد تا این‌گونه هم از آب و هم از جنگل‌ها حفاظت بیشتر و بهتری صورت گیرد.

  استاندار ایلام بر اجرای صحیح طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری جهت حفاظت از سفره‌های زیرزمینی تأکید کرد و ادامه داد: در استان ایلام با استانداران واصل و میسان عراق رایزنی‌هایی انجام شده که امیدواریم محقق شود و بتوانیم با کمک عشایر به حفظ حیات وحش و مراتع کمک کنیم.

  مروارید گفت: نکته‌ای که باید مدنظر داشته باشیم این است که مشکل تنها مربوط به بلوط نیست بلکه در گونه‌های دیگر هم مشکل داریم که باید با تکیه بر تجربه‌ها و پژوهش‌ها زاگرس را احیاء و به سرپا ماندن جنگل‌ها و در نتیجه داشتن منطقه‌ای سبز کمک کنیم.


  به گزارش ایسنا، خیرالله آذرکردار، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام نیز در این همایش اظهار کرد: استان ایلام 642 هزار هکتار جنگل دارد که متأسفانه 577 هزار هکتار آن یا خشک‌شده‌اند یا با خشکیدگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و یا در معرض آلودگی هستند اما در طول دو سه سال گذشته طرح‌هایی برای مقابله با خشکیدگی انجام‌شده است.

  وی حذف درختان آلوده، کم کردن آلودگی، کاشت درخت‌های جایگزین، حذف سرشاخه‌های خشک، سبک کردن تاج درختان، احداث نهال‌کاری‌های مثمر و جلب مشارکت‌ مردم را از فعالیت‌های انجام شده در مقابله با بیماری بلوط عنوان و تصریح کرد: در نهالستان‌های استان سالانه شش میلیون اصله نهال تولید و به عرصه‌ها منتقل می‌شود.

  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام حفظ وضع موجود و جلوگیری از نفوذ خشکیدگی و احیاء و توسعه جنگل‌کاری، کنترل هرزآب‌ها و آب‌های زیرزمینی را جمله برنامه‌های کارشناسان منابع طبیعی استان دانست و تأکید کرد: به ثمر نشستن تمام این فعالیت‌ها درگرو مشارکت مردم است.

  --- ادغام شد ---

  رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: مشکل اصلی جنگل‌های زاگرس این است که همه‌ اجزای آن یعنی درختان عمر طولانی دارند و نشانی از زایش جدید نیست و بهره‌برداری بی‌رویه آن‌ها را از حالت طبیعی خود خارج کرده و اگر نتیجه چنین همایش‌هایی مدیریت صحیح نباشد نمی‌توانیم کاری از پیش ببریم.


  به گزارش خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، خداکرم جلالی در همایش استانداران حوزه رویشی زاگرس برای مبارزه با خشکیدگی بلوط اظهار کرد: موضوع جنگل‌های زاگرس امروز به یکی از حیاتی‌ترین موضوعات زیست‌محیطی کشور تبدیل‌شده که از اهمیت این منطقه رویشی نشأت می‌گیرد و هدف ما حفظ این سرمایه‌ عظیم است.

  معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه خداوند در قرآن انسان‌ها را به استفاده‌ی موزون و متعادل از منابع طبیعی سفارش کرده است، ادامه داد: موزون بودنی که خداوند در قرآن به آن تأکید می‌کند مسئله تعادل در ا___یستم‌ها است، مسئله‌ای که جهان پیشرفته‌ علمی در قرن ۱۹ به اهمیت آن پی برد و به آن توجه کرد.

  وی تصریح کرد: انسان امروز موزونیت را از طبیعت گرفته است و نتیجه‌ آن تغییر اقلیم و دیگر مشکلاتی است که چاره‌اندیشی برای آن سخت و هزینه‌بردار است و اگر به محیط زیست توجه می‌شد مطمئناً امروز شاهد مشکلات عدیده‌ی امروز نبودیم.

  جلالی در ادامه حفظ منابع پایه، امنیت زیستی، تولید اکسیژن، تلطیف هوا و کاهش آلودگی‌ها، تولید کالا، مناظر جذاب، حفظ ذخایر ژنتیک گیاهی، جلوگیری از سیل و بیابانی شدن عرصه‌ها، تعدیل خشک‌سالی‌ها و توسعه‌ی پایدار و پشتوانه‌ی فعالیت‌های کشاورزی و صنعت و خدمات را ازجمله دلایل اهمیت منابع طبیعی دانست و تصریح کرد: ایران در بین ۱۵۶ کشور جهان در زمینهٔ جنگل مقام ۴۵ دارد.

  رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه ۴۲ درصد جنگل‌های کشور در منطقه‌ی رویشی زاگرس و ۸۵ درصد دیگر در مناطق رویشی ایران- تورانی، هیرکانی، ارسباران و خلیج‌فارس قرار دارد، تصریح کرد:۲۷ درصد جمعیت کشور در این منطقه زندگی می‌کنند و۴۰ درصد نزولات جوی مربوط به زاگرس است از این‌رو سرشار از منابع طبیعی است.

  معاون وزیر جهاد کشاورزی از منطقه زاگرس به‌عنوان ریه تنفسی ایران و ستون محکم اقتصاد و سپر بیولوژیک کشور یاد و تصریح کرد: زاگرس گسترده‌ترین رویشگاه جنگلی کشور است که 4000 گونه گیاهی را در خود جای‌داده و 5500 سال قبل به اوج تکامل خود رسیده است.

  جلالی تأکید کرد: مشکل اصلی جنگل‌های زاگرس این است که همه‌ اجزای آن یعنی درختان عمر طولانی دارند و نشانی از زایش جدید نیست و بهره‌برداری بی‌رویه آن‌ها را از حالت طبیعی خود خارج کرده و اگر نتیجه چنین همایش‌هایی مدیریت صحیح نباشد نمی‌توانیم کاری از پیش ببریم.

  وی بابیان اینکه امروز 570 هزار هکتار از جنگل‌های ایلام و 270 هزار هکتار از جنگل‌های لرستان دچار خشکیدگی شده‌اند، تصریح کرد: کاهش نزولات جوی، افزایش درجه حرارت، وجود ریزگردها، زراعت زیراشکوب، چرای بی‌رویه، سوسک چوب‌خوار و بیماری زغالی از مهم‌ترین دلایل این معضل به‌حساب می‌آیند.


  معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: سازمان برای نجات جنگل‌های زاگرس برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تدارک دیده است که قطع کردن و سوزاندن درختان آلوده در حد فاصله مناطق سالم و بیمار از برنامه‌های کوتاه‌مدت و احیاء و بازسازی مناطق آسیب‌دیده با استفاده از گونه‌های مقاوم برنامه‌ میان‌مدت و کاهش عوامل تخریب در رویشگاه و توانمندسازی جوامع محلی در بلندمدت اجرا خواهد شد.


  جلالی تهیه نقشه پهنه‌بندی، استفاده از نظرات محققان و بهره‌گیری از تجارب سایر کشورها، دعوت از معاون جنگل فائو را از جمله فعالیت‌های سازمان عنوان و تصریح کرد: جامع‌نگری و هماهنگی در حوزه‌های آبخیز از جمله راهبردهای سازمان است و معتقدیم به صورت انتزاعی نمی‌توان برنامه‌های این عرصه را پیش برد و باید انسان، اقتصاد و محیط‌زیست را باهم دید.

  رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور حفاظت از منابع طبیعی و ارتقاء فرهنگ منابع طبیعی را از دیگر کارهای انجام‌گرفته عنوان و تأکید کرد: اساس مشارکت مردم است و باید به معیشت و اشتغال مردم نیز در این زمینه توجه کرد.

  معاون وزیر جهاد کشاورزی در تبیین برنامه‌های سازمان جنگل‌ها در برنامه‌ی ششم توسعه گفت: افزایش ۳۰ درصدی فرهنگ منابع طبیعی، افزایش ۷۵ درصدی ضریب حفاظت از منابع طبیعی، اجرای جنگل‌کاری به میزان 5 میلیون هکتار، اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری به میزان 14 میلیون هکتار، اجرای طرح توسعه گیاهان دارویی در سطح 500 هزار هکتار ازجمله این برنامه‌ها است.

  وی اجرای طرح‌های مرتع‌داری به میزان 10 میلیون هکتار و احیاء جنگل‌های زاگرس در سطح ۱٫۲ میلیون هکتار و اجرای طرح‌های مقابله با پدیده بیابانی شدن به میزان 3 میلیون هکتار را از دیگر برنامه‌های سازمان جنگل‌ها و مراتع دانست و از فعالیت‌های احیایی و نهال‌کاری جنگل‌ها در ایلام قدردانی کرد.

  به گزارش ایسنا، در پایان این همایش، استانداران حوزه رویشی زاگرس تفاهم‌نامه‌ی همکاری را پس از تایید نهایی با هدف نجات بلوط امضاء کردند.
  زلیخـــا مُرد از حسرت، که یوسف گشت زندانی
  چــــــــرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمــــانی؟!

 5. Top | #145
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  زیر آسمان خدا
  لايك دريافتي
  30740
  لايك كرده
  10885
  نوشته ها
  40,071
  می پسندم
  12,247
  مورد پسند : 58,195 بار در 24,452 پست
  حالت من :
  My Mood
  In Love
  نوشته های وبلاگ
  16

  پیش فرض

  آتش سوزی در جنگل ناهار خوران گرگان  تاپیک جامع - نابودی جنگل های ایران
  تاپیک جامع - نابودی جنگل های ایران
  تاپیک جامع - نابودی جنگل های ایران
  تاپیک جامع - نابودی جنگل های ایران
  تاپیک جامع - نابودی جنگل های ایران
  تاپیک جامع - نابودی جنگل های ایران

  تاپیک جامع - نابودی جنگل های ایران

صفحه 15 از 15 نخستنخست ... 5 11 12 13 14 15

موضوعات مشابه

 1. تاپیک جامع - جنگل های زمین و نابودی آنها
  توسط raha.m در انجمن جنگل ها
  پاسخ: 37
  آخرين نوشته: 30th August 2014, 02:01 PM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 3rd June 2013, 01:13 PM
 3. خطر نابودی سریع جنگل ها در ایران
  توسط ToOoTi در انجمن آرشیو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 25th June 2012, 07:10 PM

Visitors found this page by searching for:

جنگل های ایران

تصاویرجنگل درختان قطع شده

فرسایش خاک

رودخانه های ایران

زیبائیهای اراضی شمال ایران

شاخص جنگلداری پایدار

عكس اثر مخرب انسان برجنگل

گونه های جانوری: جنگل زاگرس

تخریب جنگل ها

نقشه پراکنش سنجاب ایرانی

تحقیق درموردجنگل

تحقيق در مورد نابودي جنگل و مراتع زيست محيطي

نابودي جنگل

130 کشته در تصادفات چند

مراتع استان قزوين

جنگل های ارسباران

انشا درباره ی جنگل های سبز و وسیع ثروت ملی ما ایرانیان است

تاثیرباد در نابودی جنگلپارک جنگلی علی اباد کتولازبین رفتن جنگلهای ایرانعمل فرسایش بر جنگلموتور های قدیمی وسپا سه چرخهعلی اباد کتول مناظرجنگل های شمال ایرانسنجاب با قلادهنقشه کرج پراکنش گونه هایبزرگ‌ترين جنگل كهور ايراني در ريگانجنگل کهور ایرانیکشت صنوبرچند نمونه تصویر از چرخه ی غذایی جانوران در جنگلجنگلهای هیرکانی در لاکان رشتمناطق حفاظت شده شورلق و امان لقصدور مجوز بهره برداری شن ماسهاقلیم گرم و خشکمقاله درباره ی جنگل سرخه حصارحذف جنگل ها و توسعه رودخانه هاجنگل پسته كوهي باغملك خوزستانجنگلهای سرو ایرانخطرنابودی جنگل در ایران و رفع مشکلاثر تخريب جنگل بر تغيير اقليم در ياسوجتصاویری در مورد اهمیت حفظ و نگهداری پارکها جنگلها و اماکن فضای سبز عمومی و کم توجهی یا بی توجهی عده ای نسبت به این موضوعسازمان جنگلها و آبخیزداری و مراتع چالوسجنگل های زیبای شمال کشورساختمان سازی و نابودی جنگل لویزان تهرانسمیه زمان پکیستکدام استان ایرانی بیش ترین جنگل رودارد؟جنگلهای دنیاجنگا های ایرانخداکرم جلالی رئیس سازمان جنگلها ومراتع باید سالانه 600 میلیارد تومان درحالی که 200 تحقیق درباره ی نابودی جنگل های ایراندرموردمساحت ایران درزمان مادهاقلاده سنجابدرباره ی جنگل های باران زاخراسان شمالي مديرکل گلول تخريبتحقیق درباره ی علل نابودی جنگل های ایرانتصاویرجنگل لویزانپسته وحشی سرخسدستور کاردولت درمورد جنگل های زاگرستاثیر مخرب اشتغال برجنگلمقاله ای راجب حفاظت جنگلضرر های نابودی جنگل های شمال برای حیواناتمقاله درموردجنگل نیمه سوختهپراکنش گونه های پستهتاثیر زباله برجنگلذخیره گاه های جنگلی ایرانجنگلهای ارسبارانتحقيق درباره اثر تخريب جنگل بر تغيير اقليمجنگل های هرازمناظر طبیعت مینودشتجنگل های خیره کننده شمال ایراناداره جنگلها ، مراتع و آبخیزداری شهر آشخانهمحسن حسینی‌ جنگل تخریبتصاویری از تخریب جنگلهامقاله درموردبررسی خسارت های تغییراقلیمتخریب جنگل ها از چه سالی در ایران آغاز شدخسارت های تغییر اقلیم برجنگل های ایرانمساحت جنگلهای ارسباران در گذشتهطبیعت شمال جنگلدرمناطق جنگلی شمال کشورکدام حیوانشعر در موردنابودی جنگلهامقاله درمورد مساحت جنگل در ایرانحیات وحش جنگل گلستانکشتن حيوانات جنگل ايرانمسیر رفتن از رشت به جنگل های ارسبارانبیابان های ایرانتصاویرجنگل سوزنی برگتحقیق در مورد جنگلهای ارسبارانتحقیق درباره مهم ترین عامل نابودی حیات وحش چیستتحقيق درباره ي ضرر جنگلتحقيق درموردوسعت كرمان وجمعيت كرماناپيدميولوژي بيماري بلوطتحقیق درباره ی مهم ترین عامل نابودی حیات وحش چیست؟سایت مقالات اجرا و نظارت بر قطع درختان جنگل مقالهمحافظان جنگل درمازندران سال 92تحقیق درباره ی مهمترین عامل نابودی حیات وحشعلل و پیامد تخریب جنگل مصطفی خوشنویس بیماری بلوط های زاگرستاثیرات نابودی جنگل هاتحقيق درباره ى ثروت هاى ملى ايرانگزارش ارزش های جنگل و مراتع بوم اباد

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556