صفحه 1 از 24 1 2 3 4 5 11 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 233

تاپیک جامع """همه چیز درباره زنبور عسل"""

This is a discussion on تاپیک جامع """همه چیز درباره زنبور عسل""" within the حشرات forums, part of the بی مهرگان category; آيا تا به حال به اين موضوع فكر كرده‌ايد كه حيوانات و حشرات نيز مانند انسان‌ها هنگام بيماري برخي از ...

 1. Top | #1
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  Fish - Dog
  محل سکونت
  London- UK
  لايك دريافتي
  392
  لايك كرده
  128
  نوشته ها
  4,887
  می پسندم
  20,102
  مورد پسند : 5,565 بار در 1,472 پست
  حالت من :
  My Mood
  Cool
  نوشته های وبلاگ
  2

  Exclamation تاپیک جامع """همه چیز درباره زنبور عسل"""

  آيا تا به حال به اين موضوع فكر كرده‌ايد كه حيوانات و حشرات نيز مانند انسان‌ها هنگام بيماري برخي از توانايي‌هاي خود را از دست مي‌دهند؟ تحقيقات انجام شده توسط محققان حاكي از آن است كه زنبورهاي عسل وقتي بيمار مي‌شوند، نمي‌‌توانند رنگ گل‌ها را تشخيص دهند و به همين دليل نمي‌توانند گل‌هايي را كه شهد بيشتري دارند از ميان ديگر گل‌ها شناسايي كنند.
  بررسي رفتار زنبورهاي عسل نشان مي‌دهد زنبورها مانند انسان‌ها وقتي بيمار مي‌شوند دقت و هوشياري خود نسبت به محيط اطراف‌شان را از دست مي‌دهند. شيوع بيماري در ميان زنبورها توانايي آنها در جستجو به دنبال غذا و همچنين مقابله با هجوم شكارگرها را بشدت تحت‌تاثير قرار مي‌‌دهد. آزمايش‌هاي انجام‌شده نشان‌دهنده كاهش توانايي يادگيري در زنبورهايي است كه به عفونت مبتلا شده‌اند. در اين تحقيقات زنبورها به دور گروه تقسيم شده‌اند كه به گروهي از آنها ماده محرك سيستم ايمني بدن زنبورها تزريق شده است. با قرار گرفتن اين دو گروه در محيط حاوي مجموعه‌اي از گل‌هاي قرمز و آبي كه فقط يك نوع از آنها حاوي شهد بودند زنبورهايي كه محرك سيستم ايمني به آنها تزريق شده بود زمان طولاني‌تري را به دنبال گل‌هاي مناسب در جستجو بودند. در انسان‌ها ارتباط ميان سيستم ايمني و سيستم عصبي بدن مي‌تواند مزاياي بسيار زيادي را به همراه داشته باشد. اين ويژگي در ميان برخي از حشراتي كه در شرايط آزمايشگاهي پرورش داده مي‌شوند نيز وجود دارد.

  همواره نسبت به كاهش جمعيت گونه‌هاي وحشي زنبورهاي عسل و تاثير شيوع بيماري در ميان زنبورها بر توليد عسل در مقياس صنعتي نگراني‌هايي وجود داشته است. آموزش و يادگيري در موفقيت مجموعه‌اي از زنبورها كه در كنار هم زندگي مي‌كنند نقش بسيار مهمي دارد و اين در حالي است كه تاثير مصونيت زنبورها در برابر بيماري‌ها بر افزايش توانايي ذهني آنها موضوع بسيار مهمي است. با توجه به نتايج به دست آمده مي‌توان گفت به علت اين كه سيستم ايمني بدن در صورت تضعيف، منابع انرژي موردنياز براي يادگيري را مورد مصرف قرار مي‌دهد بنابراين وقتي زنبور بيمار مي‌شود، قادر به يادگيري نخواهد بود. علاوه بر اين پيامدهاي نامطلوب ناشي از ضعف سيستم ايمني نيز مي‌تواند سيستم عصبي را تحت تاثير قرار دهد و اختلالاتي را در آن به وجود آورد.

  منبع: روزنامه جام جم
  ویرایش توسط هوریار : 16th August 2010 در ساعت 06:41 PM
  One world
  One life
  One chance
  One reason
  All under
  one sky
  unchanging
  one season

 2. 6 کاربر پست Daniz عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر فعال

  کاربر فعال


  لايك دريافتي
  9
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  215
  می پسندم
  96
  مورد پسند : 21 بار در 5 پست

  پیش فرض

  چه باحال
  چه شود به چهره ی زرد من

  نظری ز راه وفا کنی

  که اگر کنی همه درد من

  به یکی نظاره دوا کنی

  تو کمان کشیده و در کمین

  که زنی به تیرم و من غمین

  همه ی غمم بُود از همین

  که خدا نکرده خطا کنی

 4. کاربر مقابل پست bardia عزیز را پسندیده است:


 5. Top | #3
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  Fish - Dog
  محل سکونت
  London- UK
  لايك دريافتي
  392
  لايك كرده
  128
  نوشته ها
  4,887
  می پسندم
  20,102
  مورد پسند : 5,565 بار در 1,472 پست
  حالت من :
  My Mood
  Cool
  نوشته های وبلاگ
  2

  Wink کشف راز زندگی زنبورها برای مقابله با مهاجمان

  محققان با استفاده از ایجاد علفزار مصنوعی و عنکبوتهای روباتی موفق به درک شیوه مقابله زنبورها با شکار توسط مهاجمان شدند.
  بر اساس تحقیقات جدیدی که توسط اکولوژیستهای انگلیسی صورت گرفته است مشخص شد که زنبورهای عسل قادرند از شکار شدن توسط عنکبوت های رتیلی که توانایی تطبیق رنگ با محیط را دارند، جلوگیری کنند.
  بر اساس مطالعات، یکی از شکارگران اصلی زنبور عسل عنکبوت رتیلی است که در شکار حشرات گرده افشان مانند زنبور و پروانه از طریق پنهان شدن در گلها تخصص فراوانی دارد. تشخیص و ردیابی این عنکبوت نیز به دلیل اینکه قابلیت تطبیق رنگ بدن با رنگ محیط را دارد، کار بسیار سختی برای حشرات خواهد بود.
  به منظور بررسی شیوه های زنبورها برای جلوگیری از شکار شدن، محققان دانشگاه کوئین مری انگلستان به یک دسته از زنبورهای عسل اجازه دادند تا در یک علفزار با گلهای مصنوعی که بر روی آنها عنکبوت های رتیلی روباتیک قرار داده شده بودند به جستجو بپردازند. برخی از این عنکبوتها به خوبی استتار شده و تعدادی از آنها کاملا مشخص بودند. زمانی که یک زنبور بر روی گلی می نشست که عنکبوت در آن پنهان شده بود، عنکبوت حشره را به کمک دو انبرک اسفنجی به دام می انداخت.
  محققان از نرم افزار ردیابی سه بعدی برای پیگیری حرکات زنبور سود جسته و دریافتند که زنبورهایی که توسط عنکبوتهای استتار شده به دام افتاده اند از سرعت کاوش خود در میان گلها کاسته و با از دست دادن فرصت جستجو در علفزار به ردیابی عنکبوتهایی می پردازند که خود را در گلها استتار کرده اند.
  به گفته اکولوژیستها به طور کلی زنبورهایی که توسط عنکبوتهای استتار شده به دام افتاده بودند رفتار محتاطانه تری نسبت به زنبورهایی که توسط عنکبوتهای استتار نشده به دام افتاده بودند از خود نشان داده و فرصت نشستن بر روی گلهای امن را نیز از خود دریغ می داشتند.
  این رفتار زنبورها مبنی بر محتاط شدن در انتخاب گلها، استتار عنکبوتهای رتیلی را کاملا بی استفاده کرده و باعث می شود این عمل هیچگونه تاثیری در افزایش میزان شکار زنبور توسط این حشره نداشته باشد.
  One world
  One life
  One chance
  One reason
  All under
  one sky
  unchanging
  one season

 6. Top | #4
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  Fish - Dog
  محل سکونت
  London- UK
  لايك دريافتي
  392
  لايك كرده
  128
  نوشته ها
  4,887
  می پسندم
  20,102
  مورد پسند : 5,565 بار در 1,472 پست
  حالت من :
  My Mood
  Cool
  نوشته های وبلاگ
  2

  Lightbulb زنبور عسل ( دانستني)

  تاپیک جامع """همه چیز درباره زنبور عسل"""
  مقدمه
  زنبور عسل یکی از حشرات مفید برای انسان است که متعلق به رده دوبالان می‌باشد. زنبور عسل خیلی پیش از انسان در روی زمین بوجود آمده و زندگی می‌کرده است. زنبور عسل حدود 150 میلیون سال قبل وجود داشته و مشغول زاد و ولد بوده است. منتها با این تفاوت که در آن فاقد یک زندگی اجتماعی بوده و مثل خیلی از زنبورهای غیر عسلی امروزی ، زندگی انفرادی داشته و هر زنبور لانه مخصوص بخود را داشته و در آن زندگی می‌کرده است. کندو محلی است که زنبورها در آن تولد یافته ، کار کرده ، خواهران و برادران خود را پرورش داده و مواد غذایی لازمه را در آن انبار و ذخیره می‌کنند. زنبور عسل دارای نژادهای مختلف است و ساختمان بدنی پیچیده‌ای دارند.

  ساختار بدن زنبور عسل

  تاپیک جامع """همه چیز درباره زنبور عسل"""
  سر

  در جلوترین قسمت بدن قرار داشته و شامل اعضای زیر است: دو عدد چشم مرکب ، سه عدد چشم ساده ، دو عدد آنتن و دهان با خرطوم. بزرگی چشمها وسیله‌ای است که زنبوردار به کمک آن به راحتی می‌تواند زنبور نر را از کارگر تشخیص دهد. زیرا چشمهای زنبور نر بزرگتر بوده و از عقب سر بهم می‌رسند، ولی در زنبور کارگر و ملکه بهم نمی‌رسند. کار آنتنها ، لمس کردن و بوییدن است. زنبور به کمک خرطوم ، شهد را از روی گلها جمع آوری و از راه دهان به داخل کیسه عسلی می‌فرستد.

  سینه
  از سه حلقه کیتینی درست شده و اعضای زیر به آن اتصال دارند: چهار عدد بال یا پر که دو عدد آنها بالهای جلویی و دو عدد دیگر بالهای عقبی هستند. شش عدد پا که جفت عقب آن دارای حفره‌هایی به نام سبد می‌باشند و زنبور عسل در دوران فعالیت خود گرده‌های گل در آن پر و با خود به کندو حمل می‌کند. این سبدها در کارگران بزرگتر از نرها هستند.

  شکم
  در قسمت انتهایی بدن قرار داشته، از 6 حلقه کیتینی پشتی و 6 قطعه شکمی تشکیل شده است. در انتهای شکم مخرج برای دفع مدفوعات دیده می‌شود. از راه همین مخرج ، زنبور قادر است خاری را که در داخل بدنش جای دارد، خارج کرده و نیش بزند. زنبور نر نمی‌تواند نیش بزند، چون اصلا نیش ندارد.  تاپیک جامع """همه چیز درباره زنبور عسل"""
  غده های مهم
  در داخلا دو طرف سر کارگر یک جفت غده‌ای به نام غده‌های شیری وجود دارد که از خود ماده‌ای به نام شیر یا ژله شاهانه ترشح می‌کند و با آن ملکه و لاروهای خیلی جوان را تغذیه می‌نمایند.


  غده‌های بزاقی همراه با یک جفت غده سینه‌ای بوسیله یک کانال مشترک ، ترشحاتشان را به داخل دهان زنبور می‌ریزند. ترشحات این غده‌ها در موقع لارو بودن صرف تنیدن به دور خود شده و پس از رشد و تبدیل به یک زنبور کامل ، نقش غده بزاق دهان را در زندگیشان بازی می‌کنند.


  غدد زیر آرواره‌ای که در کارگران خیلی کوچک و غیرفعال بوده و در ملکه بسیار بزرگ و فعال است. ماده‌ای بوسیله این غده ترشح می‌شود که با بوی مخصوصش باعث تمیز ملکه از سایر زنبورها می‌شود.


  در زیر شکم زنبورها 4 جفت غده‌های مومی وجود دارد که سه جفتش فعال هستند و موم ترشح می‌کنند و بکار ساختن سلولها و شان می‌خورند.


  غده‌های بویایی: در پشت زنبورها غده‌ای به نام غده بویایی دیده می‌شود که کارش تشخیص بوهاست.


  غده‌های مخزنی: سه عدد غده در مخزن به نام غده‌های مخزنی ، مدفوعاتی را که در آنجا ذخیره شده‌اند، مرتب ضد عفونی می‌کنند.  نژادهای زنبور
  زنبور هندی Aspis Indica
  کمی کوچکتر از زنبور عسل معمولی بوده ، قدر کارگرش 13 میلیمتر می‌باشد. سلولهایی را که با موم در روی شانها درست می‌نماید از سلولهای زنبور عسل کوچکتر هستند.

  زنبور درشت Apis Dorsata
  در هندوستان و چین زندگی نموده و بزرگترین نوع زنبور عسلی است که تاکنون شناخته شده است. به حالت وحشی زندگی کرده و در زیر شاخه‌های درخت شانش را می‌چسبانند. سالانه چند بار از نقطه‌ای به نقطه دیگر کوچ می‌نمایند.

  زنبور ریزApis Florea
  از همه زنبورها کوچکتر بوده و فقط یک شان درست می‌کنند که مثل زنبورهای درشت به زیر شاخه درخت می‌چسباند به حالت وحشی در هندوستان و جنوب ایران یافت می‌شوند.

  زنبور عسل معمولی Apis Meaifica
  همان زنبور عسل معمولی است که فقط آنها را در دهات و شهرها برای تولید عسل در کندوها نگهداری می‌کنند. خواصی را که از یک نژاد خوب باید انتظار داشت عبارتند از: آرام باشند و نیش نزنند، پر محصول باشند، بچه به اندازه لازم بدهند، گلهای شهددار را به سرعت پیدا کنند، در مقابل امراض مقاوم باشند، مصرف عسل زمستانی آنها کم باشد، رشد سالانه‌شان را هر چه زودتر شروع کرده و سریع به حداکثر رشدشان برسند. از مهمترین نژادهای این زنبور می‌توان به زنبور عسل اروپای مرکزی ، زنبور سیاه ، زنبور ایتالیایی قفقازی و زنبور نژاد ایرانی نام برد.

  آفات و بیماریهای زنبور عسل
  از مهمترین بیماریها می‌توان به لوک آمریکایی ، لوک اروپایی ، نوزما ، کنه دونی ، یبوست ، شپشک زنبور عسل و کرم موم خوار اشاره کرد.
  One world
  One life
  One chance
  One reason
  All under
  one sky
  unchanging
  one season

 7. کاربر مقابل پست Daniz عزیز را پسندیده است:


 8. Top | #5
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  Fish - Dog
  محل سکونت
  London- UK
  لايك دريافتي
  392
  لايك كرده
  128
  نوشته ها
  4,887
  می پسندم
  20,102
  مورد پسند : 5,565 بار در 1,472 پست
  حالت من :
  My Mood
  Cool
  نوشته های وبلاگ
  2

  Exclamation زنبورهای عسل می‌توانند زبان خارجی زنبورها را بفهمند

  دانشمندان چینی،اتریشی و آلمانی دریافته اند، زنبورهای عسل می‌توانند زبان خارجی زنبورهای قاره‌های دیگر را از طریق حرکات موزون آنها، بفهمند. به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از شینهوا، آزمایش‌ها نشان داده است زیرگونه‌های زنبورهای آسیایی می توانند حرکات موزون زنبورهای اروپایی را بفهمند و زمانی که زنبورها در یک کندو دور هم قرار می‌گیرند از روی حرکات موزون یکدیگر می‌توانند منابع غذایی را شناسایی کنند. دکتر سونکون سو از دانشکده علوم جانوری دانشگاه ژجیانگ و مجری این طرح می گویند این گروه تحقیقاتی دریافت زنبور عسل آسیایی ( ‪Apis cerana cerana ‪ (Accمی‌تواند بسرعت تمایز بین حرکات موزون زیرگونه‌های زنبور عسل اروپایی Apis mellifera ligustica هنگامی که اطلاعات را درباره موقعیت منابع غذایی منتقل می‌کنند، تشخیص دهند.

  حرکات موزون جنبشی زنبور عسل بعنوان تنها شکل شناسایی شده ارتباط نمادین بی مهر گان است اما اینکه مکالمه یا دیالکتی وجود دارد یا خیر هنوز مشخص نشده است. کارل فن فریش جانور شناس اتریشی با تحقیق در مورد زبان حرکات موزون و تشخیص موقعیت زنبورها جایزه نوبل پزشکی را در سال ‪ ۱۹۷۳را از آن خود کرد تحقیقات پیشین نشان داد زنبورهای عسل برای نشان دادن مسافت‌های بین منابع غذا و زیستگاهشان حرکات موزون مختلفی دارند. حرکت مدور ساده معمولا نشان‌دهنده نزدیکی منبع غذا، حرکت موزون داسی شکل نشان‌دهنده مسافت طولانی و حرکت موزون جنبشی حاکی از مسافت‌های بیشتر است.

  حرکت موزون پیچیده تر که حرکت موزون جنبشی است جهت و مسافت منبع غذایی را نشان می‌دهد. دانشمندان دریافتند زیرگونه‌های آسیایی در مقایسه با زنبورهای اروپایی اغلب حرکات جنبشی طولانی تر و با زوایای تندتری داشتند. پس از آنکه این زنبورهای با هم قرار داده شدند زنبور آسیایی به سرعت شیوه خاص زنبور اروپایی را فهمید و مکان دقیق غذا را شناسایی کرد. زنبورهای آسیایی ضمن درک حرکات زنبورهای اروپایی، حرکات موزون خود را ادامه دادند. این مطالعه نشان داد گونه‌های اروپایی نیز توانایی یادگیری دارند اما این توانایی آنها به شدت کمتر از زنبورهای آسیایی است.

  دانشمندان موفق شدند با قرار دادن زیرگونه‌های مختلفی از زنبورهای عسل در یک کندو ، عوامل موثر اصلی مانند متغیرهای دما، رطوبت و محیط را کنار بگذارند. دکتر سو می‌گوید: در آمیختن زیرگونه‌های مختلف زنبورهای عسل کار بسیار دشواری بود زیرا آنها به دلیل بوهای مختلفی که دارند، مایل نیستند در یک مجتمع یا کلنی در کنار یکدیگر قرار گیرند و به سرعت یکدیگر را می‌کشند. دانشمندان موفق شدند زنبورهای کارگر اروپایی را با ملکه و کارگرهای آسیایی به مدت ‪ ۵۰روز در یک کندو بطور هماهنگ نگهدارند اما نتوانستند در کندو ی ‪ Amlکارگرهای آسیایی را در کنار ملکه و کارگرهای اروپایی نگاه دارند و مانع از کشته شدن آنها شوند. برای حفظ هماهنگی در کندوی ‪ Accمحققان زنبورهای متخاصم را جدا و بقیه را با افشانه آب عسل آرام کردند.

  دانشمندان می‌گویند زنبورهای عسل ‪ ۱۰۰میلیون سال تکامل و توسعه اجتماعی در کلنی‌های کوچک را پشت سر گذاشته‌اند و به همین دلیل رفتار آنها مرجع ارزشمندی برای جامعه بشری است.
  One world
  One life
  One chance
  One reason
  All under
  one sky
  unchanging
  one season

 9. کاربر مقابل پست Daniz عزیز را پسندیده است:


 10. Top | #6
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  Fish - Dog
  محل سکونت
  London- UK
  لايك دريافتي
  392
  لايك كرده
  128
  نوشته ها
  4,887
  می پسندم
  20,102
  مورد پسند : 5,565 بار در 1,472 پست
  حالت من :
  My Mood
  Cool
  نوشته های وبلاگ
  2

  Lightbulb تک‌همسری و تکامل زنبورها

  تاپیک جامع """همه چیز درباره زنبور عسل"""

  چندین دهه است که بحث و اختلاف‌نظری تفرقه‌انداز درباره تکامل حشرات اجتماعی حقیقی (eusocisl)ـ آنهایی که در جوامعی همکارانه با حضور ملکه‌ها، کارگران و نرها زندگی می‌کنندـ بین زیست‌شناسان جریان دارد. در یک سو هواداران «انتخاب خویشاوندی» قرار دارند، نظریه‌ای که بنا بر آن اعضای غیرتولیدمثلی یک کلنی با کمک به تولیدمثل خویشاوندان ژن‌های‌شان را منتقل می‌کنند. بنابراین اعضای یک کلنی باید خویشاوندان نزدیک یکدیگر باشند. با این حال کسانی که در طرف دیگر قرار دارندـ و از همه قابل توجه‌تر زیست‌شناس نامدار دانشگاه هاروارد، ادوارد ویلسون (E.O.Wilson)ـ بر این باورند که حشرات اجتماعی حقیقی از آن رو در کلنی با هم کار می‌کنند که این به نفع تک‌تک آنها است. و روحیه همکاری در آنها صرفا پیامد این است. پس اگر درجه خویشاوندی در یک کلنی بالاست، به خاطر آن است که افراد خواستند کنار هم بمانند تا از منافع زندگی گروهی بهره‌مند شوند. پژوهشگرانی به سرپرستی ویلیام هیوز (W.Hughes) از دانشگاه لیدز انگلستان می‌گویند نخستین شواهد واضح در تایید نقش انتخاب خویشاوندی در تکامل زندگی اجتماعی حقیقی به جای انتخاب گروهی را در اختیار دارند. آنها ۲۶۷ گونه اجتماعی حقیقی از زنبورها، وسپ‌ها و مورچه‌ها را بررسی کردند و دریافتند این حشرات تحت شرایط تک‌همسری که درجه خویشاوندی یک گروه را به حداکثر می‌رساند، تکامل یافته‌اند.
  علاوه بر این آنها دریافتند چندشوهری تنها در میان دودمان‌هایی اتفاق افتاد که در آنها کارگران برای همیشه نازا شده بودندـ که این یکی از پیش‌بینی‌های نظریه انتخاب خویشاوندی برای گونه‌هایی است که به‌طور برگشت‌ناپذیری اجتماعی حقیقی شده‌اند.
  اندرو بورک (A.Bourke)، زیست‌شناس رفتاری دانشگاه ایست آنگلیا در انگلستان، معتقد است این مقاله که در شماره ۳۰ مه ژورنال ساینس به چاپ رسیده نشان می‌دهد انتخاب خویشاوندی یکی از پیش‌شرط‌های لازم برای تکامل زندگی اجتماعی حقیقی است. اما ویلسون مخالف است و می‌گوید داده‌های مربوط به بسیاری از دودمان‌ها که زندگی اجتماعی حقیقی در آنها تکامل نیافته در پژوهش هیوز نیامده‌اند و ظهور چندشوهری در جوامع اجتماعی حقیقی تبیین‌های دیگری دارد که ربطی به انتخاب خویشاوندی ندارند.

  Scientific American, Aug.۵, ۲۰۰۸

  آفتاب به نقل از روزنامه کارگزاران
  One world
  One life
  One chance
  One reason
  All under
  one sky
  unchanging
  one season

 11. Top | #7
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  Fish - Dog
  محل سکونت
  London- UK
  لايك دريافتي
  392
  لايك كرده
  128
  نوشته ها
  4,887
  می پسندم
  20,102
  مورد پسند : 5,565 بار در 1,472 پست
  حالت من :
  My Mood
  Cool
  نوشته های وبلاگ
  2

  Exclamation زنبورهای عسل به هنگام بیماری، بی رنگ می شوند

  پژوهشگران دانشگاه <لیسستر> در مطالعات جدید خود دریافته اند که زنبورهای عسل پشمالو به هنگام بیماری بی رنگ می شوند و نمی توانند به یاد بیاورند که کدام گل ها بیشترین گرده را دارند. رفتار این زنبورهای کرکدار نشان می دهد که آنها نیز مانند انسانها وقتی بیمار می شوند، زیرکی و هوشمندی خود را از دست می دهند. دکتر آمون مالون، استاد رشته بیولوژی حیوانات در دانشگاه <لیسستر> و سرپرست این تیم پژوهشی می گوید: بیماری می تواند روی رفتارهای مختلف زنبورهای عسل از جمله انتخاب جفت و جست وجو کردن غذا تاثیر بگذارد.

  در چندین مقاله اخیر نشان داده شده است که در زنبورهای بیمار، توانایی های یادگیری کاهش پیدا می کند، اما تفکیک کردن تاثیرات واکنش ایمنی آنها از تاثیرات مستقیم یک انگل، کار دشواری است. یک جنبه مهم مطالعات این بود که نشان داد، بین سیستم ایمنی و سیستم عصبی در انسان ها و حشرات، نقاط تشابه قابل توجهی وجود دارد.
  One world
  One life
  One chance
  One reason
  All under
  one sky
  unchanging
  one season

 12. Top | #8
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  Fish - Dog
  محل سکونت
  London- UK
  لايك دريافتي
  392
  لايك كرده
  128
  نوشته ها
  4,887
  می پسندم
  20,102
  مورد پسند : 5,565 بار در 1,472 پست
  حالت من :
  My Mood
  Cool
  نوشته های وبلاگ
  2

  Cool مغز زنبور عسل دو نیمکره دارد

  پژوهشگران استرالیایی و ایتالیایی در تحقیقات خود کشف کردند که مغز حشرات به خصوص زنبور عسل نیز همانند مغز مهره داران به دو نیمکره راست و چپ تقسیم می شود.

  به گزارش خبرگزاری مهر، محققان مرکز نوروساینس و رفتار حیوانات دانشگاه نیواینگلند در استرالیا و مرکز ذهن/ مغز دانشگاه ترنتو در ایتالیا که نتایج یافته های خود را در مجله علمی Plos One منتشر کرده اند دریافتند که حتی در حشرات نیز همانند مهره داران مغز به دو نیمکره راست و چپ تقسیم می شود.

  کردارشناسان ایتالیایی و استرالیایی گروهی از زنبورهای عسل خانواده Apis mellifera را که از روند "انعکاس انبساط خرطوم" برای مکیدن شهد گلها استفاده می کنند مورد آزمایش قرار دادند.

  در این آزمایش زمانی به زنبورها یک قطره آب قند داده شد این بخش زبان مانند منبسط می شد. در این مورد این خرطوم تنها همانند آنتنی عمل می کرد که به زنبورها در شناسایی غذا کمک می کند اما در صورتی که زنبورها با یک تحریک بویایی مثل رایحه لیمو تحریک می شدند پس از اندکی و تنها با همین تحریک بویایی و حتی با نبود قطره آب قند با کمک خرطوم خود فرایند عصاره گیری را آغاز می کردند.

  نتایج این تحقیقات نشان می داد که زنبورها می توانند رایحه ها را به خاطر بیاورند و به این ترتیب تحریکات مختلف را شناسایی کنند.

  به گفته این محققان، یادگیری رایحه ها و به خاطر سپردن آنها به خاطر آنتن هایی است که در دو طرف مختلف تخصصی شده اند و به نظر می رسد که آنتن راست و ساختارهای عصبی مرتبط با آن نقش مهمی در حافظه کوتاه مدت (حداکثر تا سه ساعت) ایفا می کنند درحالی که آنتن چپ در مرحله تحکیم حافظه بلند مدت اهمیت می یابد.
  One world
  One life
  One chance
  One reason
  All under
  one sky
  unchanging
  one season

 13. 2 کاربر پست Daniz عزیز را پسندیده اند .


 14. Top | #9
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  Fish - Dog
  محل سکونت
  London- UK
  لايك دريافتي
  392
  لايك كرده
  128
  نوشته ها
  4,887
  می پسندم
  20,102
  مورد پسند : 5,565 بار در 1,472 پست
  حالت من :
  My Mood
  Cool
  نوشته های وبلاگ
  2

  Unhappy همنوع کشی زنبورها در اثر امواج موبایل

  محققان اعلام کردند که انرژیها و میدانهای الکترونیکی و مغناطیسی دست ساز بشر بر روی گونه های مختلف زیستی تاثیر منفی و مخرب دارند. به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس مطالعات جدید تلفنهای همراه، سیستمهای وای-فای، خطوط انرژی الکتریکی و کلیه منابع الکتریکی مشابه می توانند طبیعت را با اختلال رو به رو کرده و باعث بی خانمان شدن بسیاری از گونه های جانوران مانند زنبورها و پرنده ها شده و در نهایت منجر به مرگ آنها شود.

  دکتر الریک وارنک که به مدت 30 سال بر روی تاثیر تکنولوژی بر روی محیط زیست مطالعه کرده است در توضیح تحقیقات خود اعلام کرد: حجم بی سابقه ای از مغناطیس مصنوعی، میدانهای الکتریکی و الکترومغناطیسی در سرتاسر سیستم اطلاعاتی طبیعت گسترده شده است که می تواند عامل اصلی ناپدید شدن زنبورها در اروپا و آمریکا و همچنین کاهش تعداد گنجشک ها در انگلستان و ایجاد اختلال در مهاجرت پرندگان باشد.

  به گفته وارنک میدانهای مغناطیسی و الکتریکی طبیعی تاثیر مهمی در تکامل گونه های زیستی داشته و جانوران با تطبیق خود با این عوامل، زمان را برای انواع فعالیتهای خود در طول روز تعیین کرده و قادر به تشخیص شرایط جوی خواهند بود. اما در حال حاضر تکنولوژی دست ساز بشر فرستنده هایی را خلق کرده است که اساسا میدانهای الکترومغناطیس طبیعی و نیروهای موجود در زمین را تغییر می دهد. در این شرایط جانورانی که از نیروهای طبیعی برای جهت یابی و تعیین موقعیت استفاده می کنند در مقابله با این نیروهای مصنوعی غیرقابل تغییر گیج شده و مسیر خود را گم می کنند.

  بر اساس گزارش independent، این تحقیقات نشان می دهد زنبورهایی که در معرض تابش میدانهای الکتریکی خطوط انرژی و یا امواج تلفن همراه قرار می گیرند، یکدیگر را از بین برده و توانایی بازگشت به زیستگاه خود را از دست خواهند داد. همچنین محققان اعلام کردند که تعداد پرندگانی مانند گنجشک در حوالی این دکل ها کاهش یافته و شکل دسته های پرنده های مهاجر با نزدیک شدن به این دکل ها از هم پاشیده شده و پرندگان از مسیر اصلی خود منحرف می شوند.

  این تحقیقات قرار است در کنفرانس این هفته در انجمن سلطنتی لندن ارائه شود.
  One world
  One life
  One chance
  One reason
  All under
  one sky
  unchanging
  one season

 15. 3 کاربر پست Daniz عزیز را پسندیده اند .


 16. Top | #10

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  حیوان خانگی
  سگ (قبلا لاک پشت،گربه،بازم سگ"نژاد شینلو"،مار،سنجاب،ا
  محل سکونت
  کرج
  لايك دريافتي
  7
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  839
  می پسندم
  1,870
  مورد پسند : 50 بار در 21 پست

  Exclamation اگر زنبورهاي عسل نابود شوند ميوها گران‌تر خواهد شد

  حيوانات- همشهري‌آنلاين:

  تاپیک جامع """همه چیز درباره زنبور عسل"""

  موسسه فرانسوي تحقيقات کشاورزي اعلام کرد فعاليت حشرات گرده افشان که درپي کاهش شمار زنبورهاي عسل مورد تهديد قرار گرفته است
  در سال 2005، صد و سي و پنج ميليارد يورو ارزش مادي داشت و نابودي انها افزايش قيمت ميوه ها و سبزيجات را در پي خواهد داشت.
  به گزارش خبرگزاريفرانسه از پاريس اين رقم 9 و 5دهم درصد ارزش کل توليد کشاورزي جهاني را تشکيل مي دهد.
  از نظر وزني 35 درصد توليد جهاني و به طور عمده ميوجات، ‌سبزيجات و گياهان روغني و در سطح کمتري قهوه‌، ‌کاکائو، ‌ميوه‌هاي دانه دار (فندق و گردو ) و ادويه جات به حشرات گرده افشان وابسته هستند.
  در مقابل غلات که 60 درصد توليد کشاورزي جهاني را تشکيل مي‌دهند به اين حشرات وابسته نيستند. درباره وابستگي 5 درصد از کشت‌ها به گرده افشاني نيز ابهاماتي وجود دارد.
  اين موسسه فرانسوي در بيانيه اي اعلام کرد در اين شرايط کاهش شمار حشرات گرده افشان نگراني عمده اي به شمار مي رود زيرا در صورت نابودي کامل حشرات گرده افشان موازنه هاي غذايي جهاني عميقا تغيير خواهد کرد.
  به عقيده سه محقق فرانسوي و يک الماني که نتيجه تحقيقات خود را در مجله اکولوژيکال اکونوميکز منتشر کرده اند توليد سه دسته از محصولات يعني ميوها ، سبزيجات و محرک‌ها ( قهوه و کاکائو) در آن هنگام به طور چشمگيري به پائين تر از سطح فعلي مصرف در مقياس جهاني خواهد رسيد و در برخي مناطق مانند اروپا بسيار کمتر خواهد شد.
  برنار وسير، ‌ژان ميشل سال، ‌نيکولا گالي و يوزف استل افزودند با اين فرض،‌ مصرف کننده مجازات خواهد شد زيرا او مقدار کمتري با قيمت بسيار بيشتري مصرف خواهد کرد.
  آنها خسارت مصرف کنندگان را از اين مسئله بين 190 ميليارد يورو تا 13 و ده ميليارد يورو باتوجه واکنش قيمت‌ها به کاهش توليد محاسبه کرده‌اند.
  علل کاهش جمعيت زنبورهاي عسل به ويژه در اروپا و آمريکا سال هاي اخير هنوز زياد مشخص نيست اما استفاده گسترده از افت کش ها در کشاورزي ،‌گسترش تک کشاورزي و ظهور بيماري هاي غيرعادي انگلي مي تواند از جمله اين دلايل باشد.

  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  ارسال های بی محتوا و ارسال هایی که شکلک خالی باشند حذف خواهند شد


 17. 5 کاربر پست mania عزیز را پسندیده اند .


صفحه 1 از 24 1 2 3 4 5 11 ... آخرینآخرین

LinkBacks (?)

 1. 15th January 2013, 09:59 AM
 2. 26th September 2011, 02:04 AM
 3. 18th August 2011, 12:52 PM

موضوعات مشابه

 1. """""اسنک نرم گوشت گل کارلی، مخصوص سگها در پرشین پت """"
  توسط ویکی در انجمن محصولات فروشگاه پرشین پت
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 12th October 2015, 04:22 PM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 5th October 2015, 07:05 PM
 3. پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 7th August 2014, 03:08 AM

Visitors found this page by searching for:

درباره زنبور عسل

درباره ی زنبور عسل

تحقیق درباره زنبور عسل

تحقیق در مورد زنبورعسل

تحقیق درباره ی زنبور عسل

جم اوری اطلاعات درباره یزنبور عسل

اطلاتی در باره ی نگهداری زنبور عسلهمه چیزدرباره زنبور عسلاطّلاعاتی در مورد زنبور عسلتحقیق درباره ی زنبور همه چیز درباره پرورش زنبور عسل تحقیق درباره ی پرورش زنبور عسلهمه چیز درباره ی زنبورهاتحقیق درباره زنبورتحقیق درباره ی زنبورعسلدرباره ي زنبورعسلتحقيق در مورد زنبور عسلدرباره ی زنبورعسلهمه چیزدرباره ی زنبورعسلهمه چیز در مورد زنبور عسلهمه چیز درباره ی زنبور عسل و محصولاتشهمه چیز درباره زنبورعسل هندیتحقيق درباره زنبور عسلدرموردزنبور سیاههمه چیز درباره زنبور درباره زنبور عسلتحقیق زنبور عسلاطلاعاتی در باره زنبور عسلهمه چیز درباره ی زنبورعسلتحقیق درباره زنبورهادرباره تحقیق زنبور عسلدرباره زنبورها درموردزنبور همه چيز درباره ي بكرزايي زنبورها چگونه کندو*شش ضلعی* می سازندطرزتهيه ي باواريا باژلهتحقیق جامع در مورد زنبور عسلنيش ؤنبورتحقیق در مورد پرورش زنبور عسلدربارهی زنبورعسلتحقيق درمورد زنبور عسلرابطه بیماری ام اس باژله رویالتحقیق راجب زنبور عسلهمه چیز در مورد زنبورداریزنبورعسلتحقیق درمورد زنبوردرباره ي زندگي زنبورعسلتحقیق در مورد زنبورداریدر باره زنبور عسلشهدمطب درمورد زنبور عسلاطلاعات درباره زنبورعسلزنبورعسل سیاه (A.m.mellifera)همه چیز درمورد زنبوراطلاعات درمورد زنپورتحقيقات پزشكي بره مومهمه چیز در نیش زنبور عسلمراحل رشد زنبور عسلزنبور عسل persianهمه چیزدرباره زنبورداریاطلاعات درموردزنبورعسلبهترین برنامه اقتصادی درزنبورداریهمه چیز درباره الگوریتم زنبورعسلتحقيق درموردزنبورعسلشاخون ملکه زنبورعسلهمه چیزدرباره زنبورعسلگرفتن عسل از زنبور عسلتحقیقی درباره ی زنبور عسلطرز بیرون اوردن نیش زتبوررمز موفقیت درزنبورداریهمه چیز درباره زنبوربه زبان کودکانهدرباره ي زندگي اجتماعي زنبور عسل30 خصلت ها ی زنبور عسلاطلاعاتی در مورد زنبورعسلاطلاعاتى در مورد زنبور عسلکندوی عسلتحقيق در باره ي زنبور عسلگرفتن گروه زنبور عسلاطلاعاتی درباره زنبور ملکهنژاد های زنبور عسلتحقیق درباره پرورش زنبورعسلزنپورتحقيق درموردزنبورهاهمه چيز درباره زنبورعسلرشد نمو در زنبور عسلگزشتحقیق راجب قحطیدانستاني هادرموردزنبورعسلدربارهی زنبور عسلتحقیق درباره زنبورداری در عرض 20 صفحهvarroa protonympheمعایب hmf در عسلهمه چیز درباره ی پرورش و نگهداری زنبور عسلتحقیق در باره ی زنبوردرباه ی زنبور عسلذرباره زتبور عسلاسلاید در باره ی سیستم دو ملکه ای زنبور عسلرموز موفقيت درزنبورداريزنبؤر‏ ‏عسلقسمتهای مختلف بدن زنبور

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556