صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11

تب برفکی

This is a discussion on تب برفکی within the زیست شناسی forums, part of the تالار علوم پایه category; تقریبا در اکثر استان‌‌ها تب برفکی بروز کرده و فقط در برخی مناطق میزان شیوع بیشتر و در برخی مناطق ...

 1. Top | #1

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  محل سکونت
  اصفهان
  لايك دريافتي
  27
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,439
  می پسندم
  5,124
  مورد پسند : 121 بار در 44 پست

  پیش فرض تب برفکی

  تب برفکی
  تقریبا در اکثر استان‌‌ها تب برفکی بروز کرده و فقط در برخی مناطق میزان شیوع بیشتر و در برخی مناطق کمتر است که این موضوع نیز به وضعیت‌ تردد و جابه‌جایی دام بستگی دارد، زیرا در برخی استان‌ها دام‌های قاچاق بیشتر راه پیدا کرده اما در بعضی استان‌ها میزان تردد این دام‌ها کمتر بوده است...

  حکیم مهر - دکتر دستور در حالی اخیراً عهده‌دار ریاست بر سازمان دامپزشکی کشور شد که به علت واردات دام‌های بیمار، بسیاری از دامداری‌ها با تب‌برفکی از نوع Oهندی درگیر شده بودند و در واقع دامپزشکی با یک بحران بزرگ مواجه بود. هر چند به‌رغم گذشت بیش از یک ماه هنوز هم بسیاری از واحدهای دامداری با این مشکل دست و ‌پنجه نرم‌ می‌کنند و هیچ یک از اقدامات صورت گرفته نیز چندان موفقیت‌‌آمیز نبوده است. آنچه می‌خوانید ماحصل گفت وگوی روزنامه پول با دکتر سید محسن دستور، رییس جدید سازمان دامپزشکی است :  گفته می‌شود 20درصد استان‌های کشور درگیر بیماری‌ تب برفکی هستند. آمار واقعی استان‌هایی که درگیر این بیماری شده‌اند چه اندازه است و تاکنون این بیماری‌ چه میزان تلفات برجا گذاشته است؟

  تقریبا در اکثر استان‌‌ها تب برفکی بروز کرده و فقط در برخی مناطق میزان شیوع بیشتر و در برخی مناطق کمتر است که این موضوع نیز به وضعیت‌ تردد و جابه‌جایی دام بستگی دارد، زیرا در برخی استان‌ها دام‌های قاچاق بیشتر راه پیدا کرده اما در بعضی استان‌ها میزان تردد این دام‌ها کمتر بوده است. البته در حال حاضر شرایط اندکی بهبود یافته زیرا از سویی با واردات دام مخالفت شده و دستورالعمل‌های سازمان دامپزشکی نیز در زمینه‌ جابه‌جایی و تردد دام و شرایط خاص دامداری‌ها اعلام و اعمال می‌شود.

  اما در مورد تلفات با توجه به اینکه در فصل بهار قرار داریم، ممکن است تلفات از عوارض و بیماری‌های دیگری نیز ناشی شود. بنابراین نمی‌توان در حال حاضر عدد و رقم دقیقی از میزان تلفات تب‌برفکی ارایه داد و اعداد تقریبی است.

  یعنی در استان‌ها هیچ سیستمی برای ارزیابی تلفات تب برفکی به وجود نیامده است؟

  نه این‌طور نیست. در تمام استان‌ها سیستم GISراه‌اندازی شده و به صورت روزانه مواردی را در مورد تعداد دام‌های تلف شده، دام‌های بیمار و کانون‌های درگیر ارایه می‌دهد اما این آمار کلی است و نمی‌تواند دقیق و قابل استناد برای ارایه باشد و از همین‌رو آمار تلفات تب برفکی اعلام نشده است. زیرا اگر قرار باشد آماری در مورد تلفات برفکی اعلام شود، باید آزمایش‌های لازم انجام شده و مورد به مورد بررسی شود.

  آمارهای مختلفی در مورد میزان تاثیر تب برفکی بر تولید گوشت و شیر ارایه می‌شود. از نظر شما این بیماری تا چه حدی بر تولید محصولات تاثیر خواهد گذاشت؟

  به طور کلی تب‌برفکی 20تا 25درصد بر کاهش وزن دام، افت تولید گوشت و شیر و سقط جنین تاثیرگذار است.

  اما برخی از دامپزشکان و دامداران اذعان می‌کنند که میزان تلفات در چند دامداری به حدی بالا بوده که به‌طور کلی آنها را نابود کرده است و به همین دلیل نیز سازمان دامپزشکی از اعلام دقیق تلفات تب‌برفکی خودداری می‌کند.

  نه، این موضوع درست نیست. دامداران درسال‌های گذشته شرایط خوبی نداشتند و به دلیل بروز خشکسالی در بسیاری از استان‌‌ها با مشکلاتی مواجه بودند. ازهمین‌رو دامداران به هر میزانی که تلفات یا کاهش تولید داشته باشند، برایشان سنگین خواهد بود. بسیاری از دامداران نیز خرده‌پا هستند و از تعداد انداک دام خود ارتزاق می‌کنند و تلفات اندک برای این دسته از دامداران ‌گران تمام می‌شود. اعلام نشدن آمار دقیق تلفات تب برفکی نیز ربطی به بالابودن تلفات ندارد و سازمان دامپزشکی می‌تواند بر اساس اطلاعات ثبت شده سیستم GISاعداد و ارقامی را اعلام کند. بیشتر تلفات هم مربوط به افت تولید و خسارات اقتصادی کلی به دامداران است.

  بسیاری از کارشناسان و دامداران، سازمان دامپزشکی را مقصر اصلی در شیوع تب‌برفکی می‌دانند و معتقدند این سازمان نظارت‌های لازم را در مورد واردات دام زنده نداشته است. به نظر شما سازمان دامپزشکی چه اندازه در ورود و شیوع تب‌برفکی O هندی مقصر است؟

  واردات دام زنده هم از طریق قاچاق وهم با مجوز سازمان دامپزشکی صورت می‌گیرد اما در مورد آن بخش از واردات دام زنده که با مجوز دامپزشکی انجام می‌شود، در تمام مراحل نظارت و کنترل‌های لازم صورت می‌گیرد. ولی آن دسته از دام‌های بیمار که به شکل قاچاق وارد کشور شده‌اند، به برخی دامداری‌ها رسوخ پیدا کرده‌اند و متاسفانه برخی از دامداران به دلیل اختلاف قیمت زیادی که بین این طرف مرز و آن طرف مرز وجود دارد، مسایل بهداشتی را رعایت نکرده و این دام‌ها را وارد گله خود کردند اما آن بخش از دام‌ها که تحت نظارت سازمان دامپزشکی وارد کشور شده، مستقیما به کشتارگاه ارسال شده و اجازه پخش آن در دامداری‌های روستاها داده نشده و مقررات بهداشتی برای واردات، کشتار و نظارت بر آنها اعمال شده است.

  از سوی دیگر باید به این موضوع توجه داشت که در این فاصله جابه‌جایی دام به صورت غیر مجاز زیادی بوده و ادعای سازمان دامپزشکی این است که در صورت اعطای مجوز، واردات نیز با نظارت انجام شده و بیشتر مشکلات مطرح شده درباره دام‌هایی است که خارج از کنترل و نظارت دامپزشکی وارد شده و امکان شناسایی و برخورد با آن نیز وجود نداشته است. آمارهایی که از نظر موارد برخوردی در استان‌‌های مختلف توسط پست‌های قرنطینه‌ای و نیروی انتظامی نیز ثبت شده، قابل توجه است. از سوی دیگر، اعتقاد سازمان دامپزشکی این است که فقط بحث تب‌برفکی نیست و احتمال بروز بیماری‌های دیگری نیز می‌تواند از همین دام‌های قاچاق ناشی شود.

  نمایندگان مجلس پیگیر طرح تحقیق و تفحص از واردات دام زنده و از وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، بازرگانی و گمرک هستند. نظر شما در این خصوص چیست؟

  طرح تحقیق و تفحص از واردات دام‌زنده پیشنهاد تعدادی از نمایندگان مجلس است و مجلس این حق قانونی را دارد که این موضوع را مورد بررسی قرار دهد. پس از انجام تحقیق و تفحص هر نتیجه‌ای که حاصل شود، سازمان دامپزشکی به آن احترام می‌گذارد و در این زمینه‌ همکاری‌های لازم را با مجلس خواهد داشت.
  -حكيم مهر-

 2. 2 کاربر پست Green Earth عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  23
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,837
  می پسندم
  5,621
  مورد پسند : 68 بار در 55 پست

  پیش فرض تب برفکی

  تب برفکی نوروزی - دکتر احمد مجیدی / معاون سابق نظام دامپزشکی

  حکیم مهر - دکتر احمد مجیدی ، معاون سابق رفاه و امور اجتماعی سازمان نظام دامپزشکی بعد از چند ماه وبلاگ شخصی خود را به روز کرد و مطلبی با عنوان (تب برفکی نوروزی) نوشت.

  متن کامل این مطلب به این شرح است :

  تب برفکی تب برفکی نوروزی - دکتر احمد مجیدی

  همانطور که چندین ماه پیش و اگر درست بخواهم بگویم دو سال قبل پیش‎بینی می‎کردم اوضاع مملکت از نظر اقتصادی و صد البته وضعیت دام و دامپزشکی بسوی گل و بلبل شدن حرکت میکند!!!!!!!!!!
  و خدا را شکر که از چهار گوشه جهان برای راحتی ما برادران عزیز مسلمان !!! تمام نعمتها را دارند وارد می‎کنند و احتیاج به زحمت و سختی و دردسر تولید نباید داشته باشیم وجای هیچگونه نگرانی نیست!!!!!!!
  وهزار البته سازمانتین دامپزشکی – سازمان دامپزشکی و نظام دامپزشکی – کشور هنوز در خواب خرگوشی و عزل ونصب و.... می‎باشند؟؟؟
  یادتان هست اندر محاسن سازمانتین مقتدر و معظم دامپزشکی (سازمان دامپزشکی و سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ) مطالبی می‎نوشتم وشما دوستان به ما ایراد می‎گرفتید !!!
  ما این سویه جدید تب برفکی را بنام نامی نوروزی نامگذاری می‌کنیم (تب برفکی نوع هندی و غیره نداریم) به دو دلیل :
  ۱- همزمانی انتشار این سویه جدید در سال جدید و از ابتدای سال که نوروز است.
  ۲- همزمانی انتشار این سویه در زمان ریاست دکتر نوروزی !!!!
  خب بالاخره چرا ما باید نام جدید بیماری را از کشور های غربی و کافر بگیریم ؟؟؟
  بهتر نیست از این به بعد در هر سال که بیماری جدیدی به کلکسیون بیماریهای این کشور اضافه شد نام ریاست سازمان را روی آن بگذاریم تا هم تلاش و ایثار و خدمت این مدیران برای همیشه محفوظ باشد و از یادها نرود و هم با نام ایرانی از الفاظ و اصطلاحات سخیف و زشت غربی دور باشیم ؟؟؟؟؟


  گفتنی است دکتر احمد مجیدی اولین معاون سازمان نظام دامپزشکی در دوره ریاست دکتر سید محمد آقامیری بود که معاونت تازه تأسیس رفاه و امور اجتماعی را بعهده گرفت و پس از مدتی از این سمت استعفا کرد و آن معاونت هم مدت کوتاهی با سرپرست اداره شد و بعد از انتصاب معاون جدید – دکتر کشاورز – این معاونت ظرف مدت کوتاهی به طور کلی از ساختار سازمانی سازمان نظام دامپزشکی حذف شد!
  all animals need are cUre & kindness that are expected from hUmanity

 4. کاربر مقابل پست Dr.liOn عزیز را پسندیده است:


 5. Top | #3

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  23
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,837
  می پسندم
  5,621
  مورد پسند : 68 بار در 55 پست

  پیش فرض دکتر دستور درباره تب برفکی : شرایط بهتر از ماههای قبل است

  حکیم مهر - با آغاز فاز اول تب برفکی از هفته گذشته در کشور، توزیع واکسن در مناطق اولویت دار انجام شد.

  رییس سازمان دامپزشکی کشور با اعلام این مطلب گفت: آغاز فاز یک واکسیناسیون در سال جاری و جلوگیری از رفت و آمدهای غیرضروری و واردات دامهای غیرمجاز از اقدامات این سازمان جهت مقابله با این بیماری محسوب می شود.

  دکتر محسن دستور افزود: شرایط قرنطینه ای همچنان در کشور حاکم است و واکسنهای تهیه شده در کشور به مصرف جامعه درگیر رسیده است.

  وی تعداد واکسنهای استفاده شده در این مرحله را حدود 600 هزار دز برای جامعه گاوی برشمرد و خاطرنشان کرد: برای گوسفندان کشور نیز دو برابر این مقدار استفاده خواهد شد.

  دکتر دستور تصریح کرد: تمامی جمعیتهای دامی کشور واکسینه خواهند شد اما در فاز نخست مناطق درگیر در اولویت قرار دارند.
  وی از کنترل بخشی از کانونهای آلوده در کشور خبر داد و تاکید کرد: تا حدی بیماری تب برفکی در کشور کنترل شده است و شرایط بهتر از ماههای قبل است اما باید اقدامات قرنطینه ای و کنترلی ادامه یابد
  all animals need are cUre & kindness that are expected from hUmanity

 6. کاربر مقابل پست Dr.liOn عزیز را پسندیده است:


 7. Top | #4

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  23
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,837
  می پسندم
  5,621
  مورد پسند : 68 بار در 55 پست

  پیش فرض دکتر مینو محرز : سر حیوانات تلف شده بر اثر تب برفکی بریده نمی شود!!! + عکس

  حکیم مهر - دکتر مینو محرز از متخصصین بنام عفونی کشورمان که سابقه اظهار نظر در مورد بیماریهای قابل انتقل بین حیوان و انسان بخصوص تب مالت را دارد و اظهار نظرهای وی با واکنش مقامات دامپزشکی هم بعضاً همراه بوده این بار در اظهار نظری عجیب مدعی شد : سر حیوانات تلف شده بر اثر تب برفکی بریده نمی شود و این حیوانات دفع نمی شوند!!!
  تب برفکی
  این متخصص بیماری های عفونی با اشاره به مشترک بودن تب برفکی در میان دام ها و انسان گفت: این بیماری خطری برای سلامت انسانها نداشته و فقط از لحاظ اقتصادی زیان آور است.
  دکتر مینو محرز، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تنها راه مطمئن پیشگیری از این بیماری را واکسنیه کردن دام ها عنوان کرد و گفت: با اینکه تب برفکی در میان انسان و دام مشترک است اما خطری برای سلامت انسان ها ندارد و فقط مضرات اقتصادی را در پی دارد.
  وی افزود: تب برفکی یک بیماری عفونی و به شدت واگیر دام می باشد و در تمامی دام های نشخوارکننده نظیر گاو، گوسفند و بز را مورد هدف ویروس عامل بیماری قرار می گیرد و میزان مرگ و میر عمدتاً دام های جوان را در بر می گیرد و نشخوار کنندگان اهلی مبتلا به تب برفکی در 75 درصد موارد از بین می روند
  این متخصص بیماری های عفونی با بیان مختصات این بیماری گفت: مقاومت ویروس تب برفکی در شرایط محیطی به ویژه هوای مرطوب رشد مناسبی دارد و خسارت جبران ناپذیر و غیرقابل بازگشتی به دام ها وارد می کند. ورم پستان، کوری پستان که کاهش شدید شیر مادر و در مواقعی قطع تولید شیر و ریزش براق را همراه دارد، در کنار سایر عوارض از جمله سقط جنین و ضایعات غیرقابل جبران دستگاه تولید مثل و تخمدانها است.
  محرز بیان کرد: راه های انتقال تب برفکی مستقیم و غیر مستقیم است که انتقال مستقیم از تماس دام آلوده با دام حساس است. انواع سرنگ، سرسوزن، رفت و آمد وسایل نقلیه و تردد افراد از دیگر راههای انقتال غیرمستقیم تب برفکی به نشخوار کنندگان اهلی است.
  به گفته این متخصص بیماری‌های عفونی، بنا بر گزارش های غیررسمی حیواناتی که بر اثر بیماری از بین می روند این حیوانات سرشان بریده و یا دفع نمی شوند.
  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به این مطلب که این بیماری درمان ندارد گفت: واکسن تنها نقش پیشگیری کننده را دارد به شرط اینکه حیوان آلوده نشده باشد.

  این اظهارات در حالی بیان می شود که از زمان شیوع بیماری تب برفکی تاکنون سازمان دامپزشکی کشور و سایر نهادهای مرتبط حتی یک اطلاعیه آموزشی جامع منتشر نکرده اند!!!

  all animals need are cUre & kindness that are expected from hUmanity

 8. کاربر مقابل پست Dr.liOn عزیز را پسندیده است:


 9. Top | #5

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  23
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,837
  می پسندم
  5,621
  مورد پسند : 68 بار در 55 پست

  پیش فرض وزیر جهاد کشاورزی : رقم تلفات تب برفکی نمی‌تواند سنگین باشد

  حکیم مهر - وزیر جهادکشاورزی، گفت: نوع(سویه) جدید تب برفکی که در کشور شایع شده بود، بطور نسبی کنترل شده است.
  دکتر صادق خلیلیان در حاشیه دیدار محمد مهدی اکر وزیر کشاورزی و توسعه روستایی جمهوری ترکیه در تهران، در جمع خبرنگاران، افزود: واکسن مقابله با این بیماری به فاصله یک ماه از شیوع آن در موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی تولید شد که این واکسن هم اکنون در اختیار سازمان دامپزشکی کشور، قرار گرفته است.
  وی در خصوص خسارات ناشی از شیوع این بیماری، گفت: میزان این خسارات در حال بررسی می‌باشد هرچند هنوز میزان دقیق آن مشخص نشده است.
  وزیر جهادکشاورزی، اظهار داشت: با توجه به شرایط حاکم بر دامپروری‌های کشور، این رقم نمی‌تواند رقم سنگینی باشد.
  وی با تاکید بر حساسیت مسئولان ترکیه و ایران نسبت به تردد دام به صورت غیرمجاز، گفت: با کنترل و مقابله با قاچاق دام در مرزهای دو کشور، از انتقال بیماری‌های دامی جلوگیری می‌شود.
  خلیلیان، تصریح کرد: بدنبال دیدار با وزیر کشاورزی ترکیه علاوه بر مسائل قرنطینه‌ای در زمینه‌های تجارت محصولات کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی، شیلات، تغییرات آب و هوایی و همچنین مسائل آموزشی و تحقیقاتی توافقاتی صورت خواهد گرفت.

  all animals need are cUre & kindness that are expected from hUmanity

 10. 2 کاربر پست Dr.liOn عزیز را پسندیده اند .


 11. Top | #6

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  محل سکونت
  اصفهان
  لايك دريافتي
  27
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,439
  می پسندم
  5,124
  مورد پسند : 121 بار در 44 پست

  پیش فرض احتمال تلفات 100 درصدی بر اثر تب برفکی

  دکتر جهان‌پیما : احتمال تلفات 100 درصدی بر اثر تب برفکی


  حکیم مهر - معاون فنی اداره کل دامپزشکی استان تهران، گفت: بیماری تب برفکی بدلیل ایجاد کاهش شدید تولید گوشت، شیر و فرآورده‌های دامی، مهمترین بیماری اقتصادی در صنعت دامپروری به شمار می‌رود.
  دکتر داریوش جهان‌پیما در همایش کوچ عشایر، ایجاد تاول در دهان و بین انگشتان، کاهش اشتها و ایجاد تب را از جمله نشانه‌های بیماری تب برفکی برشمرد و افزود: در صورت شیوع این بیماری در گله، احتمال ایجاد تلفات 100 درصدی نیز وجود دارد.
  معاون فنی اداره کل دامپزشکی استان تهران با بیان اینکه هم اکنون هفت نوع تب برفکی در دنیا وجود دارد، اظهار داشت: هر کدام از آنها نیز دارای انواع مختلفی هستند.
  جهان‌پیما ادامه داد: این بیماری در آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی شایع است ضمن اینکه از طریق دام‌های غیر مجاز از مرز های شرقی وارد کشور شده است.
  وی مهمترین راه مقابله با این بیماری را اجرای درست قرنطینه در مسیر های حمل و نقل دام ذکر کرد و گفت: مراقبت در نحوه تعلیف و آب دادن دام نیز می تواند از مبتلا شدن دام ها به این بیماری جلوگیری کند.

  -حكيم مهر-


 12. کاربر مقابل پست Green Earth عزیز را پسندیده است:


 13. Top | #7

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  محل سکونت
  اصفهان
  لايك دريافتي
  27
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,439
  می پسندم
  5,124
  مورد پسند : 121 بار در 44 پست

  پیش فرض

  4750 رأس تلفات تب برفکی در کهگیلویه و بویراحمد


  حکیم مهر - مدیرکل مدیریت بحران کهگیلویه ‌و بویراحمد گفت: بر اثر شیوع تب برفکی در استان 4 هزار و 750 راس دام تلف شد.
  محمد امیری در نشست پیشگیری از تب برفکی در یاسوج ‌اظهار داشت: بیماری تب برفکی قبل از عید از مرزهای شرقی و جنوب شرقی وارد استان شده است و تاکنون 4 هزار و 750 رأس دام بر اثر شیوع این بیماری در استان تلف شده‌‌اند.
  وی افزود: بیماری تب برفکی در استان کنترل شده اما همچنان رگه‌هایی از آن در میان دام‌های استان دیده می‌شود.
  امیری با اشاره به اینکه 2 میلیون راس دام در استان وجود دارد و سهمیه واکسن استان کم است، افزود: یک میلیون و 560 هزار رأس دام شامل گوسفند و بز در سال‌ جاری علیه بیماری تب برفکی در استان واکسینه شده است.
  در ادامه این نشست مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه ‌و بویراحمد نیز گفت: 445 هزار متر مربع از اماکن دامی استان برای جلوگیری از بیماری تب برفکی ضدعفونی شده است.
  علی صادقی اظهار داشت: تب برفکی بیماری ویروسی است که شدت واگیری آن بالاست و تلفات آن در دام‌های جوان است.
  وی افزود: برای مقابله با این بیماری از سال 81 تاکنون فازهای واکسینه کردن تب برفکی هر شش ماه یکبار در سطح استان اجرا می‌شود.
  وی با اشاره به اینکه بیماری تب برفکی بر اثر ارتباط مستقیم و غیرمستقیم از طریق باد، دام ناسالم، خودرو و تغذیه انتقال پیدا می‌کند و کنترل آن بسیار مشکل است، اظهار داشت: هماهنگی با نیروی انتظامی برای جلوگیری از ورود دام به استان، توزیع مواد ضدعفونی، اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها و صدا و سیما، توزیع بروشور، راه‌اندازی قرنطینه‌های ثابت و سیار، استفاده از متخصصین دانشگاهی، بسیج نیروها و امکانات اقداماتی است که برای کنترل این بیماری انجام شده است.
  وی در ادامه گفت: در حال حاضر کانون خاصی از این بیماری در استان نداریم و تنها دام‌های عشایر استان فارس که تازه وارد استان شدند و اکیب‌های دام‌پزشکی در حال واکسینه کردن آنها هستند.
  وی خاطرنشان کرد‌: متأسفانه دام عشایر و روستائیان استان بیمه نیستند که در صورت هرگونه مشکل و دادن تلفات بیمه خسارات آنها پرداخت شود.
  مدیرکل دام‌پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در پایان با اشاره به اینکه در 24 نقطه استان پایگاه دامپزشکی دایر شده است، خاطرنشان کرد: پرسنل این اداره کل به صورت شبانه‌روز آماده خدمات‌رسانی به دامداران و عشایر استان است اما توقعات و انتظارات دامداران بیش از امکانات و نیروی ما است.

  -حكيم مهر-

 14. 2 کاربر پست Green Earth عزیز را پسندیده اند .


 15. Top | #8

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  محل سکونت
  اصفهان
  لايك دريافتي
  27
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,439
  می پسندم
  5,124
  مورد پسند : 121 بار در 44 پست

  پیش فرض سویه Asia 1 تب برفکی هم در راه است؟!


  حکیم مهر - مدیرکل دامپزشکی استان قم از اجرای همزمان مایه کوبی تب برفکی در واحدهای دامی استان خبر داد و گفت: تب برفکی در بین دامهای قم کنترل شده است.
  دکتر محمد مهدی رفیعی در گفتگو با خبرنگاران از اجرای واکسیناسیون مونو والان تب برفکی برای 57 هزار رأس گاو و گوساله در فروردین‌ماه امسال خبر داد و گفت: طرح مایه‌کوبی تب برفکی به صورت همزمان با سراسر کشور آغاز شده و تا پانزدهم خردادماه ادامه خواهد شد؛ که در اجرای این طرح پنج مرکز بخش خصوصی دارای چهار اکیپ مایه کوبی و یک اکیپ دولتی و در مجموع با 15 اکیپ در قم شرکت خواهند داشت.

  وی در خصوص میزان ابتلا به تب برفکی در سال گذشته اظهار داشت: در بهمن و اسفند سال گذشته تعدادی از دامهای استان درگیر تب برفکی شدند که میزان هشت درصد گوسفند‌ها و 6 تا 7 درصد گاوهای مراکز دامداری استان دچار این بیماری شد.
  وی از مهار حال حاضر تب برفکی در استان خبر داد و افزود: تنها یکی دو مورد در قلعه صدری و دام شهر گزارش شد که مورد رسیدگی قرار گرفت و با انجام طرح جامع واکسیناسیون و اجرای مقرارات قرنطینه وضع به حالت عادی بر خواهد گشت.
  اجرای طرح واکسیناسیون رایگان انجام می شود
  رفیعی اجرای این طرح را برای دامداران کاملا رایگان اعلام کرد و گفت: هزینه‌های اجرا و عقد قرارداد با مراکز بخش خصوصی تماما به عهده اداره دامپزشکی استان می‌باشد و در طی اجرای این طرح 100 هزار گوسفند و بز مایه کوبی خواهند شد.
  وی اجرای همزمان این طرح در سراسر کشور را علت ایجاد یک پوشش ایمنی مناسب برای کل واحد های دامی در کشور دانست و افزود: کلیه دامداران استان باید توجه داشته باشند که اجرای این طرح در بهبود سیستم ایمنی واحد های دامی آنان موثر خواهد بود، بنابراین باید همکاری لازم را در این زمینه داشته باشند.
  وی در خصوص نحوه واکسیناسیون تب برفکی در قم گفت: واکسن‌هایی که در این طرح مورد استفاده قرار می‌گیرد با توجه به وضعیت بیماری در هر منطقه و واکسیناسیون‌های قبلی که در آن مناطق انجام شده تزریق می‌شود.
  رفیعی در خصوص اقدامات لازم برای کنترل بیماری تب برفکی در بین واحدهای دامی استان اظهار داشت: از سال جاری نسبت به تشدید اقدامات قرنطینه، کارهای ویژه‌ای صورت گرفته که استقرار اکیپ قرنطینه سیار در مجتمع دام شهر، ارجای افرادی که بدون داشتن گواهی حمل دامپزشکی اقدام به جابجایی دام نموده‌اند به مراجع قضایی، کنترل و پیگیری جدی در خصوص ورود دام‌های قاچاق از مرزهای شرقی و پلمپ تعدای از کاروانسراهایی که اقدام به این کار می‌کردند از جمله اقدامات صورت گرفته است.
  وی اجرای طرح قرنطینه مبدا و مقصد از اردیبهشت ماه را از دیگر اقدامات کنترلی در مورد بیماری‌های دام ذکر کرد و افزود: کلیه وسایل نقلیه و واحد‌های دامداری که بدون گواهی حمل دامپزشکی اقدام به حمل و یا تخلیه دام کنند متخلف محسوب شده و پس از شناسایی، پرونده آنان به مراجع قضایی ارجاع خواهد شد.
  مدیر کل دامپزشکی استان قم در این خصوص ادامه داد: تنها در بخش جعفریه تعداد 26 نفر و در بخش مرکزی بالغ بر 20 نفر در این رابطه متخلف شناخته شده و برای آنان تشکیل پرونده صورت گرفته است.
  رفیعی، اجرای طرح قرنطینه مبدا و مقصد را مهم‌ترین عامل در پیشگیری از آلودگی واحد‌های دامی ذکر کرد و خاطر نشان کرد: انتظار می‌رود دامداران در این زمینه از تخلیه و حمل دام بدون مجوز از اداره دامپزشکی خود‌داری کنند.
  نوع جدید بیماری تب برفکی در راه است
  وی اعلام کرد: بر اساس گزارش اخیر سازمان دامپزشکی کشور اعلام شده که در حال حاضر سوی جدیدی از بیماری تب برفکی با عنوان آسیا یک، در کشور پاکستان فعال است که در صورت عدم رعایت موارد بهداشتی و انتقال غیرمجاز دام خطر بروز مجدد بیماری تب برفکی را در کشور به دنبال خواهد داشت.

  4350 کیلو مرغ آلوده طی هفته گذشته در قم معدوم شد
  وی از کشف و معدوم کردن چهار هزار و 350 کیلو گرم اسکلت، بال و گردن مرغ در یکی از واحد‌های کشتارگاهی استان در هفته گذشته خبر داد و ادامه داد: اکیپ‌های نظارتی دامپزشکی در کلیه مراحل کشتار، حمل و توزیع گوشت قرمز و مرغ اعمال نظارت خواهند داشت که در صورت شناسایی واحدهای متخلف واحد مربوطه پلمپ و فرآورده‌های غیر بهداشتی معدوم خواهد شد.
  -حكيم مهر-

 16. کاربر مقابل پست Green Earth عزیز را پسندیده است:


 17. Top | #9

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  محل سکونت
  اصفهان
  لايك دريافتي
  27
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,439
  می پسندم
  5,124
  مورد پسند : 121 بار در 44 پست

  پیش فرض زنگ خطر تب برفکی با سویه Asia1 !

  زنگ خطر تب برفکی با سویه Asia1 !


  حکیم مهر - سرپرست دامپزشکی خراسان رضوی گفت: سویه جدیدی از ویروس تب برفکی تحت عنوان Asia1 در پاکستان مشاهده شده که واکسن‌های موجود توانایی ایمنی‌زایی دام‌ها را در مقابل این سویه ندارند.
  دکتر جواد اعلمی به خبرنگاران گفت: براساس اطلاعات دریافتی آزمایشگاه جهانی رفرانس تب برفکی (WRL) و سازمان جهانی بهداشت دام (OIE) سویه جدیدی از ویروس تب برفکی تحت عنوان Asia1 در پاکستان مشاهده شده که واکسن‌های موجود توانایی ایمنی‌زایی دام‌ها را در مقابل این سویه ندارند.
  وی با اشاره به فراگیری این بیماری افزود: سویه جدید، فعلاً در پاکستان مشاهده شده و تاکنون اثری از آن در ایران دیده نشده است اما بر اساس گزارش‌های رسمی سازمان جهانی بهداشت دام، تحت تیپ‌هایی از ویروس O و A در کشور‌های منطقه جنوب شرقی آسیا، ژاپن و کره جنوبی که چندین سال از تب برفکی پاک بوده‌اند نیز گزارش شده است.
  اعلمی خاطرنشان کرد: با توجه به عدم توانایی واکسن‌های موجود برای تأمین پوشش ایمنی مناسب علیه سویه مذکور و نیز‌ با وجود تمام تمهیدات پیش‌بینی شده، هنوز هم اعتقاد ما بر این است که دامداران با رعایت مسائل بهداشتی و قرنطینه‌ای بهترین پیشگیری کنندگان از این بیماری هولناک هستند.
  وی جابه‌جایی دام‌ها را ممنوع اعلام کرد و گفت: افراد، فقط در موارد خاص می‌توانند دام را از مبدأ بازار دام به مقصد کشتارگاه دام خریداری و با مجوز دامپزشکی حمل کنند.
  معاون فنی اداره کل دامپزشکی استان گفت: دامپزشکی استان از نیروی انتظامی نیز خواسته تا از تردد بدون مجوز دام‌ها در سطح جاده‌های استان به ‌طور کامل ممانعت به عمل آورده و موارد تخلف را به دامپزشکی منطقه گزارش کنند تا هماهنگی لازم با مراجع قضایی انجام شود.
  وی تأکید کرد: دامداران تا حد ممکن از رفت و آمد به دامداری یکدیگر اجتناب ورزند و محتوای حوضچه‌های ضدعفونی را همه روزه با مواد مناسب پر کنند.
  اعلمی با اشاره به تشدید برخورد علیه حاملان غیر‌مجاز دام، از دامداران خواست تا افراد خاطی که در شرایط بحرانی توجهی به رعایت شرایط امنیت زیستی و بهداشتی نکرده و مبادرت به حمل و نقل دام بدون مجوز دامپزشکی می‌کنند را به شبکه‌های دامپزشکی شهرستان‌ها معرفی کنند تا دامپزشکی استان برابر ماده 688 قانون مجازات اسلامی برخوردهای لازم را از طریق مراجع قضایی انجام دهد
  -حكيم مهر-

 18. 3 کاربر پست Green Earth عزیز را پسندیده اند .


 19. Top | #10

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  محل سکونت
  اصفهان
  لايك دريافتي
  27
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,439
  می پسندم
  5,124
  مورد پسند : 121 بار در 44 پست

  پیش فرض

  غرامت صندوق بیمه محصولات کشاورزی شامل گوسفند و بز تلف شده بر اثر تب برفکی نمی شود!


  حکیم مهر - مدیرگروه صندوق بیمه کشاورزی استان تهران گفت : این صندوق 43 محصول زراعی، باغی، دامی، طیور و آبزیان و منابع طبیعی را در سال زراعی جاری تحت پوشش قرار داده است.
  فاضل سجادی افزود: تعداد افراد بیمه گر در سال زراعی 88 – 89 به 15 هزار و 577 نفر رسیده است که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18 درصد افزایش داشته است.
  وی درباره سطوح بیمه شده در زراعت پاییزه خاطرنشان کرد: 55 هزار و 600 هکتار از اراضی زراعی، چهار هزار و 503 هکتار از اراضی باغی، 88 هزار و 710 هکتار از اراضی منابع طبیعی، 493 هزار و 874 واحد دامی، 99 میلیون و 763 هزار و 936 قطعه از طیور و 10 هزار و 760 مترمربع از آبزیان استان تهران تحت پوشش صندوق بیمه قرار گرفتند.


  پرداخت خسارت 5/4 میلیارد تومانی به بهره برداران تهرانی

  سجادی با اعلام اینکه حدود 5/4 میلیارد تومان خسارت تاکنون به بهره برداران پرداخت شده است تصریح کرد: خسارتهای سال زراعی جاری مربوط به تگرگ، سیل و طوفان بوده است.
  وی ادامه داد: پیش بینی می شود میزان خسارت تا پایان سال زراعی جاری به 12 میلیارد تومان برسد. اما رقم دقیق آن پس از بررسیهای کارشناسان اعلام خواهد شد.
  سجادی درباره تب برفکی نیز تاکید کرد: واحدهای دامداری صنعتی، اصیل و سنتی، بهداشتی و واحدهای پرواربندی و اصلاح نژادی تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند که به واحدهای درگیر بیماری تب برفکی غرامت پرداخت شد.
  مدیرگروه صندوق بیمه کشاورزی استان تهران 18 واحد از واحدهای گاوداری را مشمول پرداخت غرامت در زمینه تب برفکی برشمرد و گفت: هفت واحد مربوط به ورامین، چهار واحد پاکدشت، شش واحد شهر ری و یک واحد مربوط به کرج بود.
  وی افزود: تب برفکی بیماریهای ثانویه ای چون لنگش حیوان، کاهش تولید و... را باعث می شود. بنابراین بیمه کاهش میزان تولید را تحت پوشش قرار می دهد.
  سجادی از تهیه نامه ای به دولت در خصوص اختصاص غرامت بیمه ای به واحدهای دامهای کوچک چون گوسفند و بز خبر داد و خاطرنشان کرد: در صورت اختصاص بودجه از سوی دولت به واحدهای دامداری کوچکی که تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند، غرامت پرداخت می شود.

  -حكيم مهر-

 20. کاربر مقابل پست Green Earth عزیز را پسندیده است:


صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. درمان سریع تر تب برفکی (اورژانسی)
  توسط final crash در انجمن آرشیو مشاوره بیماری های پرندگان
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 14th March 2013, 09:25 PM
 2. اطلاعات جامع در باره تب برفکی
  توسط p_s در انجمن موضوعات و مقالات مربوط به دام های بزرگ
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 12th October 2009, 06:25 AM

Visitors found this page by searching for:

تب برفکی انسان

دكتر مينو محرز مطب

سازمان دامپزشکی اصفهان تب برفکی

دکتر مينو محرز مطب

تب برفکی

تب برفکی در حیوانات

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556