نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

مصاحبه با دکتر شیری روانشناس . محقق دانشگاه آکسفورد

This is a discussion on مصاحبه با دکتر شیری روانشناس . محقق دانشگاه آکسفورد within the فرهنگ سازی برای حیوانات خانگی forums, part of the تالارهای حامیان حیوانات category; دکتر شیری روانشناس برجسته ایرانی که www.doctorshiri.com که در برنامه های به خانه بر میگردیم- جام جم برون مرزی .و ...

1. Top | #1
    تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
    حیوان خانگی
    سگ- گربه
    لايك دريافتي
    2946
    لايك كرده
    3495
    می پسندم
    46,930
    مورد پسند : 19,432 بار در 3,461 پست
    حالت من :
    My Mood
    Happy
    نوشته های وبلاگ
    17

پیش فرض مصاحبه با دکتر شیری روانشناس . محقق دانشگاه آکسفورد

دکتر شیری روانشناس برجسته ایرانی که www.doctorshiri.com که در برنامه های به خانه بر میگردیم- جام جم برون مرزی .و برنامه های زنده تلویزیونی بسیار در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران حضور دارند لطف کردند و وقت دادن که مصاحبه ای با ایشان صورت گیرد در طی روزهای آتی 6 قسمت از این مصاحبه بسیار آموزنده را برای اولین بار در تالار مای پت به نمایش می گذاریم فایل صوتی و تصویری این مصاحبه بعد از پخش از شبکه های ماهواره ایی بر روی سایت قرار خواهد گرفت

دکتر عليرضا شيری n پزشک، مدرس دانشگاه،
    پژوهشگر تحلیل روانی در University Of Oxford
    عضو انجمن علوم شناختی ایرانICSS مشاور بهداشت روانی وارتباط

قسمت اول :

اولاً ممنونم و خوشحالم از اينکه بالاخره اين فرصت نصيب ما شد تا با شما مصاحبه اي -
    داشته باشيم،تو جامعه ما در حدود 8 تا 9 سال هست که پديده اي اومده که مردم اقبال
    پيدا کردند به سمت حيوانات خانگی ،يعنی اينکه دوست دارند اين حيوان خانگی رو داشته
    باشند به عنوان يک مونس که حالا بعضی ها اين پديده رو نميشناسن بعضی ها ميشناسن و
    بعضی ها هم تويه تلويزيون ويدئو جامعه ديگه اين رو ديدن و حالا آورديمش توی ايران
    مرحله اوّل خيلی زيباست و داشتن اين حيوان خانگی هم خيلی جذّابيت داره هم چون زيبايی خاص
    خودش رو داره و هم اينکه به نوعی سرگرمی ميتونه باشه امّا اين مسئله باعث بروز ناهنجاری
    زيادی شده تويه جامعه يعنی اينکه حالا با توجّه به نوع فرهنگ ما و نوع برخورد افراد با اينها
    ميخواهیم ببينيم که آيا واقعاً حيوان خانگی در يک جامعه اي مثل جامعه ايرانی با نوع تفکّرش و نداشتن
    اطلاعات کافی در مورد حيوانات خانگی آيا اين مناسب هست که اصلاً داشته باشيم يا نبايد داشته
    باشيم و اگر هم داريم به چه صورت بايد برخورد کنيم باهاشون؟
    به نام نامی خداوند -
    حضورتون عرض کنم که محور اصلی سؤالتون رو خوده جامعه شناختی ايران و من به عنوان کسی که
    رويکردم،رويکرد روانشنسانه هست مقدّمه اي ميگم و بعد سراغ تخصص خودم ميرم تو اين بحث.
    ما در تبادل های فرهنگی يه همچين مسئله اي داريم يعنی شما ميبينيد ماهواره هم که توی ايران
    ميآدش،تکنولوژی ميآد ولی فرهنگ استراتکنولوژی نميآد ، يعنی ماهواره ميآدش تويه يک سمپل جامعه
    ايران مثل شهرک اکپاتان کله فرهنگ رو عوض ميکنه .فرد بيشتر با اون نباد نهايی ارتباط برقرار ميکنه
    تعريف ميشه با من،همسرا،پسرمhome هست يعنی home تا حقيقتش، پت توی اينگليس يک تيکه از
    و حيوان خانگی امّا در ايران چنان که اشاره کرديد يه جاهايی شما ميبينيد برای اکثريت جنبه ويترين پيدا ميکنه
    فرهنگش رو نداره لذا ميبينيد حيوان را ميگيره ولی نميتونه مسئوليتی که بايد رو در قبال اون داشته باشه
    همين بی مسئوليتی رو در دهه شصت در استفاده از ويدئو داشته در دهه هفتاد همين بی مسئوليتی رو در رابطه ميکنه شب به جای اينکه ساعت دوازده بخوابه ساعتsearchماهواره هم داشته مثلاً چهارصد تا کانال روبا
    چهار صبح ميخوابه صبحم سر کار که ميخواد بره دو ساعت عقب ميفته،فرهنگش رو نداره.حالا همين آدم
    هم خوشش بيادش همون رو برميداره سگ بيچاره رو بدون اينکه مراقبتشterriere پسفردا بياد يه سگ فرضاً
    رو بدونه ميآدش ويترين خودش ميکنه،ولی آيا همه آدمها همينطورند؟نه.همه آدمها تعملشون با
    حيوان خانگی و پت اينطور نيست،برای رسوندن منظورم اوّل اختلالات مختلفی که اين وسط هست رو ميگم:يکيش
    همين بود يعنی استفاده از يک محصول بدون اينکه آدم اقتضاعات رو داشته باشه،مثلاً ميبينيد همين آدمها
    ميرن يک لباس شويی ميگيرن،هيچ وقت کاتلگش رو نميخونن،فقط گرفته ممکنه ده تا کار ديگه هم بشه با
    اون انجام داد ،بنابرين ما اين مشکل رو داريم،تو ايران که قطعاً در همه چيز داريم

اين اختلال رو در بعضی افرادی که ميرن سراغ پت هم داريم که فرد خودش رو هويت يابی ميکنه مثلاً با
    مرسدسش يا با متراژ خونش تو فلان لوکيشن تهران،حالا تو اون پکيج که مرسدس و کيف فندی تعريف ميشه يک پت
    هم بايد تعريف بشه چون پاريس هيلتون دستش گرفته
    اين افراد همه جای دنيا هستند که هويت يابی ميکنند با اشياء و با روح يک واقعه هيچ وقت نميتونن ارتباط
    برقرار کنند،حالا ومدن روی اين افراد زوم کردن که اين کار کار قشنگی بود ولی نتيجه گيری خيلی اشتباهی شد
    يعنی اينکه حالا چون چهار تا آدم اينطوری هستند و شما ميبينيد تو خيابون ويترينی ميرن و سگش رو هم تو ماشين
    گذاشته،با اين وجود ما نبايد بگيم همه آدمهايی که پت دارند اينجوری هستد،اين يک مسئله جهانی که قرنها
    بوده که قبيلی از افراد اختلال شخصيت دارند، دستيه دوّم هيسترونيک ها هستنداين دسته کسانی هستند که توجه طلبی ميکنند مثلاً در جامعه ايران پسری شلوار زرد بپوشه اينکار توجه طلبانست
    يا ميبينيم دختری داره با پارتنر يا دوستش يا همسرش و يا پدرش يه جوری صحبت ميکنه انگار که زير دوربينه
    توجه طلبها توی صحبت کردنشون،توی لباس پوشيدنشون،توی انجام ارکان زندگيشون به نوعی هستند که در سانتر
    يا مرکز توجه اطرافيانشون باشند.برای نمونه مشهورش ميتونيم شخصيت اسکارلت در فيلم برباد رفته رو
    مثال بزنيم که يک دختر توجه طلب بود،حالا اين اگه توجّه طلبی با يک سگ يا پيشی هم باشه اونم اضافه
    ميشه به پکيج توجّه طلبی شخص
    شخصی از من پرسيد کسانی که تنها هستند به دليل اينکه نميتونن با انسانها رابطه برقرار کنند تنهاييشون
    رو با حيوانات پر ميکنند؟ اتّفاقاً اين همون نکته ايه که جای صحبت داره ،چيزی در دنيا هست به عنوان هوش عاطفی
    هوش عاطفی يعنی توانايی ما در برقراری ارتباط.حتّی اگر مدرک خوب دانشگاهی نداشته باشيم
    ادامه دارد ..........

ویرایش توسط Admin : 30th August 2008 در ساعت 01:05 AM
    فروشگاه پرشین پتhttp://persianpet.biz |کلینیک دامپزشکی اسپادانا http://svclinic.ir| فروشگاه حیوانات http://dogstore.ir

2. 16 کاربر پست Admin عزیز را پسندیده اند .

3. Top | #2
    حیوان خانگی
    سگ- گربه
    لايك دريافتي
    2946
    لايك كرده
    3495
    می پسندم
    46,930
    حالت من :
    My Mood
    Happy
    نوشته های وبلاگ
    17

قسمت 2 :
    ملاکی هست که مثلاً صد سال پيش گذاشته شد تا iq خاصی نيست چون iqيعنی منظورم به
    بچه هايی که فقير بودنم بتونن وارد سيستم های آموزشی بشن
    خيلی چيزه عجيبی نيستiq که در دنيای امروز 2008 داشتن
    حدّاقل نه تا هوش ديگر هم تعريف شده
    يکی از هوشهايی که در حدود ده، دوازده سال هست که دارن روش کار ميکنن هوش عاطفی هست
    هوش عاطفی توانايی تشخيص احساساتمه،طرز بيان کردن احساساتمه و توانايی تشخيص احساسات طرف مقابلم
    داشته باشم iqمثلاً من ميآم خونه و خانمم ميگه اه اه اين چه برنامه تلويزيونيه،اگر من
    فقط کانال رو عوض ميکنم،امّا اگر هوش عاطفی داشته باشم متوجّه ميشم مفهوم اين حرف
    خانمم ميتونه اين باشه که بريم بيرون تو اين هوای بهاری قدم بزنيم
    اين ترجمه کردن صحبت خانمم نياز به هوش عاطفی داره
    حالا اينکه هوش عاطفی چه ربطی داره به بحث پت،
    به اين دليل که حيوان نميتونه حرف بزنه و فقط حرکات خاصی داره اگر من بتونم تشخيص بدم
    که يک حيوان ناراحته يا گرسنشه،معلومه که من درجه بالايی از هوش عاطفی رو دارم که
    ميتونم تو شرايط به اين سختی يک حيوان رو درک کنم و معلومه که من انسانی که قدرت تکلّم هم
    داره ميتونم بهتر درک کنم،نميگم لزوماً امّا يه همچين نتيجه گيری ميشه کرد،من يادم ميآد يک بار
    به يک کيلينيک دامپزشکی رفته بودم،شخصی که کارش تربيت اسب بود ميگفت من وقتی اسبم
    ناراحته ميرم محل نگه داری اسبم ميخوابم و اونم احساس امنيت ميکنه
    اگر از تمام کسانی که سگ دارن يا گربه دارن سؤال کنيد ميبينيد که اتّفاقاً اين تعامل دو طرفه هست،
    يعنی هم انسان با شرايط احساسی حيوانش همگامه و هم حيوان،يعنی يک سگ وقتی
    صاحبش ناراحته،ميآد يه گوشه پيشش ميشينه،انگار ميفهمه که صاحبش ناراحته،
    ازشم توقع بازی کردن نداره،اگه از دور يه نفر به ايندو نگاه کنه فقط ميبينه اين فرد يک سگ داره
    امّا وقتی نزديک ميشه ميبينه يه رابطه بين اين دوتا وجود داره فارغ از جسم و فيزيکشون

ادامه دارد .....................

فروشگاه پرشین پتhttp://persianpet.biz |کلینیک دامپزشکی اسپادانا http://svclinic.ir| فروشگاه حیوانات http://dogstore.ir

4. 9 کاربر پست Admin عزیز را پسندیده اند .

5. Top | #3
    حیوان خانگی
    سگ- گربه
    لايك دريافتي
    2946
    لايك كرده
    3495
    می پسندم
    46,930
    حالت من :
    My Mood
    Happy
    نوشته های وبلاگ
    17

قسمت 3
    دکتر من يه موردی هم بگم،من خودم وقتی ناراحت هستم ممکنه پدر و مادر من متوّجه نشن-
    ولی اين سگ ميآد عروسکش رو ميندازه جلوی من تا باهاش بازی کنم و وقتيم که ميبينه خيلی
    ناراحتم و حوصلش رو ندارم ميره يه جايی که من اصلاً نبينمش
    بله اين تجربه اي که شما داريد ميگيد ميليونها انسان دارند يعنی چيزی نيست که آدم بتونه انکار کنه
    برای ورود به اين بحث ها هم بايد جنبه آسيب شناختيش رو گفت مثل هيسترونيک ها،هم بايد جنبه
    مفيدش رو گفت و آدمهايی هم هستند که اين بلوغ فکری رو دارند که برای زندگی خودشون
    تدبير کنند،فکر کنند،مزايا و فوائد رو بالانس کنند و بگن پس من ميخوام يا نميخوام که اين افراد
    قابل احترام هستند.امّا اين که ما بخوايم صرفاً چيزی رو رد کنيم يا تأييد مطلق کنيم درست نيست
    يا گفتن اينکه کسی که سگ داره آدم جالبی هست يا کسی که پرنده داره يا...هم درست نيست
    حالا روانشناسی آدمهايی که حيوانات مختلف دارند با هم فرق ميکنند،مثلاً کسی که گربه داره
    انگار دوست داره ناز بکشه يا اونی که سگ داره دوست داره نازش رو بکشن،البتّه اين اقتضای
    صحبت امروز من نيست
    چيزی که من دوست دارم در قسمت دوم صحبتم عرض کنم رويکرد کودک بالغ والد به اين بحثه
    من خودم پت داشتم،حالا نميگم شيفته هستم ولی تجربش رو داشتم،شما وقتی يک حيوان
    دارين انگار يک بچه کوچيک داريد که بزرگ نميشه من اين رو از کسانی که تو اين کار حرفه اي
    هستند ياد گرفتم،وقتی بچه اي داری که بزرگ نميشه هميشه بلدی چه جوری والد همايتگر
    درونت رو جهت نگاهداری اون بچه هدايت کنی،منظورم اينه که داشتن حيوان خانگی باعث ميشه
    من ياد بگيرم چه جوری سرپرستی کنم،اين من رو به يک مهارت اجتماعی ميرسونه
    برای بچها در منزل با حفظ رعايت نکات بهداشتی که شما دکترها ميدونيد و بيشتر روش
    مسلط هستيد داشتن يک حيوان خانگی مثل ماهی،مثل يه جوجه،پرنده،سگ يا گربه
    کمک ميکنه اين بچه در تعاملات اجتماعی خودش پسفردا مسلّط تر باشه و راحت تر بلده
    ارتباط برقرار کنه
    بحثی وجود داره در بين بعضی از منتقدين داشتن پت که ميگن شما زمانی تمايل پيدا ميکنيد-
    به سمت نگه داری حيوانات خانگی که از تمام انسان ها خسته شدی و نميتونی با اونها
    ارتباط برقرار کنی و نميخوای بچه اي هم داشته باشی و چون از همه دنيا زده شدی
    ميخوای حيوان خانگی نگه داری،به نظر شما آيا اين ديدگاه صحيحه؟
    حالا بالاخره ممکنه دو نفر تو دهه شصت زندگيشون باشن و بچه هاشون رفته باشن سراغ
    زندگيشون،يا مثلاً فضا فضای فرد گرايی اروپای شماليه که کاملاً فرق ميکنه با بستر شرق
    که در اون جامعه،فاميل و گروه اهمّيت داره،در اون فرديت و اون فضا که توی انزوای يک شخص
    آدمی پيدا نميشه فرد برای رهايی از تنهاييش ميره سراغ چيز ديگه مثل پت
    اين نظريه ممکنه در کشوری مثل دانمارک درست باشه ولی خيلی جاهای دنيا اينطور نيست
    مثلاً در يک جامعه روستايی حيوان آميختگيش خيلی فراتر از جنبه تزئينی هست،ميدونم
    سؤال شما جنبه لوکس بودن پت هست فقط يک نقد خواستم بزنم و بگم نه،توی جامعه اي
    که جهانگرا هست اين حرف اشتباهه
    در مورد اين حرف که فرد وقتی از دنيا گريزان ميشه پناه ميبره به مثلاً طوطی خودش،من منکر
    اين نيستم که مثلاً يک پيرزن ممکنه با طوطی خودش دردودل کنه،سينما هم دامن ميزنه
    به اين بحث ولی در زندگی واقعی خيلی ها اصلاً اين طور نيست بلکه داشتن يک حيوان خانگی
    همونطور که عرض کردم خدمتتون کمک ميکنه که من تعامل خيلی بهتری داشته باشم با
    جامعه خودم ،بازم اين بستگی داره به کاراکتر من
    من خودم با توجّه به نوع آدمهايی که ديدم و تجربه اي که توی ايران و خارج از ايران کسب کردم
    ميگم که نه اتفاقاً داشتن پت کمک ميکنه که هوش عاطفی و تعامل اجتماعی ما قوی تر بشه

ادامه دارد ..........

6. 8 کاربر پست Admin عزیز را پسندیده اند .

7. Top | #4
    حیوان خانگی
    سگ- گربه
    لايك دريافتي
    2946
    لايك كرده
    3495
    می پسندم
    46,930
    حالت من :
    My Mood
    Happy
    نوشته های وبلاگ
    17

قسمت 4 :
    حالا ميريم سر رويکرد سوّم.ما وامدار يک بحثی هستيم که يونگ روانپزشک سويسی در قرن گذشته
    ارائه کرده،يونگ آدم کمی نيست ،خيلی از حوزه های انسان شناسی دنيا به نوعی تحت تأثير يونگ هستند
    و خيلی از فيلسوف ها و نويسنده هايه بزرگ دنيا يونگين هستند
    مثلاً پائولو کوئيلو در حوزه ادبيات يک يونگين هست،در حدود ده،پانزده ساله که يونگ خيلی مطرح شده
    و بيشتر هم خواهد شد،جان سنتفورد در کتاب يار پنهان خودش اشاره ميکنه به حرف يونگ،به اين شکل
    که هر مرد در روان خود و درون خود يک بانو داره،به طور عادّی مردان در طول تازيخ جنگيدند و قاطع و
    جدّی دودند،بخش های زنانه روان اونها شامل محبت کردن،ابراز وجود کردن و گاهی اوقات بيخيال شدن
    و انعطاف پذير بودنه.يونگ به اين بخش روان مردها ميگه آنيما،که به مردها کمک ميکنه با زنان ارتباط
    برقرار کنند،که از نظر سنتفورد نه تنها با زنان بلکه با تمام هستی ارتباط برقرار کنند
    حالا ما با اين مقدّمه ميخويب به چه نتيجه اي برسيم؟ميخوم بگم آنيما لايه های مختلف داره
    لايه يک اون لايه اي هست که در واقع،زنانگی درون يک مرد هست،اين لاه باعث ميشه مرد
    فکر کنه که زنان باهاشون تفاوت جنسی دارند،پس در اين لايه رابطه اونها با زنان در حد مسائل
    جنسی باقی ميمونه،يک مقدار که فرهنگ و آموزش اضافه ميشه،آنيما مونتقل ميشه به لايه دو،
    که در اين لايه مرد زن رو يک مجود زيبا ميدونه و تعريف ميکنه که زن بايد باشه تا عالم زيباتر باشه،
    اين همون لايه هست که در اون ارتباط اسان با هستی به نوعی وحدت وجود ميرسه يعنی هر چيز
    از يک زيبايی برخوردار هست.اين همون نقطه در روان انسانه که باعث ميشه يک جا شما ميبينيد
    در هند گربه رو با ميخ ميکوبند به ديوار که ببينند چه جوری ميميره و يک جا ميبينيد که يکی از شکم
    خودش ميزنه که سگش رو بتونه نگه داره.تويه لايه يک آنيما انسان ميگه من بايد از همه عالم برای
    لذت خودم استفاده کنم،امّا در لايه دوّم ميگه من بايد باشم تا جهان زيبا بشه،پس تمام
    رفتار من طوری تنظيم ميشه که زيبايی عالم رو افزون کنم،اينجاست که من از درد کشيدن خودم
    که رنج ميبرام هيچ،از در کشيدن يک انسان که در آفريقای مرکزی رنج ميبرام هيچ،از درد کشيدن
    يک کبوتر که روی پشت بوم خونمه رنج ميبرام چون من هستی رو يک امر پيوسته اي ميدونم که
    منم بخشی از اون تعريف شدم.افلاطون ميگه تو هم کی تيکّه از پازل عالم هستی که با تمام مشکلاتت
    و با همين قيافت و با تمام ناکامی هات اگر نباشی اين نقاشی عالم ناقص ميمونه،توی اين نقاشی
    من هستم،انسان های ديگر در جايه ديگر دنيا هستند همون طور که اکسيژن برای من مهمّه برای اون ها
    هم اهمّيت داره،پس منم بايد نسبت به اثر گلخانه اي اعتزاض کنمهرچند نسبت به آريزونا و چين
    آسيب نميبينم امّا پيوستگی حيات باعث ميشه که منم اعتراض کنم
    همين حساسيت الان در مردم جهان نسبت به اکوسستم و خيلی چيز های ديگه ايجاد شده
    حالا آدم هايی هستند که مثلاً ميآن يک انجمن رو مثل انجمن حمايت از حيوانات مسخره ميکنن
    و ميگن خودتون همه چيز زندگيتون درست هست که حالا ميآين از حيوانات حمايت ميکنين؟نه اتّفاقاً
    اين نيست،اين قضيه از لحاظ روانکاوی عمقی ميشه نگاه لايه يک به دو
    اين بحث درسته که پيچيدست امّا خيلی عميق و مهمّه برای همين من سعی ميکنم با مثال هام
    برای خوانندگان عزيز تفهيمش کنم،من اگه در لايه دو آنيما باشم ميدونم که کمبون اکسيژن هوا در
    هند گرچه به من آسيب نميرسونه ولی به هستی آسيب ميرسونه،من وقتی تا اين حد با تمام
    هستی رابطه دارم وقتی يک پت ميآرم توی خونم اون رو هم بخشی از هستی ميدونم
    آنيمای انبيا لايه دو و سه بوده برای همين ميبينيد که مثلاً حضرت عيسی وقتی از کنار يک سگ
    مرده رد ميشده تويه شرايطی که همه از بوی جسد اون حيوان بينيشون رو ميگرفتند مسيح ميگفته
    خداوند چه دندان های سفيد قشنگی به اين سگ داده بوده،چون قبل از اينکه حس بوياييش بخواد
    کار کنه گيرنده های روحش کار ميکردن،اون اصلاً عالم رو داره زيبا ميبينه پس تمام اتّفاقت خوب و بد
    عالم رو هم توی همون زيبايی تعريف ميکنه،اين ديدگاه هستی شناسانه در انسان های مختلف متفاوته
    و اين تفاوتی هست که تفاوت ايجاد ميکنه.هزارچهارصد سال پيش در جامعه عربستان که فقط در
    لايه يک به سر ميبردند و فقط دنبال رفع نياز هاشون بودن که زنده بمونن،شما ميبينيد که توی اون سطح
    از نياز يک پيامبر ميآد و گزاره اي ميده برای داشتن يک جامعه متمدّن انگار ميخواد
    سطح جامعه رو بالا بکشونه
    اين سه رويکرد از رويکردهای مهم روانشناسی هستند
    غير از بعضی آسيب ها که در تعامل با حيوان هست داشتن پت فوايد زيادی هم داره

ادامه دارد ...............

8. 6 کاربر پست Admin عزیز را پسندیده اند .

9. Top | #5
    حیوان خانگی
    سگ- گربه
    لايك دريافتي
    2946
    لايك كرده
    3495
    می پسندم
    46,930
    حالت من :
    My Mood
    Happy
    نوشته های وبلاگ
    17

قسمت پنجم : مصاحبه با دکتر شیری
    مثلاً يادم افتاد که برادر زاده من يک ماهی داشت و هميشه هر وقت که من ميرفتم خونشون
    برای من کلّی از ماهی ها ،نوع تغذيشون و تخم گذاريشون صحبت ميکردمن وقتی ميبينم يک بچه
    هفت ساله به خاطر علاقه اي که به اون ماهی داره انقدر رشد علمی پيدا کرده خوشحال ميشم
    خلاصه عرضم اينه که داشتن پت فايده هم داره،ما اگر ايده هايه منتقدانه رو مطرح ميکنيم
    خوبه که ديدگاه مثبت رو هم مطرح کنيم و ببينيم و با باور به اينکه انسان مجودی مختاره که
    اجازه داره فکر کنه بهتره که فوايد و خطرات رو بگيم و اجازه بديم خود انسان تصميم بگيره
    پس به اين نتيجه ميرسيم که اين فرهنگ و پديده نگه داری پت که در ايران اومده به نوعی -
    بايد با فرهنگ ما هماهنگ بشه و ميبينيم که اين يک فرهنگ غربی نيست و با روح خود ما هم
    ميتونه هماهنگ باشه،اينطور نيست؟البتّه در اين زمينه کسانی که ديرينه شناسی ايران بلدند بيشتر
    ميتونن نظر بدن،پروژه ايرانيزه يا اسلامی کردن نسبت به محصولات فرهنگ غير ايرانی
    احتمالاً در اين زمينه هم بايد باشه
    البته من بايد يک چيزی رو عرض کنم که اولين جامعه اي حيوانات رو نگه داری کرد و اسب ها رو-
    تربيت کرد ايرانی ها بودند،که در نگارگری ها و آثار حجمی ايران اين مسأله نشان داده شده
    بله درسته
    شما ميبينيد که گروهی از مسلمان های ايرانی که آکادميک غرب داشتن اومدن و گفتن
    نماز به نوعی يوگا محسوب ميشه،وضو يه جور بهداشته،به نظر ميرسه اين بزک کردن علمی
    يک جور خودمحور انگاری در آدمه،بحث برگشتن به پيشينه ما رو به جايه خاصی نميرسونه
    سؤال من اينه که نگه داری پت يک فرهنگ غربيه يا اينکه هميشه با ما بوده؟-
    نميدونم امّا به نظر ميرسه که گزاره دوّم عقلانی تر هست انسانها از قبل با حيوانات
    توی يک طبيعت بودند حالا جنبه لوکسش يه چيزی حدود دويست سيصد ساله که اضافه شده
    مثلاً ممکنه هزينه نگه داری يک گربه يه جاهايی بيشتر از هزينه نگه داری يه بچه باشه
    حالا ما بايد با اين محصول چه جوری برخورد کنيم؟
    کنيم يا مثل ماهواره بگيم نه و همه داشته باشن؟delete
    کی ما بايد ياد بگيريم که در مقابل يک محصول به تعال برسيم نه نقابل؟
    دليلی نداره ما پتانسيل مملکت،راهنمايی رانندگی،ناجا رو بذاريم برای اينکه برنامه درست کنيم
    و حمله کنيم به کسانی که پت نگه ميدارن،بايد بدونيم که هر پديده اي مثل موسيقی،
    ماهواره و...يک سری خوبی داره و يک سری بدی،به جای اينکه محصول رو حذف کنيم
    بايد سطح فکری آدمها رو ارتقا بديم.همين قضيه عروسک هايه سارا و دارا
    در برابر باربی باعث ميشه ما فکر کنيم علاوه بر اينکه غيرته حماقتم هست،
    اگر بيايم دارا و آرا رو خوشگل درست کنيم و با مافيای اقتصادی در تعامل باشيم
    ديگه نيازی به اين همه بگيرو ببند نيست،من يه مدّت هرچی دنبال خط کش باربی ميگشتم
    هرجا ميرفتم ميگفتن نداريم چون مظهر فرهنگ غربه،منم ميگفتم حالا فرهنگ اينور رو
    بدين،که اون موقع هنوز خط کش دارا و سارا نيومده بود،اين نشون ميده که انگار عقلانيت
    همه جا نيست،آفت جامعه ايران افراط و تفريطه در هم مسأله اي،بايد ما به اين بلوغ
    فکری برسيم که پت،هنرپيشه ،موسيقی رو چه ما بديم چه غرب بايد فرهنگ رو
    هم باهاش منتقل کنيم در اين صورت واکسينه کرديم و شبيخون فرهنگی دامنمون
    رو نميگيره مثل اين ميمونه که جامعه رو در مقابل يک بيماری واکسينه کنيم،حالا اگر
    دو نفر بيمار شدن مفهومش اين نيست که واکسيناسيون به درد نميخوره،اين اقتضای
    پيشگيری از يک بيماريه،ما بايد جامعمون رو هم دربرابر مسائل فرهنگی واکسينه کنيم
    همين کاری که الان شما داريد با من انجام ميديد برای اينکه به عنوان يک آکادميسين
    ميخواين به مردم آگاهی بديد و چون خواستگاه شما اين مسأله هست منم وقت ميزارم
    چون اين مسأله مردم منه.ما آگهی ميديم که مسئوليت پذيری رو بيشتر کنيم،اينجوری
    هم اون کسی که داره پت نگه ميداره حالش بهتره،هم اون حيوان و حتّی منی که
    نگه نميدارم حالم خوبه از اينکه کسی پت داره دردم نميآد
    نکته ديگری که ميخوم بهش اشاره کنم اينه که ما هميشه پت رو همدم خودمون قرار ميديم-
    حتّی در خود دين ما هم توصيه شده،که ميگه چهار دسته سگ هست که نگه داريشون
    اتّفاقاً خوبه،که کلاب رابعه به اونها نسبت دادند،امّا در فرهنگ ما سگ تزئينی نبايد داشته باشيم
    يعنی terriereيعنی انون رو مثل يک عروسک ميدونن،در صورتی که ما اساسًسگ تزئينی نداريم ،مثلاً
    ها سگ هايی هستند که خاک رو ميکنند سوراخ ايجاد ميکنند تا خرگوش بگيرن،terriere کننده،
    ميخوام بگم که درسته که جامعه حسّاس شده روی نگه داری سگ تزئينی،
    ولی در خود دين ما هم گفته شده که کلاب رابعه را ميشه نگه داشت،مثل سگ های کار،نگهبان،
    شکار و...که همين الان در نيروی انتظامی برای زنده يابی مرده يابی .پيدا کردن مواد مخدّر
    و ... از اونها استفاده ميشه،حتّی برای کمک کردن افراد نابينا و شکار هم از اونها استفاده
    که يکی از کوچکترين و گرانترين و سگ مورد علاقه ملکه اينگليسyurkshire terriere ميشه،مثلاً
    هست اين سگ برای گرفتن موشه يعنی ما سگی به عنوان سگ ترئينی نداريم،يعنی
    يعنی هر کدام از اين سگ ها ميتونن در اون چهار دسته کلاب رابعه باشند،
    بله،من ميخوام بگم در ادبيات ما مثلاً کليله دمنه که بار فرهنگی اين کشور و شبه قارّه
    هند رو به دوش کشيده تمام گفتمان ها از زبان حيواناته،يا حتّی متون مقدّس قران
    با توجّه به اينکه قران اغراق نميکنه و عين مسأله رو تعريف ميکنه
    هم در مورد حيوانات صحبت شده،مثلاً جايی که حضرت سليمان با مورچه صحبت ميکنه

10. 9 کاربر پست Admin عزیز را پسندیده اند .

11. Top | #6
    حیوان خانگی
    سگ- گربه
    لايك دريافتي
    2946
    لايك كرده
    3495
    می پسندم
    46,930
    حالت من :
    My Mood
    Happy
    نوشته های وبلاگ
    17

قسمت آخر
    اتّفاقاً آقای خمينی در تفسير آيه يسبح لله فی اسماوات و ما فی الأرض يعنی همه چيز در زمين
    و در آسمان دارن تسبيح ميگن،نظر قاطع مفسّر اينه که همين که يک درخت زيباست و عمل فوتوسنتز
    انجام ميده همين يعنی اينکه من عاليم و يک چيز عالی رو بايد خالق عالی خلق کرده باشه،به اين ميگن
    تسبيح تکوينی،حالا آقای خمينی ميگن اين تسبيح تکوينی نيست تشريحيه،يعنی مثل ما که زبان داريم و با زبان
    سبحان الّله ميگوييم همه آفريدها هم به همين شکل تسبيح ميگن.
    انسان يک مجود کامله و خود وجود انسان دال بر اينه که خالق ما خلق خاصّی بوده،يعنی تسبيح ما
    تکوينی تشريحی با همه،آقای خمينی ميگن تسبيح بسياری از مجودات تشريحی هست امّا ما نميشنويم
    من خودم حديثی خوندم که ميگه پرنده اي که هو ميکشه اين هو کشيدن به زبان ون پرنده يعنی
    خدايا تو را تسبيح ميگويم،به ادبيت عرفانی صدای تمام پرندگان رو ترجمه کرده اين نگاه ،نگاه آنيمای
    دو و سه و چهار هست.من فقط آنيمای يک و دو رو توضيح دادم
    مثلاً در بحث هدهد و سليمان شما ميبينيد که هدهد دا مقاميه که صحبت ميکنه و نقش يک
    انسان خردمند رو داره
    و بحث مهم تر بحث اصحاب کهف هست،که يک سگ در کنارشون بود و سيصدو نه سال-
    به همراه اونها به خواب رفته بود
    بله...تفکيک هايی که ما انجام ميديم تفکيک های خودخواهانست،وقتی بحث وحی و خالق هست
    ميبينيد که مثلاً در بحث وحی قشنگ از حيوانات صحبت ميشه،مثل کارتون ها ،ما ميبينيم که
    توی کارتونها حيوانات صحبت ميکنند انگار فضای عالم هم همينطور هست و خداوند داره با
    همه موجوداتش حرف ميزنه،و با هم در تبادلند،انسانها هم بخشی از اين موجوداتند،مونتهی ما انقدر
    خودمون رو در سانتر تعريف ميکنيم در عالم که فکر ميکنيم همه چيز هست تا من حال کنم
    بحث حيوانات از بحث ساده نگه داری يک پرنده ميتونه به بحث عرفانی و جدّی تبديل بشه
    در بخش عرفان داريم که در زمان قحطی شخصی که داروغه بود و همه ازش حساب ميبردن يک
    تيکّه نان پيدا کرد و ديد که يک سگ از گرسنگی شير نداشت که به توله هاش بده،نانش رو نصف کرد
    و به اون سگ داد بعد که مرد در خواب ديدنش و در عالم خواب بهش گفتن تو که با حکومت بودی
    چی شد؟ جواب داد که دعای اون سگ باعث شد که خدا من رو ببخشه،اينها همه با هم
    ميخواد به ما بگه که تعامل با حيوانات چقدر در سعادت دنياوی و اخروی ما تًاثير داره
    بله حضرت محمّد هم فرمودن که اگر گناهی که شما بر حيوانات ميکنيد بخشيده بشه،بيش از -
    نيمی از گناهان شما بخشيده شده
    وقتی نگاه ميکنيم ميبينيم بين بحث های روان شناختی و دين شناختی پيوستگی وجود داره
    که به کمک اينها ميشه به نتايجی رسيد.بايد به شنونده آگاهی دادو به بلوغ فکريش احترام گذاشت
    من منکر خيلی از آسيب های روانشناسی اين بحث نيستم امّا نبايد گفت کسانی که پت دارن
    هيسترونيکند،نه اينطور نيست،هيسترونيک هيسترونيکه چه پت داشته باشه چه بنز،در هر صورت
    کنيم بايد focusميخواد جلب توجّه کنه،اشتباهه اگر بخوايم رو جنبيه پت داشتنش
    کرد focusروی شخصيت افراد
    يک دنيا ممنون از اينکه وقتتون رو در اختيار ما قرار داديد برای من افتخار بود شايد يک سال نيم -
    منتظر اين لحظه بودم
    ممنون از شما

12. 12 کاربر پست Admin عزیز را پسندیده اند .

13. Top | #7
    حیوان خانگی
    سگ- گربه
    لايك دريافتي
    2946
    لايك كرده
    3495
    می پسندم
    46,930
    حالت من :
    My Mood
    Happy
    نوشته های وبلاگ
    17

این مطلب در این روزگار بسیار به کار می آمد برای همین این پست بالا آوردم مصاحبه ای که 4 سال پیش با دکتر شیری انجام دادم خواندش خالی از لطف نیست

14. 7 کاربر پست Admin عزیز را پسندیده اند .

LinkBacks (?)

1. 15th July 2013, 12:56 PM
  2. 5th January 2013, 09:02 PM
  3. 7th January 2012, 06:34 PM