نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

کود دهی در گیاه گندم

This is a discussion on کود دهی در گیاه گندم within the کشاورزی forums, part of the زیست شناسی category; مقدمه: محصول گندم از نظر تولید و سطح زیر کشت سالانه در ایران و جهان در درجه اول اهمیت قرار ...

 1. Top | #1

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  14
  می پسندم
  0
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست

  Post کود دهی در گیاه گندم

  مقدمه:

  محصول گندم از نظر تولید و سطح زیر کشت سالانه در ایران و جهان در درجه اول اهمیت قرار دارد . سطح زیر کشت گندم دیم در ایران بیش از 4 میلیون هکتار است که بیشترین سطح زیر کشت زمین های زراعی را شامل می شود . بنابراین استقلال غذایی و خود کفایی در تأمین مواد غذایی کشور مستلزم توجه زیاد به زراعت در زمین های دیم است .

  تولید موفق محصوب در زراعت دیم با توجه به میزان رطوبت موجود و وضعیت آب و هوا و مصرف میزان مناسب کود های مورد نیاز امکان پذیر است پس از کمبود بارندگی و رطوبت ، مواد غذایی خاک مهم ترین عوامل موثر در کیفیت و کمیت محصولات زراعی دیم می باشد . مصرف متعادل کودهای شیمیایی باعث رشد مناسب محصول و حفظ ساختمان خاک واصلاح آن می شود . همچنین باعث رعایت مسایل کشاورزی پایدار گردیده و از اتلاف کودهای شیمیایی و ضرر و ریان اقتصادی جلوگیری می کند .

  در جیره غذایی انسان ، گندم به اشکال مختلف مثل آرد ، نان ، ماکارانی و غیره مصرف می شود . متوسط عملکرد گندم دیم در کشور 890 کیلوگرم در هکتار است که بسیار پایین تر ار متوسط گندم دیمجهان می باشد در حالی که متوسط مصرف کودهای شیمیایی در ایران بیش از متوسط مصرف کود در کل جهان است .

  اثر کودهای مختلف پر مصرف و کم مصرف در تولید گندم دیم :

  از میان عناصر غذایی پر مصرف ازت و فسفر و پتاس مهم ترین آنها می باشد میزان موجودی و یا عدم وجود هر کدان از این عناصر می تواند رشد گیاه را شدیداً تحت تأثیر قرار دهد . حتی در صورت کفایت عناصر غذایی دیگر رشد گیاه تابع کمبود یکی از آنها خواهد بود .

  (N)ازت

  ازت اولین عنصری است که گندم و تمام گیاهان بیش از سایر مواد غذایی به آن نیاز دارند . در مناطق دیم به علت شرایط آبو هوایی و پایین بودن مواد آلی ، کمبود ازت در بیشتر مناطق به چشم می خورد و علت آن شیوه مرسوم و نامناسب کشت و برداشت محصول می باشد . عدم مصرف کودهای آلی و همچنین خارج کردن کاه و کلش و بقایای گیاهی از مزرعه ، برداشت و چرانیدن و یا آتش زدن آنها ، باعث کاهش مواد آلی در خاک می شود . مصرف کودهای ازته در این مناطق باید با توجه به آب و هوا و میزان بارندگی صورت گیرد . میزان مواد آلی و ازت در اغلب مزارع ، کمتر از یک درصد بوده است که به طور متوسط کمبود آن ملاحظه می شود .

  (P)فسفر

  فسفر دومین عنصر پرمصرف مورد نیاز گندم می باشد . میزان آن در خاک های مناطق دیم ، کم و بیش متفاوت است . البته به علت حلالیت کم آن در خاک ، خطر آبشویی و خارج شدن آن از دسترس گیاه به مراتب کمتر از ازت و پتاسیم است و بدین دلیل در بعضی از مزارع زارعین بیش از میزان مورد نیاز مصرف می نمایند و تجمع آن در خاک موجب به هم خوردن تعادل مواد غذایی و احتمالاً کمبود بعضی از عناصر کم مصرف می شود . این امر به دلیل رقابت فسفر با سایر عناصر بوده است و این مطلب باید در مصرف کودهای فسفره مورد ملاحظه قرار گیرد .

  ( K)پتاسیم

  با توجه به وضعیت خاک های مناطق دیم و نتایج نجزیه خاک و با در نظر گرفتن میزان متوسط برداشت محصول دیم که نسبتاً پایین می باشد ، پتاسیم در خاک در حد کفایت موجود است . در صورت بهبود روش های کاشت و تولید ، به موازات افزایش محصول ، پتاسیم ، نیز باید در ترکیب کودی در نظر گرفته و مصرف شود . در مناطق دیم با پراکندگی مناسب باران بودن عملکرد گندم ، پتاسیم نیز مصرف می شود .  عناصر ریزمغذی :

  (B) و بر( Fe) آهن ( Zn) روی ( Mn )از عناصر کم مصرف که استفاده آن در زمین های دیم می تواند موجب افزایش عملکرد شود منگنز

  می باشد . با توجه به نتایج بدست آمده از تحقیقات ، کود ازته در تمام سالها به تنهایی تأثیر معنب داری در افزایش عملکرد گندم داشته است و مصرف 60 کیلوگرم ازت خالص در هکتار با تولید 8/1 تن در هکتارباعث افزایش 400 کیلوگرم دانه گندم نسبت به شاهد شده بود . کود فسفره نیز در بعصی از سال ها اصر معنی داری داشته و مصرف 40 کیلوگرم کود فسفره موجب 7/1 تن عملکرد شده است . و در بررسی اثرات متقابل با 9/1 تن در هکتار بیشترین عملکرد را داشته است .p2o560 کیلوگرم ازت خالص و 40 کیلوگرم فسفر

  علت پایین بودن واکنش گندم دیم به کودهای فسفره ، وجود این عنصر به میزان لازم در بعضی از خاک ها و حتی زیاد بودن تجمع آن در بیشتر N60p30زمین های زراعین می باشد که با توجه به این موارد 60 کیلوگرم کود ازته و 30 کیلوگرم مود فسفره در زمین های زراعین با فرمول

  برای تولید حدود 2 تن گندم توصیه می شود در مناطق دیم با پراکندگی مناسب بارندگی و حاصلخیزی خاک مقادیر عملکرد متوسط بالاتر می باشد و نیازمند مصرف کودهای پتاسیم و عناصر ریزمغذی نیز می باشد که تمتم این توصیه ها با رعایت میزان عناصر موجود در خاک ، تحقق می پذیرد و لازم است که قبل از مصرف کود ، نمونه های خاک از مزرعه تهیه و به آزمایشگاه ارسال شود . در سال های اخیر در زمین های کشاورزان با همکاری بخش های ترویج کشاورزی در بعضی تر مناطق این کار صورت می گیرد که لازم است برای حصول نتایج مطلوب تر این امر عمومیت پیدا کند .
  منابع :
  1- بهنگل ، ک. ج 1364 اصول و عملیات دیم کاری . محمد حسین راشد محصل و عضو کوچکی ( مترجمان

 2. Top | #2

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  14
  می پسندم
  0
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست

  Post کاهش خسارت خشکسالی در گندم دیم :


  کشور پهناور ايران در منطقه خشک و نيمه خشک قرار گرفته و با توجه به شرايط توپوگرافي، داراي اقليمي متنوع مي باشد. از اين رو زراعت درمناطق ديم هر از گاهي دچار مشکلات خشکي و سرما مي شود.
  وجود شرايط خاص آب و هوايي و تعدد اقليم،‌زراعت در مناطق ديم را با مشکلات زيادي مواجه ساخت است. به طوري که تنش هاي خشکي، سرما، توزيع نامناسب بارندگي در ديمزارها و ساير عواملي که ذيلاً اشاره خواهد شد، از موارد کاهش توليد محصول گندم ديم در اين مناطق به شمار مي آيند.
  در اصلاح و توليد ارقام جديد گندم به منظور معرفي و کاشت در شرايط محيطي و اقليمي ويژه، مسئله مهم براي هر متخصص اصلاح نبات انتخاب رقمي است که دو خاصيت ظرفيت بالا و ثبات توليد را دارا باشد.
  در مواقع خشکسالي با تغيير شرايط محيطي، وضعيت توليد به شدت تحت تاثير عوامل حوي قرار گرفته و موجب کاهش محصول مي شود.
  درسال زراعي 78 ـ 77 با بارش باران در اول فصل زراعي و سپس قطع بارندگي و بالا رفتن دما،‌ خشکسالي شديد در بسياري از ديمزارهاي مناطق مختلف غرب و شمال غرب کشور باعث گرديد تا در بسياري از موارد مزارع گندم با خسارت شديد مواجه شده و قابل برداشت نباشد.
  نتايج طرح هاي تحقيقاتي اجرا شده در ايستگاه تحقيقات ديم مراغه در سال جاري حاکي از آن است که با رعايت پاره اي از مسايل، مي توان در شرايط استثنايي نيز از کاهش توليد گندم در سطح وسيع جلوگيري نمود.
  يکي از عوامل موثر، مصرف بهينه کودهاي شيميايي مي باشد. در يک طرح تحقيقاتي تعداد 23 رقم و لاين پيشرفته گندم ديم به صورت جداگانه موردبررسي قرارگرفتند. در يکي از بررسي ها، کليه کود مصرفي فسفره و در سوم کود ازته به نسبت 25 کيلوگرم P2O5 و 60 کيلوگرم ازت خالص در هکتار در پاييز و قبل از کشت به خاک افزوده شد و در بهار کود ازته به علت کاهش بارندگي مصرف نگريد. در بررسي ديگر با همان شرايط يک سوم کود ازته (30 کيلوگرم در هکتار) به صورت سرک مصرف گرديد. نتايج حاصل از تجزيه و تحليل عملکرد دانه نشان داد که در برخي از ارقام تا 888 کيلوگرم در هکتار بين عملکرد دانه در دو شرايط فوق تفاوت وجود دارد و اين تفاوت در ارقام حساس به تنش خشکي بسيار معني دار است . تفاوت عملکرد ارقام سرداري و سبلان به ترتيب 218 و 319 کيلوگرم در هکتار در دو شرايط مورد بررسي بود. اين مطالب نشان مي دهد که مصرف کود سرک در بهار و به دنبال آن قطع بارندگي،‌باعث افزايش خسارت خشکي مي شود. نتايج حاصل همچنين نشان مي دهد در مناطقي که گندم ديم با تراکم مناسب کشت گرديده، ميزان کاهش عملکرد نسبت به مناطقي که تراکم بذر بيشتر بوده کمتر بوده است. به گونه اي که در مناطقي که تراکم مناسب رعايت ندشه اثر خشکسالي بسيار شديد بوده و در اغلب موارد زراعت از بين رفته و غيرقابل برداشت بوده است. يک عامل مهم ديگر در کاهش توليد گندم ديم، عدم تهيه به موقع بستر بذر مي باشد. معمولاً در مناطقي که به علت چراي دام د رمزارع آيش، و يا عوامل ديگر، زمان شخم به تاخير مي افتد، رطوبت خاک به تحليل رفته و کاهش عملکرد را باعث
  مي شود، از عوامل ژنتيکي موثر در مقاومت به خشکي مي توان به خصوصيات خشکي پسندي ارقام، مثل زودرسي، مومي بودن سطح برگ ها و ساقه داشتن برگ هاي نازک و باريک و توسعه عميق تر ريشه ها اشاره نمود. نتايج بررسي نشان مي دهد که رقم گندم (Fenkang 15/Sefid)‌ که از ارقام پيشرفته گندم ديم و يکي از دو رگه هاي رقم سرداري مي باشد. در سال زراعي 78 ـ 77 در ايستگاه تحقيقات ديم مراغه در سطح 11200 متر مربع با 196 ميلي متر بارندگي که حدود 6/8 ميلي متر آن در طي ماه هاي ارديبهشت و خرداد و با توزيع نامناسب بوده است، 1460 کيلوگرم در هکتار محصول توليد نموده به گونه اي که هيچ گونه آثار خسارت ناشي از خشکي د راين مزرعه مشاهده نشده و موجبات تحسين بسياري از بازديدکنندگان را فراهم ساخته بود. اين رقم، نسبتاً متوسط رس و داراي اندام هاي موي و برگ هاي نازک و باريک بوده و ارتفاع بوته آن 65 سانتي متر و وزن هزار دانه آن 35 گرم مي باشد.
  بررسي خاک نيز نشان داد که هيچ تفاوتي از نظر خصوصيات فيزيکي در دو منطقه مورد بررسي وجود نداشته و اختلاف عملکرد ناشي از مصرف کود ازته به صورت سرک بوده است. به گونه اي که در قطعه اي که کود سرک مصرف نشده بود رشد در مراحل اوليه مناسب نبوده ولي با تشديد خشکسالي روزبه روز ارقام وضعيت بهتري را نسبت به قطعه دوم که کود سرک مصرف شده بود نشان دادند. قابل ذکر است که در قطعه دوم که کود سرک مصرف شده بود،‌ارقام در اوايل فصل رشد از رشد عالي برخوردار بودند و با قطع بارندگي به شدت تحت تاثير تنش خشکي واقع شدند و با کاهش ارتفاع بوته ، عملکرد، وزن هزار دانه و شاخص برداشت مواجه شدند. نتايج حاصل همچنين ن

  نویسنده : parsbiology

موضوعات مشابه

 1. گیاه موسیر و گیاه گلرنگ وحشی
  توسط amin72 در انجمن تالار گیاهان و خواص دارویی گیاهان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 11th June 2013, 01:25 AM
 2. گیاه گل خیار و گیاه زنبق وحشی
  توسط amin72 در انجمن تالار گیاهان و خواص دارویی گیاهان
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 11th June 2013, 01:18 AM
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 23rd May 2013, 08:47 PM
 4. گیاه‌شناسی مقدماتی؛ گیاه، مردم و محیط زیست
  توسط rabet در انجمن معرفی کتاب
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 20th May 2013, 11:07 PM
 5. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 24th July 2011, 06:02 PM

Visitors found this page by searching for:

کود گندم

کودهی گندم

كود گندم

خاک مناسب گندم

کودهای موردااستفاده درگندم

http:persianpet.orgforumthread52189.html

نحوه کود دهی گندم

کوددهی در گندم

زمان کود فسفره برای گندم

عناصر مورد نیاز گندم

کودهای مناسب گندم

کودهای موردنیازگندم

کودهای مورد نیاز برای کشت گندم

کودمورداستفادهدرگندم

کود برای گندم

كوددهي گندم

بهترین کود گندم

بهترین فصل برای کاشت گندمكود دهي گندمکود های وموقع آن گندماخرین مرحله کود سرک در گندمبهترین نوع کود برای گندمکود های مناسب گندم زمان دادن کود فسفر به گندمعناصر غذایی مورد نیاز گندمکود سرک گندم دیمتقویم کود دهی گندمزمین مناسب برای کاشت گندمزمان کوددهی به گندم کود سرککوددهی گندم دیمکود شیمیایی مناسب گندماثرکودهای شیمیایی برگندمروشهای کود دهی گندمروش کود دهی سرکروشهای دادن فسفر به گندمسطوح کود فسفری مورد نیاز گندمکود مورد نیاز گندم آبیزمان کود سرک گندم دیممقدار سرک گندم شمالدرموردکودمورد نیازگندممقدار كود دهي گندم در هكتارميزان فسفر مورد نياز به كاشت گندمرمزارع گندم ديمکود سرک برامیزان مصرف کود در غلاتزمان دادن کود سرک در گندم دیم اثرکودهای زیستی برگندمکود مورد نیاز آبیكود دهي در گندمکود دهی مزارع گندم کودهای لازم برای کشت گندمبهترين زمان كوددهي گندمخاک مناسب برای کشت گندمتاثیر کود شیمیایی در عملکرد گندمکود دادن گندمنحوه كوددهي ازت به مزارع گندمکودهای لازم جهت کشت گندم کودگندمکودهای مورد نیازغلاتمراحل کوددهی درگندممراحل كود دهي گندمروشهای کوددهی غلاتتوصیه کودی برای گندم دیمکود دهی به مزارع گندمبهترین زمان کود دهی شیمیاییبهترین کود برای کاشت گندمکودهای مورد استفاده در زراعت گندم دیمکشاورزی روشهای کود دهی محصول گندممصرف کود درگندماثرکودهای زیستی بر گندمزمان كوددهي مزارع كندمانواع کودهای شیمیایی و تاثیر آن بر گندم بهترین کود های گندمکودهای مصرفی در کشت گندممیزان بار دهی گندمشیمیایی درگندمکود مناسب جهت کشت گندمود سرک دادن به گندمنوع کود شیمیای مورد نیاز گندم وزمان مصرف آن زمان مناسب کود ازت زمان کوددهی مزرعه گندممیزان کود دهی گندمآثار کودهای شیمیایی بر محصولات گندم زمان مناسب کود دهی گندم گندم کودمقدار کود مورد نیاز گندمSearch مقدار بذر مصرفی در هکتار برای گندم دیم مناطق دهگلانمضرات استفاده از کودهای شیمیایی در مزارع گندمانواع کودها و تاثیر آنها بر روی گندمکوددهی به گندمكوددهي درگندمگندم عناصر مورد نیازمقدار کود گندمکود در کشت دیم به چه گونه است ؟زمان کودهی گندمانواع کود و تاثیر آن در دیمعملکرد گندم واجزای آن در کشت دیمیزمان های مناسب کود دادن به گندمگياه گندم

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548