نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

هاری در سگ ها

This is a discussion on هاری در سگ ها within the انجمن بیماری های سگ forums, part of the تالار دوستداران سگها category; سگ را دوست وفادار انسان می دانند. اما هنگامی که سگ هار شود به خطرناک ترین دشمن انسان تبدیل میشود. ...

 1. Top | #1

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  حیوان خانگی
  سگ (بتیس)
  محل سکونت
  کره ی خاکی
  لايك دريافتي
  101
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  353
  می پسندم
  96
  مورد پسند : 452 بار در 137 پست
  حالت من :
  My Mood
  Lonely

  پیش فرض هاری در سگ ها

  سگ را دوست وفادار انسان می دانند. اما هنگامی که سگ هار شود به خطرناک ترین دشمن انسان تبدیل میشود. در صورتی که انسان توسط سگ هار مورد گزیدگی قرار گیرد و بموقع مداوا نشود خواهد مرد.
  هاری که عامل آن نوعی ویروس است،توسط هوا یا حیوانات وحشی و از راه زخمهای بدن سگ وارد بدن حیوان شده و سگ را هار می کند. این ویروس گلوله ای شکل است قطر آن به 70 میلی میکرن و طول آن به 210 میلی میکرن میرسد. ویروس هاری از طریق زخمی که با بزاق آلوده تماس داشته باشد وارد جریان سیستم اعصاب محیطی شده و از آنجا به سیستم اعصاب مرکزی می رسد. سپس در آنجا تکثیر یافته و سلول های مغزی را از بین می برد. این ویروس تاثیر خود را بر سلول های مغزی گذاشته و سگ هیجان زیادی از خود نشان می دهد. می غرّد، پارس می کند و بزاق کف مانندی از دهانش سرازیر می شود. در این مرحله، سگ همه را گاز می گیرد. در این مرحله است که به سگ هار می گویند. پس از ظهور چنین علایمی حیوان در طول 3 تا 5 روز می میرد.
  هنگامی که سگ هار کسی را گاز می گیرد، ویروسهای موجود در بزاق دهان سگ از طریق زخمی که توسط گاز گرفتگی ایجاد شده وارد بدن انسان می شود. در ابتدا در شخص گزیده شده اختلالات و سستی فکری مشاهده شده، سپس تب عارض می شود. در این مرحله، شخص مصدوم از خود هیجان زیادی نشان می دهد . کم می خوابد، وحشتزده به نظر می رسد. عضلات ناحیه حلق دچار سستی می شود و شخص در بلعیدن غذا و نوشیدن آب دچار مشکل می شود.
  از آب می ترسد و به این مرحله از بیماری ترس از آب یا "هیدور فوبی" نیز گفته می شود، علایم این بیماری به فاصله 1 تا 3 ماه در شخصی که توسط سگ هار گزیده شده باشد، ظاهر می شود. چنانچه اعضای فوقانی بدن مثل، گردن، دهان و سر مورد گاز گرفتگی قرار گرفته باشد، ظهور علایم در مدت کمتری صورت می گیرد.
  در صورت گاز گرفتگی توسط حیوان هار، فورا ناحیه زخم شده را باید ضد عفونی کرد و در مدت سه روز آمپول ضد هاری باید به شخص تزریق گردد. سگ هار نیز می بایست مدت پنج روز در محلی نگهداری و مراقبت شود. چنانچه در مدت پنج روز پس از گاز گرفتن،سگ نمیرد، احتیاج به درمان شخص بر علیه بیماری نیست. زیرا سگ هار پس از گاز گرفتن شخص به فاصله ی پنج روز می میرد.
  در گذشته روش تزریق آمپول ضد هاری بدین طریق بود که به نسبت شدت آلودگی زخم، 14 روز پس از گازگرفتگی به شخص دارو تزریق می شد. در اوایل دهه ی 1970 واکسن جدیدی آزمایش شد. امروزه در صورت گاز گرفتگی، به نسبت محدوده ی گاز گرفتگی و تعداد زخمها، 10 تزریق میبایست صورت گیرد. ویروس هاری بر روی روباه،شغال، گربه و موش مؤثر است. اما به ندرت توسط این حیوانات به انسان منتقل می شود. زیرا انسان تماس کمتری با این حیوانات دارد.
  منبع: گنجینه دانش
  نویسنده:دکتر سونیتا گوپتا- دکتر نینا اگراوال

  آنکس که میگفت دوستت دارم عاشقی نبود که به شوق من امده باشد
  رهگذری بود که روی برگ های خشک پاییزی راه میرفت و صدای خش خش برگ ها همان اوازی بود که من گمان میکردم میگوید:
  دوستت دارم تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)

 2. 9 کاربر پست shanti عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  200
  لايك كرده
  140
  نوشته ها
  2,771
  می پسندم
  5,209
  مورد پسند : 9,650 بار در 2,607 پست

  پیش فرض

  عامل
  ويروسي است نوروتروپ که از گروه رابدوويروس ها ، ويروس هاري در حرارت 50 درجه سانتي گراد در عرض 15 دقيقه و در حرارت 60 درجه سانتي گراد در عرض 35 ثانيه و در حرارت 100 درجه سانتي گراد در عرض چند ثانبه ازبين مي رود. بنابر اين براي ضد عفوني کردن وسايل آْلوده کافي است چند دقيقه آن ها را بجوشانند، فنل، الکل، و فرمل سريعاً ويروس را از بين مي برند.
  هاری در سگ ها راههاي سرايت بيماري
  1. راه گاز گرفتن: اصلي ترين راه (درگربه سانان از طريق کشيدن پنجول نيز ممكن است)
  2. راه پوست:بيماري هاري از راه پوست سالم قابل سرايت نيست ولي اگر کوچکترين خراش يا زخمي در جلد وجود داشته باشد قابل انتقال خواهد بود.
  3. راه مخاطات:امكان پذير است، بنابر اين سگ ها و گربه هاي به ظاهر سالم در اواخر دوره کمون بيماري، مي توانند از طريق ليسيدن لب و چشم و بيني کودکاني که با آنها بازي مي کنند صاحبان خود را به بيماري هاري مبتلا نمايند.
  4. راه تنفس:امکان پذير است (خصوصاًدر غارهايي که خفاش آلوده زندگي مي کند)
  5. راه پيوند اعضاء:دو مورد انتقال در اثر پيوند قرنيه فرديکه مبتلا به هاري بوده و از قرنيه وي جهت 2 نفر استفاده گرديده است، در سال 1373 در ايران گزارش شده است ).
  6. انتقال از راه دستگاه گوارش: بعيد است ولي حيوانات گوشتخوار ممکن است بندرت از خوردن لاشه حيوانات تلف شده از بيماري هاري به اين بيماري مبتلا شوند. ضمناً بايستي از خوردن گوشت و ساير فراورده هاي دام هاي مبتلا به هاري خودداري شود.
  7. انتقال از راه جفت:بعيد نيست.
  8. انتقال از طريق وسايل آلوده:بعيد است.(چون ويروس هاري بيهوازي است)
  9. انتقال بيماري از انسان به انسان:جز در يک بررسي که در سال 1985 در پاکستان بعمل آمده و تعدادي از بچه هاي نوزاد که توسط يک نفر ختنه شده بودند و مبتلا به هاري شدند و بعداً معلوم شد که شخص ختنه کننده مراحل آخر دوره کمون هاري را طي مي نموده و بر طبق عادت سنتي مقداري از بزاقش را در محل ختنه مي ريخته مورد ديگري گزارش نشده است. با اين وجود هنگام نگهداري و پرستاري از شخص مبتلا به هاري بايد رعايت کليه جوانب احتياطي به عمل آمده و ضمن استفاده از وسايل حفاظتي کامل ، لوازم و وسايل بيمار با دقت هر چه تمامتر ضد عفوني گردد، ضناً پزشکان موظفند در مورد هر انسفاليت و فلجي با پرسش در مورد حيوان گزيدگي بيمار به بيماري هاري نيز توجه نمايد.

  هاري در حيوانات
  کليه حيوانات خونگرم پستاندار اهلي و وحشي اعم از گوشتخوار ـ علفخوار ـ پرندگان ـ خفاش ها نسبت به بيماري هاري حساس هستند که اين تعداد ميزبان هاي مختلف موجب گسترش وسيع بيماري شده است. مسئله هاري شهري در ايران بيشتر مربوط به سگ و در موارد کمي گربه و ساير حيوانات است.

  علائم بيماري در حيوانات
  دوره نهفتگي در سگ و گربه معمولاً 3 ـ 2 هفته و گاهي چند ماه است. در حيوانات ديگر دوره کمون بر حسب نوع حيوان فرق مي كند و در غير گوشتخواران طولاني تر از گوشتخواران مي باشد.نكته جالبي كه بايد به آن اهميت داده شود اين است كه در سگ و گربه 3 تا 10 روز قبل از علائم باليني ( بندرت بيشتر از 3 روز ) ويروس در بزاق حيوان وجود دارد و مي تواند بيماري را انتقال دهد. به عبارت ديگر اگر سگ و گربه در زمان گزش آلوده به هاري باشند علائم باليني حداكثر 5 تا 8 روز بعد در حيوان ظاهر خواهد شد. خوشبختانه با بررسي هائي كه توسط كارشناسان انستيتو پاستور ايران در نقاط مختلف كشور بر روي خفاش ها به عمل آمده تا كنون مورد مثبتي مشاهده نشده است.

  علائم بيماري در حيوان
  اولين علامت بيماري در رفتار و عادات حيوان مي باشد، بطوريكه يا:
  هاری در سگ ها بيش از اندازه به صاحب خود انس و الفت پيدا مي كند و مثل اينكه ا زاو استعانت مي طلبد يا
  هاری در سگ ها عصباني و بد خو گرديده غذاي خود را بخوبي نمي خورد.
  هاری در سگ ها پيشرفت بيماري در موارد كمي به صورت فلجي ( هاري ساكت ) در آمده حيوان به گوشه اي پناه برده ابتدا دست ها سپس پاها و بعد ساير اندام ها فلج شده و در اثر فلج دستگاه تنفس تلف مي شود.
  ولي در بيشتر مواقع پس از گذشت دوره تغيير رفتار، حيوان پريشان و مضطرب و كم كم به صورت وحشي و درنده در آمده به گاز گرفتن سنگ و چوب و اشيا مختلف پرداخته و خانه خود را ترك و بدون مقصد به هر جا مي رود و به هر كس و هر حيوان كه سر راه او باشد حمله مي كند، پس از مدتي در اثر دوندگي زياد و گرسنگي و تشنگي به علت عدم امكان بلع كف از دهانش سرازير شده و مرتباَ به زمين مي خورد، صداي پارس حيوان خشن و ناموزون و بريده و حالت درندگي در چهره اش هويدا مي باشد. سگ ها اغلب به وسيله مردم كشته مي شود و اگر فرار كند بزودي در اثر فلج دستگاه تنفسي خواهد مرد. گربه پس از طي دوره كمون به محل تاريكي مي رود و اگربا چراغ به آن جا بروند به افراد حمله مي كند و در مورد هاري پنجه هاي گربه مثل دندان سگ يا گرگ عمل مي كند زيرا گربه دائماَ مشغول ليسيدن پنجه هايش مي باشد و مرتب پنجه ها آلوده به بزاق مي شوند و موقع پنجه كشيدن بر روي دست و پا يا صورت انسان بيماري را ا زراه خراش انتقال مي دهد.
  در حيوانات نشخوار كننده علائم هاري متفاوت است ولي همگي مشكلاتي از نظر بلع پيدا مي كنند و آب و كف از دهانشان سرازير مي شود. در چنين مواردي به هيچوجه نبايد دست را داخل دهان حيوان كرد.
  در روباه ها گاهي دوره كمون طولاني شده و در اين مدت به صورت ناقل سالم در مي آيند. در خفاش ها نيز چنين است و گاهي دوره كمون تا يك فصل طول مي كشد و در تمام اين مدت حتي بدون اينكه داراي تيتر آنتي بادي باشند بيماري را انتقال مي دهند. مقدار بزاقي كه گرگ دفع مي كند خيلي بيشتر از سگ مي باشد. ضمناَ در يك بررسي سگي كه با ويروس نوع اتيوپپي آلوده شده بود پس از ظهور علائم باليني به تدريج بهبودي يافته و به تناوب مدت 305 روز ويروس رادر بزاق خود داشته. پس امكان ناقل سالم بودن در سگ هم وجود دارد.

  علائم بيماري در انسان
  بيماري در انسان داراي 4 مرحله است كه عبارتند از:

  الف:دوره كمون بيماري: بين 2 تا 8 هفته و گاهي كمتر تا 5 روز و به طور نادر تا 1 سال و بيشتر
  عوامل موثر در دوره كمون:
  هاری در سگ ها فاصله محل گاز گرفتگي تامغز: هر چه اين فاصله كمتر باشد بيماري زودتر ظاهر خواهد شد.
  هاری در سگ ها وسعت جراحات: هر چه وسعت جراحات بيشتر باشد انتشار ويروس بيشتر و دوره كمون كوتاه تر خواهد بود.
  هاری در سگ ها نوع حيوان مهاجم: گاز گرفتگي به وسيله حيوانات وحشي خصوصاَ گرگ خطرناك و سريع الانتشارتر از گزش حيوانات اهلي است.
  هاری در سگ ها كيفيت محل گاز گرفتگي: گاز گرفتگي هايي كه از روي لباس انجام گيرد دوره كمون بيشتري از موارد مشابه در نقاط عريان بدن را خواهد داشت.
  هاری در سگ ها سن: در بچه ها دوره كمون كوتاه تر از بزرگسالان مي باشد.
  هاری در سگ ها عوامل ديگر: عوامل ديگري مثل حدت ويروس و راه ورود ويروس در دوره كمون بيماري موثرند ( اگر ويروس ا زراه تنفس وارد شوند دوره كمون كوتاه تري خواهد داشت ).

  ب: دوره مقدماتي بيماري:اين دوره 2 تا 3 روز قبل از ظهور علائم اصلي بيماري بوده و دوتا سه روز و گاهاَ يك هفته تا ده روز بطول مي انجامد.
  نشانه هاي مهم اين دوره:
  هاری در سگ ها خستگي ، بي اشتهايي ، افسردگي ، بيقراري ، تف اندازي ، سوزش و خارش و گاهي درد محل گزيدگي ، هيجان ، تحريك پذيري ، بي خوابي ، تب و دردهاي شكمي.
  ج: دوره بر انگيختگي: مهم ترين علائم:
  هاری در سگ ها تحريك پذيري شديد، بيمار در اثر كوچكترين صدا يا نور يا ساير محرك هاب شدت متشنج شده و دچار انقباضات شديد عضلاني شده، خود را به در و ديوار زده و اطراف دهان را كف مي پوشاند.
  هاری در سگ ها عطش، بيمار عطش فراوان داشته ولي به علت انقباض عضلات گلو قادر به نوشيدن آب نمي باشد و هنگام نوشيدن عق مي زند و احساس خفگي مي نمايد.
  هاری در سگ ها هيدروفوبي ، بيمار باديدن يا شنيدن صداي آب به شدت تحريك مي گردد.
  هاری در سگ ها آئروفوبي ، عبور هوا از روي صورت نيز باعث تحريك بيمار مي شود.
  نكته: انسان هار بطور كلي نسبت به تمام محرك هاي فيزيكي، شيميايي، حسي، بويايي عكس العمل شديد نشان مي دهد ولي اين عكس العمل ها و رفتار هاي تهاجمي 1 تا 5 دقيقه بيشتر طول نكشيده و در فواصل پيدايش آن ها بيمار خسته و كوفته ، آرام و بيحال بر روي تخت يا زمين مي افتد.
  هاری در سگ ها صداي بيمار خشن ، لب ها برگشته ، نگاه او ثابت و متحير و مردمك چشم متسع و اشك از چشما ن وي سرازير مي شود، گاهي حالت لوچي ظاهر مي گردد.
  هاری در سگ ها غالباَ استفراغ شديد و خون آلود وجود دارد.
  هاری در سگ ها قدرت تكلم از بيمار سلب شده صدائي شبيه به صداي حيوان مهاجم از خود در مي آورد.
  هاری در سگ ها درجه حرارت بدن كمي بالا مي رود و ندرتاَ به 40 درجه مي رسد، عرق در ابتداي بيماري زياد است ولي به تدريج كم مي شود.

  د: دوره اغماء:بيمار به تدريج با افزايش و تشديد انقباضات عضلاني و نخوردن غذا و نياشاميدن آب ناتوان و فرسوده شده و در اثر انقباضات شديد عضله قلب و بالاخره فلج دستگاه تنفسي فوت مي نمايد. ضمناَ نوع فلج در بيمار هار از نوع بالارونده و قرينه مي باشد به همين جهت گاهي با بيماري گيلن باره اشتباه مي شود. نكته جالب اينكه از ابتدا تا انتهاي بيماري هوش و هواس بيمار پابرجا بوده و به اطرافيان خود با ايما و اشاره توصيه مي كند كه به او نزديك نشوند و اين يك معيار تشخيص براي پزشك معالج مي باشد.

  هـ : مرحله مرگ
  تشخيص هاري:
  مورد مظنون ( Suspected ):هر نوع تماس مشكوك انسان با بزاق حيوان ( تا مدت حداكثر 14 روز در گوشتخواران و 3 الي 4 ماه در علفخواران ) به عنوان حيوان گاز گرفتگي و مشكوك به هاري بوده بايستي ثبت و گزارش گردند.
  تشخيص محتمل ( Probable ):بروز علائم باليني آنسفالو ميليت (ترشح بزاق، سر درد، هيدروفوبي، فتوفوبي و...) با توجه به سابقه بيمار(تماس با بزاق حيوان و يا گزش و يا پيوند عضو).
  تشخيص قطعي ( Define ):جداكردن ويروس از مغز و يا بزاق و يا پوست ناحيه گردن و يا مشاهده اجسام نگري درسلولهاي عصبي مغز
  توضيح : كليه موارد ب و ج ( محتمل و قطعي ) مي بايستي به عنوان مورد هاري ثبت و ضمن گزارش تلفني فوري درآمار ماهيانه نيز منظور و فرم بررسي همه گيرشناسي انفرادي جهت آنان تكميل و از طريق معاونت بهداشتي دانشگاه ها و دانشكده هاي علوم پزشكي به اداره كل پيشگيري و مراقبت بيماريها ارسال گردد.

  تشخيص هاري در انسان:
  الف : قبل از بروز علائم :
  1. تشخيص هاري در حيوان مهاجم بوسيله دكتر دامپزشك.
  2. تحت مراقبت قرار دادن سگ گزنده به مدت 10 روز تمام ، و اگر تا روز تزريق نوبت چهارم واكسن(روز چهاردهم)سگ زنده ماند مسلماَ هار نيست و بايد از ادامه واكسيناسيون شخص گزيده شده خودداري شود.
  3. كشتن حيوان مشكوك به هاري و ارسال سر حيوان به انستيتو پاستور( بريدن سر حيوان بايد بوسيله مامورين دامپزشكي يا بهداشت با استفاد هاز وسائل كامل خفاظتي انجام مي گيرد و در يك كيسه نايلوني ضخيم غير قابل نفوذقرار داده و آن را در يك يخدان پر از يخ قرار مي دهند ).
  4. نمونه برداري از بافت مغز با استفاد ه از كيت هاي مخصوص نمونه برداري.

  ب : بعد از ظهور علائم و مرگ :
  پس از ظهور علائم هاري و به منظور تشخيص قطعي بيماري در انسان پس از فوت مي بايستي مراتب تلفني با بخش هاري و به منظور نمونه برداري ( اتوپسي ) اعلام و هماهنگي و اقدام لازم بعمل آيد.

  درمان :
  هر چند بيمار مبتلا به هاري پس از ظهور علائم باليني قاعدتاَ محكوم به مرگ مي باشد ولي بدليل اينكه سه مورد بهبودي از بيماري در انسان و موارد بيشتري در حيوانات گزارش شده است. بيمار را بايد تحت مراقبت هاي ويژه قرار داد به اين ترتيب كه او را در يك اطاق كم نور در محلي بي سر و صدا و ساكت و آرام بستري نموده اقدامات زير را انجام داد :
  هاری در سگ ها تامين تعادل الكتروليتي.
  هاری در سگ ها تزريق داروهاي آرامبخش و ضد تشنج.
  هاری در سگ ها تزريق آنتي بيوتيك در صورت وجود عفونت.
  هاری در سگ ها ساكشن مواد ترشحي از ريه و باز نگهداشتن راههاي تنفسي و در صورت امكان استفاد ه از دستگاه ريه مكانيكي.

  نكته:افرادي كه از بيماران هار مراقبت مي نمايند بايد قبلاَ بر عليه بيماري هاري واكسينه شده باشند و در تمام مدت تماس از ماسك ، دستكش ، عينك ، و گان استفاده نمايند. ضمناَ تمام كسانيكه باب يمار هار تماس مخاطي داشته يا در معرض تماس با بزاق و تراوشات دهان بيمار قرار گرفته اند علي الخصوص كه داراي زخم باز يا ترك خوردگي در دست و پا باشند اگر قبلاَ واكسينه نشده اند بايد يكدوره كامل واكسن ( پنج نوبت ) تزريق نمايند.
  جسد شخص فوت شده از بيماري هاري نبايد بطور معمول كفن و دفن شود بلكه بايد جسد را پس از ضد عفوني در يك قطعه بزرگ نايلون ضخيم غير قابل نفوذ پس از پاشيدن پودرهاي ضد عفوني كننده پيچيده و به صورت بسته بندي دفن بهداشتي نمايند.

  اقدامات درمان پيشگيري در مورد افراد حيوان گزيده :
  افرادي كه مورد گاز گرفتگي حيوانات قرار مي گيرند اگر بلافاصله و در اسرع وقت به مراكز درمان پيشگيري مراجعه و تحت اقدامات درمان پيشگيري قرار گيرند مي توان از ابتلاي به بيماري هاري در آن ها جلوگيري كرد.
  اين اقدامات عبارتند از :
  1. زدودن و خارج ساختن ويروس هاري از محل زخم :
  مهم ترين قسمت پيشگيري از هاري ( تا 50% ) رعايت كامل همين نكته است ، براي اين كار لابلاي زخم را با آب تميز و صابون ( با استفاد ه از برس ) حداقل به مدت 5 تا 10 دقيقه عميقاَ شستشو و در جريان آب روان قرار دهيد.
  2. خارج کردن کف صابون از لابلاي زخم :
  با استفاده از شيلنک آب يا پيستوله آب پاش و بوسيله برس، زيرا باقي ماندن صابون بعضي مواد ضد عفوني کننده را که بدنبال شستشو مورد استفاده قرار خواهد گرفت خنثي مي کند.
  3. قطع کامل قسمت هاي له شده و نکروزه.
  4. ضد عفوني زخم با الکل 4 تا 70 درجه يا محلول بتادين 1% يا ساير مواد ضد عفوني کننده.
  5. زخم حيوان گزيدگي را نبايد بخيه زد ، چون ويروس هاري بيهوازي بوده و در مقابل نور و اکسيژن هوا خاصيت حياتي خود را از دست مي دهد.البته در مورد زخم هاي بسيار عميق که شريان هاي خونريزي دهنده دارند استثنائاً مي توان شريان را بخيه زد که در اين صورت مي بايستي مقداري سرم ضد هاري را در داخل زخم انفيلتره نمود.
  6. تزريق سرم ضد هاري :
  بخصوص در گزش توسط حيوانات وحشي ، متواري شدن حيوان مهاجم ، زخم هاي عميق و متعدد بويژه در ناحيه سر وصورت و گردن يا نوک انگشتان ( 20 واحد به ازاي هر کيلو گرم وزن ، نصف آن در عضله و نصف ديگر در داخل و اطراف جراحت ، اگر بيش از 5 ميلي ليتر باشد در دو محل جداگانه تزريق گردد ).
  7. تزريق واکسن ضد هاري :
  در پنج نوبت در روز هاي 0 ـ 3 ـ 7 ـ 14 ـ 30 ( + 90 ) حتماً در عضله دلتوئيد، در اطفال کمتر از 2 سال در ناحيه فوقاني جانبي ران (10 ـ 7 روز بعد از واکسيناسيون آنتي بادي در بدن شخص ظاهر مي شود).
  نكته : در افراد زير دز اوليه واكسن 2 به برابر افزايش مي يابد: بيماري مزمن (نظير سيروز كبدي) ، نقص ايمني مادر زادي يا ابتلا به ايدز ، مصرف كورتيكو استروئيد هاو داروهاي ضد مالاريا ، فقر غذايي ، مرا جعه با تاخير (48 ساعت يا بيشتر) ، در افراديكه تزريق واكسن و سرم لازم باشد ولي سرم در دسترس نباشد.

  عوارض واکسن : ندرتاً سرخي و تورم ناحيه تزريق ، تورم غدد لنفاوي مجاور و گاهي سردرد ، سرگيجه ، تهوع ، درد هاي عضلاني ، خارش و کهير ( که با مصرف آنتي هيستامين و کورتون و اپي نفرين برطرف خواهد شد) آنسفاليت ، بسيار ندرتاً 4 ـ 1 هفته بعد از واکسيناسيون.
  8. تزريق سرم و واکسن ضد کزاز .
  9. آنتي بيوتيک تراپي:ه منظور پيشگيري از عفنت هاي ثانويه ( پني سيلين ، آموکسي سيلين ، سفالکسين ) به مدت 10 ـ 7 روز.
  10. تحت مراقبت قرار دادن حيوان مهاجم :
  به مدت 10 روز، اگر حيوان تلف شد واکسيناسيون تا آخر ادامه مي يابد، و اگر سالم بود حيوان مسلماً هار نيست و ادامه واکسيناسيون لازم نيست.
  11. نمونه برداري از حيوان مهاجم مشکوک.

  هاری در سگ ها برنامة كنترل و پيشگيري در سطح مراكز بهداشتي درماني
  1. آموزش مردم در زمينة اهميت بيماري ، راههاي سرايت و راههاي جلوگيري از ابتلا به بيماري
  2. ايجاد هماهنگي بين واحدهاي مختلف مستقر در سطح منطقه از قبيل شهرداري ـ دامپزشكي ـ محيط زيست ـ بخشداري و...جهت اقدامات مربوط به بهسازي محيط و جمع آوري و دفن صحيح زباله ـ اتلاف سگهاي ولگرد و..
  3. جلب همكاري و مشاركت مردم در زمينة جمع آوري و دفن صحيح زباله؛
  4. آموزش دامداران و روستائيان در زمينة همكاري با مسئولين دامپزشكي جهت شناسايي و قلاده زدن و واكسيناسيون سگ هاي خانگي و گله عليه هاري؛
  5. آموزش دامداران در زمينة عدم كشتارهاي غير مجاز.

  نکات مهم در درمان پيشگيري هاري
  1. تحت نظر گرفتن فقط براي سگ و گربه اهلي است، و در حيوانات ديگر که دوره کمون متغيير دارند مصداق ندارد.
  2. اگرواکسن تمام شده بود سرم را تزريق كرده و بعد از رسيدن واکسن، دوز اوليه را 3-2 برابرو در جاهاي مختلف بدن تزريق كنيد.
  3. اگر سرم تمام شده بود و تزريق سرم لازم بود دوز اوليه واکسن را 2 برابر تزريق نماييد.
  4. سرم هاري و سرم کزاز بايستي دور از محل واکسن همنام خود تزريق شوند.
  5. گزش موش خانگي و موش صحرايي و خرگوش نياز به درمان هاري ندارد. ولي به شستشو، واکسن کزاز و آنتي بيوتيک نياز دارد.
  6. در صورت وجود حساسيت قبلي به آنتي بيوتيکها ( کلر تتراسايکلين، استرپتومايسين ، نئومايسين وآمفوتريسين B ) واکسن هاري با احتياط مصرف شود و در صورت بروز حساسيت به اين آنتي بيوتيکها يا پروتئين مرغي0واکسن، از آمپولهاي آنتي هيستامين ، اپي نفرين و کورتيکواستروئيدها استفاده شود.
  7. در ايران تا بحال هاري در خفاش گزارش نشده است ولي در کشورهاي ديگر مثل آمريکا از منابع اصلي است.
  8. پنجه کشيدن گربه (به علت ليسيدن پنجه) همانند گاز گرفتگي در نظر گرفته ميشود و درمان هاري ميخواهد.
  9. از مصرف کورتون و داروهاي مضعف ايمني تا يک ماه پس از آخرين دوز واکسن خودداري شود.
  10. از مصرف ويالهاي سرمي با تغيير رنگ خودداري شود.
  11. گاو، گوسفند، شتر يا بزي که توسط حيوان هار گزيده شده، بايد هرچه زودتر ( حداکثر در يک هفته ) زير نظر دامپزشک ذبح شده و طبق نظر دامپزشک عمل شود.
  12. عوارض واکسن ضد هاري نادر بوده و گاهي سبب سرخي و تورم ناحيه تزريق، تورم غدد لنفاوي مجاور، سر درد، سرگيجه، تهوع، دردهاي عضلاني، خارش و کهير ميشود، انسفاليت بسيار نادر بوده و در صورت بروز 4-1 هفته بعد رخ ميدهد.
  13. عوارض سرم ضد هاري نادر بوده، گاهي سبب تب و کمي درد ميشود ( آنافيلاکسي، تورم عصبي عروقي و عوارض کليوي بسيار نادر است ).
  14. در زنان حامله و افراد حساس به پروتيين مرغي از واکسن PCEC استفاده نشود و در عوض از واکسنهاي VERO يا HDC استفاده شود ( بقيه درمان مثل فرد بدون بيماري قبلي است ).
  15. اگر فرد گزيده شده پس از 7 روز از زمان گزش مراجعه کند تزريق سرم هاري ارزشي ندارد.


  برگرفته از دامپزشکی به زبان آدم
  ویرایش توسط sara_ranjbar : 21st August 2015 در ساعت 05:07 PM

  بعضی آدمـــا...!!
  مثـل دیـــوارای هستن که...!!
  تـازه رنــگ شـدن...!!
  نــباید بــهشون نـــزدیک بـشی...!!
  چه بــرسه کـه بخــوای بهشــون تکــیه کـــنی...!!

 4. 5 کاربر پست amirhmf عزیز را پسندیده اند .


 5. Top | #3

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  حیوان خانگی
  سگ . fish
  محل سکونت
  tehran
  لايك دريافتي
  4
  لايك كرده
  4
  نوشته ها
  471
  می پسندم
  1,489
  مورد پسند : 1,210 بار در 364 پست
  حالت من :
  My Mood
  Tired
  نوشته های وبلاگ
  8

  پیش فرض

  با تشکر از پست های کامل و پربارتان...


  هاری از کشنده‌ترین بیماری‌هاست و از دیرباز موجب وحشت مردم جهان بوده است.


  بیماری‌های عفونی توسط باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها و قارچ‌ها ایجاد می‌شوند. در این میان عامل ایجاد هاری ویروس است و به این دلیل آن‌را یک بیماری ویروسی می‌دانند.  ویروس‌ها، از جمله ویروس عامل هاری اغلب به غشای سلول میزبان چسبیده و در آن نفوذ می‌کنند و بدون پرداخت کرایه در این خانه رایگان سکونت گزیده و تکثیر می‌شوند. سپس سراغ سلول بعدی می‌روند و روز از نو و روزی از نو!


  بیماری هاری سابقه زیادی دارد، به‌طوری که 2300 سال قبل از میلاد حضرت مسیح در مصر و یونان باستان وجود داشت و ارسطو هم از آن مطلع بوده است. در سال 1885 پیش از شناخت ماهیت دقیق این ویروس، لویی پاستور بر ضد آن واکسن تهیه کرد که این امر سرآغاز تحقیقات گسترده ای در این زمینه شد.


  ویروس هاری می‌تواند همه حیوانات خونگرم را مبتلا کند و با کمی اغماض این ابتلا در همه موارد به مرگ حیوان می‌انجامد.  هاری سگ در آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین و خاورمیانه شایع است، ولی در آمریکای شمالی و اروپا هاری سگ محدود به حیات‌وحش است.  تا سال‌ها راسوها در آمریکا بیشترین چهره هاری را نشان می‌دادند، اما از سال 1990 میلادی به بعد راگون‌ها گوی سبقت را از راسوها ربودند و رکورد بیشترین تعداد حیوانات هار را در ایالات متحده به خود اختصاص دادند.


  ممکن است سگ و گربه آلوده، ویروس را چند روز قبل از ظهور علائم بالینی دفع کنند.

  انتقال هاری از گربه به گربه شناخته شده نیست و حتی ویروس مخصوص ایجاد هاری در گربه هم شناسایی نشده است. گربه‌ها عموما هاری را از سایر حیوانات می‌گیرند.


  ویروس از راه اعصاب محیطی به سمت نخاع و از آن به سمت مغز می‌رود. پس از رسیدن به مغز، ویروس بعد از تکثیر از راه رشته‌های عصبی به غدد بزاقی می‌رود. وقتی ویروس به غدد بزاقی برسد، حیوان از طریق بزاق خود قادر است عفونت را منتقل کند. به همین دلیل است که هاری با گازگرفتن حیوان هار منتقل می‌شود.  هاری در سگ ها
  Man is a dog's idea of what God should be
  - Holbrook Jackson -


 6. کاربر مقابل پست نازنین میرزابیگی عزیز را پسندیده است:


 7. Top | #4

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  2
  می پسندم
  0
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست

  پیش فرض

  سلام
  بنده سه تا توله ی زیر 7 روزه رو پیدا کردم و به منزل آوردم
  الان نزدیک سه هفته دارن
  از کجا میشه متوجه شد سالمن و هار نیستن؟؟

 8. Top | #5
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  2507
  لايك كرده
  257
  نوشته ها
  3,121
  می پسندم
  6,491
  مورد پسند : 10,543 بار در 2,396 پست

  پیش فرض

  این توله ها هار نیستند خیالتان راحت. چون شما 21 روزه که از این توله ها نگهداری می کنید در صورتی که بعد از انتقال ویروس حیوان بالغ فقط 10 روز زنده است. و معمولا انتقال ویروس به علت گاز گرفته شدن است نه از طریق مادر.
  برای مشاوره در مورد اختلالات رفتاری سگ خود از ساعت 12الی18 تماس حاصل فرمایید.
  سارا رنجبر مربی تربیت سگ:09123595250
  کانال تلگرام: topdogtrain

 9. Top | #6

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1
  می پسندم
  0
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست

  پیش فرض

  ببخشید من دیروز داخل آرایشگاه با سگ آرایشگر بازی کردم که دو بار بزاقش به دستم خورد.از آرایشگر پرسیدم گفتن که سگشون سالمه و واکسناشو زده جای نگرانی نیست. الان از کجا بفهمم که سگش کاملا سالمه و حتی توو دوران کمون بیماری هاری نبوده؟واقعا استرس دارم

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 22nd September 2012, 09:05 PM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22nd September 2012, 08:31 PM
 3. هاری سگ
  توسط esfahaniha در انجمن آرشیو مشاوره بیماری های سگ
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 23rd March 2009, 11:41 AM
 4. هاری سگ
  توسط esfahaniha در انجمن بیماری های مشترک با گوشتخواران
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 23rd March 2009, 11:39 AM

Visitors found this page by searching for:

امپول هاری

عوارض نزدن آمپول حاري

چرا سگ هار

علاعم سگ هار

چرا سگها ليس ميزنند

چراسگ هار ميشود

سگ هار میشوند

امپول کزاز چه موقع باید زده شود

آمپول ضد هارى س

آمپول هاري

امپول برای سگ

چرا سگها بیماری هاری مبتلا می شوند

چه موقع سگ هار میشود

نشانه های حیوان هار

هاری

روزجهانی دامپزشك

عوارض نزدن آمپول کزاز بعد از گاز سگ

علامت ها رى درسگ

زدن آمپول به سگ

چرا سگ هار می شود

عكس هايي از بيمار هار

چه زمانی نیاز به آمپول حاری

در چه مواقعی امپول هاری باید زد؟

چرا سگ ها زمین را می کنند

سگ های هاری

نشانهای هاری درسگ

نشانهای سگ هار

انسان هار

چه موقع سگ هار می شود

چراسگ هارمیشود

نشانه های هار بودن سگ

علت گرفتن صدایه سگ

فروش امپول ضد هاری

چه موقع باید امپول هاری زد گاز گرفتن سگ

عوارض آمپول هاري

هاری در سگ ها

آیاسگ هارمی میرد

واكسن زدن سگ

حارى سگ

سگ ها چ موقع حمله میکنند

ویروس هاری

آمپول ضد هاری

نشانه ی سگ هار

روش درست امپول زدن به سگ

امپول هاری سگ ها

نشانه سك هار

چراسگ دهانش کف میکند

علایمسگهار

عكس بيمار هار

چرا باید امپول هاری زد

کدام امپول سگ را با الکل نمی زنند

چرا سگ ها زمين را مي كنند؟

علائم هاری در سگ ها

سگها هار میشوند

آمپول سگ

نشان های هاری

طریفه زدن آمپول انگل سگ

چرا بعد از بریدن گلو انسان می میرد؟

چرا سگ زمین می کند

روش دفن لاشه سگ هار

ویدیو خطرناک ترین سگ

سگ هار

آمپول هاری و ضد انگل سگ

طريق آمپول زدن سگ

روش تزریق به سگ

چرا به سگها خون میدهند

آیا سگ هار بعد از ده روز می میرد>

چرا سگ ها دیگران را لیس می زنند

خطرناک ترین موقع سگ

چرا سگها زمین را میکنند

سگهار

سگ هار شده بود

چرا خرگوش خون دفع میکند

چرا خرگوش فلج میشود

گاز گرفتن سگ و آمپول هاري

چرا سگ گاز مي گيرد

چرا سگ‌، هار مي‌شود؟

نحوه ی تزریق آمپول

چرا سگها انسان را لیس می زنند

نحوهی گرفتن سگ هار

محل تزریق امپول به سگ

چرا سگ دشمن گربه است

چرا سگها زمین را می کنند

چرا گربه فلج میشود

دلیل اینکه سگ هار بعد امپول می میرد

اسم آمپول ضد هاری برای سگ

چرا خرگوش می میرد؟

سگ ها چرا زمين را مي كنند؟

چرا سگ مریض تهوه میزند

سگ هار بعد از گاز گرفتن

عالعم سگ هار

چرا سگ زمین را لیس میزند

چرا برای گاز گرفتن سگ امپول کزاز میزنند

چرا سگ بعد از گاز گرفتن میمیرد

دفن بهداشتی لاشه سگ هار

عوارض دندان گرفتن سگ

آنزيم موجود در بزاق سگ

چرا سگ ها هار می شوند

چرا خرگوش می میرد

نحوه دفن لاشه سگ

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556