صفحه 7 از 18 نخستنخست ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 17 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 61 به 70 از 180

دايناسورها ** تاپيك جامع **

This is a discussion on دايناسورها ** تاپيك جامع ** within the دایناسور ها forums, part of the حیوانات منقرض شده category; تریلوبیت، سه بخشی / trilobite / Odontopleura (Sinespinaspis) markhami سلسله : Animalia شاخه: Arthropoda رده: Trilobita راسته: Lichida بالا خانواده: ...

 1. Top | #61
  ati
  هم اکنون آفلاین میباشد

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  121
  لايك كرده
  61
  نوشته ها
  1,681
  می پسندم
  3,595
  مورد پسند : 506 بار در 149 پست
  نوشته های وبلاگ
  2

  پیش فرض

  تریلوبیت، سه بخشی / trilobite / Odontopleura (Sinespinaspis) markhami

  دايناسورها ** تاپيك جامع **دايناسورها ** تاپيك جامع **


  سلسله: Animalia


  شاخه: Arthropoda


  رده: Trilobita


  راسته: Lichida


  بالا خانواده: Odontopleuroidea


  خانواده: Odontopleuridae


  جنس: Odontopleura


  گونه: صدها گونه مختلف داشته اند.


  معنای اسم: نام علمی یکی از گونه های بی شمار این جانوران دریایی ماقبل تاریخ Odontopleura (Sinespinaspis) markhami می باشد.
  عموما" به آنها " ترایلوبایت trilobite " ( در ایران تریلوبیت ) می گویند به معنی " سه بخشی three lobes "


  دوران زمین شناسی: عصر سیلورین Silurian وابسته به سومین دوره پالئوزوئیک Paleozoic


  محدوده زمانی: 545 تا 251 میلیون سال پیش


  دايناسورها ** تاپيك جامع **


  طول: تنوع اندازه در تریلوبیت ها به شدت وجود داشته است. طول بدن کوچکترین آنها به 0.5 میلیمتر و بزرگترینشان به یک متر می رسیده است. اگر چه اندازه بیشتر گونه ها بین 3 تا 10 سانتیمتر بوده است.


  ساير اطلاعات: جزو اولین جانوران مفصل دار شناخته شده است. ( بی مهره گانی که اسکلت خارجی سخت و پاهایی بند بند داشته اند. arthropods ) می توان گفت که از وابستگان دور سخت پوستان امروزی بوده است. بدنش از سه قسمت کلی سر، قفسه سینه و دم تشکیل می شده که قفسه سینه، خود شامل چندین قسمت بوده و به جانور این امکان را می داده تا خود را جمع کند و به شکل یک توپ درآورد. ضمنا" بدنش از نظر طولی هم توسط یک جفت شیار، به سه قسمت مجزا تقسیم می شده که نام این جانور هم از همین مشخصه ظاهری اش اخذ شده است. آب شش ها روی پاهای بی شمارش بوده اند و همانند حشرات، صاحب چشمانی مرکب بوده است اما عدسی ها در هر چشم، غالبا" بزرگتر و از نظر جای گیری با فاصله بیشتری از هم نسبت به حشرات قرار داشتند. به این صورت جانور، زاویه دید گسترده تری داشته است.


  دايناسورها ** تاپيك جامع **


  دايناسورها ** تاپيك جامع **


  دايناسورها ** تاپيك جامع **

 2. 2 کاربر پست ati عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #62
  ati
  هم اکنون آفلاین میباشد

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  121
  لايك كرده
  61
  نوشته ها
  1,681
  می پسندم
  3,595
  مورد پسند : 506 بار در 149 پست
  نوشته های وبلاگ
  2

  پیش فرض

  آمونیت / Ammonite

  دايناسورها ** تاپيك جامع **


  سلسله: Animalia


  شاخه: Mollusca


  رده: Cephalopoda


  فرو رده: Ammonoidea


  اسم: نام این نرم تن دریایی ما قبل تاریخ " آمونایت Ammonite " ( در ایران آمونیت ) یا " آمونوید Ammonoid " است.


  دوران زمين شناسي: از اوایل Devonian مربوط به بخشی از دوره پالئوزوئیک Paleozoic تا اواخر دوره کرتاسه Cretaceous


  محدوده زماني: 425 تا 65.5 میلیون سال پیش


  محدوده مكاني زندگي: عمق و بستر دریاها و اقیانوس های ماقبل تاریخ


  تغذيه: از ماهی ها، سخت پوستان و دیگر جانوران کوچک دریایی تغذیه می کرده اند.


  ساير اطلاعات: آنها نرم تنانی دریایی بوده اند شبیه سرپاوران که درون صدف زندگی می کرده اند. در حقیقت آمونیت ها وابستگان سرپاوران امروزی مثل اختاپوس ها ، ماهیان مرکب و ناتیلوس ها ( نرم تنان جنوب اقیانوس آرام و هند ) هستند. صدف آمونیت ها مارپیچی بوده و بر خلاف صدف شکم پاوران سطح تختی داشته است. این احتمال داده می شود که اندازه و شکل صدف آمونیت ها به جنسیتشان بستگی داشته است. ظاهرا" صدف نرها کمی کوچکتر و پهن تر از صدف ماده ها بوده است. بیشترین فسیل های کشف شده متعلق به دوره مزوزوئیک Mesozoic یعنی بین 251 تا 65 میلیون سال پیش هستند. بررسی ها چنین نشان داده که برخی از آمونیت ها شناگران ماهری بوده اند اما برخی دیگر، فعالیت کمتری داشته اند و به هنگام شنا هم، شناگران آرام و کندی بوده اند.


  دايناسورها ** تاپيك جامع **

 4. 2 کاربر پست ati عزیز را پسندیده اند .


 5. Top | #63
  ati
  هم اکنون آفلاین میباشد

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  121
  لايك كرده
  61
  نوشته ها
  1,681
  می پسندم
  3,595
  مورد پسند : 506 بار در 149 پست
  نوشته های وبلاگ
  2

  پیش فرض

  ستاره شکننده / Brittle star / Palaeocoma egertoni

  سلسله: Animalia


  شاخه: Echinodemata


  زیر شاخه: Asterozoa


  رده: Ophiuroidea


  معنای اسم: نام علمی این بی مهره ما قبل تاریخ Palaeocoma egertoni است.
  عموما" به آنها " ستاره شکننده Brittle star " می گویند و هنوز هم حدود 1500 گونه از این " بی مهره گان دریایی Echinoderms " در حال زندگی بر این کره خاکی هستند. ستاره های شکننده از وابستگان نزدیک ستارگان دریایی هستند. به آنها " ستارگان شیطانی یا ماری serpent stars " هم می گویند.


  دوران زمين شناسي: اوایل عصر ژوراسیک


  محدوده زماني: 195 میلیون سال پیش


  محدوده مكاني زندگي: فسیل این جانور در انگلستان کشف شد.

  دايناسورها ** تاپيك جامع **  تغذیه: عموما" لاشه خوار بوده اند اما از کرم ها و سخت پوستان کوچک هم تغذیه می کرده اند.

  دندان ها: دور تا دور دهان این بی مهره گان آبی را 5 آرواره احاطه کرده بود.

  ساير اطلاعات: آنها بر بستر دریا می خزیدند و برای این کار از بازوان انعطاف پذیر خود کمک می گرفتند. آنها پنج بازوی باریک و نخ مانند داشته اند

 6. کاربر مقابل پست ati عزیز را پسندیده است:


 7. Top | #64

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  19
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,159
  می پسندم
  7,099
  مورد پسند : 120 بار در 62 پست

  پیش فرض كشف 70 استخوان دايناسور در آمريكا

  كشف 70 استخوان دايناسور در آمريكا
  محققان به تازگي بين 60 تا 70 استخوان دايناسور را در منطقه‌اي در ايالت يوتا آمريكا كشف كردند.
  به گزارش خبرگزاري فارس، دانشمندان در حالي كه در منطقه لاشه يك دايناسور در حال كاوش بودند، بين 60 تا 70 استخوان پيدا كردند.
  اين كشف جديد كه در منطقه‌اي در ايالتت يوتا آمريكا انجام شده، مي‌تواند بزرگ‌ترين و مهم‌ترين منبع استخوان‌ دايناسور باشد كه تاكنون يافت شده است.
  اسكات ويليامز يكي از محققان ديرينه‌شناس گفت:‌در برخي از مناطق در حالي كه ما سعي داشتيم يك استخوان را بيرون بياوريم، 4 تا 5 استخوان را مي توانستيم پيدا كنيم.
  دانشمندان اميد دارند كه با كنار هم قرار دادن اين استخوان‌ها 3 دايناسور را بتوانند بسازند و آنان معتقدند كه اين دايناسورها در بين 145 ميليون تا 150 ميليون سال قبل مي‌زيسته‌اند.
  دايناسورها ** تاپيك جامع **
  دايناسورها ** تاپيك جامع **

 8. 3 کاربر پست reza1980 عزیز را پسندیده اند .


 9. Top | #65

  کاربر ارشد

  کاربر ارشد


  حیوان خانگی
  در حال حاضر فقط گربه
  محل سکونت
  استکهلم(جزیره پریان دریایی)
  لايك دريافتي
  67
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  4,359
  می پسندم
  5,004
  مورد پسند : 288 بار در 108 پست

  پیش فرض نگاهي به سريال دوران كهن ،پارك ژوراسيك در موزه بريتانيا  جام جم آنلاين: تلويزيون رقابت سختي را با سينما در سال‌هاي اخير آغاز كرده است. شبكه‌هاي معروف دنيا با صرف هزينه‌هاي گزاف به شيوه‌هاي غيرمعمول به سريال‌سازي رو آورده‌اند و موضوعات و روش‌هايي را براي ساخت سريال انتخاب مي‌كنند كه تا پيش از اين به دليل هزينه‌هاي بالاي توليد، تنها سينما از پس آن بر مي‌آمد.
  دايناسورها ** تاپيك جامع **
  تلويزيون براي تامين اين هزينه‌ها به تبليغات و فروش در بازار دي‌وي‌دي چشم دوخته است كه ظاهرا اين معادلات درست از آب در آمده و بسياري از سريال‌ها توانسته‌اند در بازار موفق باشند. اين شيوه بويژه در تلويزيون‌هاي آمريكا طي سال‌هاي اخير رواج پيدا كرده است كه نمونه‌هاي موفقي چون CSI محصول C.B.S ، لاست يا گمشدگان محصولABC و قهرمانان محصول N.B.C محصول آن بوده‌اند.
  اكنون نيز شبكه تلويزيوني ITV انگلستان با ساخت سريال دوران كهن قدم در اين راه گذاشته است. اين سريال كه هم‌اكنون از شبكه چهار سيما پخش مي‌شود، به داستان بلندپروازانه و البته مملو از كنايه در ژانر علمي تخيلي پرداخته است. داستان با حمله موجودات ماقبل تاريخ به انگلستان آغاز مي‌شود.قهرمانان داستان نيز تعدادي دانشمند هستند كه مي‌خواهند مشكل را حل كنند.
  حمله دايناسور‌ها به انگلستان
  سريال دوران كهن Primeval محصول 2007 انگلستان است. آدرين‌هاجز و تيم هينز كه تجربه ساخت مستند همراه با دايناسور‌ها را در شبكه بي.بي.سي داشتند تصميم به ساخت سريال داستاني دوران كهن گرفتند.
  شخصيت‌هاي اصلي اين سريال 5 دانشمند هستند كه در مورد ظهور مجددا موجودات ماقبل تاريخ در سراسر انگلستان تحقيق مي‌كنند.پروفسور نيك كاتر كه داگلاس‌هانسل نقش اصلي آن را بازي مي‌كند استاد پالياتالوژي يا علم مطالعه زندگي موجودات ماقبل تاريخ است. او مي‌خواهد همسرش هلن را پيدا كند. هلن 8سال پيش در حال تحقيق در جنگل‌هاي دين ناپديد شده است. در اصل، داستان با ماجراي پيچيده گم شدن هلن آغاز مي‌شود. البته اين ماجرا كشش چنداني نداشت تا بيننده را بتواند چند قسمت دنبال خود بكشد.به همين دليل گره داستان تا قسمت سوم سري اول گشوده شد.
  سريال دوران كهن را بايد چيزي ميان فيلم پارك ژوراسيك و سريال جاسوسان (Spooks) دانست. كيفيت جلوه‌هاي ويژه در اين سريال اگرچه در حد عالي نيست، اما براي يك سريال تلويزيوني قابل‌قبول است.
  اين سريال نخستين‌بار در 10 فوريه 2007 در انگلستان پخش شد و از آن زمان چهره‌اي بين‌المللي پيدا كرد. سري اول و دوم اين سريال حدود 25 درصد بيننده داشت كه در نوع خود ركوردي محسوب مي‌شد. در 9 آگوست 2009 نيز پخش اين سريال از شبكه بي.بي.سي آمريكا آغاز شد و اين در حالي بود كه مطبوعات آمريكا پيش از آن با نقد مثبت به استقبال اين سريال رفته بودند.
  شبكه ITV در30 ژانويه 2008 خبر از ساخت سري سوم مجموعه را داد كه از 16 مي‌2009 پخش آن از شبكه بي.‌بي.سي آمريكا آغاز شد.
  سري اول اين سريال تنها 6 قسمت بود. سري دوم كه زمان آن بيشتر بود در 7 قسمت ساخته شد. سري سوم نيز كه براي پخش آماده مي‌شود در 10‌‌قسمت تهيه شده است.
  نگاه مطبوعات انگلستان و آمريكا در كل نگاه مثبتي به اين سريال بود. مطبوعات انگلستان اين سريال را با سريال دكتر هو (Doctor Who) مقايسه كردند. اين مقايسه از آن جهت انجام شد كه هر دو سريال در قالب داستان سفر به زمان ساخته شده‌اند؛ هرچند تهيه‌كنندگان سريال دوران كهن اين مقايسه را رد مي‌كنند.
  دوستي با جانوران ماقبل تاريخ
  آدرين‌هاجز از خالقان اصلي سريال است كه ده‌ها سال تجربه كار در شبكه‌هاي تلويزيون انگلستان را دارد و بيشتر در ساخت سريال‌هاي داستاني دست داشته است. تيم هينز نيز تجربه همكاري با پروژه‌هاي بزرگ سريال‌سازي را دارد. او يكي از خالقان مستند همگام با دايناسور‌ها بود.اين مستند كه از كانال‌هاي معتبر ديسكاوري و هيستوري نيز پخش شد، با كمك تصاوير سه‌بعدي رايانه‌اي حيات موجودات ماقبل تاريخ را به تصوير كشيد براي به تصوير كشيدن موجودات پيش از تاريخ در اين سريال از جديد‌ترين نظرات جانورشناسان و دانشمندان استفاده شد. موجوداتي كه در اين سريال ظاهر مي‌شوند، ظاهرا از تونل زمان عبور مي‌كنند. آدرين هاجز در مصاحبه‌اي كه درباره سريال سرزمين كهن و سري سوم اين سريال با او شده گفته است:
  قرار بود سري سوم در 10 قسمت ساخته شود. مي‌دانستيم كه مي‌توانيم به اندازه كافي در لوكيشن‌هاي مختلف فيلمبرداري كنيم. با توجه به اين‌كه همه اين موجودات از موزه بريتانيا بيرون مي‌آيند فرصت خوبي بود تا ما به اسطوره‌شناسي بپردازيم و اسطوره‌ها را نيز وارد داستان كنيم. براي ساخت سريالي چون دوران كهن تازه نگهداشتن سريال كار چندان ساده‌اي نيست. اين‌كه يك موجود ماقبل تاريخ وارد دنياي امروز شود و به مردم حمله كند و ميان مردم بگردد، موضوعي نيست كه بتوان آن را تا چند قسمت ادامه داد. اگر در چنين داستاني نتوانيم تغييرات جانبي ايجاد كنيم موفق نخواهيم شد. در يك سريال 10 قسمتي شما براحتي قادر خواهيد بود به 2 يا 3 داستان در طول سريال بپردازيد.ما نيز دقيقا همين كار را كرديم.
  او درباره انتخاب سارا پگ در سريال چنين توضيح داده است:
  سارا كاملا در شناخت و شناسايي موجودات عجيب و غريب تخصص داشت. وجود او در سريال واجب بود. او اطلاعات زيادي داشت كه مي‌توانست به كاتر كمك كند. شخصيت او در طول 10 قسمت جا افتاد و او كم‌كم وارد ماجرا‌ها و داستان شد.
  آدرين هاجز در پاسخ به اين پرسش كه آيا در نوشتن فيلمنامه همكاري داشته است يا خير، ‌گفته است: سيناپس هيچ قسمتي از سريال را من ننوشتم، ‌اما ويرايش نهايي فيلمنامه‌‌ها من بود. در برخي قسمت‌ها من بازنويسي فيلمنامه را با توجه به موقعيت آن انجام مي‌دادم. همه نويسنده‌ها كار خود را بخوبي انجام دادند و همه شايستگي خود را نشان دادند.
  نوشتن متن فيلمنامه براي اين سريال كار بسيار سختي بود. سيناپس‌هاي زيادي براي سريال نوشته شد. گاهي اوقات براي يك قسمت 3‌پيش‌نويس نوشته مي‌شد كه سومي با اولي كاملا متفاوت بود. ما مدام به دنبال اين بوديم تا موجودات ما قبل تاريخ جذابي را پيدا كرده و به داستان اضافه كنيم. انتخاب هم كار ساده‌اي نبود. بايد موجوداتي را به سريال وارد مي‌كرديم كه جذابيت كافي را براي جذب مخاطب داشته باشند. خيلي از اين موجودات خسته‌كننده به نظر مي‌رسيدند و نمي‌توانستيم از آنها استفاده كنيم. در آخر حتي موجوداتي وارد سريال شدند كه خطرناك نبودند و خطري براي انسان نداشتند و فقط به صورت گله‌اي حركت مي‌كردند.
  وي درباره ويژگي‌هاي سري سوم سرزمين كهن، گفت: به نظر من سري سوم در مقايسه با دو سري قبل بلندپروازانه‌تر ساخته شد و تغييرات جديدي داشت. به نظر من سري سوم نسبت به دو سري قبل، قويتر بود.
  تمپل كانر، محقق جواني است كه در گروه تجسس سريال دوران كهن بازي دارد. اندرو لي‌پات بازيگر نقش كانر، جوان متولد 1979 است كه در هر سه سري سريال دوران كهن در نقش كانر بازي مي‌كند. او سابقه بازيگري در بسياري از سريال‌هاي تلويزيوني در بي.بي.سي را دارد.
  وي در مصاحبه با شبكه tvscoop درباره پيش‌بيني‌اش درباره موفقيت سريال دوران كهن قبل از آغاز بازي‌اش، گفت: مي‌دانستم كه كار متفاوتي است و چندان ساده نيست.
  فكر كردم با وجود ساخت مستند همگام با دايناسور‌ها چه نيازي به ساخت اين سريال بود. حتي زماني كه فيلمنامه را خواندم دليل اصلي را نفهميدم. حتي فكر كردم كاري كم‌هزينه است، اما زماني كه همه بازيگران در جريان كار قرار گرفتيم تازه متوجه شديم چه كار بزرگي را قرار است انجام دهيم. وقتي كار پخش شد همه آن را با سريال دكتر هو مقايسه مي‌كردند. هر دو سريال با موضوع سفر در زمان ساخته شدند و اما داستان و محتوا متفاوت بود. سريال دوران كهن داراي جنبه آموزشي نيز هست و سعي دارد بيننده را تا حدودي با موجودات پيش از تاريخ آشنا كند.
  او كار كردن در فضاي موزه بريتانيا را خيلي هيجان‌انگيز توصيف كرد و گفت: ضمن اين‌كه در برخي اوقات ما شب‌ها هم فيلمبرداري داشتيم كه براي من هيجان‌انگيز بود.
  براي من فيلمبرداري در شب خيلي رومانتيك بود.من هميشه در تخيلاتم فيلمبرداري در چنين فضايي را تصور مي‌كردم. همه در اين شرايط هيجان‌زده بودند بخصوص در شب اول. من پيش از اين هيچ وقت در موزه بريتانيا نبودم.
  در حاشيه
  - سريال دوران كهن در سال 2008 نامزد دريافت جايزه بهترين سريال و بهترين جلوه‌هاي ويژه از مجموع جوايز بافتا شد.
  - در آوريل امسال مطبوعات از قرار داد ساخت فيلم دوران كهن ميان استوديوي برادران وارنر با ايمپاسيبل پيكچرز كمپاني سازنده سريال دوران كهن خبر دادند. گفته شده كه جمعي از بازيگران انگليسي در اين فيلم نقش اصلي را بازي خواهند كرد.
  - هزينه ساخت اين سريال مبلغي غيرمتعارف است. در حالي‌كه در انگلستان به طور متوسط براي ساخت يك سريال داستاني دقيقه‌اي حدود 50 ميليون پوند هزينه مي‌شود براي ساخت اين سريال دقيقه‌اي يك ميليون پوند هزينه شد.
  - اين سريال با تبليغات وسيع و گسترده‌اي در سراسر انگلستان پخش شد.در بيلبورد‌هاي تبليغاتي در سطح شهر عكس‌هاي اين سريال پخش شد. در سري دوم نيز پوستر‌هايي از فيلم تهيه شد كه تصاوير موجودات ماقبل تاريخ با ابعاد بزرگ بر روي آن چاپ شده بود. 10. کاربر مقابل پست peta عزیز را پسندیده است:


 11. Top | #66
  ati
  هم اکنون آفلاین میباشد

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  121
  لايك كرده
  61
  نوشته ها
  1,681
  می پسندم
  3,595
  مورد پسند : 506 بار در 149 پست
  نوشته های وبلاگ
  2

  Post Tapejara

  دايناسورها ** تاپيك جامع **


  طبقه بندي علمي
  سلسله : Animalia
  شاخه : Chordata
  رده : Sauropsida
  طبقه : Pterosauria
  زير طبقه : Pterodactyloidea
  خانواده : Tapejaridae
  جنس : Tapejara
  معناي اسم : مخلوق ديرينه
  دوران زمين شناسي : Cretaceous
  محدوده زماني : بين 132 تا 100 ميليون سال قبل
  محدوده مكاني زندگي : شمالي شرقي برزيل  دايناسورها ** تاپيك جامع **


  طول : بيش از 1 متر
  طول سر : بيش از 30 سانتيمتر
  طول بال هاي باز شده : حدود 5 تا 6 متر
  تغذيه : ماهي خوار
  وزن : فسيل جانور حدود 50 كيلو
  دندان ها : منقار بزرگ و قدرتمند
  توليد مثل : تخم گزار
  ساير اطلاعات : اين موجودات در حقيقت سوسمار هاي پرنده اي بودند كه تا كنون در سه نوع شناسائي شده اند نوع اول : داراي دم كوتاهي بوده اند . اين پرنده ها داراي تاجي استخواني و بزرگ بشكل نيم دايره كه محدوده بالا و پشت سر آن را پوشش مي داده بوده است .

 12. 4 کاربر پست ati عزیز را پسندیده اند .


 13. Top | #67

  کاربر ارشد

  کاربر ارشد


  حیوان خانگی
  در حال حاضر فقط گربه
  محل سکونت
  استکهلم(جزیره پریان دریایی)
  لايك دريافتي
  67
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  4,359
  می پسندم
  5,004
  مورد پسند : 288 بار در 108 پست

  Exclamation ‌اشتباه ‌محاسباتي ‌دانشمندان: دايناسورها چندان هم بزرگ نبودند

  دايناسورها ميليون‌ها سال پيش بر زمين حكومت مي‌كرده‌اند. آنها را همواره غول پيكرترين موجودات زنده‌اي مي‌دانند كه زمين به خود ديده است. بيش از 2 قرن است كه دانشمندان و بخصوص ديرينه شناسان پرده از رازهاي بيشمار اين حيوانات برداشته‌اند. چنين موجوداتي برخلاف آنچه ممكن است از ظاهر امر پيدا باشد، حيواناتي اجتماعي و حتي تاحدودي احساساتي بوده‌اند.

  دايناسورها ** تاپيك جامع **
  سال گذشته گروهي از دانشمندان آمريكا با بررسي دقيق الگوي برجاي مانده از ردپاي گروهي از دايناسورها به اين نتيجه رسيدند كه آنها هنگام زندگي در مجاورت يكديگر، حركات خاصي انجام مي‌دادند كه بدون شك ريشه در نوعي حس اجتماعي بودن دارد. تحقيقاتي از اين نوع همواره براي ديرينه‌شناسان جذاب بوده است. اكنون نيز برگ ديگري از اين دفتر ورق خورده است. ديرينه‌شناسان در تازه‌ترين كشفيات خود از دنياي دايناسورها به اين نتيجه رسيده‌اند كه اين حيوانات ممكن است در مقايسه با آنچه همواره مطرح بوده است از جثه ريزتري برخوردار بوده باشند؛ احتمالي كه در صورت قطعيت يافتن مي‌تواند به ايجاد تحولي تاريخي در فرآيند مطالعه و شناخت دقيق اين موجودات پيچيده منجر شده و حتي به بازنگري جديدي درباره نظريه‌هاي مربوط به چگونگي زندگي و انقراض نسل آنها بينجامد.
  اگر سري به كتاب‌هاي درسي يا نمودارهاي نصب شده در كلاس درس يا آزمايشگاه‌هاي تحقيقاتي مدارس و دانشگاه‌ها بزنيد، احتمالا تصاويري از دايناسورها را مي‌بينيد كه براي نشان داده شدن بهتر ابعاد و وزن‌شان، آنها را در برابر چندين اتوبوس به صف شده يا گروهي از انسان‌ها به تصوير كشيده‌اند، اما احتمالا بزودي تمامي ‌اين تصاوير و نمودارها جاي خود را به مقياس‌هاي بهتر و منطقي‌تري مي‌دهند. دايناسورها همواره در فيلم‌ها بخصوص در مجموعه فيلم «پارك ژوراسيك» در قامت موجودات ترسناك و عظيم‌الجثه‌اي به تصوير كشيده شده‌اند و هميشه چنين تصور شده است كه به دليل جثه بسيار بزرگ خود با حركت در طبيعت خسارات جدي به مناطق اطراف خود وارد مي‌كرده‌اند. اكنون و بر اساس گزارش مطالعاتي گروهي از ديرينه شناسان كه در نشريه معتبر جانورشناسي منتشر شده است، گونه‌هاي زيادي از اين حيوانات از اندام و ساختار بدني به مراتب كوچك‌تري نسبت به تصورات اخير دانشمندان برخوردار بوده‌اند. دانشمنداني كه از مدت‌ها پيش فسيل دايناسورها را مورد مطالعه قرار داده‌اند به اين نتيجه رسيده‌اند كه اشتباهات قابل توجهي در مدل‌سازي رايج دايناسورها روي داده و درباره جثه بسيار درشت اين حيوانات اغراق شده است. دانشمندان با استفاده از پيشرفته‌ترين نرم‌افزارهاي رايانه‌اي به مدل‌هاي جديدي براي دايناسورها و تراكم بدني آنها دست يافته‌اند و درباره يكي از غول‌پيكرترين دايناسورهاي تاريخ يعني Apatosaurus louisae معتقدند اغراق عجيبي صورت گرفته است. در گذشته وزن اين دايناسور حدود 38 تن تخمين زده شده بود، اما تازه‌ترين مدل‌سازي‌هاي صورت گرفته، نشان مي‌دهد اين دايناسور تنها 18 تن وزن داشته است كه اين كاهش قابل توجه، خود نشان دهنده ابعاد به مراتب كوچك‌تر اين دايناسور است. از آن گذشته، تحقيقات جديد ديرينه شناسان نشان مي‌دهد وزن دايناسور غول پيكري همچون Giraffatitan برخلاف آنچه قبلا برآورد شده بود، چيزي حدود 16 تن است.
  گري پاكارد از ديرينه شناسان دانشگاه دولتي كلرادو در آمريكا مي‌گويد: بيش از ربع قرن است كه ديرينه شناسان از مدل‌هاي آماري رايج براي برآورد وزن كلي دايناسورها و ديگر حيوانات عظيم‌الجثه‌اي از اين دست استفاده كرده‌اند. با اين حال با بررسي دوباره داده‌هاي بايگاني شده و تطابق آنها با نمونه‌برداري‌هاي مربوط به فسيل‌ها و هرگونه سرنخ ديگري درباره دايناسورها توانسته‌ايم اين نكته را نشان دهيم كه در حقيقت درباره ابعاد و وزن دقيق دايناسورها اشتباهاتي صورت گرفته است. اكنون به اين نتيجه رسيده‌ايم كه دايناسورها احتمالا نصف وزني را داشته‌اند كه تاكنون تصور مي‌شد.
  اكنون و به واسطه انتشار نتايج اين تحقيق، دانشمندان بر اين باورند كه بايد روي سرنخ‌هاي جديد و مطمئني درباره ارائه نظريه‌هايي درخصوص زيست شناسي دايناسورها كار كرد. در اين خصوص طيف گسترده‌اي از مؤلفه‌ها از سوخت و ساز انرژي گرفته تا نيازهاي غذايي آنها و همچنين مسير حركتي اين جانوران مورد توجه ديرينه‌شناسان قرار گرفته است. دانشمندان دانشگاه كلرادو اين خطاي عجيب را اشتباه محاسباتي بزرگي عنوان مي‌كنند و معتقدند در صورتي كه چنين خطاي فاحشي صورت نمي‌گرفته است، تاكنون معماهاي بيشتري از زندگي دايناسورها و جانوران عظيم‌الجثه مشابه آنها حل مي‌شده است. از آن گذشته آنها بر اين باورند كه اغراق در ارائه‌اندازه و وزن دقيق دايناسورها مي‌تواند تأثيري منفي در ارائه نظريات درست و منطقي درباره جنبه‌هاي گوناگون زندگي آنها داشته باشد.
  مبناي تحقيقات جديد دانشمندان، اندازه‌گيري‌هاي دقيقي است كه به ساختار استخواني دايناسورها باز مي‌گردد؛ البته اين راهبردي است كه در گذشته نيز دانشمندان براي بررسي ساختار دايناسورها استفاده مي‌كرده‌اند. نكته جالب توجه درخصوص تكنيك جديد دانشمندان در برآورد وزن دقيق‌تر دايناسورها، درستي حيرت‌انگيز آن است. آنها براي نشان دادن اين درستي، با استفاده از مدل‌سازي‌هاي جديد خود وزن تقريبي فيلي را برآورد كردند و پس از اندازه‌گيري حيوان روي باسكول، عدد نشان داده شده با برآورد دانشمندان مطابقت كامل داشت، يعني رقم 9/5 تن. دانشمندان با استفاده از برآوردهايي از اين دست به نتيجه رسيده‌اند تصويري كه از گونه‌هاي مختلف دايناسورها در فيلم‌هايي همچون پارك ژوراسيك و دنياي گمشده و نظاير آنها ارائه شده، با اشتباهي فاحش همراه بوده و اين مساله مي‌تواند به شكل‌گيري تصوري نادرست از غول‌پيكرترين جانوران دوران گذشته زمين در ذهن مردم عادي منجر شود. اكنون دانشمندان به جلو نگاه مي‌كنند. آنها بر اين باورند كه بايد بازنگري كلي در دنياي دايناسورها داشت. اين بازنگري مي‌تواند به ارائه نظريه‌هاي تازه‌اي درباره چگونگي زندگي گونههاي مختلف اين جانوران و از آن مهم‌تر آغاز فرآيند انقراض نسل آنها منجر شود. انقراض نسل دايناسورها همواره براي بشر جاي پرسش و ترديدهاي فراواني داشته است. مهم‌ترين نظريه در اين خصوص برخوردهاي شديد شهاب سنگي با زمين است كه گفته مي‌شود دايناسورها در بازه زماني كوتاهي از ميان رفته‌اند. با اين حال اكنون كه مشخص شده است اين حيوانات از جثه‌اي به مراتب كوچك‌تر برخوردار بوده‌اند مي‌توان گفت احتمال وجود گزينههاي ديگري درخصوص علل از بين رفتن دايناسورها دور از ذهن نيست.
  واكنش دانشمندان و گروه‌هاي ديرينه شناسي در دانشگاه‌ها و مراكز مختلف تحقيقاتي جهان به اين يافته جديد يكسان نبوده است. گروهي بر اين باورند كه بايد براي رسيدن به نتيجه‌گيري درست و حساب شده، تحقيقات و نمونه‌برداري هاي بيشتري از فسيل اين جانوران صورت گيرد و نبايد شتاب‌زده عمل كرد؛ اما گروه‌هاي ديگري نيز كه شمارشان كم نيست بر اين باورند كه حالا نوبت به نگاه تازه‌اي به دايناسورها رسيده است. اين گروه‌ها بر اين عقيده‌اند كه شايد هم اكنون نيز براي ارائه نظريه‌هاي درست و منطقي درباره دايناسورها دير شده باشد، اما با استفاده از تحقيقاتي از اين دست و بهره‌گيري از فناوري‌هاي نوين بايد تصوير شفافي از اين جانوران ارائه كرد.

 14. 5 کاربر پست peta عزیز را پسندیده اند .


 15. Top | #68

  کاربر ارشد

  کاربر ارشد


  حیوان خانگی
  در حال حاضر فقط گربه
  محل سکونت
  استکهلم(جزیره پریان دریایی)
  لايك دريافتي
  67
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  4,359
  می پسندم
  5,004
  مورد پسند : 288 بار در 108 پست

  Unhappy ردپاي دايناسورها در کرمان در حال نابودي است

  شمال استان کرمان به عنوان موزه اي جامع از فسيل و آثاري از دايناسورها مورد بي توجهي قرار گرفته و ردپاي دايناسورهاي عصر "ژوراسيک" در روستاي"ده عليرضا" در حال تخريب است.
  دايناسورها ** تاپيك جامع **

  استان کرمان از ديرباز به علت شناسايي آثاري از فسيل مهره داران از دوره هاي مختلف به بهشت فسيل شناسي کشور مشهور بوده است.
  در جريان پى جويى دايناسورها توسط تيم مشترک ايران- برزيل در نواحى شمال کرمان نخستين آثار اسکلتى دايناسورها شامل يک دندان دايناسور گوشت خوار و قطعاتى از استخوانهاى نا معين در روستاهاي اطراف زرند مورد شناسايى قرار گرفت که بخشي از ردپاي اين دايناسور متعلق به 180 ميليون سال پيش در عصر "ژوراسيک" در شمال شهرستان زرند به دليل بي توجهي از بين رفته است.
  بررسى ردپاهاى دايناسور موجود در ناحيه زرند کرمان مشخص ساخت که اين آثار توسط دايناسورهاى گوشت خوار"تروپود" ايجاد شده است.
  تا کنون آثار دايناسورها در ايران محدود به تعدادى ردپا بوده است که در "دره نيزار" در شمال زرند کرمان، "بيدو" در شمال کرمان، از نواحى البرز، کرکوه يافت شده است.
  در جريان دومين پى جويى دايناسورها در ايران که توسط تيم مشترک ايران - برزيل در اواخر تابستان 1381 در نواحى شمال کرمان صورت پذيرفت نخستين آثار اسکلتى دايناسورها در ايران مورد شناسايى قرار گرفت.
  کارشناسان تا کنون توانسته اند در اين منطقه آثار فسيلهاي ماهي هاي "زره دار" متعلق به 365 ميليون تا 395 ميليون سال پيش مربوط به دوره اول زمين شناسي، آثار متعلق به دايناسورها، آثاري مربوط به دوره دوم 65 ميليون تا 195 ميليون سال پيش و فسيل پستانداران مربوط به دوره سوم زمين شناسي متعلق به 2تا 7 ميليون سال پيش را شناسايي کنند.
  کاوشهاي مجدد کارشناسان در اين مناطق سبب شد 2 رد پاي جديد متعلق به دوره ژوراسيک زيرين با قدمت 65 تا 495 سال پيش نيز در اين منطقه کشف شود.
  با توجه به اينکه رد پاي جديد نسبت به ردپايي که در گذشته کشف شده بود در لايه هاي زيرين زمين قرار گرفته است محققان معتقدند ردپاي جديد داراي قدمت بيشتري است.
  وجود فسيلها در ضخامتهاى مختلف و ترکيبهاي سنگ شناسى متنوع در شمال کرمان گسترش دارد و شمال استان کرمان را به بهشت ديرينه شناسان مبدل کرده است که متاسفانه تاکنون مورد توجه مسئولين مربوطه قرار نگرفته است.
  با پيداشدن رد پاي اين دايناسورها به همراه فسيل استخوان و تخم دايناسورها کارشناسان اميدوار به پيدا کردن راز زندگي اين موجودات در شمال استان کرمان شدند و هم اکنون بررسي ها در اين زمينه ادامه دارد.
  اين در حالي است که در چند روز گذشته خبر تخريب برخي از اين آثار به خصوص "ردپاي دايناسورها" در روستاي "ده عليرضا" موجب نگراني در زمينه نحوه نگهداري از اين آثار تاريخي و علمي شده است که در صورت اهميت دادن به آنها مي تواند در زمينه اکوتوريسم و توريسم علمي از اين آثار به عنوان يکي از مهمترين آثار تاريخي کشور استفاده کرد.
  معاون فني سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان کرمان در اين خصوص در گفتگو با مهر اظهار داشت: در گذشته فقط ابنيه و مواريث تاريخي مورد اهميت بود اما در سالهاي اخير اکوتوريسم نيز از جايگاه ارزنده اي در بحث گردشگري برخوردار شده است.
  وحيد موحدي تصريح کرد: در سال جاري با توجه ويژه مسئولان به اين آثار قرار شده است تاپايان سال جاري 22 اثر طبيعي از مناطق گردشگري استان ثبت ملي شود که يکي از اين اثار ردپاي داينوسورها در شهرستان زرند استان کرمان است.
  وي عنوان کرد: آثاربه جاي مانده از دايناسورها در استان کرمان به دليل ارزش تاريخي ميليون سالي از جايگاه ويژه علمي و تاريخي برخوردار هستند اما به دليل قرار گرفتن در معرض تغييرات جوي و بارش باران و برف و همچنين تخريبهاي ناخواسته توسط برخي از بازديد کنندگان دچار آسيب شده اند.
  وي با اشاره به لزوم مستند سازي اين آثار عنوان کرد: برخي از افراد فرصت طلب و سود جو نيز هميشه در کمين آثار تاريخي قرار دارند اما به دليل اينکه اين آثار هنوز به ثبت نرسيده اند تحت حفاظت قرار نگرفته اند.
  موحدي ابراز اميدواري کرد با به ثبت رسيدن اين آثار اقدامات امنيتي لازم براي حفظ اين مواريث تاريخي و علمي انجام شود.
  مسئول اکوتوريسم سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان کرمان نيز با اشاره به منحصر به فرد بودن اين آثار گفت: در چند روز گذشته که جهت بازديد از اين ردپا براي ساخت يک مستند از نقاط گردشگري استان کرمان به محل ردپاي دايناسورها سفر کرده بوديم متاسفانه شاهد تخريب يکي از رد پاها بوديم که به نظر مي رسد توسط افراد سود جو انجام شده بود.
  محمد جهانشاهي افزود: بخش عمده اي از پتانسيلهاي استان کرمان در زمينه مسائل زمين شناسي و جلوه هاي حيات بر روي کره زمين در گذشته است.
  وي عنوان کرد: استان کرمان به خصوص در مناطق شمالي يک موزه و ويترين بزرگ از انواع پديده هاي زمين شناسي است.
  جهانشاهي افزود: در بحث فسيل شناسي مهمترين آثار به جاي مانده از دايناسورها در کشور و خاورميانه در استان کرمان وجود دارد که حدود 4 دهه پيش توسط يک زمين شناس فرانسوي شناسايي شد و درسالهاي اخير 2 مرتبه نيز توسط يک گروه ايراني - برزيلي مورد کنکاش قرار گرفته است.
  وي گفت: متاسفانه يکي از اين رد پاها به صورت قابل توجهي تخريب شده و فقط رد 2 انگشت دايناسور باقي مانده است.
  وي اضافه کرد: اميدوار هستيم با ثبت اين اثر، اين آثار مورد محافظت قرار بگيرند زيرا که هم اکنون به دليل ثبت نشدن اين آثار هيچ اقدام قانوني نمي توان درجهت حفاظت از آنها انجام شود.

 16. 4 کاربر پست peta عزیز را پسندیده اند .


 17. Top | #69

  کاربر ارشد

  کاربر ارشد


  حیوان خانگی
  در حال حاضر فقط گربه
  محل سکونت
  استکهلم(جزیره پریان دریایی)
  لايك دريافتي
  67
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  4,359
  می پسندم
  5,004
  مورد پسند : 288 بار در 108 پست

  پیش فرض اين دايناسور با شترمرغ خويشاوند بوده ست!

  گروهي از دانشمندان آمريکايي با شناسايي پروتئيني که در بقاياي فسيلي دايناسورها و مرغهاي امروزي کشف شده نشان دادند که دايناسور تیرانوزاروس ركس از خويشاوندان مرغ و شترمرغ است.

  دايناسورها ** تاپيك جامع **


  محققان دانشگاه هاروارد و دانشگاه کاروليناي شمالي که نتايج يافته هاي خود را در مجله ساينس منتشر کرده اند با طرح فلسفه "اول مرغ متولد شد يا تخم مرغ" نشان دادند که اول دايناسور «تيرانوساروز رکس» متولد شده است!
  اين مختصصان با شناسايي پروتئيني نشان دادند که خشن ترين حيوان ماقبل تاريخ که بين 70 تا 65 ميليون سال قبل در آمريکاي شمالي مي زيسته است در سطح مولکولي جد سوسمار نيست و در عوض ساختار مولکولي آن شباهت بسياري به ساختار مولکولي مرغ و شترمرغ دارد. در حقيقت تاکنون اعتقاد براين بود که اين دايناسور از اجداد بي واسطه سوسمار است.
  اين دانشمندان با بررسي اين پروتئين کشف کردند که اين مولکول در اين دو گونه پرنده حضور دارد درحالي که در سوسمارها ديده نمي شود.
  اين دانشمندان در اين خصوص اظهار داشتند: "اکنون ما توانايي اثبات رابطه خويشاوندي ميان پرندگان و تيرانوساروز را داريم. ما تاکنون مي دانستيم که ساختار اسکلتي اين جانور شبيه به اسکلت سوسمارها است درحالي که اکنون مي دانيم از نظر ژنتيکي و مولکولي اين دايناسور شبيه به پرندگان است."

 18. 3 کاربر پست peta عزیز را پسندیده اند .


 19. Top | #70

  کاربر ارشد

  کاربر ارشد


  حیوان خانگی
  در حال حاضر فقط گربه
  محل سکونت
  استکهلم(جزیره پریان دریایی)
  لايك دريافتي
  67
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  4,359
  می پسندم
  5,004
  مورد پسند : 288 بار در 108 پست

  پیش فرض

  اولين فسيل دايناسور در ايران خرداد سال گذشته در مشهد كشف شده بود!
  بخشي از فسيل يک دايناسور در شمال مشهد کشف شد.عضو هيأت علمي گروه زمين شناسي دانشگاه پيام نور مشهد روز سه شنبه گفت: چندي قبل در سفر پژوهشي به ارتفـاعـات کلات براي جمع آوري نمونه هايي از آمونيت ها ، يک نمونه فسيل شامل چند مهره و دنده از دايناسوري در اين آمـونيت ها مشـاهده شد که بـا بررسي هاي انجام شده مشخص شد قدمت آن به 100 ميليون سال قبل يعني به اواخر دوره کرتاسه باز مي گردد .
  دايناسورها ** تاپيك جامع **
  به گزارش واحد مركزي خبر، عبدالمجيد موسوي نيا گفت: اين فسيل ها که درمجموع کمتر از10 درصد پيکر دايناسور است براي بررسي و تشخيص دقيق به دانشگاه مـونيخ آلمان ارسال شد و محققان اين دانشگاه پس از بـررسـي و تحقيق بـر روي قطعـات کشـف شـده ، اين دايناسـور را از نـوع پلسـيوزوروس ( plesiosaurus) شناسايي کردند. او گفت: تحقيق وبررسي براي کشف ديگر اجزاي احتمالي فسيل اين دايناسور و يا نمونه هاي مشابه درمنطقه کلات ادامه دارد.

 20. 2 کاربر پست peta عزیز را پسندیده اند .


صفحه 7 از 18 نخستنخست ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 17 ... آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. دايناسورها ** تاپيك جامع ** 2
  توسط بهناز در انجمن دایناسور ها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 23rd February 2011, 12:35 PM
 2. تاپيك جامع خاطرات شما از حيوانات
  توسط timotian در انجمن آرشیو
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 23rd December 2009, 06:55 PM
 3. ⌂⌂ تصاویر متحرک < تاپيك جامع > ⌂⌂
  توسط arezoo505 در انجمن گالری عکس
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 31st January 2009, 02:53 PM

Visitors found this page by searching for:

دایناسورها

حيوانات منقرض شده و دايناصورها

دایناسوردریایی گوشت خوار

تصاوير سنگواره پتروداكتيل

بزرگترین شیر و خرس نخستین حدودا تا چه اندازه بودند

اسپينوسوروس

تحقیق راجع به نوعی جاندار سخت پوش پالئوزوئیک

استگوسوروس

اندرو ليپات

دایناسور

تاریخچه ی دایناسورهاپارک ژوراسیکفسیل های تیرانوزاروسخشن ترین دایناسور هااولین پرنده دوره پالئوزوئيكپتروداکتیل دندان داردانواع دایناسور های ماقبل تاریخعكساز.تيرانوزاروسدایناصورتاریخچه ی دایناسور هادايناسورساراپودkrai فارسفسیل تیراناساروسدایناسور های تخم گزاردایناسور های گوشت خواردایناسورهای ژوراسیکفسیل های دایناسور هااندازه فیل و ماموتدایناسور کاکلی قطبیاسم دایناسورانفجار شهاب سنگ چکیسولاایا شترمرغ دایناسوراستحیوانات ماقبل تاریخ(دایناسورها)عكس اسكلت دايناسورگودال جزیره ی یوکاتان شهاب سنگتصاویر زمین شناسیتصاويردايناسورهاي ابيسلسله ورده وشاخه وراسته وخانواده كوسه هاتنبل زمینی غول‌پیکرچرا بعد از نابودی دایناسورها تعداد پرندگان و پستانداران زیاد شدآنکيلوسوراز تیرانوزاروس قویتر چه حیوانی استدايناصورهاتصاویرانقراض دایناسورهادوره پالئوزوئیکبزرگترین دایناسورهااسکلت ماهی هاجاندار دوره مزوزوئیکسنگواره های پتروداکتیلدایناسور همه چیز خوارتحقيقي در باره دايناسورقدرت انفجار شهاب سنگ ميليون سال قبلدایناسورها تولید مثل تصاویردایناسورجاندار سخت پوش دوره ی پالئوزوئیکعكس دايناصوراسکلت دایناسور دریاییطبقه بندی دایناسورهاعكس هايي از دا ينا سورهادایناصور های قبلیتصاویر متحرک کارتونی درباره دایناسور ها و فسیل هامتحرک دندان شمشیریدایناسوردریاییدایناسور علفخوار زیاددایناسورهای بزرگپارک شطرنج اجداتصاویر بقایای سالم جسد ماموت از هزاران سال قبلتصاویر ماموتهای مانده در یخنسبت قدرت بمب هیروشیما فىلم داىناسور تى-ركسکشف استخوان هاي 50 خزنده غول پيکر متعلق به 72 ميليون سال پيش در مکزيکانقراض پتروداکتیلعصریخبندان دایناصورخویشاوندی مرغ با دایناسوردايناسور ترياسهكليپات يونانيمنبع دایناسورهابازی دایناسورترسناکتصاویر از باقی مانده ی ماموت ها در زیر یخ های قطبیعلم متافيزيك در باره اسكلت دايناسورفسیل پرندگان دوره کرتاسهدینوفلیسهادروزاروس دايناسورتصاویردایناسورهای فیلم پارک ژورراسیکبزرگترین دایناسورهای گوشتخوار تاریخکشف دایناسور سالممعلومات در باره دیناسورکشف لاشه جانور شبیه دایناسور در ایرانتصاويردايناسورهافسیل های دایناسورهاdsungaripterusاستخوان دايناسورها تصاویرمتحرک کارتونی دایناسور انیمیشن خزندگان خونسرد دوران مزوزوئیکDinozauriفسیل دایناسور70میلیون سالhttp:persianpet.orgforumthread575-4.htmlدایناسورتیرانوزوروستحقیقدر مورد انقراض دایناسورها

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556