نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

Schizophrenia ( اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی )

This is a discussion on Schizophrenia ( اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی ) within the روانشناسی عمومی forums, part of the روانشناسی category; اسکیزوفرنی چیست ؟ اسـکیزوفرنی نـوعی بیــماری مــغزی جدی، مزمن و ناتوان کننده است. تقریباً یک درصد از جمــعیت طی دوره ...

 1. Top | #1
  ati
  هم اکنون آفلاین میباشد

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  121
  لايك كرده
  61
  نوشته ها
  1,681
  می پسندم
  3,595
  مورد پسند : 506 بار در 149 پست
  نوشته های وبلاگ
  2

  Unhappy اسکیزوفرنی چیست ؟

  اسکیزوفرنی چیست ؟

  اسـکیزوفرنی نـوعی بیــماری مــغزی جدی، مزمن و ناتوان کننده است. تقریباً یک درصد از جمــعیت طی دوره زندگی خـود به اسکیزوفرنی مبتلا می شوند.
  نام این بیماری در علم
  طب جدید به اسکیزوفرنی موجود می باشد که در علم طب سنتی از علائم این بیماری می توان استدلال بر بیماری سودا که یکی از بیماری های طحال می باشد نمود.
  اسکیزوفرنی به یک میزان بر زنها و مردها اثر می کند و طبق آمار گرفته شده بیـش از 2 میلـیـون آمریکایی امسال از این بیماری رنج می برند.
  این بیماری معمولاً در مردها زودتر و در سنین جوانی بروز می کند. اما در خانم ها در اواخر بیست سالگی و اوایل سی سالگی ایجاد می شود. کودکان بالای 5 سال نیز ممکن است به اسکیزوفرنی مبتلا شوند، اما بروز این بیماری قبل از دوره نوجوانی بسیار نادر است.
  تحقیقات و مطالعات روز به روز به سمت داروهای مطمئن تر و جدیدتری می رود و پرده از راز دلایل و عوامل پیچیده این بیماری برمی دارد.
  دانشمند برای آگاهی یافتن از اسکیزوفرنی از رویکردها و شیوه های مختلفی استفاده می کنند، از بررسی و مطالعه ژنتیک های مولکولی گرفته تا مطالعات جمعیتی.

  اسکیزوفرنی در سراسر جهان دیده می شود. شدت و جدیت علائم و وضعیت مزمن و ماندگار آن معمولاً در بیماران ایجاد از کار افتادگی و ناتوانی می کند. داروها و سایر روش های درمانی برای اسکیزوفرنی، اگر به طور مرتب و بنا بر تجویز استفاده شوند، می تواند به کاهش و کنترل علائم پریشان کننده بیماری کمک کند. اما، در برخی از افراد این دارو و درمان های شیمیائی کمک چندانی نمی کند و گاهی به خاطر عوارض جانبی این داروها یا سایر دلایل، درمان قطع می شود.
  حتی زمانیکه درمان موثر واقع شود، ایستادگی دربرابر نتایج بیماری از دست رفتن فرصت ها، ننگ حاصل از بیماری، باقیمانده علائم و عوارض جانبی داروهای شیمیائی باز هم برای بیمار مشکل ساز خواهد بود.

  علائم و نشانه های اولیه اسکیزوفرنی


  - ایجاد تغییرات پریشان کننده و حتی تکان دهنده در رفتار بیمار.
  - شروع ناگهانی علائم دیوانگی و جنون (مراحل پیشرفته اسکیزوفرنی).
  - کناره گیری و انزوای اجتماعی و ترد شدگی.
  - رفتار، گفتار و تفکرات غیرعادی.
  برخی از افراد فقط دچار یک مرحله دیوانگی و جنون می شوند؛ سایرین در طی زندگی خود مراحل مختلفی از آن را تجربه می کنند، اما در فاصله بین این دوران ها زندگی عادی دارند. گرچه افراد مبتلا به اسکیزوفرنی حاد، یا تداوم بروز علائم در فرد، معمولاً از عملکردهای عادی خود ریکاور نمی شود و برای کنترل علائم نیاز به درمان های طولانی مدت (در برخی از موارد) ترجیحا با داروهای
  گیاهی به علت بدون عارضه بودن آنها دارد.

  دیدگاه اسکیزوفرنی از دنیا


  - تحریف درک فرد از واقعیت
  - زندگی کردن در دنیایی که از توهمات و هذیان ها تحریف شده است، افراد مبتلا به اسکیزوفرنی همیشه احساس ترس، اضطراب و پریشانی می کنند.
  - خیال و توهمات
  - توهمات و خیال ها، اختلالات ادراکی است که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی معمولاً با آن دست و پنجه نرم می کنند. صداهایی که فرد می شنود می تواند وصف فعالیت های او باشد، گفتگو با کسی، هشدار از خطرات قریب الوقوع، و از این قبیل.
  - پندارهای بیهوده
  این پندارها می تواند موضوعات مختلفی داشته باشد. برای مثال، بیمارانی که از علائم نوع پارانوئید رنج می برند—که تقریباً یک سوم افراد مبتلا به شیزوفرنی را تشکیل می دهند—معمولاً تصور می کنند که تحت تعقیب اند یا کسی می خواهد آنها را فریب دهد، اذیتشان کند، به آنها سم بدهد، یا به آنها خیانت کند. این بیماران، ممکن است تصور کنند که خودشان، یا یکی از اعضای خانواده یا نزدیکانشان، در مرکز این آزار و اذیت قرار دارد. بعلاوه، هذیان بزرگی و عظمت که در آن بیمار تصور می کند فردی بسیار معروف و مهم است، نیز می تواند در اسکیزوفرنی اتفاق بیفتد.

  رفتارهای متداول اسکیزوفرنیک
  -
  اعتیاد به موادمخدر
  -
  اعتیاد به سیگار
  - تفکرات آشفته
  - شخصیتی بی تفاوت و بی احساس
  - تغییر رفتارهای \"نرمال درمقابل غیرنرمال\" (تغییرات رفتاری که می تواند در نتیجه همسازی داروها ایجاد شود).
  تصورات نادرست در مورد اسکیزوفرنی
  - بیماران اسکیزوفرنی دوشخصیتی نیستند
  - بیماران اسکیزوفرنی به طور کلی خشن نیستند


  اسکیزوفرنی و اقدام به خودکشی

  خودکشی یکی از خطرات جدی در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی است. برای افرادی که اقدام به خودکشی می کنند یا دیگران را به آن عمل تهدید می کنند، حتماً باید به دنبال مشاورات تخصصی بود. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی نسبت به کل اجتماع به میزان بسیار بیشتری ارتکاب به خودکشی می نمایند. به طور تقریبی، 10 درصد از افراد اسکیزوفرنی (به ویژه مردان جوان) دست به خودکشی می زنند. متاسفانه، پیشبینی این عمل در این بیماران بسیار دشوار است.

  درمان :

  برای درمان ابتدا برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری باید از مصرف انواع ترشیجات اعم از
  میوه ، غذا و لبنیات، شوری، عدس پرهیز کرده و سعی کند بر عکس علائمی که در بالا ذکر شد برخورد نماید و سپس شروع به مصرف داروهای موثر برای این بیماری کند.
  در ضمن برای بهبود روال درمان این بیمار اطرافیان سعی کنند تا بیشتر با بیمار گفت و شنود داشته باشند و حتی الامکان از گوشه نشینی و در فکر فرو رفتن بیمار جلوگیری به عمل آورند.
  لینک ذیل داروی مربوط به درمان این بیماری می باشد، اما برای درمان مطمئن تر و اطلاع بیشتر از میزان بیماری بهتر است با ما تماس بگیرید.


 2. 5 کاربر پست ati عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  10
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,061
  می پسندم
  869
  مورد پسند : 136 بار در 27 پست

  پیش فرض

  در واقع و به زبان ساده تر در تایید پست بسیار جالب ati عزیز بد نیست این را بگویم که افراد اسکیزوفرن در دنیای خیالی خودشان زندگی می کنند و هر روز ارتباطشان با زندگی و اشخاص واقعی پیرامونشان کم و کمتر می شود.

  عملکرد جنون آمیز این افراد (به زعم ما ) به دلیل زندگی در محیط غیر واقعی است که ساخته ذهن آنهاست و
  آنها در یک فضای ذهنی و با اشخاص ذهنی زندگی می کنند آنها تحت تاثیر فرامینی هستند که واقعا آنها را باور دارند مثل دستوری که در دنیای واقعی معلمی به شاگردش می دهد .

  بعضی از انسانهای نخبه هم به این بیماری دچار بوده اند مانند ونکوک ولی بیشتر این فراد به دلیل ضریب هوشی بالا ( به سختی )می توانند دنیای واقعی و غیر واقعی را از هم تمیز بدهند ( عدم توانایی در این جداسازی است که باعث می شود ما یک اسکیزوفرن را مجنون بدانیم .)

  دوستانی که فیلم ذهن زیبا را دیده باشند بهتر متوجه این مطلب می شوند که دنیای ذهنی اسکیزوفرن ها برای بیمار به همان اندازه واقعی است که دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم برای ما واقعیت دارد .
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)**************************

  باران باش
  مپرس كه پياله هاي خالي از آن كيست

 4. 3 کاربر پست yalda عزیز را پسندیده اند .


 5. Top | #3
  ati
  هم اکنون آفلاین میباشد

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  121
  لايك كرده
  61
  نوشته ها
  1,681
  می پسندم
  3,595
  مورد پسند : 506 بار در 149 پست
  نوشته های وبلاگ
  2

  Post اسکیزوفرنی و افسردگی ریشه ژنتیکی دارند

  دو بیماری ذهنی افسردگی و اسکیزوفرنی که تاکنون دانشمندان تصور می‌کردند کاملاً از هم مجزا هستند دارای پایه مشترک ژنتیکی هستند.


  Schizophrenia ( اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی )


  دانشمندان در سه مطالعه مختلف متوجه شدند افسردگی و اسکیزوفرنی علل ژنتیکی دارند. نتایج این بررسی می‌تواند روش‌های درمانی جدیدی را برای معالجه میلیون‌ها بیمار افسرده در سراسر جهان به ارمغان بیاورد.

  نتایج این بررسی‌ها نشان داد دو بیماری ذهنی که تاکنون دانشمندان تصور می‌کردند کاملاً از هم مجزا هستند دارای پایه مشترک ژنتیکی هستند.

  این بیماری‌ها سالانه نزدیک به 2 میلیارد دلار در بخش سلامت برای دولت کشور انگلیس هزینه به همراه دارد.

  در طی سه بررسی جداگانه که روی نزدیک به 15 هزار بیمار دچار بیماری‌های ذهنی و اسکیزوفرنی و نزدیک به 50 هزار انسان سالم انجام شد مشخص شد مهم‌ترین عامل ابتلای انسان‌ها به این گونه بیماری‌های ذهنی و مغزی دلایل ژنتیکی است و مهم‌ترین دلیل ابتلا را باید در ریشه‌های ژنتیکی جست‌وجو کرد.

  در این بررسی‌ها که نتایج آن در نشریه Nature به چاپ رسیده است همچنین مشخص شد همین ژن‌ها یکی از مهم‌ترین عوامل ابتلای انسان به بیماری ‌افسردگی و یا بیماری جنون و دیوانگی است.

  اگر چه این تحقیقات هنوز راهی برای ایجاد داروهای مؤثر برای درمان این گونه بیماری‌ها باز نکرده است اما به دانشمندان این امکان را می‌دهد تحقیقات خود را روی حوزه‌های خاصی محدود کنند و به این طریق سریع‌تر بتوانند برای درمان این بیماری‌ها داروهای جدید تولید کنند.

  «مایکل اودونووان» پروفسور روانشناسی در مرکز پزشکی کادیف گفت: پی بردن به این مطلب که ژن‌ها عامل مهمی در بروز بیماری اسکیزوفرنی و افسردگی هستند بسیار برای ما جالب توجه بود. به این ترتیب ما متوجه شدیم این بیماری‌ها با هم مرتبطند و به همین دلیل می‌توان بر این اساس به فکر روش‌های درمانی جدید برای این دوبیماری باشیم.

  توماس اینزل مدیر مرکز سلامت ذهنی در مریلند آمریکا که در قسمتی ازاین تحقیق شرکت داشت گفت: اگر ژن‌ها عامل بروز این دوبیماری باشند شاید بتوان گفت این دوبیماری از نوعی ناهنجاری که در مغز شکل می‌گیرد سرچشمه می‌گیرند.

  تقریباً یک‌درصد جمعیت کره زمین بی‌بیماری اسکیزوفرنی دچار می‌شوند. این بیماری از نوع مزمن بوده و نیاز به درمان‌های طولانی مدت دارد. تخمین زده می‌شود برای درمان بیماران اسکیزوفرنی سالانه 2 میلیارد دلار در کشور انگلستان هزینه می‌شود. بیماری افسردگی ذهنی هم نوعی اختلال روحی روانی است که باعث تغییر حالت افراد، سطح فعالیت و انرژی آن‌ها می‌شود و بعد از مدتی بیماران توانایی خود را برای انجام اعمال روزانه خود از دست می‌دهند. این گونه بیماری‌ها حتی خطر خودکشی را نیز در میان مبتلایان افزایش می‌دهند و از این جهت بسیار خطرناک محسوب می‌شوند.

 6. 2 کاربر پست ati عزیز را پسندیده اند .


 7. Top | #4

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  گربه ( الان ندارم ولی بزودی حتما)
  محل سکونت
  تهران ، شهران
  لايك دريافتي
  12
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,932
  می پسندم
  6,255
  مورد پسند : 178 بار در 56 پست

  Post چرا علائم شیزوفرنی در نوجوانی بروز می‌کند؟

  چرا علائم شیزوفرنی در نوجوانی بروز می‌کند؟

  محققان جان هاپکینز می‌گویند؛ مکانیسم‌هایی را شناسایی کرده‌اند که ریشه در دو تغییر غیرطبیعی در آناتومی مغز دارند و علت بروز شیزوفرنی و نیز علت این که چرا علائم آن تا قبل از نوجوانی بروز نمی‌کند را تشریح می‌کنند.
  به گزارش ایسنا، ‌هر نوع آناتومی تحت تاثیر ژنی شناخته شده موسوم به "disc1" هستند که شکل جهش یافته آن اولین بار در یک خانواده اسکاتلندی با سابقه شدید ابتلا به شیزوفرنی و اختلالات روانی مرتبط با آن شناسایی شد.
  به گفته پژوهشگران؛ این یافته‌ها می‌تواند به کشف راه‌های جدید برای درمان، پیشگیری یا تغییر این اختلال یا علائم آن منجر شود.
  محققان در این مطالعات که شرح آن در مجله «نیچر نوروساینس» به چاپ رسیده نقش ژن disc6 را در شکل‌گیری ارتباطات بین سلولهای عصبی مورد آزمایش قرار دادند. در بسیاری از مطالعات مشخص شده که شیزوفرنی نتیجه ارتباط غیرطبیعی بین این سلولهاست. در واقع علائم این بیماری که عموما بلافاصله پس از نوجوانی بروز می‌کنند و زمان سازماندهی مجدد ارتباطات بین سلولهای عصبی این ایده را تایید می‌کنند.
  محققان می‌گویند؛ ارتباطات بین نورونها دائما در طول حیات شکل گرفته و دوباره از بین می‌روند. وقتی این فرآیند به درستی صورت نگیرد، می‌تواند یکی از دلایل بروز شیزوفرنی باشد.

 8. 5 کاربر پست owtana عزیز را پسندیده اند .


 9. Top | #5

  کاربر فعال

  کاربر فعال


  محل سکونت
  Armenia-Yerevan
  لايك دريافتي
  2
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  97
  می پسندم
  21
  مورد پسند : 33 بار در 17 پست

  Post Schizophrenia ( اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی )

  معرفی
  شیزوفرنی یک بیماری مزمن و تضعیف کننده مغز است. این حالت ممکنست باعث شود شما کاملاً از مردم و فعالیت های جهان کناره گیری کرده و به دنیایی از اوهام و واقعیت های مجزا بپردازید.
  شیزوفرنی یک نوع بیماری روحی است که در آن فکر تخریب می شود و برداشت انسان از واقعیت غیر عادی می گردد. جنون یکی از نشانه های عملکرد نامرتب مغز است. این بیماری تقریباً 1% جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. شیزوفرنی در مردان نوعاً در سنین ده سالگی تا بیست سالگی روی می دهد. در بانوان، شروع شیزوفرنی در سنین 20 سالگی یا اوایل 30 سالگی است.
  معمولاً هیچ درمانی برای شیزوفرنی وجود ندارد اما از طریق ارتباط نزدیک با یک روانپزشک یا متخصصین سلامت مغزی شیزوفرنی با موفقیت کنترل می شود- به خصوص در صورت تشخیص سریع خوشبختانه به کمک داروهای جدیدتر همچنان این اختلال هر چه بیشتر قابل کنترل می شود.
  علائم

  علائم شیزوفرنی شامل موارد زیر است:
  · توهم- اعتقادات شخصی که مبتنی بر واقعیت نیستند، از قبیل سوء ظن به اینکه مورد آزار واقع شده اید یا بر علیه شما توطئه چینی شده است.
  · توهمات عجیب- به عنوان مثال اعتقاد به اینکه افراد مریخی مغز شما را کنترل می کنند.
  · توهم بینایی، شنیداری- دیدن يا شنيدن چیزهایی که واقعیت ندارند، به عنوان مثال صداهای خیالی .
  · ناسازگاری
  · بی احساس بودن یا نشان دادن نامناسب احساسات
  · احساس شدید به تحت نظر بودن
  · اشکال در عملکرد در کار یا موقعیتهای اجتماعی
  · انزوای اجتماعی
  · مشکل داشتن با سلامتی شخصی
  · حرکت های غیر هماهنگ و دست و پا چلفتی
  عموماً، شیزوفرنی موجب پیشروندۀ آهسته تخریب در توانائی عملکرد در نقشهای مختلف به خصوص در شغل یا زندگی شخصی می شود. علائم شیزوفرنی بسیار متنوع هستند. شخص ممکنست در مواقع مختلف به طور مختلفی رفتار نماید. او ممکنست بسیار مشوش یا پریشان باشد یا در یک حالت از خود بیخودی، بیحرکت، بدون پاسخقرار گیرد، یا در بسیاری از مواقع رفتار عادی داشته باشد. علائمی که به طور پیوسته و پیشرفته اتفاق می افتد ممکنست اشاره به شیزوفرنی داشته باشد.
  به طور عمومی، شیزوفرنی علائمی دارد که در سه دسته منفی، مثبت و شناختی تقسیم بندی می شوند.
  علائم منفی

  علائم منفی در شروع بیماری روی می دهد و ممکنست شخص فکر نکند که به درمان احتیاج دارد. به این دلیل منفی نامیده می شوند که اشاره به فقدان رفتاری یا ویژگی شخصیتی دارند. علائم منفی عموماً همراه با تخریب آرام عملکرد است که منجر به فعالیت اجتماعی کمتر می شود. چنین علائمی ممکنست شامل موارد زیر باشد:
  · احساسات کند(فقدان ابراز)
  · احساسات نامناسب(خندیدن به هنگام مشاهده صحنه های خطرناک)
  · تغییر در کلام(صحبت کردن به صورت یکنواخت و کند)
  علائم مثبت

  علائم مثبت شامل توهم بینایی – شنیداری و توهم در افکار می شود. این موارد مثبت نامیده می شوند چون به رفتاری اشاره می کنند که به شخصیت افزوده می شود.
  · توهم بینایی و شنیداری: توهمات بینایی و شنیداری وقتی اتفاق می افتند که شما چیزهایی حس می کنید که وجود ندارند. شایع ترین توهم در شیزوفرنی شنیدن اصوات است. شما ممکنست در مکالمه با صداهایی باشید که هیچکس دیگر نمی شنود. یا ممکنست شما حس کنید که آن صداها راهنمائی هایی به شما می دهند که چه کاری انجام دهید. توهمات دیداری شنیداری ممکنست منجر به صدمه زدن به دیگران گردد.
  · توهم در افکار: توهمات در افکار عقاید شخصی سرسختانه هستند که در واقعیت وجود ندارند. شایع ترین نوع شیزوفرنی، شیروفرنی بدبینی (paraniod) است که در آن شما افکار غیر منطقی دارید که دیگران قصد آزار شما را دارند یا اینکه بر علیه شما توطئه چینی می کنند. به عنوان مثال، برخی افراد مبتلا به شیزوفرنی ممکنست اعتقاد داشته باشند که تلویزیون رفتارهای آنها را هدایت می کند یا اینکه نیروهای خارجی افکار آنها را کنترل می کنند.
  علائم و نشانه های شناختی

  این علائم نافذتر از علائم مثبت و منفی هستند. علائم ادراکی ممکنست شامل موارد زیر باشد:
  · مشکل در فهم اطلاعات ورودی
  · مشکل در توجه
  · مشکلات حافظه ای
  اشتباهات در تشخیص شیزوفرنی

  شیزوفرنی ممکنست به تنهایی یا توام با سایر حالت های روانپزشکی یا پزشکی باشد. اشتباه در شناخت شیزوفرنی و ارتباط آن با سایر بیماریهای ذهنی بسیار فراوان است. واقعیت های زیر کمک به روشن شدن این مساله می کنند که کدامیک شیزوفرنی است و کدامیک نیست:
  · شیزوفرنی با تجزیه شخصیت یا چند شخصیتی بودن یکسان نیست. چند شخصیتی بودن یک اختلال جداگانه و نادر می باشد.
  · با وجود آنکه برخی افراد دارای شیزوفرنی گرایشهای خشونت آمیزی دارند، بیشتر آنها چنین رفتاری ندارند خیلی از آنها به داخل خود فرومی روند تا اینکه با دیگران مباشرت کنند.
  · هر کسی که رفتار بدبینانه یا بی اعتمادی دارد شیزوفرنی ندارد. برخی افراد اختلال شخصیتی بدبینی دارند و آن عبارتست از بدبینی یا بی اعتمادی به دیگران بدون دیگر ویژگی های شیزوفرنی.
  · هر کسی که صداهایی می شنود دارای شیزوفرني نیست برخی افراد دارای افسردگی ممکنست صداهایی بشنوند. شنیدن صداها ممکنست ناشی از یک بیماری پزشکی جدی یا از اثرات دارو باشد.
  استفاده از مواد مخدر و شیزوفرنی

  با وجود آنکه استفاده از مواد مخدر یکی از علائم شیزوفرنی نیست، استفاده از مواد مخدر در افراد دارای شیزوفرنی شایع تر است. نیکوتین شایعترین ماده مخدر مورد استفاده در افراد دارای شیزوفرنی است. تخمین زده می شود که 75درصد تا 90درصد افراد دارای شیزوفرنی سیگار می کشند، در مقایسه با یک چهارم کل جمعیت معمول متأسفانه برخی از مواد مخدر از قبیل امفتامین، کوکائین و ماری جوانا، می توانند علائم شیزوفرنی را بدتر کنند. مواد مخدر دیگر، مانند نیکوتین می توانند با داروهای شیزوفرنی تداخل داشته باشند.
  علل

  با وجود آنکه محققین اعتقاد دارند که عامل ژنتیکی در شیزوفرنی نقش بازی می کند، آنها هنوز علت یا علل شیزوفرنی را نیافته اند. در مقایسه با 10درصد افرادی که یک فرد نزدیک خانواده شان بیماری شیزوفرنی دارد، حدود 1درصد کل جمعیت دچار شیزوفرنی می شوند. ساختار ناشناخته یا شیمیایی غیرعادی مغز ممکنست به ایجاد بیماری کمک کند.
  چه موقع باید به دنبال توصیه های پزشکی بود

  شیزوفرنی در ماهیت خودش، غالباً بیماری نیست که شخص احتمال داشته باشد که داوطلبانه به دنبال درمان باشد. برای شخصی که شیزوفرنی دارد، توهمات بینایی و شنیداری و توهمات در افکار خود را واقعی می پندارد و اغلب اعتقاد دارد که به کمک پزشکی نیاز ندارد. اگر شما عضوی از خانواده یا دوست شخصی هستید که علایم احتمالی شیزوفرنی یا یک بیماری دیگر را نشان می دهد، ممکنست لازم باشد خودتان آن فردی باشید که او را برای بررسی به یک متخصص پزشکی می برد. به علاوه، افراد دارای شیزوفرنی بیشتر احتمال خودکشی دارند، بنابراین اگر شخص محبوب شما در مورد اقدام به خودکشی سوال می کند، سریعاً به دنبال کمک پزشکی باشید.
  غربالگری و تشخیص

  پیش از تشخیص شیزوفرنی، احتمالاً پزشک شما سایر عواملی که ممکنست علائم شیزوفرنی را ایجاد کنند بررسی می نماید. ممکنست سایر بیماری های مغزی یا فیزیکی علت هایی شبیه به شیزوفرنی ایجاد کنند.
  پزشک شما می خواهد با خانواده شما و تاریخچه پزشکی شما به بحث بپردازد و یک بررسی فیزیکی انجام دهد. پزشک شما ممکنست نمونه های خون یا ادرار شما را بخواهد تا ببیند داروها، مواد مخدر یا یک بیماری فیزیکی دیگر سبب بروز علائم شیزوفرنی در شما نباشد.
  در میان بیماری های مغزی دیگر که ممکنست نسبتاً شبیه شیزوفرنی باشند می توان از افسردگی اختلال دو قطبی، جنون های (psychoses) دیگر و استفاده از الکل یا مخدرهای دیگر را نام برد همچنین ممکنست بیماری های فیزیکی از قبیل عفونت ها، سرطان ها، اختلالات سیستم عصبی، اختلالات تیروئیدی و اختلالات سیستم ایمنی می تواند موجب علائم جنون آمیز شود. جنون همچنین می تواند عارضه جانبی برخی داروها می باشد.
  درمان

  داروهای ضد جنون، که داروهای neuroleptics نیز نامیده می شوند، اساس درمان را تشکیل می دهند. تا سال 1990، داروهای ضد جنون در کنترل علائم مثبت بیش از علائم منفی مؤثر بودند. نسل جدید داروهای ضد جنون مدیریت مؤثرتری برای علائم مثبت و منفی را تأمین می کند.
  این داروهای ضد جنون شامل clozapine(Clozaril)،risperidone(Risperdal)، olanzapine(Zyprexa)، quetiapine (Seroquel)، ziprasidone(Geodon) وaripiprazole (Abilify) می شوند.
  مطابق انجمن دیابت آمریکا، برخی داروهای ضد جنون می توانند خطر دیابت، چاقی و بالابودن فشار خون را افزایش دهند. به این دلیل، افرادی که Clozaril، Risperdal، Zyprexa، Seroquel، Geodon یا Abilify را مصرف می کنند باید توسط پزشکان به دقت تحت نظر و آزمایش قرار گیرد.
  افراد سیگاری ممکنست به دوزهای بالاتری از داروهای ضد جنون احتیاج داشته باشند چرا که نیکوتین با این داروها تداخل دارد.
  داروهای ضد جنون جدیدتر آثار جانبی کمتری دارند. به عنوان مثال، برای اغلب مردم دیسکنزی تأخیری(tardive dyskinesia (TD)) با داروهای جدید کمتر از داروهای قدیمی روی می دهد.
  TD منجر به حرکات غیر ارادی دهان، لب ها، زبان و دیگر اعضاء بدن می گردد. از دیگر عوارض جانبی داروهای قدیمی، تداخل با داروهای دیگر، احتمال صرع و کاهش تعداد گلبولهای سفید را می توان نام برد. داروهای جدید پیشرفت چشمگیری در درمان شیزوفرنی بازی می کنند و باعث عدم وابستگی بیشتر و کیفیت بالاتر زندگی برای بسیاری از افراد دارای شیزوفرنی شده اند. به طور کلی، هدف درمان توسط داروهای ضد جنون کنترل مؤثر علائم در کمترین دوز ممکن می باشد. دارو و دوز مناسب از فردی تا فرد دیگر به شدت تغییر می کند. حتی با درمان خوب ممکنست بیماری شما عود کند علی رغم اینکه به دارو درمانی ادامه می دهید ولی داروها ممکنست فرکانس عود کردن ها را کاهش دهد.
  عدم استفاده از داروها مشکل ساز است.

  با وجود آنکه داروهای نسل جدید عوارض جانبی کمتر و نرخ پذیرش بهتری دارند، عدم پذیرش برنامه زمانبندی داروئی یک مشکل اساسی باقی می ماند. متاسفانه، برخی از افراد دارای شیزوفرنی به توصیه های درمانی خود عمل نمی کنند و وجود هر گونه مشکلی را انکار می کنند. طبیعت این بیماری مانع از کمک گرفتن این افراد و اینکه خودشان به تنهایی به برنامه درمانی عمل کنند می گردد.
  درمان های غیر دارویی

  با وجود آنکه درمان دارویی درمان اصلی برای کاهش علائم می باشد، بسیاری از افراد دارای شیزوفرنی از درمان های غیر داروئی بهره می گیرند. این درمان ها عبارتند از:
  · درمان فردی:
  شناخت درمانی به این صورت است که یک درمانگر به شما کمک می کند نحوه برخورد با افکار و شرایط ایجاد کننده اضطراب را یاد بگیرید و خطر عود بیماریتان را کاهش دهید. شما ممکنست یادبگیرید که الگوهای منفی افکار و رفتارتان را تحت کنترل قرار دهید. بیماری شما می تواند در زندگی روزمره تان، کارهایی که افراد بدون شیزوفرنی در نظر دارند را مشکل تر سازد. متخصص درمان شناسی همچنین می تواند به شما کمک کند تا از برنامه دارویی خود پیروی کنید.
  · درمان خانوادگی:
  هر دو شما و اعضاء خانواده تان می توانید از درمانی که حمایت و آموزش را برای خانواده ها مهیامی کند، بهره گیرید. چنانچه اعضاء خانواده شما بیماری شما و شرایط ایجاد کننده اضطراب را که ممکن است باعث عود بیماری شوند را درک کنند و به شما کمک کنند تا به برنامه داروئی خود عمل کنید، در اینصورت شما شانس بیشتری برای پیشرفت خواهید داشت. به طور عکس، اگر خانواده شما از شما دوری جویند و کمتر شما را درک کرده و بیشتر از بیماری شما انتقاد کنند، شما به خوبی عمل نخواهید کرد.
  · توانبخشی:
  آموزش مهارتهای اجتماعی و شغلی لازم برای زندگی مستقل، بخش مهمی از درمان می باشد. به کمک یک درمانگر، شما می توانید مهارتهای اجتماعی از قبیل بهداشت خوب، آشپزی و مسافرت را فرابگیرید. افراد دارای شیزوفرنی که تحت برنامه های آموزشی مهارتهای اجتماعی یا مشاغل قرار می گیرند- و به آنها کمک می شود تا شغلی پیدا کنند و شغلشان را حفظ کنند- در مقایسه با افرادی که مهارت های اجتماعی و شغلی را دریافت نمی کنند، بهبود بیشتری در علائم خود تجربه می کنند.
  امروزه افراد کمی که دارای شیزوفرنی هستند به بستری شدن دراز مدت در بیمارستان نیاز دارند چرا که افراد بیشتری به دارو درمانی یا شکل های دیگر درمان پاسخ مثبت می دهند.
  مهارتهای لازم برای مواجهه با بیماری:

  برای افراد خانواده و دوستان فرد مبتلا به شیزوفرنی، مواجهه با بیماری ممکن است شامل درگیری قابل توجه از نظر زمان و کوشش باشد.
  گروه های حمایتی

  گروه های حمایتی که شامل متخصصین مراقبت های بهداشتی، خانواده، دوستان و محلی برای عبادات مذهبی است می تواند جزء با ارزشی از شبکه حمایت اجتماعی گسترده تری باشد.
  گروه های حمایتی، افراد، خانواده ها و دوستانی که با مشکلات سلامتی مختلف فیزیکی یا فکری درگیر هستند را گردهم می آورد. گروه های حمایتی شیزوفرنی فرصتی فراهم می سازد که افراد می توانند در مشکلات مشترکشان سهیم باشند و به یکدیگر یاری رسانند.
  از پزشکتان درباره گروه های حمایتی که ممکن است در مجامع شما وجود داشته باشد سوال کنید. گروه سلامت محلی، کتابخانه عمومی، دفترچه راهنمای تلفن و اینترنت نیز می توانند منابع خوبی برای یافتن یک گروه حمایتی در محله شما باشد.
  پیگیری

  شما به عنوان عضوی از خانواده یا دوست کسی که شیزوفرنی دارد می توانید تفاوت عمده ای در موفقیت درمان ایجاد کنید. استفاده از داروهای ضد سایکوز مهمترین درمان شیزوفرنی است. همچنانکه روشهای غیر دارویی نیز از اهمیت خود برخوردارند. از طریق کمک به شخص دارای شیزوفرنی جهت حفظ برنامه دارویی و تداوم آن مانع از عود بیماری می شود. در مورد رفتارهای غیرعادی یا علائم عود بیماری که ممکنست نیاز به توجه سریع پزشکی احتیاج داشته باشد هوشیار باشید. به خاطر داشته باشید که حمایت مثبت و تشویق می تواند بسیار بهتر از انتقاد و فشار موثر باشد.
  مترجم دکتر نازنین دریاباری
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)هرگز فراموشت نمی کنم:(((((((((((((((

 10. 3 کاربر پست mony عزیز را پسندیده اند .


 11. Top | #6

  کاربر فعال

  کاربر فعال


  محل سکونت
  Armenia-Yerevan
  لايك دريافتي
  2
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  97
  می پسندم
  21
  مورد پسند : 33 بار در 17 پست

  پیش فرض

  تعریف : Schizophrenia ( اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی ) یک بیماری سخت و مضمن و عاجز کننده ی ذهن و عقل است . علائم آن مانند شنیدن صداهایی از درون ، تصور اینکه دیگران ذهن او را می خوانند و افکار او را کنترل می کنند و یا می خواهند به او صدمه بزنند ، می باشد . رفتار در هم ریخته ی بیمار می تواند بصورت زوال مغز و یا یک نوع وحشت زدگی و یا بهت زدگی باشد . با وجود اینکه درمانها می توانند بسیاری از دردها و رنج های این بیماری را از بین ببرد اما بعضی از علائم تا آخر عمر با بیمار خواهند بود . تقریبا از هر پنج نفر فقط یک نفر بصورت کامل بهبود میابد .
  Schizophrenia در مردان و زنان تقریبا بصورت مساوی شایع است و معمولا با بلوغ دیررس یا پیری زودرس ظاهر می شود . علائم این بیماری در زنان شاید تا دهه ی دوم و یا سوم زندگیشان مخفی بماند .
  علائم :
  اولین علائمی که خود را نشان می دهند ، مغشوش و گیج و منگ شدن و همچنین تغییر در رفتار است . کنار آمدن با علائم شیزوفرنی می تواند برای خانواده و افراد نزدیک بیمار چالش انگیز باشد . علائم شیزوفرنی را می توان به سه دسته ی مثبت (Positive) ، منفی (negative) و علائم در هم ریختگی (Disorganized) تقسیم کرد .
  نشانه های مثبت به آنهایی گفته می شود که خود را بصورت آشکار نشان می دهند مانند توهم و هذیان .علائم منفی ، علائمی هستند که پنهان می مانند و خود را نشان نمی دهند مانند احساساتی بودن . علائم مربوط به اغتشاش و درهم ریختگی خود را با ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران ، نداشتن درک صحیح از محیط و احساسات و حرکات آرام و تکراری نشان می دهند .
  روان پریشی های شدید و اتفاقی که یصورت ناگهانی به بیمار حمله ور می شوند نشان دهنده ی حاد بودن درجه ی بیماریست .
  روان پریشی حالتی خاص از اختلال در روان است که علامت آن توهم ، اختلال در ادراک و هذیان است . و نتیجه ی آن ناتوانی در تشخیص واقعیات از وهم و خیال است . از دیگر نشانه های بیماری انزوای اجتماعی و گوشه گیری است .صحبت ها و افکار و رفتار غیر عادی نیز شامل این علائم می شوند .
  بعضی از مردم فقط یکی از علائم روان پریشی را دارند اما بعضی دیگر بسیاری از آنها را تا آخر عمر به همراه دارند . البته ممکن است برای مدت کوتاهی از بین بروند . در اینجا بعضی از علائم را توضیح می دهیم .
  اختلال در تشخیص واقعیت : درک واقعیت بصورت متمایز از آنچه دیگران درک می کنند . که می تواند عذاب آور و وحشتناک ، مضطرب و سردرگم کننده باشد . افراد مبتلا به شیزوفرنی ممکن است گاه و بی گاه تصاویر را دور و جدا از هم ببینند . دچار اختلال در حواس باشند و یا برای مدت طولانی بی حرکت یک جا بشینند . و یا اینکه دائما در حال حرکت ، هوشیار و گوش به زنگ باشند .
  توهم و خطاهای حسی : اختلال در ادراک که بی اساس رخ میدهد . این اختلال ها می توانند بصری (دیدنی) ، لمس کردنی ، چشایی ، بویایی و شنوایی باشند . شنیدن صداهای بی اساس مانند گفتوگوی چند نفر و یا شنیدن هشدار یک اتفاق غریب الوقوع و یا حتی صدایی که به فرد دستور میدهد که اصولا توهم هستند از این نوع خطاهای حسی می باشند . این خطاها زمانی رخ می دهند که محرک های حسی حاضر باشند اما خود فرد از آنها تصور اشتباهی دارد .به عنوان مثال فرد شاید صدای درهم شکستن امواج را با صدای تیر اندازی اشتباه بگیرد .
  هذیان : هعتقادات و تفکرات کاذب که بی اساس ، دور از عقل و ناپیوسنه هستند . هذیان در شکلهای مختلف رخ می دهد . در یک موقعیت پارانویی شخص ممکن است خیال های عذاب آوری داشته باشد . و احساس کند قرار است به او آسیبی وارد شود و یا علیه او توطئه کنند و یا حتی بخواهند او را مسموم کنند . هذیان می تواند شامل احساسات باشکوه نیز باشد مثلا شخص احساس کند که مشهور و مهم است . در شکل دیگر هذیان ، فرد احساس می کند که نوسط همسایه خود کنترل می شود و یا مردم در تلوزیون میخواهند به وی پیام ویژه ای بدهند .
  اختلال فکری در شیزوفرنی معمولا روی توانایی در تفکر تاثیر می گذارد و باعث ناتوانی در تمرکز می شود .
  مردم با شیزوفرنی شاید قادر به تشخیص این موضوع نباشند که چه چیزی مربوط به یک موقعیت هست و چه چیزی نیست . دور بودن افکار از منطق می تواند باعث بروز مشکلات در برقراری ارتباط با دیگران شود که این امر موجب انزوا می شود .
  مردم با شیزوفرنی اغلب رک و بی پرده و بی مزه سخن می گویند . واین باعث می شود آنها کمتر از احساسات خود صحبت کنند . دیگر علائم می تواند شامل نداشتن احساسات ، صحبت های یکنواخت و نکراری ، کم شدن ارتباط چهره ای مانند اخم کردن و یا لبخند زدن و یا سر تکان دادن ، انزوای اجتماعی ، چیزی برای گفتن نداشتن ،گذراندن روزها مثل هم و بدون فعالیت .
  علت :
  علت واحدی برای schizophrenia شناخته نشده است . بسیاری از بیماری ها به دلیل اختلالات ژنتیکی ، رفتاری و دیگر عوامل هستند که برای schizophrenia هم می تواند چنین باشد .
  Schizophrenia تقریبا ارثی است . مردمی که خوشاوندی با شیزوفرنی دارند ، بیشتر مستعد گرفتار شدن به آن هستند . یک بچه که پدر یا مادر آن شیزوفرنی دارند ، در مقایسه با دیگران 10 درصذ احتمال مبتلا شدن آن بیشتر است .
  درمان :
  شیزوفرنی ممکن است حالات مختلف داشته باشد و دلایل آن نیز نا معلوم است .متدها و روش های درمانی به دو صورت بالینی و تجربی ست . این دو روش بر پایه ی توانایشان در کاهش علائم شیزوفرنی و کمتر کردن احتمال بازگشت آنها انتخاب می شوند .
  بستری کردن : بستری کردن بیمار در مدتی که بیماری در وضعیت حاد قرار دارد ، واجب است . بستری زمانی واجب است که بیمار به علت داشتن تمایل به خودکشی و ناتوانی در مراقبت از خود در معرض خطر قرار می گیرد . همچنین برای درمان هذیان ، توهم و یا مشکلات ناشی از الکل و مواد مخدر ، بستری کردن امری اجباریست .
  درمان دارویی :
  Anti-psychotics یا داروهای ضد روان پریشی بسیار بهبود بخش هستند . آنها می توانند روان پریشی ها را کاهش دهند و به بیمار این فرصت را می دهند تا عملکرد بهتری داشته باشد . این داروها بهترین راه درمان موجود هستند . اما آنها شیزوفرنی را کامل درمان نمی کنند و تضمین کننده ی این امر نیستند که علائم پس از مدتی دوباره ظاهر نشوند . میزان مصرف هر دارو برای هر بیمار متفاوت است . اکثر افرادی که از شیزوفرنی رنج می برند ، زمانی که تحت درمان قرار می گیرند به یک بهبودی می رسند . اما درمان با دارو برای همه مفید واقع نمی شود . دسته بندی بیمارانی که با دارو بهبود میابند از آنهایی که نمی یابند قبل از شروع درمان کار بسیار دشواری است .
  داروهای ضد روان پریشی برای درمان شیزوفرنی مناسب هستند مخصوصا برای درمان توهم و هذیان اما شاید روی دیگر علائم تاثیری نداشته باشند . مثلا در درمان کاهش انگیزه و بیان احساسات بی تاثیرند . داروهای قدیمی ضد روان پریشی مانند Haloperidol و Chlorpromazine دارای عوارض جانبی بودند و این باعث دشوار شدن درمان می شد . اغلب با پایین آوردن دوز عوارض جانبی را کاهش می دادند . اما داروهای جدید مانند Olanzapine و Quetiapine و Risperidone دارای عوارض جانبی کمتری هستند . و مشکلات سابق را ندارند . زمانی که بیماری با افسردگی همراه می شود ، علائم تشدید می یابند که البته آنها نیز با تجویز ضد افسردگی ها برطرف می شوند . گاهی اوقات بیمار و خانواده ها از درمان با ضد روان پریشی ها احساس نا رضایتی می کنند . آنها از عوارض جانبی و اعتیاد آور بودن داروها احساس نگرانی می کنند . به هر حال این دارو ها اعتیاد آور نیستند و البته باعث شنگونی و خشنودی نیز نمی شوند .
  دیگر تصور اشتباه در مورد داروها ضد روان پریشی این است که آنها روی مغز تاثیر میگذارند و یا یک نوع حس زندانی شدن به آنها میدهد . این داروها اگر با دوز مناسب مصرف شوند به بیمار ضرری نمی رسانند و یا آزادی آنها را نمی گیرد . زمانی که درمان تازه شروع می شود ، این داروها اثر تسکین بخش خواهند داشت . و این موضوع می تواند مفید باشد . البته سودمندی این داروها فقط به علت تسکین بخش بودن آنها نیست . بلکه به علت توانایی آنها در کم کردن توهم ، بی قراری ، پریشانی و گم گشتگی و هذیان است .
  درمان با داروهای ضد روان پریشی ، خطر برگشت بیمار به حالت حاد بیماری را در آینده کاهش می دهد . اما حتی با این داروها نیز ممکن است بعد از مدتی بیمار به حالت اولیه برگردد . با این حال اگر مصرف داروها قطع شود ، وضعیت بسیار بدتر از حالت اولیه می شود . در بسیاری از موارد این سخن که می گویند مصرف داروها می تواند مانع بازگشت بیماری به حالت اولیه شود ، اشتباه است . بلکه فقط باعث کاهش شدت آن می شود . در شروع درمان داروها با دوز بالا تجویز می شوند و وقتی بیمار به یک بهبودی نسبی رسید دوز را کاهش می دهند . اگر در این مرحله علائم دوباره ظاهر شدند بطور موقتی دوز را افزایش می دهند تا شاید علائم بطور کامل از بین بروند .
  دلایل گوناگونی وجود دارد که چرا مردم به درمان شیزوفرنی پایبند نمی مانند . بیماران شاید به مریضی خود اعتقاد نداشته باشند و تصور کنند که سالم هستند . یا شاید بخاطر در هم ریختگی افکار میزان مصرف و ساعت مصرف را فراموش کنند . استفاده از تایمرهای ( زمان سنج ) الکترونیکی و یا مخلوط کردن دارو با عذا از راه هایی هستند که به بیمار در این مورد کمک میکنند . اعضای خانواده نیز در این امر می توانند مفید باشند .
  عوارض جانبی درمان :
  Anti psychotics یا داروهای ضد روان پریشی مانند همه داروها دارای عوارض جانبی هستند . در یک دوره کوتاه مدت مصرف عوارض شامل خواب آلودگی ، بی قراری ، گرفتگی عظلات ، خشک شدن دهان ، عرشه و لرزش و یا تار شدن تصاویر می باشد . اکثر این عوارض با کم کردن دوز و یا استفاده از داروهای دیگر می تواند برطرف شود .
  مصرف داروها در دراز مدت می تواند مشکلات جدی تری را ایجاد کند . TD یکی از این عوارض است . که اختلال در حرکات محسوب می شود . این اختلال ها بیشتر در اطراف دهان ، لب ها و زبان و بعضی وقت ها در قسمت های مختلف بدن مشاهده می شوند . ( می تواند شبیه به تیک های عصبی باشد ) این عوارض برای 15 تا 20 درصد افرادی که برای مدت طولانی تحت درمان قرار گرفته اند رخ می دهد . البته TD برای کسانی که مدت کوتاهی تحت درمان بودند نیز ممکن است اتفاق بیافتد . داروهای جدید خطر TD را کاهش دادند اما هنوز به صفر نرسیده است . به هر حال آنها می توانند باعث اضافه وزن شوند و اگر با دوز بالا مصرف شوند می تواند باعث انزوای اجتماعی و علائمی شبیه به Parkinson شود . ( بیماری که محمد علی کلی ، بوکسور آمریکایی نیز به آن مبتلاست )
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)هرگز فراموشت نمی کنم:(((((((((((((((

 12. 2 کاربر پست mony عزیز را پسندیده اند .


 13. Top | #7

  کاربر فعال

  کاربر فعال


  محل سکونت
  Armenia-Yerevan
  لايك دريافتي
  2
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  97
  می پسندم
  21
  مورد پسند : 33 بار در 17 پست

  پیش فرض

  شیزوفرنی از یک واژه یونانی گرفته شده و به معنای «ذهن منقطع» است. یک بیماری شناخته شده و مهم روان پزشکی که در ابتدا به ایجاد اختلال در ادراک فرد و سپس تغییر درک و تعابیر وی از واقعیات منجر می شود و در نهایت، عدم کارکردهای اجتماعی، خانوادگی و شغلی را در پی خواهد داشت.
  شخصی که به شیزوفرنی دچار است، معمولاً دچار اختلال در کارکرد دستگاه عصبی است و توهمات و تصورات غیرواقعی از اطراف خود پیدا می کند. این توهمات غالباً شنوایی و سمعی هستند.
  به رغم اینکه تصور می شود این بیماری بیش از هر موضوع دیگر، روی ادراک و شناخت شخص تاثیر می گذارد، اما اختلالات مزمن رفتاری و احساسی نیز در مبتلایان به این عارضه بسیار دیده می شود.
  بیماران مبتلا به شیزوفرنی، غالباً احتمال ابتلا به سایر بیماری های روان پزشکی را نیز دارند. پروفسور «ایگن بلویر»، روان پزشک آلمانی معتقد است دقیقاً همانند تصور عامه مردم و بر خلاف ریشه شناسی لغت، این بیماری را می توان چندشخصیتی نیز تعبیر کرد یعنی افرادی که با شخصیت فعلی خود در تعارض و درگیری هستند و ناچار برای فرار از شخصیت فعلی خود، رفتارهای روتین جدیدی برای خود می سازند.
  بیکاری، فقر، خودکشی، امید کم به زندگی و مشکلاتی از این دست بیش از هر نوع دیگر بیماری های روحی، در مبتلایان به شیزوفرنی دیده می شود ضمن اینکه ناکارآمد بودن درمان توسط روان پزشکان و بستری در کلینیک های اورژانسی برای انتقال شوک های الکتریکی به بیماران شیزوفرنی نیز احتمال بسیار بالایی در این دسته دارد. نشانه های بروز شیزوفرنی معمولاً در دو دسته مثبت و منفی یا خوش خیم و بدخیم تقسیم بندی می شود.
  نشانه های مثبت و طبیعی آن را می توان تصورات واهی، توهم های شنوایی و اختلالات فکری و تصمیم گیری برشمرد که معمولاً انواع معمولی بیماری های روحی هستند. اما نشانه های منفی معمولاً به حالاتی اطلاق می شود که در آنها از دست رفتن یا کم رنگ شدن ویژگی ها و توانایی های طبیعی انسان اتفاق بیفتد برای مثال احساسات خشک و بی روح، بی تفاوتی، فقر کلامی و حرکت نداشتن از جمله این حالات هستند. در مراحل بعدی نیز کاهش حافظه، میزان توجه به اطراف، کاهش قدرت حل مساله، از بین رفتن قدرت کارهای عملی و میزان درک و شناخت اجتماعی از جمله عوارض این بیماری محسوب می شوند.
  شیوع و رواج این بیماری اکثراً در آغاز سنین نوجوانی، بزرگسالی و در مردان بیشتر از زنان دیده می شود. در سال ۱۸۹۳ «امیل کراپلین»، یک روان پزشک آلمانی دیگر، نخستین کسی بود که تفاوت های بیماری روحی قبل از بلوغ و سایر بیماری های شناخته شده روان پزشکی را مطرح کرد. دسته بندی علمی شیزوفرنی در یک گروه خاص از بیماری های روحی به دلیل نبودن منابع علمی موثق و قابل استناد معمولاً در بین روان پزشکان و اهالی فن، مورد بحث و اختلاف بوده است. به رغم اینکه پس از سال ها تحقیق و بررسی، هنوز هیچ روان پزشک و استادی نتوانسته دلیل ریشه یی و اصلی بروز شیزوفرنی را دریابد و جایگاه تاثیرگذاری آن در مغز را به درستی تشخیص دهد، با این وجود مطالعه بیمارانی که برای این عارضه به پزشک مراجعه می کنند، نشان داده است آسیب پذیری های ذهنی و رویدادهای ناگوار زندگی شخصی مهمترین عوامل کلی ایجاد بیماری هستند. در مورد این آسیب پذیری های ذهنی نیز ژنتیک و عوامل اکتسابی به یک اندازه نقش دارند. بهترین مدلی که روان پزشکان توانسته اند برای توجیه بروز این بیماری معرفی کنند، مدل «استرس-ناتوانی» است که به شکلی علمی تر از سایر مدل ها، دلایل بروز بیماری را معرفی می کند. همین طور این تصور غالب وجود دارد که فرآیند توسعه سلول های عصبی و رشد آنها به ویژه در دوران جنینی یکی از عوامل موثر در بروز این بیماری باشد. در دوران بزرگسالی و جوانی، تصور می شود که کارکرد بیش از حد یا عدم کارکرد دوپامین در گذرگاه مزولیمبیک مغز باعث ایجاد شیزوفرنی شود. گذرگاه مزولیمبیک یکی از عبورگاه های عصبی مغز است که باعث ارتباط غشای سلولی ویژه یی در مخچه با سایر قسمت های مغز می شود. این گذرگاه مغزی، مامور ایجاد احساس لذت، تقدیر و خواهش است. تفاوت های معنی داری در ساختار مغزی کسانی که به شیزوفرنی مبتلا هستند با کسانی که این بیماری را ندارند دیده شده است. از طرف دیگر، کوچک و لاغر بودن ساختار مغز و همین طور افزایش میزان حفره ها و بطن های مغزی، دلیل ایجاد تفاوت های شخصیتی منجر به بروز شیزوفرنی می شوند.
  لازم به ذکر است "جان نش" ریاضیدان نابغه و برجستهٔ آمریکایی که در سنین جوانی به بیماری شیزوفرنی از نوع پارانویید مبتلا شد و بر اساس زندگی وی فیلمی به نام " ذهن زیبا "نیز ساخته شده است. کار مهم او معرفی مفهومی است که بعدها به تعادل نش معروف شد. کارهای او در گسترش نظریهٔ بازی‌ها (از شاخه‌های ریاضیات نوین) بسیار موثر بوده است.
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)هرگز فراموشت نمی کنم:(((((((((((((((

 14. کاربر مقابل پست mony عزیز را پسندیده است:


 15. Top | #8

  کاربر فعال

  کاربر فعال


  محل سکونت
  Armenia-Yerevan
  لايك دريافتي
  2
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  97
  می پسندم
  21
  مورد پسند : 33 بار در 17 پست

  پیش فرض

  اسکيزوفرنی ( جنون جوانی )
  جنون جوانی يک بيماری مزمن و اغلب ناتوان کننده روانی است . اين بيماری می تواند باعث شود که از مردم و فعاليتهای دنيای اطرافتان جدا بيفتيد و به دنيای هذيان پس رفت کنيد يا از واقعيت جدا بيفتيد.
  جنون جوانی نوعی از جنون است که يک اختلال تفکر محسوب مي شود و در آن تفسير واقعيت غيرطبيعی است. جنون نشانه ای از يک مغز آسيب ديده است. اين بيماری حدود ۱% جمعيت دنيا را مبتلا می کند . شايعترين سن ظهور آن بين ۱۳ تا ۲۵ سالگی است و در مردان زودتر از زنان اتفاق می افتد. در مردان جنون جوانی در سنين نوجوانی تا ۲۰ سالگی عموميت دارد. در زنان شروع بيماری مشخصاً در سالهای ۲۰ سالگي يا اوايل ۳۰ سالگی است.
  غالباً درمانی برای بيماری وجود ندارد، اما با کار مداوم با يک روانپزشک يا ساير کارشناسان بهداشت روانی اين بيماری مي تواند با موفقيت کنترل شود. خصوصاً زمانی که تشخيص زود هنگام داده شود. خوشبختانه، داروهاي جديد در حال قابل کنترل کردن بيشتر اين بيماری کم شناخته شده هستند.
  علايم و نشانه ها
  علايم و نشانه های جنون جوانی می تواند شامل موارد زير باشد :
  - هذيان : اعتقادات فردی که بر اساس واقعيت نيستند، مانند بدبينی در مورد اينکه عليه شما توطئه چينی می شود يا مورد آزار قرار می گيريد.
  - هذيانهای عجيب و غريب : مثلاً اعتقاد به اينکه مريخی ها افکار شما را کنترل می کنند.
  - توهم : احساس اشياء و چيزهايی که وجود ندارد، مانند تصور صداهای در هم و بر هم
  - فقدان احساس يا نشان دادن احساسات نامتناسب
  - اختلال عملکرد در محل کار يا موقعيتهاي اجتماعی
  - مشکلات بهداشت شخصی
  به طور کلی، جنون جوانی باعث کاهش تدريجی و پيشرونده توانايی کار در نقشهای مختلف، خصوصاً در شغل فرد و زندگی فردی می شود. علائم و نشانه های جنون جوانی به ميزان زيادی متغير است.
  يک فرد ممکن است در زمانهای مختلف به شکل متفاوتی عمل کند. ممکن است به شدت پرخاشگر و عصبی شود، يا دچار حالت کاتاتونيا ( حالت بدون حرکت، بدون پاسخ و شبه بیهوشی) شود، يا ممکن است اکثر اوقات رفتار طبيعی داشته باشد. علائم و نشانه هايی که حداقل به مدت ۶ ماه مداوم و پيشرونده هستند نشاندهنده جنون جوانی هستند.
  به طور کلی جنون جوای دارای علائم مثبت و علائم منفی است.
  علائم منفی
  علائم منفی ممکن است در اوايل بيماری اتفاق بيفتد و فرد ممکن است نداند که به درمان نياز دارد. علائم منفي عموماً همراه با اختلال تدريجی در عملکرد هستند و باعث می شوند کمتر اجتماعی باشيد. اين علائم می تواند شامل : بی احساسی / احساسات نامتناسب مانند ( خنديدن هنگام توصيف تصورات وحشتناک) و تغيير در صحبت کردن ( صحبت کند و يکنواخت )
  علائم مثبت
  علائم مثبت غالباً شامل توهم و هذيان است:
  - توهم : توهم زمانی اتفاق می افتد که چيزهايی را که وجود ندارند حس می کنيد. شايعترين توهم در جنون جوانی شنيدن صداهاست. ممکن است با صداهايی که هيچ کس ديگری نمی شنود گفتگو کنيد . يا ممکن است صداهايی را که شما را به انجام کاری تشويق مي کنند بشنوید. توهم ممکن است باعث آسيب رساندن به ديگران شود.
  - هذيان : هذيان عقايد متعصبانه فردی هستند که هيچ پايه واقعی ندارند ، شايعترين زير مجموعه جنون جوانی، جنون جوانی پارانوئيد ( بدبينانه ) است که در آن عقايد غير منطقی مبنی بر اينکه ديگران عليه شما توطئه مي چينند يا به شما آسيب می رسانند داريد. مثلاً بعضی افراد دچار جنون جوانی ممکن است باور داشته باشند که تلويزيون رفتارهای آنها را جهت می دهد يا نيروهای خارجی افکار آنها را کنترل می کنند.
  علتها :
  محققين هنوز علت يا علتهای جنون جوانی را شناسايي نکرده اند، گر چه معتقدند که عوامل ژنتيکی در اين بيماری نقش دارد. اختلالات ساختمانی شيميايی مخفی در مغز می تواند با ايجاد بيماری مرتبط باشد .
  جنون جوانی ممکن است به تنهايی يا همراه با ساير بيماريهای روانی يا طبی بروز کند.
  درک نادرست از جنون جوانی و ارتباط آن با ساير بيماريهای روانی فراوان است، حقايق زير می تواند به روشن کردن آنچه هست و آنچه نيست کمک کند :
  - جنون جوانی مشابه چند شخصيتی بودن نيست. اختلال چند شخصيتی يک وضعيت جداگانه و نادر است.
  - گرچه برخی افراد دچار جنون جوانی تمايل به خشونت دارند، اکثر آنها اين چنين نيستند.
  - بسياری از آنها به جای تقابل با ديگران در خود فرو می روند.
  - هر کسی که بدبين است يا رفتار خشنی دارد، دچار جنون جوانی نيست. برخی افراد اختلال شخصيت بدبينانه دارند، نوعی گرايش به مظنون بودن يا بی اعتمادی به ديگران، بدون ساير نمودهای جنون جوانی هر کس که صدايی را می شنود دچار جنون جوانی نيست. بعضی افراد افسرده هم ممکن است صداهايی بشنوند.
  - شنيدن صدا ممکن است در نتيجه يک بيماری خطرناک طبی يا به علت اثر داروها ايجاد شود.
  چه وقت بايد به دنبال توصيه پزشکي بود
  جنون جوانی غالباً بيماری نيست که فرد خودش به دنبال درمان برود. براي فردی که جنون جوانی دارد هذيانها و توهمات واقعی هستند و او غالباً تصور می کند که نيازی به کمک پزشکی ندارد. اگر شما يکي از اعضای خانواده يا دوست فردی هستيد که علايم محتمل جنون جوانی يا ساير بيماريهای روانی را نشان می دهد، می توانيد فردی باشيد که او را نزديک پزشک می بريد تا مورد بررسی قرار گيرد .
  غربالگری و تشخيص
  تشخيص زود هنگام و درمان جنون جوانی بسيار مهم است. پيش از گذاشتن تشخيص جنون جوانی، احتمالاً پزشکتان ساير علتهای محتمل علائم مطرح کننده جنون را رد خواهد کرد. احتمال دارد ساير بيماريهای روانی يا جسمی علايمی مشابه جنون جوانی ايجاد کنند.
  پزشک ممکن است سابقه خانوادگی و طبی شما را بخواهد و معاينه بدنی انجام دهد. در ضمن ممکن است آزمايش خون و ادرار نيز انجام دهد تا ببيند آيا داروها، سوء مصرف مواد و ساير بيماريهای جسمی عامل علايم شما هستند يا خير.
  در ميان ساير بيماريهاي روانی که حداقل تا حدی امکان دارد جنون جوانی را تقليد کنند، افسردگی، اختلالات دو قطبی، ساير انواع جنون و سوء مصرف الکل و ديگر داروها قرار دارد.
  احتمال دارد بيماريهای جسمی مانند عفونتهای خاص، سرطانها، اختلالات دستگاه عصبی، اختلالات دستگاه ايمنی و ساير بيماريها نيز بعضی علائم جنون را توليد کنند. از سوی ديگر جنون می تواند عارضه جانبی برخی داروها نيز باشد.
  اگر هيچ علت زمينه ای ديگر يافت نشود، پزشک تشخيص جنون جوانی را براساس علائم و شانه هايی که در بالا خلاصه شد، می گذارد.
  درمان
  درمانهای ضد جنون، که به نام نورولپتيک نيز گفته می شوند، سنگ بنای درمان هستند. تا سال ۱۹۹۰ داروهای ضد جنون بيشتر بر روی علائم مثبت اثر می کردند تا علائم منفی، نسل جديدی از داروهای ضد جنون اثرات بيشتری را بر روي هر دو نوع علائم مثبت و منفی می گذارد. اين داروهای ضد جنون جديد شامل کلوزاپين( کلوزاريل)، رسپيرودون (ريسپيردال) ، اولانزاپين (زيپرکس)، کوتياپين (سروکوئل)، زيپراسيدون (گئودون ) و آری پيپرازول ( آبيليفی ) هستند.
  براساس توصيه انجمن ديابت آمريکا، داروهای ضد جنون خاصی امکان دارد، خطر ديابت چاقی و افزايش فشار خون را افزايش دهند. به اين دليل، مطالعه ای در فوريه ۲۰۰۴ با عنوان مراقبت ديابت توصيه می کند که پزشکان بر وضعيت افرادی که کلوزاريل، ريسپردال، زيپرکس، سروکوئل، گئودون يا آبيلنفی مصرف مي کنند نظارت داشته باشند.
  مهارتهای سازگاری
  سازگاری با بيماری برای افراد خانواده و دوستان فردی که مبتلا به جنون جوانی است،
  می تواند تعهد زمانی و تلاش بسيار زيادی را باعث شود.

  گروههای حمايتی
  گروههای حمايتی می توانند بخشهای ارزشمندی از شبکه وسيعتری از حمايت اجتماعی باشند که شامل مراقبين بهداشتی، خانواده، دوستان و محلی برای عبادات مذهبی است.
  گروههای حمايتی مختلف افراد دوستان و خانواده را که با انواع مختلفی از مشکلات بهداشت روانی يا جسمی دست و پنجه نرم می کنند، گرد هم می آورند. گروههای حمايتی برای جنون جوانی مکانی را تأمين می کنند که افراد می توانند مشکلات شايع خود را درآن با هم سهيم شوند و حمايت مداومی برای يکديگر ايجاد کنند.
  از پزشک خود درباره گروههای کمک به خود که ممکن است در جامعه شما وجود داشته باشد سؤال کنيد. بخش بهداشت محلی تان، کتابخانه عمومی، دفترچه تلفن و اينترنت می تواند منابع خوبی برای يافتن يک گروه حمايتی در منطقه شما باشند.
  منبع : سایت پزشکان بدون مرز
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)هرگز فراموشت نمی کنم:(((((((((((((((

 16. Top | #9

  کاربر فعال

  کاربر فعال


  محل سکونت
  Armenia-Yerevan
  لايك دريافتي
  2
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  97
  می پسندم
  21
  مورد پسند : 33 بار در 17 پست

  پیش فرض

  Schizophrenia ( اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی )
  Schizophrenia ( اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی )
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)هرگز فراموشت نمی کنم:(((((((((((((((

 17. کاربر مقابل پست mony عزیز را پسندیده است:


 18. Top | #10

  کاربر فعال

  کاربر فعال


  محل سکونت
  Armenia-Yerevan
  لايك دريافتي
  2
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  97
  می پسندم
  21
  مورد پسند : 33 بار در 17 پست

  پیش فرض

  دوستان من سعی کردم تمام منابع رو بخونم اینایی که گذاشتم از همه جامع تر و مفید تر بودن. علت جستو جو ومطالعم در این زمینه اینه که یکی از دوستام دچار این بیماری شده و سعی دارم کمکش کنم. دعا کنید خوب بشه خیلی واسش نگرانم:(
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)هرگز فراموشت نمی کنم:(((((((((((((((

 19. 2 کاربر پست mony عزیز را پسندیده اند .


LinkBacks (?)

 1. 8th July 2012, 01:07 PM
 2. 3rd January 2012, 03:28 AM
 3. 28th December 2011, 12:37 PM
 4. 15th June 2011, 10:37 PM

موضوعات مشابه

 1. فکر کنم سگم شیزوفرنی گرفته!!!!
  توسط marjanz در انجمن آرشیو مشاوره بیماری های سگ
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 18th March 2010, 10:15 PM

Visitors found this page by searching for:

قرصseroquel

اسامي داروهاي اسكيزوفرني

شیزوفرنی و اسکیزوفرنی

تاثير seroquel بر نشانه هاي مثبت، ومنفي، شناختي، عمومي اسكيزوفرنيا: مقايسه اي با هالوپريدول

عوارض قرص سروکوئل

تفاوت اسکیزوفرنی باشیزوفرنی

عوارض داروی seroquel

عوارض داروی آری پیپرازول

تفاوت اسكيزوفرني و شيزوفرني

تفاوت اسكيزوفرني با شيزوفرني

قق رص ا رى پيبرازول اسکیزوفرنی و شیزوفرنی فرق شیزوفرنی با اسکیزوفرنیدارویSeroquelمصرف قرص seroquelتفاوت شيزوفرني و اسكيزوفرني چيست؟seroquelچیستقرص برای اسکیزوفرنی پارانوئید seroquelاسکیزوفرنی شیزوفرنیشیزوفرنی چیست؟دعا درمانی برای جنون جوانیقرص seroquel چیستدرمان شیزوفرنی پارانوئیدساختار مغزی اسکیزوفرنیعلایم اسکیزوفرنی و شیزوفرنیدعا براي شيزوفرنيفواید قرص seroquelخواص قرص seroquelحالت بدن پس از مصرف قرص اری پیپرازول 5seroquel چیستعوارض داروی serquelآری پیپرازولداروی seroquel چند ساعت تاثیر دارداساس بيماري شيزوفرني چيستعوارض دارو الانزاپین چیستموارد مصرف قرص اری پیپرازولایا بیماری اسکیزوفرنی ارثیاست یا اکتسابیسروکویلدرمان تیک های عصبیquetiapineچیستتفاوت بين اسكيزوفرني و شيزوفرني در چيستقرص seroquel چيست؟اسکیزوفرنی چیستseroquelقرصسراکويلداروی آری پیپرازولتمام قرصهایاسکیزوفرنیقرص الانزاپین چیستسراکوئل 25 موارد مصرف قرص seroquel شيزوفرني با اسكيزوفرني چه تفاوتي داردخواص درمانیseroquel 25موارد مصرف seroquelمورد استفاده از قرص seroquelقرص seroquelبیماریایا بیماری شیزوفرینی در ارتباط با دیگران خطری داردعوارض داروی الانزاپین چیست تصویر مزولیبیک آناتومیدیسکنزی تاخیری چیست؟عوارض آری پیپرازولقرص سروکوئل دوقطبیچيست seroquel اري پوپرازولفرق اختلال شخصیتی با شیزوفرنیتفاوت شیزوفرن با اسکیزوفرنیعوراض سراکوئلشیزوفرنی یا اسکیزوفرنی چیستعلائم شیزوفرنی و اسکیزوفرنی اسکیزوفرنی یا شیزوفرنیشیزوفرنی یا اسکیزوفرنیاثرات قرص seroquelمصرف قرصseroquelبیماری اسکیزوفرنی وشیزوفرنیمعنی شیزو فرنیآزمایشات جدید شوک درمانی اسکیزوفرنیفرق بین اسکیزوفرنی وشیزوفرنی چیست ؟شيزوفرن و اسكيزوفرنفرق اسکیزوفرنی وشیزوفرنی چیست؟دیسکنزی چیستاسكيزوفرني چيست وتفاوت آن باشيزوفرني چيستفرق شیزوفرنی با اسکزوفرنیداروی سراکوئل چیست؟بهترین قرص برای درمان شیزوفرنیشيزوفريني جيست موارد مصرف قرص quetiapine قرص داروی اری پیپرازول عوارض قرصseroquelاسامیداروهایاسکیزوفرنیفرق بین اختلال دوقطبی باشیزوفرنی چیستقرص آري پيپرازولدرمان بیماری شیزوفرندرمان دارویی اسکیزوفرنی کودکان چیست؟راه های درمان مریضی شیزو فرنیشیزوفنی چیستﻓﺮﻗﺒﻴﻦ اﺳﻜﻴﺰﻭﻓﺮ. ﻧﻲ ﺑﺎﺷﻴﺰﻭﻓﺮﻧﻲشیزوفرنی یا اسکیزوفرنعوارض قرص اري پيپرازولتفاوت بین اسکیزوفرنی و شیزوفرنیقرصseroqurl برای‏ ‏چیستمصرف قرص سروكويل

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556