نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

ساركوئيدوز

This is a discussion on ساركوئيدوز within the فارماکولوژی و بیوشیمی forums, part of the تالار علوم پایه category; ساركوئيدوز وضعيتي است كه باعث التهاب عمومي بدن مي گردد. توده هاي كوچكي (گرانولوم) در پاسخ به التهاب در قسمتهاي ...

 1. Top | #1
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  PersianPet*
  لايك دريافتي
  1102
  لايك كرده
  896
  نوشته ها
  3,054
  می پسندم
  5,375
  مورد پسند : 8,674 بار در 2,360 پست
  حالت من :
  My Mood
  Cheeky
  نوشته های وبلاگ
  7

  پیش فرض ساركوئيدوز

  ساركوئيدوز وضعيتي است كه باعث التهاب عمومي بدن مي گردد. توده هاي كوچكي (گرانولوم) در پاسخ به التهاب در قسمتهاي مختلف بدن شكل مي گيرند. ساركوئيدوز بيشتر از همه جا، ريه ها و غدد لنفاوي ناحيه قفسه سينه را درگير مي كند. علت واقعي ناشناخته است. در بسياري افراد، ساركوئيدوز مي تواند بدون انجام هيچگونه درمان خاصي بهبود يابد. هرچند كه در بعضي افراد نيز مزمن شده و درمان ضروري مي باشد.
  ساركوئيدوز چيست؟
  ساركوئيدوز وضعيتي است كه باعث التهاب عمومي بدن مي گردد. اين التهاب باعث مي شود تا توده هاي كوچكي (گرانولوم) در قسمتهاي مختلف بدن شكل گيرند. ساركوئيدوز بيشتر اوقات ريه ها و غدد لنفاوي ناحيه قفسه سينه را درگير مي كند (ساركوئيدوز ريوي). اگرچه مي تواند تقريبا هر قسمتي از بدن مثل چشمها، پوست، قلب، كبد، كليه ها، غدد لنفاوي، عضلات، بيني، سينوسها، مغز و اعصاب را درگير نمايد. در واقع وجود گرانولومهاي شكل گرفته در پاسخ به التهاب است كه باعث ايجاد علايم در قسمتهاي مختلف بدن مي گردد.
  چه چيزي باعث ساركوئيدوز مي شود؟
  علت واقعي ساركوئيدوز مشخص نيست. به نظر مي رسد كه ژنتيك در اين مساله دخيل باشد، زيرا اين مشكل در بعضي خانواده ها بيشتر مشاهده مي شود. اعتقاد بر اين است كه يك عامل عفوني يا برخي عوامل محيطي ممكن است باعث بروز ساركوئيدوز در فردي شوند كه نسبت به آن حساس است. اگرچه هنوز تاثير هيچ عفونت و يا عامل خاصي در بروز ساركوئيدوز، قطعي نشده است.
  چه كسي به ساركوئيدوز مبتلا مي شود؟
  ساركوئيدوز اختلال نسبتا نادري است و از هر 100000 نفر در انگلستان، 20-10 نفر به آن مبتلا مي شوند. اين بيماري در جنس مونث نسبت به جنس مذكر كمي بيشتر مشاهده مي شود. به طور شايعتر معمولا در سنين 40-20 سالگي براي اولين بار علايم ساركوئيدوز تشخيص داده مي شود. اگرچه ساركوئيدوز ممكن است افراد جوانتر و يا مسنتر را هم درگير نمايد. اين اختلال در سوئد و دانمارك شايعتر است.
  چه قسمتهايي از بدن در ساركوئيدوز بيشتر درگير مي شوند؟
  ساركوئيدوز مي تواند هر قسمتي از بدن را درگير نمايد. همچنين ممكن است بيشتر از يك قسمت بدن در يك زمان به اين بيماري مبتلا شود. o ريه ها شايعترين قسمتي هستند كه در ساركوئيدوز مبتلا مي شوند. از هر 10 نفر افراد مبتلا به ساركوئيدوز، در 9 نفر انها درگيري ريه ها ديده مي شود.
  o غدد لنفاوي چه در قفسه سينه و يا جاهاي ديگر بدن در 3 نفر از هر 4 نفر مبتلا، درگير مي شوند.o از هر 4 نفر، 1 نفر دچار مشكلات پوستي مي شود.
  o از هر 4 نفر، 1 نفر دچار مشكلات چشمي مي شود.
  o از هر 20 نفر، 1 نفر دچار مشكلات قلبي مي شود.
  o از هر 20 نفر، 1 نفر دچار مشكلات سيستم عصبي مي شود.o ساركوئيدوز ممكن است ساير قسمتهاي بدن مثل مغز استخوان، كبد، طحال، كليه ها، قلب، سيستم عصبي و كيسه صفرا را هم درگير نمايد.
  ساركوئيدوز چگونه ايجاد شده و پيشرفت مي كند؟
  تقریبا حدود نیمی از افراد مبتلا به سارکوئیدوز نمی دانند که به این بیماری مبتلا هستند. در این افراد، زمانی بیماری تشخیص داده می شود که به دلیل دیگری از قفسه سینه عکس رادیوگرافی گرفته شود. انها معمولا هیچ علامتی ندارند. از هر 10 نفر مبتلا در 4 نفر از آنها علایم اختلال، بسیار به سرعت و در عرض 2 هفته بروز می کند. به این حالت سارکوئیدوز حاد گفته می شود. معمولا سارکوئیدوز حاد پیش آگهی خوبی دارد و بدون درمان نیز بهبود می یابد.
  سندرم Löfgren نوعی از سارکوئیدوز حاد است که ترکیبی از اریتم نودوزا همراه با تورم یا بزرگی غدد لنفاوی
  که در عکس قفسه سینه دیده می شود، التهاب چشمها و درد مفاصل می باشد. این سندرم بسرعت ظاهر
  شده و اغلب بدون درمان خاصی بهبود می یابد.در سایر افراد، علایم آهسته تر و در عرض چند ماه بروز می کنند.
  به این حالت، سارکوئیدوز مزمن گفته می شود. علایم ممکن است با گذشت زمان بدتر شود و اغلب مداخلات درمانی مورد نیاز است.
  علایم سارکوئیدوز چیست؟
  علایم سارکوئیدوز در بین افراد مختلف، متفاوت می باشد. زیرا سارکوئیدوز می تواند بر سیستمها و قسمتهای زیادی از بدن تاثیر گذارد. علایم عمومی می توانند شامل تب، فقدان اشتها، احساس خستگی، کاهش وزن و درد مفاصل باشند. سایر علایم بستگی به محلی از بدن دارد که درگیر شده است.
  o ریه ها: شما ممکن است متوجه کوتاهی تنفس (به ویژه در زمان فعالیت)، سرفه، درد قفسه سینه و یا به طور نادر ممکن است سرفه خونی (هموپتز) داشته باشید.
  o غدد لنفاوی: انها ممکن است متورم شده و شما متوجه توده هایی در زیر بازو، در گردن و یا در کشاله ران شوید. پزشک ممکن است متوجه تورم غدد لنفاوی در ناحیه قفسه سینه در زمان مشاهده عکس قفسه سینه شما بشود.
  oپوست: شما ممکن است توده های کوچکی را درست در زیر پوستتان حس کنید. همچنین ممکن است یک راش (لکه) ارغوانی رنگ و برجسته بر روی بینی، گونه ها، چانه و گوشها ایجاد شود. به این لکه، lupus pernio گفته می شود.
  اریتم نودوزا نیز حالتی است که باعث ایجاد توده های قرمز و گردی اغلب در ساق پا می شود. این مساله ممکن است در واقع شروع بیماری سارکوئیدوز باشد و شایعترین نوع ضایعات پوستی در سارکوئیدوز می باشد.
  o چشمها: سارکوئیدوز می تواند باعث التهاب چشمها و در نتیجه تاثیر بر روی دید شما شود. چشمها معمولا قرمز و دردناک می شوند. اگر شما مبتلا به سارکوئیدوز هستید و علایم چشمی در شما بروز کرد، حتما به پزشک مراجعه کنید.
  o قلب: سارکوئیدوز باعث کند شدن کار قلب و یا منظم شدن ان می شود. آسیب به ریه ها که به علت سارکوئیدوز ایجاد شده می تواند تغییراتی در سمت راست قلب ایجاد کرده و ان را بزرگ نماید. این مساله می تواند در صورت عدم درمان باعث نارسایی سمت چپ قلب نیز شود. معمولا سارکوئیدوز باعث بزرگی قلب می شود که به ان کاردیومیوپاتی می گویند. این مساله به این معناست که قلب شما نمی تواند مثل قبل، قوی و موثر کار کند و به همین علت شما دچار تنگی نفس می شوید.
  o اعصاب: سیستم عصبی شما ممكن است به چندين روش در ساركوئيدوز درگير مي شود. اين بيماري مي تواند باعث بروز سردرد، مشكل در بلع، افتادگي صورت، نوعي مننژيت و مشكلات بينايي و شنوايي گردد. همچنين ممكن است بي حسي، احساس مورمور كردن و خواب رفتگي در صورت، دستها و پاهاي شما ايجاد شود. در موارد نادر حتي ممكن است تشنج و يا سكته نيز بروز كند.
  o كليه ها:‌ ساركوئيدوز تاثير زيادي بر روي كليه ها دارد و با بالا بردن سطح كلسيم خون، باعث بروز سنگه كليه مي گردد.
  o كبد و طحال:‌اين ارگانها ممكن است بزرگ شوند. اين مشكل در مواقع نادري مي تواند باعث مشكل در انعقاد خون و در نتيجه بروز كم خوني شود.
  چگونه ساركوئيدوز تشخيص داده مي شود؟
  نوع بررسيهاي صورت گرفته توسط پزشك براي تشخيص ساركوئيدوز بستگي به اين دارد كه كدام قسمت از بدن شما دچار التهاب شده است.
  آزمايشاتي كه براي بررسي درگيري ريه ها و قفسه سينه صورت مي گيرد:عكس راديولوژي قفسه سينه و سي تي اسكن:
  اگر پزشك به درگيري ريه هاي شما شك كند، تصميم به گرفتن عكس راديولوژي قفسه سينه و يا سي تي اسكن براي بررسي بيشتر ناحيه قفسه سينه مي گيرد.
  آزمون هاي عملكرد ريه:‌
  به شما ممكن است توصيه شود كه آزمون عملكرد ريه يا اسپيرومتري انجام دهيد. اسپيرومتر وسيله اي است كه مقدار هوايي كه شما از ريه هايتان خارج مي كنيد را اندازه مي گيرد.
  بيوپسي ريه:‌ براي قطعي كردن تشخيص، در بيشتر موارد از محل التهاب در ريه ها، نمونه گيري (بيوپسي) انجام مي شود. اين كار در ريه ها، معمولا از طريق عبور دادن يك دوربين كوچك از طريق بيني، تراشه و بعد ريه ها صورت مي گيرد. به اين فرايند، برونكوسكوپي گفته مي شود. سپس نمونه اي از بافت ريه برداشته شده و به ازمايشگاه فرستاده مي شود. نواحي دچار التهاب در ساركوئيدوز، نماي خاصي در زير ميكروسكوپ دارند.
  آزمونهاي بررسي درگيري قلب در ساركوئيدوز:نوار قلب:
  اگر پزشك احتمال بدهد كه قلب شما نيز گرفتار ساركوئيدوز شده است، ممكن است از شما بخواهد تا يك نوار قلب (الكتروكارديوگرام) بگيريد. نوار قلب، فعاليت الكتريكي قلب شما را ثبت كرده و چنانچه در اين زمينه مشكلي وجود داشته باشد، آن را نشان مي دهد. همچنين ممكن است از شما خواسته شود تا يك نوار قلب در حين فعاليت نيز بگيريد كه وضعيت الكتريكي قلب شما را در حين فعاليت و ورزش نشان مي دهد.
  اكوكارديوگرام: گاهي نياز است كه اكوي قلبي (اسكن اولتراسوند قلب) نيز انجام دهيد. در صورتي كه قلب شما بزرگ شده باشد و يا گرفتار ساركوئيدوز شده باشد، در اكو مشخص خواهد شد. گاهي اوقات نيز نياز به انجام اسكن هاي دقيقتري از قلب وجود دارد.
  آزمونهاي بررسي گرفتاري چشم در ساركوئيدوز:
  پزشكتان ممكن است شما را براي معاينه دقيق تر چشم حتي در صورتي كه علامت خاصي هم نداشته باشيد، به يك متخصص ارجاع دهد. اين مساله به اين دليل است كه اگر ساركوئيدوز چشم را گرفتار كند، ولي به سرعت درمان نشود؛ مي تواند به شدت بر روي بينايي تاثير گذارد.
  ساير آزمايشات: آزمايشات خوني:
  ممكن است چندين آزمايش خون براي جستجوي علايم التهاب براي شما انجام شود. معمولا سطح كلسيم نيز اندازه گيري مي شود، زيرا مقدار آن مي تواند در ساركوئيدوز افزايش يابد. همچنين ممكن است سطح آنزيم خاصي در بدن شما به نام آنزيم مبدل انژيوتانسين بررسي شود. در بين حدود سه چهارم افراد مبتلا به ساركوئيدوز، سطح اين آنزيم بالا مي رود. گاهي اوقات پزشكان از اندازه گيري مكرر سطح اين آنزيم براي بررسي پاسخ به درمان ساركوئيدوز استفاده مي كنند.
  نمونه برداري از بافت:‌ ممكن است پزشك شما تصميم بگيرد كه از مناطق مختلف بدن شما كه توسط ساركوئيدوز درگير شده، براي مثال پوست و يا غدد لنفاوي؛ نمونه گيري بافتي انجام دهد. همانند نمونه گيري از ريه ها، نمونه بافتهاي ديگر نيز به آزمايشگاه فرستاده مي شود.ساير بررسي ها: بسته به نوع علايم شما، ممكن است آزمايشات ديگري نيز براي شما درخواست شود. براي مثال اگر شما دچار گزگز و خواب رفتگي در اندامها و يا سردرد و بي حسي هستيد، ممكن است نياز به انجام سي تي اسكن و يا ام آر آي مغزي داشته باشيد.  درمان ساركوئيدوز چيست؟
  بيش از سه چهارم افراد مبتلا نياز به هيچ درمان خاصي ندارند، زيرا علايم انها شديد نمي باشد. آنها ممكن است تنها نياز به استفاده از داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي مثل ايبوبروفن براي تسكين علايم عمومي مثل درد مفاصل داشته باشند.اگر ساركوئيدوز نياز به درمان داشته باشد، هدف درمان كاهش التهاب و علايمي است كه به دليل التهاب ايجاد مي شود.
  قرصهاي استروئيد:
  درمان اصلي ساركوئيدوز اغلب قرصهاي خوراكي استروئيدي است. اين داروها باعث كاهش التهاب مي شوند. معمولا از پردنيزولون به صورت روزانه استفاده مي شود. درمان ممكن است تا 6 ماه نيز طول بكشد. گاهي نيز نياز به دوره هاي طولاني تر استروئيد درماني مي باشد. اگر ساركوئيدوز بر سيستم عصبي، قلب و يا چشم اثر گذارد و يا سطح كلسيم خون شما بالا برود و يا علايم شديد تنفسي و ريوي داشته باشيد، احتمال نياز به استفاده از استروئيد بيشتر مي شود. گاهي اوقات ممكن است قرصهاي استروئيدي موثر نباشند و يا باعث عوارض جانبي شوند. اين عوارض شامل موارد زير مي باشند:
  o افزايش خطر عفونت
  o نازك شدن پوست
  o نازك شدن استخوانها (استئوپوروز)o مشكلات خواب و تغييرات خلقي
  o كبود شدن سريع
  o افزايش وزنo افزايش فشار خون
  o افزايش خطر احتمال ديابت
  قطره يا پمادهاي استروئيدي:
  از اين فراورده ها ممكن است در صورت گرفتاري چشمها استفاده شود.
  ساير درمانهاي دارويي:
  اگر قرصهاي استروئيدي باعث بروز عوارض جانبي شوند و يا بي تاثير باشند، از داروهاي جايگزين ديگري استفاده مي شود. به انها به طور كلي سايتوتوكسيك (كشنده سلول) و يا سركوب كننده سيستم ايمني گفته مي شود؛ مثل متوتروكسات، آزاتيوپرين و سيكلوسپورين. از داروهاي اين فليكسيماب، تاليدوميد و تتراسايكلين ها نيز به همراه داروي ضد مالارياي كلروكين در درمان ساركوئيدوز استفاده شده است.اين داروها ممكن است به تنهايي (اگر استروئيدها موثر نباشند) و يا در تركيب با استروئيدها براي كاهش مقدار نياز به داروهاي استروئيدي استفاده شوند. هر كدام از اين داورها عوارض جانبي خاص خود را دارند كه بعضي از انها مي توانند بسيار جدي باشند. هرچند اين عوارض نادر هستند ولي مي توانند شامل آسيب به كبد و سلولهاي مولد خون باشند. بنابراين معمولا نياز است تا به طور دوره اي برخي از آزمايشات خون در طول زمان استفاده از اين داروها انجام شوند. در اين آزمايشات قبل از وقوع عوارض جانبي احتمالي شديد، به دنبال آنها مي گردند. مي توانيد از پزشكتان بخواهيد تا در مورد عوارض جانبي داروهايي كه براي شما تجويز كرده، توضيحات بيشتري به شما بدهد.
  جراحي و درمانهاي غير دارويي:
  به طور بسيار نادر، ساركوئيدوز ممكن است باعث ايجاد اسكار (جوشگاه) شديدي در ريه ها شود. در چنين حالتي، يك روش درماني انتخابي پيوند كليه است. پيوند قلب نيز در مواردي كه تاثير ساركوئيدوز بر روي قلب خيلي زياد بوده است، صورت گرفته است. اغلب اوقات افراد مبتلا به ساركوئيدوز كه قلب انها نيز گرفتار شده است، نياز به استفاده از ضربان ساز قلب براي كنترل تعداد ضربان قلبشان پيدا مي كنند.
  آيا من نياز به پيگيري هم دارم؟
  معمولا اگر شما به ساركوئيدوز مبتلا هستيد، اغلب توسط يك متخصص در مطب ويزيت مي شويد. نوع متخصصي كه بايد به ان مراجعه كنيد، بستگي به سيستم درگير در بدن شما دارد. براي مثال اگر ريه هاي شما گرفتار شده است، نياز به مراجعه به متخصص ريه ها و يا متخصص چشم در صورت گرفتاري چشمها وجود دارد. حتي ممكن است نياز به مراجعه به چندين متخصص داشته باشيد.در هر قرار ويزيت، پزشك ممكن است سوالاتي در مورد علايم شما بپرسد و يا درخواست عكس قفسه سينه و يا آزمون عملكرد ريه ها نمايد. ممكن است معاينه چشم انجام شود و يا آزمايشات ديگري درخواست شود.
  پيش آگهي ساركوئيدوز چگونه است؟
  تا حدود دو سوم افراد مبتلا به ساركوئيدوز نياز به هيچ درمان خاصي ندارند و ساركوئيدوز در عرض 5-2 سال خودبخود بهبود مي يابد. در حدود يك سوم افراد، ساركوئيدوز مزمن شده و نياز به درمان پيدا مي كند. تعداد كمي از افراد مبتلا نيز به شدت بيمار شده و ممكن است فوت كنند. مرگ انها مي تواند به علت درگيري شديد ريه ها و نارسايي تنفسي باشد.چنانچه ساركوئيدوز قسمتهايي از بدن خارج از ريه ها را بويژه قلب يا سيستم عصبي را درگير كند، پيش آگهي ان بدتر مي شود. اگر ساركوئيدوز به سرعت و در عرض چند هفته پيشرفت كند، پيش آگهي ان بهتر خواهد بود. همچنين افرادي كه دچار اريتم ندوزا مي شوند و آنهايي كه تورم غدد لنفاوي فقط در عكس ريه ها دارند و علايم تنفسي خاصي ندارند، نيز پيش آگهي مناسبي دارند.

  Act Like a Lady

  Think Like a BOSS

 2. کاربر مقابل پست Tara عزیز را پسندیده است:


Visitors found this page by searching for:

سارکوئیدوز

درمان سارکوئیدوز

غدد لنفاوی قفسه سینه

درمان ساركوئيدوز

درمان ساركوييدوز

درمان بیماری سارکوئیدوز

راههای درمان سارکوئیدوزانجمن ساركوييدوزساركائيدوزچيست؟الساركوايدوزساركوييدوز چيستایا سارکوئیدوز درمان داردتورم غددلنفاوي قفسه سينهبيماري سايكويدوزمتخصص سارکوئیدوزراه تشخيص ساركوئيدوز چيست بیماری سارکوایدورزعوارض قرص آزاتیوپرین درمان سارکوئیدوزساركوئيدوز باعث كهير مي گردد بيماريهايساركوايدوزايا ساركوييدوز باعث كم كاري كليه مي شود؟درد قفسه سینه به علت غدد لنفاویدرد غدد لنفاوی قفسه سینهعوارض ساركوييدوز بر روى كليهایا بیماری ساركوییدوز دجار كم خونی میشودفشارخون در بیماری سارکوئیدوزساركوييدوز-غددلنفاويﺳاﺭﻛﻮﻳﺪﻭﺯمثخصص سارکوئیدوزساركوىدوزطول درمان سارکوییدوز ریویالتهاب در بدنکلینیک سارکوئدوزﺳﺎﺭﻛﻮﻯﺩﻭﺯس.سارکوییدوز چیست؟ساركوييدوز و كليه هاراه درمان سارکوئیدوز چیستسایت سارکویدوزسارکوايدوزساركوايدوزي درمان سارکویدوز ریهدرمان سارکوئدوزبيماري سارکوييدوز ريهعلامت sumer در ازمایش خونعلت درد غدد لنفاوی قفسه دلایل ایجاد سارکوئیدوز ریهطول درمان سارکوئیدوز ریهبیماری سارکوایدوزیتمراحل درمان سارکوئیدوزاريتم ندوزا ساركوييدوزچيستساركوايدوز روري كبد اثر داردعلائم سارکوئیدوز ریویمیزان خطر در جراحی برای نمونه برداری در بیماری سارکویدوزروش درمان بدون كورتن ساركوييدوز چيست؟سارکويدوزدرمان سارکوییدوزبا کورتنراه های درمان سارکویدوزآمار مبتلايان ساركوييدوزمتخصص ساركوييدوزساکوئیدوز درمانعلائم سارکوئیدوز ریوی-2012تورم غدد لنفاوی قفسه سینه

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556