نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
Like Tree1Likes
 • تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) 1 Post By amirhmf

روباه مکار

This is a discussion on روباه مکار within the پستانداران forums, part of the حیات وحش ایران category; همه ما در کتابهای دبستانی داستان روباه و کلاغ و حقه بازی و فریبکاری او را خوانده ایم اگر چه ...

 1. Top | #1

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  199
  لايك كرده
  140
  نوشته ها
  2,771
  می پسندم
  5,209
  مورد پسند : 9,650 بار در 2,607 پست

  پیش فرض روباه مکار

  همه ما در کتابهای دبستانی داستان روباه و کلاغ و حقه بازی و فریبکاری او را خوانده ایم اگر چه این ماجرا جنبه ی داستان دارد ولی در طبیعت نیز در بین تمام حیوانات روباه به تنهایی لقب زیرک ترین و حقه بازترین و سیاستمدارترین حیوانات را به خود اختصاص داده است.در ادامه کمی به زندگی و ترفندهایی که این حیوان زیرک و باهوش در زندگی بکار می برد اشاره می شود:
  این قاعده طبیعت است که هر حیوانی مورد حمله شکارچی قرار می گیرد بگریزدو یا اینکه سعی در پنهان کردن خود نماید ولی روباه رویه ی مطمئن تری را در پیش می گیرد؛یعنی اینکه نه تنها فرار نمی کند بلکه در پنهان کردن خود عجله و شتابی بخرج نمیدهد چون سعی می کند بدون اینکه به فکر جان خویش باشد هرچه بیشتر وضع و حال شکارچی را در نظر می گیرد بدن صورت که با گریزهای نابهنگام دشمن ررا بدنبال خویش کشانده و آنقدر این وضع را ادامه می دهد تا عاقبت شکارچی از نفس بیفتد و خسته و درمانده بدنبال کار خویش برود.
  روباه در هر زایمان بین 4تا7 توله بدنیا می آورد که برخی اوقات تعداد آنها به12 توله نیز می رسد ..یک روز قبل از تولد توله ها ماده روباه تمام پشم های شکم خود را با دندان می کند تا بچه ها بتوانند به آسانی از ************************* مادر شیر بخورند. نوزادان تا15روز چشمهایشان بسته است پس از چشم باز کردن بچه ها دورهی تعلیماتی آنها در مدرسه مادر آغاز می گردد.
  روباه مادر در تربیت و پرورش فرزندان روش مخصوصوی دارد .بدین صورت که او در گوشه ای منشیند و ضمن اینکه فرزندان را مراقبت می کند بطور ناگهانی به آنها حمله کرده و با چنگ و دندان گلوی آنها را فشرده و آنها را گاز می گیرد از دیدگاه یک ناظر بی خبر این جز سنگدلی و بی مهر یمادر چیزی نیست اما در حقیقت روباه مادر بدین وسیله فرزندان را نازک نارنج یو ترسو بار نیاورده و از همان کودکی آنها را برای مقابله با مشکلات و سختی ها درنده ومهاجم تربیت می کند.
  عشقبازی روباه:
  فصل عشقبازی و جفتگیری در روباه در ماههای دی و بهمن فرا می رسد .روباه های نرو ماده از فاصله چندین کیلومتری وجود یکدیگر رابوسیله بوی متصاعد شده از غده ای که زیر دم آنها وجود دارد احساس نموده و تکاپو برای یافتن و جفت آغاز می شود.
  روباه ماده برای اینکه نسل آینده اش فرزندانی قوی بار بیایند بقصد انتخاب همسر مسافرت درازی را در اعماق جنگل آغاز می نماید از هر چند قدم یک روباه نر بدنبال او راه می افتد و بتدریج بر عده ی آنها افزوده می شود.ضمن راهپیمایی رقبا با یکدیگر به زورآزمایی پرداخته و در پایان این مسافرت روباه ماده با قویترین نر ازدواج و جفتگیری می نماید. دوران آبستنی روباه در حدود دو ماه می باشد.
  لانه روباه دلیلی بر نبوغ و ذکاوت اوست،زمین را در حدود 2تا3متر می کند و سپس در این چاله تونلهایی ایجاد می کند .لانه روباه از یک سالن مرکزی ،یک مخفی گاه و یک انبار آذوقه تشکیل شده است .این خانه با چنان حیله گری ساخته شده است که هنوز هم در بزرگترین دانشکده های نظامی جهان بهترین سنگر را لانه روباهی می نامند.روباه اقتصاددان زبردستی نیز می باشد بطوریکه از هر شکار روزانه اش مقداری را برای روز مبادا در انبارش ذخیره می کند.
  روباه حیله های شگفت آوری را بکار می بندد مثلا گاهی در عوض آنکه برای خود لانه ای حفر کند مستاجر می شود اما به زور زیرکی!
  او خانه های حاضر و آماده خرگوش های بزرگ صحرایی را بوسیله شکارغصب و تصرف می کند.روباه لانه خرگوشی به نام فرجه را که دقیقا هم جثه ی روباه است دوست دارد اما چون زورش به او نمی رسد ناچار ترفند جالبی بکار می بندد .او هر روز سری به لانه خرگوش فرجه می زند و و آنجا کثافتکاری می کند فرچه که حیوانی بسیار تمیز و وسواسی می باشد هر چه می کند نمی تواند با بوی کثیف لانه اش مبارزه کند پس به ناچار آنجا را تر ک می کند و فردای آنروز جنابا روباه به لانه جدید اسباب کشی می کنند.
  روباه را می توان یکی از دشمنان سرسخت جوجه تیغی بشمار آورد در حقیقت در جنگل هیچ حیوانی نمی تواند حریف جوجه تیغی شود بجز روباه که ترفند جالبی را بکار می بندد.وقتی که جوجه تیغی حالت دفاعی به خود می گیرد و به شکل یک گلوله تیغی در می آید روباه چون نمی تواند به این حیوان دست بیاید لذا برروی آن کمی آب می ریزد و یا گاهی از ادرار خود نیز استفاه می کند جوجه تیغی به گمان بارش باران از لاک دفاعی خود خارج شده و در نتیجه شکار روباه می گردد.
  روباه علاقه مفرطی به شکار مرغابی وحشی دارد راه شکار آن نیز بسیار جالب است هنگامی که روباه قصد شکار مرغابی می کند ابتدا نزدیک برکه یا مرداب محل استراحت مرغابی های می شود و بوته ای را از زمین کنده و به کنار آب برده و داخل آب می اندازد مرغابی ها بر اثر صدا وحشت کرده و و به هوا پرواز می کنند ولی پس از اینکه متوجه می شوند که تنها یک بوته در آب افتاده است و در آب حرکت می کند دوباره فرود می آیند روباه دوباره همین کار را انجام می دهخد تا اینکه مرغابی های مطمئن شوند که جز بوته چیزی روی آب شناور نیست و لی در مرحله بعد بوته بزرگتری را به دندان گرفته و وارد آب می شود و خود را زی بوته استتار می نماید هنگامی که به نزدیکی مرغابی های می رسد ناگهان به آنها حمله کرده و یک را شکار می کند.
  روباه در حسب فطرت خود در زندگی بیش از اندئازه محتاط است مثلا تا چندین بار دیواری را امتحان نکند از آن نمی پرد.روباه ذاتا ماجراجو نیست اما انتقامجوست.
  روباه در حدود 15 سال عمر می کند و در هنگام مرگ نیز در تنهایی بدور از انظار با زندگی وداع می نماید.روباه هیچگاه اهلی نگشته و بنده و برده دیگران نمی گردد.
  hkhamed likes this.

  بعضی آدمـــا...!!
  مثـل دیـــوارای هستن که...!!
  تـازه رنــگ شـدن...!!
  نــباید بــهشون نـــزدیک بـشی...!!
  چه بــرسه کـه بخــوای بهشــون تکــیه کـــنی...!!

 2. 2 کاربر پست amirhmf عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  199
  لايك كرده
  140
  نوشته ها
  2,771
  می پسندم
  5,209
  مورد پسند : 9,650 بار در 2,607 پست

  پیش فرض

  انواع روباه

  روباه ( ثعلب ) جانوري معروف و از خانواده سگ سانان و از گوشتخواران كوچكي است كه از لحاظ جثه و مخصوصا دم بلند و پرمو معروف است ... طول دم بين 60-40 سانتيمتر است و 42 دندان دارد . طول عمر روباه به طور دقيق معلوم نيست ولي گفته مي شود كه حدودا 12 سال است .
  روباه به رنگهاي گوناگون ديده مي شود . دم كلفت او با موهاي كركي ، هم او را زيبا كرده و هم كاربردهاي ديگري دارد. با اين دم در هواي سرد مي تواند پاها و بيني خود را بپوشاند و با به حركت درآوردن آن پيام هايي را براي روباهان ديگر بفرستد . در ناحيه زير دم غددي با ترشحات بسيار بد بو وجود دارند و موجب فرار جانوراني مي شوند كه دشمن روباه هستند.
  روباه در طبيعت دشمنان فراواني دارد و گوشتخواراني چون گرگ ، گربه هاي وحشي ، خرس و همچنين پرندگان شكاري مانند عقابها و جغد بزرگ به روباه حمله كرده و او را شكار مي كنند . شكارچيان گاهي روباه را براي دم ، پوست پرمو و نرمش به دام مي اندازد و دربعضي از نقاط دنيا از گوشتش هم استفاده مي كنند . بيشتر روباهان تنها زندگي و شكار مي كنند و هنگام پرورش توله ها زندگي مشترك دارند. روباه حيواني است كه خيلي سخت به تله مي افتد و گاهي اوقات پاي خود را كه در تله افتاده به وسيله دندان قطع نموده و از تله نجات پيدا مي كند.
  در ايران چهار گونه روباه وجود دارد:
  1) روباه معمولي Vulpes Vulpes
  2)روباه تركمني Vulpes Corsac
  3) روباه شني Vulpes Vulpelli
  4) روباه افغاني Vulpes Cana

  روباه معمولي (‌روباه قرمز )

  نام علمي : Vulpes Vulpes
  نام انگليسي : Red Fox

  اين روباه از گونه هاي ديگر بزرگتر است و به روباه قرمز معروف است و در شمال آمريكا ، اروپا ، آسيا ، شمال آفريقا و استراليا ديده مي شود . طول سر و بدن 85-60 سانتيمتر و طول دم 50-45 سانتيمتر است و در ايران معمولا به رنگ فلفل نمكي است كه كمي به قرمز تمايل دارد و درتيره پشت پر رنگ تر و در پهلو روشن تر ديده مي شود . دور چشم ها متمايل به قرمز يا قهوه اي روشن و پشت گوش ها قهوه اي تيره متمايل به سياهي است . پهلوهاي بدن تا حدود زير شكم ، خاكستري مخلوط با قهوه اي روشن و در بعضي قسمتها متمايل به سفيد و در زير شكم تيره تر و در وسط سايه اي از سياهي يا قهوه اي تيره ديده مي شود.
  روباه قرمز از پرندگان ، جوندگان ، خرگوش ، قورباغه ، ماهي ، خرچنگ ، حلزون ، حشرات ، كرمها ، گياهان و ميوه جات تغذيه مي كند. اين روباه در جنگلها و كشتزارها زندگي مي كند، جنگل ها جاي خوب و امني براي لانه سازي روباهان است . دركشتزارها ، خرگوش ، موش و پرندگان را مي تواند شكار كند. فصل جفت گيري از اواسط زمستان تا اوايل بهار است ، دوران آبستني روباه ماده 63- 51 روز و تعداد توله ها از 3 تا 8 و معمولا 4 تا مي باشد.

  پراكندگي در ايران
  روباه معمولي در اكثر نقاط ايران ديده مي شود ( سواحل جنوب ايران ، آذربايجان ، گرگان ، فارس ، خراسان و خوزستان ) . سياهي نيمه بالايي پشت گوش و سفيدي انتهاتي دم ، او را از ساير روباه هاي ايراني مشخص مي كند.

  روباه تركمني
  نام علمي : Valpes Corsac

  از روباه معمولي كوچكتر ولي پاها نسبتا بلندتر است . طول بدن 60 – 50 سانتي متر و اندازه گوشها 35-25 سانتي متر است . رنگ بدن به طور كلي خاكستري قرمز تا قهوه اي قرمز است و ناحيه شكم ، سفيد رنگ يا متمايل به زرد مي باشد . پشت گوش مانند روباه معمولي سياه نيست بلكه خاكستري قرمز است . انتهاي دم تيره و به رنگ قهوه اي يا سياه است . اين روباه شبها فعال بوده و در روز كمتر ديده مي شود و اغلب در زمينهاي سبز يا نيمه بياباني و در داخل حفره هايي كه به وسيله حيوانات ديگر مانند گوكن و روباه معمولي و حتي سنجاب كنده مي شود زندگي مي كند و گاهي هم خود لانه ساده اي حفر مي كند و از جوندگان كوچك مانند موش آبي ، همستر و موش معمولي و خرگوش تغذيه مي كند و در تابستان پرندگان يا تخم آنها را مي خورد و به طور كلي حيوانات ديگري مانند سنجاب زميني ، خارپشت و حشرات و بعضي از گوشتخواران كوچك را شكار مي كند.
  فصل جفت گيري اواسط زمستان است . دوران حاملگي احتمالا 2 ماه و تعداد بچه ها 6-2 فرزند مي باشد . بچه ها تا پاييز يا بهار سال بعد نزد مادر خود مي مانند.

  پراكندگي در ايران
  اين روباه بيشتر در دشتهاي گرگان و خراسان و مخصوصا نزديك به مرز تركمنستان و ايران ديده مي شود. دم و گوش كوتاه و همچنين رنگ بدن ، اين روباه را از سايرين مشخص مي كند.طول دم كمتر از نصف طول سر و بدن ، طول گوش كمتر يا مساوي نصف طول پاي عقب است .

  روباه افغاني يا روباه سياه
  نام علمي : Vulpes Cana
  نام انگليسي : Black Fox

  جثه اين روباه كوچك است . طول بدن حدود 50 سانتيمتر و طول دو 41-33 سانتيمتر مي باشد . موهاي انبوه و بلند و نرم و دم پر مو و ضخيم و گوشهاي بلند دارد. سطح داخلي گوشها از موهاي سفيد پوشيده شده و پشت گوش ها مانند گونه قبل سياه نيست و خاص شمال شرق ايران و همچنين بلوچستان است . رنگ بدن به طور كلي خاكستري ، نوك دم سياه رنگ و پايين بدن سفيد رنگ مي باشد و دم كاملا بلندي دارد و از جوندگان ، خرگوش ، پرندگان و حيوانات كوچك ديگر و همچنين ميوه جات تغديه مي كند.

  پراكندگي در ايران
  اين روباه تا كنون در كوههاي شرق خراسان و فراهان و موته واقع در اصفهان و فارس و زيستگاه هاي آزاد كرمان ديده شده است . اين گونه علاوه بر كميابي با توجه به روند تخريب زيستگاه ها وفقدان يك منطقه رسمي تحت حفاظت براي آن چه بسا بدون اينكه شناخته شود مورد شكار نيز قرار مي گيردبه همين دليل در رديف گونه هاي آسيب پذير جدي قرار دارد.

  روباه شني
  نام علمي : Vulpes Vlpelli
  نام انگليسي : Sand Fox

  Rueppell's fox كه روباه شني ناميده مي شود و در شمال آفريقا و غرب آسيا ديده مي شود . يكي از گونه هاي در معرض خطر انقراض در ايران است طول بدن اين حيوان 52-40 سانتيمتر و وزن آن 5/3 -1 كيلوگرم است ،‌طول دم به 39-25 سانتي متر مي رسد . اين روباه به رنگ شن ديده مي شود و در مقايسه با روباه معمولي ، جثه كوچكتر و گوش ها نسبتا بزرگتري دارد. پشت گوشها سياه نيست و پشت بدن معمولا زرد مايل به نارنجي است ولي لكه سياه رنگي در زير چشمها دارد و دم ، زرد متمايل به قهوه اي و انتهاي آن سفيد است . در بين پنجه هاي دست و پا موهاي بلندي دارد. اين روباههاي كوچك صداي WOW از خود در مي آورند . در مناطق كويري روباه شني فراوان است و دليل آن شرايط زيست محيطي مناسب مثل حيوانات قابل شكار و غذاي فراوان است . اين روباه بسيار زيرك است و لانه او به طور معمول چند دهانه دارد كه از اين دهانه ها براي گريز از دست دشمنان استفاده مي كند و معمولا در اطراف لانه ، دالان هاي ديگري نيز حفر مي كند تا در هنگام احساس خطر بتواند در اين دالان ها مخفي شود. روباه شني از خزندگان ، خرگوش ، قورباغه ، حلزون ، حشرات و كرمها ، گياهان ( برگ و دانه هاي آبدار ) و ميوه جات تغذيه مي كند . در طول روز در درز شكافها و لانه هاي زيرزميني استراحت مي كند و در شب بيرون مي آيد و كمين گاهش را هر چند روز يك بار تغيير مي دهد. البته در طول سالهاي اخير تعداد زيادي از آنها به عنوان آفت شكار شده اند . روباه ماده در اوايل فصل بهار به طور متوسط بين 2 تا 3 بچه به دنيا مي آورد و گروههاي اجتماعي كوچكي را تشكيل مي دهند.

  زيستگاه

  زيستگاه حفاظت شده ندارند ، عمدتا آنها را به زيستگاههاي كويري جنوب شرقي ايران و مرز افغانستان ( حاشيه هامون ) منسوب مي كنند و تنها نشانه هايي كه مي تواند احتمال آسيب پذيري آن را نشان دهد ، تخريب زيستگاههاي كويري و ناامني در عرصه پراكندگي اين گونه است و علاوه بر ايران ، در شمال آفريقا ، عربستان و افغانستان نيز يافت مي شود .

  معرفي چند روباه جهان

  روباه خاكستري
  نام علمي :Urocyon Cinereoargenteus
  نام انگليسي : Grey Fox
  طول بدن : 81- 53 سانتيمتر
  طول دم : 44-7 سانتيمتر
  وزن : 7-3 كيلوگرم

  روباه خاكستري را روباه درختي هم مي نامند و در جنوب كانادا و شمال و جنوب آمريكا ديده مي شود . روباه درختي مي تواند با مهارت از تنه درختان بالا برود و بين شاخه ها تقريبا به چابكي يك گربه بپرد . معمولا در شب فعالند و از انواع حشرات و پستانداران كوچك تغذيه مي كنند اما در فصول معيني از سال بيشتر از ميوه ها و دانه ها استفاده مي كنند . داراي يال گردن خاكستري تيره و كوچك و گردن ، پهلوها و پاها مختصري قرمز رنگ است و شكم و چانه سفيد يا زرد نخودي مي باشد . كمين گاه آنها يك لانه زيرزميني قديمي يا كنده يك درخت مي باشد ، اما اغلب يك سوراخ درختي با 9 متر ارتفاع از سطح زمين را براي كمين گاه خود انتخاب مي كنند.

  روباه قطبي
  نام علمي : Alopex Lagopus
  نام انگليسي : Arctict Fox
  طول بدن : 55- 53 سانتيمتر
  طول دم : 30 سانتيمتر
  وزن : 4 كيلوگرم

  روباه قطبي در شمال كانادا ، آلاسكا ، گيريلند ، شمال آسيا ديده مي شود . اين روباه از نظر رنگ دو نوع است روباه هايي كه سفيد هستند و تقريبا پوشش سفيد رنگ يك دست دارند . اين نوع در دشت هاي بي درخت پوشيده از گلسنگ نواحي قطبي و تپه هاي كوچك سبز ديده مي شود . نوع ديگر كه متداولترند و در مناطق ساحلي و پوشيده از بوته زندگي مي كنند . خاكستري – قهوه اي كم رنگ بوده كه در زمستان كمي هم رنگ آبي پيدا مي كنند . روباه هاي قطبي گوشهاي كوچك ، پوزه بي نوك و پاها و دم كوتاه دارند و از آنجاييكه در نواحي قطبي گرماي بدن سريع تر از دست مي رود همه قسمتهاي بدن به جز بيني از خز نسبتا ضخيمي پوشيده شده است . روباه هاي قطبي از موش صحرايي قطب شمال ، پرندگان ، تخم آنها ، خرچنگ ، حشرات ، خوك آبي ، ميوه ، دانه و زباله هاي انساني هم تغذيه مي كنند و در فصول سرما خرسهاي قطبي را تعقيب مي نمايند تا از بازمانده غذاي آنها كه اغلب فك يا سگ دريايي است استفاده كنند . قطر پوشش تابستاني روباه هاي قطبي نصف پوشش زمستاني است .

  روباه فنك
  نام علمي : Vulpes Zerda
  نام انگليسي : Fennec Fox
  طول بدن : 41- 24 سانتيمتر
  طول دم : 31-18 سانتيمتر
  وزن : 5/1 -1 كيلوگرم

  اين روباه در شمال آفريقا و غرب آسيا ديده مي شود و كوچكترين روباه به شمار مي آيد . گوشهاي نسبتا بلندي دارد و انتهاي دم به رنگ سياه است . كف پاي خزدارش براي راه رفتن روي شن هاي گرم و نرم سازگاري يافته است. اين روباه هنگام شب فعال است و از ميوه ها و دانه ها ، تخم پرندگان ، موريانه ها و مارمولك ها تغذيه مي كند . بعلاوه گروه هايي متشكل از 10 روباه ياحتي بيشتر را تشكيل مي دهند و هر عضوي يك كمين گاه چند متري در زمين نرم مي سازد و در روزها كه هوا خيلي گرم است به حفره هاي زيرزميني پناهنده مي شوند . جفت يابي در ژانويه تا فوريه انجام مي شود و 2 تا 5 بچه روباه در لانه به دنيا مي آيند كه تا 2 ماهگي مادر از آنها مراقبت مي كند و در 11 ماهگي به رشد كامل خود مي رسند. خز اين روباه كرم تا زرد كم رنگ است و بخشهاي زيرين بدن سفيد است .

  روباه گوش خفاشي

  نام علمي : Otocyon Megalotis
  نام انگليسي : Bat – eared fox
  طول بدن : 66-46 سانتيمتر
  طول دم : 34-23 سانتيمتر
  وزن : 5/4 – 2 كيلوگرم

  اين روباه در آفريقاي جنوبي و غربي ديده مي شود ، گوشهاي بزرگ و صورت كوچك و پوزه نوك دار از مشخصات ظاهري روباه گوش خفاشي است . اين روباه دندانهاي غير عادي دارد. با 8 دندان آسيايي بزرگ تعداد 48 دندان دارند كه از هر پستاندار غير كيسه دار بيشتر است . اين روباه از حشرات و به طور خاص موريانه ها تغذيه مي كند .

  روباه كيت
  ( از خانواده روباه تيز پا )

  نام علمي : Vulpes Macrotis
  نام انگليسي : Kit fox
  طول بدن : 52-38 سانتيمتر
  طول دم : 32-22 سانتيمتر
  وزن : 3- 5/1 كيلوگرم

  اين روباه در نقاط غربي تر آمريكا ديده مي شود و از نظر ظاهر و نحوه زندگي مشابه Swift Fox است و گوشهاي بلندتر و نزديك تر بهم و سري لاغرتر دارد و به 3 رنگ خاكستري قهوه اي روشن و متوسط و تيره ديده مي شود و سازگاري او با محيط از چمن زارهاي سرسبز تا شرايط بياباني تغيير مي كند و همه چيز خوارند.

  روباه تيز پا

  نام علمي : Vulpes Velox
  نام انگليسي : Swift Fox
  طول بدن : 53-38 سانتيمتر
  طول دم : 26-18 سانتيمتر
  وزن : 3-5/1 كيلوگرم
  اين روباه بيشتر در نقاط شرقي آمريكا ديده مي شود و به عنوان گونه جداگانه از Kit fox شناخته مي شود ، رنگ بدن اين روباه مشابه Kit fox است اما در قسمتهاي بالاي تنه خاكستري تر و در قسمتهاي زير تنه نارنجي – نخودي رنگ است . دم پر پشتي دارد و انتهاي دم به رنگ سياه است . دو گونه Swift fox و Kit fox لانه خود را به عمق 1 متر با تونلي به طول 4 متر حفر مي كنند.
  دوره جفت يابي از دسامبر تا اواخر ژانويه است و دوره حاملگي روباه ماده 50 تا 60 روز است .

  روباه كولپئو

  نام علمي : Pseudalopex Culpaeus
  نام انگليسي : Culpeo fox
  طول بدن : 120 – 60 سانتيمتر
  طول دم : 45-30 سانتيمتر
  وزن : 5 تا 5/13 كيلوگرم
  در جنوب و غرب آمريكا ديده مي شود و در دشت هاي سرسبز و چمنزارها زندگي مي كند . اين روباه قوي و بلند در همه جا براي استفاده از خزش شكار مي شود و از جوندگان و خرگوش ، پرنده و تخم هايشان و دانه هاي فصلي تغذيه مي كند .پشت و شانه هاي اين روباه خاكستري رنگ و سر و گردن و گوشها و پاها گندم گون تر است و داراي دم كركي و پرپشت و بلند است كه انتهاي آن سياه رنگ مي باشد.

  روباه خرچنگ خوار

  نام علمي : Cerdocyon thous
  نام انگليسي : Crab – eating fox
  طول بدن : 64 سانتي متر
  طول دم : 29 سانتي متر
  وزن : 8- 5 كيلوگرم

  اين روباه در غرب ، جنوب و شمال آمريكا ديده مي شود و از خرچنگ هاي ساحلي آب شيرين تغذيه مي كند و البته از ماهي ها ، جوندگان ، خزندگان ، پرندگان و كرم حشرات و ميوه جات هم تغذيه مي كند . بدن اين روباه خاكستري – قهوه اي و صورت و گوشها و پاهاي جلويي قهوه اي مايل به قرمز با كمي سفيد در اطراف است و نوك گوشها و دم و پشت پاها سياه مي باشد و معمولا هنگام شب فعالند


  داستانهايي از حيله گري روباه

  از پيامبر (ص) روايت شده است كه فرمودند : محيل ترين حيوانات همين روباه است . روباه درنده اي ترسو و در عين حال بسيار حيله گر و مكار است . يكي از حيله هاي روباه اين است كه خود را به مردن مي زند ، شكمش را پرباد مي كند و پاهايش را بالا مي آورد به طوري كه همه او را مرده تصور كنند اما همين كه جانوري به او نزديك مي شود حمله مي كند ولي اين حيله در مورد سگ شكاري كاري نيست .
  از روباه پرسيدند : چگونه است كه از سگ هم تندتر مي دوي ؟ گفت :‌من به خاطر خودم مي دوم و سگ به خاطر ديگري . روباه جانوري بسيار چابك و زيرك است به بعضي افراد به دليل هوشياري و فتنه گري لقب روباه داده شده است ، مثل مرحوم شيخ راشد بن سعيد آل مكتوم حاكم پيشين دبي كه به او لقب " ثعلب الخليج " يعني ( روباه خليج فارس ) داده بودند و ديگري مارشال اروين رومل ( روباه صحرا) كه يكي از مشاهير سران ارتش آلمان نازي د رجنگ جهاني دوم در سال 1941 ميلادي بود كه بعد از چند عمليات در صحراي آفريقا لقب « روباه صحرا » به او داده شد .
  نمونه هاي زيادي از مكر و فريب روباه هنگام شكار ديده شده است . بعضي از آنها براي شكار مرغابي خود را به داخل آب رودخانه مي اندازند و با مخفي كردن پوزه به وسيله برگها ، به مرغابيهاي وحشي نزديك شده و آنها را شكار مي كنند و براي شكار خرگوش و پرندگان ديگر ، روباه به وسيله بازي و حركات جالب شكار را به طرف خود جلب كرده و با يك جست و خيز سريع ، نزديكترين جانور را شكار كرده و طعمه خود مي سازد . شكارها به خصوص خرگوش را از ناحيه گردن مورد حمله قرار مي دهد همچنين در بعضي اوقات براي گرفتن جوجه و تخم ها به مرغ هاي خانگي حمله مي كند و در تابستان به مزارع حمله كرده و گوجه و آلو مي خورد. معمولا غذاي زيادي را در محلي زير خاك مخفي نموده و در موقع احتياج به تنهايي يا با روباه هاي ديگر براي استفاده به آن مراجعه مي كند .

  برگرفته از سایت کویرهای ایران

  بعضی آدمـــا...!!
  مثـل دیـــوارای هستن که...!!
  تـازه رنــگ شـدن...!!
  نــباید بــهشون نـــزدیک بـشی...!!
  چه بــرسه کـه بخــوای بهشــون تکــیه کـــنی...!!

 4. کاربر مقابل پست amirhmf عزیز را پسندیده است:


 5. Top | #3

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1
  می پسندم
  0
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست

  پیش فرض به تله انداختن روباه نامرد

  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) rates5B15D_th:


موضوعات مشابه

 1. این روباه ها مکار نیستند
  توسط میلاد.اسدی در انجمن گالری عکس
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 28th November 2014, 05:54 AM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 6th April 2014, 03:42 PM
 3. روباه كرساك یا روباه تركمنی
  توسط venus7 در انجمن پستانداران
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 15th June 2013, 04:38 PM
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 14th January 2011, 11:05 PM
 5. روباه افغاني يا روباه سياه
  توسط نیما در انجمن پستانداران
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 29th January 2010, 02:50 AM

Visitors found this page by searching for:

چه حیوانی اطراف لانه اش را تمیز می کند

حیوانی که اطراف لانه اش را تمیز میکند

روباه چگونه از بچه هایش نگهداری می کند

تله ی شکار روباه

کدام حیوانی اطراف لانه اش را تمیز میکند

روباه چگونه کک را از بدن خود دور می کند

چه حیواناتی میتواند کلاغ را شکار کنند؟

سنجاب چگونه از بچه هایش نگهداری میکند

كدام حيوان اطراف لانه اش را تميز مي كند؟

مارمولک ها چگونه از بچه هایشان مراقبت میکنند

چه حیوانی اطراف لانه خود را تمیز میکند

روباه چگونه از بچه های خود نگهد اری می کند

حیله ی روباه برای شکار جوجه تیغی

روش ساخت تله روباه

حیله روباه برای شکار جوجه تیغی

روباه چگونه جوجه تیغی را شکار می کند

حشرات چگونه از بچه هایشان مراقبت می کنند

حیوان روباه

چه جانورانی برای خود لانه درست می کنند

سنجاب چگونه از بچه اش نگهداری میکند

حیوانی که اطراف لانه اش را تمییز می کند

جانورانی که در شب فعالند

روباه بچه ی خود را چگونه نگهداری می کند

نحوه نگهداری شیر ازفرزندانش

کدام حیوان اطراف لانه خود را تمیز میکند

چگونه حیوانات ازفرزندان خودمواظبت میکنند

خرس چگونه ازبچه خودمراقبت میکند

روباه چگونه از بچه هایش نگهداری می کند؟

روباه و جوجه تیغی

سنجاب از بچه اش چگونه نگهداری میکند

سنجاب چگونه از بچه اش نگهداري ميكند

حیوانی که جلوی لانه اش تمیز می کند

حیوانات چگونه از بچه های خودمراقبت می کنند

کانکورو چگونه از بچه هاي خود نگه داري ميکند

حیوانات چگونه ازبچه های خود مراقبت می کنند؟

کدام حیوان اطراف لانه ی خود را تمیز می کند

موش چگونه از بچه هايش نگه داري مي كند

موشچگونه از بچه هايش نگهداري مي كند

روباه چگونه از بچه ها نگه دارى مى کند

کلاغ چگونه لانه درست میکند؟

سنجاب چگونه از بچه های خود مراقبت میکند؟

قورباغه چگونه از فرزند خود نگهداری میکند

سنجاب چگونه ازبچه هاش نگه داری می کند

جانورچگونه ازبچه نگه داری میکند

علت مکاری روباه

طریقه به دام انداختن روباه

بچه ی روباه

چه جانوراني از بچه هاي خود محافظت ميكنند و چگونه؟

روباه معمولي vulpes vulpes

نحوه نگهداريشير از بچه هايش

جانوران چگونه از فرزندانشان مواظبت میکنند

کتاب مكار چون روباه

مرغ خانگي چگونه از فرزندانشان نگهداري ميكنند

کدام حیوان اطراف لانه اش را تمیز می کند

حیوانی که اطراف لانه خود را تمیز میکند

چه حیواناتی لانه ی خود را تمیز میکنند

چگونه حیوانات لانه درست می کنند

موش وخرگوش وفيل وگربه چگونه از بچه هيشان موظبت مي كنند

روباه چگونه ازتوله هایش مراقبت میکند

چگونه روباه جوجه تیغی را شکار می کند

سنجاب چگونه از بچه های خود نگهداری میکند

سنجاب چگونه از بچه های خود نگهداری می کند

طریقه ساخت لانه روباه و محافظت از بچه هایش

روباه چطوری جوجه تیغی می خوردگرگ در کجاها لانه درست می کندداستانهایی برای مراقبت از خودچگونه روباه یک جوجه تیغی را میخورد؟بچه جغد توسط چه حیواناتی شکار می شودترفندهایبهدامانداختنحیواناتخارپشت توسط کدام جانور شکار میشودروشهای به دام انداختن روباهدام و تله برای جوجه تیغیحيوان روباهروش به دام دام انداختن روباه videoساخت تله ی روباهروباه چگونه کک راازخوددورمیکند؟چگونه روباه کک را از بدن خود دور میکندمارمولک چگونه لانه میسازدپرندگان چگونه ازفرزندان خودمراقبت میکنندسنجاب هاي خانگي چگونه بازي ميكنندچگونه حیوانات از خود محافظت میکنندروباه چگونه شکار می کنه جفتگيري روباکک ها چگونه جانورانی هستند نگهداری دم حیوان روباهروش شكار جوجه تيغي توسط حيواناتجوجه تیغی ها چگونه شکار میشوند؟سنجاب چگونه لانه میسازدروباه چطور جوجه تیغی را می خوردچه حیوانی جلوی خانه خود را تمیز می کندحيواناتي كه در شب فعالندروشهای مراقبت جانوران از فرزندانشانحيواني به نام روبا مكار درشب جطوري زندكي ميكندروباه مکارچه روشهایی برای شکار جوجه تیغی به کار می برد؟روباه ها چگونه شکار میکنندحیواناتی که در شب فعالندداستان روباه وشیرتله روباه در مرغ داریهمستر چگونه لانه می سازد؟داستان حيوانات روباه

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556