نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

جفت ماندگی

This is a discussion on جفت ماندگی within the مقالات و موضوعات تخصصی forums, part of the تالارهای دامپزشکی category; سبب شناسی : از نظر فیزیولوژیك دو علت با عث جفت ماندگی می شود . 1- نرسیدن خون درخملها كه ...

 1. Top | #1

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  حیوان خانگی
  گربه
  لايك دريافتي
  34
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  932
  می پسندم
  2,283
  مورد پسند : 803 بار در 163 پست

  پیش فرض جفت ماندگی

  سبب شناسی :
  از نظر فیزیولوژیك دو علت با عث جفت ماندگی می شود .
  1- نرسیدن خون درخملها كه متعاقب زایمان بر اثر عدم جریان خون كوتیلدونها كوچك شده و جمع می شوند.
  2- ادامه حركات پرستالتیك در رشته های عضلانی دیواره رحم كه بموجب آن در اثر از دست دادن آلانتوكوریون تو رفتگی پیدا كرده و كشیده می شود و بر اثر جا شدن پرده ها خروج جفت از رحم صورت می گیرد .
  علت اصلی باقیماندن جفت چسبندگی خملها به حفره ها یا كریپتها است و مسئله دیگر انقباضات رحمی می باشد یعنی برای خروج جفت بایستی دو مسئله در نظر گرفته شود.یكی اینكه خملها از كریپت ها جدا شوند دیگر اینكه انقباضات رحمی برای بیرون راندن جفت و خارج كردن آن كافی باشد .
  سقط جنین بروسلائی بموجب مطالعاتی كه بعمل آمده در سن كمتر از 30 تا 40 هفتگی سبب باقیماندن جفت شده و می توان گفت كه در این قبل مواقع از آبستنی جفت ماندگی نادر است و بنا به مطالعاتی كه بعمل آمده باقیماندن جفت در دو قلو زائی زیاد اتفاق می افتد .
  سكون رحم درسومین نیز یكی از مهمترین علل باقی ماندن جفت می باشد و هجوم الدمی خملها كه سبب قفل شدن آنها در حفره ها می شود نیز بعنوان یكی از علل باقیماندن جفت ذكر شده است .
  در یك تحقیق محققان هندی آمار جفت ماندگی درگاوهایی كه بلافاصله پس از تولد گوساله از آن جدا شده اند میزان جفت ماندگی بیشتر بوده است .
  بیماری زائی :
  میزان اثر مسائل مختلف و مرگ و میری كه باقیماندن غشا های جنین را سبب می شود در گاوها قدری مشكل است زیرا بسیاری از فاكتورها در این مورد بایستی بررسی شوند اولین مطلبی كه در این مورد باید ذكر شود شرایطی است كه بموجب آن وضع نرمال زایمان را با حالت غیر نرمال باید مقایسه كنیم .
  عواملی كه روی دوره ماندن جفت تاثیر دارند :
  این عارضه به دنبال سخت زایی،سقط ، سزارین و فتوتومی شایع می باشد.كمبود های جیره از جمله كمبود سلنیم و ویتامین E و ویتامینA با جفت ماندگی در ارتباط هستند .
  دست كاری های رحم روی شدت جفت ماندگی تاثیر دارند و از طرفی دوره ماندن جفت نیز روی شدت جفت ماندگی تاثیر دارد،اگر چه این مورد تا 2 الی 3 روز پس از زایمان اهمیت پیدا می كند،زیرا بعد از آن در هر صورت گندیدگی جفت خواهیم داشت . بعد از گندیدگی جفت در رحم در 75 درصد موارد سلامتی حیوان مورد تهدید قرار می گیرد و اشتها كاهش یافته و تولید شیر تقلیل پیدا می كند و در بسیاری از موارد عدم درمان جفت ماندگی ، مرگ حیوان اتفاق می افتد و حداقل می توان گفت كه 1تا 2 درصد گاوهایی جفت مانده بر اثر عفونت های حاصله می میرند .
  خارج كردن جفت با دست :
  برای خارج كردن جفت سه راه وجود دارد كه به شرح آن می پردازیم :
  بعضی از متخصصان عقیده دارند كه بایست با دست اتصال كوتیلدونها جفتی را به كارونكول های مادری قطع نمود.كسانیكه پیرو این عقیده هستند از خطر بروز عفونت بر اثر ماندن جفت هراس داشته و آنرا خطری برای دام ذكر می كنند ولی عده ای عقیده دارندكه جفت خود بخود خارج می شود و نیازی به بیرون آوردن آن با دست نیست فقط بایستی از طریق ضد عفونی كردن رحم بوسیله گذاشتن قرص های آنتی بیوتیك ( تتراسیكلین ) از بروز عفونت های احتمالی جلوگیری نمود و عده ای هستند كه عقیده دارند هم گذاشتن قرص در رحم و هم تزریق آنتی بیوتیك و استفاده از دارو های لوب خلفی هیپوفیز لازم است و هم درصورت عدم خروج جفت بیرون كشیدن ان با دست لازم می شود.در بین این سه روش راه حل سوم مقبولیت بیشتری دارد و پیروی از آن معقول به نظر می رسد ، یعنی اول تزریق دارو های لازم و بعد در صورت عدم خروج جفت بیرون كشیدن آن با دست كه توصیه می شود همواره بدین طریق عمل نمائید .
  بر اساس تجربیات محققان انگلیسی تلاش برای بیرون آوردن جفت در 48 ساعت اول نتیجه ای در بر ندارد زیرا جفت اغلب
  خیلی محكم چسبیده و كوشش برای جدا كردن آن منجر به خونریزی می شود و در مواردی خود كارانكول نیز قطع شده
  است صدمه رسانیدن باعث سپتی سمی ، تب ، بی اشتهایی خواهد شد .
  علاوه بر آن قسمت های apical شاخ بارور رحم معمولا در این موقع دور از دسترس است روی همین اصل بیرون كشیدن جفت را بایستی تا روز سوم و یا چهارم به تاخیر انداخت و بعد از روز4 گندیدگی جفت شروع می شود و جدا كردن خملهای جفتی ازكریپت های مادری آسانتر است. باید توجه داشت كه گاو نباید دراثردست كاری مریض شود زیرا در این صورت ممكن است به مرگ گاو منجر شود .
  طبق تحقیق دامپزشكان آلمانی اگرچه دست زدن به رحم و رها كردن جفت بحال خود و خارج شدن خود بخود آن بهتر است اما می توان ادعا كردكه درصورت انجام بی حسی اپیدورال جفت را به آرامی و با رعایت بهداشت می توانیم خارج كنیم . و این فاكتورها همراه با مبارزه با عفونت های احتمالی بایستی مورد نظر قرارگیرد و همواره خارج كردن آرام جفت بایستی مورد توجه واقع شود واگر جفت را در روز های اول بتوانیم خارج كنیم خطر بروز عفونت به مراتب كمتر بوده و مسمومیت و عفونت نیز بروز نخواهد كرد .
  محققان سوییسی نیز این روش را تایید كرده اند و اعلام كرده اندكه عاملی كه بیشتر مواقع سبب بیماری و عفونت بوده پر شدن رحم ازمایعات می باشد. مشاهده چرك در رحم نشانه بروز عفونت است و نیاز به درمان كامل با استفاده از آنتی بیوتیك ها واحتمالا تزریقات داخل رحمی دارد و پرده های جفت وقتی از فرج آویزان باشند می توان از طریق پیچاندن آنها و جدا كردن چسبندگی ها با دست آنرا خارج نمود .
  در مواردی كه رحم شل و محتوی مقادیر زیادی مایع است برای خارج كردن مایعات باید به وسیله 2 تا 3 لیتر سرم فیزیولوژی سیفوناژ كنیم .
  صدمه ایجاد شده دراثر خارج كردن جفت با دست از فاگوسیتوز نوتروفیل های رحمی مانع می شودواز طرفی باعث تورم صفاق و عدم باروری دام در دفعات بعد می شود .
  دارو های درمان جفت ماندگی :
  بسیاری از داروهای ضد عفونی كننده بمنظور ضد عفونی رحم درجفت ماندگی مورد استفاده قرار گرفته اند نمونه این قبیل داروها اسیدفنیك،متیل سالیسلیك اسید،كرزول و فلاوین و رنگ ها یآكریدین و یدو فرم ، بیسموت سونیترات و فر آورده های املاح نقره می باشد .
  سولفانامیدوپنی سیلین نیزدرمواردی كه عفونت ایجادشده است استفاده می كنند . اكسی توسین باعث ایجاد انقباضات میومتر می شودكه به خروج جفت كمك می كند.اكسی توسین را می توان ازطریق داخل رگی 5 تا 20 واحد بین المللی (هر15 تا 30 دقیقه ) یا داخل عضلانی20 تا40 واحد IU هر30 تا60 دقیقه تزریق كرد.همچنین از راه داخل رگی به آهستگی انفوزیون نمود.30 تا 80 واحد IU در 500 میلی لیتر سایلین گرم (در عرض 30 تا 60 دقیقه ). ازتجویز دز های بیش از حد باید خود داری كرد چون منجر به علایم درد شكم و كزاز می شود.اگر درمان بیش از 24 ساعت به تاخیر افتاد دز های بالای اكسی تترا سایكلین توصیه می شود .
  اگرآلانتوئیس سالم باشد، محوطه كوریوآلانتوئیك را می توان با 3 تا 4 گالن سالین یا آب گرم از طریق ستاره سرویكال پركرد و منفذ جفت را باید با هنگام شروع فشار های شكمی بسته نگه داشت .از اكسی توسین و نیز به همراه این درمان استفاده می شود.اكسی توسین و آنتی بیوتیك های داخل رحمی یا عمومی درفواصل 12 ساعته تا هنگامیكه جفت خارج شود وتجویز های دارو های ضد آماس و كزاز توصیه شده است . تجویز محلول های كلسیم از طریق داخل رگی در مواردی كه جفت ماندگی به طورثانویه به دنبال كاهش كلسیم خون ایجاد شده باشد صورت می گیرد .
  پروستاگلاندین برای درمان جفت ماندگی توصیه شده است چون عامل تونوسیته رحم می شود .
  اكثر درمان های مورد استفاده در جفت ماندگی برای كنترل جمعیت باكتریایی داخل رحم می باشد .
  جفت ماندگی درمادیان :
  جفت ماندگی درمادیان بیشتر از 3 ساعت غیر طبیعی می باشد.جفت مادیان از نوع اپیتلیو كوریال می باشد ودارای میكرو پلی های منتشر است كه با كریپت های آندومتر به صورت زواید انگشتی شكل در هم رفته است .
  جفت ماندگی درگاو :
  جفت كوتیلدونی گاوها معمولا 3 تا 8 ساعت پس از زایش خارج می شود و اگر تا 12 ساعت خارج نشود جفت مانده می گویند .جفت ماندگی درنژاد های شیری نسبت به نژاد های گوشتی متداول تر است و از طرفی جفت ماندگی به دنبال زایمان گوساله نریا دو قلو و سخت زایی متداول تر می باشد .
  جفت ماندگی در میش و بز :
  درمیش و بز بعد از گذشت12 ساعت از خروج جنین اگر جفت دفع نشود،جفت مانده تلقی می شود.میزان جفت ماندگی در بز 6% در صد است كه این رقم با مواردی مانند سخت زایی و كمبود جیره افزایش می یابد . بز ها ممكن است كه جفت خود را
  بخورند كه تشخیص موارد باقی ماندن قسمتی از جفت را پیچیده می كند.
  جفت ماندگی درمیش شبیه گاو می باشد .گندیدگی پیشرفته رحم در اثر عدم خروج جفت از روز پنجم تا دهم اتفاق می افتد و در بعضی مواقع عفونت حاصله ممكن است مرگ حیوان را سبب شود و وظیفه چوپان در این رابطه این است كه همه روزه كمی جفت را خارج نماید تا بتدریج تمام جفت بیرون كشیده شود .
  نشانه های بالینی :
  پرده های جنینی معمولا از فرج دام آویزان هستند و باید توجه داشت كه ممكن است قسمت های كوچكی از بافت جفت بدون ظاهر شدن در لبه های فرج درون زخم به صورت متصل باقی بماند وكانونی برای عفونت شود . و منجر به متریت شدید ، آندو توكسمی ، لنگش شود .
  كم شدن تولید شیر و اشتها در گاو شایع است و ترشحات بد بو از فرج دام كاملا مشهود است معمولا در روز ها ی 4 تا 10 بعد از زایش ، هنگامی كه بافت كارانكول نكروزشده و جدا می شود. میش ها و بز ها نسبت به دیگرحیوانات علائم واضح تری دارند .جفت ماندگی ممكن است ناشی از باقی ماندن جنین دیگری باشد كه معاینه دقیق را می طلبد .
  دردرمان جفت ماندگی در اسب باید بلافاصله اقدام كرد . در صورتی كه جفت در عرض 3 ساعت پس زا زایش خارج نشود باید درمان را شروع كند .
  پیشگیری و كنترل :
  به خاطر تك گیر بودن و سبب شناسی نا معلوم جفت ماندگی پیشگیری آن دشوار است . جفت ماندگی اغلب بعد از سقط طی نیمه آخر آبستنی رخ می دهد، واكسیناسیون بر علیه عوامل عفونی ایجاد كننده سقط توصیه می شود . طول دوره خشكی گاوها و بزها باید به اندازه كافی و به میزان 6 تا 8 هفته باشد.جیره ها باید دارای مقادیر كافی كلسیم، فسفر، ویتامین A ، ویتامین E ، و سلنیم باشد.تزریق سلنیم و ویتامین E تقریبا1 ماه قبل از زایمان گاوها دركاهش شیوع جفت ماندگی در مناطقی كه كمبود سلنیم وجود دارد موثر است
  همه ی زندگیه من کیه؟:bighug:
  =
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)

 2. 3 کاربر پست poone_s عزیز را پسندیده اند .


موضوعات مشابه

 1. جفت ماندگی
  توسط Rahban در انجمن بیماری های دام های بزرگ
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 5th April 2011, 04:31 AM
 2. عقب ماندگی تا کی
  توسط دانیال مختاری در انجمن آرشیو
  پاسخ: 11
  آخرين نوشته: 11th June 2010, 06:17 PM
 3. Egg-Binding (تخم ماندگی)
  توسط timotian در انجمن بیماریها و مخاطرات
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 19th March 2009, 01:43 PM

Visitors found this page by searching for:

عوارض بعدازسقط

علائم ماندن جفت بعدازسقط

اب کردن شکم بعدازسقط

جاماندن جفت

دفع تیکه گوشت برای سقط

عوارض جفت

بزرگ شدن شکم بعداز سقط جنین

اگر باقی مانده از جنین باشد بعد از سقط چه باید کرد

نشانه های کامل سقط نشدن جنین

بعدازسقط چه علایمی دارد

زنده ماندن جفت

بیرون امدن قسمتی از جنین از واژن و سقط

باقیمانده تکه های جفت در رحم

علائم جفت بعد از سقط جنین

علایم ماندن جفت در بدن بعد دفع جنین

علایم ماندن جنین بعد از سقط

دفع جنین سقط شده

بعد از سقط اگر قسمتی از جفت بماند چه میشود؟

علايم باقي ماندن جفت در رحم

عوارض بعد از سقط

راه های دفع جفت بعد از سقط جنین

دفع جفت بعد از سقط جنین

اگر تکه ای از جنین دفع نشود

عوارض باقیماندن جفت در شکم بعد زایمان

تکه های جفت

اگر جفت داخل رحم بماند

علایمی که نشان دهنده ی این است بعد از سقط بقایایی در رحممانده باشدجدا کردن تیکه جفت از رحمضرزهاى بعد سقط جنين كه جفت بماندزنده موندن جفت بعد از سقطاگر.بعد.از.سقط جنین.یک.تکه.از .جنین.باقی.بمانند.باید.چکار.کردکوچک کردن شکم بعدازسقطماندن جفت بعد از سزارینعواقب باقیمانده جفت سقط شده دررحمبرای کردن واژن باید چکارکردباقی مانده جنینعلت دفع نشدن جفت بعد از سقط جنینعفونت زنانه باید چکارکرد؟ماندن جفت سقطدفع جفت جنیناگر تکه ی جفتی در رحم بماند باید چکار کردعلایم ماندن جفت در رحم بعد از سقطباقی ماندن جفت در رحم پس از سقط جنینراهای دفع تیکه های جفت از رحمعوارض جاماندن جفت در رحمباقی ماندن قسمتی از جفت بعد سزاریندفع دو تیکه گوشت برای سقطدفع کامل جنین سقط شدهدفع کامل جنین بعد سقطباقیماندن تکه ی رحم درشکم پس از سزارینخطر جفت ماندكيعوارض ماندن تکه ای از جفت در رحم در سقط جنین وقتی جفت بچه دررحم مانده باشد باید چیکار کنیمکیلیپ سخت زایی بزعلایم بودن جفت در بدن بعد از سقط جنینخطر جفت دفع نشده دررحماگرقسمتی از جفت جنین باقی بماندباقيمانده جنين بعد از سقطبزرگ ماندن شكم بعدزايمانعلت چسبندگي جفتبعد از سقط اگر جفت در رحم بماند چیکار باید کنیمخروج گوشت از رحمدفع باقیمانده جفت جنينعلت جا ماندن جفت بعد از سزارينبزرگ شدن شکم بعد از سقط با قرصخطرات باقیماندن جفتباقی ماندن مقداری ازجفت بچه دررحمدفع دو تیکه گوشت در سقطعلت خارج شدن گوشت از واژنجفت جنينخروج تکه گوشت از واژن بعدازسرکلاژبراي دفع جفت جنين چه کنيم؟اگر قسمتی از جنین بعهد از زایمان در رحم باقی بماندقرص یا دارو بعد از سقط جنین برای دفع کامل جفت از رحمنشانه های باقی ماندن جفت بعد از سزارینسقط جنین باقی ماندن جفت دررحمجفت باقیمانده پس ازسقطباقیمانده های جفت در رحمقرص برا دفع تکهای مانده ازجنینچه کنیم باقی مانده جنین سقط شده از رحم کامل خارج شودروشهای درمان سقط جنین درمیشعلایم باقی ماندن جنین بعداز کورتاژباقی ماندن جفت در سقطباقي ماندن جفت در رحم بعد از سزارينراههای دفع باقیمانده جفت بعد ازسقطاگر تکه ای از جفتبعد از کوتاژ تیکه های باقی مانده به چ طریق دفع میشوندﺗﻜﻪاﻱﺟﻨﻴﻦ ﺑﺎﻗﻲ ﻣﺎﻧﺪﻩ ﺑﺎ ﭼﻪ اﺯ ﺑﻴﻦ ﻣﻴﺮﻭﺩخطرات باقی ماندن جفت در رحم بعد از سقط جنین راه‏ ‏درمان‏ ‏جفت‏ ‏قدامیخونريزي كم بعد از 40 روز بعد از سقط نشانه ماندن تكه اي ازجنين استعلایم باقی ماندن قسمتی از جفت در رحمانقباضات شکم بعد از سقطجفت جنین در گاوماندن بقایا بعدازکورتاژدفع نشدن كامل جفتبزرگ ماندن شکم بعد از زایمان عوارض ماندن تکه جفت دررحماگر بعد از سقط باقي بماندباقی ماندن تکه های جفت در رحم

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214




Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556