نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

تاریخچه ی لباس(ایران باستان)

This is a discussion on تاریخچه ی لباس(ایران باستان) within the آرشیو forums, part of the تاریخ category; ايرانيان از بيش از 10 هزار سال پيش داراي تمدن بوده‌اند. از اين رو، ريشه‌ي بسياري از دستاوردهاي بشر را ...

 1. Top | #1
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  انواع پیشی!
  محل سکونت
  دوزخ
  لايك دريافتي
  834
  لايك كرده
  2340
  نوشته ها
  3,337
  می پسندم
  11,681
  مورد پسند : 10,065 بار در 3,069 پست
  حالت من :
  My Mood
  Busy
  نوشته های وبلاگ
  5

  Tavajoh تاریخچه ی لباس(ایران باستان)

  ايرانيان از بيش از 10 هزار سال پيش داراي تمدن بوده‌اند. از اين رو، ريشه‌ي بسياري از دستاوردهاي بشر را در اين تمدن مي‌توان يافت. براي مثال، نخستين ابزار ريسندگي و بافندگي در غار كمربند، نزديك بهشهر، يافت شده است كه به 7 هزار سال پيش از ميلاد مسيح بازمي‌گردد. به علاوه، در قديمي‌ترين بخش‌هاي شهر باستاني شوش، كه در خوزستان قرار دارد، سوزن‌هاي سوراخ‌دار پيدا شده است.
  اين دستاوردهاي و نوآوري‌هاي ديگري كه در دوران‌هاي بعدي رخ داد، صنعت پارچه و پوشاك ايران را پيشتاز و سرآمد جهانيان كرد. جالب است بدانيد اسكندر مقدوني، با آن‌كه به ايران حمله و آن را اشغال كرده بود، لباس ايراني مي‌پوشيد. در اين جا به برخي از نوآوري‌هاي ايرانيان در زمينه‌ي پوشاك و پارچه اشاره مي‌شود.

  كت و شلوار
  ايرانيان نخستين مردماني بودند كه كت آستين‌دار و شلوار مي‌پوشيدند. مردمان تمدن‌هاي ديگر، بابلي‌ها، آشوري‌ها، يوناني‌ها و رومي‌ها، شلوار نمي‌پوشيدند و حتي يوناني‌ها ايرانيان را به خاطر شلوارهاي رنگي‌شان مسخره مي‌كردند. ايرانيان حتي نوعي شلوار ويژه‌ي سواركاري نيز داشتند كه تنگ و چسبان بود و اغلب از چرم ساخته مي‌شد.
  تاریخچه ی لباس(ایران باستان)
  يك نجيب‌زاده‌ي هخامنشي در ميان دو سرباز

  شلوار در اصل شروال خوانده مي‌شد. عرب‌ها آن را سروال ناميدند و جمع آن را سراويل مي‌گويند. در تركي و كردي نيز شروال گفته مي شود. مجارهاي آن را شلواري( Schalwary ) مي‌گويند. به زبان لاتين، سارابارا ( Sarabara ) گفته مي‌شد. واژه‌ي انگليسي Pajama (پاجاما)از دو واژه‌ي پا و جامه ساخته شده است كه واژه‌هاي فارسي هستند.
  تاریخچه ی لباس(ایران باستان)

  پوشش زنان
  ايرانيان از ديرباز به پاكدامني اهميت مي‌دادند.در يك مهر سنگي استوانه‌اي كه از دوره‌ي هخامنشي برجاي مانده و اكنون در موزه‌ي لوور فرانسه نگهداري مي‌شود، شاهزاده‌ي ايراني و نديمه‌هايش ديده مي شود كه شاهزاده چادر و نديمه‌ها سرپوش دارند.
  حتي سرپوش‌هاي پارچه‌اي دوره‌ي هخامنشي از زير برف‌هاي منطقه‌ي پازريك روسيه پيدا شده است.( يادآوري مي‌شود، سرزمين‌هايي كه نام برديم، بخشي از امپراتوري پهناور پارس‌ها بودند.)

  تاریخچه ی لباس(ایران باستان)
  اثر يك مهر هخامنشي كه در موزه‌ي لوور فرانسه نگهداري مي‌شود.
  تاریخچه ی لباس(ایران باستان)
  نمونه‌اي از بازسازي مهر هخامنشي با رايانه
  گلدوزی
  نقش زدن بر پارچه و لباس از ديرباز در ايران مرسوم بود. در تابوت سنگي اسكندر كه در موزه‌ي استامبول نگهداري مي‌شود، ايرانيان شلوارهايي با پارچه‌هاي زيبا پوشيده‌اند كه طرح دار و گاهي نقش‌هايي از گل‌ها دارند. گل‌دوزي در دوره‌ي صفويه به شكوفايي رسيد به نحوي كه هنرمندان روم شرقي(امپراتوري بيزانس) طرح‌هاي ايراني را بر لباس‌ها فاخر نقش مي‌زدند. حتي ريشه‌ي عنصرهاي اصلي گولدوزي امروزي نيز به ايران بازمي‌گردد كه از راه كشورهاي ساحل درياي مديترانه به ايتاليا و اسپانيا رفته و بعدها در سرزمين‌هاي ديگر مورد توجه قرار گرفته است.
  تاریخچه ی لباس(ایران باستان)
  خشايارشاه و همراهانش
  ابريشم ايرانی
  بافتن پارچه از ايران آغاز شده و تا دروه‌ي صفوي از مهم‌ترين فرآورده‌هاي صادراتي ايرانيان بوده است. با آن كه بافت ابريشم به چيني‌ها بازمي‌گردد، ابريشم ايراني در دوره‌ي ساسانيان به چنان كيفيت و ظرافتي رسيده بود كه چيني‌ها نيز از ايران پارچه‌ي ابريشمي وارد مي‌كردند. برخي از پارچه‌هاي ايراني كه ويژه‌ي اسقف‌ها تهيه شده، هنوز در گنجينه‌هاي كليساهاي اروپا نگهداري مي‌شود.
  ردپاي شكوه صنعت پارچه‌بافي را در واژه‌هاي ايراني كه به زبان‌هاي مختلف راه‌يافته است، مي‌توان پيدا كرد.
  در زبان عربي: ديباج(از واژه‌ي ديباگ به مفهوم زري ابريشمي) و استبرق(از واژه‌ي ستبرگ به مفهوم نوعي پارچه‌ي ابريشمي)
  در زبان انگليسي: Tafta ( از واژه‌ي تافته به مفهوم نوعي پارچه‌ي ابريشمي) Chintz (از واژه‌ي چيت به مفهوم نوعي پارچه)
  در زبان روسي: Izarbaf ( از واژه‌ي هزارباف به مفهوم پارچه‌ي زري گلابتون) و Partcha ( از واژه‌ي پارچه)
  لباس ورزش
  ايرانيان نخستين مردماني هستند كه از لباس ورزشي استفاده مي‌كردند. چوگان ورزش باستاني و مورد علاقه‌ي ايرانيان بود. چوگان بازان نوعي پيراهن نيم‌آستين و شلوار تنگي مي‌پوشيدند تا هنگاه بازي راحت‌تر باشند. جنس پيراهن چوگان بازي را نيز نوعي انتخاب كرده بودند تا كم‌تر عرق كنند. انگليسي‌ها در سال‌هاي استعمار هندوستان در آن سرزمين با چوگان و لباس نيم آستين آشنا شدند و آن را به خود به اروپا بردند كه بعدها به آمريكا نيز راه يافت و به تي‌شرت‌هاي امروزي منجر شد.

  لباس شوايه‌ها:در دوره‌ي اشكانيان و ساسانيان مردان جنگي خود و اسبانشان را ذره پوش مي‌كردند. در تاق بستان، در كرمانشاه، سربازي زره‌پوش سوار بر اسب زره‌پوش بر پهنه‌ي سنگ كنده‌كاري شده است كه با ديدن آن به ياد شواليه‌هاي اروپايي مي‌افتيم. در واقع، شواليه‌هاي اشكاني سرمشق شواليه‌هاي اروپايي قرار گرفتند.
  تاریخچه ی لباس(ایران باستان)
  شواليه ساسانی
  نوآوري‌هاي ديگر

  دستكش: گزنفون، تاريخ‌نگار يوناني با ايرانياني روبه‌رو شده بود كه دستهايشان را در پوست‌هاي ضخيم و قاب‌هايي نگه مي‌داشتند. نمونه‌هايي از دستكش‌هاي زينتي در موزه‌ي ايران باستان نگهداري مي‌شود.

  انوع كلاه: ايرانيان از ديرباز كلاه‌هاي گوناگوني مي‌پوشيدند كه نشان‌دهنده‌ي موقعيت اجتماعي آنان بود. كلاه پاپ‌ها و حتي تاج برخي از پادشاهان قديم اروپا، برگرفته از كلاه و تاج‌ پادشاهان ايران است.

  چكمه : پوشيده چكمه‌هاي چرمي از زمان هخامنشيان مرسوم بود و حتي ژوستي‌نين، امپراتور روم شرقي، چكمه‌هاي ايراني مي‌پوشيد.

  شال: هنوز هم در زبان انگليسي به همين نام خوانده مي‌شود( shawl ) و نوع مردانه و زنانه‌ي آن هر دو نوآوري ايراني هستند.
  تاریخچه ی لباس(ایران باستان)
  آن سه خرمند: طرحي از سه مغ زردشتي كه براي شست‌ و شو و معطر كردن عيسي مسيح(ع) دعوت شده يودند. ابن تصوير موراييك، بر ديوار كليساي سنت اپالينار در شهر راون ايتاليا نقش بسته است.
  براي مطالعه‌ي بيش‌تر:
  1. نيرنوري، سهم ايرانيان در تمدن جهاني، انتشارات فردوس، چاپ اول 1379
  2. يارشاطر، احسان، پوشاك در ايران زمين(از مجموعه مقاله‌هاي فرهنگنامه‌ي ايران)، ترجمه‌ي پيمان متين، انتشارات اميركبير، چاپ اول 1382
  3. يارشاطر، احسان، حضور ايران در جهان اسلام، ترجمه‌ي فريدون مجلسي، انتشارات مرواريد، چاپ اول 1381
  منبع و ماخذ: Jazireh Danesh
  آیا هنگام استفاده از محصولات بهداشتی، به اینکه روی حیوانات آزمایش نشده باشند، توجه دارید؟

  *کلیک کنید: کـدام تـولـیـدکـنـنـدگـان روی حـیوانـات آزمـایـش مـیـکـنـنـد، کـدام نـمـیـکـنـنـد؟

  اگر فکر می کنید مهم ترین علت انتشار گاز های گلخانه ای و گرمایش جهانی، اتومبیل ها یا فعالیت کار خانه هاست، در اشتباهید! بیشترین عامل انتشار گاز های گلخانه ای دامداری صنعتی است!
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)

 2. کاربر مقابل پست ببر هیرکانی عزیز را پسندیده است:


LinkBacks (?)

 1. 13th January 2013, 01:21 PM
 2. 25th May 2012, 04:20 PM
 3. 9th October 2011, 01:50 AM
 4. 23rd April 2011, 02:43 PM

موضوعات مشابه

 1. کفن و دفن در ایران باستان
  توسط ویکی در انجمن تاریخ ایران
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 11th August 2013, 10:29 PM
 2. پاسخ: 22
  آخرين نوشته: 19th October 2011, 08:21 PM
 3. تاریخچه چای در ایران
  توسط Paria.m در انجمن کشاورزی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 8th April 2010, 11:23 PM

Visitors found this page by searching for:

پوشاک دوره ی هخامنشیان

تاریخچه ی مد

پیشینه ی پوشاک

پوشش ایران باستان

تاریخچه ی چرم

تحقيق درباره ي پوشاكايرانيان

تحقیق درباره ی پوشاک قدیمی

تحقیق راجب پوشش قدیمی ها

پوشاک باستانی ایرانیان

پوشاك در ايران باستان

تحقیقات درباره ی خیاطی

پوشاک ایران در قدیم

پوشاک مردانه وزنانه ی زمان قدیم هخامنشی

تاریخچه ی پوشاک ایران

پوشاک دوران قدیم

پوشش مردم ایران باستان

تاریخچه ی ایران

پوشاک قدیمی ایرانی

پوشاك ايران باستان ساسانيان صفويه

تاریخچه ی پوشاک ایرانیان

تاریخچه ی پوشاک در جهان

سرباز ذره پوش باستانی

تحقیق درباره ی انواع پوشاک

تاریخچه ی ایران باستان

انشایی درباره ی ایرانی وایرانیانتاریخچه ی مد ایرانپوشاك search هخامنشيانتصاویرپوشاک ایرانی باستان وحالمقاله درباره تاریخچه خیاطی در ایرانچرم در ایران باستاناطلاعاتی از انواع پوشاک دوره های قدیمپيراهن هاي مردان در دوره ساسانيپوشاک مردان در دوران ساسانی پوشاک درایران باستانتحقیق در باره ی پوشاک ایرانپوشاک مردم ایران در دوران مختلف تاریخیتاریخچه ی پوشش زنان در ایرانتحقیق دباره دوران صفویهپوشاک ایرانیان در قدیممددر زمان ساسانیانپوشاک قدیم ایرانپیشینه تحقیق خیاطیپوشاک روم باستانpdfهخامنشیان تاریخچهتحقیق تاریخچه ی ایران مقاله در مورد پوشش مردان دوره ی اشکانیدرباره ی ورزش ایران و دوران باستان تاریخچه پوشاک در ایران تاریخچه پارچه در ایرانپوشاک دوره یرنگ دردوره اشکانیانپوشاك قديمتصاویری ازپوشاک مردم در دوره های مختلفتاریخجه پوشاکپوشش ایرانیان باستانزمان دوره ی اشکانیان تاریخچه ی پوشاک تاریخچه ی پارچهتاریخچه پوشش مردان ایرانینحوه ی پوشش زنان و مردان در دوره ی اشکانیانپوشاک دوره ی ساسانیانتاريخچه پوشاكپوشاک باستانی ایرانپوشاک باستان ایرانیانپوشاک دوره ی ساسانیصنعت پوشاک در ایران باستانپوشاک باستاني ايرانيانتاریخ پوشاک در ایرانپوشاك ايرانيان باستانسابقه پوشش در ایران از زمان هخامنشیانمقاله درباره نحوه پوشش زن ومرد در دوره زندیهمقاله در مورد پوشش ايرانيان در قديمتاريخچه كلاهچرم در زمان باستانپوشاک مردم ایران در دوره ی صفویتحقیق درباره پوشش زنان در کشورهای مختلف و دوره های تاریخیمقاله انواع پوشاک ایرانیتاریخچه پوشاک ایران باستانایران باستان دوره ی هخامنشیانسربازان دورهی صفویتاریخچه صنعت پوشاک آقایان در ایرانتحقیق درمورد زمان های قدیممدل سربازهای اشکانیپوشش سربازان دوره هاي مختلف تاريخ ايرانتحقیق درباره ی پوششایرانیصنایع چاپ پارچه ی باستان ایرانانواع پوشش مردمان ايران قديمنوع پوشش سربازان انگلیسی در دوره ی جدیدمقاله انواع پیراهنتحقیق در مورد پوشش ایران قدیمموزه ایران باستان پارچهنامهای پوشاک ایران باستانپارچه بافی دوره ی سا مانیانتحقيق درمورد تاریخچه چاپ پارچه در ایرانپیشینه و تاریخچه ی خیاطی تحقیق در مورد تاریخچه پوشاک مردانهتاریخچه ی خودکار به زبان انگلیسیمقاله درباره تاریخ پوشاک ایرانپوشاک مردان در دوره ساسانیتاریخچه پوشاک اقوام ایرانی

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557