نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

باغ وحش شیراز، برزخ حیوانات! / کهنسال‌ترین باغ ‌وحش ایران و پهلوانش، نیازمند یاری‌اند + تصاویر

This is a discussion on باغ وحش شیراز، برزخ حیوانات! / کهنسال‌ترین باغ ‌وحش ایران و پهلوانش، نیازمند یاری‌اند + تصاویر within the ارشیو forums, part of the تالار حمایت از حقوق حیوانات category; حکیم مهر - سی و پنج سال قبل در باغ وحش شیراز مردی در هیبت رستم با لباسی از پوست ...

 1. Top | #1
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  cat
  محل سکونت
  iran
  لايك دريافتي
  2348
  لايك كرده
  229
  نوشته ها
  14,449
  می پسندم
  25,142
  مورد پسند : 16,617 بار در 4,044 پست
  نوشته های وبلاگ
  9

  Arrow باغ وحش شیراز، برزخ حیوانات! / کهنسال‌ترین باغ ‌وحش ایران و پهلوانش، نیازمند یاری‌اند + تصاویر

  حکیم مهر - سی و پنج سال قبل در باغ وحش شیراز مردی در هیبت رستم با لباسی از پوست پلنگ، با شیر و خرس، نمایشی برپا می‌کرد که هر بیننده‌ای شگفت‌زده می‌شد، مردی که امروز در هفتاد و چند سالگی هنوز ستبر است و مردانه با دست خالی پای شیرهایش مانده.
  «سیروس قهرمانی» ، پهلوانی بود که هرچه را از راه پهلوانی‌هایش به‌دست آورد در مسیری آبرومند هزینه کرد و از هیچ کمکی به مستمندان دریغ نکرد، مردی که امروز برای حفظ بقای باغ وحشی که کهنسال‌ترین باغ وحش ایران محسوب می‌شود، خود نیازمند یاری است.
  باغ وحش شیراز، برزخ حیوانات! / کهنسال‌ترین باغ ‌وحش ایران و پهلوانش، نیازمند یاری‌اند + تصاویر
  باغ وحش شیراز که زمانی در گوشه‌ای از باغ ملی و در کنار ورزشگاه حافظیه قرار داشت، اکنون در دامنه کوهی در مسیر شمالی شهر دامن گسترانیده و با وجود برخورداری از فضایی مناسب برای جلب و جذب گردشگران در فصول مختلف، به تبعیدگاهی برای حیوانات بی زبان تبدیل شده است.
  باغ وحش شیراز، برزخ حیوانات! / کهنسال‌ترین باغ ‌وحش ایران و پهلوانش، نیازمند یاری‌اند + تصاویر سیروس قهرمانی در جوانی
  آسمان ابری است و باران همچنان آرام بر زمین تشنه می‌بارد که به سمت باغ‌وحش شیراز حرکت می‌کنیم.
  از شیراز حدود 15 کیلومتر که به سمت شمال برانی، بعد از پل شهدای نفت، اگر خوب چشم بدوانی و دقت کنی سمت چپ تابلوی بزرگ باغ وحش را خواهی دید، اما هیچ معبر امنی برای رفتن به آن سوی بزرگ‌راه وجود ندارد.
  برای دور زدن و رسیدن به ورودی باغ وحش باید تا ورودی زرقان رفت، این تنها معبر امن است و اما اگر قانون را ندیده بگیری و از قبل محل باغ وحش را بدانی، صابون طی کردن مسیری دویست متری برخلاف جهت جاده اصلی را به‌تن زده باشی، شاید پل شهدای نفت هم تو را به مقصد برساند! شاید!
  باغ وحش شیراز، برزخ حیوانات! / کهنسال‌ترین باغ ‌وحش ایران و پهلوانش، نیازمند یاری‌اند + تصاویر
  ورودی باغ وحش اما با چند لاستیک بزرگ مسدود شده و در گوشه‌ای تنها راهی باریک باز است، در حالیکه باران دید را محدود کرده با احتیاط وارد جاده باریکی می‌شویم و هرچه جلوتر می‌رویم راه باریک‌تر می‌شود، با آسفالتی بدون شانه،‌ بدون علامت، کهنه و فرسوده.
  در ابتدای سراشیبی کوه، ‌دری بزرگ خودنمایی می‌کند و تابلویی رنگ و رو رفته بر پیشانی‌اش زار می‌زند، اینجا باغ وحش شیراز است. باغ وحشی که یکی از قدیمی‌ترین‌ها در ایران به شمار می‌رود و به یادآورنده نامی خاطره انگیز است.
  باغ وحش شیراز امروز تنها نام باغ وحش را یدک می‌کشد و به واسطه بی‌توجهی‌ها مسیری را طی می‌کند که پایانش چندان مطلوب نیست.
  باغ وحش شیراز، برزخ حیوانات! / کهنسال‌ترین باغ ‌وحش ایران و پهلوانش، نیازمند یاری‌اند + تصاویر
  اگر دیروز بر لزوم خروج باغ‌وحش از شیراز تاکید می‌شد، معنایش تعطیلی آن نبود، اما در طول سال‌هایی که این مکان با تمام قابلیت‌هایش از شیراز دور شده است، هیچ یک از مسئولان به‌سراغ آن نرفته و حتی نشانی‌ آن را هم نمی‌دانند.
  سیروس قهرمانی به گرمی به استقبالمان می‌آید، پیر شده اما همچنان بازوان و سینه‌اش ستبرند و صدایش مردانه! گرچه یال وکوپال این پهلوان همچون شیرانی که در قفس دارد، ریخته اما نشانه‌های پهلوانی را می‌توان در خط خط چروک‌های صورتش و در سطر سطر کلامش به وضوح دید و شنید.
  باغ وحش شیراز، برزخ حیوانات! / کهنسال‌ترین باغ ‌وحش ایران و پهلوانش، نیازمند یاری‌اند + تصاویر
  پیرمرد دستانش گرم است، گرمایی که از عشق درونی‌اش خبر می‌دهد و به شیرها که می‌نگرد، اشک از چشم‌هایش سرازیر می‌شود.
  سیروس قهرمانی که با یاد گذشته پر افتخارش روزگار سر می‌کند، قدردان استاندار فارس است، تنها مسئولی که به‌گفته او بی هیچ تجملی، بازدیدی از این محل داشته است.
  او می‌گوید: حتی اگر آقای احمدزاده (استاندار) هیچ کاری هم برای ما انجام ندهد، همین که به‌این مکان آمد و وضعیت ما را دید و پای حرف‌هایمان نشست، انگیزه‌ها را در من و خانواده‌ام زنده کرد.
  او که تمام توانایی‌هایش را موهبتی از خدا و اهل بیت(ع) می‌داند، گفت: این شیرها تمام زندگی من هستند، اینها همه یادآور اسدالله است، برای من مهم است که این حیوان مورد لطف همه ائمه خصوصا مولا علی(ع) قرار داشته و داستان‌های بسیاری از وفاداری آن گفته و نوشته شده است.
  * باغ وحش نیازمند توجه است
  نزدیک ظهر است و ابرها همچنان آسمان را پوشانده اما باغ وحش خلوت است و آرام، درختانش دلمرده‌اند و علف‌های هرز در هر گوشه سر از خاک برآورده و توازن آن منطقه زیبا را بر هم زده است.
  باغ وحش شیراز، برزخ حیوانات! / کهنسال‌ترین باغ ‌وحش ایران و پهلوانش، نیازمند یاری‌اند + تصاویر
  طراحی باغچه‌ها و معبر ورود و گردش گردشگران و بازدیدکنندگان نشان از سرمایه‌گذاری با انگیزه‌ای دارد که در گذشته دور انجام و به‌دلیل بی توجهی رها شده است.
  زمان تقسیم غذای حیوانات فرارسیده، قفس‌ها بی‌هیچ نظمی کنار هم ردیف شده ‌است، چند شتر، یکی دو بز کوهی، چندین پرنده و کبوترهایی که زیباهستند و آرام.
  تنها صدای غرش شیرهاست که حالیمان می‌کند در باغ وحش هستیم، شیرهای گرسنه‌ای که در میان قفس هم پر هیبت‌اند و ترس را با دلت آشنا می‌کنند، ‌اگرچه قفس‌هایشان تنگ است و سرد و نمور!
  سهمشان برای غذای ظهر هرکدام یک بز است و کارگرها با گاری نهار این سلاطین جنگل را می‌آورند، بزهایی با موهای بلند و سیاه و شاخ‌های گره خورده در هم.
  باغ وحش شیراز، برزخ حیوانات! / کهنسال‌ترین باغ ‌وحش ایران و پهلوانش، نیازمند یاری‌اند + تصاویر
  لاشه بزها به بالای قفس شیرها منتقل شده و با احتیاط درون قفس پرتاب می‌شوند و جدال بر سر غذا روح وحشی این درنده‌های پرهیبت را نمایان می‌کند،‌ جایی که قدرت و غرش تعیین کننده سهم هریک از غذای نیم‌روز است.
  شاید اگر غرش این شیرها را از باغ وحش منها می‌کردی، دیگر هیچ نداشت.
  "سیروس" به سمت تابلویی که با پلاستیک‌های ضخیم پوشانده شده هدایتمان می‌کند، تابلویی مملو از عکس‌های خاطره‌انگیز و خودش می‌رود تا انتهای کوچه باغ خاطره‌ها، آنجا که جوانی قوی هیکل و خوش‌چهره، با شیر و خرس‌های قوی هیکل دست و پنجه نرم می‌کرد و تیرآهن‌های بزرگ را با زور بازو خم می‌کرد و اجازه می‌داد تا کامیون‌های سنگین از روی سینه‌اش عبور کنند.
  او می‌گوید: همه آن روزها تمام شد، امروز این من هستم که در انتظار هجرت ابدی، با خدا خلوت می‌کنم و از او کمک می‌خواهم که در نگهداری این شیرها از پا نیفتم.
  سیروس ادامه می‌دهد: هزینه اینجا سرسام آور است، تنها برای غذای شیرها باید روزانه حداقل 16 میلیون تومان هزینه صرف شود!
  * رقم بسیار سنگین اما واقعی است!
  او می‌گوید: قاعده کار این است که گوشت گوساله به خورد شیرها بدهیم اما به‌دلیل مشکلات مالی این امر مقدور نیست و مجبور هستیم که گوشت بز را برای ناهارشان تدارک ببینیم.
  قهرمانی ادامه می‌دهد: اینجا هفتاد شیر نگهداری می‌شود، هر شیر برای ناهار یک بز می‌خورد، شما حساب کنید که چه هزینه‌ای دارد، ‌این منهای هزینه غذای سایر حیوانات، هزینه کارگر و برق و آب و .... این باغ وحش است.
  در کنار قفس شیرها که تمیزتر از دیگر قفس‌ها است، حیوانات معدودی درون قفس روز ابری و سرد زمستانی را به‌سر می‌رسانند، در حالیکه صدای پارس سگ‌ها، زوزه گرگ و کفتار، خرناس خرس‌ها و .... فضا را پر کرده است.
  میمون‌ها ساکت‌ترین اعضای باغ‌وحش هستند که درون قفس دوتا دوتا و تک‌تک، ما را تماشا می‌کردند.
  قفس‌ها همگی متحد‌الشکل است، سه‌طرف دیواره سیمانی و یک‌طرف محصور شده با انواع فلز! از تورهای سیمی گرفته تا میلگرد و مفتول و قوطی‌های بلند!
  در همسایگی میمون‌های گیاه‌خوار، گرگی تنها مدام عرض کوچک محبسش را طی می‌کند و با چشم‌های قرمزش نگاهی هراس انگیز به ما می‌اندازد. آن طرف‌تر دو کفتار مرغ‌هایی را که برای ناهار ظهرشان تدارک دیده‌اند، نوش جان می‌کنند و در چند قفس بعدی عقاب‌های ایرانی و آسیایی و آفریقایی و طلایی از گوشت مرغ‌هایی که برای ناهارشان آورده‌اند، تناول می‌کنند، در حالیکه پرهایشان خیس است و بعضی‌هایشان می‌لرزند.
  باغ وحش شیراز، برزخ حیوانات! / کهنسال‌ترین باغ ‌وحش ایران و پهلوانش، نیازمند یاری‌اند + تصاویر
  کرکسی تنها در گوشه‌ای از یک قفس نم باران را از بدن می‌چکاند و در قفسی دیگر ده‌ها توله سگ فانتزی، در حالیکه بدنشان خیس خیس است، مدام پارس می‌کنند.
  خرس‌ها را نباید از قلم انداخت؛ خرس‌هایی که به قامت بلند نیستند اما پنجه‌های بزرگ و قوی‌شان ترس را با دلت آشنا می‌کند.
  یکی از خرس‌ها مدام در قفس کوچکش که به‌اندازه یک و نیم برابر طول بدن او عرض دارد، بالا و پایین می‌رود و هم‌قفسی‌اش یک‌دستش را بالا گرفته و سرش را بالا و پایین می‌برد.
  در مقابل این قفس‌ها، چند توله خرس، چند توله گرگ و یکی دو سگ و بالاتر هم چندین راس گراز، روزگار می‌گذرانند، در حالیکه نگاه‌های نگران توله حیوانات، مادرانشان را جست و جو می‌کند.
  در ابتدای ورودی باغ وحش، چادری رنگ و رو رفته که از باران روزهای قبل و امروز خیس است و نمور و تابلوی"نمایشگاه مارهای سمی" را بر سر در ورودی دارد، خودنمایی می‌کند و مابعد از کسب اجازه وارد آن می‌شویم، سقف چادر به قطرات باران اجازه ورود داده‌اند و کف خیس است و هوا سنگین و سرد.
  چندین آکواریوم بی‌هیچ ترتیبی کنار هم قرار دارد و درون هرکدام گونه‌ای از مار به خواب زمستانی فرو رفته و در میانه در آکواریومی بزرگتر، چندین توله تمساح، از کمی جا روی هم خزیده‌اند و آن گوشه، دو پرنده زیبا که گویا مرغ و خروسی نادر هستند، خانه مشترکی با لاک‌پشت‌ها اجاره کرده‌اند، هرچند لاک‌پشت‌های کوچک، از هیبت مرغ و خروس شکلاتی رنگ، سر و دم درون لاک فرو برده و جرات جم خوردن ندارند!
  در دامنه کوه در جایی مانند رزمگاه‌های یونان باستان،‌ که با حفاظ‌های توری بلند حفاظت شده‌اند، چندین راس شیر ماده در هوایی آزاد، آزادتر از هم‌نوع‌های خود روزگار می‌گذرانند، شیرهایی که تا دراز کشیده‌اند شیر ژیان هستند و هم‌اینکه به‌راه می‌افتند ضعف و نحیفی‌ و رنجوریشان، دل هر بیننده‌ای را ریش می‌کند.
  کف محوطه مملو از اسکلت حیوانات است، استخوان‌هایی که گویا پیش از ناهار امروز،‌ غذای این شیرهای ماده شده‌اند.
  شیری لنگان لنگان به‌سوی لاشه یکی از بزها می‌رود، اما توان محدود او و دست شکسته‌اش قادر به دریدن لاشه بز نیست، رهایش می‌کند و به‌سراغ لاشه دیگری می‌رود و در نهایت موفق به دریدن شکم لاشه ‌سوم می‌شود.
  در این کنام، ‌شیرها با یکدیگر کاری ندارند، نه غرشی است و نه جنگی بر سرغذا!
  همین! باغ وحش شیراز‌، جایگاه سیروس قهرمانی و ... همین بود، اگرچه دو پسر سیروس قهرمانی هم امروز جا پای پدر گذاشته و یکی در سیرک و دیگری در باغ‌وحش مدیریت می‌کنند، اگرچه امروز آن دو با مار و شیر و خرس نمایش می‌دهند، اما اینجا باغ‌وحشی نیست که جاذب گردشگر باشد، جایی که در زمستان بوی عفونت فضا را پر کرده باشد،‌ فضایی نیست که بتوان تابستان آن را تحمل کرد!
  باغ وحش شیراز، برزخ حیوانات! / کهنسال‌ترین باغ ‌وحش ایران و پهلوانش، نیازمند یاری‌اند + تصاویر
  امروز سیروس قهرمانی و پسرانش برای تبدیل باغ‌وحش کنونی شیراز به محیطی مناسب، نیازمند همراهی مسئولان هستند، شاید همراهی شهرداری زرقان به‌واسطه توان مالی این مجموعه، راهگشا باشد، شاید نیاز است که مسئولان محیط‌زیست و دامپزشکی ورود کرده و از نظر بهداشت حیوانات به یاری مدیران آن مجموعه بشتابند و با کمترین هزینه، این محل را مهیای جذب گردشگران کنند.
  نبود تابلوهای راهنما، نبود راهی مناسب، مشکل امنیت محوطه و مسیر ورودی آن از سمت جاده اصلی تا محل قرار گرفتن باغ‌وحش، نبود فضایی استاندارد برای حیوانات و افزودن حیوانات جدید، عدم توجه به وجود فضای مناسب و کافی، نبود کمک به مدیریت باغ‌وحش برای استفاده از امکانات مالی بانک‌ها در قالب تسهیلات و ... اینها همه مواردی است که به چشم می‌خورد.
  استاندار فارس در رابطه با بازدید خود از باغ وحش شیراز به خبرنگار ایسنا گفت: این یک نکته غریب نیست که استاندار یک استان برای سرکشی به باغ‌وحش برود.
  روح‌الله احمدزاده با تاکید بر لزوم توجه به چنین فضاهایی‌، افزود: باید از همه ظرفیت‌ها برای توسعه گردشگری استفاده کرد.
  جا دارد اکنون و در حالی که مدت کوتاهی تا ایام نوروز باقی مانده، با حمایت از گردانندگان باغ‌وحش شیراز، قدمی مثبت در مسیر توسعه فضاهای جاذب توریست برداشته شود و باغ‌وحش به محیطی مناسب تبدیل شود تا گردشگرانی که از این محیط بازدید می‌کنند، با خاطره‌ای خوش از آن یاد کنند. 2. 17 کاربر پست بهناز عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  خرگوش .ماهي فايتر.مرغ وخروس
  محل سکونت
  شیراز
  لايك دريافتي
  354
  لايك كرده
  705
  نوشته ها
  1,370
  می پسندم
  18,002
  مورد پسند : 3,281 بار در 1,133 پست
  حالت من :
  My Mood
  Cool

  پیش فرض

  واقعا وحشتناك.من فقط يه بار اونم چندسال پيش رفتم به اين جهنم آدم دلش كباب ميشه.سراسر زمين ها پر از پر مرغ بود مثل اينكه جاي علف پر مرغ سبز شده باشه.
  خرس بيچاره تويه قفس كه بزور 2متر طول عرض داشت نشسته بود درحالي كه مثل منگا توانايي كنترل سرش رو نداشتتالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) وكاملا گيج بودجلوي هر حيوان چندين رديف قفس وفنس كشيده شده بودتالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) تنها جايي كه نسبت به بقيه برتري داشت جايگاه شيرا بود كه تو يه محوطه باز گرد و گود بودن.اميدوارم اين بيچاره ها سروسامون پيدا كنن.تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  باغ وحش شیراز، برزخ حیوانات! / کهنسال‌ترین باغ ‌وحش ایران و پهلوانش، نیازمند یاری‌اند + تصاویر

 4. 6 کاربر پست PERSIAN CAT 1 عزیز را پسندیده اند .


 5. Top | #3

  کاربر ارشد

  کاربر ارشد


  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  574
  لايك كرده
  25
  نوشته ها
  4,141
  می پسندم
  12,310
  مورد پسند : 7,531 بار در 2,098 پست

  پیش فرض

  دلم پر غصه شد
  لعنت به این موجود دو پای بیرحم
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)به همه عشق بورز، به تعداد کمی اعتماد کن، و به هیچکس بدی نکن(شکسپیر)
  ....منیژه.....

 6. 3 کاربر پست manoo عزیز را پسندیده اند .


 7. Top | #4

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  87
  لايك كرده
  2
  نوشته ها
  285
  می پسندم
  636
  مورد پسند : 878 بار در 243 پست
  حالت من :
  My Mood
  Happy

  پیش فرض

  70 شير كاش نمي گفتيد حالا حتما كمر به كشتن شير هاي شيراز ميبندند.تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)

 8. 3 کاربر پست دامونا عزیز را پسندیده اند .


 9. Top | #5

  کاربر فعال

  کاربر فعال


  حیوان خانگی
  خرگوش.خوکچه هندی.طوطی.گربه.ماهی.لاک پشت
  محل سکونت
  اصفهان
  لايك دريافتي
  2
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  195
  می پسندم
  101
  مورد پسند : 264 بار در 126 پست

  پیش فرض

  وااااااااااای
  واقعا اونجا اینطوریه؟
  بیرحما

 10. 3 کاربر پست arago عزیز را پسندیده اند .


 11. Top | #6
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  لايك دريافتي
  19
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  482
  می پسندم
  80
  مورد پسند : 481 بار در 222 پست

  پیش فرض

  من یک بار دیدم برای 7 پشتم بس بود!!!!
  بابام نزدیک بود با این پیر مرده دعواش بشه!!!

 12. کاربر مقابل پست Behshad عزیز را پسندیده است:


موضوعات مشابه

 1. نیازمند یاری دوستان
  توسط sdds در انجمن تالار دوست داران پرندگان
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 28th July 2015, 10:17 PM
 2. کهنسال ترین چنار کره زمین در ایران
  توسط ویکی در انجمن آرشیو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 28th February 2013, 08:13 PM
 3. نیازمند یاری دوستان
  توسط LOVE ANIMALS در انجمن ارشیو
  پاسخ: 44
  آخرين نوشته: 18th March 2010, 11:17 PM
 4. کهنسال‌ترین درخت چنار ایران
  توسط chico در انجمن آرشیو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 15th December 2008, 12:51 PM

Visitors found this page by searching for:

باغ وحش شیراز

باغ وحش در شیراز

شیراز باغ وحش

تصاویر باغ وحش شیراز

باغوحش شیراز ایران

ادرسه باغ وحش هاي شيراز

شیر های باغ وحش شیراز

تغذیه حیوانات باغ وحش از لاشه

عكس پهلوانان ايران شيراز

search باغ وحش

غذای حیوانات باغ وحش

تلفن باغ وحش شیراز

باغ وحش قهرمانی در شیراز

باغ وحش شیراز بطور کامل

باغ وحش شیراز شیراز

باغ وحش شیراز تصویر

ساعات تغذیه حیوانات باغ وحش ایران

باغ وحش جدید شیراز

فیلم باغ وحش شیراز

آدرس باغ وحش شهرشيراز

باغ وحش 118 شيراز

باغ وحش شهرشیراز

باغ وحش های شهر شیراز

شماره تماس باغ وحش شيراز

ادرس ونشانی باغ وحش های شیراز

Search باغ وحش شیراز

آدرس باغ وحش شيراز

پهلوان باغ وحش شیراز

باغ وحش شیراز سال 1362

باغ وحش شیرتز

غذای حیوانات باغ وحش تصاویر

کمک به حیوانات در شیراز

باغ وحش شيراز تماس

باغ وحش شیراز شماره تماس

باغ وحش سيراز

تلفن باغ وحش شیراز

موجود عجیب در باغ وحش شیراز

برترین پهلوان شیراز

كبوترهاي باغ وحش

شیرهای باغ وحش شیراز

سیروس شیراز باغ وحش

تغذيه حيوانات باغ وحش

باغ وحش شهر شيراز

باغ وحش در ایران

حیوانات وحش

باغ وحش شیراز، برزخ حیوانات!

تصاوير باغ وحش شيراز

وحش ایران

بازدیدازباغ وحش شیراز

تصویر زنده ی باغ وحش انگلیس

تغذیه حیوانات درباغ وحش تصاویر

شماره باغ وحش سیروس

سردر باغ وحش شیراز

غذای حیوانات

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556