نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

پیشاپیش، به بهانه ی 8 مــارس: تا وقتی همه آزاد نباشیم، هیچکس آزاد نیست

This is a discussion on پیشاپیش، به بهانه ی 8 مــارس: تا وقتی همه آزاد نباشیم، هیچکس آزاد نیست within the تالار گیاهخواری forums, part of the تالارهای حامیان حیوانات category; "باد روزی که همه آزاد باشیم" : روز جهانی زن مارس 2010 اگر بخواهم خودم را توصیف کنم، اولین کلماتی ...

 1. Top | #1

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  705
  لايك كرده
  532
  نوشته ها
  2,502
  می پسندم
  10,597
  مورد پسند : 6,317 بار در 1,212 پست
  نوشته های وبلاگ
  9

  پیش فرض پیشاپیش، به بهانه ی 8 مــارس: تا وقتی همه آزاد نباشیم، هیچکس آزاد نیست

  "باد روزی که همه آزاد باشیم": روز جهانی زن

  مارس 2010


  پیشاپیش، به بهانه ی 8 مــارس: تا وقتی همه آزاد نباشیم، هیچکس آزاد نیست
  اگر بخواهم خودم را توصیف کنم، اولین کلماتی که بر زبان خواهم آورد "فـمنیست و وگان" خواهد بود. این کلمات تا حدی گویای این اند که من کیستم، از آنطور که جهان را میبینم گرفته تا راهی که برگزیده ام.

  متاسفانه، امروزه فـمینیسم را یا نامربوط میدانند یا منحصرا سر منشاء یک مشت مرد ستیز پر مو! اما این کلیشه همانقدر احمقانه و مضک است که فکر کنیم وگانها افرادی کم بنیه و رنگ پریده اند که با کاهوی پلاسیده زنده اند.

  نامربوط دانستن فـمینیسم در دنیایی که هنوز از هر 3 زن یکی مورد تجاوز قرار میگیرد، وقتی هنوز برای انجام کار یکسان 25% کمتر از مردها حقوق میگیرند، وقتی تولید کننده ی 70% غذای جهان هستند و در عین حال مالک کمتر از 2% زمینهای جهان اند و وقتی هنوز با محترم شمرده شدن در تمام دولتهای جهان فاصله ی بسیار داریم، برایم تکان دهنده است.


  از وقتی به یاد دارم،فـمینیست بوده ام اما تنها 3 سال است که وگان ام. من و همسرم، بلافاصله پس از دیدن فیلم Meet Your Meat به سمت وگانیزم رفتیم و از آن زمان هرگز به عقب بازنگشته ایم. هرچه بیشتر درگیر مسائل حقوق حیوانات شدم و هرچه بیشتر برای تبلیغ وگانیزم تلاش کردم، بیشتر پی به این نکته بردم که فلسفه ی اعتقادات جدیدم به سادگی برخاسته از اصول فمینیستی عزیزم هستند. به سرعت متوجه شدم که موقعیت اقتصادی و سیستم سیاسی اجتماعی فعلی که از بهره کشی از زنان سود میبرد، از استثمار حیوانات هم منتفع می گردد. ارتباط این دو فلسفه اکنون برایم آشکار است اما همیشه اینطور نبوده و برای اکثر مردم هم اینچنین نیست.

  و امروز میخواهم این درک را با شما هم شریک شوم.


  آنطور که من میبینم، همان طرز تفکری که به مردها اجازه میدهد زنان را استثمار کنند، شی تصور کنند و آزار دهند همان طرز تفکری است که به انسانها اجازه می دهد حیوانات را مورد بهره کشی قرار دهند، شیء بینگارند و آزار دهند. هر دو ریشه در قابلیت شی انگاشتن و دد منشی در قبال یک موجود سوهشدار دارند. و هر دو برای خدمت رسانی و مصرف انسان- به خصوص مذکر- چه بصورت واقعی و چه استعاری.
  فراتر از اینها، شباهتهای حقیقی زیادی در ظاهر و ابزار تبلیغاتی وجود دارد که حیوانات صنعتی و زنان را در مقیاسی وسیع به جهان عرضه میکند. به تبلیغات مجلات برای لباس زیر، عطرهای مردانه و حتی برخی غذاهای خاص فکر کنید... و حالا به تبلغیات غذا فکر کنید. بدن زنها همیشه به به اعضای با ارزش شکسته می شود – سینه ها، شکم صاف، پاها- که تحسین می شوند یا بصورت استعاری "مصرف می شوند".اعضای بدن حیوانات هم به همین ترتیب به عنوان اشیایی که باید شکسته شوند و "مصرف شوند" – اما اینبار واقعی.  زنان را با نامهایی حیوانی میخوانند (مانندchicks, bitches, cougars, cows یا bunnies). با هدف "انسانیت زدایی کردن" زنان را مدام با حیوانات مقایسه می کنند. درست مانند حیوانات، زنان هم در طول تاریخ به عنوان "دارایی" دیده شده اند. و درست مانند حیوانات، ما را هم به قدر کافی با هوش نمیدانند که قادر باشیم از عهده زندگی خود بر آییم و نیازمند رهبری دائم و حفاظت شدن هستیم. این، به نوبه ی خود، باعث میشود از زنان بر خلاف میل و رضایتشان استفاده شود، و با آنان به عنوان موجوداتی که لایق داشتن "صدا"، "نظر"و "کنترل بر زندگی خود" نیستند برخورد شود.


  زنان و حیوانات مونث تمام گونه ها غالبا صرفا به دلیل قدرت تولید مثل مورد تمجید قرار میگیرند و در نتیجه به محض اینکه باروری شان افول میکند، دور انداخته می شوند یا به حاشیه رانده می شوند. این در حالیست که تمام حیوانات، نر و ماده، در این فرآیند صنعتی رنج می برند ولی باز هم ماده ها به دلیل قدرت تولید مثل، آزاری شدید و طولانی مدتی را متحمل می شوند. گاوهای شیری با نرخی منزجر کننده، به زور (با استفاده از روشی به نام rape-rack) آبستن می شوند تا دائما باردار شوند و شیر تولید کنند. هرگز این اجازه را نخواهند داشت که فرزندانشان را پرورش دهند و عشق نثارش فرزندان تازه متولد شده شان کنند چون این گوساله ها غالبا در همان ساعات اولیه به تولید کنندگان گوشت گوساله فرستاده می شوند. وقتی نهایتا این گاوها که به دنبال این چرخه ی مداوم تولد و رنج، از کار افتاده می شوند برای کشتار به کشتارگاه فرستاده می شوند. مرغهای تخم گذار (حتی آنها که به دروغ "cage free"یا free-range نامیده می شوند) تمام زندگیشان را در قفس هایی به عرض کمتر از 2 فوت می گذرانند. آنان هم متحمل گرسنگی و تاریکی مداوم می شوند تا چرخه ی تخمگذاریشان افزایش یابد. پس از گذشت یک سال، بدنشان به قدری شکسته شده که سرانجام به کشتارگاه فرستاده می شوند. خوکهای ماده هم بلافاصله بعد از به دنیا آوردن بچه هایشان دوباره به جعبه های بارداری فرساده می شوند، جایی که برای همیشه بوسیله ی میله های فلزی از فرزندانشان جدا می شوند و تنها چند هفته اجازه ی نگهداری از انان را می دهند. وقتی بچه هایشان را جدا میکنند تا برای کشتار بفرستند، مادرها دوباره باردار می شوند تا این چرخه ی تولد و از دست دادن دوباره تکرار شود.  با تمام این حیوانات اینطور رفتار می شود چون قادر به تولید مثل و حیات بخشیدن هستند. به عنوان یک زن و یک فمینیست، من حق حفاظت از جسمم در برابر استثمار تولید مثلی میخواهم و این حق را برای تمام موجودات مونث روی زمین میخواهم، فراتر از گونه ها.


  بخش هسته ای دیگر اعتقادات فمینیستی ام که جزئی از انسانیت و شفقت هم هست، اینست که خواهان "عدالت غذایی برای همه" هستم. به اعتقاد من، یک رژیم غذایی کافی و سلامت، حق سلب ناشدنی هر انسانی است.این توزیع برابر غذا محقق نخواهد شد مگر اینکه ما از خوردن گوشت دست بکشیم و بر رژیمی مبتنی بر گیاهانه تمرکز کنیم. تبدیل حیوانات صنعتی به خوراک انسانها، روشی بسیار ناکارا برای صرف منابع سیاره مان است. وقتی میلیونها تن در سراسر جهان در حال مبارزه برای یافتن غذای کافی و بقا هستند، اینکار به نظر شبیه به یک جنایت است. 70% از آنهایی که در فقر مطلق زندگی می کنند، زن هستند و وقتی ما 70% از زمینهای سیاره مان را صرف کشاورزی برای تغذیه دامها میکنیم، این یعنی سوء استفاده ی وحشتناک از منابع.

  غذای یک وگان را میتوان در 6/1 آکر از زمین تولید کرد، این در حالیست که 4/13 آکر برای تولید غذای کافی برای یک گوشتخوار لازم است. اگر تمام زمینهای قابل کشت را روی هم بگذاریم و به نسبت مساوی تقسیم کنیم، به هر انسانی 3/2 آکر می رسد، یعنی بیش از آنچه برای تامین خوراک یک وگان لازمست و بسیار کمتر از میزان لازم برای تغذیه مبتنی بر گوشت. برای تولید تنها 1 پوند گوشت قابل خوردن حیوانات صنعتی، باید 16 پوند غلات مصرف کرد. تصور کنید اگر این گندم را به خوراندن به حیوانات صنعتی برای تولید گوشت، مستقیما می خوردیم، چند نفر را میتوانستیم تغذیه کنیم.


  البته، نمیتوانم از این حقیقت که خوردن حیوانات به مرگ زودرس زنان و مردان منجر میشود چشم بپوشم. رژیمی آکنده از محصولات حیوانی، بی برو برگرد با بیماریهای قلبی، برخی انواع سرطان و سکته قلبی که 3 عامل کشنده ی دنیای صنعتی است در ارتباط است. مصرف زیاد لبنیات با پوکی استخوان و سرطان سینه مرتبط است، امراضی که سالهای زیادی از زندگی بسیاری از زنان را می رباید. این بیماریها با رژیمی گیاهی، تا حد بسیار زیادی قابل پیشگیری و در مواردی حتی قابل درمان هستند.


  من سلامت ام را به عنوان سرمایه ای برای مبارزه جهت تحقق حقوق برابر ارج مینهم و به تمام توانم برای یک مبارزه خوب احتیاج دارم. اگر اکثر ما بر اثر بیماریهای قابل پیشگیری جانمان را از دست دهیم، پیروزی کجاست؟


  هرگاه حیوانی، انسان و غیر انسان، را لایق شفقت و احترام نمیدانیم، می توانیم بی تعلل با آن بدرفتاری کرده و یا سوء استفاده کنیم. فقدان ارتباط با سایر موجودات زنده، انکار حق اولیه آنان برای یک زندگی بر اساس انتخاب خودشان، یک چرخه ی خطرناک از خشم و خشونت را می سازد. وقتی پای سفره ای پر از غذاهای حاصل از استثمار و بدرفتاری با سایر موجودات زنده می نشینیم، بخشی از وجود با شفقت وجودمان را می کشیم و این به ما اجازه می دهد بیشتر چشممان را روی خشونت، تحقیر و ظلم میان اعضای گونه ی خودمان ببندیم. برای زنان سراسر جهان، این بدرفتاریها شامل آزار خانگی، زنانه کردن فقر، آپارتاید جنسی، انکار عدالت نوزایشی و غیره است.


  هریک از رفتار ما نمایانگر یک انتخاب است و من میخواهم تمام انتخابهایم سازگار باشند. من هرگز اجازه نمیدهم کسی بر جسم یا زندگی ام مسلط شود، و در نتیجه این را برای خواهران و برادرانم هم نمیخواهم. من با این تفکر که به اندازه یک مرد باهوش یا توانا نیستم، لایق حقوق کمتر، احترام کمتر یا عدالت کمتر هستم مبارزه میکنم. در واقع، جنسیت نباید ارزش ذاتی انسانی مرا تحت تاثیر قرار دهد یا موجب شود به عنوان "دارایی" استفاده شوم.

  به همین دلیل است که خود را یک فـمینیست میدانم.
  و وقتی خواهان این آزادی و احترام برای خود هستم، آیا طبیعی نیست که تمام موجودات زنده هم، تا سطحی، خواستار همین ها باشند؟ مگر تمایل به بقا، همان چیزی نیست که همه ی ما را در این سیاره به پیش میراند، انسان ها و حیوانات بطور مشابه؟ و آیا نباید ترغیب به زندگی هدف ما باشد؟

  به همین دلیل است که خود را یک Vegan مینامم.
  برای من، فـمینیسم و وگانیزم دو بخش از یک اعتقاد واحد هستند:


  "تا وقتی همه آزاد نباشیم،
  هیچکس آزاد نیست."


  Natasha Burge، نویسنده مطلب

  پیشاپیش، به بهانه ی 8 مــارس: تا وقتی همه آزاد نباشیم، هیچکس آزاد نیست  ترجمه: The Almighty
  منبع: choosingraw.com

  ویرایش توسط The Almighty : 25th February 2011 در ساعت 10:17 PM
  To those who understand, I extend my hand
  To the doubtful I demand, take me as I am
  Not under your command, I know where I stand
  I won't change to fit your plan, TAKE ME AS I AM

  در این شهر ساعت هایی هست که در اثنا آنها من به جز عصیان هیچ احساس دیگری ندارم.

  *قوانین:گونه های ممنوعه به عنوان حیوانات خانگی*


 2. 9 کاربر پست The Almighty عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  حیوان خانگی
  ماهی و طوطی
  محل سکونت
  همدان
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  27
  می پسندم
  321
  مورد پسند : 43 بار در 29 پست

  پیش فرض

  درود بر شما
  ممنون از متن زیبا.
  اي آنكه ديده دوخته اي بر خليج فارس
  اين لقمه با شكمبه تو سازگار نيست
  چونكه درون آب زلالش بدون شك
  ماهيست پابرهنه عرب سوسمار نيست


 4. 3 کاربر پست siavash-TA عزیز را پسندیده اند .موضوعات مشابه

 1. وقتی هیچکس نبود مخمل کنارم بود
  توسط makhmal88 در انجمن خاطرات شما از حیوان خانگی
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 3rd November 2011, 11:26 PM
 2. پاسخ: 9
  آخرين نوشته: 8th January 2011, 09:14 PM
 3. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 10th February 2010, 03:03 AM

Visitors found this page by searching for:

هنوز جستجو برای این متن در پرشین پت صورت نگرفته است

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556