نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

کرم خاکی

This is a discussion on کرم خاکی within the بی مهرگان forums, part of the تالارهای دوستداران حیوانات category; کرم خاکی: این جانور نه می بیند و نه می شنود . آن ها از روشنایی روز مخفی می شوند ...

 1. Top | #1
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  Fish - Dog
  محل سکونت
  London- UK
  لايك دريافتي
  392
  لايك كرده
  128
  نوشته ها
  4,886
  می پسندم
  20,102
  مورد پسند : 5,563 بار در 1,472 پست
  حالت من :
  My Mood
  Cool
  نوشته های وبلاگ
  2

  پیش فرض کرم خاکی

  کرم خاکی

  کرم خاکی:

  این جانور نه می بیند و نه می شنود . آن ها از روشنایی روز مخفی می شوند . بنابراین این جانوران گوش و چشمی ونیز پایی برای راه رفتن ندارند . آن ها در هر گونه خاک کشاورزی کار می کنند . حدس می زنید آنها چه جانورانی هستند؟ کرم خاکی

  کرم خاکی چیست ؟

  کرم های خاکی جانورانی هستند که دارای بدنی نرم می باشند. آنها استخوان ندارند و معمولا دراز وپوستی هستند. کرم ها از تنوع زیادی برخوردارند.نوعی از کرم ها بنام کرم کدو در درون بدن دیگر جانوران زندگی می کنند. برخی از کرم ها تنها در دریا زندگی می کنند.اما کرم هایی که ما با آنها آشنا تر هستیم، کرم های خاکی نامیده می شوند. آنها در زمین می خزند. موضوع مورد بحث ما کرم خاکی است. کرم های خاکی در هر جایی یافت می شوند و طول آن ها از 1اینچ (3سانتیمتر) تابیشتر از 3متر می تواند باشد.چنانکه قدی به اندازه ی یک حلقه ی بسکتبال را دا را هستند. رنگ آن ها بیشتر به صورت قهوه ای یا صورتی تیره است.


  --------------------------------------------------------------------------------

  بدن کرم خاکی :

  بدن کرم های خاکی به بند هایی تقسیم شده است . حلقه هایی که دور بدنشان وجود دارد ، در حقیقت بند های ماهیچه ای آن ها است . این کرم ها با توجه به نداشتن هرگونه پایی باسرعت شگفت انگیزی حرکت می کنند . تارهای زبری بدنشان را می پوشاند که "سته ی" خوانده می شود. این تارها به آنها کمک می کند تا در اطراف خود حرکت کنند. تارها به کندن خاک های اطراف کرم کمک کرده و باعث کشش آنها در خاک می گردد، مانند راه رفتن با کفش کتانی.

  "تارها می تواند بوسیله عضلات منقبض کننده در هر جهت حرکت کرده امتداد یابد و یا عقب کشیده شود.

  تارها در موقعی که کرم در سوراخش قرار دارد و یا روی زمین حرکت می کند مانند گیره یا میخ عمل می نماید."[1]

  کرم های خاکی هوای کمی را که در بین ذرات خاک به دست می آورند، تنفس می کنند. عمل تنفس از طریق پوست بدنشان صورت می گیرد. چرا شما هنگام قدم زدن در یک روز بارانی کرم های خاکی را در پیاده روها مشاهده می کنید؟


  --------------------------------------------------------------------------------
  کرم های خاکی چه می کنند؟

  کرم های خاکی بیشتر اوقات خود را در زیر زمین سپری می کنند. آن ها در خاک زندگی می کنند، که این بخش زیادی از حیات و مرگ موجودات را در برمی گیرد. معمولاً کرم های خاکی نزدیک سطح زمین زندگی می کنند. هنگامی که هوا خیلی گرم یا بسیار سرد می گردد، آنها به نقاط عمیق تر می روند. این عمل آنها را از سرما و گرما حفظ می کند. کرم های خاکی از روشنایی روز دوری می کنند. این موجودات تنها در هنگام شب به سطح زمین می آیند تا تغذیه کنند و یا از فضولاتی که ممکن است با خود دارند رهایی یابند. آنها فقط زمانی در هنگام روز به سطح خاک می آیند که سوراخ هایشان دچار آبگرفتگی شود.

  همچنان که یک کرم خاکی عمل حفر کردن را در خاک انجام می دهد، برخی از نمونه های آن را می خورد. که این نیز اغلب خاک هایی را در بر می گیرد که مواد گیاهی از بین رفته را در خود دارد. کرم خاکی می تواند این مواد گیاهی را تغذیه کند. آنچه که این موجود خاک زی در پشت سر خود بر جای می گذارد، اغلب خاک بسیار خوبی برای رشد گیاهان می باشد.


  --------------------------------------------------------------------------------
  آیا کرم های خاکی مفید هستند؟

  ما معمولاً به کرم های خاکی توجه نمی کنیم، اما آنها برای خاک هایی که ما به مصرف می رسانیم بسیار مهم می باشند. همچنان که این موجودات در خاک های زیر زمین حرکت می کنند، باعث انتقال و مخلوط شدن هوا با خاک می گردند. این هوا رشد گیاهان موجود در خاک را آسان تر می سازد. کرم های خاکی به پوسیدن مواد در خاک کمک کرده و برای بسیاری از جانوران غذا فراهم می کنند. اگر شما تا به حال ماهیگیری کرده باشید، احتمالاً دیده اید که ماهی ها در جستجوی کرم ها می باشند. و یا شاید تا به حال مشاهده کرده اید که یک سینه سرخ چگونه یک کرم خاکی را از زمین بیرون می کشد.  --------------------------------------------------------------------------------


  پراکندگی کرم های خاکی:

  کرم های خاکی در بیشتر خشکی های کره ی زمین، جزایر، اقیانوس ها و نواحی مجاور قطب شمال زندگی می کنند.
  One world
  One life
  One chance
  One reason
  All under
  one sky
  unchanging
  one season

 2. 3 کاربر پست Daniz عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  55
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  3,278
  می پسندم
  4,867
  مورد پسند : 427 بار در 105 پست

  پیش فرض

  من بچه که بودم کرم های خاکی رو پیدا می کردم میدادم جوجه هام بخورند !! از اون بزرگاشون خیلی خوشم میاد ! بعضی هاشون اندازهء یه بچه مار اندتالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) !

 4. کاربر مقابل پست Napoleon عزیز را پسندیده است:


 5. Top | #3

  کاربر فعال

  کاربر فعال


  حیوان خانگی
  سگ
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  158
  می پسندم
  170
  مورد پسند : 12 بار در 4 پست

  پیش فرض

  ایول بابا مرسی کرم های خاکی سختکوش

 6. Top | #4
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  2507
  لايك كرده
  257
  نوشته ها
  3,121
  می پسندم
  6,491
  مورد پسند : 10,532 بار در 2,396 پست

  پیش فرض کرم خاکی

  کرم خاکی

  کرم خاکی

  در طبقه بندیجانوران که در آغار قرن 19 انجام گرفت، تمام جانورانی که دارای بدنی دراز وفاقد ضمایم واضح بودند به کرم ها موسوم شدند. این جانوران به علت داشتن یک انتهایقدامی یا سر که دارای اندامهای حسی است و به قصد برخورد و روبرو شدن با محیط به طرفجلو حرکت می‌کنند و یک انتهای خلفی یا دم ، با اسفنجها و مرجانها و شانه‌داراناختلاف و تمایز دارند. رده کم تاران ، رده‌ای از کرم ها هستند که به صورت حلقوی می باشندکه در هر حلقه چندین تار دارند. کرم های خاکی نمونه ای از این رده است. از کرم هایخاکی بزرگ لومبری___ ترستریس نمونه جالبی است که ممکن است به درازای 30 سانتیمتر وبه قطر 9 میلیمتر رشد کند.
  مشخصات خارجی

  کرم خاکی


  بدن این کرم ،استوانه‌ای دراز و بطور واضح در دو انتها نازک و باریک است. سطح شکمی آن پهن و رنگپریده‌تر از سطح پشتی است و سطح پشتی تیره است. سر مشخص و متمایزی در حیوان وجودندارد. بدن یک کرم بالغ به 80 تا 100 قطعه حلقه‌ای شکل که بوسیله شیارهای عرض مجزااست، تقسیم شده است. دهان کرم در حلقه اول است و بوسیله یک قطعه گوشتی به نام پیشدهان آویزان می‌باشد. مخرج آن بیضی شکل و بطور عمودی در حلقه آخر قرار دارد. رویحلقه‌های 31 تا 37 برآمدگی غده‌ای واضحی به نام کمربند تناسلی دیده می‌شود. کمربندتناسلی ماده سازنده پیله را که محتوی تخم است ترشح می‌کند.
  تارهای کرم خاکی
  در هر حلقه به جز اولی و آخری ، 4 جفت تار موی مانند کوچک وجود دارد که در سطحشکمی و جانبی مختصر برجستگی پیدا کرده است. هر تار عبارت است از یک میله کیتینی نوکتیزی است که در یک کیسه اپیدرمی مخصوص واقع در درون دیواره بدن جای گرفته است. تارمی‌تواند بوسیله عضلات منقبض کننده در هر جهت حرکت کرده، امتداد یابد و یا عقبکشیده شود و تارها در موقعی که کرم در سوراخش قرار دارد و یا روی زمین حرکت می‌کندمانند گیره یا میخ عمل می‌نماید.
  دیواره بدن
  قسمت خارجی کرم از یککوتیکول شفاف و نازک پوشیده شده است. کوتیکول دارای خطوط عرضی نازکی است که یک منظرهقوس و قزحی مختصری ایجاد می‌کند. در کوتیکول سوراخهایی در روی بسیاری از سلولهایحسی اپیدرم موجود است. اپیدرم روی یک غشای قاعده‌ای قرار دارد و زیر غشای قاعده‌ایلایه نازکی از عضلات حلقوی و لایه ضخیم‌ تری از عضلات طولی وجود دارد. سطح داخلیدیواره بدن از صفاق مستور است. شکل جانور در نتیجه خاصیت کشش دیواره بدن رویاندامها و مایعات درونی حفظ می‌شود.
  دستگاه گوارش
  این دستگاه ازقسمتهای زیر تشکیل می‌شود:
  -
  دهان که دنباله آن حفره دهانی است. (در حلقه‌های 3-1 )
  -
  حلق (در حلقه‌های 5 - 4) با غده‌های مخصوص چرب و نرم کردن و الیاف عضلانیدر دیواره‌های خارجی آن.
  -
  مری باریک و مستقیم (در حلقه‌های 14 - 6) که بوسیلهسه جفت غده‌های آهکی از پهلو اتصال دارد.
  -
  یک چینه‌دان بزرگ با دیواره نازک کهدر حقیقت یک پیشخانه برای ذخیره می‌باشد.
  -
  سنگدان (در حلقه‌های 18 - 17) بادیواره‌های عضلانی ضخیم و محکم که در داخل از کوتیکول مفروش است.
  -
  روده که تامخرج امتداد دارد.
  دستگاه گردش خونخون در تمام قسمتهای بدنکرم جاری است و یک سیستم رگهای خونی بسته با مویرگها وجود دارد. پنج رگ اصلی ممتددر طول بدن و پنج جفت قلب در حلقه‌های 11 - 7 دیده می‌شود. از حلقه 12 به طرف عقب ،هر حلقه دارای رگهای بند بند زوج است که رگهای طولی را به اندامهای گوناگون مربوطمی‌سازد.
  دستگاه تنفس
  دستگاه تنفسی منظم در این کرمها موجود نیست. خونجاری اکسیژن را در مویرگهای نزدیک کوتیکول مرطوب در دیواره بدن ، دریافت کرده و CO2 پس می‌دهد. اکسیژن با هموگلوبین در پلاسما ترکیب شده به بافتهای مختلف حملمی‌شود.
  دستگاه عصبی
  در بالای حلق (حلقه 3) یک جفت گانگلیونهای مغزی بامغز وجود دارد. دو رابط از پیرامون حلق به گانگلیون های زیر مری دو قطعه‌ای کشیدهمی‌شود، به نام حلقه دور مری و از گانگلیونهای زیر مری طناب عصبی شکمی در طول کفحفره عمومی بدن تا حلقه مخرجی امتداد می‌یابد. چندین عصب نیز به پیش دهان و ناحیهدهانی متصل می‌گردد. طناب عصبی شکمی در هر حلقه دارای یک عقده بزرگ است و 3 جفت عصبجانبی از آن خارج می‌شود. طناب و عقده‌ها به صورت ساختمانهای جفت بوجود می‌آید،رشته اعصاب جانبی به عضلات ، سلولهای اپیدرمی ، نفریدیها ، کیسه‌های تار و سایراندامها عصب می‌دهد.
  دستگاه تولید مثلکرم خاکی تک جنسی است و در هرکرم اندامهای جنسی نر و ماده در قسمت شکمی جای دارد. کرمهای خاکی در بیشتر سال ،تولید مثل می‌کنند، ولی حداکثر فعالیت تکثیری آنها در هوای گرم و مرطوب است. جفتگیری در شب صورت گرفته. دو کرم خود را از سوراخ بیرون کشیده، سطح شکمی قدامی‌شانرا نزدیک هم می‌آورند، بطوری که انتهای قدامی‌شان در دو جفت مخالف هم قرار دارد. درهر کرم یک جفت شیار اسپرمی تشکیل می‌شود که در طول آنها توده‌های اسپرم به منظوردخول در جایگاه اسپرمی دیگری عبور می‌کند. پس از این عمل ، کرمها از هم جدامی‌شوند. بنابراین عمل لقاح دو جانبه و متقابل است.
  رابطه کرم خاکی با انسان
  کرمهای خاکی به عنوان طعمه در ماهیگیری مصرف عملی دارند. اثرات طویل‌المدتکرمهای خاکی در طبیعت جنبه‌های عملی مشخصی دارد. از آنجا که خاک را سوراخ می‌کننداثرات قابل توجهی در حاصلخیزی خاک دارند.

  کرم خاکی
  برای مشاوره در مورد اختلالات رفتاری سگ خود از ساعت 12الی18 تماس حاصل فرمایید.
  سارا رنجبر مربی تربیت سگ:09123595250
  کانال تلگرام: topdogtrain

 7. 2 کاربر پست sara_ranjbar عزیز را پسندیده اند .


 8. Top | #5

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  حیوان خانگی
  Pet - House
  محل سکونت
  Tehran
  لايك دريافتي
  1
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  333
  می پسندم
  8
  مورد پسند : 9 بار در 8 پست

  پیش فرض کرم خاکی earth worm

  در طبقه بندی جانوران که در آغار قرن 19 قرن انجام گرفت، تمام جانورانی که دارای بدنی دراز و فاقد ضمایم واضح بودند به کرمها موسوم شدند. این جانوران به علت داشتن یک انتهای قدامی یا سر که دارای اندامهای حسی است و به قصد برخورد و روبرو شدن با محیط به طرف جلو حرکت می‌کنند و یک انتهای خلفی یا دم ، با اسفنجها و مرجانها و شانه‌داران اختلاف و تمایز دارند. رده کمتاران ، رده‌ای از کرمها هستند که به صورت حلقوی هستند که در هر حلقه چندین تار دارند. کرمهای خاکی نمونه ای از این رده است. از کرمهای خاکی بزرگ لومبری___ ترستریس نمونه جالبی است که ممکن است به درازای 30 سانتیمتر و به قطر 9 میلیمتر رشد کند.
  Animal Best Friends

  No More Homeless Pets

  Open Your Heart & Home

  You And Your Dog


  [SIGPIC][/SIGPIC]

 9. Top | #6

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  حیوان خانگی
  Pet - House
  محل سکونت
  Tehran
  لايك دريافتي
  1
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  333
  می پسندم
  8
  مورد پسند : 9 بار در 8 پست

  پیش فرض

  مشخصات خارجی
  بدن این کرم ، استوانه‌ای دراز و بطور واضح در دو انتها نازک و باریک است. سطح شکمی آن پهن و رنگ پریده‌تر از سطح پشتی است و سطح پشتی تیره است. سر مشخص و متمایزی در حیوان وجود ندارد. بدن یک کرم بالغ به 80 تا 100 قطعه حلقه‌ای شکل که بوسیله شیارهای عرض مجزا است، تقسیم شده است. دهان کرم در حلقه اول است و بوسیله یک قطعه گوشتی به نام پیش دهان آویزان می‌باشد. مخرج آن بیضی شکل و بطور عمودی در حلقه آخر قرار دارد. روی حلقه‌های 31 تا 37 برآمدگی غده‌ای واضحی به نام کمربند تناسلی دیده می‌شود. کمربند تناسلی ماده سازنده پیله را که محتوی تخم است ترشح می‌کند.

  تارهای کرم خاکی
  در هر حلقه به جز اولی و آخری ، 4 جفت تار موی مانند کوچک وجود دارد که در سطح شکمی و جانبی مختصر برجستگی پیدا کرده است. هر تار عبارت است از یک میله کیتینی نوک تیزی است که در یک کیسه اپیدرمی مخصوص واقع در درون دیواره بدن جای گرفته است. تار می‌تواند بوسیله عضلات منقبض کننده در هر جهت حرکت کرده، امتداد یابد و یا عقب کشیده شود و تارها در موقعی که کرم در سوراخش قرار دارد و یا روی زمین حرکت می‌کند مانند گیره یا میخ عمل می‌نماید.

  دیواره بدن
  قسمت خارجی کرم از یک کوتیکول شفاف و نازک پوشیده شده است.کوتیکول دارای خطوط عرضی نازکی است که یک منظره قوس و قزحی مختصری ایجاد می‌کند. در کوتیکول سوراخهایی در روی بسیاری از سلولهای حسی اپیدرم موجود است. اپیدرم روی یک غشای قاعده‌ای قراردارد و زیر غشای قاعده‌ای لایه نازکی از عضلات حلقوی و لایه ضخیم‌تری از عضلات طولی وجود دارد. سطح داخلی دیواره بدن از صفاق مستور است. شکل جانور در نتیجه خاصیت کشش دیواره بدن روی اندامها و مایعات درونی حفظ می‌شود.

  دستگاه گوارش
  این دستگاه از قسمتهای زیر تشکیل می‌شود:
  - دهان که دنباله آن حفره دهانی است. (در حلقه‌های 3 - 1)
  - حلق (در حلقه‌های 5 - 4) با غده‌های مخصوص چرب و نرم کردن و الیاف عضلانی در دیواره‌های خارجی آن.
  - مری باریک و مستقیم (در حلقه‌های 14 - 6) که بوسیله سه جفت غده‌های آهکی از پهلو اتصال دارد.
  - یک چینه‌دان بزرگ با دیواره نازک که در حقیقت یک پیشخانه برای ذخیره می‌باشد.
  - سنگدان (در حلقه‌های 18 - 17) با دیواره‌های عضلانی ضخیم و محکم که در داخل از کوتیکول مفروش است.
  - روده که تا مخرج امتداد دارد.

  دستگاه گردش خون
  خون در تمام قسمتهای بدن کرم جاری است و یک سیستم رگهای خونی بسته با مویرگها وجود دارد. پنج رگ اصلی ممتد در طول بدن و پنج جفت قلب در حلقه‌های 11 - 7 دیده می‌شود. از حلقه 12 به طرف عقب ، هر حلقه دارای رگهای بند بند زوج است که رگهای طولی را به اندامهای گوناگون مربوط می‌سازد.

  دستگاه تنفس
  دستگاه تنفسی منظم در این کرمها موجود نیست. خون جاری اکسیژن را در مویرگهای نزدیک کوتیکول مرطوب در دیواره بدن ، دریافت کرده و co2 پس می‌دهد. اکسیژن با هموگلوبین در پلاسما ترکیب شده به بافتهای مختلف حمل می‌شود.

  دستگاه عصبی
  در بالای حلق (حلقه 3) یک جفت گانگلیونهای مغزی با مغز وجود دارد. دو رابط از پیرامون حلق به گانگلیونهای زیر مری دو قطعه‌ای کشیده می‌شود، به نام حلقه دور مری و از گانگلیونهای زیر مری طناب عصبی شکمی در طول کف حفره عمومی بدن تا حلقه مخرجی امتداد می‌یابد. چندین عصب نیز به پیش دهان و ناحیه دهانی متصل می‌گردد. طناب عصبی شکمی در هر حلقه دارای یک عقده بزرگ است و 3 جفت عصب جانبی از آن خارج می‌شود. طناب و عقده‌ها به صورت ساختمانهای جفت بوجود می‌آید، رشته اعصاب جانبی به عضلات ، سلولهای اپیدرمی ، نفریدیها ، کیسه‌های تار و سایر اندامها عصب می‌دهد.

  دستگاه تولید مثل
  کرم خاکی تک جنسی است و در هر کرم اندامهای جنسی نر و ماده در قسمت شکمی جای دارد. کرمهای خاکی در بیشتر سال ، تولید مثل می‌کنند، ولی حداکثر فعالیت تکثیری آنها در هوای گرم و مرطوب است. جفتگیری در شب صورت گرفته. دو کرم خود را از سوراخ بیرون کشیده، سطح شکمی قدامی‌شان را نزدیک هم می‌آورند، بطوری که انتهای قدامی‌شان در دو جفت مخالف هم قرار دارد. در هر کرم یک جفت شیار اسپرمی تشکیل می‌شود که در طول آنها توده‌های اسپرم به منظور دخول در جایگاه اسپرمی دیگری عبور می‌کند. پس از این عمل ، کرمها از هم جدا می‌شوند. بنابراین عمل لقاح دو جانبه و متقابل است

  رابطه کرم خاکی با انسان
  کرمهای خاکی به عنوان طعمه در ماهیگیری مصرف عملی دارند. اثرات طویل‌المدت کرمهای خاکی در طبیعت جنبه‌های عملی مشخصی دارد. از آنجا که خاک را سوراخ می‌کنند اثرات قابل توجهی در حاصلخیزی خاک دارند.
  Animal Best Friends

  No More Homeless Pets

  Open Your Heart & Home

  You And Your Dog


  [SIGPIC][/SIGPIC]

 10. Top | #7

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  حیوان خانگی
  Pet - House
  محل سکونت
  Tehran
  لايك دريافتي
  1
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  333
  می پسندم
  8
  مورد پسند : 9 بار در 8 پست

  پیش فرض

  برخي جهت تغذيه ماهيهاي آكواريومي مبادرت به تكثير و نگهداري كرم خاكي مي نمايند كه به نحو زير مي توان عمل كرد

  نحوه ی نگهداری و تکثیر کرم خاکی : ابتدا تعدادی کرم خاکی از باغچه یا محلی که دارای خاک مرطوب است پیدا کرده و سپس آنها را در یک جعبه که در آن مقداری خاک مرطوب است قرار دهید .
  سپس مقداری از جعبه را درون آب قرار دهید تا خاک ها مرطوب باقی بمانند .
  پس از گذشت مدتی ، چون کرم های خاکی دو جنسه بوده و نیاز به نر و ماده ندارند ؛ تکثیر شده و به تعداد مورد نظر شما خواهند رسید .

  نکته : برای جلوگیری از خشک شدن خاک که سبب مرگ کرم های خاکی می شود ، هر روز مقداری آب را روی لایه های بالایی خاک بریزید .
  Animal Best Friends

  No More Homeless Pets

  Open Your Heart & Home

  You And Your Dog


  [SIGPIC][/SIGPIC]

LinkBacks (?)

 1. 30th November 2011, 01:43 PM
 2. 6th November 2011, 11:02 AM
 3. 24th November 2010, 09:29 PM

موضوعات مشابه

 1. خرید لاک پشت خاکی
  توسط kiarashfox در انجمن لاک پشت ها (Turtles, Tortoises and Terrapins)
  پاسخ: 11
  آخرين نوشته: 29th April 2017, 06:27 PM
 2. لاکپشت خاکی - نر
  توسط Pishi nanazi♥♥ در انجمن آرشیو
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 24th August 2013, 02:46 AM
 3. هشت موجود منحصر به فرد کره خاکی ما
  توسط aysan در انجمن آرشیو
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 31st December 2008, 05:52 PM
 4. پشه خاکی ها
  توسط Daniz در انجمن آرشیو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 16th October 2008, 11:35 AM

Visitors found this page by searching for:

كرم خاكي

دستگاه گردش خون کرم خاکینحوه تولید مثل کرم خاکیکرم هابدن کرم خاکیتولید مثل کرم خاکیغذای کرم خاکیکرم خاکی چیست ؟روش تكثير كرم خاكيتكثير كرم خاكيچرا کرم خاکی بعد از باران از خاک بیرون می ایدنحوه توليد مثل كرم خاكيکرم های حلقویکرمخاکینحوه تولید مثل کرم کدوکرمهای خاکینحوه حركت كرم خاكيsearch پرورش کرم خاکینگهداری کرم خاکیپوست بدن کرم خاکیروش توليد مثل كرم خاكيدهان کرم خاکی کرم خاکیتنفس کرمهاتکثیرکرم خاکیغذاي كرم خاكيتوليد مثل كرم خاكي كرم خاكيکرم خاککیتجهیزات تولید کرم خاکی چیتنحوه تکثیر کرم خاکیتنفس در کرم خاکیتنفس کرم هاكرم خاكي چگونه تنفس ميكشدگردش خون بسته در کرم خاکیدستگاه گردش خون در كرم خاكي چگونگى تكثيركرمهاى خاكىدستگاهای بدن کرم خاکیكرمهاي خاكيچگونگي تنفس كرم خاكينحوه ی حرکت کرم خاکیگردش خون کرم خاکیتغذیه کرم خاکیاندامهای حسی در کرمهاکرم زمین چیستتوليد مثل در كرمتحقيق در زندگي كرم خاكيکرم خاکی گردش خونروند تولید مثل کرم خاکیتولید مثل غیر جنسی در کرم خاکیحلقه ی موجود در کرم خاکیکرم های در محیطی مرطوب جطوربوجود میاید؟شکل دستگاه تنفسی کئم خاکیکرم چگونه رشد می کندچگونه كرمهاي خاكي توليد مثل مي كنندکرم خاکيکرم خاکی قرمز ایا خاک هم میخوردحلقه موجود در بندهای کرم خاکیدستگاه تنفس ماهی،کرم خاکیکرم خاکی چطور بوجود می آیدتغذیه کرم خاکی چیستجریان خون کرم ها چگونه استاندام کرم خاکیتصاویر تارهای بدن کرم خاکینحوه تنفس کرم هاکرم خاکی چگونه تولید مثل میکندکرم خاکی تنفسنام اندام حسي در كرم خاكيمحل نگهداری کرم خاکیمقدار کمی اب سرد روی کرم خاکی بریزیم چه مشاهده ای میشودکلیپ کرم خاکی در حاصلخیزی خاکغذای کرم چیستحرکت در کرم خاکی تشخیص روشنایی کرم خاکینگهداری کرم خاکی در شبدسگاه گردش خون کرم خاکیمقدار کمی آب سرد روی کرم خاکی بریزید تاریخچه کرم های خاکیچگونه زندگي كردن كرمهاشکل دستگاه گردش خون کرم خاکیسیستم گردش خون کرم خاکیتولیدمثل و گوارش کرم خاکیكرم خاكي چگونه توليد مثل ميكندتنفس پوستی کرم خاکی مرطوبروش تکثیر کرم خاکیتغذیه کرم خاکی از چه چیزی استدستگاه تنفس کرم خاکیچرا در روزهاي باراني كرم خاكي به بيرون از خاك ميايدكرم خاكي چگونه تنفس مي كنددستگاه گردش خون کرم پهندهان در کرم خاکیکرم خاکی چطور تولید مثل میکنندکرمهای خاکی ودریاییخون کرم خاکینحوه پیدایش کرم خاکیتنفس کرم خاکي چگونه است؟کرم خاکی وخاککرم خاکی در روشنایینحوه توليد مثل كرماجزای بدن کرم خاکی

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556