آخرین مصاحبه کاوه آفاق پس از انتشار تک آهنگ به باد ده
سوال : چند ماهی است که از پخش آلبوم “استرس″ گروه the ways میگذره ،و با توجه به آمار و ارقام بازدیدهای سایت ها و نظرات مردم و نحوه پخش کار که به صورت اینترنتی و رایگان بود و مدت زمان اندکی که از پخش آن میگذره، گفته میشه که آلبوم استرس گروه the ways تا به امروز پر طرفدارترین آلبوم راک فارسی در کشور بوده ، آیا خود شما از استقبال عمومی راضی بودید و این گفته ها در مورد اقبال عمومی به راک تا چه حد صحت داره ؟
کاوه آفاق : ممنونم از شما، بی پیرایه بگم که هرگز فکر نمیکردم نه تنها این آلبوم بلکه کلا موسیقی فخیم در سطح پاپ و راک ، دیگه توی کشورمون با اقبال عمومی مواجه بشه ، اما حرفم رو خودم از خودم پس گرفتم و از روزی که نحوه استقبال مردم رو به موسیقی های عمیق تر و فخیم تر دارم میبینم ، امیدم به عنوان یه موزیسین ، به آینده موسیقی کشورم یسیار بسیار بیشتر و بهتر شده . شرایط اجتماعی فعلی در مملکت و نوع تعاملات خانوادگی بوجود اومده میان مردم و گذاری که به سرعت از سنت به تجدد در کشور ما صورت گرفته ، داره فریاد میزنه که : آقایان و خانم های موزیسن !!! ما موسیقی خوب میخوایم !! ما فریاد اعتراض میخوایم !! ما فکر میخوایم !!! امیدوارم کاوه آفاق و the ways به عنوان عضو کوچکی از آندسته از موزیسن های کشور که خودشون رو موظف به تولید اندیشه پا به پای موسیقی میدونند ، از این به بعد بهتر از پیش عمل کنه و بازتاب فریاد نسل انتقالی فعلی بتونه بشه .
سوال : آیا واقعا از اسم آلبوم استرس راضی هستید و بیانگر تمام واقعیت های پیش پای شماست ؟
کاوه آفاق : این نام رو من برای آلبوم نگذاشتم . من و حامد قناد نوازنده باس گروه موافق بودیم که نام آلبوم خواب بازی گذاشته بشه ، علیرضا و ایمان نام های دیگری از جمله استرس رو پیشنهاد دادن و نهایتا نام آلبوم نامی که ایمان محمدی برگزید ، انتخاب شد ، اما حالا که فکرشو میکنم می بینم که چه اسم خوبی بوده و خدارو شکر که خواب بازی ما رو بچه ها رد کردند .(با خنده )
سوال : تصمیم گیری نهایی در مورد فعالیت های گروه با کدام یک از اعضاست ؟
کاوه آفاق : این فکر کنم ششمین یا هفتمین مصاحبه ایست که این سوال درش مطرح میشه ، مگه چه چیزی توی the ways نظر مردم رو مشغول کرده که همه همین سوال رو میپرسن؟ تیم ما خیلی ناهماهنگ بازی میکنه ؟ که همه دنبال مربیش می گردن ؟( با خنده )
سوال : نه !! هرگز ، نکته ای که جلب نظر میکنه اینه که کسی باورش نمیشه توی ایران بشه با این سرعت و هماهنگی کار گروهی انجام داد و خیلیها فکر می کنند که the ways فقط و فقط روی شونه های کاوه آفاق حرکت میکنه .
کاوه آفاق : خب نمی دونم چی بگم ؟ زمان همه چیز رو نشان خواهد داد ، هنوز یکسال و اندی از ظهور عمومی گروه ما میگذره و زمان زیادی تا انتهای راه داریم ، اگه اینجوری که شما گفتید بخواد باشه شک نکنید که گروه به زودی از هم خواهد پاشید ، و اگه گروه تونست باقی بمونه پس شک نکنید که همه بار ها به دوش یکنفر نبوده .
سوال : از این بحث بگذریم ، فکر کنم یکم ناراحت شدید. حتما برنامه ریزی خاصی برای آلبوم های آینده the ways انجام داده اید ،چقدر احتمال میدید که برای آلبوم بعدی قرار داد مناسبی بتونید ببندید و آیا در داخل قصد عرضه دارید و یا در خارج از کشور ؟
کاوه آفاق : بله ، تاحالا 3 پیشنهاد برای پخش رسمی آلبوم از 2 شرکت خارجی و یک داخلی داشتیم ولی هنوز به نتیجه رضایت بخش نرسیدیم.آلبوم قبلی هم اگر میخواستیم امکان پخش رسمیش بود اما گروه ترجیح داد ارزون خودشو نفروشه و کار رو هدیه وار سعی کردیم به گوش هموطنان عزیزمون برسونیم .
اینبار هم منتظر پیشنهاد متناسب با کیفیت کار هستیم و اگه امکانش پیش نیاد باز هم حاضریم که در اسفند ماه سال 1389 هدیه نوروزی به هواداران بدیم . ما تا به امروز خیلی چیزهارو با پول عوض نکردیم و تا به فردا هم نخواهیم کرد .
سوال : اولین تک آهنگ شما پس از عرضه آلبوم “استرس″ همین دیروز و با نام ” به باد ده !! ” وارد اینترنت شد و تک آهنگ بسیار متفاوتیست ، در باره این اثر میشه بیشتر توضیح بدید ؟
کاوه آفاق : این کار حاصل همکاری من و پویا ثابتی بوده . و شعر و آهنگش کار کاوه آفاق و تنظیمش با پویا ثابتی بوده ، نکته ای که داره تا به امروز طولانیترین کاری بوده که من ساختم و اینکه این اثر در آلبوم آینده گروه the ways با تنظیمی متفاوت از این عرضه خواهد شد و قرار بر این شد که تنظیم مجدد رو هم پویا ثابتی انجام بده . خیلی به این تک آهنگ امید دارم که بتونه کار موندگاری بشه ، جای داره که از خسرو صفری هم که در آهنگ به باد ده با من و پویا همکاری کرد و گیتار باس رو نواخت تشکر کنم . در آلبوم آینده مثل روال همیشگی نوازندگی تمام قطعات با خود اعضا the ways خواهد بود و به همین خاطر من این تک آهنگ رو فعلا جدای از گروهمون منتشر کردم .
سوال : سابقه نشون داده که خواننده های زیرزمینی پس از مجوز دار شدن پسرفت می کنن ، نظر شما چیه ؟
کاوه آفاق : نظر خاصی ندارم ولی به یاد ندارم تاحالا هیچیک از زیرزمینیهای معتبر و باسواد تونسته باشن مجوز بگیرن و اصولا اوندسته ای که خطری برای کسی ندارن چون بینش و آگاهی کافی برای خطرناک بودن رو ندارن تونستن مجوز بگیرن و قاعدتا این عزیزان تاریخ مصرف دارن و یا به سر اومدن و یا به زودی به سر خواهند اومد ، من به یاد ندارم مثلا فریدون فروغی ، کیوسک، اوهام ، minus 1 ، عبدی بهروانفر ، و عزیزانی از این قبیل تاحالا مجوزی برای روی زمین داشته باشند .
سوال : هرچه جلو میرویم صدایت امضادارتر و کاراکتر دارتر میشود ….
کاوه آفاق : خوب الان باید چی بگم ؟ این سوال بود ؟ ممنون !! واقعا چی باید بگم ؟ (با خنده )
سوال : بعضی از آهنگاتون مارو به فضای سیاسی میبره ، شما چه توضیحی دارید ؟ آیا این اتفاق عمدی است یا سهوی؟
کاوه آفاق : کلا شما از هر متنی میتونید تاویل سیاسی انجام بدید ، همین الان من میتونم لیلی و مجنون نظامی رو باز کنم و هر جاییش رو که شما انتخاب کردید بخونم و با ذهن سیاست زده برای شما از درونش متن سیاسی بکشم بیرون ، این در مورد آثار هر گروه موسیقی از جمله the ways هم صادقه . نتیجتاً گاهی عمدیست و گاهی سهوی . اما اصولا از سیاست گفتن ساده ترین و سطحی ترین نوع خلق آثار هنریست چون بسیار موضوع دم دستی و قابل عرضه ایست و کلا من آهنگامون رو اجتماعی میدونم نه سیاسی و اصولا از هنرمند سیاست زده خوشم نمیاد چون بسیار راه آسانی رو برای خلق انتخاب کرده ، ارایه چند کار محدود قابل پذیرشه اما اوندسته از کسانی که تمامی کارهاشون بوی سیاست میده نشون میدن که آدم های تک بُعدی هستند و از میان تمامی ابعاد هنر ساده ترین و راحت ترین راه رو هم برای طرح نامشون انتخاب کرده اند ، از سیاست نالیدن بسیار ساده است چون همیشه موضوعی برای گِله هست ، و به سرعت هم تورو مشهور میکنه اما مهم اینه که بتونی از همه ابعاد زندگی از عشق ، از فلسفه ، از هنر، از اجتماع ، و غیره سخن بگی و حالا این میون هم سیاست به عنوان یکی از ابعاد زندگی میتونه بخشی در شـآن خودش رو به خودش اختصاص بده . و ما هم طبق همین قاعده بخشی در حد معقول از کارهامون به نالیدن از جهان سیاسی تعلق داره .
سوال : ممکن است روزی به خاطر فضای بسته موزیک در خارج از ایران فعالیتتون رو ادامه بدید ؟
کاوه آفاق : بله ممکنه . آرزو میکنم که تا ابد توی کوچه های ایران قدم بزنم چون ایده ، عشق و انرژی خلق اثر ، توی این کوچه ها و لای برگ درختای چنار خیابون ولیعصر خوابیده ، اما زندگی بالا پایین زیاد داره و امیدوارم که بالا پایینش مارو از کشورمون نَرونه !!
در پایان ممنونم از شما