نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

تفاوت بین موش صحرایی (rat) و موش (mouse)

This is a discussion on تفاوت بین موش صحرایی (rat) و موش (mouse) within the موش ها و موش های صحرایی (Mice And Rats) forums, part of the دوستداران جوندگان و خرگوش شکلان category; قسمت اول 2 لفظ موش صحرایی (rat) و موش(mouse) به چه معناست ؟ موش صحرایی (Rat) و موش (mouse) در ...

 1. Top | #1

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  375
  لايك كرده
  212
  نوشته ها
  2,469
  می پسندم
  6,093
  مورد پسند : 5,231 بار در 1,506 پست
  حالت من :
  My Mood
  Angry
  نوشته های وبلاگ
  5

  پیش فرض تفاوت بین موش صحرایی (rat) و موش (mouse)

  قسمت اول

  2 لفظ موش صحرایی (rat) و موش(mouse) به چه معناست ؟

  موش صحرایی (Rat) و موش (mouse) در حقیقت طبقه بندی علمی نیستند . این کلمات ، نام های رایج برای جوندگانی هستند که با یک نظر شبیه به نظر می رسند .

  موش صحرایی (rat) برای توصیف جوندگانی با اندازه متوسط و دم باریک و بلند استفاده می شود . گونه های مختلفی از جوندگان هستند که انها را موش صحرایی (rat) مش نامند – موش کانگرو ، موش پنبه ، موش نروژی ، موش سیاه ، موش پوچد افریقایی ، موش کور بهنه ، موش بیشه ، موش بسته ای ، موش پلینزی و بسیاری از انواع دیگر . این انواع مختلف جوندگان ممکن است اصلا هیچ ارتباطی به یکدیگر نداشته باشند !!

  موش (Mouse) برای توصیف جوندگان کوچک ، اندازه گنجشک با دم باریک و بلند است . مانند موش صحرایی(rat) ، گونه های بسیاری از جوندگان وجود دارند که به انها موش (mice )گفته میشود که ممکن است به هم ربط داشته باشند و یا ربط نداشته باشند : موش های خانه، موش مزرعه ، موش اهو ، موش دودی ، موش خاردار و موش دُر ، تمامی اینها موش خوانده می شوند .

  پس ، شما از کدام موش صحرایی (rat) یا موش(mouse) صحبت می کنید ؟ عموما ، مردم به موش های صحرایی و موش های خانگی و اهلی اشاره دارند ، که به معنی موش صحرایی نروژی (Rattus norvegicus) ، موش صحرایی سیاه (Rattus rattus) و موش خانه (Mus musculus) است .

  مترجم : غزاله.م
  ویرایش توسط gazelle : 25th April 2011 در ساعت 11:30 PM

 2. 8 کاربر پست gazelle عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  375
  لايك كرده
  212
  نوشته ها
  2,469
  می پسندم
  6,093
  مورد پسند : 5,231 بار در 1,506 پست
  حالت من :
  My Mood
  Angry
  نوشته های وبلاگ
  5

  پیش فرض قسمت دوم

  تفاوت بین موش صحرایی نروژی و موش خانه
  تفاوت بین موش صحرایی (rat) و موش (mouse)
  موش صحرای های نروژی و موش خانگی به گونه های متفاوتی تعلق دارند . یک گونه گروهی از افراد یا جمعیت مرتبط با یکدیگر است که به طور بالقوه قادر به تولید مثل و مولد فرزندان بارور هستند . پس موش صحرایی نروژی و موش های خانگی متعلق یه گونه های مختلفی هستند و نمیتوانند با هم تولید مثل کنند . انسان ها و اورانگوتان ها ، چیپمانک (chipmunks ) و سنجاب قرمز ، دلفین های باتل نوز (bottlenosed dolphins) و نهنگ های قاتل ، همه به گونه های مختلفی تعلق دارند .

  اما ، موش صحرایی نروژی و موش خانگی به هم مرتبط هستند . انها از یک جد مشترک که میلیونها سال پیش زندگی می کرده به وجود امده اند – اینکه چند سال پیش بده هنوز هم مورد بحث است ، با تخمین ، حدود 8 تا 41 میلیون سال پیش زندگی می کرده . این تخمین ممکن است در طول زمان دقیق تر شود . زادگان این جد مشترک ، به گونه های مختلفی منشعب شدند ، موش صحرایی نروژی و موش خانگی از بین این گونه ها هستند .

  موش صحرایی نروژی و موش خانگی تفاوت های ژنتیکی ، تناسلی ، زاد و ولد ، ریخت شناختی (morphological) ، کالبد شناختی (anatomical) بسیاری دارند . لیست زیر کامل نیست ، اما برای کسانی که کمی علاقه مند هستند می تواند باعث شروع شود :

  تفاوت های ژنتیکی : موش صحرایی نروژی 22 جفت کروموزوم دارند ، موش خانگی 20 جفت. حدود 90% از ژن های موش های صحرایی ، همتای ژنوم های موش ها و انسان ها هستند .

  تفاوت در رشد : به طور کلی ، موش های صحرایی نروژی اهسته تر از موش های خانگی رشد می کنند . برای مثال ، بارداری موش صحرایی نروژی کمی طولانی تر ( 21 تا 24 روز ) ازبارداری موش خانگی (19 تا 20 روز) است . موش صحرایی نروژی حدود 3 هفته به بچه های خود شیر می دهند ، موش های خانگی برای حدود 2 هفته . هر 2 گونه عریان و نابینا متولد می شوند ، اما موش صحرایی نروژی در 6 روزگی چشم باز می کنند و در 15 روزگی موشهایش رشد کرده است . موش خانگی در 3 روزگی چشم هاییش را باز می کند و در 10 روزگی موهایش رشد کرده اند .(وغیره)

  تفاوت های کالبد شناختی : موش های صحرایی نروژی 6 جفت پستان دارند ، موش خانگی 5 جفت .

  تفاوت های ریخت شناختی (Morphological) : موش های صحرایی نروژی بزرگ تر ، سنگین وزن تر و بلند تر از موش های خانگی هستند ( موش صحرایی نروژی 350-650 گرم 23-28cm طول بدن و 18- 23 cm طول دم ؛ موش خانگی : 30-90 گرم ، 8-11 cm طول بدن و 8-11cm طول دم ) . با توجه به این اندازه بزرگتر ، اعضای موش نروژی از موش خانگی بزرگتر است – موش صحرایی گوش های بزرگتر پاهای بزرگتر و( غیره) دارد . سر موض نروژی سنگین ، بدون نوک و زبر است ، سر موش خانگی کوچک ،به شکل مثلث نوک تیز ، با پوزه نوک دار است . اما موش نروژی گوش کوچکتری نسبت به سرشان در مقایشه با موش خانگی ، دارند .

  نشانه های متفاوت : به دلیل سایز بزرگتر بدن ، مدفوع موش صحرایی از موش خانگی بزرگتر است .

  مترجم : غزاله.م
  ویرایش توسط gazelle : 26th April 2011 در ساعت 08:36 PM

 4. 5 کاربر پست gazelle عزیز را پسندیده اند .


 5. Top | #3

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  375
  لايك كرده
  212
  نوشته ها
  2,469
  می پسندم
  6,093
  مورد پسند : 5,231 بار در 1,506 پست
  حالت من :
  My Mood
  Angry
  نوشته های وبلاگ
  5

  پیش فرض قسمت سوم

  چگونه می توانم تشخیص دهم که موش صحرایی نروژی و موش خانگی جدا هستند؟

  موش صحرایی بالغ و موش خانگی بالغ

  موش های بالغ از موش صحرایی بالغ کوچکتر هستند. وزن موش های بالغ 30 گرم است . موش ها بالغ بدنی به طول 8-10 cm و دمی به طول 8-10cm دارند .

  موش صحرایی بالغ سنگین وزن تر و بلندتر هستند : وزن انها می تواند 10 برابر باشد ، متوسط وزن انها 350-450 گرم برای ماده ها و 450-650 گرم برای نرها است ( محدوده وزنی کلی 200-800گرم ) . طول بدن انها 23 تا 28 cm و طول دم انها 18-23cm است .


  تفاوت بین موش صحرایی (rat) و موش (mouse)

  موش صحرایی های جوان در مقابل موش های بالغ

  موش صحرایی های جوانی که تازه از شیر گرفته شده اند از موش های بالغ بزرگتر هستند ، در 6 هفتگی حدود 100 گرم وزن دارند . اما ، با مشاهدات انجام شده ، موش صحرایی های خیلی جوان را نمی شود به راحتی از موش های بالغ تشخیص داد .


  اینجا مواردی که باید به دنبال ان باشید ذکر شده است : موش صحرایی های نوزاد ، نسبت به جونده های بالغ شباهت بیشتری به جوان دارند . سر و پاهای انها نسبت به بدنشان بزرگتر است ، صورت انها زبر ، بدون نوک با بینی پهن است . از سوی دیگر ، موش های بالغ ، شباهت های بیشتری به بالغ دارند : سر کوچک و مثلثی شکل ، با بینی کوچک و پاهای ظریف کوچک نسبت به بدنشان دارند . علاوه بر این ، گوش موش ها نسبت به بدنشان بزرگ تر است ، گوش های موش صحرایی نسبت به بدنشان کوچکتر است . همچنین موش های صحرایی دم ضخیم تری نسبت به موش ها دارند .
  تفاوت بین موش صحرایی (rat) و موش (mouse)

  موش صحرایی 6 هفته ای
  تفاوت بین موش صحرایی (rat) و موش (mouse)
  موش بالغ
  تفاوت بین موش صحرایی (rat) و موش (mouse)

  مترجم : غزاله.م
  ویرایش توسط gazelle : 25th April 2011 در ساعت 11:09 PM

 6. 5 کاربر پست gazelle عزیز را پسندیده اند .


 7. Top | #4

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  375
  لايك كرده
  212
  نوشته ها
  2,469
  می پسندم
  6,093
  مورد پسند : 5,231 بار در 1,506 پست
  حالت من :
  My Mood
  Angry
  نوشته های وبلاگ
  5

  پیش فرض قسمت چهارم

  تاریخچه و تکامل موش صحرایی نروژی و موش خانگی

  اصل و نسب مشترک موش صحرایی نروژی و موش خانگی

  جوندگان حقیقی ابتدا در فسیل های اواخر دوره پالیوسین و اوایل ایوسن در اسیا و شمال امریکا در حدود 54 میلیون سال پیش ، دیده شده است . انها به طور گسترده ای از اسیا نشات گرفته شده اند . این جوندگان اصیل ، خودشان از اجدادی به نام اناگالید(anagalids) به وجود امده اند ، که خانواده لگومورف ها یا خرگوش شکلان نیز از ان سرچشمه گرفته است .

  مورایدز(Muridae) ، خانواده ای که تا الان به عنوان موش صحرایی نروژی ، موش خانگی ، همستر ها ، موش های صحرایی ، جربیل ها زندگی کرده اند ؛ابتدا در اواخر ائوسن ظاهر شدند ( حدید 34 میلیون سال پیش ) . مورایدز مدرن توسط میوسن تکامل یافته بود و در طول دوره پلیوسن درخشید .

  موش نروژی و موش خانگی یک جد مشترک موش داشته اند . اینکه ان جد مشترک چند سال پیش زندگی می کرده هنوز هم در ابهام و شک است . تحقیقات روی فسیل نشان می دهد که اجداد موش های نروژی و موش خانگی در حدود 8-14 میلیون سال پیش زندگی می کرده اما ، نسل شناسان ، تخمین زده اند که جد انها حدود 41 میلیون سال پیش زندگی می کرده .

  تاریخچه خلاصه ای از موش خانگی

  اجداد موش خانگی (Mus musculus) در محدوده پاکستان امروزی زندگی می کردند . 10هزار سال پیش در پایان دوره اخر عصر یخبندان ، کشاورزان دوره نوسنگی از فرتیل کریسنت (Fertile Crescent) به استپ های پاکستان مهاجرت کردند و این جوندگان کوچک ، منبع غذایی و سرپناه جدید لذتبخشی پیدا کردند .

  هنگامی که انسان ها از استپ ها به مستعمره هایشان مهاجرت کردند ، موش ها به صورت قاچاق در چرخ دستی انسان ها ، و بعد ها در کشتی انها پنهان شده و جابه جا شدند . موش های خانگی در قرن 16 توسط مستعمره نشینان و مهاجرام به دنیای جدید راه یافتند . موش ها با انسان ها به همه جا رفتند ، در خانه انها و در اطراف ان زندگی کردند . امروزه ، موش ها هم غذای انسان ها در هر اب و هوا و هر قاره ای هستند .

  امروزه موش های خانگی به 4 زیر گونه تقسیم می شوند : M. musculus bactrianus اجداد موش های خانگی اصیل بوده اند که اولین بار با اجداد دوران نوسنگی ما مواجه می شوند . انها در هند ، پاکستان و افغانستان زندگی می کنند .M. musculus castaneus در جنوب شرقی اسیازندگی می کند ،M. musculus musculusدر روسیه ، غرب چین زندگی می کند و M. musculus domesticus در اروپا زندگی می کند و از انجا به امکا استرالیا ، نیوزلند و افریقا توسط مستعمره نشینان منتقل شدند .

  اهلی : موش های اهلی از چین و ژاپن و اروپا به دام افتادند و به موش های مورد علاقه تبدیل شدند . این موش های اهلی در پت شاپ ها در قرن 20 پیدا شدند و به ازمایشگاه ها راه پیدا کردند . این موش ها از تبار M. musculus domesticus با کمی ترکیب از 3 گونه دیگر. به این ترتیب موش های اهلی ، نشان دهنده یک گونه هستند ولی در اصل ترکیبی از 4 گونه هستند .

  مترجم : غزاله.م

 8. 5 کاربر پست gazelle عزیز را پسندیده اند .


 9. Top | #5

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  375
  لايك كرده
  212
  نوشته ها
  2,469
  می پسندم
  6,093
  مورد پسند : 5,231 بار در 1,506 پست
  حالت من :
  My Mood
  Angry
  نوشته های وبلاگ
  5

  پیش فرض قسمت پنجم

  موش ها _ رفتار کشنده موش های صحرایی : muricide

  موش های صحرایی ، موش ها را میتوانند بکشند و می کشند، این رفتار را muricide می نامند. Muricide نوعی رفتار شکاری است : موش های صحرایی ، موش ها را شکار می کنند ، می کشند و میخورند.

  Muricide چقدر رایج است ؟

  کارلی(1956) فهمید که حدود 70% از موش های صحرایی وحشی و 12% از موش های صحرایی اهلی ازمایشگاهی موش ها را می کشند . موش صحرایی های نر و ماده در کشتن موش ها شبیه به هم هستند . گالف(1970) فهمید که 67% تا 77% از نوزادان موش های صحرایی در اسارت موش ها را می کشند .
  تعریف muricide

  Muricide یک رفتار تقلید شده است ، هر بار به همان صورت گذشته انجام می شود : موش صحرایی موش را در اطراف قفس تعقیب می کند و و از دندان های پیشین تیز خود برای گاز گرفتنش استفاده می کند ، معمولا هدف سر موش ، گردن ، یا بالای پشت او است . اولین گاز غالبا کشنده است اما ممکن است موش با دفاع از خود حمله های موش صحرایی را به تاخیر بیاندازد ( توسط بالا پریدن و مشت زدن با پنجه های جلویی یا خوابیدن روی پشتش ). بالاخره ، موش صحرایی گاز کشنده را می گیرد . رفتار موش کشی خیلی سریع و چند ثانیه طول می کشد .

  بهترین مکان برای گاز گرفتن پشت است : بین 671 موش که توسط موش صحرایی کشته شده اند ، 89% انها در قسمت نخاع گاز گرفته شده اند ( به طور خاص : 65% گردن ، 13% قفسه سینه ، 11% کمر). فقط 7% در قسمت شکم ، 4% در ناحیه سر گاز گزفته شده اند .

  ایا موش صحرایی موش هایی را که کشته است می خورد؟

  کارلی(1956) تمام موش های صحرایی که موش کش هستند ( وحشی یا اهلی ) قسمتی از موشی را که کشته اند را می خورند . به طور خاص ، بین 683 موش که توسط رت (موش صحرایی) کشته شده اند ، بعد از 7 ساعت 25% از موش ها کاملا از بین رفته بودند ( مغز ، قفسه سینه ، احشای شکم) ، 67% تا حدی از بین رفته اند و فقط 8% خورده نشده اند .

  موش های صحرایی وحشی به خوردن موش ها از قسمتی که انها را گاز گرفته اند ، که معمولا گردن است ، تمایل دارند . انها به تدریج قفسه سینه را باز می کنند احشائ داخل سینه را مصرف می کنند ، سپس کبد را مصرف می کنند . در مقابل ، موش های صحرایی خانگی مستقیما به سمت غز می روند ، جمجمه را باز میکنند و تمام یا قسمتی از مغز را مصرف میکنند و برایشان اهمیتی ندارد که چگونه کشته شده است .

  تاثیرات برونی و درونی

  موش کشی یک رفتار پیچیده است که از چندین سیستم عصبی انتقال دهنده و سیستم هورمونی ترکیب شده است .

  همچنین موش کشی تحت تاثیر پرورش ، شرایط محیطی ، رژیم ، اموزش ، نیز قرار دارد . موش های صحرایی علاقه بیشتری به کشتن موش ها در شب دارند تا در طول روز .

  موش کشی تحت تاثیر گرسنگی نیز قرار دارد : موش های صحرایی زمانی که گرسنه هستند و زمانی که بیشتر تمایل به غذا خوردن دارند ، بیشتر موش می کشند . موش صحرایی ممکن است زمانی به کشتن موش ها شروع کنند که بسیار گرسنه باشند اما زمانی که سیر شوند این کار را متوقف می کنند.

  اشنایی با موش ها نیز نقش مهمی دارد : موش صحرایی هایی که با موش ها پرورش داده شده اند تمایلی به کشتن موش ها ندارند زیرا انها را به عنوان والدین خود می شناسند . گالف (1970) متوجه شد که 67-77% از موش صحرای های وحشی اسیر موش ها را می کشند . با این حال اگر نوزاد موش صحرایی وحشی اسیر با با موشی که تازه از شیر گرفته شده است را تا 3 ماهگی با هم نگه دارید هیچ کدام از انها موشی را که میشناسند را نمی کشند. زمانی که به یک موش غریبه معرفی شوند ، فقط 7% از موش هصحرایی های پرورش داده شده با موش ها ، او را می کشند .

  واکنش موش به موش صحرایی

  بوی موش صحرایی برای موش استرس اور است و بر رفتار و تولید مثل انها اثر می گذارد . در حقیقت ، بوی موش صحرایی ، گاهی به جای بوی درنده برای اموزش اضطراب و رفتار دفاعی در برابر خطر در موش ها استفاده می شود .

  موش های اهلی و وحشی که در معرض موش صحرایی ، چه هوشیار چه بیهوش ، قرار بگیرند می خواهند فرار کنند و اگر از فرار انها جلوگیری شود ، انها رفتار دفاع یا حمله از خود نشان می دهند .

  موش هایی که با موش های صحرایی هم خانه هستند استرس بیشتری نسبت به انهایی که با موش صحرایی هم خانه نیستند دارند . موش هایی که ادرار موش صحرایی را استشمام می کنند 10نسبت به انهایی که این بو را استشمام نمی کنند ، برابر بیشتر طول می کشد تا غذا خوردن را شروع کنند . موش هایی که برای چند دقیقه در معرض بوی ادرار موش صحرایی قرار گرفته اند ، بعد از ان بیشتر وحشتزده هستند ، حتی تا 2روز بعد از از بین بردن بوی ادرار موش صحرایی نیز وحشتزده هستند . موش های باردار که در معرض بوی ادرار موش صحرایی قرار گرفته اند تعداد فرزندان کمتری نسبت به انهایی که در معرض بوی ادرار قرار نگرفته اند دارند .

  مترجم : غزاله.م

 10. 6 کاربر پست gazelle عزیز را پسندیده اند .


LinkBacks (?)

 1. 6th January 2013, 11:13 AM
 2. 23rd December 2012, 08:39 PM
 3. 16th December 2012, 11:55 AM
 4. 9th June 2011, 01:23 PM
 5. 31st May 2011, 05:56 PM
 6. 26th April 2011, 08:33 AM

موضوعات مشابه

 1. موش خاردار Spiny mouse
  توسط amirhmf در انجمن سایر جوندگان
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 31st January 2012, 12:30 PM
 2. تفاوت خرگوش خانگی ( rabbit) و خرگوش صحرایی(hare)(ترجمه)
  توسط gazelle در انجمن خرگوش شکلان (Lagomorpha)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 17th April 2011, 11:58 PM
 3. Mickey Mouse
  توسط mas0ud در انجمن آرشیو
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 13th July 2010, 12:11 PM
 4. نواع ماوس (mouse)
  توسط natasha در انجمن آرشیو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 13th October 2009, 06:38 PM

Visitors found this page by searching for:

روش ازبين بردن موش صحرايي

مو ش

تفاوت بین موش و rat

موش با تعداد کروموزم

فرق همستر با موش

تولید مثل موش صحرایی

تعداد کروموزومهای رت

تعداد کروموزومهای موش صحرایی

راه از بین بردن موش صحرایی

تفاوت رت با موس

موش رت

قسمت های درونی بدن موش

ﻣﻮﺵ ﺻﺤﺮاﻳﻲ ﭼﮕﻮﻧﻪ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﻣﻴﻜﻨﺪ

خوردن موش صحرایی

موش صحرایی و موش

تاريخچه موش

کروموزوم های موش

پرورش موش صحرایی

موش صحرايي بزرگ

فرق بین شش موش صحرایی با موش سوری

ratموش

جمجمه موش صحرایی

تفاوت موش رت با

تعداد کروموزومهای موش

موش و تاریخچه آن

تکامل چشم موش صحرایی

تعداد کروموزوم موش صحرایی

موش صحرای یا رتتفاوت موش صحرایی و راتمونوگاموس موش سوریتکامل سیستم بینایی موش صحرایی از بين بردن موش نروژيليست انواع موش صحراييتعدادکروموزوم های انسانتعدادکروموزوم خرگوشتفاوت موش و همسترﻣﻮﺷﻬﺎﻱ ﺻﺤﺮاﻱوزن موش رت بالغفرق رت با موش صحرایی آزمایشگاهیموش صحرایی bmiتفاوت موش صحرايي با موش خانگيآیا موش اهلی است یا وحشیخانه موش صحراييتعداد کروموزوم کانگروتعداد كروموزوم خرگوش صحراييتفاوتهای موش ازمایشگاهیتشريح موس صحراييکلیه موش صحراییتعداد کروموزم خرسرت نروژیموش صحرایی نروژیموش سحراییبارداری موش صحرایی رتموش آزمایشگاهی ratt بارداری موش صحراییموش صجراییتفاوت رت با همسترتعداد کروموزم موش هاشباهت mouse به موش رفتارموش کورتعداد کروموزوم های موش صحراییفرق ماوس با رتراههای دفع موشها صحراییفرق بین همستر و موش کورنوزاد موشrat-موش صحرایی تفاوت فرق بين رت موشتعداد کروموزومهای موش رتتعداد کروموزومهای موش سوری و رتموش صهراییتعداد کروموزم ها در خرستفاوت موش rat miceتعداد کروموزوم موش سوری؟تعداد کروموزوم درموش سوری؟تعداد کروموزوم موش همسترتوصیف موش صحراییتعدادکروموزوم های موشتعداد کرو مو زوم ها موشتفاوت کبد انسان و موشطول بارداری رتفرق موش خانكي با موش صحراييفرق سنجاب و موشکشتن موش های صحراییموش اهلی است یا وحشی؟موش صحرایی وحشىفرق رت با موش سوریتفاوت همستر با موشتعداد کروموزوم موش آزمایشگاهیآزمایشگاه موش همستر رت خرگوشتفاوت بدن موش وشیرتفاوت موش و رت انواع موشهاي از بین بردت موش صحرایبار داری موش صحراییطول بدن موش رتفروش انواع موش وهمسترتفاوت موش رت و همسترتفاوت موش با همسترcotton ratتفاوت ظاهري موش نر و موش ماده 187

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556