نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

دز داروهای مصرفی در سگ و گربه (c)

This is a discussion on دز داروهای مصرفی در سگ و گربه (c) within the داروهای مصرفی در سگ و گربه forums, part of the مقالات و موضوعات تخصصی category; کلسی تونین – سالمون ( کالسی مار ) Calcitonin – Salmon ( Calcimar ) موارد استعمال : این دارو به ...

 1. Top | #1
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ ،همستر،قناری و موجودات ریز
  محل سکونت
  Washington, District of Columbia
  لايك دريافتي
  103
  لايك كرده
  53
  نوشته ها
  1,928
  می پسندم
  5,950
  مورد پسند : 2,050 بار در 734 پست
  نوشته های وبلاگ
  3

  پیش فرض دز داروهای مصرفی در سگ و گربه (c)

  کلسی تونین سالمون ( کالسی مار ) Calcitonin – Salmon ( Calcimar )
  موارد استعمال : این دارو به عنوان داروی کمکی ( همراه با مایع در مانی ، مدرات ، کورتیکواستروئیدها) در کنترل افزایش کلسیم خون بکار کی رود. این دارو جذب استخوانی و روده ای کلسیم را مهار کرده و باعث افزایش کلسیم در ادرار می شود.
  میزان و نحوه استفاده :
  سگ : ٤ ٧ واحد به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل جلدی ، داخل عضلانی ٣ ٤ بار در روز
  گربه : نا معلوم
  اثرات جانبی : اطلاعات کمی مبنی بر مصرف این دارو در حیوانات کوچک در دسترس می باشد ولی در انسان عوارض زودگذر تهوع ، بی اشتهایی و استفراغ دیده می شود. مقاومت دارویی نیز در درصد کمی از جمعیت ایجاد می شود.
  کربنات کلسیم Calcium Carbonate
  موارد استعمال : به قسمت محللول /انتی اسیدی مراجعه شود. با مصرف زیاد این دارو حالت آلکالوزا ایجاد می شود و ترجیحا از محلول های کلسیم در درمان هیپوپاراتیروئیدیسم بکار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه: ١ ٤ گرم خوراکی در روز
  کلرید کلسیم Calcium Chloride
  موارد استعمال : این دارو در ایست قلبی ( نقص انقباضی قلب و عدم ارتباط الکتریکی قلبی ) و به عنوان تحریک کننده قلب بکار می رود. این دارو در کاهش کلسیم خون مربوط به هیپوپاراتیروئیدیسم نیز مفید واقع می شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه: از محلول ١٠ % ١ میلی لیتر به ازای هر ١٠ کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی
  اثرات جانبی : عوارض دارویی کلسیم خون ، افسردگی ، اغما ، رسوب فسفات کلسیم در لوله های کلیوی می باشد . تزریق خارجعروقی باعث آماس شدید و ریزش پوست بافت می شود. تجویز خوراکی محلول های کلسیم نیز باعث آشفتگی های دستگاه گوارشی معده روده ای می شود. تجویز توام ترکیبات کلسیم با تتراسایکلین های خوراکی باعث پایین ماندن سطح دارویی در خون می گردد بنابراین استفاده این دارو بایستی به فاصله یک ساعت از یکدیگر انجام گیرد. تجویز کلریدکلسیم در بیمارانی که ترکیبات دیژیتالین دریافت نموده اند نیز بایستی با احتیاط مصرف گردد.
  کلوکونات کلسیم ( کالست ) Calcium Gluconate ( Calcet )
  موارد استعمال : این دارو در درمان پایین بودن کلسیم خون بدلیل هیپوپارا تیروئیدیسم ، همراه یا بدون کاهش گلوکز خون ، بالابودن پتاسیم خون یا مسمومیت عضلانی قلبی بدلیل افزایش پتاسیم خون بکار می رود.
  میزان ونحوه مصرف :
  گربه : به همین میزان یا ٦ ٨ میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن روزانه تزریق داخل وریدی یا ٧٥٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن روزانه خوراکی
  اثرات جانبی : تزریق داخل وریدی دارو بایستی به آرامی انجام گیرد تا از بالارفتن کلسیم خون و مسمومیت شدید قلبی جلوگیری کرد. اگر ضربان قلبی به طور مشخصی افزایش یافت بایستی تا زمانی که ضربان به خالت طبیعی برگردد از تزریق خودداری نمود. ترکیبات کلسیم سطح خونی ترکیبات تتراسایکلین را که به صورت توام مصرف شده اند را کاهش می دهند . بنابراین بایستی به فاصله مدت ١ ساعت از یکدیگر مصرف شوند.گلوکونات کلسیم را بایستی در بیمارانی که ترکیبات دیژیتالین دریافت نموده اند را با احتیاط مصرف نمود. تمام محلول های خوراکی کلسیم می توانند آشفتگی های دستگاه گوارشی معده روده ای ایجاد کنند.
  لاکتات کلسیم Calcium Lactate
  موارد استعمال : این دارو در کنترل کاهش کلسیم خون بدلیل هیپوپاراتیروئیدیسم بکار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٢/٠ ٥/٠ گرم خوراکی یا ٦٠٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن روزانه خوراکی
  اثرات جانبی : محلول های کلسیم که به صورت خوراکی مصرف می شوند باعث آشفتگی دستگاه گوارش معده روده ای می شوند همچنین مصرف این ترکیبات به صورت توام باعث کاهش سطح خونی تتراسایکلین ها می شوند بنابراین بایستی به فاصله ١ ساعت از یکدیگر استعمال شوند. این دارو بایستی در حیواناتی که دیژیتالین دریافت نموده اند با احتیاط مصرف نمود.
  کانکس Canex
  موارد استعمال : این دارو حاوی مواد روتنون و کلرفرم بوده و در درمان جرب دمودکسی سکسانان و اوتودکتیس بکار می رود. اگر این دارو با مواد روغنی معدنی به نسبت ٣ به ١ رقیق شود در گوش گربه ها نیز مصرف می شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : به طور موضعی دوبار در روز به طور منظم ١٠ روز مصرف ١٠روز قطع می شود.
  اثرات جانبی : تاکنون هیچ نوع عوارض در مصرف این دارو مشاهد نشده است.
  کاپتان ( اورتوساید ) Captan ( Orthocide )
  موارد استعمال : این دارو ضد قارچ ، متوقف کننده رشد میکروبی و عامل غیر سمی بوده که در درمان درماتوفیت ها بکار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه: ٢ قاشق چایخوری در یک گالن آب حل و به طور موضعی هر ٣تا ٧ روز مالیده شود.
  اثرات جانبی : این دارو دارای طیف سالمی و غیر سمی بوده ولی ممکن است در انسان ایجاد حساسیت تماسی نماید.
  کاپتوپریل ( کاپوتن ) Captoprill ( Capoten )
  موارد استعمال : این دارو به عنوان گشاد کننده عروقی بوده که در نارسایی احتقانی قلبی و آسیب عضله قلبی باعث کاهش عمل هدایتی قلبی می شود که در نهایت منجر به افزایش برودنده قلبی و کاهش خیز تنفسی می گردد. این دارو در حیوان دارای فشارخون عمومی بالا نیز مفید واقع می شود. این دارو در خونریزی ها و یا شوک با سموم داخلی نیز استفاده می شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٢٥/٦ میلیگرم - خوراکی ٢- ٣ بار در روز
  اثرات جانبی : از آنجائیکه دارو از کلیه دفع می شود بنابراین در حیواناتی که نارسایی کلیوی دارند بایستی میزان مصرف دارو را کاهش داد . کاهش فشار خون نیز گزارش شده است. این دارو را بدلیل تحریک کاهش میزان جریان خون نیز نبایستی به صورت توام با سایر گشاده کننده ها مصرف نمون ( مثل هیدروکلرید هیدرالازین ) . درانسان بی اشتهایی ، سرفه و نوتروپنی بدلیل مغز استخوان ، انقباض ریوی ، یرقان ، خارش ، پروتئینوری ، اختلال عمل کلیوی و آشفتگی معدی روده ای گزارش شده است.
  کاربامات Carbamate
  موارد استعمال : شامپو این دارو مهارکننده استراز بوده و در درمان کک و کنه و جرب شیلتیلا بکار می رود. از مشتقات این دارو ، سوین وسندران می باشد.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه: به مدت ٧ ١٤ روز در این محلول غوطه ور شود توجه شستشو بعد از مصرف دارو انجام نگردد.
  اثرات جانبی: اگر به طور ممتد از این دارو استفاده گردد مقاومت دارویی ایجاد می شود . فرآوردهای کارباماتی را نبایستی در توله سگ ها و بچه گربه ها که کمتر از ٤ هفته سن دارند و یا حیوانات آبستن مصرف نمود. مسمومیت دارویی باعث اتساع مردمک ، ترشح بزاق ، انقباض ریوی ، عدم هماهنگی حرکات عضلات ، عدم تطابق ، لرزش های عضلانی ، کاهش فعالیت تنفسی ، تشنج ، فلجی و مرگ نیز دیده می شود. آرامبخش فنوتیازین نیز اثرات جانبی فرآوردهای کارباماتی را بیشتر می سازد. در بروز حالتهای مسمومیت ، پوست را بایستی تمیز و شستشو نمود. در ضورت خوردن دارو شستشو معده ضرورت داشته و متعاقبا از طریق لوله گذاری به معده داروی ذغال فعال خورانده شود. در تمام حالتها آتروپین به صورت تزریق داخل وریدی ( ٢/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ) استفاده می شود.
  کاربامازپین ( تگروتول ) Carbamazipine ( Tegretol )
  موارد استعمال : این دارو در انسان به مانند اثر دارویی فنی توئین در کنترل حمله های ناگهانی بکار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  سگ : ٤ ٨ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن - خوراکی ٢ بار در روز یا ٨٠- ٩٠میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن دارو تقسیم شده ٢ ٣ بار در روز خوراکی
  گربه : نا معلوم
  اثرات جانبی: از آنجائیکه این دارو باعث تحریک تجزیه دارویی می شود بنابراین میزان مصرف دارویی بایستی به صورت ممتد افزایش پیدا کند تا اثر دارویی تظاهر نماید ( غلظت سرمی دارو در انسان ٥ ١٠ میکرو گرم در میلی لیتر ) . نیمه عمر دارو در سگ کوتاه می باشد ( ١ ٢ ساعت ) و سطح سرمی دارو نیز به سختی ثابت می ماند . سایر عوارض جانبی در انسان شامل وقفه در رشد مغز استخوان و معمولا مسمومیت کبدی نیز گزارش شده است . این دارو به عنوان درمان تشنج به عنوان طولانی توصیه نمی شودو استفاده مفید دارویی در گربه مشخص نشده است.
  کاربنی سیلین ( ژئوپین ) Carbenicillin ( Geopen )
  موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت پنی سیلین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه: ١٥ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن - تزریق داخل وریدی - خوراکی ٣ بار در روز
  کارنیتین Carnitine
  موارد استعمال : این دارو در درمان سگ هایی که آسیب عضله قلبی متسع بوده به عنوان درمان کمکی و جایگزینی بکار می رود. این دارو اثر محافظتی نیز در انفارکتوس عضله قلبی وبروی آسیب عضله قلبی که توسط داروی هیدرو کلرید دوکسوروبیسین ایجاد می شود ، دارد . ترکیبات کارنیتین در رژیم غذایی باعث تسریع متابولیسم چربی در کبد گربه هایی می شود که دارای لیپیدوز با عامل ناشناخته می باشند.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٥٠ ١٠٠میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر روز خوراکی
  اثرات جانبی : عوارض تهوع ، استفراغ و اسهال با مصرف این دارو دیده می شود.
  سفوکسیتین سدیم ، استریل ( مفوکسین ) Cefoxitin Sodium, Sterile ( Mefoxin )
  موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت سفالوسپورین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه: ٦ ٤٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی ، عضلانی ، زیر جلدی ٣ بار در روز
  سفادروکسیل ( سفا تبس ) Cephadroxil ( Cefa – Tabs )
  موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت سفالوسپورین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه: ١٠- ٢٢ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی - ٢ بار در روز
  سفالکسین ( کفلکس ) Cephalexin ( Keflex )
  موارد استعمال واثرات جانبی : به قسمت سفالوسپورین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ١٠- ٣٠میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن - خوراکی تزریق داخل وریدی ، عضلانی ، زیرجلدی ٣ بار در روز
  سفالوسپورین Cephalosporins
  موارد استعمال : این دسته از دارو کشنده میکروبی و بر روی میکروبهای گرم مثبت و چند نوع از میکروبهای گرم منفی اثر دارند. این داروها در درمان عفونت های ادراری تناسلی ، یبوست و بافتهای نرم بکار می روند. این داروها بر روی عفونت های غیر هوازی بجز باکتروئیدس فراژیلین موثر هستند . سفالوسپورین ها در درمان عفونت استافیلوکوک های تولید کننده بتالاکتاماز نسبت به پنی سیلین ها اثر بیشتری دارند ولی بر روی سویه های مقاوم مانند پسودوموناس آئروژنیوزا اثری ندارند و به مایع مغزی نخاعی نیز وارد نمی شوند. اولین نسل سفالوسپورین ها ( سفالکسین ، سفادروکسیل ، سفالوریدین ، سفاریدین ، سفاکلر ، سفالوتین ، سفازولین ، سفاپیرین ) بر روی کوکسی های گرم مثبت اثر خوبی دارند که شامل استافیلوکوک ، اشریشیاکولای ، سالمونلا ، شیکلا ، پروتئوس و کلبسیلا می باشند.از نظر اقتصادی این دسته ارزانتر از فرآوردهای نسل دوم و سوم می باشند. دومین نسل سفالوسپورین ها ( سفامندول ، سفوتیام ، سفوروکسیم ، سفورانید ، سفوکسیتین ) در مقابل میکروبهای گرم منفی که به سفالوسپورین های نسل اول مقاومت پیدا کرده اند بکار می رود ولی فعالیت آنها نسبت به میکروبهای گرم مثبت کمتر از سفالوسپورین های نسل اول می باشند.سومین نسل سفالوسپورین ها ( سفوتوکسیم ، سفوپرازون ، سفمنوکسین سفسولودین ، موکسالاکتام ) فعالیت ضد میکربی زیادی نسبت به میکروبهای گرم منفی دارند ولی نسبت به میکربهای گرم مثبت از اولین و دومین نسل فعالیت کمتری برخوردار هستند. مقاومت دارویی این نسل نسبت به میکربهای تولید کننده بتالاکتاماز نیز توسعه یافته بنابراین فعالیت آنها نسبت به پسودوموناس نیز افزایش می یابد.
  اثرات جانبی : به طور کلی سفالوسپورین ها کاملا دارای طیف سالمی هستند ولی عوارض استفراغ و اسهال متعاقب مصرف خوراکی اتفاق می افتد. تجویز توام دارو با غذا حالت تهوع را کاهش می دهد. تزریق داخل عضلانی همراه با درد می باشد. سفالوسپورین ها بالقوه دارای خاصیت مسموم کنندگی کلیوی می باشند ولی امکان دارد هیچ علائم بالینی و آزمایشگاهی وجود نداشته باشد. توصیه بر این است که این داروها در هنگام مصرف با سایر داروهای مسموم کننده کلیوی مانند آمینوگلیکوزیدها با احتیاط مصرف شوند. داروی سفالوریدین همراه با مسمومیت پوستی بوده و باعث تورق پوستی و ریزش آن می شود.
  سفالوتین ( کفلین ) Cephalothin ( Keflin )
  موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت سفالوسپورین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن - تزریق داخل عضلانی ، وریدی ٢- ٣ بار در روز
  سفامندول ( مندول ) Cephamandole ( Mandol )
  موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت سفالوسپورین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٦ - ٤٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ، تزریق داخل عضلانی ، وریدی ، ٣ ٤ بار در روز
  سفاپرین سدیم ( سفادیل ) Cephapirin Sodium ( Cefadyl)
  موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت سفالوسپورین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ١٠ - ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ، تزریق داخل عضلانی ، وریدی ، ٤بار در روز
  سفازولین Cephazolin
  موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت سفالوسپورین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٢٠ - ٢٥ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ، تزریق داخل عضلانی ، وریدی ، ٣ - ٤ بار در روز
  سفرادین ( ولوسف ) Cephradine ( Velosef )
  موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت سفالوسپورین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ، خوراکی یا ١٠ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی ، وریدی ٤ بار در روز
  ذغال فعال Charcoal , Actuated
  موارد استعمال : این ماده ترکیب جذب کننده بسیار عالی می باشد که در درمان مسمومیت ها بکار می رود. این ماده به مواد استفراغی اتصال یافته و در شستشوی معدی نیز بکار می رود. اینماده بایستی از منشاء گیاهی تهیه شود نه از منشاء معدنی یا حیوانی . این ماده را به صورت مایع تهیه نموده و توسط لوله به معده وارد می کنند و ٣٠ دقیقه متعاقب آن یک ماده مسهل ( سولفات سدیم ) نیز استعمال می کنند. ذغال فعال در مسمومیت های کلرید جیوه ، استریکینین ، سولفات مورفین ، آتروپین ، باربیتورات ها ، اتیلن گلیکول ( ضد یخ ) بسیار سودمند واقع می شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه :٣/٠ ٥ گرم خوراکی ٢ -٣ بار در روز
  اثرات جانبی : این دارو یک طیف بسیار سالمی را دارا می باشد.
  کلرامبوسیل ( لوکران ) Chlorambucil ( Leukeran )
  موارد استعمال : این دارو در درمان نئوپلازی لنفورتیکولر مخصوصا لوسمی لیمفوسیتی و ماکروگلوبولین در خون بکار می رود . همچنین در درمان گلومرونفریت با واسطه ایمنی و پلی سیتمی حقیقی که با سایر داروهای کاهنده ایمنی پاسخ نمی دهند ، بکار می رود.
  میزان و نحوه استفاده :
  گربه : ٥/١ میلیگرم به ازای هر متر مربع سطح بدن خوراکی ١ بار در هر روز به مدت ١٥ روز سپس هر ٣روز یکبار
  اثرات جانبی : از عوارض دارویی توقف رشد مغز استخوان می باشد ولی این عارضه نسبت به داروی سیکلوفسفامید کمتر می باشد . شمارش کامل خونی نیز بایستی به صورت منظم انجام گیرد.
  کلرامفنیکل ( کلرومایسین ) Choloramaphenicol ( Chloromycetin )
  موارد استعمال : این دارو یک آنتی بیوتیک متوقف کننده رشد میکروبی بوده که بر روی میکروبهای گرم مثبت و منفی و اکثر بی هوازی ها و مایکوپلاسما ، کلامیدیا ، ریکتزیا و بعضی از تک یاخته ها موثر می باشد. این دارو متعاقب مصرف خوراکی به خوبی جذب شده و به طور وسیعی نیز در بدن تخریب و از طریق صفرا و ادرار دفع می شود. این دارو به طور عمومی در درمان عفونت های چشمی ، پوستی و ادراری و غشاء مخاطی بکار می رود. غلظت سرمی این دارو نیز بایستی قبل از تجویز دارو یا ٦ ١٢ ساعت پس از آخرین مصرف دارو با توجه به رژیم غذایی و پس از اینکه سطوح سرمی به حالت یکنواخت رسید ( در سگ ٢ٟ ساعت ، گربه ٢٦ ساعت ) مورد ارزیابی قرار گیرد.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٥٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ، تزریق داخل عضلانی ، وریدی ، زیر جلدی ٢ بار در روز
  اثرات جانبی : این دارو مهار کننده آنزیم میکروزومال کبدی می باشد وهمچنین فعالیت داروهای باربیتورات ها ، کودئین ، فنی توئین ، دیژیتالین و آسپرین را افزایش می دهد. عوارض دارویی شامل کم خونی ، ترومبوسیتوپنی ، کاهش فعالیت مغز استخوان با توجه به میزان مصرف ، لکوپنی و کاهش فرآوردهای پادتنی می باشند. دربعضی از سگها پس از تجویز خوراکی دارو استفراغ متناوب و یا اسهال مشاهده شده است.فعالیت متوقف کنندگی رشد میکروبی این دارو اثرات میکروب کشی پنی سیلین ها و سفالوسپورین ها را مهار می کند.
  کلردانChlordane
  موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت هیدروکربن های کلرینه مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  سگ : از محلول ٥% دارو به صورت موضعی مصرف می شود.
  گربه : ندارد.
  کلرهگزیدین ( نول واسان ٢% ) Chlorhexidine ( Nol vasan 2 % )
  موارد استعمال : این دارو به صورت شامپو دارای فعالیت ضد میکروبی گرم مثبت و منفی می باشد. همچنین در درمان عفونتهای پیودرمی و درماتوفیتی نیز بکار می رود. همچنین در کنترل بیماریهای دهان به عنوان شستشوی دهان بکار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : شستشوی موضعی هر ٣ ٧ روز یا بروی زخم ١ ٢ بار در روز
  اثرات جانبی : این دارو به عنوان یک داروی غیر رسمی و غیر محرک و طیف سالم معرفی می شود.
  هیدروکربن های کلرینه Chlorinated hydrocarbons
  موارد استعمال : این دسته از داروها شامل کلردان ، لیندین ، توکسافن و متوکسی کلر می باشند . در نواحی که مقاومت دارویی وجود دارد استعمال این داروها ممنوع می باشد. این داروها در درمان جرب ، کک ، شپش ، پشه و بعضی از کنه ها در سگ بکار می روند.
  اثرات جانبی : تمام این داروها بجز متوکسی کلر برای گربه ها سمی می باشند . عوارض تشویش ، افزایش ترشح بزاق ، افزایش حساسیت ، پرش های عضلانی و حمله های ناگهانی تونیک کلونیک از اثرات جانبی می باشند . مرگ نیز امکان وقوع دارد. تحریکات خارجی فعالیت تشنجی را افزایش می دهد . عارضه سیانوز نیز معمول می باشددرمان غیر اختصاصی بوده و شامل خارج نمون داروهای غیر جذب شونده ، تسکین دهنده حیوان جهت کنترل حملات ناگهانی ، حفظ تعادل مایعات بدن حیوان جهت کنترل حملات ناگهانی ، حفظ تعادل مایعات بدن و نگهداشتن حیوان در یک محیط آرام می باشد.
  کلروتیازید ( دیوریل ) Chlorothiazide ( Diuril )
  موارد استعمال : این دارو یک مدرتیازیدی بوده که در کنترل نارسایی احتقانی قلبی ، خیز تنفسی و دیابت بی مزه و نارسایی مادر زادی کلیوی بکار می رود. مدرات تیازیدی جذب سدیم و کلرید را در لوله های پیچیده مهار کرده و ترشح پتاسیم را افزایش می دهند. عمل دارو در عرش یک ساعت ایجاد می شود و حداکثر فعالیت آن در عرض ٤ ساعت حادث می شود. از آنجائیکه مدرات تیازیدی نسبت به سایر مدرات در قسمت های مختلف کلیه عمل می کند بنابراین این تیازید را همراه سایر دیورتیک ها تواما مصرف می کنند .
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٢٠ ٤٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ بار در روز
  اثرات جانبی : عوامل مدر را نبایستی در حیواناتی که دچار کمبود آب هستند مصرف شود همچنین در حیوانات دارای نارسایی کلیوی به دلیل اینکه دارو جریان خون کلیوی را کاهش می دهد منع استعمال دارد.
  مالئات کلر فنی رامین ( کلر تری متون تلدرین ) Chlorpheniramine maleate ( chlor – trimeton , Teldrin )
  موارد استعمال : این دارو در کنترل خارش در سگ و گربه ها و درمان لیسیدن بیش از حد گربه ها به کار می رود. مزه تلخ دارو ، تجویز خوراکی را برای حیوانات با مشکل مواجهه می سازد. برای اطلاع بیشتر به قسمت آنتی هیستامین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ١- ٢ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن خوراکی ٢-٣ بار در روز
  هیدرو کلرید پرومازین ( تورازین ) Chlorpromazine Hydrochloride ( Thorazine )
  موارد استعمال : این دارو از مشتقات فنوتیازینی بوده و به عنوان مسکن و ضد استفراغ به کار می رود. این دارو آستانه انقباض نابجای بطنی قلب را بالا برده و به عنوان محافظت قلب نسبت به آریتمی ها نیز بکار می رود. این دارو به عنوان درمان حمایتی در کنترل ادم تنفسی با عمل کاهش جریان برگشتی سیاهرگی نیز به کار می رود. در درمان کم خونی عفونی گربه سانان ( هموبارتونلافلیس ) نیز کاربرد دارد بطوریکه بر این باور می باشد که دارو بر روی نفوذ پذیری سلول های قرمز خونی اثر گذاشته و باعث جدا شدن هموبارتونلا فلیس از غشاء سلول قرمز خونی می شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٥/٠ - ٣/٣ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ١ -٤ بار در روز یا ١/١ - ٦/٦ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی ١-٤ بار در روز
  اثرات جانبی : عوارض یبوست ، تغییر رفتار عصبی ، کاهش فشار خون ، کلاپس و افزایش حمله ناگهانی در حیوانات دارای صرع گزارش شده است.این ددر حیوانات مبتلا به کزاز یا مسموم با سموم ارگانوفسفره یا استریکینین منع استعمال دارد.
  کلر پروپامید ( دیابینز ) Chlorpropamide ( Diabinese )
  موارد استعمال : این دارو یک عامل هیپو کلیسمیک خوراکی بوده و در انسان در درمان دیابت ملیتوس بکار می رود. در حیوانات کوچک در درمان دیابت بی مزه کاربرد دارد. بطوریکه اثر هورمن ضد ادراری را در لوله های کلیوی افزایش می دهد و افزایش ترشح ادرار را کاهش می دهد.
  میزان و نحوه مصرف :
  سگ : ١٠ ٤٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی یکبار در روز
  گربه : نامعلوم
  اثرات جانبی : کاهش گلوکز خون عمومی ترین اثر جانبی قابل انتظار می باشد. سایر عوارض در حیوانات کوچک مشخص نشده است. در انسان عوارض بی اشتهایی ، استفراغ ، ضعف و یرقان با مصرف دارو گزارش شده است.
  کلر تتراسایکلین Chloretracycline
  موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت تتراسایکلین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ بار در روز
  رزین کولستی رامین ( کستران ) Cholestyramine resin ( Questran )
  موارد استعمال : این دارو در پایین آوردن سطح کلسترول سرم بکار می رود. این دارو به اسیدهای صفرا وی و سموم معدی روده ای اتصال می یابد. همچنین از این دارو در درمان اسهال سگ ها نیز به کار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  سگ : یک سوم یک دوم گرم خوراکی ٢بار در روز
  گربه : نامعلوم
  اثرات جانبی : تجربه استفاده این دارو در علم دامپزشکی محدود بوده و در انسان عوارض تهوع ، استفراغ ، اسهال ، یبوست ، درد شکمی و نفخ با مصرف دارو گزارش شده است.
  کتادوتروپین کوریونیک ( فولوتئین ) Chorionic gonadotropin ( Follutein )
  موارد استعمال : این دارو در ایجاد تخمک گذاری فولیکول های طبیعی بکار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٥٠٠ واحد یکبار نصف آن تزریق داخل وریدی و نصف دیگر تزریق داخل عضلانی
  اثرات جانبی : هیچ نوع عارضه ای با مصرف این دارو مشاهده نشده است.
  سایمتیدین ( تاگامات ) Cimetidine ( Tagamet )
  موارد استعمال : این دارو یک عامل مهار کننده هیستامین H2 بوده که ترشح اسید معدی را کاهش می دهد و در کنترل زخم های معدی و دوازدهه مربوط به نارسائی کلیوی ، بیماری کبدی ، تومور ماست سل و گاستریتوما به کار می رود. اثر این دارو نسبت به سایر آنتی اسیدهایی که در درمان التهاب حاد و خونریزی معدی روده ای بکار می روند کتر بوده و به این دلیل بر روی ظرفیت ترشحی مخاط معده اختلال وارد کرده و باعث کاهش غلظت بی کربنات می شود. آنتاگونیست های هیستامین H2 در کنترل زخم های معدی بدلیل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی موثر نمی باشد.سایمتیدین به صورت داروی موثر کمکی در نارسایی ترشحات خارجی لوزالمعده همراه با درمان آنزیمی نیز به کار می رود. این عمل به صورت کاهش اسید معده ای باعث غیرفعال شدن آ نزیم می شود. درشگها اورمی دار این دارو باعث کاهش ترشحات هورمون پاراتیروئید ، کاهش ذخیره استخوانی و سطح فسفات سرم می شود و سطح کلسیم سرم را نیز افزایش می دهد. در این دارو خاصیت تنظیم کنندگی ایمنی نیز مشخص شده است این دارو فعالیت سلول های T دافع را متوقف می نماید و همچنین همراه با آنتی بیوتیک های دیگر در پیودرم و سایر عفونت های معمول پوستی سگها به کار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٥/٢ - ٥ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ ٣بار در روز
  اثرات جانبی : این دارو با دخالت در سیستم میکروآنزیمی کبدی باعث کاهش متابولیسم مواد ضد انعقادی مانند وارفارین و داروهای فنی توئین ، تئوفیلین ، پروپرانولول و دیازپام می شود که در نتیجه باعث تاخیر دفع دارو از بدن می شود. هیستامین خاصیت خودکار بودن قلب را توسعه می دهد ولی سایمتیدین هیستامین را مهار کرده و ممکن است باعث برادی کاردی ، کاهش فشار خون و ایست قلبی شود. مسمومیت قلبی نیز با تزریق لیدوکائین افزایش می یابد.
  سیپروفلوکساسین ( سیپرو ) Ciprofloxacin ( Cipro )
  موارد استعمال : این دارو یک آنتی بیوتیک فلوروکینولون بوده که در مقابل اشریشیا کولای ، کلبسیلا ، پروتئوس ، پسودوموناس ، استافیلوکوک ها ، سالمونلا ، شیگلا ، یرسینیا ، کمپیلوباکتر و ویبریو فعالیت نشان می دهد. این دارو بر روی کوکسی های غیر هوازی یا کلستریدیاها یا باکتروئیدس فعالیت کمتری دارند. این دسته از داروها در درمان عفونت های دستگاه ادراری به کار می روند . در انسان این دارو در درمان التهاب میکروبی پروستات توصیه می شود. برای اطلاع بیشتر به قسمت آنتی بیوتیک های کینولون مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ١٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ بار در روز
  اثرات جانبی: عوارض دارویی در انسان به ندرت دیده می شودو از اثرات جانبی اولیه تهوع ، استفراغ و بی اشتهایی را می توان نام برد. جذب این دارو با مصرف محلول های آنتی اسیدی بتاخیر می افتد. این دارو بسیار گران بوده ولی در حالتهای خاص عفونتی مقاوم میکروبی بکار می روند.
  سیزاپراید ( پریولسید )Cisapride ( Prepulsid )
  موارد استعمال : این دارو از نظر شیمیایی با داروی هیدروکلرید متوکلوپراماید ارتباطی دارد و در حیوانات کوچک به عنوان افزایش دهنده حرکات معدی روده ای در ناراحتی های حرکتی اولیه آنها به کار می رود. این دارو عبور مواد را از مری افزایش داده و باعث کاهش فشار مری می شود و میزان تخلیه شدن معده را با آزاد نمودن کلرید استیل کولین توسعه می بخشد.
  میزان و نحوه مصرف : تاکنون میزان مصرف معینی برای حیوانات کوچک مشخص نشده است ولی در انسان بالغ ٥میلیگرم ٣ بار در روز و در کودکان ٢/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر ٦ ٨ ساعت این دارو را بایستی ١٥ دقیقه قبل از عذا مصرف نمود.
  اثرات جانبی :عوارض اسهال و مدفوع نرم در بعضی از افراد گزارش شده است.
  سیسپلاتین ( پلاتینول ) Cisplatin ( Platinol)
  موارد استعمال : این دارو به عنوان عامل شیمی درمانی در کنترل تومورهای بدخیم قابل انتقال یاخته ای ، کارسینوم فلس دار آدنوکارسینوم ، استوسارکوم متاستاتیک و سایر انواع ومورها به کار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  سگ : ٣٠ ٥٠ میلیگرم به ازای هر متر مربع سطح بدن هر ٣هفته یکبار تزریق داخل وریدی ، پیش درمانی با تزریق داخل وریدی مایعات به مدت ١٢ ساعت قبل ( ٦٠میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ) و متعاقبا ١٢ساعت بعدی نیز با مدر سالین انجام گیرد( نیازی به مصرف مانیتول ندارد.)
  گربه : ندارد.
  اثرات جانبی : در سگها عارضه عمومی استفراغ زودگذر می باشد. بی اشتهایی و اسهال نیز ممکن است اتفاق بی افتد. حمله ناگهانی ، گرانولوسیتو پنی و اختلال عملکردی لوله های کلیوی نیز گزارش شده است.استفاده از مدرات سالین دار قبل از مصرف دارو باعث کاهش وقوع آسیب کلیوی می شود. به نظر می رسد که در گربه ها بدلیل تحریک موضع باعث مسمومیت شده و تنگی نفس و مرگ ایجاد شود.
  کلاواموکس Clavamox
  موارد استعمال و اثرات جانبی : این دارو یک ترکیب آموکسی سیلین و اسید کلاوولنیک می باشد برای اطلاع بیشتر به قسمت پنی سیلین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٧٥/١٣ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی دو بار در روز
  کلیندا مایسین ( آنتی روب ، کلئوسین ) Clindamycin ( Antirobe , cleocin )
  موارد استعمال : این دارو یک عامل آنتی بیوتیکی لینکوزامیدی بوده که در برابر کوکسی های گرم مثبت ( استافیلوکوک ها و استرپتوکوک ها ) فعالیت نشان می دهد. این دارو بر روی کوکسی های گرم مثبت که به پنی سیلین ها و سفالوسپورین ها مقاومت نشان داده اند ، موثر می باشد. همچنین بر روی آکتینومیست ها ، نوکاردیا ، مایکوپلاسما ، توکسوپلاسما و میکربها غیرهوازی ( باکتروئیدس فرايیلیس ، فوزوباکتریا ، پپتواسترپتوکوک های ، کلستریدیوم پرفرینجس ) اثر می کند. فعالیت آنتی بیوتیکی این دارو بیشتر از لینکومایسین بوده ولی گرانتر از آن است.غلظتهای مورد نیاز دارویی در اکثر بافتهای بدن به غیر از مایع مغز نخاعی به راحتی به دست می آید.
  میزان ونحوه مصرف :
  گربه : ( ملح هیدروکلرید ) ٥/٥ - ١١ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢بار در روز
  ( ملح پالمیتات ) ٣ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٤بار در روز
  ( ملح فسفات ) ٥ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی ، عضلانی
  اثرات جانبی : عوارض شامل استفراغ و اسهال خونی در سگ ها می باشد. این دارو ممکن است در خلال بیهوشی اثرات مهارکنندگی عصبی عضلانی را توسعه بخشد. طیف سالم بودن دارو برای حیوانات آبستن و پرورشی مشخص نشده است.
  کلونازپام ( کلونوپین ) Clonazepam ( Clonopin )
  موارد استعمال : این دارو از دسته دارو های بنزودیازپینی بوده و در کنترل حمله ناگهانی به کار می رود. این دارو در کنترل حالتهای صرعی نیز مفید واقع می شود. البته در سگ ها به عنوان ضد تشنج به کار نمی رود. این دارو به صورت توام با فنوباربیتال در درمان صرع به کار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  سگ : ١/٠ ٥/٠ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣بار در روز
  گربه : نامعلوم
  اثرات جانبی : در اکثر سگ ها مقاومت به دارو پس از ٣ ٩ ماه درمان دیده می شود بنابراین محدودیت هایی در مصرف این وجود دارد و پیش بینی می شود که با مصرف زیاد دارو ، حرکات بی نظم عضلات و بی حسی اتفاق می افتد.
  دی پتاسیم کلرازپات ( ترانکسین)Clorazepate dipotassium ( Tranxene )
  موارد استعمال : این دارو در کنترل مشکلات رفتاری سگ ها به کار می رود ( پارس کردن های بیهوده )
  میزان و نحوه مصرف :
  سگ : ٢٥/١١ - ٢٥/٢٢ میلیگرم خوراکی ١ ٢ بار در روز یا ٢-٦ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی میزان مصرف تقسیم شده ٢ ٣ بار در روز
  گربه : نامعلوم
  اثرات جانبی:عوارض تحریک پذیری ، بی نظمی حرکات عضلات ، خواب آلودگی و مقاومت دارویی با مصرف این دارو مشاهده شده است.
  کلوتریمازول ( لوتریمین ) Clotrimazole ( Lotrimin )
  موارد استعمال : این دارو به صورت محلول ١% در برابر درماتوفیتها و گونه های قارچی کاندیدیا موثر واقع می شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : به صورت موضعی بر روی محل آسیب دیده مالیده شود.
  اثرات جانبی: این دارو دارای طیف سالمی و غیر سمی بوده ولی به مقدار کمی ایجاد تحرک می کند.
  کلوکساسیلین ( تگوپن ) Cloxacillin ( Tegopen )
  موارد استعمال و اثرات جانبی: این دارو به صورت اولیه در برابر میکربهای گرم مثبت تولید کننده بتالاکتاماز موثر واقع می شود . برای اطلاع بیشتر به قسمت پنی سیلین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ١٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی تزریق داخل وریدی ، عضلانی ٤ بار در روز
  کول تار ( قطران ذغال سنگ ) Coal Tar
  موارد استعمال : این شامپو تجزیه کننده قسمت شاخی پوست و کراتوپلاستیک می باشند و در درمان سبوره ( افزایش غدد چربی) ، خارش ، کراست و فلس پوستی به کار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  سگ : محلول ٥ - ٨% هر ٣ -١٤روز در این محلول غوطه و در حدود ١٠ دقیقه پوست با این ماده آغشته سپس شستشو شود.
  گربه : ندارد.
  اثرات جانبی: این شامپو برای گربه ها محرک و سمی بوده و برای این گونه توصیه نمی شود. در سگها با پوشش موی بدن روشن استفاده این دارو باعث رنگی شدن موضعی می شود.
  کودئین Codeine
  موارد استعمال : این دارو اغلب همراه آسپیرین در درمان دردهای خفیف به کار می رود. این دارو ١٠% بی حس کنندگی داروی سولفات مورفین را دارا می باشد. این دارو ممکن است به تنهایی به عنوان ضد سرفه مصرف شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ١ -٢ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ بار در روز ( ضد سرفه )
  اثرات جانبی: عوارض خواب آلودگی ، تهوع ، استفراغ و یبوست با مصرف این دارو گزارش شده است.
  کلشی سین Colchicine
  موارد استعمال : این دارو در سگ به عنوان درمان فیبروز مزمن کبدی بکار می رود. این دارو باعث کاهش تشکیل کلاژنی و افزایش تجزیه آن می شود.همچنین در درمان آمیلوئیدوزنیز مصرف می شود. این دارو و آزاد شدن آمیلوئید A سرم را از سلول های کبدی مختل نموده و از تولید فاکتور افزایش دهنده آمیلوئید جلوگیری می کند و در اختیار قرار گرفتن آمیلوئید در بافت را به تاخیر می اندازد.
  میزان و نحوه مصرف :
  سگ : ٣ % میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ، تزریق زیر جلدی ٣بار در روز به صورت یک روز در میان
  گربه : ندارد.
  اثرات جانبی :در انسان عوارض تهوع ، استفراغ ، اسهال از عمومی ترین حالتها می باشد. ضعف عضلانی ، خونریزی ، کاهش ادرار ، کاهش تعداد گرانولوسیت ها و کم خونی نیز با مصرف دارو گزارش شده است.
  استات کورتیزون ( کورتون ، کورتوژن ) Cortisone acetate ( Cortone , Cortogen )
  موارد استعمال و اثرات جانبی: به قسمت گلوکوکورتیکوئیدها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٢/٠ - ١ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ١ بار در روز
  کوپریمیکسین ( یونیتاپ ) Cuprimyxin ( Unitop )
  موارد استعمال : این دارو باکتری کش ، ضد قارچ و تجزیه کننده قسمت شاخی پوست بوده و در درمان بیماریهای میکربی پوست ، درماتوفیت ها و عفونت های قارچی کاندیدیا آلبیکنس به کار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : به طور موضعی بر روی قسمت های آسیب دیده ٢ بار در روز
  اثرات جانبی: این دارو دارای طیف سالم ، غیر سمی و بدون تحریک می باشد.
  سیکلوفسفامید ( سیتوکسان ) Cyclophosphamide ( Cytoxan )
  موارد استعمال : این دارو به عنوان کاهنده فعالیت سیستم ایمنی در درمان لنفوسازکوم ، ماستوسیتوم ، تومور مقاربیتی قابل انتقال ، کارسینوم مثانه ، ماکروگلوبونیمی ، میلوم متعدد و بیماری های خود ایمنی سگسانان که به سایر عوامل دارویی کاهنده سیستم ایمنی پاسخ نداده اند به کار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٦/٦ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی به مدت ٣روز سپس ٢/٢ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم ١بار در روز ، ٥٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی هر ١٠ روز یکبار یا ٥٠ میلیگرم به ازای هر متر مربع سطح بدن یکبار در روز خوراکی تزریق داخل وریدی به مدت ٣ -٤ روز در یک هفته سپس در صورت نیاز تکرار گردد.
  اثرات جانبی: عوارض کاهش فعالیت مغز استخوان ، التهاب مثانه ، ایجاد تومورهای بدخیم قابل انتقال سلولی نیز گزارش شده است. شمارش کامل خونی نیز بایستی به طور هفتگی به مدت دو ماه اول سپس ماهیانه ارزیابی گردد. آب نیز در تمام مدت در دسترس حیوان قرار گیرد.این دارو را نبایستی بیشتر از ٤ -٥ ماه به کار برد.
  سیکلوسپورین ( ساندیمیون ) Cyclosporine ( Sandimmune )
  موارد استعمال : این دارو به عنوان کاهنده فعالیت سیستم ایمنی ، فعالیت لنفوسیتهای T , B را مهار کرده و اثر عمده آن بر روی سلول های کمکی می باشد که با عمل مهار آزاد کردن اینترلوکین ٢صورت می گیرد. همچنین این دارو در درمان بیماری های خود ایمنی و پیوند اعضا نیز کاربرد دارد. خاصیت حساس به عفونت بودن این دارو کمتر از سایر داروهای این رده می باشد. محلول استریل ٢ % سیکلو سپورین ( اپتیمیون ) به طور موفقیت آمیزی در درمان التهاب خشک ملتحمه و قرنیه با عامل ناشناخته به کار رفته است ولی این دارو عارضه فوق را معالجه نم یکند. به نظر میرسد که دارو سلول های T درونغدد اشکی را با ترشح واسطه های آماسی مهار کرده بطوریکه آسینی های اشکی آسیب می بینندو ترشح اشک افزایش می یابد بطوریکه رنگدانه های سطحی ، پیدایش عروق جدید و نسج گوشتی کاهش می یابند.
  میزان و نحوه مصرف :
  سگ : ٢٠ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی یک بار در روز
  گربه : نامعلوم
  اثرات جانبی: در سگ ها عوارض استفراغ ، اسهال ، بی اشتهایی ، هیپر پلازی لثه ، پیودرم ، باکتریواوری ، رویش غیر طبیعی مو و پاپیلوماتورگزارش شده است. وقوع مسمومیت کلیوی و کبدی در سگها نسبت به انسان کمتر دیده شده است. تجویز داخل وریدی در تعداد زیادی از سگها باعث واکنشهای حاد آلرژی می شود.
  سیپروهپتادین ( پریاکتین ، ویمیکون ) Cyproheptadine ( Periactin , Vimicon )
  موارد استعمال : این دارو یک عامل آنتی هیستامینی و سروتونینی بوده و در گربه به عنوان تحریک اشتها به کار می رود. همچنین ممکن است این دارو در حیوانات کوچک دارای خاصیت ضد خارش باشد. دردرمان ترومبوآمبولی آئورت گربه ها نیز از این دارو استفاده می شود. در انسان به عنوان کنترل آسم به کار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٤ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی یک بار در روز
  اثرات جانبی: در انسان با مصرف دارو عوارض بی حسی ، تحریک ، لرزش ، کاهش فشار خون ، تهوع ، استفراغ اسهال ، یبوست و حبس ادرار گزارش شده است. حدود ٢٠% از گربه هائیکه با این دارو درمان شده اند ، تحریک پذیری شدید و عصبانیت تظاهر کرده اند.
  هیدرو کلرید سیتارابین ( سیتوزار یو ) Cytarabine hydrochloride ( Cytosar – U )
  موارد استعمال : این دارو در درمان نئوپلاسم لمفورتیکولا ، ماستوسیتوم و بیماری میلوپرولیفراتیو به کار می رود. همچنین با تزریق داخل مجرای نخاعی دارو در درمان لنفوم سیستم عصبی مرکزی نیز به کار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٥ ١٠ میلیگرم تزریق داخل وریدی ، عضلانی و زیر جلدی یکبار در روز به مدت ٢ هفته یا ١٠٠ میلیگرم به ازای هر متر مربع سطح بدن تزریق داخل وریدی ، عضلانی ١ بار در روز به مدت ٤روز سپس ١٥٠میلیگرم به ازای هر متر مربع سطح بدن
  اثرات جانبی: عوارض تهوع ، استفراغ ، اسهال و آلرژی گزارش شده است. کاهش فعالیت مغز استخوان ، زخم های دهانی ، مسمومیت کبدی و تب نیز با مصرف این دارو مشاهده شده است.
  سیتیوآت ( پروبان ) Cythioate ( Proban )
  موارد استعمال : این دارو یک حشره کش خوراکی بوده و در درمان آلودگی ککها ، کنه ها و جربهای دمودکسی به کار می رود. آلرژی و حساسیت و خارش در حیوان بدلیل بزاق کک هایی است که خورده می شوند.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٢٢/٠ میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی هر سه روز یکبار یا دوبار در هفته
  اثرات جانبی: این دارو از طیف سالمی برخوردار بوده و با مصرف بیش ار حد دارو لرزش های عضلانی ، تحریک بیش از حد ، استفراغ ، بی اشتهایی و ترشح بزاق دیده می شود.
  کلسی تونین سالمون ( کالسی مار ) Calcitonin – Salmon ( Calcimar )
  موارد استعمال : این دارو به عنوان داروی کمکی ( همراه با مایع در مانی ، مدرات ، کورتیکواستروئیدها) در کنترل افزایش کلسیم خون بکار کی رود. این دارو جذب استخوانی و روده ای کلسیم را مهار کرده و باعث افزایش کلسیم در ادرار می شود.
  میزان و نحوه استفاده :
  سگ : ٤ ٧ واحد به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل جلدی ، داخل عضلانی ٣ ٤ بار در روز
  گربه : نا معلوم
  اثرات جانبی : اطلاعات کمی مبنی بر مصرف این دارو در حیوانات کوچک در دسترس می باشد ولی در انسان عوارض زودگذر تهوع ، بی اشتهایی و استفراغ دیده می شود. مقاومت دارویی نیز در درصد کمی از جمعیت ایجاد می شود.
  کربنات کلسیم Calcium Carbonate
  موارد استعمال : به قسمت محللول /انتی اسیدی مراجعه شود. با مصرف زیاد این دارو حالت آلکالوزا ایجاد می شود و ترجیحا از محلول های کلسیم در درمان هیپوپاراتیروئیدیسم بکار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه: ١ ٤ گرم خوراکی در روز
  کلرید کلسیم Calcium Chloride
  موارد استعمال : این دارو در ایست قلبی ( نقص انقباضی قلب و عدم ارتباط الکتریکی قلبی ) و به عنوان تحریک کننده قلب بکار می رود. این دارو در کاهش کلسیم خون مربوط به هیپوپاراتیروئیدیسم نیز مفید واقع می شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه: از محلول ١٠ % ١ میلی لیتر به ازای هر ١٠ کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی
  اثرات جانبی : عوارض دارویی کلسیم خون ، افسردگی ، اغما ، رسوب فسفات کلسیم در لوله های کلیوی می باشد . تزریق خارجعروقی باعث آماس شدید و ریزش پوست بافت می شود. تجویز خوراکی محلول های کلسیم نیز باعث آشفتگی های دستگاه گوارشی معده روده ای می شود. تجویز توام ترکیبات کلسیم با تتراسایکلین های خوراکی باعث پایین ماندن سطح دارویی در خون می گردد بنابراین استفاده این دارو بایستی به فاصله یک ساعت از یکدیگر انجام گیرد. تجویز کلریدکلسیم در بیمارانی که ترکیبات دیژیتالین دریافت نموده اند نیز بایستی با احتیاط مصرف گردد.
  کلوکونات کلسیم ( کالست ) Calcium Gluconate ( Calcet )
  موارد استعمال : این دارو در درمان پایین بودن کلسیم خون بدلیل هیپوپارا تیروئیدیسم ، همراه یا بدون کاهش گلوکز خون ، بالابودن پتاسیم خون یا مسمومیت عضلانی قلبی بدلیل افزایش پتاسیم خون بکار می رود.
  میزان ونحوه مصرف :
  گربه : به همین میزان یا ٦ ٨ میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن روزانه تزریق داخل وریدی یا ٧٥٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن روزانه خوراکی
  اثرات جانبی : تزریق داخل وریدی دارو بایستی به آرامی انجام گیرد تا از بالارفتن کلسیم خون و مسمومیت شدید قلبی جلوگیری کرد. اگر ضربان قلبی به طور مشخصی افزایش یافت بایستی تا زمانی که ضربان به خالت طبیعی برگردد از تزریق خودداری نمود. ترکیبات کلسیم سطح خونی ترکیبات تتراسایکلین را که به صورت توام مصرف شده اند را کاهش می دهند . بنابراین بایستی به فاصله مدت ١ ساعت از یکدیگر مصرف شوند.گلوکونات کلسیم را بایستی در بیمارانی که ترکیبات دیژیتالین دریافت نموده اند را با احتیاط مصرف نمود. تمام محلول های خوراکی کلسیم می توانند آشفتگی های دستگاه گوارشی معده روده ای ایجاد کنند.
  لاکتات کلسیم Calcium Lactate
  موارد استعمال : این دارو در کنترل کاهش کلسیم خون بدلیل هیپوپاراتیروئیدیسم بکار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٢/٠ ٥/٠ گرم خوراکی یا ٦٠٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن روزانه خوراکی
  اثرات جانبی : محلول های کلسیم که به صورت خوراکی مصرف می شوند باعث آشفتگی دستگاه گوارش معده روده ای می شوند همچنین مصرف این ترکیبات به صورت توام باعث کاهش سطح خونی تتراسایکلین ها می شوند بنابراین بایستی به فاصله ١ ساعت از یکدیگر استعمال شوند. این دارو بایستی در حیواناتی که دیژیتالین دریافت نموده اند با احتیاط مصرف نمود.
  کانکس Canex
  موارد استعمال : این دارو حاوی مواد روتنون و کلرفرم بوده و در درمان جرب دمودکسی سکسانان و اوتودکتیس بکار می رود. اگر این دارو با مواد روغنی معدنی به نسبت ٣ به ١ رقیق شود در گوش گربه ها نیز مصرف می شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : به طور موضعی دوبار در روز به طور منظم ١٠ روز مصرف ١٠روز قطع می شود.
  اثرات جانبی : تاکنون هیچ نوع عوارض در مصرف این دارو مشاهد نشده است.
  کاپتان ( اورتوساید ) Captan ( Orthocide )
  موارد استعمال : این دارو ضد قارچ ، متوقف کننده رشد میکروبی و عامل غیر سمی بوده که در درمان درماتوفیت ها بکار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه: ٢ قاشق چایخوری در یک گالن آب حل و به طور موضعی هر ٣تا ٧ روز مالیده شود.
  اثرات جانبی : این دارو دارای طیف سالمی و غیر سمی بوده ولی ممکن است در انسان ایجاد حساسیت تماسی نماید.
  کاپتوپریل ( کاپوتن ) Captoprill ( Capoten )
  موارد استعمال : این دارو به عنوان گشاد کننده عروقی بوده که در نارسایی احتقانی قلبی و آسیب عضله قلبی باعث کاهش عمل هدایتی قلبی می شود که در نهایت منجر به افزایش برودنده قلبی و کاهش خیز تنفسی می گردد. این دارو در حیوان دارای فشارخون عمومی بالا نیز مفید واقع می شود. این دارو در خونریزی ها و یا شوک با سموم داخلی نیز استفاده می شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٢٥/٦ میلیگرم - خوراکی ٢- ٣ بار در روز
  اثرات جانبی : از آنجائیکه دارو از کلیه دفع می شود بنابراین در حیواناتی که نارسایی کلیوی دارند بایستی میزان مصرف دارو را کاهش داد . کاهش فشار خون نیز گزارش شده است. این دارو را بدلیل تحریک کاهش میزان جریان خون نیز نبایستی به صورت توام با سایر گشاده کننده ها مصرف نمون ( مثل هیدروکلرید هیدرالازین ) . درانسان بی اشتهایی ، سرفه و نوتروپنی بدلیل مغز استخوان ، انقباض ریوی ، یرقان ، خارش ، پروتئینوری ، اختلال عمل کلیوی و آشفتگی معدی روده ای گزارش شده است.
  کاربامات Carbamate
  موارد استعمال : شامپو این دارو مهارکننده استراز بوده و در درمان کک و کنه و جرب شیلتیلا بکار می رود. از مشتقات این دارو ، سوین وسندران می باشد.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه: به مدت ٧ ١٤ روز در این محلول غوطه ور شود توجه شستشو بعد از مصرف دارو انجام نگردد.
  اثرات جانبی: اگر به طور ممتد از این دارو استفاده گردد مقاومت دارویی ایجاد می شود . فرآوردهای کارباماتی را نبایستی در توله سگ ها و بچه گربه ها که کمتر از ٤ هفته سن دارند و یا حیوانات آبستن مصرف نمود. مسمومیت دارویی باعث اتساع مردمک ، ترشح بزاق ، انقباض ریوی ، عدم هماهنگی حرکات عضلات ، عدم تطابق ، لرزش های عضلانی ، کاهش فعالیت تنفسی ، تشنج ، فلجی و مرگ نیز دیده می شود. آرامبخش فنوتیازین نیز اثرات جانبی فرآوردهای کارباماتی را بیشتر می سازد. در بروز حالتهای مسمومیت ، پوست را بایستی تمیز و شستشو نمود. در ضورت خوردن دارو شستشو معده ضرورت داشته و متعاقبا از طریق لوله گذاری به معده داروی ذغال فعال خورانده شود. در تمام حالتها آتروپین به صورت تزریق داخل وریدی ( ٢/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ) استفاده می شود.
  کاربامازپین ( تگروتول ) Carbamazipine ( Tegretol )
  موارد استعمال : این دارو در انسان به مانند اثر دارویی فنی توئین در کنترل حمله های ناگهانی بکار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  سگ : ٤ ٨ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن - خوراکی ٢ بار در روز یا ٨٠- ٩٠میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن دارو تقسیم شده ٢ ٣ بار در روز خوراکی
  گربه : نا معلوم
  اثرات جانبی: از آنجائیکه این دارو باعث تحریک تجزیه دارویی می شود بنابراین میزان مصرف دارویی بایستی به صورت ممتد افزایش پیدا کند تا اثر دارویی تظاهر نماید ( غلظت سرمی دارو در انسان ٥ ١٠ میکرو گرم در میلی لیتر ) . نیمه عمر دارو در سگ کوتاه می باشد ( ١ ٢ ساعت ) و سطح سرمی دارو نیز به سختی ثابت می ماند . سایر عوارض جانبی در انسان شامل وقفه در رشد مغز استخوان و معمولا مسمومیت کبدی نیز گزارش شده است . این دارو به عنوان درمان تشنج به عنوان طولانی توصیه نمی شودو استفاده مفید دارویی در گربه مشخص نشده است.
  کاربنی سیلین ( ژئوپین ) Carbenicillin ( Geopen )
  موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت پنی سیلین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه: ١٥ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن - تزریق داخل وریدی - خوراکی ٣ بار در روز
  کارنیتین Carnitine
  موارد استعمال : این دارو در درمان سگ هایی که آسیب عضله قلبی متسع بوده به عنوان درمان کمکی و جایگزینی بکار می رود. این دارو اثر محافظتی نیز در انفارکتوس عضله قلبی وبروی آسیب عضله قلبی که توسط داروی هیدرو کلرید دوکسوروبیسین ایجاد می شود ، دارد . ترکیبات کارنیتین در رژیم غذایی باعث تسریع متابولیسم چربی در کبد گربه هایی می شود که دارای لیپیدوز با عامل ناشناخته می باشند.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٥٠ ١٠٠میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر روز خوراکی
  اثرات جانبی : عوارض تهوع ، استفراغ و اسهال با مصرف این دارو دیده می شود.
  سفوکسیتین سدیم ، استریل ( مفوکسین ) Cefoxitin Sodium, Sterile ( Mefoxin )
  موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت سفالوسپورین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه: ٦ ٤٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی ، عضلانی ، زیر جلدی ٣ بار در روز
  سفادروکسیل ( سفا تبس ) Cephadroxil ( Cefa – Tabs )
  موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت سفالوسپورین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه: ١٠- ٢٢ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی - ٢ بار در روز
  سفالکسین ( کفلکس ) Cephalexin ( Keflex )
  موارد استعمال واثرات جانبی : به قسمت سفالوسپورین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ١٠- ٣٠میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن - خوراکی تزریق داخل وریدی ، عضلانی ، زیرجلدی ٣ بار در روز
  سفالوسپورین Cephalosporins
  موارد استعمال : این دسته از دارو کشنده میکروبی و بر روی میکروبهای گرم مثبت و چند نوع از میکروبهای گرم منفی اثر دارند. این داروها در درمان عفونت های ادراری تناسلی ، یبوست و بافتهای نرم بکار می روند. این داروها بر روی عفونت های غیر هوازی بجز باکتروئیدس فراژیلین موثر هستند . سفالوسپورین ها در درمان عفونت استافیلوکوک های تولید کننده بتالاکتاماز نسبت به پنی سیلین ها اثر بیشتری دارند ولی بر روی سویه های مقاوم مانند پسودوموناس آئروژنیوزا اثری ندارند و به مایع مغزی نخاعی نیز وارد نمی شوند. اولین نسل سفالوسپورین ها ( سفالکسین ، سفادروکسیل ، سفالوریدین ، سفاریدین ، سفاکلر ، سفالوتین ، سفازولین ، سفاپیرین ) بر روی کوکسی های گرم مثبت اثر خوبی دارند که شامل استافیلوکوک ، اشریشیاکولای ، سالمونلا ، شیکلا ، پروتئوس و کلبسیلا می باشند.از نظر اقتصادی این دسته ارزانتر از فرآوردهای نسل دوم و سوم می باشند. دومین نسل سفالوسپورین ها ( سفامندول ، سفوتیام ، سفوروکسیم ، سفورانید ، سفوکسیتین ) در مقابل میکروبهای گرم منفی که به سفالوسپورین های نسل اول مقاومت پیدا کرده اند بکار می رود ولی فعالیت آنها نسبت به میکروبهای گرم مثبت کمتر از سفالوسپورین های نسل اول می باشند.سومین نسل سفالوسپورین ها ( سفوتوکسیم ، سفوپرازون ، سفمنوکسین سفسولودین ، موکسالاکتام ) فعالیت ضد میکربی زیادی نسبت به میکروبهای گرم منفی دارند ولی نسبت به میکربهای گرم مثبت از اولین و دومین نسل فعالیت کمتری برخوردار هستند. مقاومت دارویی این نسل نسبت به میکربهای تولید کننده بتالاکتاماز نیز توسعه یافته بنابراین فعالیت آنها نسبت به پسودوموناس نیز افزایش می یابد.
  اثرات جانبی : به طور کلی سفالوسپورین ها کاملا دارای طیف سالمی هستند ولی عوارض استفراغ و اسهال متعاقب مصرف خوراکی اتفاق می افتد. تجویز توام دارو با غذا حالت تهوع را کاهش می دهد. تزریق داخل عضلانی همراه با درد می باشد. سفالوسپورین ها بالقوه دارای خاصیت مسموم کنندگی کلیوی می باشند ولی امکان دارد هیچ علائم بالینی و آزمایشگاهی وجود نداشته باشد. توصیه بر این است که این داروها در هنگام مصرف با سایر داروهای مسموم کننده کلیوی مانند آمینوگلیکوزیدها با احتیاط مصرف شوند. داروی سفالوریدین همراه با مسمومیت پوستی بوده و باعث تورق پوستی و ریزش آن می شود.
  سفالوتین ( کفلین ) Cephalothin ( Keflin )
  موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت سفالوسپورین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن - تزریق داخل عضلانی ، وریدی ٢- ٣ بار در روز
  سفامندول ( مندول ) Cephamandole ( Mandol )
  موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت سفالوسپورین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٦ - ٤٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ، تزریق داخل عضلانی ، وریدی ، ٣ ٤ بار در روز
  سفاپرین سدیم ( سفادیل ) Cephapirin Sodium ( Cefadyl)
  موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت سفالوسپورین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ١٠ - ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ، تزریق داخل عضلانی ، وریدی ، ٤بار در روز
  سفازولین Cephazolin
  موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت سفالوسپورین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٢٠ - ٢٥ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ، تزریق داخل عضلانی ، وریدی ، ٣ - ٤ بار در روز
  سفرادین ( ولوسف ) Cephradine ( Velosef )
  موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت سفالوسپورین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ، خوراکی یا ١٠ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی ، وریدی ٤ بار در روز
  ذغال فعال Charcoal , Actuated
  موارد استعمال : این ماده ترکیب جذب کننده بسیار عالی می باشد که در درمان مسمومیت ها بکار می رود. این ماده به مواد استفراغی اتصال یافته و در شستشوی معدی نیز بکار می رود. اینماده بایستی از منشاء گیاهی تهیه شود نه از منشاء معدنی یا حیوانی . این ماده را به صورت مایع تهیه نموده و توسط لوله به معده وارد می کنند و ٣٠ دقیقه متعاقب آن یک ماده مسهل ( سولفات سدیم ) نیز استعمال می کنند. ذغال فعال در مسمومیت های کلرید جیوه ، استریکینین ، سولفات مورفین ، آتروپین ، باربیتورات ها ، اتیلن گلیکول ( ضد یخ ) بسیار سودمند واقع می شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه :٣/٠ ٥ گرم خوراکی ٢ -٣ بار در روز
  اثرات جانبی : این دارو یک طیف بسیار سالمی را دارا می باشد.
  کلرامبوسیل ( لوکران ) Chlorambucil ( Leukeran )
  موارد استعمال : این دارو در درمان نئوپلازی لنفورتیکولر مخصوصا لوسمی لیمفوسیتی و ماکروگلوبولین در خون بکار می رود . همچنین در درمان گلومرونفریت با واسطه ایمنی و پلی سیتمی حقیقی که با سایر داروهای کاهنده ایمنی پاسخ نمی دهند ، بکار می رود.
  میزان و نحوه استفاده :
  گربه : ٥/١ میلیگرم به ازای هر متر مربع سطح بدن خوراکی ١ بار در هر روز به مدت ١٥ روز سپس هر ٣روز یکبار
  اثرات جانبی : از عوارض دارویی توقف رشد مغز استخوان می باشد ولی این عارضه نسبت به داروی سیکلوفسفامید کمتر می باشد . شمارش کامل خونی نیز بایستی به صورت منظم انجام گیرد.
  کلرامفنیکل ( کلرومایسین ) Choloramaphenicol ( Chloromycetin )
  موارد استعمال : این دارو یک آنتی بیوتیک متوقف کننده رشد میکروبی بوده که بر روی میکروبهای گرم مثبت و منفی و اکثر بی هوازی ها و مایکوپلاسما ، کلامیدیا ، ریکتزیا و بعضی از تک یاخته ها موثر می باشد. این دارو متعاقب مصرف خوراکی به خوبی جذب شده و به طور وسیعی نیز در بدن تخریب و از طریق صفرا و ادرار دفع می شود. این دارو به طور عمومی در درمان عفونت های چشمی ، پوستی و ادراری و غشاء مخاطی بکار می رود. غلظت سرمی این دارو نیز بایستی قبل از تجویز دارو یا ٦ ١٢ ساعت پس از آخرین مصرف دارو با توجه به رژیم غذایی و پس از اینکه سطوح سرمی به حالت یکنواخت رسید ( در سگ ٢ٟ ساعت ، گربه ٢٦ ساعت ) مورد ارزیابی قرار گیرد.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٥٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ، تزریق داخل عضلانی ، وریدی ، زیر جلدی ٢ بار در روز
  اثرات جانبی : این دارو مهار کننده آنزیم میکروزومال کبدی می باشد وهمچنین فعالیت داروهای باربیتورات ها ، کودئین ، فنی توئین ، دیژیتالین و آسپرین را افزایش می دهد. عوارض دارویی شامل کم خونی ، ترومبوسیتوپنی ، کاهش فعالیت مغز استخوان با توجه به میزان مصرف ، لکوپنی و کاهش فرآوردهای پادتنی می باشند. دربعضی از سگها پس از تجویز خوراکی دارو استفراغ متناوب و یا اسهال مشاهده شده است.فعالیت متوقف کنندگی رشد میکروبی این دارو اثرات میکروب کشی پنی سیلین ها و سفالوسپورین ها را مهار می کند.
  کلردانChlordane
  موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت هیدروکربن های کلرینه مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  سگ : از محلول ٥% دارو به صورت موضعی مصرف می شود.
  گربه : ندارد.
  کلرهگزیدین ( نول واسان ٢% ) Chlorhexidine ( Nol vasan 2 % )
  موارد استعمال : این دارو به صورت شامپو دارای فعالیت ضد میکروبی گرم مثبت و منفی می باشد. همچنین در درمان عفونتهای پیودرمی و درماتوفیتی نیز بکار می رود. همچنین در کنترل بیماریهای دهان به عنوان شستشوی دهان بکار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : شستشوی موضعی هر ٣ ٧ روز یا بروی زخم ١ ٢ بار در روز
  اثرات جانبی : این دارو به عنوان یک داروی غیر رسمی و غیر محرک و طیف سالم معرفی می شود.
  هیدروکربن های کلرینه Chlorinated hydrocarbons
  موارد استعمال : این دسته از داروها شامل کلردان ، لیندین ، توکسافن و متوکسی کلر می باشند . در نواحی که مقاومت دارویی وجود دارد استعمال این داروها ممنوع می باشد. این داروها در درمان جرب ، کک ، شپش ، پشه و بعضی از کنه ها در سگ بکار می روند.
  اثرات جانبی : تمام این داروها بجز متوکسی کلر برای گربه ها سمی می باشند . عوارض تشویش ، افزایش ترشح بزاق ، افزایش حساسیت ، پرش های عضلانی و حمله های ناگهانی تونیک کلونیک از اثرات جانبی می باشند . مرگ نیز امکان وقوع دارد. تحریکات خارجی فعالیت تشنجی را افزایش می دهد . عارضه سیانوز نیز معمول می باشددرمان غیر اختصاصی بوده و شامل خارج نمون داروهای غیر جذب شونده ، تسکین دهنده حیوان جهت کنترل حملات ناگهانی ، حفظ تعادل مایعات بدن حیوان جهت کنترل حملات ناگهانی ، حفظ تعادل مایعات بدن و نگهداشتن حیوان در یک محیط آرام می باشد.
  کلروتیازید ( دیوریل ) Chlorothiazide ( Diuril )
  موارد استعمال : این دارو یک مدرتیازیدی بوده که در کنترل نارسایی احتقانی قلبی ، خیز تنفسی و دیابت بی مزه و نارسایی مادر زادی کلیوی بکار می رود. مدرات تیازیدی جذب سدیم و کلرید را در لوله های پیچیده مهار کرده و ترشح پتاسیم را افزایش می دهند. عمل دارو در عرش یک ساعت ایجاد می شود و حداکثر فعالیت آن در عرض ٤ ساعت حادث می شود. از آنجائیکه مدرات تیازیدی نسبت به سایر مدرات در قسمت های مختلف کلیه عمل می کند بنابراین این تیازید را همراه سایر دیورتیک ها تواما مصرف می کنند .
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٢٠ ٤٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ بار در روز
  اثرات جانبی : عوامل مدر را نبایستی در حیواناتی که دچار کمبود آب هستند مصرف شود همچنین در حیوانات دارای نارسایی کلیوی به دلیل اینکه دارو جریان خون کلیوی را کاهش می دهد منع استعمال دارد.
  مالئات کلر فنی رامین ( کلر تری متون تلدرین ) Chlorpheniramine maleate ( chlor – trimeton , Teldrin )
  موارد استعمال : این دارو در کنترل خارش در سگ و گربه ها و درمان لیسیدن بیش از حد گربه ها به کار می رود. مزه تلخ دارو ، تجویز خوراکی را برای حیوانات با مشکل مواجهه می سازد. برای اطلاع بیشتر به قسمت آنتی هیستامین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ١- ٢ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن خوراکی ٢-٣ بار در روز
  هیدرو کلرید پرومازین ( تورازین ) Chlorpromazine Hydrochloride ( Thorazine )
  موارد استعمال : این دارو از مشتقات فنوتیازینی بوده و به عنوان مسکن و ضد استفراغ به کار می رود. این دارو آستانه انقباض نابجای بطنی قلب را بالا برده و به عنوان محافظت قلب نسبت به آریتمی ها نیز بکار می رود. این دارو به عنوان درمان حمایتی در کنترل ادم تنفسی با عمل کاهش جریان برگشتی سیاهرگی نیز به کار می رود. در درمان کم خونی عفونی گربه سانان ( هموبارتونلافلیس ) نیز کاربرد دارد بطوریکه بر این باور می باشد که دارو بر روی نفوذ پذیری سلول های قرمز خونی اثر گذاشته و باعث جدا شدن هموبارتونلا فلیس از غشاء سلول قرمز خونی می شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٥/٠ - ٣/٣ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ١ -٤ بار در روز یا ١/١ - ٦/٦ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی ١-٤ بار در روز
  اثرات جانبی : عوارض یبوست ، تغییر رفتار عصبی ، کاهش فشار خون ، کلاپس و افزایش حمله ناگهانی در حیوانات دارای صرع گزارش شده است.این ددر حیوانات مبتلا به کزاز یا مسموم با سموم ارگانوفسفره یا استریکینین منع استعمال دارد.
  کلر پروپامید ( دیابینز ) Chlorpropamide ( Diabinese )
  موارد استعمال : این دارو یک عامل هیپو کلیسمیک خوراکی بوده و در انسان در درمان دیابت ملیتوس بکار می رود. در حیوانات کوچک در درمان دیابت بی مزه کاربرد دارد. بطوریکه اثر هورمن ضد ادراری را در لوله های کلیوی افزایش می دهد و افزایش ترشح ادرار را کاهش می دهد.
  میزان و نحوه مصرف :
  سگ : ١٠ ٤٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی یکبار در روز
  گربه : نامعلوم
  اثرات جانبی : کاهش گلوکز خون عمومی ترین اثر جانبی قابل انتظار می باشد. سایر عوارض در حیوانات کوچک مشخص نشده است. در انسان عوارض بی اشتهایی ، استفراغ ، ضعف و یرقان با مصرف دارو گزارش شده است.
  کلر تتراسایکلین Chloretracycline
  موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت تتراسایکلین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ بار در روز
  رزین کولستی رامین ( کستران ) Cholestyramine resin ( Questran )
  موارد استعمال : این دارو در پایین آوردن سطح کلسترول سرم بکار می رود. این دارو به اسیدهای صفرا وی و سموم معدی روده ای اتصال می یابد. همچنین از این دارو در درمان اسهال سگ ها نیز به کار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  سگ : یک سوم یک دوم گرم خوراکی ٢بار در روز
  گربه : نامعلوم
  اثرات جانبی : تجربه استفاده این دارو در علم دامپزشکی محدود بوده و در انسان عوارض تهوع ، استفراغ ، اسهال ، یبوست ، درد شکمی و نفخ با مصرف دارو گزارش شده است.
  کتادوتروپین کوریونیک ( فولوتئین ) Chorionic gonadotropin ( Follutein )
  موارد استعمال : این دارو در ایجاد تخمک گذاری فولیکول های طبیعی بکار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٥٠٠ واحد یکبار نصف آن تزریق داخل وریدی و نصف دیگر تزریق داخل عضلانی
  اثرات جانبی : هیچ نوع عارضه ای با مصرف این دارو مشاهده نشده است.
  سایمتیدین ( تاگامات ) Cimetidine ( Tagamet )
  موارد استعمال : این دارو یک عامل مهار کننده هیستامین H2 بوده که ترشح اسید معدی را کاهش می دهد و در کنترل زخم های معدی و دوازدهه مربوط به نارسائی کلیوی ، بیماری کبدی ، تومور ماست سل و گاستریتوما به کار می رود. اثر این دارو نسبت به سایر آنتی اسیدهایی که در درمان التهاب حاد و خونریزی معدی روده ای بکار می روند کتر بوده و به این دلیل بر روی ظرفیت ترشحی مخاط معده اختلال وارد کرده و باعث کاهش غلظت بی کربنات می شود. آنتاگونیست های هیستامین H2 در کنترل زخم های معدی بدلیل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی موثر نمی باشد.سایمتیدین به صورت داروی موثر کمکی در نارسایی ترشحات خارجی لوزالمعده همراه با درمان آنزیمی نیز به کار می رود. این عمل به صورت کاهش اسید معده ای باعث غیرفعال شدن آ نزیم می شود. درشگها اورمی دار این دارو باعث کاهش ترشحات هورمون پاراتیروئید ، کاهش ذخیره استخوانی و سطح فسفات سرم می شود و سطح کلسیم سرم را نیز افزایش می دهد. در این دارو خاصیت تنظیم کنندگی ایمنی نیز مشخص شده است این دارو فعالیت سلول های T دافع را متوقف می نماید و همچنین همراه با آنتی بیوتیک های دیگر در پیودرم و سایر عفونت های معمول پوستی سگها به کار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٥/٢ - ٥ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ ٣بار در روز
  اثرات جانبی : این دارو با دخالت در سیستم میکروآنزیمی کبدی باعث کاهش متابولیسم مواد ضد انعقادی مانند وارفارین و داروهای فنی توئین ، تئوفیلین ، پروپرانولول و دیازپام می شود که در نتیجه باعث تاخیر دفع دارو از بدن می شود. هیستامین خاصیت خودکار بودن قلب را توسعه می دهد ولی سایمتیدین هیستامین را مهار کرده و ممکن است باعث برادی کاردی ، کاهش فشار خون و ایست قلبی شود. مسمومیت قلبی نیز با تزریق لیدوکائین افزایش می یابد.
  سیپروفلوکساسین ( سیپرو ) Ciprofloxacin ( Cipro )
  موارد استعمال : این دارو یک آنتی بیوتیک فلوروکینولون بوده که در مقابل اشریشیا کولای ، کلبسیلا ، پروتئوس ، پسودوموناس ، استافیلوکوک ها ، سالمونلا ، شیگلا ، یرسینیا ، کمپیلوباکتر و ویبریو فعالیت نشان می دهد. این دارو بر روی کوکسی های غیر هوازی یا کلستریدیاها یا باکتروئیدس فعالیت کمتری دارند. این دسته از داروها در درمان عفونت های دستگاه ادراری به کار می روند . در انسان این دارو در درمان التهاب میکروبی پروستات توصیه می شود. برای اطلاع بیشتر به قسمت آنتی بیوتیک های کینولون مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ١٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ بار در روز
  اثرات جانبی: عوارض دارویی در انسان به ندرت دیده می شودو از اثرات جانبی اولیه تهوع ، استفراغ و بی اشتهایی را می توان نام برد. جذب این دارو با مصرف محلول های آنتی اسیدی بتاخیر می افتد. این دارو بسیار گران بوده ولی در حالتهای خاص عفونتی مقاوم میکروبی بکار می روند.
  سیزاپراید ( پریولسید )Cisapride ( Prepulsid )
  موارد استعمال : این دارو از نظر شیمیایی با داروی هیدروکلرید متوکلوپراماید ارتباطی دارد و در حیوانات کوچک به عنوان افزایش دهنده حرکات معدی روده ای در ناراحتی های حرکتی اولیه آنها به کار می رود. این دارو عبور مواد را از مری افزایش داده و باعث کاهش فشار مری می شود و میزان تخلیه شدن معده را با آزاد نمودن کلرید استیل کولین توسعه می بخشد.
  میزان و نحوه مصرف : تاکنون میزان مصرف معینی برای حیوانات کوچک مشخص نشده است ولی در انسان بالغ ٥میلیگرم ٣ بار در روز و در کودکان ٢/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر ٦ ٨ ساعت این دارو را بایستی ١٥ دقیقه قبل از عذا مصرف نمود.
  اثرات جانبی :عوارض اسهال و مدفوع نرم در بعضی از افراد گزارش شده است.
  سیسپلاتین ( پلاتینول ) Cisplatin ( Platinol)
  موارد استعمال : این دارو به عنوان عامل شیمی درمانی در کنترل تومورهای بدخیم قابل انتقال یاخته ای ، کارسینوم فلس دار آدنوکارسینوم ، استوسارکوم متاستاتیک و سایر انواع ومورها به کار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  سگ : ٣٠ ٥٠ میلیگرم به ازای هر متر مربع سطح بدن هر ٣هفته یکبار تزریق داخل وریدی ، پیش درمانی با تزریق داخل وریدی مایعات به مدت ١٢ ساعت قبل ( ٦٠میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ) و متعاقبا ١٢ساعت بعدی نیز با مدر سالین انجام گیرد( نیازی به مصرف مانیتول ندارد.)
  گربه : ندارد.
  اثرات جانبی : در سگها عارضه عمومی استفراغ زودگذر می باشد. بی اشتهایی و اسهال نیز ممکن است اتفاق بی افتد. حمله ناگهانی ، گرانولوسیتو پنی و اختلال عملکردی لوله های کلیوی نیز گزارش شده است.استفاده از مدرات سالین دار قبل از مصرف دارو باعث کاهش وقوع آسیب کلیوی می شود. به نظر می رسد که در گربه ها بدلیل تحریک موضع باعث مسمومیت شده و تنگی نفس و مرگ ایجاد شود.
  کلاواموکس Clavamox
  موارد استعمال و اثرات جانبی : این دارو یک ترکیب آموکسی سیلین و اسید کلاوولنیک می باشد برای اطلاع بیشتر به قسمت پنی سیلین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٧٥/١٣ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی دو بار در روز
  کلیندا مایسین ( آنتی روب ، کلئوسین ) Clindamycin ( Antirobe , cleocin )
  موارد استعمال : این دارو یک عامل آنتی بیوتیکی لینکوزامیدی بوده که در برابر کوکسی های گرم مثبت ( استافیلوکوک ها و استرپتوکوک ها ) فعالیت نشان می دهد. این دارو بر روی کوکسی های گرم مثبت که به پنی سیلین ها و سفالوسپورین ها مقاومت نشان داده اند ، موثر می باشد. همچنین بر روی آکتینومیست ها ، نوکاردیا ، مایکوپلاسما ، توکسوپلاسما و میکربها غیرهوازی ( باکتروئیدس فرايیلیس ، فوزوباکتریا ، پپتواسترپتوکوک های ، کلستریدیوم پرفرینجس ) اثر می کند. فعالیت آنتی بیوتیکی این دارو بیشتر از لینکومایسین بوده ولی گرانتر از آن است.غلظتهای مورد نیاز دارویی در اکثر بافتهای بدن به غیر از مایع مغز نخاعی به راحتی به دست می آید.
  میزان ونحوه مصرف :
  گربه : ( ملح هیدروکلرید ) ٥/٥ - ١١ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢بار در روز
  ( ملح پالمیتات ) ٣ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٤بار در روز
  ( ملح فسفات ) ٥ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی ، عضلانی
  اثرات جانبی : عوارض شامل استفراغ و اسهال خونی در سگ ها می باشد. این دارو ممکن است در خلال بیهوشی اثرات مهارکنندگی عصبی عضلانی را توسعه بخشد. طیف سالم بودن دارو برای حیوانات آبستن و پرورشی مشخص نشده است.
  کلونازپام ( کلونوپین ) Clonazepam ( Clonopin )
  موارد استعمال : این دارو از دسته دارو های بنزودیازپینی بوده و در کنترل حمله ناگهانی به کار می رود. این دارو در کنترل حالتهای صرعی نیز مفید واقع می شود. البته در سگ ها به عنوان ضد تشنج به کار نمی رود. این دارو به صورت توام با فنوباربیتال در درمان صرع به کار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  سگ : ١/٠ ٥/٠ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣بار در روز
  گربه : نامعلوم
  اثرات جانبی : در اکثر سگ ها مقاومت به دارو پس از ٣ ٩ ماه درمان دیده می شود بنابراین محدودیت هایی در مصرف این وجود دارد و پیش بینی می شود که با مصرف زیاد دارو ، حرکات بی نظم عضلات و بی حسی اتفاق می افتد.
  دی پتاسیم کلرازپات ( ترانکسین)Clorazepate dipotassium ( Tranxene )
  موارد استعمال : این دارو در کنترل مشکلات رفتاری سگ ها به کار می رود ( پارس کردن های بیهوده )
  میزان و نحوه مصرف :
  سگ : ٢٥/١١ - ٢٥/٢٢ میلیگرم خوراکی ١ ٢ بار در روز یا ٢-٦ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی میزان مصرف تقسیم شده ٢ ٣ بار در روز
  گربه : نامعلوم
  اثرات جانبی:عوارض تحریک پذیری ، بی نظمی حرکات عضلات ، خواب آلودگی و مقاومت دارویی با مصرف این دارو مشاهده شده است.
  کلوتریمازول ( لوتریمین ) Clotrimazole ( Lotrimin )
  موارد استعمال : این دارو به صورت محلول ١% در برابر درماتوفیتها و گونه های قارچی کاندیدیا موثر واقع می شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : به صورت موضعی بر روی محل آسیب دیده مالیده شود.
  اثرات جانبی: این دارو دارای طیف سالمی و غیر سمی بوده ولی به مقدار کمی ایجاد تحرک می کند.
  کلوکساسیلین ( تگوپن ) Cloxacillin ( Tegopen )
  موارد استعمال و اثرات جانبی: این دارو به صورت اولیه در برابر میکربهای گرم مثبت تولید کننده بتالاکتاماز موثر واقع می شود . برای اطلاع بیشتر به قسمت پنی سیلین ها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ١٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی تزریق داخل وریدی ، عضلانی ٤ بار در روز
  کول تار ( قطران ذغال سنگ ) Coal Tar
  موارد استعمال : این شامپو تجزیه کننده قسمت شاخی پوست و کراتوپلاستیک می باشند و در درمان سبوره ( افزایش غدد چربی) ، خارش ، کراست و فلس پوستی به کار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  سگ : محلول ٥ - ٨% هر ٣ -١٤روز در این محلول غوطه و در حدود ١٠ دقیقه پوست با این ماده آغشته سپس شستشو شود.
  گربه : ندارد.
  اثرات جانبی: این شامپو برای گربه ها محرک و سمی بوده و برای این گونه توصیه نمی شود. در سگها با پوشش موی بدن روشن استفاده این دارو باعث رنگی شدن موضعی می شود.
  کودئین Codeine
  موارد استعمال : این دارو اغلب همراه آسپیرین در درمان دردهای خفیف به کار می رود. این دارو ١٠% بی حس کنندگی داروی سولفات مورفین را دارا می باشد. این دارو ممکن است به تنهایی به عنوان ضد سرفه مصرف شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ١ -٢ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ بار در روز ( ضد سرفه )
  اثرات جانبی: عوارض خواب آلودگی ، تهوع ، استفراغ و یبوست با مصرف این دارو گزارش شده است.
  کلشی سین Colchicine
  موارد استعمال : این دارو در سگ به عنوان درمان فیبروز مزمن کبدی بکار می رود. این دارو باعث کاهش تشکیل کلاژنی و افزایش تجزیه آن می شود.همچنین در درمان آمیلوئیدوزنیز مصرف می شود. این دارو و آزاد شدن آمیلوئید A سرم را از سلول های کبدی مختل نموده و از تولید فاکتور افزایش دهنده آمیلوئید جلوگیری می کند و در اختیار قرار گرفتن آمیلوئید در بافت را به تاخیر می اندازد.
  میزان و نحوه مصرف :
  سگ : ٣ % میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ، تزریق زیر جلدی ٣بار در روز به صورت یک روز در میان
  گربه : ندارد.
  اثرات جانبی :در انسان عوارض تهوع ، استفراغ ، اسهال از عمومی ترین حالتها می باشد. ضعف عضلانی ، خونریزی ، کاهش ادرار ، کاهش تعداد گرانولوسیت ها و کم خونی نیز با مصرف دارو گزارش شده است.
  استات کورتیزون ( کورتون ، کورتوژن ) Cortisone acetate ( Cortone , Cortogen )
  موارد استعمال و اثرات جانبی: به قسمت گلوکوکورتیکوئیدها مراجعه شود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٢/٠ - ١ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ١ بار در روز
  کوپریمیکسین ( یونیتاپ ) Cuprimyxin ( Unitop )
  موارد استعمال : این دارو باکتری کش ، ضد قارچ و تجزیه کننده قسمت شاخی پوست بوده و در درمان بیماریهای میکربی پوست ، درماتوفیت ها و عفونت های قارچی کاندیدیا آلبیکنس به کار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : به طور موضعی بر روی قسمت های آسیب دیده ٢ بار در روز
  اثرات جانبی: این دارو دارای طیف سالم ، غیر سمی و بدون تحریک می باشد.
  سیکلوفسفامید ( سیتوکسان ) Cyclophosphamide ( Cytoxan )
  موارد استعمال : این دارو به عنوان کاهنده فعالیت سیستم ایمنی در درمان لنفوسازکوم ، ماستوسیتوم ، تومور مقاربیتی قابل انتقال ، کارسینوم مثانه ، ماکروگلوبونیمی ، میلوم متعدد و بیماری های خود ایمنی سگسانان که به سایر عوامل دارویی کاهنده سیستم ایمنی پاسخ نداده اند به کار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٦/٦ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی به مدت ٣روز سپس ٢/٢ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم ١بار در روز ، ٥٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی هر ١٠ روز یکبار یا ٥٠ میلیگرم به ازای هر متر مربع سطح بدن یکبار در روز خوراکی تزریق داخل وریدی به مدت ٣ -٤ روز در یک هفته سپس در صورت نیاز تکرار گردد.
  اثرات جانبی: عوارض کاهش فعالیت مغز استخوان ، التهاب مثانه ، ایجاد تومورهای بدخیم قابل انتقال سلولی نیز گزارش شده است. شمارش کامل خونی نیز بایستی به طور هفتگی به مدت دو ماه اول سپس ماهیانه ارزیابی گردد. آب نیز در تمام مدت در دسترس حیوان قرار گیرد.این دارو را نبایستی بیشتر از ٤ -٥ ماه به کار برد.
  سیکلوسپورین ( ساندیمیون ) Cyclosporine ( Sandimmune )
  موارد استعمال : این دارو به عنوان کاهنده فعالیت سیستم ایمنی ، فعالیت لنفوسیتهای T , B را مهار کرده و اثر عمده آن بر روی سلول های کمکی می باشد که با عمل مهار آزاد کردن اینترلوکین ٢صورت می گیرد. همچنین این دارو در درمان بیماری های خود ایمنی و پیوند اعضا نیز کاربرد دارد. خاصیت حساس به عفونت بودن این دارو کمتر از سایر داروهای این رده می باشد. محلول استریل ٢ % سیکلو سپورین ( اپتیمیون ) به طور موفقیت آمیزی در درمان التهاب خشک ملتحمه و قرنیه با عامل ناشناخته به کار رفته است ولی این دارو عارضه فوق را معالجه نم یکند. به نظر میرسد که دارو سلول های T درونغدد اشکی را با ترشح واسطه های آماسی مهار کرده بطوریکه آسینی های اشکی آسیب می بینندو ترشح اشک افزایش می یابد بطوریکه رنگدانه های سطحی ، پیدایش عروق جدید و نسج گوشتی کاهش می یابند.
  میزان و نحوه مصرف :
  سگ : ٢٠ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی یک بار در روز
  گربه : نامعلوم
  اثرات جانبی: در سگ ها عوارض استفراغ ، اسهال ، بی اشتهایی ، هیپر پلازی لثه ، پیودرم ، باکتریواوری ، رویش غیر طبیعی مو و پاپیلوماتورگزارش شده است. وقوع مسمومیت کلیوی و کبدی در سگها نسبت به انسان کمتر دیده شده است. تجویز داخل وریدی در تعداد زیادی از سگها باعث واکنشهای حاد آلرژی می شود.
  سیپروهپتادین ( پریاکتین ، ویمیکون ) Cyproheptadine ( Periactin , Vimicon )
  موارد استعمال : این دارو یک عامل آنتی هیستامینی و سروتونینی بوده و در گربه به عنوان تحریک اشتها به کار می رود. همچنین ممکن است این دارو در حیوانات کوچک دارای خاصیت ضد خارش باشد. دردرمان ترومبوآمبولی آئورت گربه ها نیز از این دارو استفاده می شود. در انسان به عنوان کنترل آسم به کار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٤ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی یک بار در روز
  اثرات جانبی: در انسان با مصرف دارو عوارض بی حسی ، تحریک ، لرزش ، کاهش فشار خون ، تهوع ، استفراغ اسهال ، یبوست و حبس ادرار گزارش شده است. حدود ٢٠% از گربه هائیکه با این دارو درمان شده اند ، تحریک پذیری شدید و عصبانیت تظاهر کرده اند.
  هیدرو کلرید سیتارابین ( سیتوزار یو ) Cytarabine hydrochloride ( Cytosar – U )
  موارد استعمال : این دارو در درمان نئوپلاسم لمفورتیکولا ، ماستوسیتوم و بیماری میلوپرولیفراتیو به کار می رود. همچنین با تزریق داخل مجرای نخاعی دارو در درمان لنفوم سیستم عصبی مرکزی نیز به کار می رود.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٥ ١٠ میلیگرم تزریق داخل وریدی ، عضلانی و زیر جلدی یکبار در روز به مدت ٢ هفته یا ١٠٠ میلیگرم به ازای هر متر مربع سطح بدن تزریق داخل وریدی ، عضلانی ١ بار در روز به مدت ٤روز سپس ١٥٠میلیگرم به ازای هر متر مربع سطح بدن
  اثرات جانبی: عوارض تهوع ، استفراغ ، اسهال و آلرژی گزارش شده است. کاهش فعالیت مغز استخوان ، زخم های دهانی ، مسمومیت کبدی و تب نیز با مصرف این دارو مشاهده شده است.
  سیتیوآت ( پروبان ) Cythioate ( Proban )
  موارد استعمال : این دارو یک حشره کش خوراکی بوده و در درمان آلودگی ککها ، کنه ها و جربهای دمودکسی به کار می رود. آلرژی و حساسیت و خارش در حیوان بدلیل بزاق کک هایی است که خورده می شوند.
  میزان و نحوه مصرف :
  گربه : ٢٢/٠ میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی هر سه روز یکبار یا دوبار در هفته
  اثرات جانبی: این دارو از طیف سالمی برخوردار بوده و با مصرف بیش ار حد دارو لرزش های عضلانی ، تحریک بیش از حد ، استفراغ ، بی اشتهایی و ترشح بزاق دیده می شود.

  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)


 2. کاربر مقابل پست c0rd3r عزیز را پسندیده است:


موضوعات مشابه

 1. دز داروهای مصرفی در سگ و گربه(s)
  توسط c0rd3r در انجمن داروهای مصرفی در سگ و گربه
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 16th May 2011, 05:47 PM
 2. دز داروهای مصرفی در سگ و گربه(o)
  توسط c0rd3r در انجمن داروهای مصرفی در سگ و گربه
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 16th May 2011, 05:42 PM
 3. دز داروهای مصرفی در سگ و گربه (h)
  توسط c0rd3r در انجمن داروهای مصرفی در سگ و گربه
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 15th May 2011, 10:59 PM
 4. دز داروهای مصرفی در سگ و گربه (f)
  توسط c0rd3r در انجمن داروهای مصرفی در سگ و گربه
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 15th May 2011, 10:57 PM
 5. دز داروهای مصرفی در سگ و گربه (a)
  توسط c0rd3r در انجمن داروهای مصرفی در سگ و گربه
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 15th May 2011, 10:52 PM

Visitors found this page by searching for:

هموبارتونلا در گربه

کلر پروپامید شیمی دارویی

چه داروهای برای بیهوشی سگ وجود دارد؟

دوز داروهای مصرفی در سگ

دارویcloxacillin

دز داروهای مصرفی در سگ وگربه

دارو های خوراکی کک گربه

داروهای ممنوع در گربه

تومور ماست سل

عفونت گربه مايسين

خارش در سگ و گربه

بیماری هموبارتلونا در گربه

دز لینکومایسین و ادر سگ و گربه

داروی ممنوعه در سگ

عوارض تزريق كورتن به گربه

هیپو پلازی مادر زادی

فوزوباکتریا

دز فروزماید در گربه

سیپروهپتادین گربه

لوکران2میلی

مصرف cyproheptadine در سگ

کربنات کلسیم‎ ‎استعمال کی طریقہ

دز سیپروهپتادین در سگ

اثرات شامپو ليندن بر گربه

نحوه استفاده سفازولین تزریقی در سگ

تحریک تخمک گذاری درسگ ها

عوارض دیازپام بر روی گربه

داروهای ممنوعه برای گربه

داروهای کمکی سگ

پیودرمی مزمن

سگ وکنه شپش کک ودرمان

اثرات سیپروهپتادین برای سگ ها

دارو گربه

زخم پنی سیلین گربه

داروهای مورد نیاز بچه گربه

حساسیت گربه به پنیسیلین

کنه سگ و عوارض آن

آموكسي سيلين در گربه

مندیپروپامید

بیهوشی و ارامبخشی در سگ

میکروب سگ وگربه

سفازولين براي سگ

داروهای مصرفی برای سگ c

نحوه مصرف کلیندا مایسین در گربه

کلر پروپامید

داروی ضد خارش گربه

طریقه مصرف محلول کلوتریمازول

درمان دیابت سگ

chlorinate hydrocarbons

کلر پروپامید شیمی

استفراغ خونی سگ

دارو بیهوشی سگ

داروی بیهوشی برای گربه

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556