نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

اهمیت درخت و درختکاری( هوای محیط زیستمان را داشته باشیم!

This is a discussion on اهمیت درخت و درختکاری( هوای محیط زیستمان را داشته باشیم! within the آرشیو forums, part of the تالار دوستداران محیط زیست category; چنان که در روایتی از امام صادق (علیه السلام) آمده است که فرمود: «ستّ خصال ینتفع بها المؤمن من بعد ...

 1. Top | #1

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  حیوان خانگی
  گربه - طوطی- ماهی
  محل سکونت
  ایران- مشهد
  لايك دريافتي
  58
  لايك كرده
  6
  نوشته ها
  652
  می پسندم
  1,768
  مورد پسند : 1,867 بار در 509 پست
  حالت من :
  My Mood
  Dead
  نوشته های وبلاگ
  2

  پیش فرض اهمیت درخت و درختکاری( هوای محیط زیستمان را داشته باشیم!

  چنان که در روایتی از امام صادق (علیه السلام) آمده است که فرمود: «ستّ خصال ینتفع بها المؤمن من بعد موته: ولد صالح یستغفر له و مصحف یقرأ منه و قلیب یحفره و غرس یغرسه و...»؛12 مؤمن پس از مرگ از شش خصلت سود می برد: فرزند صالح که برایش آمرزش بطلبد، قرآنی که خوانده، چاه آبی که حفر کرده و درختی که کاشته است... .

  حکایاتی در اهمیت درخت و درختکاری

  الف) کسری و دهقان
  روزی انوشیروان را عبور افتاد به صیدگاهی که در بعضی از قریه ها داشت. پیرمردی را دید که درخت زیتون نشاند.
  کسری گفت: ای پیر زمانه! درخت
  نشاندن تو گذشته ؛ زیرا تو پیرمرد ناتوانی و درخت زیتون دیر بار می دهد.
  پیرمرد گفت: کسانی که پیش از ما بودند، درخت
  نشانیدند، ما خوردیم، ما هم می نشانیم، بعد از ما می خورند.
  بکاشتند و بخوردیم، کاشتیم و خورند
  چو بنگری همه برزگران یکدیگریم


  انوشیروان، او را آفرین گفت و چهار هزار درهم به او داد. پیرمرد گفت: دیگران درخت می نشانند و چند سالی زحمت می کشند تا درختشان به بار بنشیند و حاصل بدهد، درخت من چه زود به بار نشست و حاصل داد.
  انوشیروان چهار هزار در
  هم دیگری به او داد. پیرمرد گفت: برای هر درخت در هر سال یک مرتبه میوه است و من از درخت خود در یک ساعت، دو مرتبه بهره بردم و میوه چیدم.
  انوشیروان گفت: آفرین و چهار هزار در
  هم دیگر به او داد و رفت. و گفت: اگر نزد این پیرمرد می ایستادم، تمام خزینه من در برابر کلمات چون جواهر او، کفایت نمی کرد.
  زمان آن حضرت (صلی الله علیه وآله)، درخت «سدر» در شبه جزیره عربستان فراوان بود. حضرت درباره قطع آن فرمود:«من قطع سدره، صوب الله رأسه فی النار»؛21 هر کس درخت سدر را قطع کند، خداوند با سر او را در آتش جهنم خواهد انداخت.
  در روایت دیگر، حضرت (صلی الله علیه وآله) نابودی درخت، به ویژه درخت خرما را نهی فرمود: «درختان را آتش نزنید، آن ها را با آب ویران نکنید، درختان میوه دار را قطع نکنید، مزرعه ها را نسوزانید.»22
  همچنین در روایتی از امام صادق(علیه السلام) وارد شده که فرمود: «لا تقطعوا الثمار، فیصب الله علیکم العذاب صبا»؛23 درختان میوه دار را قطع نکنید که این عمل موجب عذاب الهی است.

  در اسلام درخت کاری و باغ داری فضیلت فراوان دارد ، زیرا درخت برای انسان آفریده شده و وسیله ی برآوردن نیازهای مادی و روانی اوست .
  بر این اساس پیامبر اکرم (ص) و معصومان (ع) مسلمانان را به درخت کاری تشویق نموده اند و بر این موضوع تأکید می ورزیده اند .
  پیامبر اکرم (ص) می فرمایند « ما من مسلم یغر غرساً او یزرع زرعاً فیا کل منه انسان ، اُوْ طیر اَو بهیمةٍ الّا کانت له به صدقه ، هر مسلمانی که درختی بکارد یا کشاورزی کند ، در برابر هر مقدار از آن که انسان ، پرنده یا حیوانی بخورد ، خداوند پاداشی مثل صدقه به وی خواهد داد .»(11)

  امام صادق (ع) در این زمینه فرمودند :« وَخلق الله له الشجرة فکلّف عزسها و سقیها و القیام علیها ؛ خداوند درخت را برای انسان آفرید ، از این رو او باید درخت بکارد و آن را آبیاری کند و در حفظ آن بکوشد .»(12)

  در روایت دیگری حضرت رسول اکرم (ص) فرمودند :« مَن نصب شجرة و صبر علی حفظها و القیام علیها حتی تثمر کان له فی کل شی یصاب من ثمرة صدقه عندالله ؛ هر کس درختی بکارد و از آن محافظت کند تا ثمر دهد ، خداوند به اندازه ثمر آن به وی پاداش خواهد داد .»(13)

  در حدیثی امام صادق (ع) می فرماید :« از رعوا و اغرسوا فلا والله ما عمل الناس عملاً اُحل و لا اطیب منه ، والله لیزرعنّ الرّزع و لیذرسن النخل بعد خروج الرجال ؛ کشاورزی کنید و درخت بکارید که هیچ عملی از آن جلال تر و زیبا تر نیست ؛ سوگند به خدا که پس از خروج رجال ( هنگام ظهور حضرت ولی عصر (عج) کشاورزی و درختکاری بسیار گسترده تر می شود .»(14)

  در روایتی از پیامبر خدا (ص) چنین آمده است :« اگر عمر جهان پایان یابد و قیامت فرارسد و یکی از شما ، نهالی در دست داشته باشد ، اگر به قدر کاشتش فرصت دارد ، باید فرصت را از دست ندهد و آن درخت را بکارد »(15).

  بر پایه ی روایت دیگری – پیامبر اکرم (ص) – می فرمودند :« . . . . کسی که بدون ظلم و تعدی به دیگری درختی بکارد تا زمانی که یکی از مخلوقات خدا از آن بهره برد ، خداوند به وی پاداش خواهد داد .»(16)

  امام صادق (ع) درباره ی سودمندی فراوان گیاهان به مفضل چنین فرموده است :« ای مفضل ! در گیاهان و سودمندی های آن ها بیندیش ، میوه ها را برای تغذیه آدمی ، کاه را برای تأمین علوفه حیوانات ، هیزم را برای سوخت ، چوب را برای انواع نجاری ها و صخت ها و پوست و برگ و ریشه ها برای منافع دیگری . . . افزون بر آن چشم انداز گیاهان سبز وخرم به اندازه ای زیبا و لذت آفرین است که هیچ لذتی با آن برابری نمی کند .»(17)


  امام صادق (ع) فرمودند :« مومن پس از مرگ از شش خصلت سود می برد که یکی درختی که کاشته است .»(18)
  .

  قطع درختان از نگاه معصومان

  بزرگان دین همواره مسلمانان را به حفظ درختان تشویق می نمودند و ما را از قطع کردن آن بر حذر می داشتند :
  امیرالمومنین علی (ع) فرمودند :« و مما یزید فی العمر ترک الاذی . . . و ان یحترز عن قطع الاشجار الرطبة ، پرهیز از قطع درختان سرسبز بر طول عمر انسان می افزاید .»

  امام صادق علیه السلام در این مورد فرمودند :« و لاتقطعرا الثمار فیصب الله علیکم العذاب صبّاً ؛ قطع بی رویه ی درختان میوه دار عذاب سخت الهی را در پی دارد .»(23)

  رسول خدا (ص) رزمندگان اسلام را به پرهیز از قطع درختان در جنگ تشویق و توصیه می فرمود :« ولا تقطعن نخلاً و شجراً . . . . ، به هیچ وجه درختان و نخل ها را قطع نکنید .»

  ونیز حضرت فرمودند :« درختان را آتش مزنید و آن ها را با آب ویران نکنید »(26)

  توجه به درخت و قطع نکردن آب حتی در زمان جنگ نیز جایز نیست ، مسلماً چنین امری در زمان صلح و آرامش بسیار ناپسند و ناروا خواهد بود .
  پیامبر اسلام (ص) درباره ی قطع درخت سدر که سرزمین عربستان فراوان یافت می شود فرمودند :« من قطع سدرة صوب الله رأسه فی النار ، هر کس درخت سدر را قطع کند ، خداوند با سر او را در آتش خواهد انداخت .»(27)

  حضرت امام صادق (ع) می فرماید :« لاتقطعوا الثمار فیصب الله علیکم العذاب صباً ؛ قطع بی رویه درختان میوه دار ، عذاب سخت الهی را در پی دارد .»(28)

  پس جنگل ها و درختان سود فراوان دارد . حفاظت از خاک ، جلوگیری از به راه افتادن سیلاب ها ، فراهم آوردن بستر مناسب برای زندگی حیوانات ، تولید اکسیژن ، کاهش حرارت زمین ، افزایش رطوبت هوا و جلوگیری از گرد و غبار در زمره ی این سودمندی ها قرار دارد .

  پس بیاییم از قلع و قمع درختان و تخریب جنگل های کوچک و بزرگ که کفران نعمت الهی است و موجب ضرر به محیط زندگی و موجودات زنده می شود جلوگیری کنیم و این طبیعت زیبا و باشکوه را با تولید گازهای آلاینده نابود نسازیم ، چرا که نابودی جنگل ها و قطع درختان از زشت ترین کارها در پیشگاه خداوند و بزرگان معصوم (ع) است . چرا که دره ها ، کوه ها و جنگل ها و معدن ها و هر زمینی که از دشمن به دست آید حکم انفال دارد و ثروت جهان اسلام به حساب می آید . تا می توانیم درخت بکاریم و جنگل ها و درختان را پاس بداریم تا علاوه بر به دست آوردن محیطی زیبا ، سعادت اخروی را نصیب خود سازیم .  منابع و مآخذ
  ترجمه مصور سوره رعد ؛ علی اکبر مهدی پور ، دفتر نشر فرهنگ اسلامی ، چاپ اول ، تهران ، 1360 .
  توحید مفضل ( شگفتی آفرینش ) ؛ ترجمه نجف عل میرزایی ، انتشارات هجرت ، چاپ چهارم ، قم ، 1376.
  سیمای طبیعت در قرآن ؛ محمد حسن رستمی ، موسسه بوستان کتاب ، چاپ دوم ، قم ، 1368.
  طبیعت و کشاورزی از دیدگاه اسلام ؛ سید علی حسینی ، مرکز تحقیقات حوزه ی ولی فقیه در جهاد سازندگی ، چاپ اول ، تهران ، 1382 .
  قرآن و علوم طبیعت ؛ مهدی گلشنی ، نشر مطهر ، چاپ اول ، تهران ، 1375 .
  گیاهان در قرآن ؛ محمد اقتدار فاروقی ، ترجمه احمد نمایی ، بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی ، مشهد مقدس ، 1374 .
  برهنه ات می کنند تا بهتر شکسته شوی…. نترس گردوی کوچک !
  آنچه سیاه می شود روی تو نیست ، دست آنهاست …

 2. کاربر مقابل پست bahare_4013 عزیز را پسندیده است:


موضوعات مشابه

 1. )|( )|( )|( همه حیوانات رو دوست داشته باشیم )|( )|( )|(
  توسط Mehrn0osh در انجمن دوستداران حیوانات
  پاسخ: 29
  آخرين نوشته: 25th November 2014, 05:02 PM
 2. چگونه یک سگ شاد داشته باشیم ؟
  توسط moko در انجمن انجمن روشهای نگهداری سگ
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 9th June 2013, 09:51 PM
 3. چگونه یک سگ مین یاب داشته باشیم
  توسط _raha در انجمن آرشیو
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 14th August 2010, 01:37 AM
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 6th March 2010, 05:17 PM

Visitors found this page by searching for:

اهمیت درخت و درختکاری

اهمیت درخت کاریدرخت و درختکاریاهمیت درخت و درخت کاریاهميت درخت و درختكاريدرخت ودرخت کاریاهمیت درختدرخت و درخت کاریدرباره ی درخت و درختکاریدرمورد اهمیت درخت درختکاریدرخت درختكاريدرخت و درختكاريدرباره ی درخت ودرختکاریاهمیت درخت ودرخت کاریمقاله درباره ی درختکاریدرخت کاریدرباره ی درخت ودرخت کاریاهميت درخت كارياهميت درخت ودرختكاريموضوع درخت ودرخت کاریمسابقه دربارهی درخت کاریمقاله درمورد درخت ودرختکاریدرختکاری در قرآن اهمیت درخت و درختکاریهمیت درخت ودرخت کاریاهمیت درخت درختکاریروز درخت ودرختکاریموضوع انشا درباره ی درخت کاریاهمیت در خت انشاء درخت ودرختکاریمتن درباره ی درختکاریاهمیت جنگل کارینمایش درخت و درختکاریدرباره ی اهمیت درختکاریتحقیق دربارهی اهمیت درخت و درختکاریانشادرباره ی مینتحقیق در مورد اهمیت درخت ودرختکاریانشایی درباره ی روز درختکاری و محیط زیستدرمورددرخت كاريدرختودرخت کاریدرخت واهمیت انانشادرباره ی درختودرخت کاریاهميت درخت ودرخت كاري وحفظ محيط زيستموضوع درمورد هفته درختکاریتحقیق درمورددرختمحیط زیست و درختکاریدیگران کاشتند ما خوردیم ما می نشانیم ..تحقیقات درمورد درخت ودرختکاری درخت ودرختکاریانشایی درباره ی درخت ودرخت کاریمقاله درباره ی درخت ودرختکاریدرباره ي درخت و درختكاريانشا در مورد اهميت درخت و درختكاريمقاله درباره ی درخت کاریانشا درمورددرخت ودرختکارینمایشنامه درباره ی درخت کاریدرخت و درخت كاريتحقيق در مورد درختكارياهمیت درختانتحقیق درباره ی اهمیت درخت و درختکاریموضوع انشا اهمیت ذرخت ودرختکاریاهميت درخت ودرخت كاريتحقیق دربارهی به ثمر رسیدن درخت خرماتحقیق درباره ی اهمیت درخت ودرختکاریدرختکاری واهمیت آندرمورد درخت و درخت کاریدرمورد درخت و اهمیت آن مقاله در دباره درخت و درختکاریفایده درخت ودرختکاریتحقیق دربارهی جنگل برای کیستانشا دربارهی درخت و درختکاریتحقیق درمورد روزدرختکاریشعری در مورد اهمیت درختتحقيق در مورد اهميت درخت و درختكاري تحقیق در باره درختکاری نتایج قطع درختانشاء درمورد هفته ی درخت ودرخت کاری مقاله روز درخت ودرختكاريفایده ی درخت ودرخت کاریموضوعی درباره ی درخت و درختکاریدرباره ي درخت ودرخت كاريحدیث درمورددرخت ودرختکاریانشا اهمیت درخت و درختكاريانشايي درباره ي درخت ودرخت كاريتحقیق درمورددرخت ودرخت کاریانشا دربارهی اهمیت درخت و درختکاریموضوع انشا درباره ي اهميت درخت ودرخت كاريروز رختکاری ایرانتحقیق در مورد اهمیت درختکاریانشایی در مورد اهمیت درخت و درختکاری انشا: درباره ی درخت و درختکاریموضوع انشاء اهمیت درخت و درختکاریاهمیت تحقیق درمورددرخت ودرخت کاریربا ره ی درخت و درخت کاریانشا درباره ی روز درخت ودرختکاریروزدرختکاریانشاء در مورد اهمیت درخت و درختکاریمقاله ای درباره ی اهمیت درخت ودرختکاریما و محیط زیستمان

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556