نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

نکاتی چند در پرورش ماهی قزل آلا

This is a discussion on نکاتی چند در پرورش ماهی قزل آلا within the موضوعات و مقالات مربوط به آبزیان forums, part of the مقالات و موضوعات تخصصی category; نکاتی چند در پرورش ماهی قزل آلا متن زیر خالی از ایراد نیست ، امیدوارم تا افرادی که اطلاعات بهتری ...

 1. Top | #1
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  لايك دريافتي
  241
  لايك كرده
  177
  نوشته ها
  927
  می پسندم
  303
  مورد پسند : 2,025 بار در 745 پست

  Smile نکاتی چند در پرورش ماهی قزل آلا


  نکاتی چند در پرورش ماهی قزل آلا
  متن زیر خالی از ایراد نیست ، امیدوارم تا افرادی که اطلاعات بهتری دارند ما را از دانسته های خود محروم نسازند.
  ماهی قزل آلا به طور طبیعی در آبهای سرد و پراکسیژن کوهستانی که بیشتر سنگلاخی و شنی هستند زندگی میکنند . این ماهیان همچنین دریاچه های سرد و خنک را می پسندند . برای تولید مثل به مناطق بالادست رودخانه ها مهاجرت میکنند و در شرایط طبیعی از لارو حشرات ، ماهیان ریز ، کف زیان و سایر موجودات مستقل در رودخانه تغذیه میکنند .
  پارامتر های پرورش ماهی قزل آلا :

  1.اکسیژن :
  این ماهی نیاز به اکسیژن فراوانی در محیط زندگی خود دارد و تحمل بی هوایی را ندارد . اگر میزان اکسیژن مطلوب باشد پرورش موفقیت آمیز خواهد بود . حداقل اکسیژن مورد نیاز برای پرورش ماهی قزل آلا 6 میلی گرم در لیتر میباشد و حد مطلوب آن 9 تا 11 میلی گرم در لیتر است. نکته : آب هرچه خنکتر باشد حلالیت اکسیژن در آن بیشتر است .

  2.حرارت:
  درجه ی حرارت بین 12 تا 16 درجه ی سانتی گراد دمای مناسب و قابل قبول برای رشد قزل آلا است . درجه حرارت های اطراف این محدوده ی بهینه ممکن است برای ماهی قابل تحمل باشد ولی تغذیه و رشد کمتر خواهد بود .

  Ph .3:
  پی اچ اوپتیمم بین 6.5 تا 8 است ، که اگر بیشتر شود رشد ماهی مختل میگردد .


  4.سرعت جریان آب :
  سرعت آب در حوضچه ها باید متعادل باشد تا به رشد و پرورش توده ی عضلانی بدن قزل آلا کمک کند . اگر سرعت جریان آب کم باشد ما کمبود آب سرد و زلال را داریم که نتیجه ی آن کمبود اکسیژن و همچنین افزایش متابولیت های مواد دفعی و سمی خواهد بود . اگر سرعت جریان آب بیش از حد باشد ماهی برای آنکه ، تعادل خود را حفظ کند ، باید با جریان آب مقابله کند و ناچار به صرف انرژی میشود و برای جبران این انرژی ماهی مجبور است که غذای بیشتری مصرف کند و در صورت کمبود غذا ، ماهی لاغر میشود .
  سرعت مطلوب آب برای پرورش ماهی قزل آلا 2 تا 5 سانتی متر در ثانیه میباشد .

  غذا :
  قزل آلا ذاتا" ماهی شکارچی و گوشتخوار است ، اما در حوضچه ها و استخر های پرورش ما به این ماهیان غذای زنده نمیدهیم بلکه از غذای خوراکی که حاوی پروتئین ، ویتامین ، املاح و سایر فاکتورهای تنظیم شده هستند استفاده میکنیم . قبلا" که خوراکی های تجاری در دست رس نبود ، پرورش دهندگان از غلات و کنجاله و ضایعات کشتارگاهی مثل خون ، جگر ، طحال و ماهی کیلکای چرخ کرده استفاده میکردند . در ایران مازاد بچه ماهیان تکثیر شده در کارگاهای تکثیر را به عنوان غذای زنده در حوضجه های پرورش قزل آلا میریزند تا ضمن ارزای غریزه ی شکار ، گوشت با کیفیت بالا به تغذیه ماهیان برسد . البته در این حالت درگوشت ماهی تازه آنزیمی به نام تیامیناز وجود دارد که ویتامین –
  ب 1 را تجزیه کرده و ماهی دچار کمبود این ویتامین میشود که باید صورت مصنوئی تامین شود .

  نکته :

  1.از آنجایی که این ماهیان بسیار حساس بوده و هیچگونه آلودگی را در آب تحمل نمیکنند ، عواملی مانند ، سرعت جریان آب ، غلضت اکسیژن و میزان رسوبات در آب باید به طور مداوم کنترل گردد . درph ضمن استخر ها باید بتونی و قابل شستشو باشند .

  2. ظرفیت کارگاهای پرورش :
  - به ازای هر 10 لیتر در ثانیه ورودی آب ما میتوانیم یک تن ظرفیت پرورش ماهی ایجاد کنیم .
  - به ازای هر تن ظرفیت گارگاه ما به 100 متر مربع فضای مفید احتیاج داریم تا بتوانیم تاسیسات را در آن پیاده کنیم .

  - سازه ها و حوضچه ها باید شیب خاصی از ورودی تا خروجی ، بین 2 تا 5 درصد داشته باشند .
  - برای ممانعت از ورود اتفاقی ماهیان وحشی و هرز و دیگر حیوانات مزاحم مثل مار و قورباغه و همچنین برای جلوگیری از خروج ماهیان پرورشی باید روی ورودی و خروجی توری نصب کنیم .
  - قبل از آغاز دوره ی پرورش بعدی ، حوضچه ها باید شستشو شده و تمام سطوح برس کشیده شود . این مرحله بسیار مهم است ، به طوری که سرنوشت دور بعدی پرورش به این مرحله بستگی دارد .
  سپس با ماده ی هیپو کلرید سدیم به غلظت 200 میلی گرم در لیتر را در استخری که از قبل آبگیری شده میریزیم و به مدت یک ساعت هم میگذاریم که همین طریق بماند و بعد به دقت استخر را آب کشی –- می نماییم . اگر در منطقه ی پرورش ما این ماده ی ضد عفونی کننده ارزان بود ، استخر را دوباره آب میگیریم و با همین غلظت دوباره ضد عفونی میکنیم .سپس در مرحله ی بعد حوض هارا آبگیری میکنیم و پارامتر های حیاتی را کنترل میکنیم و 24 ساعت بعد ، ماهی ها را به داخل حوضچه ها وارد میکنیم

  .
  3. تامین اکسیژن ، به میزان کافی ، در طول دوره ی پرورش :
  آب ظرفیت محدودی برای ذریافت گاز را دارد . تلاطم زیاد به منظور زیاد شدن اکسیژن در آب نیست . اگر به طور مداوم دستگاه های آب پاش را روشن بگذاریم ، اصطکاک دستکاه زیاد میشود ، انرژی زیادی صرف میشود و به جای اینکه اکسیژن بیشتری بدست آوریم برعکس آن را کم میکنیم .
  در روز ما باید 5 تا 6 بار در روز میزان اکسیژن آب را اندازه گیری کنیم . در کشور های پیشرفته سنسور هایی وجود دارد که در دقیقه وضعیت آب را بررسی میکند و اطلاعات آن را در اختیار ما قرار میدهد . در طبیعت تلاطم آب نهر ها و رودهای کوهستانی سبب افزایش اکسیژن آب میشود ، ولی ما در کارگاهای پرورش میتوانیم از روش های زیر استفاده کنیم :

  -- لوله های سوراخ دار و سنگ هوا : کمپرسور هوا ، هوا را با فشار وارد لوله میکند و لوله هوا را با فشار وارد سنگ یا لوله های سوراخ داری که در کف حوضچه نصب شده است وارد میکند و هوا از سوراخهایی که وجود دارد خارج شده و به داخل آب رها میشود .

  -- دستگاه ایر جت : یک الکترو موتور شناور بر روی آب است که هوا را از یک سو گرفته و به عمق دلخواه ما به داخل آب وارد میکند .

  -- لوله های سورخدار بالای حوضچه ، که آب را به داخل حوضچه میریزند .


  --فواره های معمولی


  -- هوادهی پارویی : این دستگاه ژاپنی است . قابلیت این دستگاه این است که قابلیت جابجایی دارد .


  -- روش آبشار

  صید محصول
  دوره ی پرورش ماهی قزا آلا 6 تا 8 ماه است و وقتی که وزن ماهی به 250 تا 300 گرم رسید باید صید شود .
  -- اندازه ی مطلوب برای خوردن این ماهی 250 تا 300 گرم است که در این فرم ماهی ها کوچک هستند ولی گوشتشان بسیار ترد و خوشمزه است

  نکات دوره ی خرمن برداری یا صید محصول :

  -- بازار یابی ماهی ها باید حداقل 2 ماه قبل از صید آغاز شود
  -- قطع تغذیه از 48 ساعت قبل از صید .در غیر این صورت وزن ماهی بیشتر میشود و از طرفی فساد ماهی هم زیاد میشود .
  -- زمان صید باید صبح زود و در ساعات اولیه ی روز باشد ، زیرا
  ماهی ها آرامش بیشتری دارند بازار ها هنوز تعطیل هستند آب محتوی اکسیژن بیشتری است
  -- جریان آب برای تامین اکسیژن تا اتمام صید باید برقرار باشد .

  -- شستشو : ماهی ها را باید در سبد ریخته و آب کشی نماییم .
  -- حمل و نقل : به سرعت باید ماهیها را در دمای مناسب به بازار حمل کنیم . در حمل ماهی نباید تاخیر کرد .
  -- ماشین های حمل و نقل : بهترین وسیله ، ماشین های دارای سرد خانه است .

  By: M&R  پایان
  ویرایش توسط Rahban : 5th July 2011 در ساعت 10:36 PM

 2. کاربر مقابل پست Rahban عزیز را پسندیده است:


 3. Top | #2

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1
  می پسندم
  0
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست

  پیش فرض

  کسانی که قصد پرورش ماهی قزل‌آلا را دارند می‌توانند اینکار را با داشتن حداقل ۱۰۰ متر زمین انجام دهند. البته این موضوع مستلزم این است که دانش نگه‌داری و پرورش این ماهی را نیز داشته باشند.
  ماهی قزل‌آلا، از نوع ماهی‌های سردآبی است و در زیرگروه ماهی‌های آزاد جای می‌گیرد. این ماهی بدنی فشره و دمی بزرگ‌تر از ماهی آزاد دارد.
  به گزارش اقتصادنیوز، تعداد فلس بین باله چربی و خط جانبی این ماهی، بین ۱۴ تا ۱۹ عدد است. تعداد خارهای اولین کمان آبشش این ماهی نیز بین دو تا پنج عدد است که به شکل شمشیر بوده و در پایین به شکل دکمه درآمده‌اند. حداکثر طول بدن ماهی قزل آلا ۱۴۰ سانتیمتر و وزن آن تقریباً به پنج کیلوگرم می‌رسد.
  چرا پرورش قزل‌آلا در ایران رونق دارد؟
  نیاز به مواد پروتئینی سالم و کمبود منابع آبی در ایران باعث شده است بهره‌برداری دو یا چند منظوره از منابع آب همواره مورد توجه قرار گیرد. یکی از این بهره‌برداری‌های چند منظوره نیز پرورش ماهی است و ماهیان پرورشی از لحاظ دامنه تحمل دمایی به دو گروه سردابی و گرمابی تقسیم می‌شوند.
  ماهیان سردابی در ۱۸-۱۲ درجه سانتیگراد رشد می‌کنند و دمای بالای ۲۴ درجه موجب تلفات این ماهی می‌شود. همچنین PH مناسب جهت پرورش قزل آلا ۸/۴-۶/۸ است و PHخارج از این محدوده باعث تلفات این ماهی می‌شود. میزان اکسیژن محلول در آب برای پرورش این ماهی نیز، به فاکتورهای متعددی از جمله ارتفاع، دما، شوری و... بستگی دارد ولی در هر حال اکسیژن خروجی نباید کمتر از پنج میلی‌گرم در لیتر باشد. جهت افـــــزایش اکسیژن محلول راه‌های متعدد وجود دارد از جمله استفاده از هواده‌ها که امروزه انواع مختلف داشته و عملکردهای متعدد دارند.
  به گزارش اقتصادنیوز، به طور کلی افزایش شوری آب موجب کاهش درجه اشباع اکسیژن می‌شود و آب‌های شیرین دارای شوری ppt۱-۰/۱ هستند و ماهی قزل آلا فقط تا شوری ppt ۳۰ را تحمل می‌کند. شوری مناسب برای ماهی قزل‌آلا نیز به میزان ppt ۱۰ است.
  باید در نظر داشت که قزل‌آلا ماهی شکارچی و گوشتخوار است و به همین دلیل شفافیت آب تاثیر به‌سزایی در رشد آن دارد. به عبارت دیگر ماهی باید غذای خود را ببیند تا آن را بخورد. به طور کلی در پرورش قزل آلا شفافیت باید تا کف استخر تامین شده باشد و میزان مواد معلق آن باید کمتر از ۳۰ میلیگرم در لیتر باشد.
  لزوم توجه به غذادهی و رقم‌بندی
  انتخاب نوع غذا و مقدار جیره روزانه مهمترین اصل در زمینه غذادهی هستند. تعداد دفعات غذادهی نیز بستگی به وزن ماهی دارد. مثلا بچه ماهی حدود ۱۰ گرم تا شش بار در روز و ماهیان پروراری یک تا دو بار در روز غذادهی می‌شوند.
  در پرورش ماهی تامین غذا بیشترین هزینه تولید را دارد. پس هرچه بتوان در این قسمت مدیریت بهتری اعمال کرد، سودآوری کار بیشتر خواهد شد.
  رقم بندی یکی از مهم‌ترین اصول پرورش ماهی قزل‌آلاست. در رقم‌بندی، پس از مدتی از پرورش ماهی، ماهی‌های کوچک و بزرگ از یکدیگر جدا می‌شوند. چون به دلیل ریز و درشت بودن ماهی و خطا در میانگین وزنی، محاسبه جیره غذایی دقیق نخواهد بود. همچنین ماهی‌های کوچکتر در رقابت غذایی با ماهی‌های بزرگتر موفق نبوده و بنابراین رشد نخواهند کرد یا رشد بسیار کندی خواهند داشت.
  بر این اساس رعایت نکات بهداشتی در امر پرورش ماهی تضمین کننده بقا و سودآوری یک مرکز پرورشی خواهد بود و با به‌کارگیری و توجه بــه یکسری مسائل کوچک می‌توانــد از بروز مشکلات بزرگ جلوگیری کرد.
  در زمینه محل پرورش ماهی نیز باید به نکات مهمی توجه کرد مثلا اینکه شیب زمین چگونه باشد؟ شیب زمین باید به گونه‌ای باشد که فضولات کف همراه با جریان آب از استخر خارج شوند و آب به حالت ثقلی از استخر خارج شده و نیاز به صرف هزینه نباشد. همچنین ورودی و خروجی استخر باید به طور صحیح ساخته شود. خروجی باید به صورت سه شیاره ساخته شده تا بتوان اولا سطح آب را در استخر بسته به شرایط تنظیم کرد و ثانیا آب کف استخر خارج شود. همچنین آب قبل از وارد شدن به استخر به بالای برجک هواده منتقل شود تا گازهای مضر از آب جدا شوند.
  ویژگی‌های کلی
  بچه ماهی قزل آلا را می‌توان در تمام طول سال در مزارع رهاسازی کرد و بهتر است وزن رهاسازی در حدود ۱۰ گرم باشد تا هم دوره پرورش خیلی طولانی نشود و هم تلفات کمتر باشد. (تلفات در وزن زیر ۱۰ گرم بیشتر است). به طور کلی به ازای هفت لیتر در ثانیه می‌توان یک تن ماهی برداشت کرد.
  همچنین به طور کلی به زعم کارشناسان شیلات برای پرورش ماهی قزل‌الا، حداقل به یک زمین ۱۰۰ متری احتیاج است.شرایط نسبتا آسان و هزینه کم پرورش قزل‌آلا باعث شده است که در شمال کشور عده‌ای در خانه‌هایشان اقدام به پرورش و فروش این نوع ماهی کنند.
  معمولا ماهی قزل‌الا را در چند مدل مختلف پرورش می‌دهند :

  پنجره دوجداره *مدل حوضچه های پرورش ماهی دوار

  این استخرها یا از جنس پلاستیک یا فلز گالوانیزه یا بتن هستند. قطر این استخرها از ۳ تا ۱۰ متر و عمق ۱ تا ۳ متر است. در این استخرها می‌توان ماهی پنج تا ۷۰۰ گرم را پرورش داد . مدیریت تولید در این استخرها بسیار اصولی است و به‌علت استفاده از لوله‌های ورودی و خروجی آب به‌صورت مجزا می‌توان سطح و تراکم استخرها را تنظیم کرد. معمولا در این شیوه از آب برگشتی استفاده می‌کنند و در این شیوه تجهیزات و ادوات فیلتراسیون و هوادهی و پمپ اینگ بسیار دقیق طراحی می‌شود.

  کانال‌های دراز بتونی پرورش ماهی ( آبراهه‌ها )

  برای اولین بار این کانال‌ها در آمریکای جنوبی مورد استفاده قرار گرفتند و برای پرورش قزل الا به منظور افزایش و بازسازی ذخایر رودخانه‌ها و دریاها و برای صید با قلاب طراحی شده‌اند.

  این کانال‌های دراز شامل کانال‌های آجری یا بتونی هستند که در عمق زمین یا بالاتر از سطح آن بر روی یک سطح محکم ساخته می‌شوند. این کانال‌ها از نظر طولی می‌توانند به صورت متوالی (ممتد) و حداکثر تا طول ۱۰۰ متر باشند که با دیواره‌های عرضی یا پرده به چندین بخش تقسیم می‌شوند اما دارای یک منبع تامین آب مشترک هستند که اب از همه انها از یک انتهای کانال به انتهای کانال دیگر جریان می یابد.

  این آبراهه‌ها نسبتا باریکند؛ عرض آنها معمولا بین دو تا چهار متر و عمق آنها بهندرت به بیش از یک متر می‌رسد.

  این شیوه، یکی از مرسوم‌ترین شیوه‌های پرورش ماهی قزل‌آلا است و در مکان‌هایی به کار می‌رود که منابع تامین آب از رودخانه‌ها و چشمه‌های پر آب باشد. مزایای این روش این است که نیازی به اکسیژن‌دهی به آب وجود ندارد و همچنین نیازی به تمیز کردن مداوم استخرها نیز نیست.
  پرورش ماهی قزل آلا در استخر خاکی (سیستم دانمارکی)
  به گزارش اقتصادنیوز، مزرعه پرورش ماهی قزل‌آلا به روش دانمارکی شامل تعدادی استخر خاکی است که با خاک‌برداری یا حفر زمین در یک منطقه و رفتن به عمق چند متری زمین ساخته می‌شوند.
  در صورت امکان ورود آب‌های موردی از استخرهای پرورشی باید به صورت ثقلی(به کمک نیروی جاذبه زمین)باشد، زیرا در این روش هزینه آبگیری استخرها کمتر است.
  با استفاده از تلمبه می‌توان آ‌ب مورد نیاز مزرعه را از رودخانه یا دریاچه تامین کرد اما در اغلب موارد این روش باید به عنوان یک منبع فرعی و غیر اصلی برای تامین آب مصرفی و مورد نیاز استخرهای پرورش قزل‌آلا در نظر گرفته شود زیرا سیستم پمپاژ قادر به تامین کامل آب مصرفی مزرعه نیست.
  مزایای این شیوه راحتی در ساخت و نداشتن هزینه اولیه ساخت است ولی معایب این شیوه در این است که نمی‌توان آلودگی آن را کنترل کرد و همچنین نمی‌توان این استخرها را تمیز کرد. علاوه بر این، اکسیژن‌دهی آب به آب سخت است و در فصول بارانی و سیلابی خطرآفرین است. همچنین ماهی‌ قزل‌آلا را نمی‌توان به‌صورت انبوه پرورش داد.
  پرورش ماهی در قفس
  یکی دیگر از شیوه‌های پرورش ماهی، پرورش آن در قفس‌های پرورش ماهی است. این قفس‌ها یک ظرف توری دار هستند که از یک یقه شناور در اب آویزانند. پهنه یقه شناور نیز در حدی است که از آن می‌توان به عنوان یک گذرگاه استفاده کرد. به کار گرفتن این قفس‌ها در دریا و اخیرا در دریاچه‌های آب شیرین ارزان‌ترین شیوه پروروش ماهی قزل‌آلا هستد.
  برای پرورش ماهی قزل آلا در این شیوه، قفسی در اندازه شش متر در شش متر و به عمق چهار متر در نظر گرفته می‌شود. در این قفس‌ها، بزرگ‌ترین ماهی‌ها را می‌توان با بالاترین تراکم ذخیره سازی کرد. همچنین محل کارگذاری قفس‌های پرورش ماهی در آب شیرین باید به حد کافی عمیق بوده یا حرکت یا جابه جایی آب در محل طوری باشد که مانع از تجمع مواد دفعی در زیر قفس‌ها شود تا منجر به تلافات ناشی از آلودگی خودبه خودی آب در ماهی‌های پرورشی نشود.

  یکی از محدودیت‌های این روش این است که در هوای نامناسب خدمات‌رسانی و نگهداری مجموعه قفس‌های کوچک می‌تواند مشکل و خطر ناک باشد .

  سواحل محصور
  این سواحل نیز یکی از شیوه‌های پرورش ماهی هستند. این سواحل با استفاده از تور در یک ساحل شیب‌دار ایجاد شده و در آن از دیواره‌های توری دولایه استفاده می‌کنند که به ستون‌های فرورفته در ساحل به فواصل سه متری نصب می‌شوند. به این ترتیب یک نیم دایره در طول ساحل و در زیر پایین‌ترین خط جذر و مد ایجاد می‌شود. در هر یک از سواحل محصور در هر متر مکعب آب می‌توان هشت الی ده کیلوگرم ماهی قزل‌آلای رنگین کمان با وزن متوسط ۱-۳ کیلوگرم نگهداری کرد.

LinkBacks (?)

 1. 16th April 2013, 08:09 AM
 2. 18th January 2013, 12:45 PM
 3. 17th January 2013, 05:16 AM
 4. 14th January 2013, 08:36 PM
 5. 14th January 2013, 02:09 PM
 6. 14th January 2013, 02:02 PM
 7. 10th January 2013, 10:33 AM
 8. 9th January 2013, 11:53 PM
 9. 31st December 2012, 12:34 PM
 10. 30th December 2012, 02:28 AM
 11. 28th December 2012, 02:31 PM
 12. 26th December 2012, 04:20 PM
 13. 24th December 2012, 04:58 PM
 14. 4th October 2011, 02:06 PM

موضوعات مشابه

 1. پرورش ماهی‌های زینتی
  توسط ویکی در انجمن آرشیو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 18th March 2013, 04:15 PM
 2. ++نکاتی که قبل از خرید ماهی باید بدانید++
  توسط 2rsa در انجمن تالار دوستداران آکواریوم و ماهیان
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 26th August 2012, 10:12 AM
 3. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 12th September 2011, 02:22 PM
 4. آموزش پرورش ماهی
  توسط گلچین در انجمن آرشیو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 16th June 2010, 02:42 AM
 5. نکاتی پیرامون پرورش قرقاول
  توسط بهناز در انجمن آرشیو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 18th August 2009, 12:34 PM

Visitors found this page by searching for:

پرورش ماهی قزل الا

روش هاي پرورش ماهي قزل آلا

مدت زمان رشد ماهی قزل الا

تحقیق درباره ماهی قزل آلا

مقالاتی در مورد پرورش ابزیان

تصاویر پرورش ماهیپرورش ماهي قزل الامقاله پرورش قزل آلامقاله درباره پرورش ماهیزمان پرورش ماهیبرورش ماهى قزل الاحوضچه قزل الامقاله در مورد ماهی قزل الاتحقیق پرورش ماهی قزل آلازمان رشدماهي قزل الاوسایل لازم برای پرورش ماهیپرورش ماهیقزل الاروش های پرورش ماهی قزل آلا تکثیر ماهی قزل الاحوضچه های پرورش ماهی قزل آلاتحقیق درباره ماهی قزل الااطلاعاتی در مورد پرورش ماهی قزل الافروش حوض پرورش ماهیتحقيق درباره پرورش ماهيساختن استخربرای پرورش ماهیحداقل اندازه حوضچه پرورش ماهی قزل در خانهنکاتی در مورد پرورش ماهی قزل الارشد قزل آلاظرفیت پرورش قزل آلاپرورش ماهي قزل آلااطلاعات پرورش ماهی قزل الاصید و پرورش ماهی قزل آلاتحقیق پرورش ماهی قزل الااطلاعات درمورد پرورش ماهی قزل آلا نکات پروش ماهی قزل الانحوه ی کشت وپرورش ماهی قزل آلاتاسیسات پرورش ماهی قزل آلااطلاعات پرورش ماهی قزل آلالوازم تولید ماهی قزلموارد مهم در تکثیر ماهیطول دوره برورش ماهی قزل الاتحقیق در موردپرورش قزل الابهترین آب برای پرورش ماهی قزل آلامقاله پرورش ماهی قزل الاتحقیق درباره حوضچه های کوچک پرورش انواع ماهی وسایل مورد نیاز پرورش قزل آلانکاتی در پرورش ماهی قزل الاتحقیق درباره ی حوض ماهیپرو‍زه در مورد پرورش ماهي قزل آلانکات کلیدی پرورش ماهیاطلاعات مفید در مورد پرورش ابزیانمقالاتی در مورد آموزش پرورش ماهی قزل آلاپرورش قزل الا در منزلتحقیق درباره استخر ماهیان قزل الامقاله در مورد تکثیر قزل آلانحوه تغذیه ماهی قزل الا در زمان برورشغذای زنده قزل الاويتامين هاي مجاز براي رشد ماهي قزل آلاپرورش ماهی قزل الا مقالهنحوه ی شکار ماهی قزل الاپرورش ماهی قزلالامقالات پرورش ماهیمقاله قزل الاروش پرورش ماهی قزل آلادر اکواریوممقاله در باره پرورش ماهی قزل الامقاله درمورد پرورش ماهیمقاله درباره ماهی قزل آلا فضای لازم برای پرورش ماهی قزل آلاماهی قزل میزان رشدمقاله درباره ی نحوه ی پرورش ماهی قزل الاروش پرورش لارو ماهی قزل آلاروش ساخت حوض قزل آلاپرورش لارو ماهی قزل آلا در خانه کشت ماهی قزل آلا مقاله جهت پرورش ماهی قزل الالوازم مورد نياز پرورش ماهي قزل الانکات ماهی قزل آلامقدار اب برای پرورش ماهی قزل آلاحوض پرورش ماهیتغذیه ماهی قزل آلاپرورش ماهي قزل آلا در خانهفروش ماهی قزل آلا زندهاكسيژن موردنياز ماهي غزل الاچگونگي پرورش ماهي قزل الادر آكواريومدرباره ی برورش ماهیبهترین زمان کشت ماهی قزل آلاتصاویر حوضچه های پرورش ماهیبهترين غذاي رشد قزل الازمان رشد ماهی قزل الاتحقيق پرورش ماهينمايش تصاويري پرورش ماهي غزل الا مدت رشد ماهیوسایل مورد نیازپرورش ماهی قزل آلاپرورش ماهی قزل آلادر خانهنكات پرورش ماهي قزل الاتاسیسات مورد نیاز پرورش ماهیپرورش ماهي قزل در منزلبرورش ماهى قزل الا در مناطق كرمسىرفروش ماهی قزل الا زندهماه قزل آلا

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556