این مقاله در باره گرگ(سگ سانان) است.

گُرگِ خاکِستَری
(نام علمی: Canis lupus) که گاهی بطور خلاصه گرگ نامیده می‌شود یکی از پستانداران گوشتخوار و گونه‌ای از سگ‌سانان است

در ایران هم گرگ‌های مختلف وجود دارد ۱ نمونه آن گرگ خاکستری ایرانی می‌باشد. گرگ سگسانی است بزرگ شبیه به سگ با دم افتاده. رنگ گرگ متغیر است ولی بطور کلی خاکستری و زرد یا قهوه‌ای مخلوط با موهای سیاه می‌باشد. بصورت یک خانواده یا گله‌ای که از چند خانواده تشکیل شده دیده می‌شود. معمولاً در روز شکار می‌کند، بویژه صبح زود به گله گوسفندان حمله می‌کند، و گاهی هم شبها به آغل گوسفندان حمله می‌کند.

گرگها معمولاً زیر ریشه و تَنهِ درختان افتاده و یا حفرهایی که بوسیله جانوران دیگر ساخته شده بسر می‌برند، احیاناً در سوراخ کوه‌ها نیز آشیانه می‌گیرند، گرگها در جلگه‌ها و جگنلها و مناطق کوهستانی دیده می‌شوند. گرگ حیوانی بسیار خطرناک است.

این گوشتخوار بسیار باهوش به صورت اجتماعی و در گروههای ۲۰ تایی زندگی می‌کند. در داخل هر گروه یک جامعه طبقاتی بخوبی تنظیم شده وجود دارد که توسط یک نر و ماده غالب هدایت و رهبری می‌شود، گروههای خانواده گرگها، قلمرو گسترده‌ای تا هزار کیلومتر متر مربع را اشغال می‌کنند (۴۰۰ مایل مربع). اعضاء یک گروه (گله) برای ردگیری، محاصره و کشتن طعمه‌های بزرگ مثل گوزن کانادایی با همدیگر همکاری می‌کنند.از زیر گروه‌های آن می‌توان به گرگ مکزیکی اشاره کرد.

گرگ‌های خاکستری پس از انسان بطور طبیعی گسترده‌ترین پستانداران بر روی زمین هستند. البته امروزه به علت پیشروی انسان‌ها، گرگ‌ها بسیاری از مناطق زندگی قبلی خود را از دست داده‌اند.

گرگ‌های خاکستری بطور متوسط ۸ تا ۱۲ سال عمر می‌کنند. در حالت حفاظت‌شده آنها قابلیت زندگی تا ۲۰ سال را نیز دارند.

طول بدن اکثر گرگ‌های خاکستری بین ۱۰۰ تا ۱۶۰ سانتی‌متر، طول دمشان ۳۰ تا ۵۰ سانتی‌متر، قد ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر و وزنی بین ۱۵ تا ۸۰ کیلوگرم دارند. گونهٔ مذکر معمولاً ۲۰ درصد بزرگ‌تر از گونه مونث است.

رنگ گرگ‌های خاکستری بطور اصلی خاکستری یا قهوه‌ای است اما می‌تواند طیف رنگی سفید تا سیاه را نیز شامل شود. نواحی شکم و گلوی گرگ‌ها معمولاً رنگ روشن‌تری نسبت به مابقی نواحی بدن دارد.

گرگ‌های خاکستری در دسته‌های ۸ تا ۳۵ تایی زندگی می‌کنند و یک آلفا (گرگ مونث) رهبری گروه را بر عهده دارد. گرگ‌ها توسط ایجاد بو، صدا (شامل زوزه)، حالت چهره و بدن با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

گرگ‌های خاکستری زیرگونه‌های فراوانی دارند که از آن جمله می‌توان به گرگ کوهستان راکی، گرگ قطبی، گرگ مکزیکی، گرگ ژاپنی و گرگ ایرانی اشاره کرد.

محتویات

گرگ مزرعه ۲ پراکندگی ۳ در اسطوره‌ها ۴ ریشه‌شناسی ۵ منابع ۶ پیوند به بیرون

گرگ مزرعه

این گوشتخوار که شبیه به سگ است به خانواده گرگ‌ها، شغال‌ها و روباه‌ها تعلق دارد. گرگ مزرعه در گروه‌های خانوادگی کوچک زندگی می‌کند که هر کدام تعدادی عضو خانوادگی ویژه خود دارند. گاهی به تنهایی شکار می‌کنند و با نزدیک شدن به طعمه او را شکار می‌کنند. خرگوش‌ها و جوندگان از نمونه جانوران کوچکی هستند که توسط این شکارچی خورده می‌شوند. آ‌ن‌ها همچنین به طور دسته جمعی شکار می‌کنند و در آن صورت به حیوانات بزرگ‌تر مانند گله گاوها یا گوزن‌ها حمله می‌کنند.

گرگ‌های مزرعه بیشتر گروهی حرکت می‌کنند ولی این دسته از گرگ‌ها به هنگام حمله تک می‌شوند. گفته شده که گرگ‌ها حیواناتی بسیار خسیس می‌باشند و هنگام حمله به گله تا آنجایی که می‌تواند حیوانات را میدرند

پراکندگی

پراکندگی گرگ‌ها در جهان.

گرگ‌ها در قدیم در همه جهان پراکنده بودند ولی امروزه تنها در خاورمیانه، اوراسیا و آمریکای شمالی دیده می‌شوند. به دلیل شکار غیر قانونی این جانوران و نیز کم شدن طعمه‌های طبیعی شان تعداد آن‌ها در جهان رو به کاهش گذارده است. برای نمونه، در سال ۲۰۱۰ میلادی تنها ۲۰۰ گرگ در کشور سوئد شمارش شدند که بیشترین تعداد از این رده در منطقه اسکاندیناوی اروپا بوده‌اند

در اسطوره‌ها

گرگ موجودی مورد احترام برای ترک‌ها و مغول‌ها است. در اکثر حماسه‌های ترکی گرگ موجودی راهنما برای نجات و پیروزی است. افسانهٔ آسنا یک اسطوره قدیمی ترکی است. که بر طبق آن نژاد ترک‌ها به گرگ خاکستری باز می‌گردد. همچنین در اسطوره‌های ترکی آمده است که یک گرگ خاکستری به ترک‌ها راه خروج از سرزمین مادری افسانه‌ای‌شان (Ergenekon) را نشان داد و باعث شد که آنها بر همسایگان خود مسلط شوند.

ریشه‌شناسی

گرگ از واژه پهلوی gurg به زبان فارسی کنونی رسیده‌است.

چند نکته جالب در مورد گرگ‌ها

گرگ جزو زرنگ ترین شکارچیان روی زمینه که من به چند موردش اشاره میکنم که که در منطقه ما خیلی دیده شده . گرگها از صدای سگ گله تشخیص میدن که به گله حمله بکنن یا نه در خیلی از موارد دیده شده که یک گله بیشتر از پنج تا سگ داشته و گرگها بهش حمله کردن و به گله ای که یک یا دو سگ داشته حمله نکردن مورد دیگه برای دزدیدن گوسفند بغل اون قرار میگیره و گردنشو میگیره و با دمش به پشت گوسفند ضربه میزنه که در این حالت گوسفند به هر مسیری که گرگ خواست میدوه مورد بعدی که خیلی جالبه اینکه اگه گرگ بخواد از دیواری پایین بیاد از اون اویزان میشه اگه نوک دمش به زمین خورد پایین میاد و اگر نخورد به هیچ وجه پایین نمیاد گرگها بیشتر حوالی غروب حمله میکنن که از پشت سر اتفاق میفته و دید کمه و اولین قسمتی که با خودش میبره دم گوسفنده که با یک حرکت اونو از جا میکنه

Description شرح

The wolf is the primeval wild dog, the largest wild canid, long a hunter alongside people, and ancestor of our most faithful domestic companion. گرگ همراه است بسیار کهن وحشی سگ ، وحشی بزرگترین canid ، طولانی شکارچی در کنار مردم ، و از اجداد وفادار داخلی ما است. Wolves vary widely in appearance. گرگ ها متفاوت است به طور گسترده ای در ظاهر. Their fur is thick and usually grey, but can vary from nearly pure white, red, or brown to black. خز آنها ضخیم و معمولا خاکستری ، اما می تواند متفاوت باشد از نزدیک به خالص سفید ، قرمز ، یا قهوه ای تا سیاه و سفید.

Head-and-body length: 100-150 cm سر و بدن طول : 100-150 سانتی متر
Tail length: 31-51 cm طول دم : 31-51 سانتی متر
Shoulder height: 66-81 cm ارتفاع شانه : 66-81 سانتی متر
Weight: 16-60 kg (it's possible for a wolf to weigh more than 90 kg!) وزن : 16-60 کیلوگرم (این امکان وجود دارد برای گرگ به وزن بیش از 90 کیلو!)
Time of mating: January-April زمان جفت گیری : دی - آوریل
Gestation: 61-63 days حاملگی : 61-63 روز
Litter size: 1-11, average 6 اندازه بستر : 1-11 ، به طور متوسط ​​6
Duration of lactation: 8-10 weeks طول مدت شیردهی : 8-10 هفته
Age at sexual maturity: 22-46 months, occasionally 10 months سن بلوغ جنسی : 22-46 ماه ، گاهی 10 ماه
Longevity: up to 13 years in the wild (Mech 1988), but up to 20+ years in captivity طول عمر : تا 13 سال (Mech 1988) ، اما تا 20 + سال در اسارت وحشی

حقایق در مورد گرگ هاآمار و اطلاعات در مورد گرگ ها

Increase your knowledge of Facts about the wolf with some brief, but essential information & fast facts about this popular animal. افزایش دانش خود را از حقایق در مورد گرگ با بعضی کوتاه ، ولی اطلاعات اساسی و واقعیت های سریع در مورد این حیوان محبوب. Important facts, data and info containing details of the description, name origins and habitat of Wolves. حقایق مهم ، داده ها و اطلاعات از جزئیات حاوی توضیحات ، ریشه نام و زیستگاه از گرگ. Details of the size, height and weight. جزییات مربوط به اندازه ، قد و وزن. Where they live and what they eat! کجا زندگی می کنند و چه بخورند! Discover what their lives are like! کشف آنچه که در زندگی خود را مانند! A mixture of Factual information together with cool, fun, strange, amazing, weird and even funny facts about Wolves. ترکیبی از اطلاعات واقعی به همراه دانلود ، سرگرمی ، عجیب ، عجیب و غریب و حتی خنده دار حقایق شگفت انگیز در مورد گرگ ها. A detailed Fact Sheet covering a whole host of topics and wolf facts! جزئیات برگه پوشش کاملی از موضوعات و حقایق گرگ! Have Fun! آن لذت ببرید!

توضیحات از گرگ ها

The wolf is described as a predatory, carnivorous pack mammal of the family Canidae. سگسانان گرگ است که به عنوان چپاولگر بسته گوشت خوار ، پستاندار از خانواده. A member of the family of animals that includes dogs, foxes, and coyotes. عضو خانواده از حیوانات که شامل سگ ، روباه ، و کویوتس. Highly intelligent animals with upright ears, sharp, pointed muzzles and sharp eyes. بسیار باهوش حیوانات با گوش راست قامت ، تیز ، با اشاره muzzles و چشمان تیز. Wolves have ruffs of long hair framing the sides of their faces similar to sideburns. گرگ ها را ruffs از موهای بلند فریم طرف خود چهره شبیه به موی سر درجلو گوشها.

تفاهم نامهای علمی جانوران

The scientists who study animals (zoology) are called zoologists. دانشمندان که به مطالعه حیوانات (جانورشناسی) نامیده می شوند zoologists. Each animal that is studied is classified, that is, split into descriptive groups starting with main groups ( vertebrates and invertebrates ) the Families of animals are also included such as Ursidae ( the family of bears) and the families are then split into species such as Ursus americanus (American Black Bear) هر حیوانی است که مطالعه شده است طبقه بندی شده ، که شده است ، تقسیم به گروه های توصیفی با شروع از گروه های اصلی (مهره داران و بی مهرگان) خانواده ها از حیوانات نیز به عنوان شامل مانند Ursidae (خانواده خرس) و خانواده ها از جمله پس از آن تقسیم گونه americanus Ursus (آمریکایی سیاه خرس)

گونه ها از گرگ ها

There were many different species of wolves but many have now become extinct. گرگ ها وجود داشت بسیاری از گونه های مختلف از اما بسیاری که در حال حاضر منقرض شده. Some surviving species of Wolves are listed below: بعضی از گونه های بازمانده از گرگ ها در زیر آمده است :

Canis lupus baileyi (Mexican Wolf)

Canis lupus bernardi (Banks Islands Tundra Wolf)

Canis lupus columbianus (British Colombian Wolf)

Canis lupus crassodon ( Vancouver Island Wolf)

Canis lupus hudsonicus (Hudson Bay Wolf )

Canis lupus labradorius (Labrador Wolf)

Canis lupus lycaon (Eastern Timber Wolf)

Canis lupus manningi (Baffin Island Tundra Wolf)

Canis lupus tundrarum (Alaska Tundra Wolf)

Canis lupus campestris (Prairie Wolf )

Canis lupus lupus (Gray Wolf)
لوپوس لوپوس سگ (گرگ خاکستری) لوپوس campestris سگ (دشت ولف) لوپوس tundrarum سگ (آلاسکا تندرا ولف) سگ لوپوس manningi (Baffin جزیره تندرا ولف) لوپوس lycaon سگ (شرقی الوار ولف) لوپوس labradorius سگ (لابرادور ولف) لوپوس hudsonicus سگ (خلیج هادسون ولف) لوپوس crassodon سگ (جزیره ونکوور ولف) لوپوس columbianus سگ (بریتانیا کلمبیا ولف) سگ لوپوس برناردی (بانکهای جزایر تندرا ولف) سگ لوپوس baileyi (گرگ مکزیکی)

Facts about where Wolves live and what they eat!
حقایق در مورد گرگ ها که در آن زندگی می کنند و چه بخورند!
Wolves are native to America, Canada, Asia, Europe and the Artic گرگ ها در بومی امریکا ، کانادا ، آسیا ، اروپا و Artic
The common habitat is the forest زیستگاه مشترک جنگل است
Carnivorous canine mammals which predominately prey on large hoofed animals including Deer, Moose and Bison پستانداران گوشتخوار که عمدتا وابسته به خانواده سگ شکار گاومیش کوهان دار امریکایی بزرگ hoofed بر روی حیوانات از جمله گوزن ، موس و


آمار پایه در باره گرگ

The name of a male is referred to as a dog
نام مرد است سگ را به عنوان
The name of a female is referred to as a bitch نام یک زن هرزه را به عنوان
The name or offspring, or a baby wolf, is a pup نام و نام فرزندان ، و یا گرگ عزیزم ، توله سگ است
Pups are born inside a den ( a cave or hole in the ground) نوزادان می باشد) متولد شد در داخل غار (غار یا حفره در زمین
The average size of a litter is four to six اندازه متوسط ​​است بستر 05:56
The collective name for a group of Wolves is a Pack نام جمعی برای گروهی از گرگ ها بسته است
The sound made by a wolf is referred to as a howl صدا ساخته شده توسط گرگ است فغان و زاری به عنوان مراجعه کننده

Facts about the Size of Male Wolves
حقایق در مورد اندازه مرد گرگ
Fully grown they reach the height of 27 to 31 inches to the shoulder کاملا رشد کرده است 31 اینچ از رسیدن به ارتفاع 27 تا به شانه
An average adult gray wolf weighs between 75 to 125 pounds

گرگ خاکستری بالغ به طور متوسط ​​وزن آن بین 75 to £ 125The wolf has very strong jaws

Wolves walk on just their toe tips

Can reach speeds of up to 35 mph

Highly developed sense of smell and hearing

Wolves live in family groups called packs
گرگ ها زندگی می کنند خانواده در گروه به نام بسته بسیار توسعه یافته حس بویایی و شنوایی می تواند رسیدن به سرعت های تا 35 مایل در ساعت گرگ ها راهنمایی قدم بر پنجه خود را فقط گرگ تا فک بسیار قوی

چه آن کلمه چیست؟؟

Some fascinating information & facts about the words that are often used to describe animals! برخی از اطلاعات و حقایق جالب در مورد کلماتی را که اغلب برای توصیف حیوانات! Read the facts and information and decide how Wolves should be described! دفعات بازدید : آمار و اطلاعات و تصمیم بگیرید که چگونه گرگ ها باید توضیح داده!

چه پستانداران؟

A Mammal is a warm blooded, vertebrate mammal.
پستانداران پستانداران است گرم اصیل مهره داران ،. Warm blooded means that their temperature remains the same although their surroundings might change. گرم اصیل بدان معنی است که دمای آنها یکسان باقی می ماند اگر چه ممکن است محیط اطراف خود را تغییر دهید. This explains why they have a covering of hair on their skin. این توضیح میدهد که چرا آنها از پوشش مو بر روی پوست خود. A mammal has milk-producing mammary glands for nourishing their young پستانداران تا به تولید شیر غدد پستانی تغذیه برای آنها جوان

What is a Vertebrate ?

A Vertebrate is an animal that has a backbone which consists of ring-like bones, called vertebrae, that protect the soft spinal cord
مهره داران بند ناف است حیوانی که تا به ستون فقرات که شامل حلقه مانند از استخوان به نام مهره ، حفاظت نرم افزاری که ستون فقرات

What is an Invertebrate ?

An Invertebrate animal does not have a backbone.
حیوانات بی مهرگان نشانی ستون فقرات ندارد. They are also cold-blooded which means their body temperature changes according to the environment environment آنها همچنین خونسرد که به معنی بدن خود تغییرات دما با توجه به محیط زیست محیط زیست

What is a Carnivore ?

A Carnivore is an animal which eats mainly meat
گوشتخوار گوشت حیوانی است که می خورد به طور عمده

What is a Herbivore ?

A Herbivore is an animal which eats mainly plants and grass
Herbivore چمن است حیوانی است که می خورد به طور عمده گیاهان و

What is an Omnivore ?

An Omnivore is an animal which eats both meat and plants
جانور همه چیز خوار گیاهان حیوانی است که می خورد و هر دو گوشت

What is an Amphibian ?

An Amphibian is an animal spend part of its life under water (breathing with gills) and the remainder on land (breathing with lungs)
دوزیستان است حیوانی صرف بخشی از زندگی خود را در زیر آب (تنفس با آبشش) و باقی مانده در روی زمین (تنفس با ریه ها) چه دوزیستان؟ چه جانور همه چیز خوار است؟ چه Herbivore؟ چه گوشتخوار است؟ بی مهرگان چیست؟ مهره داران چیست؟

Some fascinating information & facts about the words that are often used to describe animals!
برخی از اطلاعات و حقایق جالب در مورد کلماتی را که اغلب برای توصیف حیوانات! Read the information and decide how a Wolves should be described! دفعات بازدید : اطلاعات و تصمیم می گیرید که چگونه یک گرگ ها باید توضیح داده!


Endangered Species
گونه های در خطر انقراض
Wild life experts consider that Wolves are an endangered species. کارشناسان وحشی زندگی در نظر بگیرید که گرگ ها در خطر انقراض. An endangered species is one that is in danger of extinction throughout all or a significant portion of its range. گونه های در خطر انقراض برد ، آن است که در معرض خطر انقراض در طول تمام یا بخش قابل توجهی از آن. The Causes of a species of animal becoming endangered are due to Habitat Destruction such as the rainforest , introduction of exotic species, disease, water pollution , global warming and over exploitation of natural resources. علل گونه از حیوانات در معرض خطر تبدیل شدن به علت تخریب زیستگاه از قبیل جنگل انبوه ، معرفی گونه های عجیب و غریب ، بیماری ، آلودگی آب ، گرم شدن کره زمین و بیش از بهره برداری از منابع طبیعی است. As people are made aware of the facts about endangered species, initiatives such as Recycling are increasing in popularity. همانطور که مردم آگاه از حقایق در مورد گونه های در معرض خطر ، طرح هایی به عنوان بازیافت هستند افزایش محبوبیت. Endangered Species Organizations are dedicated to saving and preserving the world's most endangered wildlife. خطر انقراض گونه های حیات وحش سازمان ها اختصاص داده شده به پس انداز و جهان بیشتر در معرض خطر حفظ. Interesting facts about Endangered Species . حقیقت جالب توجه در مورد گونه های در خطر انقراض .

گرگ ها آمار و اطلاعات در مورد گرگ ها

We hope that the selection of Facts about Wolves has provided you with the information you have been searching for! ما امیدواریم که که مجموعه ای از حقایق در مورد گرگ ها است برای ارائه به شما با اطلاعاتی که شما که به دنبالش! A mixture of Factual information together with cool, fun, strange, amazing, weird and even funny facts about this amazing animal. ترکیبی از اطلاعات واقعی به همراه دانلود ، سرگرمی ، شگفت انگیز ، عجیب و غریب و حتی خنده دار حقایق عجیب و غریب در مورد این حیوان شگفت انگیز است. A detailed Fact Sheet covering a whole host of topics information and facts about Wolves. جزئیات برگه پوشش کاملی از اطلاعات در موضوعات و حقایق در مورد گرگ ها. We believe that the concise and fun facts provided are full of interesting information about this popular animal! ما باور داریم که مختصر و سرگرم کننده حقایق ارائه شده پر از اطلاعات جالب در مورد این حیوان محبوب! The internet is a great resource for information - you don't even need to go to the library to get fast facts about Wolves! اینترنت اطلاعات زیادی منابع برای -- شما حتی لازم نیست برای رفتن به کتابخانه برای دریافت حقایق به سرعت در مورد گرگ ها! No more fines - just select a topic - read it, get your facts and then throw it away - better still create your own folder, or book, of interesting information about Wolves! بدون جریمه بیشتر -- فقط موضوع را انتخاب کنید -- آن را بخوانید ، خود را دریافت حقایق و سپس آن را پرتاب دور -- بهتر هنوز ایجاد پوشه خود ، یا کتاب ، از اطلاعات جالب در مورد گرگ ها! Great for homework, or projects, an ideal Educational Resource for facts about Wolves!

بزرگ برای مشق شب ، و یا پروژه ها ، ایده آل های آموزشی منابع برای اطلاعات در مورد گرگ ها