نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

بلدرچین

This is a discussion on بلدرچین within the آرشیو forums, part of the تالار دوست داران پرندگان category; بلدرچین (به پارسی سره: بَدبَده ) (نام علمی: Coturnix کُتورنیکس) پرنده‌ای کوچک از تیره قرقاولیان، راسته ماکیان‌سانان است. بلدرچین‌ها جثهٔ ...

 1. Top | #1
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ ،همستر،قناری و موجودات ریز
  محل سکونت
  Washington, District of Columbia
  لايك دريافتي
  103
  لايك كرده
  53
  نوشته ها
  1,928
  می پسندم
  5,950
  مورد پسند : 2,050 بار در 734 پست
  نوشته های وبلاگ
  3

  پیش فرض بلدرچین

  بلدرچین (به پارسی سره: بَدبَده) (نام علمی: Coturnix کُتورنیکس) پرنده‌ای کوچک از تیره قرقاولیان، راسته ماکیان‌سانان است.

  بلدرچین‌ها جثهٔ کوچک و خپلی دارند و زندگی بر روی زمین را ترجیح می‌دهند. از دانه‌ها و نیز حشرات و دیگر جنبندگان کوچک تغذیه می‌کنند. بر روی زمین لانه می‌سازند و بر پروازهای کوتاه و سریع قادرند، برخی گونه‌ها همچون بلدرچین ژاپنی و بلدرچین معمولی پرندگانی مهاجرند و توانایی پرواز در مسافت‌های طولانی را دارند. در برخی کشورها برخی گونه‌های بلدرچین در تعداد زیاد پرورش داده می‌شوند تا از تخم و گوشت آن‌ها استفاده شود و یا حتی در شکارگاه‌ها رها شوند. این پرنده در سکونت‌گاه‌های خود هم توسط انسان‌ها بطور گسترده‌ای شکار می‌شود تا از گوشت و پرهایش استفاده شود.


  نام :  پراکندگی وسیع و فراوانی نِسبی این پرنده در خاورمیانه با نام‌های مختلف برای آن در میان فارسی‌زبانان همراه بوده‌است. به‌جز «بلدرچین» که واژه‌ای در اصل ترکی و اصلی‌ترین نام این پرنده است. واژهٔ «کَرَک» به‌ویژه در گویش هراتی و گویش‌های زبان کردی، در فارسی جدید به‌ویژه در گویش کرمانی واژهٔ «بدبده»، در فارسی کلاسیک واژهٔ «وَرْتِج/وَرْتیج/وَرْدیج» و در برخی مناطق مازندران، گیلان و سمنان «وَرده» از نام‌های دیگر این پرنده است. در زبان گیلکی نیز آن را «وُشُم/وُشوم» می‌نامند و سومین پادشاه زیاری را به جهت علاقه‌اش به شکار بلدرچین وشمگیر می‌نامند. در عربی از واژه‌های «سَمانی» و «سَلویٰ» استفاده می‌شود که به فارسی نیز راه یافته‌است.

  اسطوره‌ها :


  به روایت عهد عتیق (سِفْرِ خروج ۱۳:۱۶، سفر اَعداد ۳۱ـ۳۳:۱۱) بلدرچین یکی از مائده‌های آسمانی بود که یهوه برای اسرائیلیان سرگردان پس از مهاجرت از مصر فرو فرستاد. به این موضوع در قرآن (بقره : ۵۷، اَعراف : ۱۶۰ و طه : ۸۰) نیز اشاره شده‌است. این پدیده با توجه به مهاجرت بلدرچین‌ها از منطقه مدیترانه قابل تبیین است. این پرنده‌ها هر سال بهار در گله‌های پرشمار از مسیر صحرای سینا از آفریقا به اروپا و آسیا مهاجرت می‌کنند و در پائیز مسیر رفته را بازمی‌گردند. از آن‌جا که این پرندگان در ارتفاع بسیار کم پرواز کرده و خیلی زود خسته می‌شوند و بر زمین می‌نشینند، به راحتی شکار می‌شوند.[۲]

  در برخی کتب قدیمی عربی از جمله برهان قاطع افسانه‌ای دربارهٔ بلدرچین نقل شده که خاستگاه وی را از دریا می‌داند. مرتضی زبیدی در این مورد می‌نویسد: «سُمانی (بلدرچین) ... از پرندگان مهاجر است، ولی دانسته نیست از کجا می‌آید. حتی برخی می‌گویند که از دریای شور بیرون می‌آید، و دیده می‌شود که با بالی فرورفته در آب دریا و بال دیگر مانند بادبانی گسترده بر روی آب، بر سطح دریا پرواز می‌کند...» این افسانه از آن‌جا نشأت گرفته که چون بلدرچین توانایی جسمی برای پروازهای طولانی را ندارد در فصل مهاجرت از بادهای موافق برای پروازهای کمک می‌گیرد و گله‌های بزرگ بلدرچین در پاییز از اروپا به شمال آفریقا و شرق مدیترانه کوچ می‌کنند و در بهار به اروپا باز می‌گردند. در هنگام عبور از مدیترانه اغلب خسته شده به دریا می‌افتند و با همان روشی که زبیدی آورده: «با بالی فرورفته در آب دریا و بال دیگر مانند بادبانی گسترده بر روی آب» خود را به ساحل می‌رسانند. تا دهه ۱۳۲۰/۱۹۴۰ هر سال در دو فصل بهار و پائیز میلیون‌ها بلدرچین در سواحل مدیترانه بدین‌سان گرفته می‌شد ولی شمار آن‌ها از آن پس کاهش یافته‌است.[۳]
  این پرنده را در عربی کلاسیک، «قَتیل الرَّعد» می‌نامند، زیرا تصور می‌کنند از شنیدن غُرّش آذرخش از ترس می میرد.
  در فارسی نیز آن را «بَدبَده» نامیده‌اند چرا که بر پایه افسانه‌ای ایرانی این پرنده به‌ناحق دانه‌ای گندم از مال کودک صغیری خورد، و سپس از این کارِ بد خود پشیمان شده، دائماً تکرار می‌کند که «بَد بَده» [=] کار بَدْ بد است.


  نماد :


  تصویر بلدرچین
  بلدرچین
  در خط هیروگلیف مصری به جای حرف و به کار میرفته است.


  خواص درمانی در پزشکی سنتی:


  در پزشکی سنتی خواص گوناگونی برای بلدرچین برشمرده‌اند، از جمله این‌که بگفتهٔ شریف ادریسی «لیسیدنِ زهره بلدرچین برای درمان صرع سودمند است، و چکانیدن خون آن در گوش دردمند، گوش‌درد را درمان می‌کند، و استمرار در خوردن گوشتِ آن دلِ سخت را نرم می‌سازد، و گویند که این خاصیت فقط در قلب اوست».

  عبدالملک بن زُهْر اندلسی طبیب قرن ششم هم به این اشاره می‌کند که «گوشتِ بلدرچین سنگ کُلیه و مثانه را خُرد می‌کند، و مدرّ بول است».
  برخی پزشکان قدیم و بسیاری از عوام نیز تصور می‌کنند که تخم بلدرچین زبان انسان را گویا کرده و موجب می‌شود تا کودکان پیش از موعد زبان باز کنند. این باور ناشی از پربانگی و صدای بلند بلدرچین نسبت به جثهٔ اوست که آن را حمل بر فصاحت وی کرده‌اند.


  انواع :


  بلدرچین معمولی (Coturnix coturnix)

  بلدرچین ژاپنی (Coturnix japonica)

  بلدرچین بارانی (Coturnix coromandelica)
  بلدرچین نیوزیلند (Coturnix novaezelandia) منقرض شده در ۱۸۷۵
  بلدرچین قهوه‌ای (Coturnix ypsilophora)
  بلدرچین آبی آسیایی یا چینی (Coturnix chinensis)
  بلدرچین آبی افریقایی (Coturnix adansonii)
  بلدرچین جزایر قناری (Coturnix gomerae) منقرض شده


  بلدرچین آبی آسیایی:
  بلدرچین


  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)


 2. Top | #2
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ ،همستر،قناری و موجودات ریز
  محل سکونت
  Washington, District of Columbia
  لايك دريافتي
  103
  لايك كرده
  53
  نوشته ها
  1,928
  می پسندم
  5,950
  مورد پسند : 2,050 بار در 734 پست
  نوشته های وبلاگ
  3

  پیش فرض

  بلدرچین معمولی  بلدرچین معمولی (Coturnix coturnix) پرنده کوچکی از تیره قرقاولیان، راسته ماکیان‌سانان است. این گونه بومی آسیا، اروپا و آفریقا است. این پرنده همچنین برای استفاده از تخم و گوشت در برخی نقاط دنیا پرورش داده می‌شود.

  این پرنده خپل و کره‌ای شکل است و تا حدود ۱۶ تا ۱۸ سانتیمتر رشد می‌کند. یک نوار سفید در بالای چشم دارد. تفاوت بلدرچین نر و ماده در پرهای سینه‌شان است که برای نرها حنایی‌رنگ و ماده‌ها خرمائی سوخته (خاکستری با نقاط سیاه‌رنگ) می‌باشد. جنس ماده بالغ سنگین‌تر از جنس نر است. وزن نر ۸۵ تا ۱۱۰ گرم و وزن ماده ۹۰ تا ۱۲۰ گرم است. بلدرچین با توجه به این‌که پرنده‌ای مهاجر است برخلاف دیگر ماکیان‌سانان بال‌های بلندی دارد که طول آن‌ها به ۳۲ تا ۳۵ سانتیمتر می‌رسد.

  بلدرچین‌ها جثهٔ کوچک و خپلی دارند و زندگی بر روی زمین را ترجیح می‌دهند. از دانه‌ها و نیز حشرات و دیگر جنبندگان کوچک تغذیه می‌کنند. بر روی زمین لانه می‌سازند و بر پروازهای کوتاه و سریع قادرند.


  تولید مثل:


  فصل زاد و ولد بر حسب موقعیت و مکان متفاوت است. بلدرچین ماده بین ۶ تا ۱۸ تخم بر روی زمین می‌گذارد و ۱۶ تا ۲۰ روز بر روی تخم می‌خوابد. تخم بلدرچین کوچک بوده و بین ۱۵ تا ۱۸ گرم وزن دارد، سفید رنگ با خال‌های سیاه، قهوه‌ای و حتی آبی می‌باشد.

  پراکندگی :  بلدرچین معمولی در تعداد زیاد در بسیاری از نواحی آسیا، اروپا و آفریقا حضور دارد. بیشتر در علفزارها و مزارع کشاورزی دیده می‌شوند. بیشتر بلدرچین‌های معمولی مهاجرت می‌کنند.
  بلدرچین‌ها در سراسر ایران در بهار و تابستان دیده می‌شوند. معدودی از آنها زمستان‌ها در زمین‌های کم‌ارتفاع سراسر ایران باقی می‌مانند.
  جمعیت جهانی این پرنده بین ۳۵ تا ۳۰۰ میلیون برآورد می‌شود.  بلدرچین  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)


 3. Top | #3
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ ،همستر،قناری و موجودات ریز
  محل سکونت
  Washington, District of Columbia
  لايك دريافتي
  103
  لايك كرده
  53
  نوشته ها
  1,928
  می پسندم
  5,950
  مورد پسند : 2,050 بار در 734 پست
  نوشته های وبلاگ
  3

  پیش فرض

  بلدرچین ژاپنی


  بلدرچین ژاپنی (Coturnix japonica) یکی از گونه‌های بلدرچین است که بومی شرق آسیا می‌باشد. آن‌ها پرندگانی مهاجرند که بهار و تابستان در شمال مغولستان، جنوب سیبری، شمال چین، ژاپن و کره شمالی تخم‌گذاری کرده و در زمستان به جنوب و مرکز چین، کره جنوبی، جنوب ژاپن، ویتنام، لائوس و تایلند می‌کوچند. این پرنده تا حدود ۲۰ سانتی‌متر رشد می‌کند و شباهت زیادی با بلدرچین معمولی (بومی غرب آسیا، اروپا و شمال آفریقا) دارد به‌طوری‌که برخی آن را یکی از نژادهای بلدرچین معمولی می‌دانند. با این که نوع اهلی این پرنده بسیار فراوان است اما شمار آن‌ها در حیات وحش بدلیل شکار بی‌اندازه و تخریب زیست‌گاه به‌شدت کاهش یافته‌است.

  وزن جنس نر حدود ۱۰۰ تا ۱۴۰ گرم و وزن جنس ماده ۱۲۰ تا ۱۶۰ گرم است.
  قدیمی‌ترین متنی که به اهلی کردن این پرنده اشاره داد متعلق به قرن دوازدهم در ژاپن است. اهلی‌سازی بلدرچین ابتدا به منظور آوازخوانی بود و در چین و کره نیز ادامه یافت. اما پرورش انبوه این پرنده برای استفاده از گوشت و تخم در اواخر سدهٔ نوزدهم آغاز شد. گفته می‌شود امپراتور ژاپن پس از خوردن گوشت بلدرچین از بیماری سل رهایی یافت و همین موضوع منجر به آغاز پرورش صنعتی بلدرچین شد. این صنعت امروزه به بسیاری از کشورهای دنیا راه یافته‌است.

  بلدرچین

  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)


 4. Top | #4

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  لايك دريافتي
  3
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  11
  می پسندم
  1
  مورد پسند : 5 بار در 3 پست

  پیش فرض

  سلام من دو تا بلدرچین دارم که عکس هاشون تو لینک زیر هست میتونی ببینی...
  سلام به همه دوستان...
  من دو تا بلدرچین دارم 2 ماهی هست که شروع به تخم گذاری کردند و 1ماهی هم هست که ماده تخماش سالم در می آد اما رو تخم نمخوابه... از نظر مکان زندگی هم تو یه اتاق 20 متری هستند که بخاری داره و گرمه...اون جا چند قفس قناری آویزان شدند و این ها در کف اتاق زندگی می کنند. برای تخم گذاری شون هم یه کاسه هست که توش خاک ریختم و توش تخم می گذارند... سوال من اینجاست که چرا جوجه ماده که تخم هاش سالم همهستند رو تخمش نمیخوابه؟؟آیا شرایط خاصی میخواد؟ چرا رو تخم نمیخوابه؟؟؟
  خوابیدن بلدرچین رو تخم(کمککککک....) با تشکر
  این دو تا بلدرچین های من هستند
  سوالم اینه که چرا این ها رو تخم نمیخوابن؟اگه میدونین لطفا تو پیام خصوصی جواب بدین...یا شاید باید تو فصل خاصی رو تخم بخوابن؟؟یا شاید غذای خاصی میخوان؟؟ کمککک


  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)

 5. Top | #5

  کاربر فعال

  کاربر فعال


  حیوان خانگی
  ماهی‌ فنچ
  لايك دريافتي
  3
  لايك كرده
  3
  نوشته ها
  85
  می پسندم
  131
  مورد پسند : 25 بار در 18 پست

  پیش فرض

  سلام!
  من میخوام چند تا بگیرم واسه تو باغچه میخوام بدونم با این گلایی که مینیوسم پایین کاری ندارن!؟
  رز.گل کاغذی. گل چسب(از اینا که میچسبه به دیوار)

 6. Top | #6

  کاربر فعال

  کاربر فعال


  حیوان خانگی
  ماهی‌ فنچ
  لايك دريافتي
  3
  لايك كرده
  3
  نوشته ها
  85
  می پسندم
  131
  مورد پسند : 25 بار در 18 پست

  پیش فرض

  ببخشید واسه اسپم!!
  ولی اگه میشه زودتر حواب بدین!
  جهت بالا اومدن تاپیک

 7. Top | #7

  کاربر فعال

  کاربر فعال


  حیوان خانگی
  ماهی‌ فنچ
  لايك دريافتي
  3
  لايك كرده
  3
  نوشته ها
  85
  می پسندم
  131
  مورد پسند : 25 بار در 18 پست

  پیش فرض

  ممنون از جواب سوال بالا! :))
  هنوزز نگرفتم میخوام بدونم از کجا تشخیص بدم که آماده ی رو تخم خوابیدنه؟! چون میخوام جوجه دار شم :)
  میخوام 1نرو 1 ماده بگیرم مشکلی پیش نمیاد؟! چون تو تاپیکایه دیگه همه 1نر و چند تا ماده دارن

LinkBacks (?)

 1. 26th April 2014, 06:47 PM
 2. 10th September 2013, 08:16 AM
 3. 21st July 2013, 06:27 PM
 4. 7th January 2013, 07:26 PM

موضوعات مشابه

 1. بلدرچین (بلدرچین معمولی - بد بده)
  توسط ویکی در انجمن تالار پرندگان حیات وحش(wild birds)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 23rd June 2013, 01:08 AM
 2. بلدرچین
  توسط sni63 در انجمن آرشیو
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 5th October 2012, 11:09 PM
 3. بلدرچین
  توسط smashayekhi در انجمن آرشیو
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 3rd June 2010, 02:12 PM
 4. بلدرچین
  توسط smashayekhi در انجمن آرشیو
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 16th May 2010, 01:00 PM
 5. بلدرچین
  توسط mahdippc در انجمن آرشیو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 7th January 2010, 06:15 PM

Visitors found this page by searching for:

تصاویربلدرچین ها

دانلود صدای بدبده ژاپنی

دانلود صدای بلدرچین نر و ماده

پرورش کبک

فرق بین بلدرچین نر و ماده

دانلودصدای پرنده بدبده و بلدرچین

نر وماده بودن بلدرچین تشخیص

خرید بلدرچین ابی اسیایی

تصویربلدرچین

محل زندگي بلدرچين

بلدرچین چند روز روی تخم می نشیند

دلیل ننشستن بلدرچین ماده روی تخم خود

دانلود عكسهاي پرورش بلدرچين

جزایر قناری

راه درمان مریضی بلدرجپرورش بلدرچین به روش سنتیددانلود صدای پرنده بلدرچین بلدرچین و تخمشتولید مثل بلدرچین بلدرچین ماده چه موقع روی تخم خود می نشیند؟خط هیروگلیفآیا بلدرچینبلدرچين خانگيتصاویر مکان پرورش بلدرچینپرورش بلدرچینبلدرچین چه زمانی روی تخمم می خوابد تشخيص نر يا ماده بودن بلدرچين با عكسمکان بلدرچینبلدرچین چند روز برروی تخم می خوابدبلدرچین ایرانعكس هاي شكاربلدر چين در ايرانفرق بين نر و ماده بلدرچينبلدرچین چه زمانی پرواز میکنددانلودصدای بلدر چینپرورش مای درچینقفس تولید بلدرچینبلدرچین های منبلدرچين سفيدتفاوت بلدرچین ژاپنی نر و مادهبلدرچین پرواز میکندیک حیوان که در زمستان می خابدبلدچین ابی اسیاییشکار بلدرچین مازندرانفروش جوجه بلدرچینتصاوير بلدرچين ژاپنيگوشت بلدرچينایا بلدرچین روی تخم خود مینشیند؟تخم گذاری بلدرچین در زمستانآموزش ساخت لانه ی بلدرچینخرید بلدرچین ژاپنیبلدرچین چند روز روی تخم میخوابدچه موقع بلدرچین تخمگذاری میکندخريدوفروش بلدرچين سفيدتفاوت بلدرچین سفید نر و مادهوزن بلدرچینايا بلدر چين رو تخم ميخوادلانه بلدرچينعكس بلدرچين سفيدایا بلدرچین روی تخم میخوابدتخم گذاري بلدرچين خانگيبلدرچین بعد از چند تخم روی آنها مینشیند؟تشخیص بلدرچین نر ومادهsearch بلدرچینبلدرچین sdkhنامهای ديگر بلدرچينچرا قناری نر در لانه می خوابدتخم بلدرچین چند روزه باز میشودعكس لانه بلدرجينبلدرچین کجا تخم میگذاردبلدرچین بیمارایا بلدرچین در زمستان هم تخم میکندصداي بلدرچينتصاویری از نر و ماده بودن بلدرچینبلدرچین روی چندتا تخم می خوابدبلدرچين نر ژاپنينام نژادهاي مختلف بلدرچينﺧﻮﺍﺹ ﺑﻠﺪﺭﺟﻰ بلدرچین چند تا تخم میگذاردخرید پستی صدای بلدرچین مادهبلدرچین ماده ژاپنیبلدرچین مندانلود صدای پرنده بلدرچین سحراهیفروش لانه ی بلدرچین برای سالن تولیدبلادرچین سفیدتخم بلدرچین چند روزدانلود صدای پرنده بدبده ژاپنیآیا بلدرچین ها روی تخمشان می نشینند؟بلدرچین درچهننشستن بلدرچین روی تخمزمان تخم گذاری بلدرچینپرورش بلدرچين در منزلآیابلدرچین پروازمی کند؟لانه ی بلدر چینعک ها ی با ل بلدر چینجای تخم گذاری بلدرچینفرق بلدرچین نرازمادهدانلود صداى بلدرچين مادهبه تخم نشستن بلدرچینتفاوت بلدرچین سفید نرومادهآیا بلدرچین ها کوچ میکنن؟

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556