صفحه 3 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 21 به 30 از 34
Like Tree59Likes

فراورده های دامی

This is a discussion on فراورده های دامی within the همه چیز درباره گاوها forums, part of the دام های بزرگ category; آرزوی ساختن بستنی‌هایی كه بتوان آنها را بدون نگرانی از چاق شدن خورد، کم کم به وقوع می ‌پیوندند. محققان ...

 1. Top | #21
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  لايك دريافتي
  241
  لايك كرده
  177
  نوشته ها
  927
  می پسندم
  303
  مورد پسند : 2,025 بار در 745 پست

  Smile بستنی‌هایی كه چاق نمی‌ كنند

  فراورده های دامی
  آرزوی ساختن بستنی‌هایی كه بتوان آنها را بدون نگرانی از چاق شدن خورد، کم کم به وقوع می ‌پیوندند.
  محققان موفق شده‌اند ماده‌ای را از یك ماهی اقیانوس به دست آورند كه برای ساخت بستنی استفاده می‌ شود و انسان را چاق نمی ‌كند.
  به گزارش بی ‌بی ‌سی، این یك ماده پروتئینی است كه از خون یك ماهی اقیانوسی به دست می ‌آید و می ‌تواند درجه حرارت شكل‌گیری بستنی را كاهش دهد و به این ترتیب مقدار كمتری كره و خامه یا چربی در فرآورده‌های نهایی بستنی‌ سازی مورد نیاز خواهد بود.


  شركت unlieve كه چند مارك معروف بستنی را در آمریكا تولید می ‌كند، توانسته است با استفاده از تكنولوژی اصلاح ژنتیكی (GH) مجوز لازم برای تولید این بستنی را در آمریكا به دست آورد، ولی هنوز هم از پای ننشسته است و سخت در تلاش است تا با كسب مجوز تولید این بستنی در انگلستان، بازار این نوع بستنی را در این كشور نیز از آن خود كند.
  این ماهی جالب، یك مار ماهی است كه در اقیانوس اطلس شمالی زندگی می ‌كند. در خون این ماهی پروتئینی وجود دارد كه باعث می شود، خون او در اعماق اقیانوس‌های نزدیك به قطب شمال یخ نزند و به این ترتیب این مارماهی به حیات خود ادامه دهد. جالب است بدانید در طبیعت مشابه این نوع پروتئین زیاد یافت می‌ شود و در خون حشرات، گیاهان و ماهی‌های دیگر نیز پروتئین‌های مشابهی وجود دارند كه با تغییر اندازه و شكل بلورهای یخ در بدن این جانداران به ادامه حیات آنها كمك می‌ كنند.
  محققان شركت آنلیور می‌ گویند: چون استخراج این پروتئین از ماهی از نظر تجاری برایشان مقرون به صرفه نبود با استفاده از یك مخمر اصلاح ژنتیكی شده، پروتئین را در مخزن‌های بزرگ در بسته، تولید كرده‌اند. صاحبان این شركت ادعا دارند در فرآورده نهایی، هیچ ماده ی اصلاح ژنتیك شده‌ای به بستنی وارد نخواهد شد و مخمرها نیز به بستنی افزوده نمی‌ شوند. از سوی دیگر میزان این پروتئین در بستنی‌هایی كه به این روش ساخته می ‌شوند، بسیار اندك است.
  بستنی‌هایی كه با این روش تولید می شوندند، 50 درصد چربی كمتر و 30 درصد كالری كمتری دارند، بنابراین در میان افراد چاق كه در به در دنبال وزن كم كردن هستند، طرفداران زیادی خواهند یافت.
  دکتر گلرخ ثریا
  هوریار likes this.

 2. کاربر مقابل پست Rahban عزیز را پسندیده است:


 3. Top | #22
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  لايك دريافتي
  241
  لايك كرده
  177
  نوشته ها
  927
  می پسندم
  303
  مورد پسند : 2,025 بار در 745 پست

  Smile خواص ماست

  ماست به سبب آنکه از تغلیظ تخمیر شیر به دست می آید، از ارزش تغذیه ای بیشتری نسبت به شیر برخوردار است. به طوری که منبعی غنی از پروتئین، کلسیم و سایر املاح نظیر فسفر، منیزیم و روی، ویتامینها و آنزیمهای هضم کننده است.

  چکیده:
  در مورد ماست، دمای مصرف بالای 13 درجه توصیه شده است، زیرا در دماهای پایین تر، از درک حسی طعم ماست، و لطافت بافت آن کاسته می شود. و در دماهای بالاتر نیز به کاهش طراوت ظاهری، سفتی و احساس مطلوب ناشی از خنکی محصول می انجامد.
  از انواع ماست می توان به ماستهای ساده از نوع قالبی یا همزده، ماستهای آشامیدنی، دوغ، ماستهای میوه ای، ماستهای طعمدار، پودر ماست، ماستهای رژیمی نظیر ماست کم چرب، ماست کم کلسترول و ماست با لاکتوز هیدرولیزشده نام برد.

  مقدمه:
  بی شک ماست و فرآورده های آن از پرطرفدارترین و پرمصرف ترین فرآورده های تخمیری شیر به شمار می آید. از انواع ماست می توان به ماستهای ساده از نوع قالبی یا همزده، ماستهای آشامیدنی، دوغ ماستهای میوه ای، ماستهای طعمدار، پودرماست، ماستهای رژیمی نظیر ماست کم چرب، ماست کم کلسترول و ماست با لاکتوز هیدرولیزشده، ماست با شیر سایر پستانداران، ماستهای تغلیظ شده یا چکیده، ماست منجمد، ماستهای پروبیوتیک، فراورده های ماست مانند ماست شیر سویا یا ماست اسیدی شده به روش شیمیای اشاره داشت.

  جنبه های مربوط به فرآورده های مواد غذایی:
  هر فرآورده غذایی را می توان از چهار جنبه مورد بررسی قرار داد. این جنبه ها عبارتند از جنبه سلامت بخش، جنبه حسی، جنبه اقتصادی و جنبه اجتماعی. گاه از جنبه فناوری نیز سخن به میان می آید که اصول فنی - مهندسی خط تولید و دستگاه وری را دربر می گیرد.

  جنبه سلامت بخشی:
  جنبه سلامت بخشی هر فرآورده غذایی از چهار منظر قابل بررسی است. این چهار منظر عبارتند از تغذیه ای، رژیمی، بهداشتی، ودارویی. جنبه تغذیه ای برارزش مغذی ماده غذایی دلالت دارد، بدین مفهوم که هرچه کمیت و کیفیت ترکیبات مغذی ماده غذایی در برآوردن نیازهای تغذیه ای به سهم موثرتری داشته باشند ماده غذایی از ارزش تغذیه ای بیشتری برخوردار است.
  در فرآورده های رژیمی ممکن است با هدف مغذی کردن ماده غذایی یک یا چند ترکیب مغذی به آن افزوده شود. ماستهای مغذی شده از آن جمله اند. در عین حال، فراورده های رژیمی ممکن است از کاهش یا حذف کامل یک یا چند ترکیب مغذی حاصل شود.
  جنبه بهداشتی فرآورده کمی و کیفی سموم موجود در فرآورده را شامل می شود. سموم غذایی ممکن است منشا میکروبی (توکسینها) یا شیمیایی (توکسیکانتها) داشته باشند. فرآورده های دارویی فراورده هایی هستند که با دارا بودن ترکیبات یا باکتریهای خاص در پیشگیری یا درمان بیماریها و یا تخفیف و تسکین عوارض سود ناشی از آنها نقش موثر دارند.

  درجه حرارت نگهداری:
  فرآیند پس - اسیدسازی که از علل اصلی محدود کننده طول عمر ماست است به طور مستقیم به دمای نگهداری بستگی دارد. دمای نگهداری میزان فعالیت آنزیمی (گلیلوکافت، پروتئوکافت و لیپوکافت) باکتیریهای آغاز گرماست را تحت تاثیر قرار می دهد. اتوگالی و همکاران در 1974 مشاهده کردند که با افزایش درجه حرارت نگهداری بر میزان اسیدهای آمینه آزاد در فرآورده افزوده می شود. اسیدهای آمینه آزادشده طعم ماست را تغییر می دهند.

  مدت نگهداری ماست:
  با افزایش مدت نگهداری کسترش اسیدیته درماست بیشتر می شود و نسبت lb/st افزایش می یابد. تغییرات زیست - شیمیایی دیگر نظیر شکست پروتئینها نیز همچنان ادامه می یابند. در صورتی که پروتئین کافت به ویژه توسط باکتری lb به مقدار بیش از اندازه صورت گیرد، گذشته از اثر نامطلوب بر بافت ممکن است پپتیدهای تلخ مزه در ماست پدیدار شوند.
  البته در این موارد ویژگیهای نژادی باکتری Lb نیز از اهمیت فراوان برخوردارند. از جمله تغییرات دیگر طی نگهداری میتوان به تغییر در غلظت مواد رایحه دار اشاره کرد. دراین ارتباط جنس ماده بسته بندی اهمیت تعیین کننده دارد.

  غلظت مواد طعمدار:
  غلظت مواد طعمدار در درک و لذت حسی از آنها نقش مهمی دارد. برای مثال اسید لاکتیک مهمترین ماده مزه دار در ماست است. اما غلظت بیش از حدآن موجب ایجاد طعم نامطلوب می شود. همین موضوع ممکن است در مورد برخی از مواد رایحه دار ماست نیز صادق باشد. البته سلیقه افراد نیز تعیین کننده است.

  دمای مصرف ماست:
  دمای فرآورده در حین مصرف از یک سو بر میزان فراریت مواد رایحه دار و از سوی دیگر حساسیت گیرنده های چشایی اثر می گذارد و از این طریق درک حسی را تحت تاثیر قرار می دهد. طعم فرآورده های خیلی گرم و خیلی سرد به خوبی احساس نمی شود. درمورد ماست دمای مصرف 13 درجه توصیه شده است، زیرا در دماهای پایین تر، از درک حسی طعم ماست ولطافت بافت آن کاسته می شود. و دماهای بالاتر نیز به کاهش طراوت ظاهری، سفتی وگرانروی و احساس مطلوب ناشی از خنکی محصول می انجامد.

  مطابقت نتایج ارزیابی ابزاری و حسی:
  از آنجا که قضاوت نهایی درمورد هر فرآورده غذایی با ارزیابی حسی مصرف کننده صورت می گیرد، مطابقت میان سنجش ابزاری وحسی از اهمیت فراوان برخوردار است.

  ادبیات تحقیق:
  برای مثال در صورتی که سنجش باروش دستگاهی نشان دهد که سفتی از نمونه ماستهای دیگر بیشتر است آیا ارزیابی حسی نیز آن را تایید می کند؟ آزمایشان آشکار ساخته اند که امکان عدم مطابقت نتایج ارزیابی ابزاری و حسی وجود دارد. برای مثال اگر شخصی ماست را با فشار دهانی زیاد مزه مزه کردن نتیجه به دست آمده به علت رفتار سود و پلاستیک ماست درمقایسه با شرایطی که شدت تنش دهانی وارد شده کمتر است متفاوت خواهد بود. حال این سوال پیش می آیدکه در روش دستگاهی چه تنشی برای سنجش خواص رئولوژیک ماست مورد استفاده قرار می گیرد؟ سوال دیگر این است که مصرف کننده باچه مقدار تنش دهانی به مصرف ماست می پردازد؟ از این رو عده ای از پژوهشگران کوشید اند تا شرایط وارد شدن تنش به ماست در دهان را شبیه سازی کنند و از آن دستگاهی مناسبی بر همین اساس طراحی کنند. برای مثال آزمایشات نشان داده اند که سرعت برش وارد شده دردهان از سرعتهای برش که در آزمونهای دستگاهی برای سنجش گرانروی و رفتارهای جریانی ماست همزده به کار می بریم بیشتر است، از این رو واژه گرانروی خوراکی در ارزیابی حس در برابر واژه کرانروی غیر خوراکی درارزیابی ابزاری به کار برده می شود.

  نتیجه گیری:
  ماست دارای خواص تغذیه ای، خواص دارویی و خواص حسی است.
  الف- خواص تغذیه ای: ماست به سبب آنکه از تغلیظ و تخمیر شیر به دست می آید از ارزش تغذیه ای بیشتری نسبت به شیر برخوردار است، به طوری که منبعی غنی از پروتئین، کلسیم و سایر املاح نظیر فسفر، منیزیم و روی، ویتامینها و آنزیمهای هضم کننده ترکیبات غذایی ناشی از سلولهای آغازگر (استارتی) از جمله لاکتاز یا بتا - گالاکتوزید از که در بهبود عارضه ناسازگاری لاکتوز موثر است.
  ب- خواص دارویی: نظریه تولید انواع گوناگون ماستهای پروبیوتیک باترکیبات گوناگون باکتریهای آغازگر پروبیوتیک نظیر باکتریهای لاکتیک و بیفید و باکتریومها، پیشگیری، تخفیف یا درمان عوارض سوء برخی از بیماریها میسر گشته است.
  ج- خواص حسی: این خواص، طعم شامل مزه و رایحه، کلان - ساختار شامل بافت و ظاهر یا جلوه و درجه حرارت فر آورده را شامل می شوند.
  نویسنده / مولف: میررحیم بنی هاشمی


  منابع:
  1.Abraham sen , R.K . and Holmen ,T.B.(1980)Milchwissenschaft , 35,399.
  2. Baig, M.I.and Prasad ,V . (1996).jaurnal of Dairy Research , 63 ,467
  3.cousin,M.A.(1997)Dissevtation Abstacts
  International .B,34.4966.
  هوریار likes this.

 4. 3 کاربر پست Rahban عزیز را پسندیده اند .


 5. Top | #23
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  لايك دريافتي
  241
  لايك كرده
  177
  نوشته ها
  927
  می پسندم
  303
  مورد پسند : 2,025 بار در 745 پست

  Smile فواید پنیر

  مصرف پنیر از دیرباز رایج بوده است، عضوی از اعضای خانواده لبنیات که به دنبال اهلى کردن چهار پایان شیرده مثل بز، شتر یا گاومیش کشف شده است. در مناطقى بین آسیا و اروپا و در تبت و ایران شیر را هنوز هم مثل عهد قدیم تخمیر مى کنند و از آن ماست و پنیر می زنند. گفته می شود که اولین مایه پنیر از شیره درخت انجیر به دست آمد و انسانهاى قدیمى بعد از آنکه برگهاى درختان انجیر را در شیر مى انداختند تا شیر ببندد، آن را روى سنگ مى ریختند و پس از این که سفت مى شد، براى این که آب آن کاملا گرفته شود، سنگ دیگرى روى آن مى گذاشتند. بعدها انسان یاد گرفت که از شکم حیوانات شیرخوار، مخصوصا خرگوشهاى وحشى، مایه پنیر را به دست آورد و وقتى پنیر ساخته شد آن را در آفتاب خشک کند و نمک بزند و در لاى برگ درختان بپیچد و آن را براى روزها و ماههاى آینده مورد استفاده قرار دهد. تولید پنیر به صورت صنعتى در آغاز قرن بیستم شروع شد و آن زمانى بود که پاستور، اکتشافات خود را درباره تخمیر شیرى آغاز کرد.
  فواید پنیر

  پنیر غذاى پروتئین دار کاملى است و منبع خوبی از پروتئین، کلسیم و فسفر است و کاملا می تواند جاى گوشت را بگیرد. به همین جهت گیاه خوارانی که گوشت نمى خورند به جاى آن پنیر مصرف مى کنند. پنیر به استثناى لاکتوز، موادى دارد که در شیر موجود است مثل پروتئین، چربى و ویتامین بخصوص ویتامینهاى a و b. یکی از مزایای پنیر بر شیر هضم ساده تر آن است البته به استثناى پنیرهاى خیلى چرب و یا خیلى تخمیرشده.

  همانطور که گفتیم پنیر دارای کلسیم و فسفر بالایی است. برای داشتن استخوانهایی سالم نه تنها کلسیم لازم است بلکه مقدار فسفر نیز اهمیت دارد. در واقع نسبت کلسیم به فسفر دریافتی از برنامه غذایی است که در رسوب کلسیم در استخوانها اهمیت دارد. برای داشتن استخوانیهایی محکم به ازای هر هزار میلیگرم کلسیم 440 میلیگرم فسفر لازم است که چنین نسبت مناسبی در مواد غذایی مثل شیر و پنیر دیده می شود. مصرف پنیر به افرادی که به دلایلی عدم تحمل به لاکتوز شیر دارند نیز توصیه می شود.
  پنیر به دلیل دارا بودن کلسیم و فسفر زیاد برای کودکان در حال رشد و حتی بزرگسالان لازم است. افرادی که کار فکرى مى کنند، کسانى که در اثر کار زیاد خسته مى شوند و کسانى که ضعیف هستند باید پنیر بخورند زیرا پنیر داراى فسفر است و فسفر غذایى مطلوب براى این دسته از اشخاص است.
  کسانى که بیمارى دیابت دارند می توانند پنیر بخورند زیرا پنیر مواد قندى ندارد.
  مادرانى که بچه هاى خود را شیر مى دهند، خانمهاى باردار، کسانى که از بستر بیمارى برخاسته و دوران نقاهت را مى گذرانند باید پنیر میل کنند زیرا زود هضم است و به دنبال مصرفش اختلالی را به دنبال نخواهد داشت.
  خوردن پنیر برای کسانی که چربى خون دارند، مبتلایان به ورم کبد و کیسه صفرا هستند، توصیه نمی شود. علاوه بر این، کسانى که سابقه بیماری قلبى دارند پنیر برایشان ضرر دارد زیرا داراى نمک و چربی اشباع بوده و خوردن هر دوی آنها برای این گروه می تواند خطر تشدید بیماریشان را فراهم آورد.

  بهترین نوع پنیر
  بهتر است از میان انواع پنیر، پنیرهای کم چرب را انتخاب کنیم. انواع پرچرب منبع عمده اسیدهای چرب اشباع هستند که برای سلامتی مضر هستند بنابراین مصرف پنیرهای پرچرب و خامهای به یک بار در هفته باید محدود شود. در ضمن، مصرف پنیرهای باز و محلی به علت احتمال آلودگیهای میکروبی توصیه نمی شود چراکه می تواند حامل میکروبهای مسمومیت زای خطرناکی مثل سالمونلا، بروسلا و... باشد که ایجادکننده حصبه، مسمومیت ناشی از لیستریا و تب مالت هستند. پنیرهای نرم تر به دلیل چربی که دارند ماندگاری کمتری داشته به این دلیل باید زودتر مصرف شوند اما پنیرهای سفت مقاومتر هستند.

  چرا پنیر با گردو؟
  در پنیر ماده ای به نام تیرامین وجود دارد که اگر در مغز تجمع یابد، باعث کندی ذهن می شود، البته این ماده توسط یک نوع آنزیم موجود در بدن انسان می تواند تجزیه شود ولی این آنزیم تا حد مشخصی فعال است. برای فعالیت بیشتر این آنزیم باید میزان مس را در بدن زیاد کرد و این کار با خوردن گردو که حاوی مقداری مس است، انجام می شود. بنابراین اگر چند بار پنیر خالی خوردید، نگران نشوید.

  انواع پنیرها
  شاید تا چند سال پیش تنها یک یا دو نوع پنیر در بازار وجود داشت. اما امروزه انواع و اقسام پنیر در بازار یافت می شود که طعمهای متفاوتی دارند.
  - پنیرهای خودمانی: اصلیترین پنیرهای معمول ایرانی پسند، "لیقوان" و "تبریز" هستند. ویژگی اصلی این پنیرها استفاده از شیر کامل و غیرپاستوریزه است که همین نکته آنها را به تب مالت پیوند می دهد.
  - پنیر گودا: معروفترین پنیر نیمه سفت دنیا و هلندی الاصل که بیشتر برای تهیه پیتزا، لازانیا، سالاد، صبحانه، سوپ، سس و گاهی هم شیرینی استفاده می شود، پنیر گودا است. گودا از انواع پنیرهای نیمه سخت است. به طور معمول رسیدن آن دو تا پنج ماه طول می کشد. در آب نمک نگهداری می شود و محتوی چربی آن 40 تا 52 درصد است.
  - پنیر پارمسان: قدیمی ترین و معروفترین پنیر ایتالیایی است. لااقل هشت ماه طول می کشد تا این پنیر را درست کنند اما ارزش غذایی هر کیلوی آن معادل 24 کیلو شیر تازه گاو است.
  غنی ترین پنیر از نظر پروتئین بوده و به دلیل کم چرب و سهل الهضم بودن، برای افراد مسن و ورزشکار بسیار مفید است. پنیر نرسیده پارمسان را به عنوان پیش غذا و پنیر رسیده را هم به صورت رنده یا پودر شده به عنوان چاشنی در برنج و سوپ استفاده می کنند.
  - پنیر موزارلا: اولین بار در ایتالیا تولید شده است و جزو پنیرهای کِشدار و با طعم ملایم به حساب می آید. هنگام بریدن آن، آب پنیر سفید رنگ و با اسانس شیر تخمیر شده از آن تراوش می کند به همین دلیل جزو پنیرهای تازه است. از سوی دیگر باید در یخچال نگهداری شود چون خاصیت ذوب شدن دارد و برای پخت غذاهای ایتالیایى مورد استفاده قرار می گیرد مانند لازانیا و پیتزا و هنگام پخت و پز حالتی کشدار از خود نشان می دهد که معمولا برای افراد بسیار مطلوب است.
  - پنیر خامه ای: یکی از خوش خوراکترین پنیرها است. نوعی پنیر سفید نرم که طعم ملایمی دارد و ویژگی اصلیش داشتن میزان چربی و رطوبت بالاست. در واقع برای درست کردن آن از شیر پرچرب و خامه استفاده می کنند و نمی گذارند پنیر به دست آمده، بماند تا به اصطلاح رسیده شود.
  - پنیر چدار: در پنیر چدار مقادیر کمی نمک، خامه تازه یا ترش افزوده می شود. خانواده پنیر چدار یکی از خانواده های پنیرهای نیمه سخت یا سخت است که دلمه آن بریده شده، به آرامی حرارت می بیند تا به شکل یک توده انباشته شده بدل شود. این دسته از پنیرها عمر ماندگاری کوتاه و محتوی چربی آنها 50 درصد و طعمی شبیه خامه دارند.
  - پنیر فیلا فیلا یا پنیر پیتزا انگلیسی: فیلا فیلا به معنای کشدار بودن، نوعی پنیر عمل آوری شده پیتزا است. این پنیر خواص بهتری نسبت به سایر پنیرهای پیتزا دارد. پنیر فیلافیلا از خاصیت ذوب بسیار استثنایی برخوردار بوده و به راحتی روی پیتزا پخش شده و به هیچ وجه آب نمی اندازد.
  - پنیر بوتوکیزه: این نوع پنیر توسط ایتالیاییها ابداع شده و با سایر پنیرها تفاوت دارد. پنیر بوتوکیزه طعم ملایمی داشته و فاقد بوی معمولی پنیر است. در مجموع می توان گفت مطابق هر نوع ذایقهای است. به علت طعم کره ای که دارد آن را بوتوکیزه یا پنیر کره ای نام نهاده اند. به دلیل عطر و بوی خاص آن، نمی توان این پنیر را به هنگام پخت با پنیر دیگری مخلوط کرد./

  نویسنده / مولف: سهیلا عابدین پور
  هوریار likes this.

 6. 3 کاربر پست Rahban عزیز را پسندیده اند .


 7. Top | #24
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  لايك دريافتي
  241
  لايك كرده
  177
  نوشته ها
  927
  می پسندم
  303
  مورد پسند : 2,025 بار در 745 پست

  Smile پروتئین های شیر

  پروتئین های شیر
  فراورده های دامی
  بیشترین پروتئین شیر را کازئین تشکیل میدهد ، در حدود 80 % و بقیه را پروتئین های محلول در آب که اصطلاحا" پروتئین های ّ آب پنیر میگویند چون در طی تولید پنیر به آب پنیر منتقل میشود . به غیر از این پروتئین ها اسید های آمینه آزاد ، اوره ، کراتین و ... به میزان جزئی در ترکیبات شیر وجود دارد .
  فراورده های دامی
  در شیر بیش از هفتاد نوع پروتئین وجود دارد اما آنچه که شناخته شده است به غیر از موارد بالا مقدار جزئی
  Non protein
  در شیر وجود دارد.
  فراورده های دامی
  کازئین : کازئین پلیمری از مولکول های یکسان و متنوئی است که این زنجیره از صدها مولکول منفرد به صورت گلوئیدال در شیر وجود دارد و رنگ سفید شیر ناشی از وجود مولکول های کازئین است . مجموعه ی این مولکول ها یک میسل کازئین را تشکیل میدهند که هر میسل کازئین از چندین ساب میسل یا زیر میسل تشکیل شده است . این زیر میسل ها به وسیله ی کلسیم فسفات به همدیگر متصل شده اند .
  فراورده های دامی
  میسل های کازئین از سه زیر گروه تشکیل شده اند :
  آلفا کازئین
  بتا کازئین
  کاپا کازئین

  فراورده های دامی
  این این گره ها از نظر نوع اسید آمینه به کار رفته با هم تفاوت نشان میدهند اما تنها نقطه ی اشتراکشان در دارا بودن اسید فسفریک و گروه های هیدروکسی است که در حقیقت باعث پیوند کلسیم و منیزیم به این مولکول ها میشوند .
  فراورده های دامی
  کاپا کازئین تنها در قسمت های سطحی وجود دارد و دارای خاصیت آبدوستی است ولی آلفا کازئین و بتا کازئین در بخش میانی قرار دارند و غیر قطبی هستند یعنی آبگریزند و همین امر باعث پایدار نگه داشتن مولکول یا میسل میشود .
  فراورده های دامی
  بر روی سطح هر میسل کرک هایی وجود دارد که حاوی کربوهیدرات هستند و فقط در لایه ی قشری میسل قرار دارند که نقششان در پادار نگه داشتن میسل ، به خاطر وجود بار الکتریکی قوی است . در صورتی که پیوند کلسیم فسفات هر میسل گسسته شود زیر میسل ها از هم جدا شده و میسل ها رسوب میکنند .
  فراورده های دامی
  معمولا" رسوب میسل و یا کازئین توسط دو عامل صورت میگیرد :
  الف ) به وسیله ی اضافه کردن اسید
  ب ) رسوب دهی کازئین به وسیله ی آنزیم ها
  فراورده های دامی
  در رسوب دهی به وسیله ی آنزیم ، کاپا کازئین نقش عمده ای ایفا میکند ، بر این اساس که رشته پروتئین تکیل دهنده ی کاپا کازئین از 169 اسید آمینه تشکیل شده است ، بین اسید آمینه 105 ( فنیل آلانین ) و 106 ( متیونین ) یک گیرنده ی آنزیمی وجود دارد ، در صنایع پنیر سازی از آنزیم
  Rennet
  استفاده میشود که این آنزیم رسوب دهنده ی پروتئین در ساخت پنیر است .
  فراورده های دامی
  این آنزیم در واقع یک آنزیم پروتئولیتیک است ، اعلب آنزیم های پروتئولیتیک پیوند بین فنیل آلانین و متیونین را هدف قرار میدهند . اسید آمینه ی بین فنیل آلانین و متیونین در آب محلول است یعنی در نتیجه ی شکسته شدن این پیوند ، اسید آمینه ی 106 تا 169 در آب پنیر یا ماست باقی می ماند که به این قسمت از رشته ی کاپا کازئین که در آب محلول است
  Macro glico peptid
  گفته میشود .
  فراورده های دامی
  همچنین اسید های آمینه ی 1 تا 105 بخشی از کاپا کازئین است که رسوب میکند که به این قسمت از کاپا کازئین که غیر قطبی است پارا کاپا کازئین گفته میشود .
  فراورده های دامی
  پروتئین های آب پنیر از زیر گروه های مختلفی تشکیل شده اند که شامل :
  _ آلفا لاکتا آلبومین
  _ بتا لاکتو گلوبولین
  _ ایمنو گلوبولین
  است.
  آلفا لاکتا آلبومین ، یکی از پروتئین های اصلی محلول در آب پنیر است که در شیر تمام پستانداران وجود دارد و در ساخته شدن لاکتوز شیر نقش مهمی را ایفا میکند . در ترکیبات این پروتئین مقدار زیادی اسید آمینه ی لایزین وجود دارد .
  فراورده های دامی
  بتا لاکتو گلوبولین ، پروتئینی است که در شیر پستانداران سم دار وجود دارد که عمده ترین بخش پروتئین آب پنیر ، در شیر گاو است. در صورتی که حرارتی بالاتر از شصت درجه ی سانتی گراد به شیر بدهند این پروتئین منعقد میشود و یکی از دلایل طعم پختگی در شیر به خاطر دناتوره شدن این پروتئین در شیر است .
  فراورده های دامی
  دناتوره شدن این پروتئین به خاطر غیر فعال شدن اسید آمینه ی گوگرد داری است که در این پروتئین وجود دارد .
  در بین پروتئین ها تنها پروتئین گوگرد دار ، بتا لاکتو گلوبولین است ، که در نتیجه ی حرارت دیدن به خاطر غیر فعال شدن اسید های آمینه ی گوگرد دار این پروتئین منعقد میشود و یا رسوب میکند .
  ایمنو گلوبولین ، از جمله پروتئین های محلول در آب بوده که به حرارت حساس میباشد و در حرارت پاستوریزاسیون این پروتئین منعقد میشود . به همین جهت یکی از علت های ذکر شده برای تغذیه کردن نوزادان از شیر مادر به خاطر وجود ایمنوگلوبولین ها است ، چون در شیر خشک و شیر های خوراکی پاستوریزه و یا استریلزه ایمونوگلوبولین وجود ندارد و از آنجا که این پروتئین تاثیر زیادی در بالا بردن ایمنی بدن دارد ، لذا توصیه میشود که نوزادان حتما" از شیر مادر تغذیه کنند .
  فراورده های دامی
  نکته ای که در پروتئین ها قابل ذکر است اکسیداسیون پروتئین است ، خصوصا" زمانی که شیر در مقابل نور قرار میگیرد . متیونین موجود در ترکیبات شیر با ویتامین ریبوفلاوین واکنش ایجاد میکنند که باعث ایجاد طعم آفتاب میشود که به خاطر وجود متیونال است.

  فراورده های دامی
  عواملی که سبب ایجاد طعم آفتاب یا
  Sunlight flavour
  میشوند :
  فراورده های دامی
  الف ) میزان شدت نور که حتی نور فلوروسنت هم میتواند در ایجاد این طعم کمک کند .
  ب ) میزان استمرار تابش نور .
  پ ) ماهیت ماده ی بسته بندی ( که نباید شفاف و نور پذیر باشد )
  ت ) شیر هایی که هموژنیزه شده باشند نسبت به تابش حساسترند .
  فراورده های دامی

  به زودی خواهید خواند :
  فراورده های دامی
  آنزیم های موجود در شیر .

 8. 2 کاربر پست Rahban عزیز را پسندیده اند .


 9. Top | #25
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  لايك دريافتي
  241
  لايك كرده
  177
  نوشته ها
  927
  می پسندم
  303
  مورد پسند : 2,025 بار در 745 پست

  Smile با نوشیدن روزی ۲ لیوان شیر سریعتر لاغر شوید

  فراورده های دامی
  تحقیقات نشان داده است که نوشیدن دو لیوان شیر در روز منجر به کاهش وزن می شود.

  بر اساس مطالعات اخیر دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ،نوشیدن شیر کم چرب در افراد سبب کاهش وزن می شود، افرادی که به طور متوسط روزانه دو لیوان شیر می نوشند ویتامین D مورد نیاز بدن خود را تامین می کنند و دارای اندامی موزون هستند.
  دانشمندان با مطالعه بر روی ۳۰۰ زن و مرد چاق به این نتیجه رسیده اند که افرادی که طی دو سال هر روز ۲ لیوان شیر نوشیده اند ۶ کیلوگرم وزن طی این دوسال کاهش وزن داشته اند همچنین این افراد ویتامین D و کلسیم مورد نیاز بدن را تامین کرده اند .
  مصرف شیر و لبنیات از ابتلا به بیماری های استخوان نیز جلوگیری می کند.

 10. 2 کاربر پست Rahban عزیز را پسندیده اند .


 11. Top | #26
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  لايك دريافتي
  241
  لايك كرده
  177
  نوشته ها
  927
  می پسندم
  303
  مورد پسند : 2,025 بار در 745 پست

  Smile حداقل یک لیوان شیر در روز،برای بهبود عملکرد حافظه لازم است

  :
  فراورده های دامیمهر نیوز: نتایج تحقیقات دانشمندان آمریکایی نشان داده است که شیر همانند “بنزین” مغز نقش مهمی در پیشگیری یا آهسته کردن فرایند زوال نورولوژیکی ایفا می کند.

  نوشیدن حداقل یک لیوان شیر در روز ذهن و عملکرد حافظه را بهبود می بخشد و می تواند از زوال نورولوژیکی پیشگیری کرده یا فرایند آن را آهسته تر کند.
  دانشمندان دانشگاه “ماین” به منظور دستیابی به این نتایج، کارایی مغزی بیش از ۹۰۰ مرد و زن بین ۲۳ تا ۹۸ سال را با تجویز تستی که در آن ۸ پارامتر کلیدی مختلف را ارزیابی می کرد اندازه گیری کردند.
  این محققان دریافتند کسانی که شیر یا فراورده های لبنی بیشتری مصرف می کردند به طور قابل توجهی نتایج بهتری به دست آوردند. به خصوص، نسبت به کسانی که شیر نمی نوشیدند، افرادی که این نوشیدنی را مصرف می کردند ۵ برابر با خطر کمتری در انجام اشتباه تستها مواجه بودند.
  براساس گزارش eMaxHealth، نتایج این یافته ها به بیانی ساده نشان می دهد که یک تغییر ساده در سبک زندگی و روش تغذیه می تواند به یک فرصت بزرگ برای به تاخیر انداختن یا پیشگیری از اختلال در عملکرد نورونها تبدیل شود.

 12. Top | #27
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  لايك دريافتي
  241
  لايك كرده
  177
  نوشته ها
  927
  می پسندم
  303
  مورد پسند : 2,025 بار در 745 پست

  Smile ماست

  فرآورده های دامی
  فراورده های دامی

  ماست
  فراورده های دامی
  شیر مورد استفاده برای تهیه ی ماست:
  الف ) باید عاری از آنتی بیوتیک باشد
  ب ) بار میکروبی شیر اندک باشد
  فراورده های دامی
  در شیر خام میزان بار میکروبی متفاوت است . در شیر های سنتی میزان بار میکروبی از یک میلیون تا ده میلیون در میلی لیتر متغیر است .
  فراورده های دامی
  برای تولید ماست ابتدا تنظیم پربی صورت میگیرد و سپس هموژنیزاسیون و بعد پاستوریزاسیون انجام میشود . در پاستوریزاسیون درجه ی حرارت حدودا 85 تا 90 درجه ی سانتی گراد است ، هدف از این کار اولا ایجاد شرایط مناسب برای رسوب پروتئین های شیر و در نهایت تبخیر آب موجود در شیر است ، سپس شیر را در درجه ی حرارت 42 تا 45 درجه ی سانتی گراد سرد میکنند و برای مایع زنی آماده میشود . در درجه ی حرارت 42 درجه ی سانتی گراد استارتر یا مایع ماست به شیر اضافه میشود . مایع ای که به شیر اضافه میشود حاوی دو نوع میکروارگانیزم میباشد :
  فراورده های دامی
  A ) Strepto coccus thermo philus
  B ) Lacto bacillus Bulgaricus
  نسبت این دو میکروارگانیزم باید یک به یک باشد .
  فراورده های دامی
  استرپتو کو___ ترمو پیلوس معمولا در درجه ی حرارت بین 38 تا 44 درجه ی سانتی گراد بیشترین فعالیت را دارد و تولید اسید لاکتیک میکند .
  درجه ی حرارت مناسب برای لاکتو باسیلوس بولگاری___ 40 تا 45 درجه ی سانتی گراد است که در این درجه حرارت تولید اسید لاکتیک + استالدئید میکند . استالدئید باعث طعم مطیوع در ماست میشود .
  فراورده های دامی
  میزان اسید لاکتیکی که توسط لاکتوباسیلوس بولگاری___ تولید میشود بیشتر از استرپتوکو___ ترمو پیلوس است . زمانی که پی اچ شیر به 4.5 تا 4.6 رسید پروتئین شیر رسوب میکند .
  فراورده های دامی
  ترش و شیرین شدن ماست علل مختلفی دارد :
  فراورده های دامی
  الف ) مقدار استارتری که به شیر اضافه کرده ایم
  ب ) درجه ی حرارت شیر هنگام مایع زنی
  پ ) درجه حرارت نگهداری ماست پس از تولید
  فراورده های دامی
  در صورتی که درجه ی حرارت شیر حدود 38 تا 40 درجه ی سانتی گراد باشد باکتری لاکتو باسیلوس بولگاری___ کمتری در ماست وجود دارد و ماست شیرین میشود ولی اگر هنگام مایع زنی شیر داغ باشد باکتری لاکتو باسیلوس بولگاری___ بیشتری در شیر وجود خواهد داشت و آنوقت ماست ترش میشود .
  فراورده های دامی
  پس از بسته شدن ماست ، باید به سرد خانه انتقال دهیم . در صورتی که ماست را به مدت زیادی در درجه ی حرارت 25 تا 30 درجه ی سانتی گراد نگه داریم و یا اگر مدت گرم خانه گذاری زیاد باشد ماست ترش تر میشود . برای ترش شدن ماست در مرحله ی گرم خانه گذاری باید شیر را پس از مایع زنی به مدت 2 تا 4 ساعت در گرم خانه ( حدود 42 تا 45 درجه ی سانتی گراد ) گذاشت .
  فراورده های دامی
  لاکتو باسیلوس بولگاری___ در عین حال پروتئین های شیر را مورد تجزیه قرار میدهد و درنتیجه ی تجزیه ی پروتئین های شیر والین تولید میشود که اسید آمینه ی والین برای رشد استرپتو کو___ ترمو پیلوس ضروری است .
  فراورده های دامی
  یکی از دلایل طعم در ماست تجزیه ی چربی به وسیله ی لاکتو باسیلوس بولگاری___ به اجزای تشکیل دهنده ی آن یعنی گلیسرول و اسید های چرب است . معمولا میزان اضافه کردن استارتر بین 2 تا 3 دصد میزان شیر مصرفی است .
  فراورده های دامی
  ماست های پروبیوتیک :
  این ماست ها علاوه بر
  Strepto coccus thermo philus
  و
  Lacto bacillus Bulgaricus
  دارای باکتری دیگری به نام
  C ) Bifido bacterium
  نیز میباشند . این باکتری به طور طبیعی در معده ی نوزادان وجود دارد و به تدریج با بالغ شدن فرد از غلظت آن کاسته میشود . با اضافه کردن این باکتری به ماست تا حدود زیادی میتوان این باکتری را در تغذیه ی انسان ها گنجاند .
  ماست به دلیل اینکه اسید معده را بالا می آورد تا حدود زیادی از مسمومیت های غذایی جلوگیری میکند .
  فراورده های دامی

 13. کاربر مقابل پست Rahban عزیز را پسندیده است:


 14. Top | #28
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  لايك دريافتي
  241
  لايك كرده
  177
  نوشته ها
  927
  می پسندم
  303
  مورد پسند : 2,025 بار در 745 پست

  Smile شیر سبز!!!!

  شما چگونه سلامت گله را در یك گاوداری طبیعی مدیریت می كنید؟ كتی گفت« اولین نكته، مدیریت شما برای جلوگیری از بیمار شدن گله است. كارهایی را انجام دهید كه سبب بهبود سیستم ایمنی شده و گاوها را سالم نگه می دارد. آن ها از گراس های سبزی تغذیه می كنند كه غنی از ویتامین E هستند.
  این ماده در فعالیت سیستم ایمنی نقش بسیار مهمی دارد.»
  با تأكید بر برنامه های درمانی طبیعی، او محصولات هموپاتیك مختلف را در نظر قرار داد. اما واضح است كه پیش گیری كلید كار است. بودن در مرتع تقریباً باعث می شود سم چینی به طور طبیعی انجام شود و آن ها هر گز نیازی به سم چین نداشته باشند.
  توئین اكس مدت زیادی است كه علیه استاف اورئوس مولد ورم پستان مبارزه می كند، اما پیشرفت آهسته و بطئی است. آن ها هر شش ماه از تمام كارتیه كشت باكتریایی تهیه می كنند و گاوهای مبتلا به عفونت را در آخر می دوشند. با این كار شما سلول های بدنی و تعداد گاوهای مبتلا به عفونت كاهش یافته است. ركوردهای ماهیانه انجمن بهبود گاوهیا شیری (DHIA)، آنها را در جریان شمار سلول های بدنی تك تك گاوها قرار می دهد.
  بیش از ۱۵۰ گاو داری در ایالت نیویورك به عنوان گاوداری های طبیعی ثبت شده اند. در شمال شرقی ، شبكه های حمایتی قوی برای تولید كنندگان محصولات طبیعی در حال گسرتش است. در حال حاضر چندین منبع خوراك های كاملاً طبیعی،شامل یك كارخانه خوراك طبیعی در پن یان نیویورك به وجود آمده است.
  توسعه خبرنامه و وب سایت طبیعی، اشتیاقی كه تعاونی های كشاورزان مدت ها پیش داشته اند را خاطر نشان می كنند. اگر چه هوریزون، بزرگ ترین خریدار شیر طبیعی است، اما خانواده آرنولد در سال ۱۹۹۸ با شركت Organic Valley به عنوان یكی از چهار تولید كننده نخست شیر طبیعی در ایالت نیویورك قرار داد بستند، چون فكر می كردند باید رقابت وجود داشته باشد. علاقه آنها به شركت Organic Valley به این خاطر بود كه متعلق به خود گاوداران بود. برای ادامه افزایش رقابت در بازار توئین اكس، اولین گاوداری بود كه با شركت Hood/Stony field كه وارد بازار شیر طبیعی نیویورك شده بود، قرارداد بست.
  زمان زیادی برای حصار كشی و آب رسانی به چراگاه های شان صرف شده بود و ناوگان خودروهای هوندای آنها همیشه در حال حركت بود.بدون توجه به این كه سامانه تان چگونه است، شما باید سخت كار كنید و به كارتان اعتقاد داشته باشید. افراد گاوداری توئین اكس برای به دست آوردن جایزه قیمت شیر طبیعی به سختی تلاش می كنند (حدود ۲۵ دلار به ازای هر ۴۵ كیلو گرم) و هیچ چیزی را درو از دسترس نمی دانند، كتی آرنولد، چالش های پیش رو را می بیند: آیا اداره استاندارد USDA به گاودارها آسیب می رساند یا به آن ها كمك می كند؟ آیا شیر طبیعی جایگاه خود را در بازار به دست می آورد و قیمت ها را می شكند؟ آیا ادغام شركت ها سبب كاهش رقابت در بازار محصولات طبیعی می شود؟
  این ها افراد خبره ای هستند كه یاد گرفته اند چگونه ارزان بخرند و گران بفروشند. آن ها سامانه پایدار خوبی دارند و واقعاً هر مساله ای را دنبال می كنند. این افراد از هر چالشی جلوتر هستند.
  فراورده های دامی
  http://dam-danesh.mihanblog.com/post/23

 15. Top | #29
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  لايك دريافتي
  241
  لايك كرده
  177
  نوشته ها
  927
  می پسندم
  303
  مورد پسند : 2,025 بار در 745 پست

  Smile عوامل مؤثر بر پروتئین و چربی شیر

  ترجمه: مهندس امید كرمانیها
  مقدمه
  شیرهای تولیدی در آمریكا بر پایه چربی پروتیئن و مواد جامد در شیر خریداری می شوند. این روش قیمت گذاری جدید براساس ارزش اقتصادی اجزاء و تركیباتی است كه از شیر حاصل می گردد( پنیر، كره، شیر بدون چربی، شیر خشك یا شیر چرخ كرده) كه البته با تغییر شرایط بازار بالا یا پایین می رود. به عنوان یك نتیجه، سطوح تركییبات شیر رابطه مهمی با مدیریت گله دارد. به اضافه اینكه سلامتی و تغذیه گاو نقش بسزایی در درآمد مزرعه ایفا می كند. در حقیقت مجموعه فاكتورهایی هستند كه باعث تغییر در اجزاء و تركیبات شیر می شوند. عموماً چربی و پروتیئن شیر همبستگی مثبتی با جمعیت گاو شیری دارد. با این علم كه سطح تركیبات شیر در نژاد های مختلف فرق می كند. هلیشتان پایین ترین و جرزی و گرنزی بالاترین چربی و پروتیئن شیر را دارا می باشند. اما هلشتاین نسبت به جرزی و گرنزی تولید شیرش را با مدیریت و تغذیه خوب می توان افزایش داد.
  فراورده های دامی
  جدول1: میانگین چربی و پروتیئن شیر در نژاد های مختلف
  نمودار: سطوح چربی و پروتیئن شیر در فصول و گله های مختلف
  جدول2: مقایسه قیمت شیر در سطوح مختلف چربی و پروتئین
  فاكتور های مؤثر بر تركیبات شیر:1- فاكتورهای غیر تغذیه ای 2- فاكتورهای تغذیه ای فاكتورهای غیر تغذیه ای:- مرحله شیردهی: بالاترین درصد چربی و پروتیئن شیر اواخر شیردهی و پایین ترین سطح آنها در بعداز زایمان مخصوصاً پیك تولید می باشد. - سن: از اولین تا پنجمین دوره شیردهی به علت افزایش سطح تولید شیر به ازای هر دوره، چربی شیر 0.2% و پروتیئن شیر 0.02 تا0.05% كاهش می یابد. - فصل: در فصول گرم و مرطوب كاهش درصد چربی و پروتیئن شیر اتفاق می افتد و در فصل زمستان افزایش تدریجی در تركیبات(چربی و پروتیئن) شیر را شاهد هستیم. این تغییرات تحت تأثیر نوع خوراك و نحوه خوراك دادن تعدیل یا افزایش می یابد.- ورم پستان: ورم پستان چربی و كازویین شیر را كاهش می دهد ولی در مقابل حجم پروتیئن خون( گاما گلبولین) موجود در شیر را افزایش می دهد. حجم سلولهای بدنی(SCC) شیر در طی ورم پستان زیاد می شود. گله هایی كه در آنها ورم پستان وجود دارد SCC موجب كاهش 2-3 برابر قیمت شیرشان می گردد. در برخی كشورها برای اینكه گاودار ها ترقیب به تلاش برای كاهش SCC در شیر گله شان شوند جایزه قرار داده اند.- اشتباهات فنی: از قبیل مشكلات خنك كردن شیر و تانك، مشكلات نمونه گیری و لوله كشی بی دقت در انتقال شیر می تواند منجر به كاهش چربی و پروتیئن شیر گردد.- ژنتیك و وراثت: ژنتیك تا 55% می تواند روی چربی و پروتیئن شیر در گاو های مختلف تأثیر داشته باشد البته نباید محیط و اثرات متقابل بین محیط و ژنتیك را نادیده گرفت. چربی و پروتیئن شیر خیلی بیشتر از خود شیر وسایر تركیباتش قابل توارث می باشند. شیر همبستگی مثبتی با مقدار چربی و پروتیئن خود دارد ولی با درصد چربی و پروتیئن دارای همبستگی منفی می باشد. فراورده های دامیفاكتورهای تغذیه ای: فاكتورهای تغذیه ای تأثیر گذارترین فاكتورها بر روی شیر و تركیبات آن می باشند كه با نحوه مدیریت همبستگی مستقیم دارد. اگر تغییری در جیره حاصل گردد چربی شیر بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرد تا پروتیئن. برای مثال چربی شیر ظرف 7-21 روز با عوض شدن جیره تغییر خواهد كرد در صورتی كه پروتیئن 3-6 هفته طول می كشد تا این تغییر را نشان دهد.
  منشاء تركیبات شیر:
  با هضم میكروبی فیبر جیره درشكمبه اسید استیك و اسید بوتیریك تولید می شوند كه پس از انتقال به پستان در تولید نیمی از چربی شیر شركت می كنند، نیم دیگر چربی شیر از طریق چربی موجود در جیره و چربی قابل تبادل در بدن تأمین می گردد. میكروبهای شكمبه، پروتیئنهای جیره را به پروتیئنهای میكروبی تبدیل می كنند كه حاوی اسید آمینه های ضروری می باشد. این اسید آمینه ها توسط غدد پستانی برای تولید پروتیئن شیر مورد استفاده قرار می گیرند؛ انرژی مورد نیاز برای این مسیر متابولیكی را گلوكز تأمین می كند. گلوكز خود یا از اسید پرپیونیك تولیدی در شكمبه فراهم می شود و یا از گلوكز جذب شده در دیواره روده مهیا می گردد. بنابراین اگر پرپیونات كمی تولید شود اسید آمینه كمی نیز تولید می شود كه اینها نیز وارد پروسه گلی كونئوژنز شده و به گلوكز تبدیل می گردند. البته كازویین شیر از اسیدهای آمینه قابل دسترس تولید می شود كه مجموعاً همراه با آلبومین ها و ایمنوگلوبولینهای خون مترشحه در شیر به عنوان پروتیئن شیر محسوب می شوند ولی كیفیت آن به دلیل عدم حضور اسیدهای آمینه ضروری موجود در شیر پایین می باشد. تأثیر شكمبه:حضورمقادیر كافی پروتیئن، فیبرمؤثر و هیدروكربن های سریع تخمیر قابل دسترس در جیره برای عملكرد صحیح شكمبه و حفظ سطح اپتیمم تركیبات شیر مورد نیاز می باشند. مدیریت در خوراك دادن: به دو شكل TMR وTMR-non می باشد. در نوع TMR-non اجزاء خوراك به طور جداگانه در اختیار دام قرار می گیرد به طوری كه دام توانایی انتخاب را دارا می باشد. در مدل TMR اجزاء خوراك به گونه ای باهم مخلوط می شوند كه دام قدرت انتخاب نداشته باشد و بدین ترتیب تمام احتیاجات غذایی دام با مصرف آن تأمین می گردد. عیب TMR-non اینست كه شاید دام در خوردن یكی از اجزاء خوراك زیاده روی كند و در مقابل از خوردن جزء دیگر امتناء ورزد كه منجر به عوارضی مانند اسیدوز، سندرم چاقی، كاهش چربی شیر و غیره خواهد شد. در TMR این احتمال وجود دارد كه غذا خوش خوراك نباشد و دام میلی به خوردن آن در حد كامل ظرفیت دستگاه گوارش خود نداشته باشد، در چنین حالتی مقدار تولید بسته به مقدار مصرف پایین می آید.وضعیت بدنی:دردوره شیردهی آینده گاوهای لاغر و چاق اواخر دوره آبستنی، چربی و پروتیئن شیر كاهش خواهند یافت. در ابتدای شیرواری كاهش وزن برای یك دوره كوتاه می تواند چربی شیر را افزایش دهد كه در گاو های لاغر این پتانسیل وجود ندارد و گاو های چاق نیز دچار بیماری كتوز می گردند. انرژی جیره:اگر انرژی جیره بالا و فیبر جیره پایین باشد موجب كاهش چربی و افزایش پروتیئن شیر می گردد و برعكس. عدم كیفیت علوفه، عدم بالانس جیره از نظر پروتیئن و مواد معدنی، پایین بودن كنسانتره در جیره از عواملی هستند كه موجب كاهش سطح پروتیئن شیر می گردد. پروتیئن جیره:در سه هفته آخر آبستنی و ابتدای زایش، دام بیش از هر چیز در جیره به پروتیئن نیاز دارد درغیر این صورت پروتیئن شیر به شدت پایین می آید. قابل ذكر است كه فزونی بیش از حد پروتیئن درجیره موجب افرایش پروتیئن شیر نگشته و مازاد بر نیاز دام دفع می گردد. پروتیئن جیره باید از نظر پروتیئن قابل تجزیه و غیر قابل تجزیه درشكمبه، سطح سیلاژ علوفه ای، پروتیئن محلول و NPN بالانس باشد حتی برای گاو های پرتولید نیاز به بالانس اسید های آمینه نیز می باشد.كنسانتره جیره:به كار بردن كنسانتره و كربوهیدراتهای غیرفیبری(NFC) بالا وعلوفه پایین در جیره سسب افزایش تولید اسید پرپیونیك و كاهش اسید استیك در شكمبه گشته درنتیجه پروتیئن شیر افزایش و چربی شیر پایین می آید. معمولاً مقدار 38-36 % از ماده خشك جیره را NFC تشكیل دهد تولید تركیبات شیر در حد مطلوت خواهد بود.علوفه جیره:40-45% ماده خشك جیره گاوهای شیری راعلوفه تشكیل می دهد كه شامل سیلوی ذرت وعلوفه هایی با درصد فیبر بالا می گردد. اندازه خرد كردن علوفه نباید آنقدر ریز باشد كه منجر به تولید بیشتر اسید پرپیونیك نسبت به اسید استیك شود و همینطور نباید آنقدر بلند باشد كه از لحاظ فیزیكی برای خوردن خوراك كافی جهت تأمین احتیاجات دام محدودیت ایجاد كند. اندازه علوفه باید مناسب باشد تا جیره به صورت TMR به دامها ارائه گردد.چربی یا روغن افزودنی به جیره:وقتی چربی از 5% ماده خشك جیره تجاوز كند برای میكروبهای شكمبه سمی خواهد بود و همینطور موجب كاهش هضم فیبر می شود. اگر مقدار مصرفی چربی(مخصوصاً اسید های چرب غیر اشباع) 6-7% باشد شكمبه از حركت طبیعی خود باز می ایستد. باید به عدم فاسد بودن چربی نیز توجه كرد چراكه درصورت مصرف چربی فاسد چربی شیر تا سطح حداقل خود پایین می آید. البته طبق یك فرضیه اثبات نشده اگر چربی بكار رفته در جیره پایین 5% باشد موجب افزایش چربی شیر خواهد شد. چربی شیر بالا:اگر گله با علوفه خوب و باكیفیت همراه با سطح مناسبی از كنسانتره تغذیه شود، چربی شیر گله در سطح بسیار مناسبی خواهد بود. لازم به ذكر است كه چربی خیلی بالا در شیر نیز بدلیل كاهش تولید شیر، غیر اقتصادی می باشد.خلاصه مطب اینكه، تولید مناسب شیر و تركیبات آن به شرط تنظیم جیره ای از نظر فیزیكی و شیمیایی متناسب با تمام احتیاجات دام دست یافتنی می باشد. تست منظم انرژی، پروتیئن و مواد معدنی علوفه، تست منظم TMR از جهت تأمین تمام احتیاجات دام، ارزیابی اندازه علوفه و TMR، دیدن ركوردهای قبلی تركیبات شیر و بازرسی وضعیت بدنی دام جهت صحیح بودن برنامه های تغذیه ای كه در گله اعمال می شود از جمله راههایی می باشند كه می توانند مدیر گله را به هدف فوق برساند.

 16. Top | #30
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  لايك دريافتي
  241
  لايك كرده
  177
  نوشته ها
  927
  می پسندم
  303
  مورد پسند : 2,025 بار در 745 پست

  Smile حتما ماست بخورید ، اما کم چرب

  ماست با برآوردن نیاز مصرف کننده به غذاهای سالم، غذایی سریع، ساده و مطبوع برای اغلب افراد است . ماست به راحتی در دسترس و قابل حمل است،‌می‌توانید هنگامی که وقت ندارید آن را به بنوشید یا به شیوه قدیم ان را با قاشق بخورید.
  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، برای یافتن سالم‌ترین ماست که چربی و قند کمی داشته باشید، باید برچسب تغذیه‌ای روی آن را چک کنید. به یاد داشته باشید که قند در این برچسب شامل قندهای افزوده شده و لاکتوز، قند طبیعی شیر است.
  یک وعده ماست ساده حاوی ۸ تا ۱۲ گرم قند لاکتوز بدون قندهای اضافی است. در صورتی که ماست حاوی میوه،‌ عصاره میوه، شربت ذرت پر فروکتوز، شربت نیشکر یا سایر شیرین‌کننده‌ها باشند، قند آنها هم را باید نظر بگیرید.
  به ماست اغلب شکر اضافه می شود و همچنین ممکن است روی آن لایه‌ای از مواد مختلف برای مخلوط کردن با ماست گذاشته شده باشد، که آن هم به کالری ماست اضافه می‌کند.
  هنگامی موضوع افزودن شیرین‌کننده‌های مصنوعی به ماست مطرح است، می‌توانید با انتخاب آنها میزان کالری دریافتی‌تان را کاهش دهید. البته می‌توانید برای کاهش کالری دریافتی‌تان، به ماست کم‌چربی میوه‌های خودتان را اضافه کنید.
  محتوای چربی ماست به شیر آن بستگی دارد، که شامل شیر بدون چربی یا چرخ‌ کرده، شیر ۱ درصد،‌ ۲ درصد، شیر کامل، شیر کامل با اضافه کردن خامه می‌شود.
  اغلب کارشناسان تغذیه ماست کم‌چربی یا بدون چربی را توصیه می‌کنند.
  ماست غنی از پروتئین، کلسیم، ویتامین‌های گروه B است و در بسیاری از موارد با ویتامین D هم غنی می‌شود. یک وعده ۲۵۰ گرمی از ماست حاوی ۸ تا ۱۲ گرم پروتئین است.
  ماست یک منبع عالی کلسیم است، به طوری که یک بسته ۲۵۰ گرمی آن حاوی یک سوم میزان کلسیم لازم روزانه شما ست. ماست نسبت به میزان مشابه از شیر گاو اندکی بیشتر کلسیم دارد. ماست همچنین منبعی غنی از پتاسیم، ریبوفلاووین، ویتامین B12 و فسفر است.
  چند وعده خوردن ماست کم‌چربی یا بی‌چربی در روز می‌تواند کمبودی که اغلب کودکان و بزرگسالان در میزان لازم روزانه کلسیم، پتاسیم، و ویتامین D دارند، را برطرف کند.
  ماست تازه حاوی باکتری‌های مفیدی است که دل‌آشوبه را برطرف می‌کنند و به حرکات معده نظم می‌دهند، و احتمالا ایمنی بدن را تقویت می‌کنند. اگر بخواهید از این مزیت استفاده کنید باید از ماست‌هایی استفاده کنید پس از فرآیند تخمیر گرما داده نشده‌ باشند، چرا که حرارت اغلب باکتری‌های مفید فعال را می‌کشد.
  افرادی که دچار عدم تحمل به لاکتوز هستند و نمی‌توانند شیر بخورند، ممکن است ماست‌های تازه که حاوی باکتری های فعال هستند را تحمل کنند، زیرا فرآیند تخمیر تا حدی به هضم لاکتوز کمک می‌کند و آن برای این افراد قابل‌هضم‌تر می‌کند.
  انواع ماست‌ها
  ماست یونانی:
  ماستی که غلیظ‌تر و سفت تر از ماست‌‌های معمول است سعی کنید انواع کم‌چربی یا بدون چربی آن را انتخاب کنید، که نسبت به ماست‌های معمول دو برابر بیشتر پروتئین دارد و میزان قند آن نصف آنها است.
  ماست شیر گوسفند:
  ماست گوسفندی غنی‌تر و چرب‌تر از ماست گاوی است،‌ میزان کلسیم آن دوبرابر آن است و پروتئین بیشتری هم دارد. این ماست برای موارد پخت و پز ایدئال است. این ماست نسبت به ماست‌های دیگر درجه حرارت‌های بالاتری را بدون وا رفتن تحمل می‌کند.
  ماست شیر بز:
  این ماست یکی از محبوب‌ترین ماست‌ها در سراسر جهان است. به طور معمول این ماست از شیر کامل بز تهیه می‌شود، نسبت به ماست گاوی قوام نرم‌تری دارد و اندکی مزه شیرین و شور دارد. میزان کلسیم آن کمتر است و معمولا چربی بیشتری دارد، اما با چرخ کردن ان می‌توانید میزان چربی ان را کم کنید.
  ماست سویا:
  از لوبیای سویا ساخته می‌شود و چربی‌اشباع شده یا کلسترول ندارد، پروتئین آن کمتر است و معمولا با کلسیم غنی می‌شود تا بتواند با ماست شیر گاو رقابت کند.
  به گفته کارشناسان بهترین ماست ماست‌های ساده و کم چربی هستند که خودتان مطابق سلیقه‌تان به آنها میوه،‌ مغزهای خوراکی، غلات سبوس‌دار یا غلات صبحانه‌ دانه‌ای اضافه می‌کنید.
  دستور‌العمل‌های ساده برای درست کردن مخلوط‌های ماست
  خودتان ماست کم‌چرب و کم قند مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید.
  ماست را در صبحانه یا به صورت غذای حاضری به صورت یک مخلوط لایه‌لایه ماست با میوه و غلات کامل یا با قرار دادن لایه‌ای از عسل، دانه‌های انار و گردوی خردشده در راس بخورید.
  مخلوط‌های سرد ماست و میوه که از مخلوط کردن تمشک و میوه‌های مشابه تازه یا منجمد شده، موز، چند مکعب یخ و ماست ساده کم‌چربی ساخته می‌شوند نیز می‌تواند یک غذای حاضری خوب یا یک صبحانه سریع باشند.
  می‌توانید برای افزودن مواد مغزی به دستور پخت غذاهای‌تان، به جای خامه یا مایونز از مقدار مشابه ماست یونانی بی‌چربی در سالادها و سایر غذاها استفاده کنید.
  می‌توانید به سس گوشت ماست ساده اضافه کنید تا به نرم شدن گوشت کمک شود. سس یونانی “تزاتسیکی” برای ماهی یا مرغ را با افزودن خیار خردشده و نعنا به ماست بی‌چربی سبک یونانی درست کنید.
  ماست کم‌چربی معمولی را با اضافه کردن آناناس خرد شده شیرین کنید و با قرار دادن خیار بر روی آن دسر “پینا کولادا” درست کنید. سیب پخته‌‌شده را در بالای ماست مخلوط شده با ادویه پای سیب بگذارید.
  راه بسیاری برای لذت بردن از ماست وجود دارد، که تنها محدوده آن خلاقیت و تخیل شماست.
  یک لیوان آن حدود ۴۵۰ میلی‌گرم کلسیم و۱/۵ میلی ‌گرم روی دارد.نسبت بین کلسیم و فسفر در ماست بسیار حایز اهمیت است، زیرا برای داشتن استخوان‌هایی سالم تنها مقدار کلسیم دریافتی مهم نیست،بلکه مقدار فسفر نیز اهمیت دارد.
  در واقع نسبت کلسیم به فسفر دریافتی از غذاها،در رسوب کلسیم دراستخوان ها موثر است.مناسب ترین نسبت میان این دو ریز مغذی مشابه ترکیب شیر مادر یااستخوان ‌های بدن است،یعنی به ازای هر ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم دریافتی، ۴۴۰ میلی گرم فسفر باید دریافت شود.چنین نسبتی تنها در لبنیات وجود دارد.
  کلسیم موجود در ماست،در حفظ سلامت سلول ‌های روده‌ای نیز مفید است.مخصوصاً زنان به دلیل بارداری و شیردهی در دوران جوانی و نیز قطع تولید استروژن در دوران یائسگی ، بیشتر در معرض پوکی استخوان بوده و باید دقت کنند که روزانه ۳ واحد لبنیات بخورند.
  خواص ماست:
  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، فـواید بـرجسته ی ماست به دلیل فرایند جالبی که ماست طی آن تهیه می شود، بوجود می آیند. ماست همان شیر است که هر قومی بنا به آداب و رسوم و فرهنگ خود از آن ماست می گیرد.
  این ماده لبنی حاوی باکتری هایی است که برای عملکر مطلوب بدن ضروری می باشند. این باکتری های خوب از رشد باکتری های زیان آور که سبب ایجاد عفونت، چرک و سایر بیماری ها می شوند، جلوگیری می کنند. اگر میزان باکتری های خوب بدن در سطح مطلوبی قرار داشته باشد، آنوقت سیستم گوارشی بهتر عمل می کند و سیستم ایمنی بدن نیز ارتقا پیدا خواهد کرد.
  همچنین این باکتری های خوب از ترش کردن معده نیز جلوگیری می کنند. برخی از تحقیقات جدید نیز حاکی از این امر هستند که باکتری های خوب موجود در ماست از عفونت مجاری ادراری نیز جلوگیری می کنند. زمانی که فرد از انواع آنتی بیوتیک ها استفاده می کند، این دارو سبب از بین رفتن باکتری های خوب خون میشود.
  اگر به طور مکرر ماست بخورید، سطح باکتری های خوب بدن در حد نرمال باقی خواهد ماند. به دلیل وجود مواد خاصی که در ماست یافت می شود، میزان لاکتوز آن نیز در حد پاینی قرار گرفته و این ماده لبنی را جایگزین خوبی برای شیر می نماید.
  افرادی که به لاکتوز حساسیت داشته و نمی توانند از مواد لاکتوز دار استفاده کنند، می توانند ماست رابه عنوان یک جایگزین مطلوب برای خود انتخاب نمایند.
  از آنجایی که ماست از فراورده های لبنی بدست می آید، دارای میزان کلسیم بسیار بالایی می باشد که برای حفظ سلامت استخوان ها و دندان ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. کلسیم برای افرادی که دارای تراکم استخوانی پایین بوده و همچنین بیماران مبتلا به پوکی استخوان نیز مفید می باشد. میزان متعادلی از کلسیوم می تواند بدن را سلامت نگه داشته و آنرا به کاهش وزن تشویق نماید.
  ماست همچنین منبع مناسبی از پروتئین می باشد. پروتئین انرژی زیادی به بدن میدهد و به شما کمک می کند که در طول روز سالم، شاداب و سرزنده باشید. بسیاری از سیستم های داخلی بدن برای ترمیم خود نیازمند پروتئین می باشند، به ویژه ماهیچه ها. پروتئین همچنین معده را پر کرده و سبب می شود تا شما برای مدت زمان طولانی تری احساس سیری کنید.
  ماست همچنین می تواند در رژیم غذایی شما به طرق مختلف مفید باشد. با اضافه کردن میوه، انواع توت، خشکبار، شکلات، و آبنبات به ماست خود می توانید آن را به یک دسر خوشمزه تبدیل کنید و جایگزین دسر های ناسالم کنید. همچنین در دستورهای غذایی می توانید به جای شیر از ماست استفاده کنید به عنوان مثال در کلوچه، پنکک و پای انواع میوه ها.
  ۱- هضم ماست آسان تر از شیر است .
  ۲-ماست با تقویت باکتری های مفید ساکن روده ، باعث افزایش سلامت دستگاه گوارش می شود .
  ماست با خنثی سازی برخی ترکیبات مضر صفراوی ، از تحریک جدار روده ها کاسته واحتمال بروز تومور روده را کاهش می دهد .
  کلسیم موجود درماست نیز مانع رشد بی رویه ی سلول های پوششی روده ی بزرگ می شود . یک بررسی نشان داده است افرادی که کلسیم بیش تری مصرف می کنند وبروزسرطان روده درآن ها کم تر است .
  مطالعه دیگری نشان داده که متوسط ورودی ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم در روز به بدن ، باعث کاهش چشم گیر شیوع و بروز سرطان روده بزرگ می شود .
  ۳- ماست با ایجاد شرایط مناسب بیولوژیکی ، باعث جذب بهتر برخی مواد غذایی می گردد که از جمله آن ها می توان به افزایش جذب کلسیم و ویتامین های گروه B اشاره نمود.
  ۴- اسیدموجود درماست به برگشت حالت عادی روده ها پس از عفونت ها کمک می نماید .
  ماست می تواند درپیش گیری از بروزعفونت ها وبیماری های گوارشی ناشی از ویروس ها وحساسیت های غذایی مفید باشد .
  ۵- بررسی ها نشان داده ، که ماست درکمک به درمان اسهال کودکان مفید بوده است .
  ۶- متخصصان درهنگام مصرف آنتی بیوتیک ها ، مصرف ماست را توصیه می نمایند زیرا اغلب آنتی بیوتیک ها باعث نابودی باکتری های مفید دستگاه گوارش شده ومتعاقبا باعث اختلال درکار دستگاه گوارش می شوند .
  بررسی ها نشان داده که نابودی باکتری های مفید دستگاه گوارش خود نیز می تواند باعث بروز اسهال های متوسط تا شدید شود. ماست می تواند به برگشت شرایط طبیعی روده ها کمک نماید . توصیه شده درهنگامی که قراراست بیمار بیش از ۲هفته آنتی بیوتیک مصرف نماید ، حداقل ۲۵۰ میلی لیتر ماست را دررژیم غذایی روزانه خود قراردهد .
  ۷- ماست باعث کاهش عفونت های ناشی از قارچ ها دردستگاه تناسلی زنان می شود .
  تحقیقات نشان داده ، مصرف روزانه ی ۲۵۰ میلی لیتر ماست حاوی باکتری های زنده ، باعث کاهش تعداد قارچ ها ومخمرهای بیماری زا دردستگاه تناسلی زنان شده وشیوع عفونت ناشی از این ارگانیزم ها را کاهش می دهد .
  ۸- ماست منبعی غنی از کلسیم است .
  ۲۵۰ میلی لیتر ماست دارای ۴۵۰ میلی گرم کلسیم می باشد . این مقدار می تواند نصف نیاز کودکان و۴۰ -۳۰ درصد نیازکلسیم بزرگ سالان را برطرف کند . باید درنظرداشت که حضور باکتری های زنده درماست ، باعث افزایش جذب کلسیم دربدن می شود . بررسی ها نشان داده است که مقدار جذب کلسیم از ۲۵۰ میلی لیتر ماست درمقایسه باهمین مقدار شیر بیش تراست .
  ۹- ماست منبع بسیار خوبی برای جذب پروتئین است .
  درهر۲۵۰ میلی لیترماست تقریبا ۱۴- ۱۰ گرم پروتئین موجود می باشد ، که تقریبا برابر با ۲۰ درصد نیازروزانه است . هم چنین عملیات تخمیر باکتریهای ماستباعث سهولت تسهیل جذب پروتئین ها می شود . به این دلیل پروتئین های ماست را پروتئین های پیش هضم شده(predigested) می نامند .
  ۱۰-ماست وکاهش کلسترول
  تحقیقات نشان داده که ماست می تواند باعث کاهش کلسترول خون شود . این ممکن است به علت تأثیر فعالیت باکتری های زنده وسهولت متابولیسم کلسترول باشد . زیرا ماست می تواند اتصال هایی را بااسیدهای صفراوی ایجاد کند .(اسیدهای صفراوی درساخت کلسترول نقش دارند.)
  ۱۱- ماست ورشد کودکان
  درکودکانی که دچاربیماری سوء جذب هستند ، ماست به جذب دوترکیب مهم غذایی پروتئین ها ومواد معدنی کمک می کند . اسید لاکتیک موجود درماست باعث سهولت جذب وهضم این ترکیبات مغذی می شود .
  ۱۲- محققان توصیه می‌کنند که برای کاهش وزن باید مصرف ماست در رژیم غذایی گنجانده شود.
  بسیاری از افرادی که برای لاغر شدن رژیم غذایی دارند، فرآورده‌های لبنی را از فهرست مواد غذایی حذف می‌کنند این در حالیست که محققان دریافتند ماست در واقع توانایی بدن را برای سوزاندن چربی‌ها تقویت کرده و حفظ عضلات در وضعیت مناسب را تسهیل می‌کنند.
  افرادی که در رژیم غذایی خود ماست کم چربی را می‌گنجانند، بیشتر از
  افرادی که صرفا دریافت کالری خود را کم می‌کنند، کاهش وزن دارند. همچنین افرادی که ماست می‌خورند در مقایسه با افراد دیگر”۲۲″ درصد بیشتر وزن، “۶۱″ درصد بیشتر چربی بدن و “۸۱″ درصد بیشتر چربی شکم را در طی “۱۲″ هفته کم می‌کنند.
  در زمان خرید ماست باید دقت کنید؛ چرا که هر چه محصول طبیعی تر باشد، خواص آن بیشتر است. ماست های حیوانی از بهترین انواع ماست ها به شمار می روند. به دنبال ماست هایی باشید که چربی آنها پایین است و شکر کمی دارند. برخی از کارخانجات، ماست را در انواع کم چرب و حتی بدون چربی نیز تولید می کنند.
  در نهایت باید به خاطر داشته باشید که ماست می بایست از شیر پاستوریزه شده تهیه شود، هر گونه فرایند پاستوریزاسیونی که پس از تخمیر، صورت بگیرد سبب از بین رفته باکتری های مفید ماست می شود و فواید و خواص ماست را نیز کاهش می دهد.

 17. کاربر مقابل پست Rahban عزیز را پسندیده است:


صفحه 3 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین

LinkBacks (?)

 1. 24th March 2013, 11:44 PM
 2. 18th March 2013, 12:41 AM
 3. 14th September 2011, 01:47 PM

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 14th May 2013, 12:03 AM
 2. اهمیت نشخوارکنندگان در تولید فراورده های دامی
  توسط Rahban در انجمن همه چیز درباره گاوها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22nd July 2011, 10:46 PM
 3. چرم نه یک فراورده جانبی، که خود یک محصول است
  توسط The Almighty در انجمن محصولات حیوانی
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 14th December 2010, 02:48 PM
 4. تولید فراورده های خونی دامی
  توسط بهناز در انجمن اخبار دام های بزرگ
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 30th May 2010, 01:35 PM
 5. فراورده‌ها و نژادهای بز
  توسط بهناز در انجمن تالار دامپزشکی دامهای بزرگ
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 7th April 2010, 04:44 AM

Visitors found this page by searching for:

فراورده های دام

فراورده های گاو

پاستوریزاسیون شیر

ماست

دانسیمتر

روشهاي اندازگيري بارميكروبي شير

میسل

دام و فراورده های ان

فرآورده های دامی

کازئین

فراورده های دامی

فراورده های دامی 3

دستگاه لاکتو دانسیمتر

تفاوت هموژنیزه وپاستوریزه

پاستوریزاسیون

درباره پاستوریزاسیون

فرآورده های گاو

کنسانتره پروتئینی آب پنیر

رئولوژی گوشت شتر

شیر آغوز گوسفند و بز

شیرخوراکی چیست

پنیر لیقوان

ترمو لاکتو دانسیمتر

معنی پاستوریزه و هموژنیزه

تصاويرگاوهاي شيرده چاق

رئولوژي ماست همزده

ماست ميوه اي

پروبیوتیک درشیر

خواص اسفناج ومدتنگهدارى اسفناج

ساختار مولکولی کازئین شیر

ضرر شيرخوراكي مدت دار

پنیر بوتوکیزه

آلفا کازئین

پنیر بوتوكیزه

تحقیق فرآورده های دامیشیر خوراکیباکتری های موجود رد مواد دامیرئولوژی ماست همزده کم چربجنبه های مغذی شیر سویافرآورده های شیر شترکفیرایمونوگلوبولین شیرتصاویرفراورده های خونیترمو لاکتو پایینمیکروارگانیزماسید لاکتیکفرآورده دامیپر طرفدارترين فراورده هاي داميتحقیق در مورداستفاده از فراورده های دامپنیر فاسد شدهرئولوژی پنیر لیقوانجنین گوسفند-بز-شتر-گاوشیر شترتفاوت استرلیزاسیون وپاستوریزاسیونقسمت های لاکتو دانسیمتردستگاه دوشيدن گاوپنير بوتوكيزهرئولوژی مایعاتلوله ادرار مردانمراحل تولید فرآورده های شیرمراحل تولید گز :نسبت کلسیم وفسفرومنیزیم وروی وسایراملاح بایدچگونه باشد؟پروسه تولید پنیر پیتزارنگ آغوز گاونهاده هاي دامي عكسشیر آقوزدامشیر استریلزه وماست کردناستفاده از فراوردهای داملاكتو دانسیمتر چیستدستگاه دانسیمتر علت طعم ترش و شیرین شدن ماستچرا ph شيراسيدي است؟دستگاه هموژنیزاسیون شیررئولوژی پنیر موزارلاقارچ کفیرتاثير اسيد لينوليک و لينولنيک در سيستم دفاعي طيورمقالات خط تولید شیر و ماست و دوغفراورده هاي داميمقاله فراورده هاي داميتفاوت آغوز باشيرمربع پیرسون برای ساخت الکلتفاوت شیر محلی وپاستوریزهتفاوت گوشت بره وبزتحقیق در موردگوسفندnpu درصنایع غذایی یعنی چهرئولوژی پنیر تصاویرفراورده های دریایی ومزایای آنتصاويرگاوهاي شيردهتاثير اسيد لينوليک بر سيستم دفاعي طيورخوراک دامیروش استریلزه وپاستوریزه موادغذایینسبت علوفه در استارتر برهپنيرتحقیق درباره فراورده های دامی هموژنیزاسیونپستاندار شیرخوارfaپروتئین در شیربهداشت و بار میکروبی شیرساختار میسل کازئینانجمن تولید کنندگان فراورده های دامی

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556