نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
Like Tree1Likes
 • تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) 1 Post By Cute ART

شگفتی های خلقت

This is a discussion on شگفتی های خلقت within the آرشیو forums, part of the تالار حمایت از حیوانات خیابانی (ICPH) category; شگفتی های خلقت و طبیعت همواره آدمی را به تفکر وا می دارد و بستر معرفت های عمیق الهی را ...

 1. Top | #1

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  سگ . تی کاپ . وزن 1500 گرم - سگ تویز به وزن2500گرم
  محل سکونت
  شرق تهران
  لايك دريافتي
  103
  لايك كرده
  99
  نوشته ها
  1,381
  می پسندم
  5,588
  مورد پسند : 5,172 بار در 1,117 پست
  حالت من :
  My Mood
  Angry

  King شگفتی های خلقت


  شگفتی های خلقت و طبیعت همواره آدمی را به تفکر وا می دارد و بستر معرفت های عمیق الهی را فراهم می نماید. اولین مرحله شناخت برای بسیاری از انسان ها، متوقف بر امور محسوس طبیعی است. سیر در پدیده های طبیعی پرسش و چرایی را در انسان برانگیخته، تا با بهره گیری از عقل و آموزه های آسمانی انبیا، به یقین و معرفت الهی دست یابد. دیدن، شنیدن و حس هر یک از پدیده ها، جزییات دلیل های استقرایی را می سازد تا عقل فطری در میان آن ها پی به خالق متعال برده، ایمان به خداوند حکیم و علیم را در قلب فارغ از غوغا، محکم تر سازد.
  قرآن کریم می فرماید: (وَ اللّهُ خَلَقَ کُلّ دَابّةٍ مِنْ ماءٍ فَمِنْهُمْ مَنْ یَمْشِی عَلی بَطْنِهِ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَمْشِی عَلی رِجْلَیْنِ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَمْشِی عَلی أرْبَعٍ یَخْلُقُ اللّهُ ما یَشاءُ إِنّ اللّهَ عَلی کُلّ ِ شَیْ ءٍ قَدیرٌّ)؛ «و خداست که هر جنبنده ای را [ابتد از آبی آفرید. پس پاره ای از آن ها بر روی شکم راه می روند و پاره ای از آن ها بر روی دو پا و بعضی از آن ها بر روی چهار [پ راه می روند».
  آیه مورد بحث به یکی از مهم ترین چهره های نظام آفرینش و روشن ترین دلایل توحید؛ یعنی مسأله ی حیات و گونه های متنوع آن اشاره دارد. با آن که اصل همه آن ها به آب باز می گردد، اما از خلقت متفاوت و شگفت انگیز برخوردارند.
  گروهی از آن ها بر شکم خود می خزند، و برخی بر روی دو پا حرکت می کنند، و گونه ای نیز بر روی چهارپا راه می روند و این ها همه ی آن ها نیستند، بلکه حیات، چهره های فوق العاده متنوعی دارد. در پایان نیز می فرماید: «خداوند هرچه را اراده کند، می آفریند؛ چرا که بر همه چیز تواناست».
  بهترین انگیزه برای دست یابی به شگفتی ها و عجایب طبیعت، آیات شریفه ی قرآن است، اما انسان امروزی تنها به گوشه ای از آن ها دست یافته است.
  در این نوشتار با نگاهی کوتاه به ظرافت های دنیای حیوانات شکوه خلقت را به تصویر می کشیم، باشد تا همواره خالق این همه زیبایی و اعجاب را بستاییم و بندگی نماییم.
  بزرگ ترین حیوان؛ وال آبی رنگ این ویژگی را به خود اختصاص داده است. درازای این حیوان حدود 48/30 متر و وزن آن 50 تن است. متأسفانه شکار بی رویه صیادان امروزی نسل وال های آبی را در معرض خطر انقراض قرار داده است.
  بلند قدترین حیوان؛ زرافه با قدی حدود 1/6 متر (متوسط ارتفاع یک خانه دو طبقه( این امتیاز را از آن خود کرده است.
  عمر طولانی؛ برخی جانوران عمر طولانی تری نسبت به انسان دارند. لاک پشت غول پیکر بیش از دویست سال عمر می کند.
  کندترین پستاندار؛ سرعت حرکت و عمل خرس تنبل سه انگشتی حدود 5/91 متر در ساعت است.
  سریع ترین پرنده؛ سویفت (swift) نام سریع ترین پرنده دنیاست. نوعی از آن که در آسیا زندگی می کند، می تواند با سرعتی بیش از 161 کیلومتر در ساعت پرواز کند. این برابر سرعت قطارهای سریع السیر است.
  بلندترین صدا؛ واحد اندازه گیری صدا «دسی بل» است، یک نهنگ آبی می تواند صدایی با قدرت 188 دسی بل در زیر دریا ایجاد کند. این صدا از فاصله 850 کیلومتری زیر آب شنیده می شود.
  قهرمان میدان دو؛ قهرمان دو جانوران، یوزپلنگ است. این جانور می تواند با سرعتی معادل 8/99 کیلومتر در ساعت بدود. چنین سرعتی به او کمک می کند تا به راحتی بز کوهی را شکار کند. البته یوزپلنگ قادر به پیمودن مسافت زیاد با این سرعت نیست و زود خسته می شود.
  عظیم ترین پرنده؛ شتر مرغ نمی تواند پرواز کند، یکی از علت های آن جثه ی عظیم اوست. این پرنده بیش از 44/2 متر قد و 150 کیلو گرم وزن دارد.
  کوچک ترین پرنده؛ جثه ی آن به اندازه یک حبه قند است. این پرنده کوچک، مرغ مگس خوار زنبور عسلی نامیده می شود؛ زیرا بدن او به اندازه بدن یک زنبور عسل است. فاصله نوک او تا انتهای دم فقط 3/6 سانتی متر است. محیط زیست اولیه ی این پرنده کوباست.
  مهاجرترین پرنده؛ طولانی ترین مسیر مهاجرت را در میان پرندگان، چلچله های دریای قطب شمال می پیمایند. مسیر مهاجرت این پرندگان بین قطب شمال و جنوب است. آن ها در هر سفر مسافتی حدود 19000 کیلومتر پرواز می کنند.
  درازترین مار؛ در ازای بدن آناکوندا (ncond( یا بوآی آبی که در مرداب ها و رودخانه های جنوب آمریکا زندگی می کند، به 11 متر می رسد. این مار سمی نیست، اما دور بدن طعمه خود حلقه می زند تا با فشار او را خفه کند.
  بزرگ ترین خرطوم؛ دماغ فیل از قد یک انسان نیز بلندتر است و به 98/1 متر می رسد. فیل از دماغ دراز، یا خرطوم خود بهره ها می برد. او می تواند خرطوم خود را پر از آب کرده و با آن خود را استحمام کند. برداشتن غذا از روی زمین و شاخه های بلند درختان و قرار دادن آن در دهان از کارهای زیبا و هنری این حیوان است. فیل از خرطوم خود در مواضع دفاعی نیز استفاده می کند و دشمن را با آن به محاصره در می آورد.
  اندازه حیوانات؛ هرچه از استوا به سمت قطب پیش می رویم اندازه برخی موجودات بزرگ تر می شود. پنگوئن، روباه، وال و ... از آن جمله اند.
  بینایی گاو؛ گاو نر، کور رنگ است و فقط نسبت به حرکات شنلی در مقابل چشمان خود عکس العمل نشان داده و به خشم می آید. رنگ شنل تأثیری در این موضوع ندارد.
  وزن موریانه؛ وزن کل موریانه های جهان ده برابر وزن کل انسان ها است.
  ادرار موش؛ ادرار موش در زیر اشعه ماورای بنفش می درخشد. این امر به صیاد موش کمک می کند.
  حرکت کانگورو؛ این حیوان اگرچه پاهایی قوی دارد و به سرعت می دود، ولی قادر به عقب راه رفتن نیست.
  سمی ترین حیوان؛ سم نوعی عروس دریایی در کم تر از دو دقیقه قربانی خود را از پا در می آورد.
  درصد مارهای سمی؛ تنها سی درصد از مارهای دنیا سمی هستند.
  دشمن عقرب؛ عقرب ها تنها موجوداتی هستند که اشعه رادیو اکتیو تأثیری بر آن ها ندارد. جالب این که جان عقرب ها را دو دشمن تهدید می کند؛ یک نوع پرنده ی سار و دیگری مگس.
  ملکه موریانه؛ این جانور پنجاه بار بزرگ تر از جفت مذکر خود جثه دارد.
  مدت بارداری فیل؛ دو سال به طول می انجامد.
  ماهی پرنده؛ نوعی ماهی با کمک باله های خود به سطح آب می آید و یک و نیم دقیقه در هوا پرواز می کند تا به شکار طعمه موفق شود.
  حس بویایی یکسان؛ حس بویایی مورچه و سگ با هم برابری می کند.
  بزاق شفابخش؛ از بزاق یک نوع خفاش خون آشام دارویی ساخته شده که از سکته مغزی پیش گیری می کند.
  غذای هم نوع؛ در صورت نبودن غذا، تمساح قوی هم نوع ضعیف تر خود را می خورد.
  نیش مار؛ با قطع شدن سر مار از نیش او در امان نیستیم؛ زیرا او قادر است تا فاصله ی نیم ساعتی پس از قطع سر خود، صید را نیش بزند.
  بینایی شگفت آور؛ قدرت بینایی جغد، هشتاد و دو برابر انسان است.
  خواب کم؛ دلفین ها و فیل ها در شبانه روز فقط دو ساعت می خوابند.
  حوصله ی حرکت؛ حداکثر سرعت لاک پشت های غول پیکر چهار و نیم متر در دقیقه است که خرگوش این فاصله را در کمتر از نیم ثانیه می پیماید.
  باهوش ترین حیوان؛ شمپانزه، اورانگوتان، گوریل، میمون، سگ، گربه، راکون، خوک، فیل و اسب از باهو ش ترین حیوانات به شمار می آیند.
  دنیای بی رنگ؛ سگ ها دنیا را بی رنگ و مات می بینند. آن ها نزدیک بین بوده و تنها سایه های خاکستری رنگ را تشخیص می دهند.
  تهویه ی طبیعی؛ گوش فیل کار تهویه هوا را بر عهده دارد. دمای بدن فیل نیز به وسیله ی گوش ها متعادل می شود. بزرگی سطح گوش این حیوان در کاهش دمای بدن نقش ویژه ای دارد.
  ضربان قلب بالا؛ ضربان قلب مرغ مگس خوار 1000 بار در دقیقه است.
  دهان باز؛ نفس های تند حیواناتی چون سگ و گربه به دفع گرمای بدن آن ها کمک می کند. باز بودن دهان سگ در هوای گرم و له له زدن موجب می شود تا حرارت و گرما از بدن او کاسته شود.
  مصرف بالای غذا؛ حرارت بسیار زیاد بدن برخی حیوانات با مصرف غذای آن ها رابطه ی مستقیم دارد. به گونه ای که اگر انسان بخواهد به اندازه این نوع پرندگان غذا بخورد، باید در هر وعده حداقل ده کیلو مواد غذایی را یک جا میل کند.
  شگفتی های سنجاقک؛ سنجاقک که بیشتر در نقاط خوش آب و هوا یافت می شود، حیوانی است زیبا، زمینی، هوایی، آبی، زیرآبی. سنجاقک به جز چند روز تابستان که با جفت خود به سر می برد، در بقیه اوقات به تنهایی زندگی می کند.
  سنجاقک ماده وقتی که باردار شد، با انبرک کوچک انتهای دم خود، تنه ساقه نی در آب را سوراخ می کند و چند تخم بسیار ریز درون آن می ریزد. پس از چند هفته نوزادهای سنجاقک سر از تخم بیرون آورده و به ته آب می روند. آن ها درست به اندازه سر یک سوزن و به رنگ خاکستری با دست و پاهای بسیار کوچک هستند. در پشت آن ها برآمدگی هایی دیده می شود که بال های سنجاقک، درون آن ها ساخته می شود تا این جانورک آبی را روزی پرنده هوایی گرداند.
  نوزاد سنجاقک خود را در زیر گل ها و لجن ها پنهان می کند تا از خطر حیوانات آبی محفوظ بماند. نوزاد سنجاقک، وسیله مخصوصی برای شنا دارد که هیچ شناوری چنین وسیله ای ندارد ـ بشر، هواپیمای جت ساخته است، ولی هنوز زیردریایی جت نساخته است ـ او هنگام شنا مثل یک زیر دریایی جت عمل می کند. در پیکر سنجاقک نوزاد، کیسه کوچکی قرار داده شده که از آب پر می شود؛ آن گاه آب مانند فواره از انتهای شکم وی خارج شده و این نوزاد کوچولو را در آب به طرف جلو می راند.
  نوزاد سنجاقک شکارچی ماهر و قصابی چابک است، که ابتدا کرم های ته آب را شکار می کند و سپس با انبرک دم آن ها را تکه کرده و می بلعد.
  نوزاد که کمی بزرگ شد، پوست بدنش بزرگ نمی شود. لذا احساس تنگی و گرفتگی می کند. به پوست فشار آورده می شود، پوست کهنه از ناحیه سر و گردن شکاف خورده و حیوان با پوستی بسیار نرم و تازه از آن خارج می شود.
  نوزاد سنجاقک، مادامی که در آب زندگی می کند، چند پوست می اندازد. وقتی که پا به سن می گذارد، آب بر تنش سنگینی می کند. آرام آرام خود را به ساقه یک گیاه یا تنه می رساند و از آن بالا می رود و از دنیای آب خارج می شود و به دنیای هوا وارد می گردد.
  در حرارت آفتاب، در سایه برگی یا درختی، استراحت می کند و باز پوست کهنه یا می اندازد و با پوست نوینی ظاهر می شود. در حالی که دو جفت بال کوچک و نرم بر پیکرش نمودار شده است، حرارت آفتاب، بال هایش را سخت می کند. بال ها به سرعت رشد می کنند و بزرگ و نیرومند می شوند و این زیردریایی جت، هواپیمایی بی پروانه می گردد که آماده پرواز است. بال ها که گشود شده پرواز می کند.
  سنجاقک ها شکارچیان سریعی هستند که طعمه خود را در هوا شکار می کنند. قدرت دید آن ها استثنایی است و می توانند حشرات در حال پرواز را تعقیب کنند و پاهای تیغه دار خود را در بدن طعمه فرو ببرند.
  اسرار خرگوش؛ مهم ترین ویژگی آناتومیکی سر خرگوش مربوط به گوش های اوست. زیر پوست لاله گوش این حیوان شبکه وسیع عروقی وجود دارد که در تنظیم حرارت نقش مهمی ایفا می کند. این لاله ها بسیار نرم و حساس است؛ که نباید از آن ها برای گرفتن و مقید کردن حیوان استفاده نمود.
  چشم ها به نسبت اندازه سر بزرگ و دارای زاویه دید حدود 190 درجه است. قدرت اتساع مردمک چشم زیاد بوده، که همین امر حساسیت بینایی حیوان را 8 برابر انسان می کند. پلک سوم خرگوش رشد قابل ملاحظه ای دارد و هنگام خواب از گوشه داخلی چشم حرکت نموده و سطح قرنیه را می پوشاند.
  دندان های خرگوش رشد دایمی دارد. دندان های پیشین او در طول سال بیش از ده تا دوازده سانتی متر رشد می کند؛ به همین دلیل بیماری های دندانی؛ نظیر رشد بیش از حد، دندان های بد شکل و نامساوی از موارد متداول در خرگوش ها است.
  ساخت پل، بدون مصالح؛ یک پژوهش علمی درباره کار گروهی مورچه های ارتشی نشان می دهد که برخی از این مورچه ها هنگام رسیدن به چاله ها خود را به پلی برای حرکت سایر مورچه ها تبدیل می کنند. دانشمندان مشاهده کردند که وقتی مورچه ها در حال گشت زنی بر روی زمین ناهموار هستند، برخی از آن ها برای پوشاندن چاله ها و کمک به تردد سایر مورچه ها استفاده می شوند، البته برای این کار مورچه ها گزینش می شوند؛ چرا که باید برای پوشاندن سرتاسر هر یک از سوراخ ها و چاله ها بدنی مناسب داشته باشند.
  محبوب ترین پرنده؛ مرغ عشق (Budgerigr( یکی از اعضای کوچک خانواده طوطی ها محسوب می شود. مهد این پرنده ی زیبا استرالیاست. در قرن 19 و 20 هزاران جفت از این پرنده به سایر قاره ها منتقل گردید و خیلی زود محبوب خانواده ها شد. زیبایی، صدای دلنشین، توانایی تقلید صدا، طبیعت اجتماعی، نگه داری آسان و ارزان قیمت، مرغ عشق را به یکی از محبوب ترین پرندگان تبدیل کرده است. رنگ های متنوع سبز، زرد، آبی و شیری چشم نواز است. مرغ عشق در سه ماهگی بالغ می شود. برجستگی روی قاعده منقار در غالب پرندگان نر بالغ، آبی روشن، یا بنفش، و در ماده ی بالغ، قهوه ای است ـ این رنگ در پرنده ی نابالغ مشخص نیست ـ که هنگام بیماری، یا پیری به تدریج کم رنگ می شود. مرغ عشق ماده در هر نوبت 4 تا 6 تخم می گذارد. بیرون آمدن جوجه ها از تخم 14 تا 16 روز طول می کشد و 24 تا 28 روز پس از تولد نیز لانه، آشیانه ی امن جوجه هاست. در این مدت وابستگی جوجه ها به مادر خود بسیار زیاد است. مرغ عشق خیلی زود اهلی شده و به محیط خانه خو می گیرد.
  راز راه رفتن حشرات روی سقف و دیوار؛ بنا به نظرات دانشمندان، حشراتی که روی سقف راه می روند، رد پاهای چسبناک از خود بر جای می گذارند. راه رفتن به حالت وارونه نیاز به نیروی چسبندگی همگن و ابزار مخصوصی به منظور مقابله با نیروی جاذبه دارد. پهنای بخش انتهایی پاهای حشرات معمولاً به اندازه ای است که فضای لازم برای چسبیدن به سقف را برای آن ها مهیا می کند.
  لایه چسبنده موجود در انتهای پای حشرات که با موهای بسیار نازک و ریز پوشیده شده، پولیویلی (pulilli( نامیده می شودو نوک این موها شبیه به کاردک و پهن تر از بقیه قسمت هاست، که به همین دلیل شرایط لازم بهتری برای راه رفتن وارونه فراهم می شود.
  پیش از این دانشمندان اعلام کرده بودند که انحنای این موها باعث چسبیدن بهتر حشرات به سقف می شود. در واقع آن ها عقیده داشتند که همین موها ماده ی قندی چرب و چسبنده ترشح می کنند.
  اما اکنون یک تیم تحقیقی از انستیتوی مکس پلانک کشور آلمان (Mplnck(، بر روی بیش از سیصد نوع حشره ای که روی سقف راه می روند، مطالعاتی انجام داده است. نتایج به دست آمده نشان می دهد که کلیه این حشرات از خود رد پاهای چسبناک باقی می گذارند. استانیسلاوگورب (stnisl Gorb(، سرپرست این گروه پژوهشی می گوید: «حدس ما این است که این حشرات ماده ای از خود تراوش می کنند، اما هنوز در این موارد به اطمینان صد درصد نرسیده ایم». گورب نتیجه تحقیقات تیم را در کنفرانس سالیانه انجمن آزمایش های زیست شناسی به اطلاع عموم می رساند:
  درست است که حشرات برای راه رفتن روی سقف نیاز به پاهایی چسبناک دارند، اما این چسبندگی نباید به حدی باشد که حشره گیر کرده و نتواند به حرکت خود ادامه دهد. پاهای حشرات ناخن هایی دارد که به جدا کردن پاهای چسبناک از دیوار، یا سقف کمک می کنند.
  حشرات برای جلوگیری از چسبیدن به سقف روش های متفاوتی از قبیل: چرخیدن، فشار دادن و جدا کردن پاهایشان به کار می برند. ترکیب منحنی وار نوک موها با مایع روغنی، به حشره کمک می کند تا در حالت وارونه نیز بتواند در جهت صحیح قدم بردارد.


  منبع HAWZAH.NET
  sh1000 likes this.
  مغز ما یک دینام هزار ولتی است که متاسفانه اکثرمان بیش از یک چراغ موشی از آن استفاده نمی کنیم .
  (( ویلیام جیمز ))
  از پیج ما در فیس بوک هم دیدن کنید
  http://www.facebook.com/pages/کمیته-حمایت-از-حیوانات-خیابانیICPHIR/141554312567484


  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)

 2. 2 کاربر پست Cute ART عزیز را پسندیده اند .


LinkBacks (?)

 1. 6th January 2013, 10:36 PM

موضوعات مشابه

 1. راز خلقت موریانه
  توسط nafase samavat در انجمن حیوانات در شرع
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 25th April 2012, 06:30 PM
 2. خلقت شتر
  توسط hossein.r در انجمن ارشیو
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 30th July 2010, 11:48 PM

Visitors found this page by searching for:

شگفتیهای خلقت

شگفتی های آفرینش

شگفتي هاي خلقت

شگفتيهاي خلقت

شگفتی های افرینششگفتیهای آفرینشانشایی زیبادرباره شگفتی های طبیعتانشا در مورد شگفتی های زمینشگفتیهای جهان خلقتمقاله شگفتی های طبیعتمقاله درباره ى شكفتى هاى خلقتشكفتي افرينشدرباره ی یکی از زیبایی های افرینش انشا درباره افرینشداستان شگفتی های آفرینششگفتي هاي افرينشدرباره ی شگفت های خلقتدرباره شگفتی های آفرینشداستان درباره شگفتی های افرینششگفتی افرینش زنبورعسلدرباره شگفتیهای خلقتدرموردزیبایی های طبیعتدرباره ی شگفتی های خلقتمقاله درباره زیبایی های طبیعتانشایی درباره شگفتی های افرینششگفتی های آفرینش در قرآنانشایی درباره شگفتی های جهانانشایی درباره ی طبیعتانشا درباره ی یکی از زیبایی های افرینشمقاله درباره ی شگفتی های آفرینشایه در مورد شگفتی های طبیعتداستان شگفتی های خلقتشگفتیهای خلقت در قرانتحقیق در مورد شگفتیهای زنبور عسلدر مورد شگفتی های خلقتانشایی درباره ی زیبایی های طبیعتشگفتیهای افرینشمقاله درباره ی شگفتی های خلقتشگفتی ها افرینش انشاتحقیق درباره خلقت آفرینشدر مورد شگفت های خلقت انشایی درمورد زیبایی های افرینشمطب كوتاهي در مورد آفرينشانشا درباره ی یکی از شگفتی های افرینش انشاطبیعت یکی از شگفتی های افرینشمقاله در مورد شگفتیهای خلقتشگفتیهای جان خلقتانشا درباره آفرینش و زیبایی های آنتحقیق در موردافرینش الهیشگفتی ها ی خلقتخلقت های افرینشدرباره ی شگفتی های آفرینش شگفتی های خلقتشگفتی های آفرینش طبیعتشگفتی های خلفتذر باره ی شگفتی های جهانمقاله درباره شگفتی های خلقتشگفتي هاي خلقت درباره ي زنبور عسلشگفتي هاي خلقت انسان شگفتیهای خلقت درباره ی شگفتی های خداوندشگفتی آفرینش در طبیعتشگفتی هایختقتدرباره ي دريا از افريده هاي خداوندانشایی کوتاه درمورد شگفتی های افرینشدر مورد پدیده های خلقتانشایی دربارهی شگفتی های افرینشانشا شگفتي هاي آفرينشانشادرموردشگفتی های آفرینشانشا در مورد یکی از شگفتی های طبیعتانشاشگفتی ها ی افرینشانشا در مورد آفرینش جهانمقاله شگفتیهای طبیعتدر مورد زیباییهای خلقتدرباره ی زیبایی های افرینشانشا در مورد زیبایی های خلقتانشا شگفتی های خلقتانشا در مورد زيبايي هاي آفرينشمقاله در زمينه شگفتي هاي آفرينشخلقت آفرینش خداموضوع انشازیباییهای طبیعتانشایی در مورد زیبایی های آفرینشدرباره ی یکی از زیبایی های آفرینشزیباییهای خلقتانشادرموردخلقت دنیامقاله درباره ی شگفتی های افرینشانشا در مورد یکی از زیبایی های آفرینششکفتی های خلقتشگفتی ها خلقتآيات قرآن در مورد شگفتيهاي آفرينش پديده هاتحقيق در مورد شگفتي هاي خلقتمقاله در مورد شگفتی خلقت انشایی درباره ی شگفتی های خلقتشگفتی های خلقت خدادرباره افرینش خداوند تحقیق کنیدتحقیق کوتاهی در مورد خلقت خداوند پروانهانشاي يكي از شگفتي هاي خلقتچند ایه قرآنی در مورد شگفتیهای خداوندشكفتي هاي خلقت مورجه

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556