نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

سلامت جامعه در گرو افزایش سرانه مصرف لبنیات است

This is a discussion on سلامت جامعه در گرو افزایش سرانه مصرف لبنیات است within the اخبار دام های بزرگ forums, part of the دام های بزرگ category; دکتر خاتمی مقدم مسئول کمیته لبنی انجمن غذائی مازندران؛ وضعیت و ساختار اقتصادی در گذشته وحال کشور بدنبال تبعات بحران ...

 1. Top | #1
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  لايك دريافتي
  241
  لايك كرده
  177
  نوشته ها
  927
  می پسندم
  303
  مورد پسند : 2,025 بار در 745 پست

  Smile سلامت جامعه در گرو افزایش سرانه مصرف لبنیات است

  دکتر خاتمی مقدم مسئول کمیته لبنی انجمن غذائی مازندران؛
  وضعیت و ساختار اقتصادی در گذشته وحال کشور بدنبال تبعات بحران اقتصادی و مالی جهانی و کاهش قیمتهای مواد اولیه و محصولات، حاصل از این بحران چنان شرایطی را برای دولتها فراهم ساخته که تجزیه و تحلیل و بررسی کارشناسانه آن پیچیده و با سختی و دشواری همراه است در صدد برآمدیم برای روشن شدن موضوع و دریافت جواب سئوالات ذیربط گفتگویی با آقای دکتر اسماعیل خاتمی مقدم کارشناس و رئیس کمیته لبنی انجمن صنایع همگن غذائی و دارویی مازندران ترتیب دهیم.
  آنچه که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد ماحصل این گفتگوست که امید است مورد استفاده واقع شده و اذهان دامپروران عزیز و همه صاحبان واحدهای لبنی و دولتمردان و مسئولین گرامی را روشن ساخته تا انشاءاله تعالی در راه خدمت و تعامل و همفکری بیشتر همگی بتوانند گامهای موثری دراین جهت برداشته و استراتژی و برنامه دقیق و مناسبی را با اینده نگری و لحاظ کردن جمیع جوانب قضیه با ملحوظ داشتن تجربیات گذشته تدوین و اجراء نمایند.

  £ جناب آقای دکتر خاتمی مقدم مجموعه اتفاقاتی که موجب شد کارخانجات لبنی دچار کاهش تولید شوند را ذکر نمایید ؟
  - تقاضای بازار برای مصرف مواد غذایی افت محسوس 20تا 30 درصدی دارد . اینکه علت این افت چیست نظر قاطعی ندارم ولی به عنوان مصرف کننده ، کاهش قدرت خرید مردم را علت اصلی آن می دانم . نابسامانی های موجود در اقتصاد و صنعت و اثرات نامطلوب آن ، به ویژه در ماههای اخیر بر کسی پوشیده نیست و اگر صنعت را موتور محرکه اقتصاد جامعه و خانواده بدانیم، می توان حدس زد که خانواده ها عموماً وضعیت اقتصادی مطلوبی ندارند .
  - بحران جهانی اقتصاد و روند معیوب اقتصادی ، سبب کاهش صادرات مواد غذایی ازجمله لبنیات به ویژه در بازار عراق شد و بخش قابل توجهی از بازار محصولات غذایی در اختیار رقبای خارجی قرار گرفت.
  - به دلیل وضعیت نابسامان اقتصادی ، تولیدات سفارشی کاهش یافته و خطر انباشت بیش از اندازه محصولات در انبارها و ..... از توان سرمایه گذاری کاسته است .

  £ نظر دولت این است که در عرضه و تقاضا هیچ نقشی ندارد و وضعیت به خود تولید کننده بر می گردد در این باره توضیح دهید ؟
  نمی‌دانم چه مقامی و با چه مسولیتی چنین موضعی را گرفته؟! در حالی که بیش از 30 % تولید این صنعت (شیر یارانه خانوار) براساس قرارداد با دولت تولید می شود که در آن قیمت و کمیت را دولت تعیین می کند وتا همین امروز حدود هفتاد روز است که صنعت لبنیات مطالبات خود را که قریب به 100 میلیارد تومان است از دولت تحویل نگرفته است !... بیش از80% از هفتاد درصد تولیدات باقی مانده، محصولاتی است که در چند سال اخیر دولت به درست یا غلط در قیمت گذاری آن اعمال نظر و سیاست ثبات قیمت را دیکته کرده است .
  در شرایط کنونی آنچه از دولتها انتظار می رود حمایت از تولید و اشتغال و برنامه ریزی و سیاست گذاری و نظارت است ، نه دخالت و قیمت گذاری !
  مطالعه و بازنگری نقش وفعالیت دولتها از سالهای گذشته نشان می دهد عمده تقابل های صنایع دامپروری و لبنی به عملکرد دولتها مربوط بوده است . به عبارتی عامل اصلی چالش های مقطعی دو صنعت ، عموماً از شکل و ماهیت سیاستها و عملکرد دولتها ناشی شده است .
  همچنین ، نقش آمار و کیفیت آن در برنامه ریزی های خرد و کلان بر کسی پوشیده نیست ، چگونه است که ضعف کمیت وکیفیت آمارهای رسمی توسط مدیران و کارشناسان دستگاه های دولتی و خصوصی مورد تاکید قرار می گیرد ، ولی همچنان برنامه ریزی ها بر پایه این اطلاعات ناقص و گاه متضاد استوار است ؟!
  برای مثال وقتی در همین استان مازندران ارائه آمار تولید شیر خام از سوی سازمان های دولتی و خصوصی مرتبط ، قریب به 50% اختلاف دارد ، چگونه می توان آمار دولت را در تولید 9 میلیون تن شیر خام و افزایش سالانه یک میلیون تن ، باور کرد و به برنامه ریزی ها و سیاستگذاری های حاصل از آن اعتماد داشت و از سوی دیگر نقش این سیاست ها در اقتصاد این صنعت را نادیده گرفت ؟!

  £ کیفیت شیرخام تولیدی کشور در چه سطحی است ؟
  شاید حدود 10 تا 15 درصد از شیر خام کشور با موازین و معیارهای صنعتی ، تولید و توزیع می شود که ازنظرکیفیت با همتایان خارجی قابل رقابت است اما بقیه شیرخام ، چه ازنظر ماهیت تولید و چه جمع‌آوری و توزیع آن ، از حداقل های استانداردهای عرفی و یا قانونی برخوردار نیست و فاصله این دو ، عیناً در محصول نهایی قابل ردیابی است .
  متاسفانه عدم وجود برنامه راهبردی صحیح و منسجم ، سبب شده است که سرمایه گذاران تمایل چندانی برای توسعه دامداری های صنعتی نداشته باشند و در این میان ، باز هم مصرف کننده است که باید تاوان این سوء مدیریت را پرداخت کند .

  £ دامداران در مصاحبه های اخیر خود مطرح می کنند که کارخانجات لبنی از مصرف شیر خام تازه خودداری کرده و به مصرف شیر خشک خارجی روی آورده اند به نظر شما این مطلب تا چه حد صحت دارد؟
  به نظر می آید صنایع لبنی در ماههای گذشته تحت فشار افزایش قیمت شیر خام و تثبیت قیمت محصولات لبنی ، از این خبر به عنوان دستاویز و ترمزی برای جلوگیری از رشد کنترل نشده قیمت شیر خام استفاده کرده اند .
  اما امروز این موضوع که به یک باور نزد دامدار تبدیل شده ، برای خود صنعت لبنیات چالش زا شده است . تبلیغ واردات شیر خشک از سوی صنایع لبنی همان قدر اشتباه بود که تبلیغ بی کیفیت بودن آن از سوی دامدار.

  £به نظر شما شیرخشک وارداتی نسبت به شیرخشک داخلی ، ازکیفیت بهتری برخورداراست ؟
  آنچه مسلم است این شیر خشک ها عمدتاً از معتبر ترین کشورها ی صادر کننده وارد شده است .البته این دلیلی بر کیفیت نامناسب شیر خشک های داخلی نیست ، اما برای تولید کننده داخلی نیز استفاده از شیر خام ممتاز با توجه به قیمت آن ، برای تبدیل به شیر خشک درجه یک ، چندان مقرون به صرفه نیست .
  با همه این ها فراموش نکنیم میزان شیر خشک وارداتی اصلاً در اندازه هایی نیست که ، غیر از بحث روانی ، بتواند تاثیر معنا داری بر تولید و مصرف شیر خام کشور داشته باشد و مجدداً یاد آور می شوم علت اصلی کاهش تولید در صنایع لبنی ، به رکود اقتصادی و تنزل معنا دار بازار مصرف بر می گردد .
  £ اخیراً دولت و مجلس اقدام به افزایش تعرفه واردات شیر خشک تا 90% نمودند نظر شما چیست ؟
  آنچه مایه نگرانی است ، به روزمرگی افتادن تولید کننده ، مصرف کننده و حتی دولت در برنامه ریزی‌ها و تصمیم گیری هاست . نگاهی گذرا به روند صنعت لبنیات در چند سال اخیر نشان می دهد که مناسبات میان دامداران و صنایع تبدیلی ، در دوره های مختلف زمانی ، با چالش های جدی مواجه شده و متاسفانه دولتمردان نیز به جای ارائه برنامه و راهکار کارشناسانه ، شجاعانه ، هدفمند و دراز مدت ، به اقدام کوتاه مدت و مقطعی و گاه محکومیت ناشیانه یکی از طرفین دست می زنند که عموماً منجر به چالش های بعدی می شود و در این میان زیان همیشگی در زمینه کمیت ، کیفیت و قیمت ، گریبانگیر مصرف کننده نهایی است که در حل و فصل مناقشات ، کمتر مورد توجه قرار می گیرد .
  به نظر می رسد دامدار و دولت و مجلس ، در تعیین اولویت ها به اشتباه رفتند و به جای علت ، معلول را هدف قرار دادند و اعتقاد دارم که زمان ؛ بی‌تردید آوار این اشتباه را بر سر ما فرو خواهد ریخت .
  سیاست افزایش تعرفه واردات اگر بخواهد به عنوان تنها راهکار اصلاح وضعیت به‌کار رود ، سیاستی کاملاً ناشیانه است . فراموش نکنیم وقتی قیمت کالا در آن سوی مرز نصف قیمت کالای داخلی است ، انگیزه های واردات آن فراهم است .
  افزایش شدید تعرفه واردات شیر خشک در صورتی که شرایط مناسب تولیدآن در داخل فراهم نشود ، در درجه اول بحث قاچاق ‌آن را به همرا ه می آورد و طبیعی است وقتی کالایی به قاچاق تبدیل شود ، کیفیت آن نیزاحتمالاً دیگر قابل دفاع نیست .
  ولی این پرسش باقی است که آیا مهمترین و موثرترین اقدامی که برای وضعیت فعلی باید انجام می شد ، افزایش تعرفه واردات شیرخشک بود ؟ آیا اگر این اختلاف قیمت در دوسوی مرزها برای نهاده های دامی اتفاق می افتاد ، تشکل های دامپروری از افزایش تعرفه آن برای حمایت از کشاورزان داخلی دفاع می کردند؟
  £ دولت اعلام کرده با پایین آمدن قیمت جو که 70% از قیمت خوراک دام را تشکیل می دهد ، قیمت تمام شده شیر خام کاهش یافته و با استناد به آن از دامدار خواسته تا قیمت شیر خود را کاهش دهد نظر شما در این باره چیست ؟
  شخصاً با مواضع دستوری و عموماً غیر کارشناسانه برخی از وزارتخانه ها ، حداقل در صنعت لبنیات آشنا هستم . با این موضوع که روند قیمت نهاده های دامی در مسیر کاهش است موافقم ، اما قیمت جو 70%قیمت تمام شده خوراک دام نیست تا با کاهش قیمت آن ، بهای تمام شده شیرخام کاهش معناداری بیابد. بر اثر خشکسالی سال 8 - 2007 میلادی و کاهش تولید ناشی از آن ، قیمت نهاده های دامی در همه جای دنیا از جمله کشور ما تا تابستان سال 87 با رشد بی سابقه ای همراه بود . به دنبال رکود اقتصادی و مقرون به صرفه بودن واردات برخی از اقلام از جمله جو ، قیمت این مواد در زمستان 87 افت چشمگیری داشته است . سازمان خوارو بار جهانی نیز در آخرین اعلامیه سال 2009 خود اعلام کرده که با توجه به تداوم بحران اقتصادجهانی و آغاز فصل برداشت غلات ، میزان انباشت غلات نسبت به سال 2008 حدود 4% رشد خواهدکرد و فزونی عرضه بر تقاضای محصولات تا سال 2010 ادامه خواهد داشت و لذا پیش بینی می شود قیمت نهاده ها در ماههای آتی افت بیشتری پیدا کند و دامدار در سال جاری در زمینه کمیت و قیمت نهاده‌ها، با مشکلات کمتری مواجه شود ؛ که صد البته سیاست گذاری های دولت در واردات ، خرید داخلی ، انباشت ، ساماندهی توزیع و.... می تواند فرصت پیش رو را تقویت یا تضعیف کند .
  در مورد کاهش قیمت شیرخام هم به گمان من کاهش تقاضای آن منجر به کاهش قیمت شده است .
  همان طور که در پاییز سال87 افزایش تقاضای آن ، رشد 20 تا 30 درصدی قیمت شیر خام را درپی داشت .
  £ راهکار های اصلی برای حل چالش های متناوب صنایع لبنی را چه می دانید ؟
  درشرایط کنونی که نیاز جامعه ، تقویت کمی وکیفی تولید داخلی و کاهش بیکاری است ، ضروری است که دولت در زمینه های اقتصادی با برنامه ریزی دقیق ، شفاف ، با ثبات و اطمینان بخش به حمایت از تولید و اشتغال بپردازد .
  - مهم ترین و اثبات شده ترین راهکار، برای توسعه صنایع دامپروری و لبنی ، افزایش و هدفمند کردن یارانه‌های این بخش است . در همه کشورهای توسعه یافته و حتی در حال توسعه ، یارانه ها به حلقه های اولیه زنجیره تولید پرداخت می شود .
  به عبارتی دیگر باید همه تلاشها بر این استوار باشد که شیر خام کافی و با کیفیت ، با قیمت و سود معقول تولید شود که در نهایت مجموع سبد لبنیات ، تحت تاثیر این سیستم یارانه ای ، دارای کیفیت مناسب و قیمت منطقی و جذاب برای مصرف کننده نهایی می شود .
  - توزیع شیر مدارس یکی از الگو های موفق در سطح دنیا معرفی شده و در کشور ما نیز با پاره ای بازنگری ها و تغییرات ، می توان بازدهی آن را بالا برد .
  - تشکیل خانه شیر ایران با حضور دست اندرکاران این صنعت ، برای طراحی و ساماندهی سیاست های منسجم و در عین حال مشارکتی و در بر گیرنده منافع کوتاه مدت و دراز مدت ، از دیگر راهکارهاست
  هدایت دولت از جایگاه اجرا به جایگاه برنامه ریز ، حامی و ناظر از ضرورت های رشد این صنعت است .

  در مجموع می‌توان گفت :
  یگانه راهکار قابل دفاع دولت برای صنعت دامپروری و برای صنعت لبنیات این است که:
  -محصولات لبنی ، هر روز با کیفیتی غنی تر و با قیمتی مناسب تر به دست مصرف کننده برسد چرا که سلامت جامعه ، از جمله در گرو افزایش سرانه مصرف لبنیات است و این حاصل نمی شود ، مگر آنکه ؛
  -دامدارآینده امید بخشی در پیش رو ببیندو صنعت لبنیات از چرخش موزون باز نایستد!
  شعبانپور
  مسئول روابط عمومی خانه صنعت و معدن و
  انجمنهای صنایع همگن .

 2. 2 کاربر پست Rahban عزیز را پسندیده اند .


موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 13th June 2015, 06:57 PM

Visitors found this page by searching for:

هنوز جستجو برای این متن در پرشین پت صورت نگرفته است

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556