نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
Like Tree2Likes
 • تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) 1 Post By ToOoTi
 • تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) 1 Post By *R@$hid*

مهاجرت پرندگان

This is a discussion on مهاجرت پرندگان within the تالار پرندگان حیات وحش(wild birds) forums, part of the تالار دوست داران پرندگان category; بسياري از پرندگان در فصول گرم سال در يك منطقه به سر برده و سپس به جاهاي دور دست پرواز ...

 1. Top | #1
  ati
  هم اکنون آفلاین میباشد

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  121
  لايك كرده
  61
  نوشته ها
  1,681
  می پسندم
  3,595
  مورد پسند : 506 بار در 149 پست
  نوشته های وبلاگ
  2

  Post مهاجرت پرندگان از خرافات تا واقعيت


  مهاجرت پرندگان


  بسياري از پرندگان در فصول گرم سال در يك منطقه به سر برده و سپس به
  جاهاي دور دست پرواز مي كنند و زمستان را مي گذرانند. اگر چه نواحي گرمسير نزديك خط استوا خانه هاي زمستاني بسياري از پرندگان است اما بسياري از آنها محلي را انتخاب مي كنند كه از محل فعلي آنها زياد دور نيست ولي در عوض گرمتر است و غذاي بيشتري آنجا يافت مي شود و يا حتي ممكن است مهاجرت آنها از نقاط مرتفع يك كوه به دامنه ها باشد.
  غيبت و بازگشت مجدد پرندگان موجب شايع شدن انديشه هاي غير علمي و خرافه هايي در ميان مردم جهان شد حتي برخي معتقد بودند پرندگان در زمستان تغيير شكل داده و به پرنده ديگري مبدل مي شوند. تا اينكه فردي به نام لئونارد فريش با بستن يك رشته نخ ابريشمي قرمز به پاي يك چلچله و يافتن همان چلچله در سال بعد در آشيانه قبلي اش نادرستي نظريهاي مختلف در مورد غيبت پرندگان را اثبات كرد. در سال 1899 دانشمندي به نام مارتنس از دانمارك اولين بار حلقه هايي از جنس روي را به پاي پرندگان نصب كرد كه بر روي آن موقعيت محل و زمان حلقه گذاري نوشته شده بود اين شيوه علامت گذاري از آن زمان متداول شد و امروزه هم براي مطالعه پرندگان از حلقه گذاري آنها با حلقه هايي كه داراي شماره مخصوص و اسم و نشاني مؤسسه تحقيقاتي است استفاده مي شود. به اين ترتيب با حلقه گذاري پرندگان اطلاعات زيادي در مورد مسير و چگونگي مهاجرت آنها به دست آمد.

  علل مهاجرت پرندگان
  گروهي از پرنده شناسان معتقدند برخي از پرندگان همواره در جستجوي محيطي هستند كه غذاي فراوان داشته باشد و بسياري از آنها به اين دليل كه با سرد شدن هوا تهيه مواد غذايي كافي برايشان مشكل مي شود مهاجرت مي كنند. گاهي هم تغييرات ناگهاني فصول، خشكسالي و يا بارانهاي نا بهنگام انگيزه اي براي مهاجرت به وجود مي آورد و به هر حال عواملي از قبيل طول روز و شب، درجه حرارت هوا، مقدار مواد غذايي و … اثراتي غير مستقيم در مهاجرت پرندگان دارند ولي نمي توان يكي از اين عوامل را عامل قطعي و اساسي به حساب آورد.
  يك پرنده براي اينكه بتواند مسافتهاي طولاني را سفر كند نياز به ذخيره چربي در بدنش دارد خصوصاً براي پرندگاني كه تلاش مي كنند توقفي در بين راه نداشته باشند. ذخيره شدن چربي عمدتاً به دليل تغييرات هورموني صورت مي گيرد و آن دسته از پرندگاني كه در مسافتهاي كوتاه مسافرت مي كنند كمتر به تغذيه فراوان و كافي قبل از سفر نياز دارند. تعداد زيادي از پرندگان كوچك ممكن است قبل از مهاجرت حتي وزن بدنشان را دو برابر كنند. برخي از سسك ها آنقدر چربي ذخيره مي كنند كه بتوانند بدون وقفه گاهي اوقات بيش از 90 ساعت در بهترين شرايط پرواز كنند در حالي كه بدن آنها ممكن است كمتر از نيم گرم چربي در هر ساعت استفاده كند.
  چگونه پرندگان راه را براي رفتن مي شناسند و در همان مسير مي مانند؟
  نكته جالب اينجاست كه چگونه پرنده اي كه هزاران كيلومتر مسير خشكي و آب را طي مي كند دقيقاً روي همان تالابي فرود مي آيد كه سال گذشته فرود آمده است. خورشيد و ستارگان، جريان رودخانه ها، خطوط ساحلي، دره ها، رشته كوهها همه و همه مي توانند براي آنها به عنوان راهنما محسوب شوند. در مورد كبوترهاي خانگي گمان مي شود كه از حس بويايي خود براي پيدا كردن مسير استفاده مي كنند. اما مهمترين عامل براي پيدا كردن مسير مهاجرت، خطوط مغناطيسي كره زمين است.. همچنين وجود غريزه بازگشت به خانه پرنده را راهنمايي مي كند. در يك آزمايش پرندگان را در جعبه هاي سرپوشيده از يك مكان به مكان ديگري بردند، سپس در جعبه ها را باز كرده آنها را رها كردند، با تعجب مشاهده شد كه راه بازگشت به محل اوليه شان را پيدا كردند.
  گاهي اوقات پرندگان راهشان را بر اثر يك طوفان عظيم، باد شديد يا ساير شرايط آب و هوايي گم مي كنند و يا شايد پرندگان جوانتر، آنهايي كه دير پر در آورده اند و نتوانسته اند با پرندگان مسن تر مهاجرت كنند راه را گم مي كنند.
  به هر حال مهاجرت پرندگان حادثه طبيعي جذاب و مبهوت كننده اي است كه مي تواند نشانه اي از عظمت يكتاي زيبا آفرين باشد.

 2. 3 کاربر پست ati عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  لايك دريافتي
  1224
  لايك كرده
  929
  نوشته ها
  2,077
  می پسندم
  4,569
  مورد پسند : 5,540 بار در 1,647 پست

  پیش فرض مهاجرت پرندگان


  مهاجرت پرندگان


  گرچه تمام پرندگان مهاجرت نمی‌کنند، ولی پدیده‌ی مهاجرت آنقدر همه‌گیر است و در مطالعه‌ی پرندگان در طبیعت نقش مهمی دارد.  مهاجرت پرندگان

  بعضی از پرندگان بومی هستند و در تمام فصول سال در سراسر منطقه‌‌ی پراکندگی خود باقی می‌مانند. این بدان معنی نیست که فرد فرد آنها هرگز مهاجرت نمی‌کنند، بلکه منظور این است که جابه جائی آنها از حدود منطقه پراکندگی گونه تجاوز نمی‌نماید. بعضی دیگر نیمه مهاجرند، یعنی تعدادی از آنها مهاجرت می‌کنند و عده‌ای دیگر باقی می‌مانند. معمولاً جمعیت‌های شمال منطقه‌ی پراکندگی یک گونه مهاجرت می‌کنند، در حالی که جمعیت‌های جنوبی ساکن می‌مانند. ولی در برخی موارد فقط بعضی از افراد گونه مانند پرنده‌های نابالغ مهاجرت می‌کنند و بقیه‌ی جمعیت در منطقه‌ی زادوولد خود باقی می‌مانند. پرندگان مهاجر واقعی گونه‌هائی هستند که تمام افراد آنها در پائیز منطقه زادوولد خود را ترک می‌گویند و به قرارگاه زمستانی هرساله مهاجرت می‌کنند.


  نوع خاصی از پرندگان مهاجر گونه‌هائی هستند که تمام افراد آنها را در پائیز منطقه زادوولد خود را ترک می‌گویند و به قرارگاه زمستانی هرساله مهاجرت می‌کنند.
  نوع خاصی از پرندگان مهاجر گونه‌هائی هستند که به آنها «مهاجر ارتفاعی» گفته می‌شود. این پرندگان در ارتفاعات زیاد زادوولد می‌کنند و در پائیز به دره‌ها و زمینهای پست مجاور کوچ می‌نمایند. چنین مهاجرت‌هائی الزاماً در جهت جنوب صورت نمی‌گیرد. به عنوان مثال بعضی از سهره‌های پیشانی سرخ، که در ارتفاعات البرز زادو ولد می‌کنند، در زمستان به سمت شمال و به سوی زمینهای پست ناحیه‌ی خزر سرازی می‌شوند.
  غیر از پدیده‌ی مهاجرت، می‌توان از حرکت گروهی و نامنظم پرندگان در مورد بعضی از گونه‌ها مانند «بال لاکی» و «سهره نوک قیچی» نام برد که به دنبال کمبود ناگهانی ذخایر غذایی در منطقه‌ی پراکندگی معمول خود، به نقاطی خارج از این منطقه روی می‌آورند. پدیده‌ی دیگر پراکنده شدن پرندگان نابالغ بلافاصله پس از فصل زادوولد و قبل از موسم مهاجرت واقعی است. این پدیده به خصوص در بین حواصیل معمول است.
  بسیاری از پرندگان خیلی قبل از آنکه شرایط جوی و غذائی آنها را وادار به مهاجرت کند، به سمت جنوب رهسپار می‌شوند. (مانند سسک‌ها)، در حالی که بعضی دیگر تا زمانی که تحت فشار شرایط محیطی از قبیل برف و یخ قرار نگیرند، مهاجرت خود را آغاز نمی‌کنند (مانند اردک‌ها)
  پرندگان معمولاً در طول یک جبهه‌ی وسیع مهاجرت می‌کنند، ولی بسیاری از آنها بیشتر در مسیرهای معینی که شرایط محیطی مساعدتری دارد حرکت می‌نمایند. بیشتر پرندگان مهاجر خشکزی، خطوط ساحلی را دنبال می‌کنند و در نقاطی از مسیر مهاجرتی خود که مجبور به عبور از آب باشند به تعداد زیاد گرد هم جمع می‌شوند. به همین ترتیب هنگامی که پرندگان باید از کوهستانها بگذرند، جمعیت آنها در دره‌ها و گذرگاه‌های کوهستانی انبو‌ه‌تر است.
  در طی مهاجرت، پرندگان باید غالباً از مناطق وسیعی که از نظر محیطی برای آنها نامناسب است، عبور کنند. پرندگان آبزی باید از کوهها و بیابان‌ها بگذرند و پرندگان نواحی جنگلی و درخت‌زارها باید دشت‌های وسیع و دریاها را طی کنند. علاوه بر این، پرندگان مهاجر در اثر شرایط دشوار جوی در معرض خطر دور افتادن از مسیر اصلی مهاجرت خود می‌باشند. بنابراین در موسم مهاجرت‌های بهاری و پاییزی ممکن است بعضی از پرندگان در مناطقی که دیده شوند که در موارد عادی احتمال وجود آنها در آن منطقه بسیار ضعیف است. واحه‌های وسط بیابان، جزایر کوچک دور از ساحل، دماغه‌ها و پرتگاه‌های ساحلی مکان‌های مناسبی هستند که پرندگان مهاجری را که در اثر شرایط سخت‌ جوی مجبور به فرود آمدن شده‌اند، در آنجا می‌توان یافت. اکثر پرندگانی که به ندرت و به طور اتفاقی در ایران دیده شده‌اند، بدون شک پرندگان مهاجری بوده‌اند که تحت تأثیر بادهای سخت از مسیر اصلی خود دور افتاده‌اند.
  از بین گونه هائی که در ایران زادو ولد می کنند، در حدود ۱۴۰ گونه صرفاً بومی هستند که به ندرت از منطقه ی زادو ولد خود خارج می شوند. از طرف دیگر ۹۵ گونه مهاجر واقعی می باشند که هنگام پاییز ایران را ترک می کنند و زمستان را در نواحی گرم تر می گذرانند. بیشتر اینها به سمت جنوب غربی و به آفریقا می روند، ولی در حدود ۱۲ گونه از آنها به جانب جنوب شرقی رو می آورند تا زمستان را در شبه قاره ی هند بگذرانند. ۱۲ گونه از پرندگانی که در شمال ایران زادوولد می کنند، گرچه مهاجر واقعی هستند ولی منطقه ی زمستان گذرانی آنها از حد جنوبی ایران تجاوز نمی کند. در حدود ۱۰۰ گونه باقیمانده نیمه مهاجر می باشند. در بعضی موارد پرندگان شمال ایران به جنوب این کشور مهاجرت می کنند، در حالی که پرندگان جنوبی در جای خود باقی می مانند. در موارد دیگر جمعیت بیشتر پرندگان بومی ایران در زمستان به علت آمدن جمعیت های مهاجر از مناطق شمالی تر خارج از کشور، از لحاظ تعداد افزایش زیادی حاصل می کنند.
  از قریب به ۱۰۰ گونه پرندگان مهاجر که به طور منظم در ایران دیده می شوند ولی زادوولد نمی کنند، حدود ۸۰ گونه در پاییز به ایران می آیند تا زمستان را در این کشور بگذرانند. بیست گونه ی باقیمانده فقط مهاجر عبوری هستند که از منطقه ی زادوولدشان در شمال به سوی منطقه ی زمستان گذرانی خود که خارج از ایران و در سمت جنوب شرقی و یا جنوب غربی قرار دارد، در حرکت می-باشند. این پرندگان ممکن است به تعداد زیاد طی چند هفته ی معدود یکبار در بهار و بار دیگر در پاییز در یران مشاهده شوند. ولی در بقیه ی فصول سال بسیار نایاب هستند یا به کلی دیده می شوند.


  vahsh

 4. 2 کاربر پست khaleye_shani عزیز را پسندیده اند .


 5. Top | #3

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1
  می پسندم
  0
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست

  پیش فرض

  چرا من نمیتونم این متن رو copy کنم؟

 6. Top | #4
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  5586
  لايك كرده
  7397
  نوشته ها
  5,911
  می پسندم
  46,437
  مورد پسند : 10,966 بار در 4,015 پست
  حالت من :
  My Mood
  Relaxed
  نوشته های وبلاگ
  1

  پیش فرض رازهای مهاجرت پرندگان  نحوه مهاجرت پرندگان برای سالها یکی از رازهای پیش روی محققان بوده است. اگر چه دانشمندان با استفاده از یافته های خود تاکنون، مشخص کرده اند که این پرندگان با کمک میدان مغناطیسی زمین در طی مهاجرت های طولانی جهت یابی می کنند، اما نحوه این عملکرد هنوز به طور کامل مشخص نشده است.

  گروهی از محققان، اخیراً اعلام کرده اند این راهنمایی طبیعی بر اثر تأثیر میدان مغناطیسی زمین بر روی ترشحات شیمیایی درون بدن پرندگان به وجود می آید، بدینگونه که در مکان های مختلف بر اساس جهت خطوط میدان مغناطیسی و شدت آن، میزان متفاوتی از یک ماده شیمیایی در بدن پرندگان آزاد می شود که این میزان ترشح، جهت گیری آنها را تعیین می کند، تحقیقات بر روی این موضوع همچنان ادامه دارد.

  مهاجرت پرندگان


  ● آیا پرندگان در مهاجرت خود از "مسیر های عبور انرژی زمین" کمک می گیرند؟


  روز تاریک و مرطوبی است. مه سنگینی، صخره های گرانیتی دارتمور(Dartmoor، نام ناحیه ای در انگلستان است) را از نظرها پوشانده است. ما رد پای گوسفندان را که به سختی در مه دیده می شود دنبال می کنیم. رطوبت، همه جا را فرا گرفته. به سختی می توان باور کرد که اکنون ساعت دوازده ظهر یک روز تابستانی است. اما به راستی چنین است.

  در مقابل ما بالای شیب تپه، جائی که مه رقیق تر است، سایه ای حرکت می کند. سایه حیوانی است سیاه رنگ و گویی به هنگام دویدن، پاهایش زمین را لمس نمی کنند. آن سایه، در حالی که دهانمان از شگفتی باز مانده و چشمانمان خیره شده، از مقابلمان گذشته و به سوی دایره ای سنگی که توسط انسان های عهد باستان ساخته شده می رود و محو می شود.

  اگر بتوان گفت چیزی ساکت تر از سکوت وجود دارد، دویدن آن موجود بود که به شیوه ای غیر زمینی، آرام و بی صدا بود به طوری که هیچگاه آن را فراموش نخواهم کرد .
  آیا آن حیوان، یک سگ تازی سیاه و بسیار بزرگ بود؟ هیچ نشانه ای مبنی بر این که آن سایه یک تازی باشد، وجود نداشت. تنها و تنها سایه ای بود سیاه، به سیاهی سکوتی که او و ما را در بر گرفته بود آمد و گذشت. آن حیوان به سوی دایره سنگی دوید و محو شد. برای من و همراهانم، به نظر نمی رسید که آن سایه یک سگ باشد و پس از آن ماجرا هم بارها در این مورد با هم صحبت کردیم.
  طی چندین سال که از مشاهده آن صحنه می گذرد، افسانه های محلی را بررسی کرده ام و در مورد امتداد مکان های باستانی، مسیرهای عبور انرژی کیهانی در زمین و همینطور صخره های منطقه اگزمور که مورد گمانه زنی و کاوش قرار گرفته اند مطالعه وسیعی انجام داده ام به طوری که اکنون اهالی آن منطقه نیز مرا میشناسند!

  در کنار این ها به تحقیق در مورد بسیاری چیزهای دیگر از قبیل گربه های سیاه بزرگی که در طبیعت وحشی بریتانیا پرسه می زنند، پرداخته ام چرا که به نظر می رسد تمامی این موارد تا حدودی به هم مربوطند.
  همانطور که گفته می شود و به راحتی نیز قابل اثبات است، مکان های باستانی در امتدادهای مشخصی توسط بشر بنا شده اند. اما مساله، خیلی جالب تر از اینها است. جهان، حاوی مسیرهای عبور جریان انرژی است که سیاره ما را قطع می کنند. انسان ها در راستای برخی از این مسیرها، قطعات و یا بناهای سنگی بر پا نموده اند و به همین دلیل است که می بینیم بناهای باستانی در امتدادهای مشخصی ساخته شده اند و این نشان دهنده آگاهی انسان از انرژی زمین و به کارگیری انرژی مزبور است.

  اما به راستی چگونه است که چکاوک اروپایی از آشیانه خود در جنگلی آرام در بریتانیا به پرواز در آمده و مسیر خود را به سوی محل اقامت زمستانی خود که هزاران کیلومتر دورتر واقع شده می یابد؟ و چگونه در بهار سال آینده مسیر بازگشت خود را نه تنها به بریتانیا بلکه به همان بخش از بریتانیا و همان محدوده و همان جنگل و اغلب همان آشیانه ای که از سال قبل خالی مانده بود پیدا می کند؟ پاسخ این است: با دنبال کردن مسیرهای عبور انرژی زمین.
  چرا این موارد بارها و بارها توسط اشخاص مختلف اما فقط در مکان های مشخصی دیده می شوند؟ به اعتقاد من، علت، همان مسیرهای عبور انرژی از زمین است.

  مهاجرت پرندگان  در مورد چنین پدیده هایی و همینطور در مورد پدیده های مرتبط با ارواح، وجود آب، اغلب تأثیر گذار است.
  این آب ممکن است در زیر زمین باشد و یا روی زمین مانند مه یا باران. باید گفت در مشاهده چنین پدیده هایی، وجود آب، دست به دست انرژی زمین می دهد. مطئن هستم که در این میان، انرژی خود ما یا همان هاله انرژی نیز به کمک می آید و همین هاله انرژی است که سبب می شود تا برخی از ما برحسب طبیعتی که داریم، نسبت به چنین پدیده هایی حساس تر از دیگران باشیم.
  این واقعیت که عموماً جریان های انرژی زمین با وجود آب در ارتباطند نباید باعث گردد که گمانه زنان در گمانه زنی خود در پی مسیرها و خطوط انرژی زمین باشند. چرا که گمانه زنی، خود مهارتی طبیعی و مستقل است. در گمانه زنی، شخص برحسب آنکه به دنبال چه می گردد، به انتخابی آگاهانه دست می زند و بنابراین در آن اشتباهی رخ نخواهد داد.

  خوب، بیاییم این اندیشه ها را به هم ربط داده و به پرندگان وحشی که در مهاجرت خود به پیگیری مسیرهای انرژی زمین می پردازند بیندیشیم. بیاییم به اندیشه جالبی که مطرح کردم به طور دقیق تر نگاه کنیم.

  گفتم که پرندگان، مسیرهای عبور انرژی زمین را تعقیب می کنند. به نظر من، آن ها این کار را از طریق گمانه زنی انجام می دهند.
  ما انسان ها چه در کار گمانه زنی خیره باشیم و چه نباشیم، برای گمانه زنی به نیروی تمرکز ذهن احتیاج داریم که برای کسب آن باید تمرین کنیم.
  اما پرندگان مهاجر به علت ضرورت موجود، توانایی هایی را که ما با انتخاب خود و با این پندار نادرست که چنین توانایی هایی در زندگی مان بکار نمی آیند به کناری گذاشته و به این طریق ارتباطمان را با طبیعت سست کرده ایم، برای خود حفظ کرده اند.
  به اعتقاد من پرندگان به طور غریزی نوک خود را به سوی مسیرهای انرژی زمین گرفته و این چوب گمانه زنی طبیعی خود را تا رسیدن به هدف، تعقیب می کنند.


  ● به نظر شما باور کردن این امر دشوار است؟


  شکاکان، تمام این سخنان را نادرست می دانند اما سخن من به آن ها این است که " نادرست بودن این نظریه را اثبات کنید"! چنین پدیده هایی همواره اتفاق می افتند، پیش از این هم طی قرن ها برای هزاران نفر رخ داده اند و در آینده نیز حتی در دنیای جدید که بسیاری از اشخاص، نزدیکی خود را با طبیعت از دست داده اند، رخ خواهد داد.
  مسیرهای عبور انرژی در زمین در اطراف ما پراکنده اند و با گمانه زنی و بدون رجوع به نقشه ها می توان آنها را یافت. این گمانه زنی را خودتان امتحان کرده و زیبایی اجتناب ناپذیر وجود آنها را و وجود مکان های باستانی، چاه های مقدس و مکان های قدیمی در حوالی آنها را ببینید و تجربه کنید.
  Fluffy likes this.

  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)

 7. کاربر مقابل پست ToOoTi عزیز را پسندیده است:


 8. Top | #5
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  زیر آسمان خدا
  لايك دريافتي
  30740
  لايك كرده
  10891
  نوشته ها
  40,065
  می پسندم
  12,247
  مورد پسند : 58,184 بار در 24,450 پست
  حالت من :
  My Mood
  In Love
  نوشته های وبلاگ
  16

  Gh رازهای مهاجرت پرندگان

  دیده بان حقوق حیوانات: نحوه مهاجرت پرندگان برای سالها یکی از رازهای پیش روی محققان بوده است. اگر چه دانشمندان با استفاده از یافته های خود تاکنون، مشخص کرده اند که این پرندگان با کمک میدان مغناطیسی زمین در طی مهاجرت های طولانی جهت یابی می کنند، اما نحوه این عملکرد هنوز به طور کامل مشخص نشده است.
  گروهی از محققان، اخیراً اعلام کرده اند این راهنمایی طبیعی بر اثر تأثیر میدان مغناطیسی زمین بر روی ترشحات شیمیایی درون بدن پرندگان به وجود می آید، بدینگونه که در مکان های مختلف بر اساس جهت خطوط میدان مغناطیسی و شدت آن، میزان متفاوتی از یک ماده شیمیایی در بدن پرندگان آزاد می شود که این میزان ترشح، جهت گیری آنها را تعیین می کند، تحقیقات بر روی این موضوع همچنان ادامه دارد.
  مهاجرت پرندگان
  آیا پرندگان در مهاجرت خود از “مسیر های عبور انرژی زمین” کمک می گیرند؟
  روز تاریک و مرطوبی است. مه سنگینی، صخره های گرانیتی دارتمور(Dartmoor، نام ناحیه ای در انگلستان است) را از نظرها پوشانده است. ما رد پای گوسفندان را که به سختی در مه دیده می شود دنبال می کنیم. رطوبت، همه جا را فرا گرفته. به سختی می توان باور کرد که اکنون ساعت دوازده ظهر یک روز تابستانی است. اما به راستی چنین است.
  در مقابل ما بالای شیب تپه، جائی که مه رقیق تر است، سایه ای حرکت می کند. سایه حیوانی است سیاه رنگ و گویی به هنگام دویدن، پاهایش زمین را لمس نمی کنند. آن سایه، در حالی که دهانمان از شگفتی باز مانده و چشمانمان خیره شده، از مقابلمان گذشته و به سوی دایره ای سنگی که توسط انسان های عهد باستان ساخته شده می رود و محو می شود.
  اگر بتوان گفت چیزی ساکت تر از سکوت وجود دارد، دویدن آن موجود بود که به شیوه ای غیر زمینی، آرام و بی صدا بود به طوری که هیچگاه آن را فراموش نخواهم کرد .
  آیا آن حیوان، یک سگ تازی سیاه و بسیار بزرگ بود؟ هیچ نشانه ای مبنی بر این که آن سایه یک تازی باشد، وجود نداشت. تنها و تنها سایه ای بود سیاه، به سیاهی سکوتی که او و ما را در بر گرفته بود آمد و گذشت. آن حیوان به سوی دایره سنگی دوید و محو شد. برای من و همراهانم، به نظر نمی رسید که آن سایه یک سگ باشد و پس از آن ماجرا هم بارها در این مورد با هم صحبت کردیم.
  طی چندین سال که از مشاهده آن صحنه می گذرد، افسانه های محلی را بررسی کرده ام و در مورد امتداد مکان های باستانی، مسیرهای عبور انرژی کیهانی در زمین و همینطور صخره های منطقه اگزمور که مورد گمانه زنی و کاوش قرار گرفته اند مطالعه وسیعی انجام داده ام به طوری که اکنون اهالی آن منطقه نیز مرا میشناسند!
  در کنار این ها به تحقیق در مورد بسیاری چیزهای دیگر از قبیل گربه های سیاه بزرگی که در طبیعت وحشی بریتانیا پرسه می زنند، پرداخته ام چرا که به نظر می رسد تمامی این موارد تا حدودی به هم مربوطند.
  همانطور که گفته می شود و به راحتی نیز قابل اثبات است، مکان های باستانی در امتدادهای مشخصی توسط بشر بنا شده اند. اما مساله، خیلی جالب تر از اینها است. جهان، حاوی مسیرهای عبور جریان انرژی است که سیاره ما را قطع می کنند. انسان ها در راستای برخی از این مسیرها، قطعات و یا بناهای سنگی بر پا نموده اند و به همین دلیل است که می بینیم بناهای باستانی در امتدادهای مشخصی ساخته شده اند و این نشان دهنده آگاهی انسان از انرژی زمین و به کارگیری انرژی مزبور است.
  اما به راستی چگونه است که چکاوک اروپایی از آشیانه خود در جنگلی آرام در بریتانیا به پرواز در آمده و مسیر خود را به سوی محل اقامت زمستانی خود که هزاران کیلومتر دورتر واقع شده می یابد؟ و چگونه در بهار سال آینده مسیر بازگشت خود را نه تنها به بریتانیا بلکه به همان بخش از بریتانیا و همان محدوده و همان جنگل و اغلب همان آشیانه ای که از سال قبل خالی مانده بود پیدا می کند؟ پاسخ این است: با دنبال کردن مسیرهای عبور انرژی زمین.
  چرا این موارد بارها و بارها توسط اشخاص مختلف اما فقط در مکان های مشخصی دیده می شوند؟ به اعتقاد من، علت، همان مسیرهای عبور انرژی از زمین است.

  مهاجرت پرندگان
  مهاجرت پرندگاندر مورد چنین پدیده هایی و همینطور در مورد پدیده های مرتبط با ارواح، وجود آب، اغلب تأثیر گذار است.
  این آب ممکن است در زیر زمین باشد و یا روی زمین مانند مه یا باران. باید گفت در مشاهده چنین پدیده هایی، وجود آب، دست به دست انرژی زمین می دهد. مطئن هستم که در این میان، انرژی خود ما یا همان هاله انرژی نیز به کمک می آید و همین هاله انرژی است که سبب می شود تا برخی از ما برحسب طبیعتی که داریم، نسبت به چنین پدیده هایی حساس تر از دیگران باشیم.
  این واقعیت که عموماً جریان های انرژی زمین با وجود آب در ارتباطند نباید باعث گردد که گمانه زنان در گمانه زنی خود در پی مسیرها و خطوط انرژی زمین باشند. چرا که گمانه زنی، خود مهارتی طبیعی و مستقل است. در گمانه زنی، شخص برحسب آنکه به دنبال چه می گردد، به انتخابی آگاهانه دست می زند و بنابراین در آن اشتباهی رخ نخواهد داد.
  خوب، بیاییم این اندیشه ها را به هم ربط داده و به پرندگان وحشی که در مهاجرت خود به پیگیری مسیرهای انرژی زمین می پردازند بیندیشیم. بیاییم به اندیشه جالبی که مطرح کردم به طور دقیق تر نگاه کنیم.
  گفتم که پرندگان، مسیرهای عبور انرژی زمین را تعقیب می کنند. به نظر من، آن ها این کار را از طریق گمانه زنی انجام می دهند.
  ما انسان ها چه در کار گمانه زنی خیره باشیم و چه نباشیم، برای گمانه زنی به نیروی تمرکز ذهن احتیاج داریم که برای کسب آن باید تمرین کنیم.
  اما پرندگان مهاجر به علت ضرورت موجود، توانایی هایی را که ما با انتخاب خود و با این پندار نادرست که چنین توانایی هایی در زندگی مان بکار نمی آیند به کناری گذاشته و به این طریق ارتباطمان را با طبیعت سست کرده ایم، برای خود حفظ کرده اند.
  به اعتقاد من پرندگان به طور غریزی نوک خود را به سوی مسیرهای انرژی زمین گرفته و این چوب گمانه زنی طبیعی خود را تا رسیدن به هدف، تعقیب می کنند.

  به نظر شما باور کردن این امر دشوار است؟شکاکان، تمام این سخنان را نادرست می دانند اما سخن من به آن ها این است که ” نادرست بودن این نظریه را اثبات کنید”! چنین پدیده هایی همواره اتفاق می افتند، پیش از این هم طی قرن ها برای هزاران نفر رخ داده اند و در آینده نیز حتی در دنیای جدید که بسیاری از اشخاص، نزدیکی خود را با طبیعت از دست داده اند، رخ خواهد داد.
  مسیرهای عبور انرژی در زمین در اطراف ما پراکنده اند و با گمانه زنی و بدون رجوع به نقشه ها می توان آنها را یافت. این گمانه زنی را خودتان امتحان کرده و زیبایی اجتناب ناپذیر وجود آنها را و وجود مکان های باستانی، چاه های مقدس و مکان های قدیمی در حوالی آنها را ببینید و تجربه کنید.
  منبع:
  پرندگان ایران
  مهاجرت پرندگان

 9. کاربر مقابل پست ویکی عزیز را پسندیده است:


 10. Top | #6
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  5586
  لايك كرده
  7397
  نوشته ها
  5,911
  می پسندم
  46,437
  مورد پسند : 10,966 بار در 4,015 پست
  حالت من :
  My Mood
  Relaxed
  نوشته های وبلاگ
  1

  پیش فرض

  ادغام شدند.

  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)

 11. Top | #7
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  محل سکونت
  نصف جهان
  لايك دريافتي
  1518
  لايك كرده
  1403
  نوشته ها
  1,549
  می پسندم
  487
  مورد پسند : 2,670 بار در 1,312 پست
  حالت من :
  My Mood
  In Love

  Icon19 مهاجرت پرندگان

  کوچ یا مهاجرت پرندگان از همان آغاز تاریخ توجه بشر را به بشر جلب کرده است. در یک هزار سال قبل از میلاد هومر به آن اشاره کرده و ارسطو فیلسوف بزرگ یونان درباره آن بررسی کرده است. کوچ عبارت است از حرکت پرندگان به طرف جنوب در پاییز و به طرف شمال در بهار یا حرکت از زمینهای پست به طرف ارتفاعات و یا از نقاط دور از ساحل به طرف ساحل. چون بعضی از آنها در شرایط جوی زمستان نمی‌توانند زنده بمانند به مناطق گرمتر می‌روند.آن پرندگانی که از بعضی حشرات یا جوندگان کوچک تغذیه می‌کنند در زمستان نمی‌توانند چنین غذاهایی را بدست آورند. چون پرندگان در تابستان زاد و ولد می‌کنند کوچیدن آنها به این موضوع هم مربوط می‌شود. بعضی از غدد پرندگان مواد شیمیایی ترشح می‌کنند که قاعدتا باید با زاد و ولدشان ارتباط داشته باشد. این در بهار اتفاق می‌افتد. پرنده حس می‌کند که موقع جوجه آوردنش نزدیک شده بنابراین عازم شمال که هوا تابستانی است می‌شود. بنابراین تغییر طول مدت روزها و نبودن غدا به پرنده می‌گوید که عازم مناطق گرمسیری شود.

  پرندگان مهاجر از چه طریقی راه خود را پیدا می‌کنند؟
  پرندگان مهاجر می‌توانند میدانهای مغناطیسی اطراف کره زمین را تشخیص دهند. خطوط مغناطیسی نیرو از شمال به جنوب قطبهای مغناطیسی کشیده شده‌اند. شاید پرندگان راه خود را از روی این خطوط پیدا می‌کنند. وقتی کریستف کلمب به قاره آمریکا نزدیک می‌شد دسته بزرگی از پرندگان را مشاهده کرد که به طرف جنوب غربی در حال پرواز هستند. از اینجا متوجه شد که به خشکی نزدیک شده‌اند. بنابراین مسیر خود را در جهت جنوب غربی تغییر داد تا در مسیر پرواز پرندگان قرار بگیرد و به این دلیل است که چرا به جای پیاده شدن در ساحل فلوریدا در یاهاما پا به ساحل گذاشت.

  پرندگان تا چه مسافتی پرواز می‌کنند؟
  پرندگان به هر دلیلی که مهاجرت می‌کنند مسلما قهرمان حیوانات مهاجر به شمار می‌روند و در میان خود پرندگان ، چلچله‌های قطبی قهرمان هستند. این پرندگان عجیب در طول سال در رفت و برگشت خود جمعا بیست و دو هزار مایل مسافت را طی می‌کنند. اغلب پرندگان خشکی در طول مهاجرتهای خود توقفهای نسبتا کوتاهی دارند. اما یکی از پرندگان ، مرغ باران نوع آمریکایی به یک مهاجرت طولانی بدون توقف برفراز اقیانوس می‌پردازد، می‌تواند از نوا اسکوشیا مستقیما به آمریکای جنوبی یعنی یک مسافت تقریبا 2400 مایلی را از روی آب بدون توقف پرواز کند.

  گونه های مهاجر و غیر مهاجر پرندگان
  بعضی از پرندگان از قبیل بلدرچین آمریکایی کاملا غیر مهاجر هستند ولی بسیاری از گونه‌ها مهاجرت می‌کنند، یعنی بطور منظم و با تغییر فصل از ناحیه‌ای به ناحیه دیگر نقل مکان می‌کنند. بیشتر مهاجرتها به سوی شمال و جنوب یا ارتفاعی است. پرندگان در فصول گرم به سوی زمینهای معتدله شمال و نواحی مجاور قطب شمال حرکت می‌کنند زیرا در این مناطق برای تغذیه و لانه‌گزینی امکانات و تسهیلات کافی وجود دارد و هنگام زمستان مجددا به نواحی جنوبی باز می‌گردند. در نیمکره جنوبی نیز به هنگام تغییر فصول همین حرکت در جهت مخالف و به مقیاس کمتر وجود دارد.

  بعضی از پرندگان در تابستان مهاجرت ارتفاعی به سوی نواحی کوهستانی انجام داده و زمستان به نواحی پست برمی‌گردند. بیشتر گونه‌ها برای مهاجرت کم و بیش بر طبق قاعده حرکت می‌کنند و ورود و خروجشان بر حسب تقویم منظم است. اردکها و مرغابیهای آبی بوسیله طوفانهای پاییزی و بوجود آمدن آبهای باز به هنگام بهار به بخشهای مختلف راه یافته‌اند. پرندگان کوچک خواننده و گنجشکها شبها مهاجرت کرده و روزها برای استراحت و تغذیه توقف می‌نمایند. کلاغها ، بازها و غازها روزها حرکت می‌کنند. ولی شبها برای غذا در جاهای مناسب فرود می‌آیند.

  پرستوها روزها حرکت نموده و در طی راه برای غذای خود جمبندگان را شکار می‌کنند. اردکها و پرندگان ساحلی شب یا روز مهاجرت می‌کنند. پرواز مهاجرتی بعضی پرندگان نزدیک زمین صورت می‌گیرد و بقیه تا اوج 900 تا 1500 متر از زمین فاصله پیدا می‌کنند. برخی پرندگان فقط مسافات کوتاهی طی می‌کنند. ولی حشره خواران کوچک از قبیل مگس‌گیرها و پرندگان خواننده زمستان را در مکزیکو یا بخشهای شمالی آمریکای جنوبی می‌گذرانند.

  عوامل مورد استفاده پرندگان برای مهاجرت
  بسیاری از پرندگان مهاجر مانند جهانگردان از خورشید پیروی می‌کنند و هیچگاه دچار سختیهای زمستان نمی‌شوند در حالی که بعضی گونه‌های مجاور قطب شمال زمستان به سوی نواحی معتدله آمده و تابستان به نواحی سردتر باز می‌گردند. بعضی مهاجران از علایم ویژه زمین از قبیل رودها ، کوهها یا امتداد سواحل پیروی می‌کنند.

  ولی عده‌ای از پرندگان بدون ویژگیهای راهنمایی از روی دریاها یا زمینها عبور می‌نمایند. ولی عده‌ای از پرندگان بدون ویژگیهای راهنمایی از روی دریاها یا زمینها عبور می‌نمایند و بچه ها ممکن است در اولین مهاجرت از پدر و مادرشان سبقت بگیرند. پرندگان بوسیله غریزه هدایت می‌شوند. محرک مهاجرت تا اندازه‌ای به ترشحات غدد جنسی بستگی دارد.

  منبع:
  irandeserts
  hamid0281 likes this.
  اگه از سرت بیرونم کردن/اگر خشک شدم کندنم سپردنم به باد/تو منو واسه تفاوتم درک کن /جای اینکه منو واسه شباهتم بخوایتالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)

 12. 2 کاربر پست *R@$hid* عزیز را پسندیده اند .


موضوعات مشابه

 1. چرا پرندگان مهاجرت میکنند؟؟
  توسط ویکی در انجمن تالار پرندگان حیات وحش(wild birds)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 15th November 2015, 02:58 PM
 2. مهاجرت پرندگان از تهران
  توسط ویکی در انجمن آرشیو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 18th January 2015, 08:13 PM
 3. مهاجرت و دید شبانه در پرندگان
  توسط ویکی در انجمن تالار پرندگان حیات وحش(wild birds)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 4th November 2012, 01:33 AM
 4. سه قطب نمای پرندگان در مهاجرت
  توسط آیسه در انجمن آرشیو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 23rd October 2011, 01:35 PM
 5. مهاجرت پرندگان به گیلان
  توسط shilan در انجمن آرشیو
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 28th February 2009, 12:58 PM

Visitors found this page by searching for:

مهاجرت پرندگان به زبان انگلیسی

لکچر ساده انگلیسی

انشا مهاجرت پرندگان به صورت ادبیمتنی درباره مهاجرت پرندگاندرباري كوچ پرندگانمقاله درباره ی مهاجرت پرندگانمتن انگلیسی در مورد مهاجرت پرندگانکوچ پرندگاندرباره ی پرندگان مهاجرموضوع انشا مهاجرت پرندگانعلت مهاجرت پرستولکچر کوتاه درباره ی حیوانات باترجمهمهاجرت پرندگان با ترجمه انگلیسیتحقیق درباره پرندگانتحقیق درباره مهاجرت پرندگانلکچر انگلیسی ساده در مورد حیواناتدرباره مهاجرت پرندگانداستان مهاجرت پرندگانمتن انگلیسی در مورد مهاجرتمتنی انگلیسی در مورد مهاجرتانشا به زبان انگلیسی در مورد بهارتحقیق در مورد پرندگان به انگلیسیمتن ساده انگلیسی برای لکچرمتن ساده ی انگلیسی پاییزمتنی در باره ی مهاجرت پرندگان به زبان انگلیسیتحقيق دربارمهاجرت پرندگانمتنی انگلیسی درباره ی مهاجرت پرندگانلکچرانگلیسی باترجمه درباره پرندگان انگلیسیمتن ساده انگلیسی درباره مهاجرت پرندگان انواعمهاجرت پرندگانیک داستان انگلیسی کوتاه با ترجمه درباره ی حیواناتانشا درباره ي کوچ پرندگاندرموردپرستو هادرباره کوچ پرندگانمهاجرت پرندگان به زبان انگليسي.علت مهاجرت پرندگانانشاء کوچکی به درباره ی بهار زبان انگلیسیكليپ مهاجرت پرنده داستان مهاجرت پرندگانمتنهای پرنده پرستومتن انگلیسی برای لکچرتحقیق درباره ی مهاجرتلکچرانگلیسی درمورد ایرانمقاله انگلیسی مهاجرت پرندگان با ترجمهراز مهاجرت پرندگان به زبان انگلیسی باترجمه انلایندرباره ی مهاجرت پرندگانلکچر به زبان انگلیسیمقدمه در مورد انشا فصل پاییزانشای انگلیسی درباره ی برف خطرات مهاجرت پرستو هاتحقیق مهاجرت پرندگان انگلیسی مهاجرت پرندگان انگلیسیمقاله کوچ پرستوهاتحقیق انگلیسی در مورد مهاجرت پرندگانانشایی از زبان یک پرندهانشا درباره کوچ پرستوراز مهاجرت پرندگان به زبان انگليسياشا ی انگلیسی دربارهی مهاجرت پرنده هامتن انگلیسی راجع به پرنده های مهاجرراز مهاجرت پرندگان به انگلیسیانشا درباره ی فصل کوچ پرندگاندرموردمهاجرت پرندگان داستان مهاجرت پرندگان در ايرانتحقیق به زبان انگلیسی دربارهی حیوانتدرباره ي كوچ زمستاني پرندگانمقاله انگلیسی درباره پرندگانمتن انگلیسی درباره پرنده هادرموردکوچ پرستوهالکچر ساده انگلیسی در مورد فصلهامتنی به زبان انگلیسی درباره ی مهاجرت پرندگانداستان درمورد پرندگانانشای انگلیسی در مورد بهار با ترجمهمقاله اي درباره ي كوج برندكانمقدمه در موردمهاجرت پرندگانیک متن با زبان انگلیسی درباره ی طبیعتمتنی درباره ی مهاجرت پرندگان با معنیمقاله در مورد پرندگان مهاجرتوضیح بازبان انگلیسی درباره ی بهارکوچ پرنده هاانواع مهاجرت در پرندگانتحقیق درباره ی یک داستان به زبان انگلیسی و خارجیمقاله درباره فصل بهار به زبان انگلیسیانشا درباره ی طبیعت بهارانشا درباره ی فصل بهار پرندگانلکچر درباره طبیعت به زبان انگلیسیتحقيق درمور فصل زمستان ب انگليسي با ترجمهتحقيق درباره ي پرندگان به زبان انگليسيدرباره ی حیوانات به زبان انگلیسیانشاء در مورد برندكانمقاله با متن انگلیسی درباره طبیعتلکچر ساده ی انگلیسی لکچر انگلیسی درمورد پرندگانانشا کوتاه درباره فصل تابستان به زبان انگلیسیداستان انگلیسی در مورد مهاجرت پرندگانانشا به زبان انگلیسی درمورد بهار لکچر درمورد...متن انگلیسی ازمهاجرت بامعنیلکچر انگلیسی بهارانشایی ساده در موردفصل بهار

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556