بهار جاجرود را با اخراج غول های آهنی شرکت عمران پردیس جشن بگیریم
میترا البرزی منش


مدتی است که شرکت عمران پردیس با زیر پا گذاردن کلیه قوانین کشور وارد «دره بهشت» در منطقه حفاطت شده جاجرود شده است و غول های آهنی این شرکت مشغول ساخت جاده در این پهنه حفاظت شده هستند. این غول های آهنی منطقه ای را تخریب می کنند که در زمره زون حفاظت و سپر بازدارنده جاجرود است که در کنار پارک ملی خجیر و جنگل های باقی مانده پسته وحشی قرار گرفته است. بر اساس دستورالعمل 296 تهیه طرح مدیریت، در زون های حفاظت و سپر بازدارنده هر گونه ساخت و ساز غیر قانونی است. تا کنون سازمان حفاظت محیط زیست با وجود تمامی اعتراض ها و مقاومت محیط بانان به این اقدام غیر قانونی، موفق به اخراج شرکت عمران پردیس نشده است و این امر برای یکپارچگی و حفاظت از ارزش های منطقه جاجرود و پارک ملی خجیر خطری جدی به شمار می آید.
فعالان محیط زیست ضمن استمداد از مقام معظم رهبری و کلیه مسئولان عالی رتبه کشور خواستار توقف این اقدام غیرقانونی شده اند. حضرت آیت اله خامنه ای در بیاناتی که به مناسبت روز درختکاری ایراد فرمودند، بی‌اعتنایی به منابع طبیعی در طول سال‌های متمادی گذشته را یادآور شدند و افزودند: «امروز مردم موثرترین و مهمترین نقش را در احیای فضای سبز كشور بر عهده دارند و باید در عین توجه به ایجاد فضای سبز جدید، مراقب جنگل‌ها، باغات، مراتع و زمین‌های حاصل‌خیز موجود هم باشند.» این سخنان، بیانگر مخالفت صریح ایشان با تخریب یکی از با ارزش ترین و قدیمی ترین مناطق حفاظت شده ایران است. به همین جهت فعالان محیط زیست کشور، یک بار دیگر از آقای محمدی زاده رییس سازمان حفاظت محیط زیست و آقای اشرفی پور مدیر کل محیط زیست استان تهران می خواهند، با توجه به سخنان اخیر رهبر و غیر قانونی بودن اقدامات شرکت عمران پردیس، برای اخراج این شرکت از منطقه حفاظت شده جاجرود و زون هایی که هرگونه ساخت و ساز در آن غیر قانونی و غیر مجاز است، سریعا اقدام نمایند.
اقای اشرفی پور مدیر کل محیط زیست استان تهران در اظهار نظر اخیر خود به وضوح بیان نمودند که «صورت جلسات بین وزیر وقت مسکن و شهرسازی و رئیس وقت سازمان حفاظت محیط زیست فرآیند قانونی خود را طی نکرده و به عبارتی آن تفاهم‌نامه انجام شده بین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت مسکن باید در شورای عالی محیط زیست کشور تعیین تکلیف می‌شد که این اقدام صورت نگرفت.» وی همچنین یادآوری می نماید که «براساس بررسی‌های انجام شده کاربری تعریف شده قبلی این زمین ( زمین تصرف شده کنونی) تفرّجی است.» ایشان در همین مصاحبه بیان کرده اند «تعیین حدود برای رفع تداخل بر عهده اداره کل محیط زیست است.»
پس چرا شرکت عمران پردیس بدون مجوز و بدون تعیین حدود توسط کارشناسان اداره کل، اقدام به تصرف مناطق با ارزش منطقه حفاظت شده جاجرود نموده اند؟ تعیین حدود برای رفع تداخل حریم شهر جدید پردیس، می تواند مثلاً در منطقه «گل دره» که در مجاورت شهر «بومهن» قرار دارد و در حریم قانونی شهر پردیس قرار گرفته است صورت پذیرد. این بخش، از کلیه زیر ساخت های لازم مانند جاده و سایر خدمات مورد نیاز نیز برخوردار است و پیوستگی لازم با مناطق مسکونی شهر جدید پردیس را نیز حفظ می نماید. توسعه شهر جدید پردیس در این بخش از نظر اقتصادی گزینه برتر است.
این درحالی است که اقدامات غیر قانونی اخیر شرکت عمران پردیس در منطقه حفاظت شده جاجرود به هیچ وجه برای توسعه شهرک سازی مقرون به صرفه نیست و نیازمند احداث کلیه زیر ساخت ها و خدمات شهری است و هیچ گونه پیوستگی با شهر جدید پردیس ندارد. به همین جهت نیز در طرح های توسعه شهرک پردیس کاربری مسکونی برای آن در نظر گرفته نشده و بخشی از حریم شهرک است که کاربری تفرجی و فضای سبز برای آن منظور شده است. این مسایل همگی نشان دهنده غیر قانونی بودن اقدامات شرکت عمران پردیس است که در صورتی که سازمان محیط زیست برای مناطق حفاظت شده خود ارزش قایل باشد اهرمی در دست مدیران و مسئولین است تا بتوانند رفع تجاوز نمایند.
آقای محمدی زاده!، اقای اشرفی پور!، وظیفه قانونی شما اجرای قوانین محیط زیست و ممانعت از تصرف های غیر قانونی در مناطق حفاظت شده است. شورای عالی شهر سازی نمی تواند به جای شورای عالی محیط زیست حکم به تصرف بخشی از مناطق حفاظت شده بدهد. وقت آن رسیده که با توجه به سخنان مقام معظم رهبری و درخواست های قانونی تشکل های مردم نهاد، غول های آهنی شرکت عمران پردیس را از منطقه بیرون کنید و نگذارید این زخم بر محیط زیست جاجرود باقی بماند.
بهار جاجرود را باید با اخراج غول های آهنی شرکت عمران پردیس جشن گرفت.