صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11

گراز وحشی

This is a discussion on گراز وحشی within the پستانداران forums, part of the حیات وحش ایران category; گراز وحشی wild boar گراز وحشی یک پستاندار همه چیز خوار از گروه خوک شکلان است.این حیوان در بسیاری از ...

 1. Top | #1

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  3
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  382
  می پسندم
  2,131
  مورد پسند : 27 بار در 9 پست

  پیش فرض گراز وحشی

  گراز وحشی

  گراز وحشی wild boar

  گراز وحشی یک پستاندار همه چیز خوار از گروه خوک شکلان است.این حیوان در بسیاری از نقاط جهان از اروپا و آسیا گرفته تا نواحی از شمال آفریقا پراکنده است.این حیوان در مواردی که زیاد باشند به مزارع آسیب جدی میزنند. و همچنین دشمنان زیادی در طبیعت ندارند چون میتوانند به خوبی از خود دفاع کنند.
  بدن گراز بسیار متراکم است سر بزرگ و پاها نسبتا کوتاه است. گوش بزرگ و نوک‌دار و از موهای نرمی به طول 5 سانتیمتر پوشیده شده‌اند. بدن دارای موهای بلند و خشن و بلندی است. این موها در بالای سر و گردن و تا بالای شانه و قسمتی از وسط پشت بلندتر شده‌اند. رنگ آن از خاکستری تیره تا سیاه و قهوهای متغیر است. گرازها در بچگی روشنتر همراه با خطهای قهوه ای هستند اما با بالا رفتن سن این خطها کمرنگ تر شده و در بزرگسالی خاکستری یا قهوه ای تیره میشوند.
  گراز در جنگلهای پست و بیشه‌زارها و نیزارها و بوته‌زارها کنار رودها و مردابها زندگی می‌کنند. گراز معمولا روز را در لانه و انبوه درختان پنهان می‌ماند. معمولا شبگرد هستندکه از شب تا سحر مشغول خوردن و غارت کردن بعضا مزارع هستند و چنانچه تعداد آنها زیاد باشد به محصولات کشاورزی خسارات فراوانی وارد می‌کنند.آنها تقریبا هر چیزی را که قابل خوردن باشد میخورند از قبیل غذاهای گیاهی مانند ریشه و ساقه و برگ و دانه‌های مختلف و غلات و حبوبات و میوه‌جات و غذاهای حیوانی چون حشرات و لارو آنها و بی‌مهره‌های کوچک و حتی جوندگان و لاشه حیوانات بزرگ.گرازهای نر چون بدنشان بافت چربی ندارد که گرمشان کند زمین را با عاجهیشان میکنند و در آن میخوابند.اما بچه ها چون قدرت حفر زمین را ندارند در کنار هم جمع میشوند.در صورتی که به آنها حمله شود یا احساس خطر کنند میتوانند به خوبی از خود دفاع کنند.نرها با حرکت سر خود از پایین به سمت بالا و با استفاده از دندانهای تیز خود زخمهای بدی به دشمن وارد میکنند و ماده ها که دندانها بزرگ ندارند با دهان بزرگ خود گاز میگیرند.البته این حملات معمولا برای انسان کشنده نیست اما انسان را بسیار بد زخمی میکند.گرازها لانه اشان را در کنار آب میسازند و در طول روز در لانه میمانند اما هنگام بارندگی و وقوع سیلاب گرازها لانه را ترک میکنند.

  گرازهای نر بزرگسال از ۱۰۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر طول دارند و ارتفاعشان از شانه تا زمین به ۹۰ سانتیمتر میرسد.میانگین وزنشان بین ۶۰ تا ۷۰ کیلوگرم میباشد .دندانهای آنها میتواند برای دفاع و جنگیدن و حفر زمین به کار آید.عاجهای یک نر بزرگسال حدودا ۲۰ سانتیمتر میشود که به ندرت بیش از ۱۰ سانتیمتر آن بیرون از دهان می آید.اما در مواردی استثنایی طول عاج به ۳۰ سانتیمتر نیز رسیده است که در بیرون از دهان به شکل خمیده و به طرف بالا آمده است.در نوع ماده دندانها کوتاهتر هستند و به طور استثنایی و در ماده های مسن یه صورت خم شده درآمده اند.
  نرهای بالغ بیشتر گله‌های جداگانه‌ای تشکیل می‌دهند و معمولا در گروهای ۲۰ عددی زندگی میکنند ولی گروهایی بالای ۵۰ گراز نیز دیده شده است. نرهای پیر بطور انفرادی زندگی می‌کنند .ماده ها تیز معمولا در گروهای ۳ الی ۴ عددی همراه با فرزندانشان هستند.نرها در این گروهها نیستند و فقط ۲ یا ۳ بار در سال و مواقع جفت گیری پیدایشان میشود.

  در مناطق سردسیر ایران گرازها در اواسط زمستان جفت گیری میکنند اما در مناطق گرمسیری جنوب ایران جفت‌گیری زودتر انجام شده و زایمان در اواخر زمستان صورت می‌گیرد. در این مدت 3 تا 5 خوک نر با چند ماده باهم می‌گردند. در دوره جفت‌گیری که یک ماه طول می کشد خیلی کم غذا می‌خورند ولی آب بیشتری می‌نوشند. قبل از زایمان ماده از چوب خشک و علوفه برای خود لانه میسازد.دوران حاملگی این حیوان ۴ ماه میباشد که در پایان این دوران ۸ الی ۱۲ بچه بدنیا می آورد.بچه ها در نوع ماده در ۱۸ ماهگی و در نوع نر کمی زودتر آماده جفت گیری میشوند.
  گرازهای نر بالغ به علت توانایی زیاد در دفاع از خود دشمنان کمی دارند اما ببرها و گرگها را میتوان از اصلی ترین دشمنان و شکارچیان آنها دانست.گرگها معمولا به بچه های این حیوان حمله میکنند و قدرت مقابله با گرازهای بالغ را ندارند.

  گراز در ایران در بیشتر مناطق جنگلی و بیشه‌ها و نواحی سبز در گیلان و مازندران و گرگان و خراسان و آذربایجان ، کردستان ، کرمانشاه ، همدان ، لرستان ، خوزستان و سیستان و بلوچستان دیده شده است.
  ویرایش توسط rozanna : 14th January 2009 در ساعت 08:19 PM
  آغاز سخن بنام پروردگار یوز
  آری به چشمان من نگاه کن شاید بتوانی غرور از دست رفته ام را به من باز ستانی. روزگاری ایران موطن من بود و حال دشتی از کویر خشک! اگر امروز سکوت کنی سکوت مرا نیز فردا خواهی شنید. پس امروز به بپا خیز ...

 2. 4 کاربر پست rozanna عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  Fish - Dog
  محل سکونت
  London- UK
  لايك دريافتي
  392
  لايك كرده
  128
  نوشته ها
  4,886
  می پسندم
  20,102
  مورد پسند : 5,564 بار در 1,472 پست
  حالت من :
  My Mood
  Cool
  نوشته های وبلاگ
  2

  پیش فرض گراز

  مقدمه

  راسته زوج سمی‌ها حیوانات بزرگ علفخوار هستند. از این راسته در ایران دو زیر راسته خوک شکلان و نشخوارکنندگان وجود دارد. در زیر راسته خوک شکلان فقط تیره خوکها وجود دارند. حیوانات تیره خوک ، زوج سمی‌هایی هستند با بدنی سنگین و گردن و پاهای کوتاه. پوزه در آنها دراز بوده و به صفحه مسطح و برهنه و مرطوبی منتهی می‌شود که در آن سوراخهای بینی قرار دارد. چشمها نسبتا کوچک بوده و در عقب صورت واقع شده‌اند. گوشها نوک‌دار هستند و هر یک از پاها دارای 4 انگشت بوده و که فقط دو تای میانی روی زمین قرار می‌گیرد.  گراز وحشی
  مشخصات ظاهری

  خوک وحشی (Sus scrofa) یا گراز حیوانی است با ظاهر کاملا مشخص. سر آن بزرگ و دراز و گردن کوتاه و بدن حجیم و سنگین است. پاها کوتاه و نازک و هر یک دارای 4 انگشت است که هر کدام به سم بلند و باریکی منتهی می‌شوند. ولی فقط دو انگشت میانی هنگام ایستادن به زمین می‌رسند. دم به اندازه متوسط است. در سر پوزه زیاد به جلو امتداد پیدا کرده و در جلوی آن صفحه پهن و مسطحی وجود دارد. چشمها کوچک و در قسمت عقب صورت قرار گرفته‌اند.

  گوش بزرگ و نوک‌دار و از موهای نرمی به طول 5 سانتیمتر پوشیده شده‌اند. بدن دارای موهای بلند و خشن و بلندی است. این موها در بالای سر و گردن و تا بالای شانه و قسمتی از وسط پشت بلندتر شده‌اند. رنگ حیوان تا حدودی متغیر است و بطور کلی رنگ قهوه‌ای است که تا خاکستری یا سیاهی با سایه‌ای از قرمزی مخلوط است. انتهاهای پاها و گوشها و دم تیره‌تر به رنگ قهوه‌ای سیاه می‌باشد. رنگ در بچه‌ها نسبت به بالغ‌ها کاملا تفاوت دارد.
  نحوه زندگی

  گراز در جنگلهای پست و بیشه‌زارها و نیزارها و بوته‌زارها کنار رودها و مردابها زندگی می‌کنند. بطور کلی در شبها فعال هستند و از غذاهای گیاهی مانند ریشه و ساقه و برگ و دانه‌های مختلف و غلات و حبوبات و میوه‌جات و غذاهای حیوانی چون حشرات و لارو آنها و بی‌مهره‌های کوچک و حتی جوندگان و لاشه حیوانات بزرگ تغذیه می‌کنند. بطور دسته جمعی زندگی کرده و گله‌هایی را تشکیل می‌دهند که بر حسب چگونگی وفور غذا یا کم هستند. معمولا چند خوک ماده با بچه‌های سال جاری و بچه‌های سال پیش باهم زندگی می‌کنند. نرهای بالغ بیشتر گله‌های جداگانه‌ای تشکیل می‌دهند ولی نرهای پیر بطور انفرادی زندگی می‌کنند.  گراز وحشی
  تولید مثل

  جفت‌گیری در مناطق سردسیر اواسط زمستان صورت می‌گیرد. در این مدت 3 تا 5 خوک نر با چند ماده باهم می‌گردند. در دوره جفت‌گیری که یک ماه طول می کشد خیلی کم غذا می‌خورند ولی آب بیشتری می‌نوشند. دوران آبستنی در حدود 4 ماه است. بچه‌ها در اواسط تا اواخر بهار متولد می‌شوند و تعداد آنها 4 تا 8 است و تا ده بچه نیز دیده شده است. در مناطق گرمسیری جنوب ایران جفت‌گیری زودتر انجام شده و زایش در اواخر زمستان صورت می‌گیرد. قبل از زایش مادر با برگ و علوفه و شاخه‌های خشک در انبوه درختان لانه‌ای می‌سازد.

  پس از زایش بچه‌ها به سرعت رشد می‌کنند. ماده‌ها از لحاظ جنسی در 18 ماهگی و نرها کمی زودتر بالغ می‌شوند. خوک وحشی معمولا روز را در لانه و انبوه درختان پنهان می‌ماند. لانه آنها نزدیک آب قرار دارد. به هنگام بارندگی شدید و سیلاب از محل لانه دور شده به نقاط دیگری پراکنده می‌شوند. چنانچه تعداد آنها زیاد باشد به محصولات کشاورزی خسارات فراوانی وارد می‌کنند.
  پراکندگی در ایران

  خوک وحشی در ایران در بیشتر مناطق جنگلی و بیشه‌ها و نواحی سبز در گیلان و مازندران و گرگان و خراسان و آذربایجان ، کردستان ، کرمانشاه ، همدان ، لرستان ، خوزستان و سیستان و بلوچستان دیده شده است.  گراز وحشی
  پراکندگی جهانی

  جنوب و مرکز اروپا ، شوروی سابق تا دریای سیاه و ترکستان و سیبری ، مغولستان ، ژاپن ، چین ، هند و چین ، پاکستان ، افغانستان و ایران دیده می‌شود.
  مجله رشد
  One world
  One life
  One chance
  One reason
  All under
  one sky
  unchanging
  one season

 4. 8 کاربر پست Daniz عزیز را پسندیده اند .


 5. Top | #3

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  11
  لايك كرده
  1
  نوشته ها
  350
  می پسندم
  979
  مورد پسند : 295 بار در 91 پست

  پیش فرض

  ممنون، نمی دونستم که گرازها نشخوار نمیکنند!
  PERSIAN GULF; was, is and will be PERSIAN GULF

 6. Top | #4

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  حیوان خانگی
  گربه
  محل سکونت
  اصفهان
  لايك دريافتي
  1
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  479
  می پسندم
  628
  مورد پسند : 39 بار در 11 پست

  پیش فرض

  اینم یه فیلم کوتاه
  http://www.youtube.com/watch?v=e0gw-JCMaAA

 7. کاربر مقابل پست hosein_sh عزیز را پسندیده است:


 8. Top | #5

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  حیوان خانگی
  سگ/ گربه خانگی دست آموز
  محل سکونت
  اصفهان
  لايك دريافتي
  23
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  625
  می پسندم
  3,324
  مورد پسند : 40 بار در 24 پست
  نوشته های وبلاگ
  1

  پیش فرض گراز حیوان آشنا


  گونهsus scrofa :
  خانواده: خوك ها
  SUIDAE
  راسته: زوج سمان (سم شكافته
  ARTIODACTYLA )
  رده
  Mammalia:
  همان خوك وحشي است. جثه بزرگ و گردني كوتاه و كلفت دارد. چشم ها ريز، پوزه دراز و استوانه اي شكل است كه در نوك نعلبكي مانند آن سوراخ هاي بيني قرار دارند. دندان هاي نيش در نرها رشد بسيار زيادي كرده اند ولي در ماده ها بسيار كوتاه ترند. موها بلند و زبر به رنگ قهوه اي تا خاكستري اند. موهاي بچه ها نرم و با نوارهاي زرد و قهوه اي در ناحيه پشت و پهلوها است. گراز چهار انگشت در هر پا (دو تا بزرگ و دو تا كوچك در پشت ساق) و معده دو قسمتي دارد. طول سر و تنه ۱۰۰ تا ۱۸۰ سانتي متر و وزن بين ۵۰ تا ۳۰۰ كيلوگرم است. در اكثر زيستگاه ها زندگي مي كند. مناطق پرآب با پوشش گياهي بلند را ترجيح مي دهد. در اكثر مناطق كشور مشاهده مي شود. همه چيز خوارند، اما مواد گياهي را ترجيح مي دهند.


  دشمنان طبيعي زيادي مثل پلنگ، خرس، گرگ و سياه گوش دارد و نسبت به بيماري ها نيز حساس است، ولي به علت تطابق با محيط هاي مختلف، استفاده از مواد غذايي متنوع، قدرت استتار خوب، تعداد زياد بچه و نيز عدم شكار و استفاده از گوشت و پوست حرام شده آن، خطري جدي نسلشان را تهديد نمي كند. در بسياري از مناطق به دليل تخريب زيستگاه و شكار بي رويه، جمعيت آنها بسيار تقليل يافته و يا منقرض شده است.
  از نظر اكولوژيك عملا حيوان مفيدي است، چون علاوه بر مخلوط كردن خاك جنگلي با استفاده از دندان هاي نيش خوراك بعضي از حيوانات ديگر را در دسترس قرار مي دهد. اين عمل در رويش گياهان نيز سودمند است و از طرف ديگر باعث خروج حشرات مضر از زير خاك و اغلب، نابودي آنها در فصل سرما مي شود. مي توان گفت كه گراز جنگلبان خوبي است
  گراز وحشیگراز وحشی
  زمين فقط متعلق به ما انسان ها نيست ! بايد حق زندگي را براي جانداران ديگر بپذيريم ! و بپذيريم كه براي حفظ حياتمان نياز به شراكت با گونه هاي مختلف هستيم .


 9. 6 کاربر پست مدنی عزیز را پسندیده اند .


 10. Top | #6

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  حیوان خانگی
  سگ/ گربه خانگی دست آموز
  محل سکونت
  اصفهان
  لايك دريافتي
  23
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  625
  می پسندم
  3,324
  مورد پسند : 40 بار در 24 پست
  نوشته های وبلاگ
  1

  پیش فرض

  عادات

  گرازهای نر معمولا در گروهای ۲۰ عددی زندگی میکنند اما گروهایی بالای ۵۰ گراز نیز دیده شده است.ماده ها تیز معمولا در گروهای ۳ الی ۴ عددی همراه با فرزندانشان هستند.نرها در این گروهها نیستند و فقط ۲ یا ۳ بار در سال و مواقع جفت گیری پیدایشان میشود.

  گرازها موجوداتی معمولا شبگرد هستندکه از شب تا سحر مشغول خوردن و غارت کردن بعضا مزارع هستند.آنها تقریبا هر چیزی را که قابل خوردن باشد میخورند از قبیل غذاهای گیاهی مانند ریشه و ساقه و برگ و دانه‌های مختلف و غلات و حبوبات و میوه‌جات و غذاهای حیوانی چون حشرات و لارو آنها و بی‌مهره‌های کوچک و حتی جوندگان و لاشه حیوانات بزرگ.گرازهای نر چون بدنشان بافت چربی ندارد که گرمشان کند زمین را با عاجهیشان میکنند و در آن میخوابند.اما بچه ها چون قدرت حفر زمین را ندارند در کنار هم جمع میشوند.در صورتی که به آنها حمله شود یا احساس خطر کنند میتوانند به خوبی از خود دفاع کنند.نرها با حرکت سر خود از پایین به سمت بالا و با استفاده از دندانهای تیز خود زخمهای بدی به دشمن وارد میکنند و ماده ها که دندانها بزرگ ندارند با دهان بزرگ خود گاز میگیرند.البته این حملات معمولا برای انسان کشنده نیست اما انسان را بسیار بد زخمی میکند.گرازها لانه اشان را در کنار آب میسازند و در طول روز در لانه میمانند اما هنگام بارندگی و وقوع سیلاب گرازها لانه را ترک میکنند.


  تولید مثل

  در مناطق سرسیر گرازها در اواسط زمستان جفت گیری میکنند اما در مناطق گرمسیری زودتر از آن.در طول مدت جفت گیری چند نر و چند ماده با هم میگردند(۳الی۵عدد)در طول دوره جفت گیری گرازها به نسبت قبل بسیار کمتر غذا میخورند وبیشتر آب مینوشند.قبل از زایمان ماده از چوب خشک و لوفه برای خود لانه میسازد.دوران حاملگی این حیوان ۴ ماه میباشد که در پایان این دوران ۸ الی ۱۲ بچه بدنیا می آورد.بچه ها در نوع ماده در ۱۸ ماهگی و در نوع نر کمی زودتر آماده جفت گیری میشوند.


  دشمنان طبیعی

  گرازهای نر بالغ به علت توانایی زیاد در دفاع از خود دشمنان کمی دارند اما ببرها و گرگها را میتوان از اصلی ترین دشمنان و شکارچیان آنها دانست.گرگها معمولا به بچه های این حیوان حمله میکنند اما مواردی در ایتالیا و شبه جزیره ایبریا و همچنین در روسیه دیده شده که گرگه به بزرگسالان نیز حمله کرده اند.با این وجود گرگها به ندرت به گرازهای بالغ حمله مستقیم میکنند بلکه ترجیح میدهند یک حمله کرده و گردن وی را زخمی کنند و اجازه دهند گراز از خون ریزی شدید ضعیف شده و بعد حمله نهایی را هنگامی که گراز بی جان شده بود انجام دهند.یک گروه گرگ در مناطقی از روسیه در سال ۵۰ تا ۸۰ گراز را شکار کرده است.
  زمين فقط متعلق به ما انسان ها نيست ! بايد حق زندگي را براي جانداران ديگر بپذيريم ! و بپذيريم كه براي حفظ حياتمان نياز به شراكت با گونه هاي مختلف هستيم .


 11. 4 کاربر پست مدنی عزیز را پسندیده اند .


 12. Top | #7

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  19
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,159
  می پسندم
  7,099
  مورد پسند : 120 بار در 62 پست

  پیش فرض گراز

  راسته زوج سمی‌ها حیوانات بزرگ علفخوار هستند. از این راسته در ایران دو زیر راسته خوک شکلان و نشخوارکنندگان وجود دارد. در زیر راسته خوک شکلان فقط تیره خوکها وجود دارند. حیوانات تیره خوک ، زوج سمی‌هایی هستند با بدنی سنگین و گردن و پاهای کوتاه. پوزه در آنها دراز بوده و به صفحه مسطح و برهنه و مرطوبی منتهی می‌شود که در آن سوراخهای بینی قرار دارد. چشمها نسبتا کوچک بوده و در عقب صورت واقع شده‌اند. گوشها نوک‌دار هستند و هر یک از پاها دارای 4 انگشت بوده و که فقط دو تای میانی روی زمین قرار می‌گیرد.  گراز وحشی

  مشخصات ظاهری

  خوک وحشی (Sus scrofa) یا گراز حیوانی است با ظاهر کاملا مشخص. سر آن بزرگ و دراز و گردن کوتاه و بدن حجیم و سنگین است. پاها کوتاه و نازک و هر یک دارای 4 انگشت است که هر کدام به سم بلند و باریکی منتهی می‌شوند. ولی فقط دو انگشت میانی هنگام ایستادن به زمین می‌رسند. دم به اندازه متوسط است. در سر پوزه زیاد به جلو امتداد پیدا کرده و در جلوی آن صفحه پهن و مسطحی وجود دارد. چشمها کوچک و در قسمت عقب صورت قرار گرفته‌اند.

  گوش بزرگ و نوک‌دار و از موهای نرمی به طول 5 سانتیمتر پوشیده شده‌اند. بدن دارای موهای بلند و خشن و بلندی است. این موها در بالای سر و گردن و تا بالای شانه و قسمتی از وسط پشت بلندتر شده‌اند. رنگ حیوان تا حدودی متغیر است و بطور کلی رنگ قهوه‌ای است که تا خاکستری یا سیاهی با سایه‌ای از قرمزی مخلوط است. انتهاهای پاها و گوشها و دم تیره‌تر به رنگ قهوه‌ای سیاه می‌باشد. رنگ در بچه‌ها نسبت به بالغ‌ها کاملا تفاوت دارد.

  نحوه زندگی

  گراز در جنگلهای پست و بیشه‌زارها و نیزارها و بوته‌زارها کنار رودها و مردابها زندگی می‌کنند. بطور کلی در شبها فعال هستند و از غذاهای گیاهی مانند ریشه و ساقه و برگ و دانه‌های مختلف و غلات و حبوبات و میوه‌جات و غذاهای حیوانی چون حشرات و لارو آنها و بی‌مهره‌های کوچک و حتی جوندگان و لاشه حیوانات بزرگ تغذیه می‌کنند. بطور دسته جمعی زندگی کرده و گله‌هایی را تشکیل می‌دهند که بر حسب چگونگی وفور غذا یا کم هستند. معمولا چند خوک ماده با بچه‌های سال جاری و بچه‌های سال پیش باهم زندگی می‌کنند. نرهای بالغ بیشتر گله‌های جداگانه‌ای تشکیل می‌دهند ولی نرهای پیر بطور انفرادی زندگی می‌کنند.  گراز وحشی

  تولید مثل

  جفت‌گیری در مناطق سردسیر اواسط زمستان صورت می‌گیرد. در این مدت 3 تا 5 خوک نر با چند ماده باهم می‌گردند. در دوره جفت‌گیری که یک ماه طول می کشد خیلی کم غذا می‌خورند ولی آب بیشتری می‌نوشند. دوران آبستنی در حدود 4 ماه است. بچه‌ها در اواسط تا اواخر بهار متولد می‌شوند و تعداد آنها 4 تا 8 است و تا ده بچه نیز دیده شده است. در مناطق گرمسیری جنوب ایران جفت‌گیری زودتر انجام شده و زایش در اواخر زمستان صورت می‌گیرد. قبل از زایش مادر با برگ و علوفه و شاخه‌های خشک در انبوه درختان لانه‌ای می‌سازد.

  پس از زایش بچه‌ها به سرعت رشد می‌کنند. ماده‌ها از لحاظ جنسی در 18 ماهگی و نرها کمی زودتر بالغ می‌شوند. خوک وحشی معمولا روز را در لانه و انبوه درختان پنهان می‌ماند. لانه آنها نزدیک آب قرار دارد. به هنگام بارندگی شدید و سیلاب از محل لانه دور شده به نقاط دیگری پراکنده می‌شوند. چنانچه تعداد آنها زیاد باشد به محصولات کشاورزی خسارات فراوانی وارد می‌کنند.

  پراکندگی در ایران

  خوک وحشی در ایران در بیشتر مناطق جنگلی و بیشه‌ها و نواحی سبز در گیلان و مازندران و گرگان و خراسان و آذربایجان ، کردستان ، کرمانشاه ، همدان ، لرستان ، خوزستان و سیستان و بلوچستان دیده شده است.  گراز وحشی

  پراکندگی جهانی

  جنوب و مرکز اروپا ، شوروی سابق تا دریای سیاه و ترکستان و سیبری ، مغولستان ، ژاپن ، چین ، هند و چین ، پاکستان ، افغانسگراز وحشیتان و ایران دیده می‌شود.

 13. 3 کاربر پست reza1980 عزیز را پسندیده اند .


 14. Top | #8
  ati
  هم اکنون آفلاین میباشد

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  121
  لايك كرده
  61
  نوشته ها
  1,681
  می پسندم
  3,595
  مورد پسند : 506 بار در 149 پست
  نوشته های وبلاگ
  2

  Post آشنايي با گراز

  گراز وحشی


  نام علمی: Sus scrofa

  نام عمومی: گراز

  رده: پستانداران

  راسته: جفت سمان

  خانواده: گرازان

  گسترش: گراز در بسیاری از نقاط جهان از اروپا و آسیا تا نواحی از شمال آفریقا پراکنده است.

  اندازه: گرازهای نر بزرگسال از 100 تا 150 سانتی متر طول دارند و ارتفاعشان از شانه تا زمین به 90 سانتی متر می رسد.

  وزن: میانگین وزنشان بین 60 تا 70 کیلوگرم می باشد. اما گزارشهایی از شکار گراز 150 ، و حتی یک نمونه ی فرانسوی در سال 1999 به وزن 227 کیلوگرم نیز شده است. گرازهای کوه های کارپات به وزن 200 کیلوگرم ثبت شده اند و این در حالی است که گرازهای روسی و رومانیایی می توانند به وزن 300 کیلوگرم هم برسند.

  غذا: گراز معمولا همه چیز می خورد و می توان گفت جزو همه چیز خواران است.

  تولیدمثل: در مناطق سردسیر گرازها در اواسط زمستان جفت گیری می کنند اما در مناطق گرمسیری زودتر از آن . در طول مدت جفت گیری چند نر و چند ماده با هم می گردند (3 الی 5 عدد) در طول دوره ی جف گیری گرازها به نسبت قبل بسیار کمتر غذا می خورند و بیشتر آب می نوشند . قبل از زایمان ماده از چوب خشک و علوفه برای خود لانه می سازد. دوران حاملگی این حیوان 4 ماه می باشد که در پایان این دوران 8 الی 12 بچه بدنیا می آورد . بچه ها در نوع ماده در 18 ماهگی و در نوع نر کمی زودتر آماده ی جفت گیری می شوند.


  شکل ظاهری: بدن گراز بسیار متراکم است سر بزرگ و پاها نسبتا کوتاه است.خز از موهای زبر و ضخیم و بلندی است که در پشت سر و گردن تا شانه و تا وسط بدن بلندتر است.رنگ آن از خاکستری تیره تا سیاه و قهوهای متغیر است.اما در نواحی مختلف تنوع رنگی زیادی مشاهده میشود به طوری که گرازهای مایل به سفید در آسیای میانه دیده شده اند.گرازها در بچگی روشنتر همراه با خطهای قهوه ای هستند اما با بالا رفتن سن این خطها کمرنگ تر شده و در بزرگسالی خاکستری یا قهوه ای تیره میشوند. دندانهای آنها میتواند برای دفاع و جنگیدن و حفر زمین به کار آید.عاجهای یک نر بزرگسال حدودا ۲۰ سانتیمتر میشود که به ندرت بیش از ۱۰ سانتیمتر آن بیرون از دهان می آید.اما در مواردی استثنایی طول عاج به ۳۰ سانتیمتر نیز رسیده است که در بیرون از دهان به شکل خمیده و به طرف بالا آمده است.در نوع ماده دندانها کوتاهتر هستند و به طور استثنایی و در ماده های مسن یه صورت خم شده درآمده اند.

  ملاحظات:
  گراز وحشی یک پستاندار از گروه خوک شکلان است. این حیوان در مواردی که زیاد باشند به مزارع آسیب جدی میزنند. و همچنین دشمنان زیادی در طبیعت ندارند چون میتوانند به خوبی از خود دفاع کنند.
  گرازهای نر معمولا در گروهای ۲۰ عددی زندگی میکنند اما گروهایی بالای ۵۰ گراز نیز دیده شده است.ماده ها تیز معمولا در گروهای ۳ الی ۴ عددی همراه با فرزندانشان هستند.نرها در این گروه ها نیستند و فقط ۲ یا ۳ بار در سال و مواقع جفت گیری پیدایشان میشود.گرازهای نر چون بدنشان بافت چربی ندارد که گرمشان کند زمین را با عاج هایشان میکنند و در آن میخوابند.اما بچه ها چون قدرت حفر زمین را ندارند در کنار هم جمع میشوند.در صورتی که به آنها حمله شود یا احساس خطر کنند میتوانند به خوبی از خود دفاع کنند. گرازها لانه اشان را در کنار آب میسازند و در طول روز در لانه میمانند اما هنگام بارندگی و وقوع سیلاب گرازها لانه را ترک میکنند. گرازهای نر بالغ به علت توانایی زیاد در دفاع از خود دشمنان کمی دارند اما ببرها و گرگها را میتوان از اصلی ترین دشمنان و شکارچیان آنها دانست.گرگها معمولا به بچه های این حیوان حمله میکنند اما مواردی در ایتالیا و شبه جزیره ایبریا و همچنین در روسیه دیده شده که گرگه به بزرگسالان نیز حمله کرده اند.  گراز وحشی


  منبع : ويكي پديا

 15. 5 کاربر پست ati عزیز را پسندیده اند .


 16. Top | #9
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  لايك دريافتي
  2672
  لايك كرده
  1581
  نوشته ها
  12,048
  می پسندم
  71,448
  مورد پسند : 15,676 بار در 2,984 پست

  پیش فرض

  ادغام شد

  اگر میخواهی سگهای منو ببینی اینجارا کلیک کن.


  برای دریافت آخرین اخبار درباره سگها و برای هماهنگی در همین پیج به پروفایل من پیغام خصوصی بدهید .

  اگر میخواهی گربه های من را ببینی اینجا را کلیک کن.
  .

 17. کاربر مقابل پست هوریار عزیز را پسندیده است:


 18. Top | #10

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  5
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  643
  می پسندم
  3,303
  مورد پسند : 868 بار در 301 پست

  Neew گراز ها

  گراز یا خوک وحشی اورآسیا نوعی خوک است که نیای بیشتر خوک‌های اهلی به‌شمار می‌رود. این حیوان بومی بیشتر مناطق شمالی و مرکزی اروپا، نواحی مدیترانه‌ای (از جمله کوه‌های اطلس در شمال آفریقا) و بیشتر مناطق آسیا است.

  شکل ظاهری

  بدن گراز بسیار متراکم است، سر بزرگ و پاها نسبتاً کوتاه است. خز او از موهای زبر و ضخیم و بلندی است که در پشت سر و گردن تا شانه و تا وسط بدن بلندتر است. رنگ آن از خاکستری تیره تا سیاه و قهوه‌ای متغیر است.اما در نواحی مختلف تنوع رنگی زیادی مشاهده می‌شود به طوری که گرازهای مایل به سفید در آسیای میانه دیده شده‌اند. گرازها در بچگی روشنتر همراه با خطوط قهوه‌ای هستند اما با بالا رفتن سن این خط‌ها کمرنگ تر شده و در بزرگسالی خاکستری یا قهوه‌ای تیره می‌شوند.

  گرازهای نر بزرگسال از ۱۰۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر طول دارند و ارتفاعشان از شانه تا زمین به ۹۰ سانتیمتر می‌رسد. میانگین وزنشان بین ۶۰ تا ۷۰ کیلوگرم می‌باشد. با این وجود تفاوت وزن در میان گرازها زیاد است گزارشهایی از شکار گراز به وزن ۱۵۰ کیلوگرم و حتی گزارشی از یک نمونه فرانسوی در سال ۱۹۹۹ به وزن ۲۲۷ کیلوگرم نیز شده است. گرازهای کوههای کارپات به وزن ۲۰۰ کیلوگرم ثبت شده‌اند و این در حالی است که گرازهای روسی و رومانیایی می‌توانند به وزن ۳۰۰ کیلوگرم نیز برسند

  دندانهای آنها می‌تواند برای دفاع و جنگیدن و حفر زمین به کار آید. عاج‌های یک نر بزرگسال حدودا ۲۰ سانتیمتر می‌شود که به ندرت بیش از ۱۰ سانتیمتر آن بیرون از دهان می‌آید.اما در مواردی استثنایی طول عاج به ۳۰ سانتیمتر نیز رسیده است که در بیرون از دهان به شکل خمیده و به طرف بالا آمده است. در جنس ماده دندان‌ها کوتاهتر است و به طور استثنایی در ماده‌های مسن یه صورت خم شده درآمده‌اند.

  عادات

  گرازهای نر معمولاً در گروهای ۲۰ عددی زندگی می‌کنند اما گروهایی بالای ۵۰ گراز نیز دیده شده است. ماده‌ها تیز معمولاً در گروهای ۳ الی ۴ عددی همراه با فرزندانشان هستند.نرها در این گروهها نیستند و فقط ۲ یا ۳ بار در سال و مواقع جفت گیری پیدایشان می‌شود.

  آنها تقریبا هر چیزی را که قابل خوردن باشد می‌خورند از قبیل غذاهای گیاهی مانند ریشه و ساقه و برگ و دانه‌های مختلف و غلات و حبوبات و میوه‌جات و غذاهای حیوانی چون حشرات و لارو آنها و بی‌مهره‌های کوچک و حتی جوندگان و لاشه حیوانات بزرگ. گرازهای نر چون بدنشان بافت چربی ندارد که گرمشان کند زمین را با عاجهایشان می‌کنند و در آن میخوابند. اما بچه‌ها چون قدرت حفر زمین را ندارند در کنار هم جمع می‌شوند. در صورتی که به آنها حمله شود یا احساس خطر کنند می‌توانند به خوبی از خود دفاع کنند. نرها با حرکت سر خود از پایین به سمت بالا و با استفاده از دندانهای تیز خود زخمهای بدی به دشمن وارد می‌کنند و ماده‌ها که دندانها بزرگ ندارند با دهان بزرگ خود گاز می‌گیرند. البته این حملات معمولاً برای انسان کشنده نیست اما انسان را بسیار بد زخمی می‌کند. گرازها لانه اشان را در کنار آب می‌سازند و در طول روز در لانه میمانند اما هنگام بارندگی و وقوع سیلاب گرازها لانه را ترک می‌کنند.

  تولید مثل

  در مناطق سردسیر گرازها در اواسط زمستان جفت گیری می‌کنند اما در مناطق گرمسیری زودتر از آن این کار را می‌کنند.در طول مدت جفت گیری چند نر و چند ماده با هم می‌گردند(۳ الی ۵ عدد)در طول دوره جفت‌گیری گرازها به نسبت قبل بسیار کمتر غذا می‌خورند و بیشتر آب می‌نوشند. قبل از زایمان ماده از چوب خشک و علوفه برای خود لانه می‌سازد. دوران حاملگی این حیوان ۴ ماه می‌باشد که در پایان این دوران ۸ الی ۱۲ بچه بدنیا می‌آورد. بچه‌ها در نوع ماده در ۱۸ ماهگی و در نوع نر کمی زودتر آماده جفت گیری می‌شوند.


  دشمنان طبیعی

  گراز یکی از مهمترین منابع غذایی ببر در مناطقی‌ست که هر دو این حیوانات در آن حاضرند. ببرها معمولاً دسته‌های گراز را تعقیب کرده و یکی از اعضای مریض یا ضعیف را شکار می‌کنند. ببرها گراز را در مسافت‌های طولانی‌تری نسبت به دیگر طعمه‌های خود تعقیب می‌کنند، اما معمولاً از درگیری با گرازهای نر بالغ می‌پرهیزند. در موارد بسیاری گرازها برای دفاع از خود زخم‌های کاری به ببرها وارد کرده‌اند که منجر به مرگ آن‌ها شده‌است.

  گرگ دیگر شکارچی مهم گراز در برخی مناطق است. گرگ‌ها بیشتر به سراغ بچه گرازها می‌روند، هرچند شکار گراز بالغ نیز در ایتالیا، شبه‌جزیره ایبری و روسیه گزارش شده‌است. البته در درگیری با گرازهای بزرگ‌سال نیز گرگ به‌جای حمله مستقیم با یک ضربه گردن وی را زخمی می‌کند تا گراز از خون ریزی شدید ضعیف شده و بعد حمله نهایی را هنگامی که گراز بی جان شده بود انجام دهند. در برخی مناطق شوروی سابق یک گله گرگ در هر سال به طور میانگین ۵۰ تا ۸۰ گراز را طعمه خود می‌کند. در برخی مناطق ایتالیا که گراز و گرگ هم‌بوم‌اند، درصد بالای شکار گراز توسط گرگ باعث شده تا گرازها رفتاری تهاجمی را نسبت به گرگ‌ها و سگ‌های اهلی از خود بروز دهند.

  کفتار راه‌راه نیز گهگاه از گراز تغذیه می‌کند. البته گویا فقط سه زیرگونهٔ بزرگ‌تر ساکن شمال غرب آفریقا، خاورمیانه و هند توانایی کشتن گراز را دارند.

  بچه گرازهای کوچک برای چندین گونهٔ دیگر نیز شکار مهمی به شمار می‌روند. از جمله مارهای بزرگ همچون پایتون مشبک، پرندگان شکاری بزرگ و بسیاری از گربه‌سانان وحشی. بالغ‌ها با توجه به اندازه، قدرت و توانایی دفاعی‌شان عموماً هدف حمله قرار نمی‌گیرند هرچند آن‌ها نیز ممکن است شکار پلنگ‌های بالغ، خرس‌های بزرگ (عمدتاً خرس قهوه‌ای) و تمساح‌های بالغ شوند. تمامی شکارچیان گراز شکارچیان فرصت‌طلب اند و از یک فرصت مناسب برای ربودن بچه گراز استفاده می کنند. گرازهایی که به خارج از زیستگاه طبیعی خود وارد شده‌اند (مثل قاره آمریکا و استرالیا) ممکن است در رأس هرم غذایی قرار گیرند، اما در برخی نقاط دیگر شکارچیانی مشابه شکارچیان حاضر در زیستگاه بومی‌شان یعنی اوراسیا آن‌ها را شکار می کنند.  رابطه با انسان

  گراز بر اثر فعالیت‌های انسانی به بسیاری از نقاط دیگر دنیا از جمله قاره آمریکا و استرالیا وارد شده و امروزه این حیوان در تمامی قاره‌های جهان (جز قطب جنوب) و بسیاری از جزایر اقیانوسی زندگی می‌کند.

  اهلی‌سازی این حیوان در نقاط مختلفی از زیستگاه‌های خود از جمله جنوب شرق آسیا، خاور دور و آسیای صغیر آغاز شد. در دوران‌های اولیه گراز وحشی یکی از منابع غذایی اصلی جوامع شکارچی بود و هنوز هم یکی از هدف‌های مهم برای شکار تفریحی است. شکار بی‌رویه نسل این حیوان را در بسیاری از مناطق از جمله بریتانیا، اسکاندیناوی، بخش‌هایی از شمال آفریقا، شمال ژاپن و بخش‌های بزرگی از شوروی سابق بر انداخت. اما هنوز هم این گونه پراکندگی بالایی دارد و در بسیاری از نقاط جمعیت زیادی دارد. از آن‌جا که این حیوان ممکن است به مزارع آسیب‌های جدی وارد کند در بسیاری از کشورها یک آفت شمرده شده و حمایتی از آن در خارج از مناطق حفاظت شده صورت نمی‌گیرد یا شکار آن آزاد است.

  انقراض این حیوان در بریتانیا احتمالاً در قرن سیزدهم صورت گرفت اما در سال‌های اخیر گرازهای گریخته از اسارت به طبیعت این کشور بازگشته‌اند. در سوئد هم نسل این حیوان دوباره احیا شده‌است. در دانمارک آخرین گراز در اوایل قرن نوزدهم شکار شد. آخرین گراز وحشی لیبی در سال ۱۸۸۰ مشاهده شد، در سال ۱۹۰۰ نسل این حیوان در تونس، سودان و مصر هم منقرض شده بود.

  گراز وحشی
  ویرایش توسط jesika : 20th February 2011 در ساعت 06:31 PM
  با تشکر مهدی

  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  گراز وحشی
  تارا نرمه نرمه...تارا دونه دونه
  تارا مهربونه

  گروه حمایت از حیوانات خیابانی عضو میپذیرد
  با کلیک بر روی لینک ذیل ما را در کمک به حیوانات خیابانی یاری دهید .

 19. 3 کاربر پست jesika عزیز را پسندیده اند .


صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. یک گراز وحشی در شهرستان تفت کشته شد
  توسط ویکی در انجمن آرشیو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 28th December 2013, 09:31 PM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 8th May 2012, 10:31 PM
 3. بزرگ ترین گراز{خوک وحشی} جهان
  توسط alo_gh در انجمن ارشیو
  پاسخ: 12
  آخرين نوشته: 6th June 2011, 08:58 AM

Visitors found this page by searching for:

روش شكار گراز

گراز در كيلان

نام علمی گراز

فرق گرازوخوک

روشهاي مبارزه با خوك

روش های مقابله با گراز در مزارع

خوک

نام خوک وحشی؟

راه مبارزه با خوک

خوك وحشي

مقاله در مورد گراز

در باره گراز

زایمان گراز

گراز های وحشی چه می خورند

گوشت گراز مشخصات

حیوان گرازوخوک

نوع دندان های گراز

دندان گراز

طرز شکار گراز

درباره گراز

مضرات گوشت گرازوحشی

مناطق زیستگاهی خوک وحشی در ایران

خانواده برتر

تحقیق در مورد گراز

راههاي مقابله با گراز براي دفاع از مزارع

خانواده خوک شکلان

گراز جنگلی

خصوصيان رفتاري جنسي كراز وحشي

کشتن گراز وحشی

راههای کشتن خوک وحشی

زیستگاه گراز

همه چیز در مورد گراز

موجودات همه چیز خوار

شکار گرازوحشی توسط انسان

حیوانات وحشی خون خوار

روش شکار گراز وحشی

نقشه زیستگاه گراز در مازندران

گراز ناحیه خراسان

نحوه زندگي گراز

روش کشتن خوک وگراز در روستا ها

راه کشتن گراز

کراز های بزرک نر

خوراک گراز وحشی

مناطق شکار گراز در خراسان

عكس كراز وحشي

کباب گوشت گرازوحشي

نام دیگر خوک وحشی؟

روش كشتن كراز

صورت یک گراز

خصوصیات گوشت گراز وحشی

تولید مثل

طریقه کشتن گراز

مبارزه با گراز وحشي

نام دیگر گراز وحشی

گراز وحشی استرالیا

اذربايجان شوروي

شكار گراز و خوك وحشي

طریقه شکار گراز

گراز وحشی خوردن

خوراک حشره

تصویر خسارت حمله گرازها

تولید مثل گرازها

روش های شکار گراز بزرگ

نحوه اماده کردن گوشت گراز برا خوردن

مقاله علمی در مورد گراز

خاصیت گوشت گرازوحشی

مبارزه با خوک(گراز)

ﻋﻜس ﻛﺮﺍﺯ

گراز وحشیfa

مبارزه با خوک وحشی تغذیه

حیوان وحشی گرازاماده كردن كوشت كرازطریقه کشتن گراز در مزارعمشخصات حيوان كرازمضرات خوردن كوشت كرازروش کشتن گراز در مزارعشكار گراز حيوانات وحشي music feature audioحىوان كرازتهقيق درموردگرازتکنیک‌ها ی شکار گراز وحشیروشهای مبارزه باگرازوحشی درزمین کشاورزیخصوصیات گراز نرمبارزه با خوک وحشی روش های شکار گراز وحشیراه های مقابله با حمله گرازنحوه شكار گراز در روزدرباره ي حيوان كرازگراز آسیاییتحقیق درباره کرازهاراهای مبارزه با کرازلر و گرازتحقیق در باره گراز یکی از حیوانات وحشیروش های مقابله با گرازخوک وحشی مازندرانراههاي مبارز با گراز وحشيدر مزارعراههاي مبارزه بات خوك در مزارعﻛﺮﺍﺯ مازندراننحوه مقابله با حیوانات وحشینحوه شکار خوکسنكينترين كراز وحشي درايران

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556