Resigzed Image Click this bar to view the full image.


بیماری خراش پنجه ی گربه یا "Cat scratch fever" چیست؟Resigzed Image Click this bar to view the full image.


به طور معمول، زیر ناخن گربه یك سری میكروب وجود دارد كه در صورت چنگ زدن گربه، این میکروب ها از طریق خراش وارد بدن شده و باعث بروز بیماری به نام بیماری خراش گربه یا Cat scratch fever می شوند.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
عامل این بیماری باکتری به نام بارت لاس (Bartonella henselae) است که به وسیله کک ها در میان گربه ها منتشر میشود.این باکتری گربه را دچار بیماری نمیکند بلکه در بزاق گربه بدون ایجار هیچ عارضه یا بیماری وجود دارد.اما در زمان پنجه کشیدن یا گاز گرفتن گربه خصوصا بچه گربه ها این باکتری به انسان منتقل میشود و دچار عوارض ذکر شده در بالا میشود.
متخصصان معتقدند تقریبا نیمی از گربه ها در طول زندگی خود دچار چنین عفونتی میشوندو همینطور آنها معتقدند که بچه گربه ها بیشتر در معرض این آلودگی هستند.
دراین بیماری انسان تا ۳ روز متوالی تب می كند و گاهی نیز دچار تهوع و سردرد می شود.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


از دیگر علائم آن بزرگ شدن غدد لنفاوی در محدوده نزدیک به محل زخم است.تب و سر درد و درد کمر و شکم و بد حالی و گاهی در مراحل حاد بیمار دچار تشنج میشود.
این بیماری بین 7 تا 14 روز پس از ایجاد زخم بروز خواهند کرد که خوشبختانه در اغلب اوقات بيماري خودبه‌خود بهبود پيدا مي‌كند اما تورم غدد لنفي ممكن است تا ماه‌ها بعد ادامه پيدا كند. خطر معمولا در كساني وجود دارد كه نقص سيستم ايمني دارند.
شيوع اين بيماري خيلي زياد نيست ( در آمريكا حدود 8/0 در 100 هزار نفر است كه اغلب هم زير 21سال دارند. علتش هم اين است كه معمولا بچه‌ها و نوجوانان با گربه بازي مي‌كنند!) خوشبختانه اين بيماري از انسان به انسان منتقل نمي‌شود.
این بیماری برای اولین بار توسط Henri Parinaud در سال 1889 کشف شد.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.