کمک به گربه ای که دچار سوختگی شدهبیشتر سوختگی ها در گربه ها در تماس با آب داغ ، روغن، قیر، رفتن به روی اجاق گاز، جویدن سیم های برق، لیسیدن سیخ های کبابی، یا گیر افتادن در خانه های در حال سوختن اتفاق می افتند. اگر کمتر از 15 درصد از بدن تحت سوختگی قرار بگیرد، شانس بهبود دوباره خوب است. اگر بیشتر از 50 درصد از بدن بسوزد، بهبود دوباره غیر قابل پیش بینی است.

سوختگی ها بر حسب عمق شان دسته بندی می شوند:

درجه اول سوختگی بسیار سطحی است. پوست قرمز و ملتهب می شود. موها ممکن است سوخته باشد ولی همچنان متصلند. رسیدگی دامپزشک نیازی نیست و سلامتی به زودی باز خواهد گشت.

درجه دوم سوختگی وسیع تر است: تاول های بزرگ ظاهر می شوند، پوست قرمز و ملتهب و آشفته خواهد شد. بهبود بسیار کند تر خواهد بود. به علاوه ممکن است به خاطر سوختگی مایعات زیادی از دست برود. به دامپزشک خود مراجعه کنید.

درجه سوم سوختگی بسیار جدی است و نیاز فوری به مراقبت دامپزشک دارد. موها ریخته اند، و پوست ممکن است سیاه یا سفید مرواریدی شود. هر یک از لایه های پوست که آسیب ببیند، آلودگی و از دست دادن مایعات بسیار خطرناک می شود. سوختگی بدون درد است، چرا که اعصاب ناحیه آسیب دیده، تخریب می شوند. بهبودی بسیار آرام پیش می رود تا بافت پوست ترمیم شود.

کمک های اولیه در خانه:

در سوختگی نوع اول موهای محل سوختگی را با قیچی کوتاه کنید. سپس محل را با آب سرد شست شو دهید. با یک گاز استریل محل را به خوبی خشک کنید. می توانید از کمپرس سرد نیز استفاده کنید. از پماد استفاده نکنید.

سوختگی عمیق نوع دوم یا سوختگی نوع سوم باید سریعا توسط دامپزشک بررسی شوند. محل سوختگی را با یک پارچه تمیز(پنبه ای نباشد) به آرامی ببندید، مواظب باشید فشار نیاورید و به دکترتان بروید. از آب، ضد عفونی کننده یا پماد استفاده نکنید.

گربه هایی که توسط جویدن سیم های برق می سوزند نیز باید توسط دامپزشک دیده شوند. ممکن است لب ها، زبان یا لثه ها سوخته باشند، اما چیزی که زندگی را تهدید می کند این است که ممکن است قلب بایستد یا اینکه آب وارد شش ها شود. با لمس قفسه سینه ضربان قلب و با لمس ران نبض را حس کنید. اگر ضربان قلب وجود نداشت و گربه شما نفس نمی کشید، تنفس مصنوعی را آغاز کنید و مراقب شوک ها باشید.
مترجم: کورش کامیاب
منبع: سایت petcaregt.com