Resigzed Image Click this bar to view the full image.

دلایل متفاوتی برای بوجود آمدن تومورها در گربه ها وجود دارد,و انواع مختلفی از تومور در گربه ها وجود دارد.همه ی آنها سرطانی نیستند و همه ی آنها نیازی به درمان ندارند.اما درمان کردن برخی از آنها ضروری است و تشخیص زود هنگام آنها بسیار مهم میباشد.صاحبان گربه ها باید با انواع مختلف تومورها آشنا شوند و بتوانند علائم آنها را هنگامی که بوجود می آیند تشخیص دهند.

انواع مختلف تومورهای گربه 


تومورهای آدرنال در غده ی آدرنال رشد میکنند و میتوانند باعث بیماری ادیسون در گربه ها شوند.بیماری ادیسون زمانی بوجود می آید که غده ی آدرنال به درستی عمل نکند و کورتیزول بیش از حدی در بدن گربه ی شما منتشر شود.

تومورهای استخوان غالبا در گربه های مسن تر بوجود می آیند و میتوانند باعث لنگیدن و به سختی راه رفتن شوند.


تومورهای غده ی سرمون بصورت لکه های سیاه (جرم گوش) داخل گوش گربه ظاهر میشوند و ممکن است نیاز به برداشته شدن داشته باشند.

تومورهای کلیه از موارد نادر هستند و معمولا نشانه ای از لوسمی در گربه ها هستند.

لیپوما ها رسوبات چربی هستند که در زیر پوست گربه یا در عمق عضلات او بوجود می آیند.آنها معمولا سرطانی نیستند اما اندازه ی آنها بزرگ میشود و باید برداشته شوند.

تومورهای سینه سومین تومور از شایع ترین تومورهایی هستند که در گربه ها ایجاد میشوند.آنها معمولا در بین 10 و 12 سالگی بوجود می آیند.


تومورهای مست سل (نوعی سلول خونی است که آنتی بادی ها به آن متصل میشوند)

تومورهای نادر در گربه ها میتوانند نتیجه ی سرطان های کارسینوما باشند

سرطان مغز و ریه از سرطان های نادری هستند که گربه ها به آنها مبتلا میشوند,اما گربه ها میتوانند از طریق تومورهای کارسینوما که به بافت های مجاور منتشر میشوند و از دیگر سرطان ها سرچشمه میگیرند به این دو سرطان مبتلا شوند.


مترجم:سارا خلیلی
منبع:vetinfo