Resigzed Image Click this bar to view the full image.

استفراغ یعنی پس دادن غذاهای درون دستگاه گوارش که از طریق مری از دهان خارج می شوند.دلایل زیادی برای استفراغ کردن گربه وجود دارد .اگر گربه شما یک و یا دو بار بالا بیاورد و بعد از ان علائم دیگری نداشته باشد یعنی گربه سالم است و بیماری ندارد.با این حال ممکن است گربه شما بیش از یک و یا دوبار در روز استفراغ کند و علائم دیگری نیز داشته باشد.در این صورت ممکن است گربه بیمار باشد.دلایل استفراغ کردن گربه ها:
دلایل شناخته شده این عمل پر خوری و یا تند غذا خوردن گربه ها هستند.یکی دیگر از دلایل استفراغ نیز بلع مواد تحریک کننده مانند علف یا مو می باشد.هنگامی که گربه ها خودشان را تمیز می کنند مو هایشان در دهانشان می رود.معده گربه نمی تواند مو را هضم کند به همین دلیل گربه مو هایش را به شکل یک توپ مو بالا می اورد. 

توده های مو(توپ مو):


گربه ها معمولا سعی می کنند موهایی که درون معده شان جمع شده را بالا بیاورند.اگر این مو ها در بدن گربه جمع شوند توده ای بزرگ را به وجود می اورند که باعث مسدود شدن دستگاه گوارش گربه می شوند.برای جلوگیری از جمع شدن مو در معده گربه می توانید مرتبا برای گربه خود مسواک بزنید تا مو هایی که بین دندان ها ی گربه گیر کرده اند را از بین ببرید.

 
حساسیت های غذایی:
علت دیگر استفراغ کردن گربه حساسیت های غذایی است.اگر گربه ها به غذا حساسیت داشته باشند معمولا ان را بالا می اورند.غذاهایی که معمولا گربه ها به انان حساسیت دارند عبارتند از:گندم ، ذرت، سویا ، گوشت گاو یا گوشت خوک.

 

استفراغ مداوم:
اگر متوجه شدید که گربه تان در روز بیش از یک و یا دو بار استفراغ می کند ممکن است مشکل جدی برایش پیش امده باشد.اگر گربه همراه با استفراغ نشانه های زیر را داشت باید سریعا با دامپزشک تماس بگیرید:

ضعف

بی حالی

 
تب

کاهش وزن

عطش زیاد (به دلیل کم شدن اب بدن)

علائم جدی و هشدار رهنده:

اگر در استفراغ گربه خود ,خون و یا ماده ای به رنگ قهوه ای مشاهده کردید باید فورا با دامپزشک تماس بگیرید.دل درد شدید و وجود خون و وجود ماده قهوه ای رنگ در استفراغ گربه ممکن است نشان دهنده انسداد روده و یا نشان دهنده بیماری کشنده ای به نام پریتونیت باشد.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
 


وجود اجسام خارجی و یا مواد دیگر در استفراغ گربه:
گاهی گربه ها اجسام خارجی را می بلعند و با استفراغ ان را بیرون می دهند. اگر چیزی غیر عادی و یا اجسام خارجی در استفراغ گربه دیدید نیز باید با دامپزشک تماس بگیرید.وجود مواد غیر عادی در استفراغ گربه می تواند نشان دهنده بیماری های کشنده و یا وجود تومور باشد.بلع اجسام خارجی نیز باعث مسدود شدن قسمت فوقانی دستگاه گوارش گربه می شوند و دامپزشک باید گربه را معاینه کند تا مطمئن شود اجسام دیگری توسط گربه بلعیده شده است یا نه.
استفراغ ممکن است یکی از نشانه های بیماری های زیر باشد:

بیماری کبدی

بیماری کلیوی

التهاب لوزه

گاستریت

التهاب روده

اختلالات گوارشی

پانکراتیت

فارنژیت

انتریت

تومور

عفونت سالمونلا

تجمع کرم ها

عفونت رحم

تشخیص:
دامپزشک برای تشخیص علت استفراغ باید ازمایشاتی را مانند:
ازمایش خون و ادرار
اشعهX
اندوسکوپی انجام دهد.

درمان:
دامپزشک باید سن_وزن گربه را بداند و همچنین میزان اب بدن گربه را بررسی کند و با توجه به دلیل به وجود امدن استفراغ گربه ,دارو تجویز کند.

منبع:VetInfo