پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

زبون سگها

 زبون سگها
بان یکی از ارگان های مهم در دهانِ و مثل هر عضله دیگه ای در بدن ،توسط اعصاب کنترل میشه با این تفاوت که زبان از جمله عضلاتیه که اعصاب اون به طور مستقیم از مغز اومده و اون رو عصب رسانی میکنه. سگ ها از زبونشون برای خوردن غذا ،نوشیدن آب ،خنک کردن خود و…استفاده میکنن. در اینجا چند مطلب جالب در مورد زبون سگها توضیح داده میشه که ممکنه براتون جالب باشه پس در ادامه با وب سایت پتچی همراه باشید.

 شاید براتون جالب باشه بدونید کدوم  سگ ها زبان آبی دارن ؟
نژاد چاو چاو و شارپی ،زبون آبی یا تیره رنگی دارن  که دلیل علمی آبی بودن زبون این سگ ها به طوردقیق مشخص نشده  و به عقیده ی بسیاری از محققین ریشه های نژادی مشترک و نزدیک به هم این دو سگ چینی ، میتونه از دلایل هم رنگ بودن زبون اونها باشه . زبون سگ ها به طور معمول صورتیه  و تغییر رنگ اون به آبی  و یا تیره شدن اون ، میتونه نشونه ی نرسیدن اکسیژن به بافت ها باشه که دلایلی مثل نارسایی قلبی _ریوی و یا کمبود هموگلوبین خون از علل اون میتونه باشه ،در صورتی که در سگ هایی که به طور طبیعی زبان آبی دارن، تشخیص این علایم دشوار تره .

https://petchi.com/a-few-interesting-things-about-the-beast-dogs/
زبون سگا تمیز تره یا آدما ؟
لیس زدن زخم ها رفتار شایعی در بین سگ هاست ،اما در واقع نباید به اونها اجازه این کارو بدیم زیرا راه مناسبی برای التیام زخم ها نیست. همین طور باور غلط دیگه ای بین برخی افراد وجود داره که زبون سگها  رو تمیز تر از زبون انسان ها میدونن. در حقیقت زبون هر دو بیش از ششصد نوع باکتری داره  که در صورت برخورد با زخم میتونه منجربه ایجاد عفونت بشه .

برس کدوم حرفه ای تره ؟سگ ها یا گربه ها ؟
درجواب باید بگم که  گربه ها در تمیز کردن خود با زبان و لیس زدن بدن حرفه ای ترن و زبون اون ها مثل یه برس عمل میکنه. اما سگ ها هم با لیس زدن میتونن تا حدودی به باز کردن گره های روی موهاشون و نظافتشون رسیدگی کنن. علت خبرگی گربه ها در این کار به تفاوت های بیولوژیکی زبان سگ سانان و گربه سانان برمیگرده. زبون گربه ها پر از پرزهای ریزه که مثل یه برس یا شونه پردندونه به راحتی گره های اون ها رو باز میکنه، در حالی که زبون سگ ها این امتیاز رو نداره و میشه گفت زبونشون صافه و هر چند با زبان  محیط اطرافشون رو پاک و گره ها رو باز میکنن اما  برای جلوگیری از ژولیدگی به برس روزانه هم احتیاج دارن .

سگ ها با چه مکانیسمی خودشونو خنک میکنن ؟
سگها با استفاده از زبون خودشونو خنک میکنن، به این شکل که وقتی یک سگ عمل panting  یا ” له له زدن “رو انجام میده ، در واقع به خنک کردن  و تبادل حرارت  با محیط میپردازه  .

A few interesting things about the beast dogs-2

سگها مثل انسان ها در تمام بدن غدد عرق ندارن و از راه پوست تعریق انجام نمیدن ،اون ها تنها در پد پاها و نیز بینی غدد عرق دارن. در واقع با  له له زدن جریان هوای عبوری که از سطح دهان، زبان و بخش های فوقانی دستگاه تنفس عبور میکنه ضمن تبخیر رطوبت ، باعث  خنک تر شدن بدن حیوون میشه.

 آیا سگهایی با زبون بزرگ، دچاراختلالند؟
موارد نادری دیده شده  که در مناطقی سگهایی با زبان بزرگ تر از حد طبیعی به دنیا میان جالب تر اینکه زبون اون ها وظایف فیزیولوژیک و طبیعی رو به درستی انجام میده مثلا خوردن شیر در تولگی  .بعضی نژاد ها مثل باکسر بیشتر مستعد به دنیا اومدن با زبون بزرگ هستن که باعث میشه زبونشون از دهان آویزون باشه که البته مشکل خاصی ایجاد نمیکنه ودر صورت نیاز و توصیه دامپزشک به وسیله جراحی قابل اصلاحه.

آیا زبون در صدای سگ تاثیر گذاره؟
هر جزئی در دهان روی صدای فرد تاثیر داره در نتیجه زبان در تن صدای ایجاد شده تاثیر گذاره. تصور کنید لیوان پر از آبی در دست دارید و با انگشتانتان به آن ضربه میزنید ، صدای ضربه با میزان اب داخل لیوان ارتباط دارد؛ به طور مشابه فرم زبان و پر کردن حجم دهان توسط اون ،با تولید تن صدای ایجاد شده مرتبطه.

از نظر  شکل و سایز ، زبون سگها از زبون ما دراز تر و کشیده تره و میزان تحرک اون در دهان متفاوت با انسان هاست چون سگها نیاز به صحبت کردن ندارن ، نیازی نیست که زبون خیلی به کناره ها ی دهان حرکت داده بشه

جوانه چشایی در زبون کدوم بیشتره ؟سگ ها یا گربه ها؟
سگها جوانه های چشایی بیشتری نسبت به گربه ها دارن هر چند تعداد اون خیلی کمتر از جوانه های چشایی در انسانه (حدود یک ششم برابر انسان ها) سگ ها میتونن شوری، شیرینی، ترشی و تلخی رو درک کنن اما گربه ها شیرینی رو درک نمیکنن و حدس زده میشه سگها هم بیشتر بخاطر بوی غذا اون رو انتخاب میکنن تا مزه اون وحس چشایی انسان ها خیلی قوی تر از سگ ها و گربه هاست.

A few interesting things about the beast dogs-3

سگ ها با لیسیدن چه احساساتی رو بیان میکنن ؟
خیلی از صاحبان سگها بوسیدن سگ ها رو حس خوب و لذت بخشی میدونن؛ جالبه که بدونین همین احساس در سگها با لیس زدن تشابه داره. سگ ها با لیس زدن به اکتشاف محیط پیرامونشون میپردازن وهمینطور وقتی یه سگ صورت سگ های دیگه و یا صاحبش رو لیس میزنه ،شادی و هیجانش رو نشون میده.

آیا سگ ها و گربه ها مشابه هم آب مینوشند؟
سگها و گربه ها هردو از زبونشون برای نوشیدن آب استفاده میکنن اما نحوه استفاده از  زبون برای خوردن آب، در اونها متفاوته. به این شکل که سگها زبونشون رو قاشقی شکل میکنن  و با این قاشق آب زیادی رو داخل دهان میبرن و به این ترتیب آب مینوشن ،درحالیکه گربه ها فقط از نوک زبونشون استفاده میکنن تا آب روبه سمت بالا بکشن و بعد  با حرکات سریع فک ها و درست قبل از اینکه آب بریزه، دهانشون رومی بندن و آب رو در دهان به دام میندازن و سیکل مجددا تکرار میشه .گرچه سگ ها در قاشقی کردن زبون ماهر ترن و آب بیشتری به داخل دهان میبرن اما گربه ها در حین خوردن آب منظم ترن و قطره های آب کمتری حین نوشیدن به اطراف پاشیده میشه که به علت سرعت حرکت فک در اخذ آب و برداشت آب کمتر از ظرف هست
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی