پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • کیف طرح فیل ◄ کیف طرح فیل
    کیف های دستی ناز ساخته شده از چرم که شبیه فیلهای مینیاتوری طراحی شده اند. کیسه هایی به شکل فیل با رنگ های مختلف که توسط LittleWingArtBoho ساخته شده است.
 • تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات ◄ تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات
    طبیعت از دارندگان تخم مرغ الهام گرفته شده است که به گونه ای شبیه پرندگان ، گربه ها و حیوانات وحشی طراحی شده اند. فنجان های تخم مرغ سرامیکی ساخته دست هانا ترنر تخم مرغ های آب پز را نگه داشته و چیز خاصی را به میز صبحانه خود اضافه می کنند.
 • تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی ◄ تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی
    ابزار آشپزخانه نوآورانه ای که شبیه ماهی قرمز طراحی شده به شما کمک می کند تا زرده تخم مرغ را از سفیده جدا کنید. بدن ماهی را فشار دهید و زرده تخم مرغ به دهان مکیده می شود.
 • این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن ◄ این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن
    نگهدارنده تخم مرغ خلاق طراحی شده به نظر می رسد مانند یک پنگوئن امپراطور باشه
 • طرحی برای حمل تحم مرع ◄ طرحی برای حمل تحم مرع
    همیشه میگند با یک دست نمیشه خیلی چند تا هندوانه برداشت ولی این بار دامنی با طرح حمل تخم مرع براتون قرار دادیم نگاه کنید پیش بند ابتکاری دارای جیب های بزرگ تخم مرغ است که برای نگهداری تخم مرغ طراحی شده است.
 • طرحی برای دارندگان گربه ها ◄ طرحی برای دارندگان گربه ها
    دیدین گربه ها هر زمان کار داری میشینند جلو میز و نمیزارن کار کنی و همین مشکل ایجاد میکنه که نتونی کار کنی کلا گربه ها فضول هستند الا این میز خوراک شماست که گربه دارید
 • لباس طرح کروکودیل ◄ لباس طرح کروکودیل
    این یک طرج بسیار زیبا همه دوستداران خزندگان
 • لباس هایی با طرج حیوانات ◄ لباس هایی با طرج حیوانات
    هنر مند باشی عاشق حیوانات هم باشی دیگه همین میشه رو رخت پهن کردن هم عکس حیونات میبینی
 • فرش تام جری ◄ فرش تام جری
    تام جری یادتونه این تام بیچاره همیشه صاف میشد اینجا هم فرش تامی هست تا ایده های کودکی ما به واقعیت تبدیل شه
 • طرح های سه بعدی از حیوانات ◄ طرح های سه بعدی از حیوانات
    طراحی وقتی ازش حرف میزنیم یعنی این باقیش سوسول بازیه
 • طرحی برای کربه دوست ها ◄ طرحی برای کربه دوست ها
    طرحی بسیار زیبا از ظرف گربه ها که برای دوستداران گربه میتونه هیجان انگیز باشه
 • نان هایی با طرح حیوانات ◄ نان هایی با طرح حیوانات
    این ایده خوبی هست که بچه هایی که غذا نمیخورند رو سر اشتها بیارید ولی واقعا این همه هنر برای خوردن بچه ها !! خدایش سخته
 • کوسن هایی با گربه ها ◄ کوسن هایی با گربه ها
    این طرح های برای گربه دوستان هست که بتوانند دز گنار عشق به گربه ها همه چیز زندگی شون هم گربه ای باشه
 • شیری برای گربه ها ◄ شیری برای گربه ها
    اخیرا در روسیه شیر های مدت دار را با طرحی بسیار جذاب برای گربه دوستان تهیه کردن که عکس ها را در زیر قرار میدم
 • طرحی فوق العاده برای گربه ها ◄ طرحی فوق العاده برای گربه ها
    این جای خواب بسیار جذاب برای شما در واقع میتواند برای گربه شما هم جذاب باشه چرا چون خودش تونل بازی گربه ها هم هست
 • کیف حمل ای بار به شکل وال ◄ کیف حمل ای بار به شکل وال
    چند تا پست قبل کیف های به شکل فیل گذاشتم حالا اینجا طرح نهنگ هم پیدا کردم
 • گیلاس های به شگل پرندگان ◄ گیلاس های به شگل پرندگان
    این شربت خوری ها میتواند طرجی بسیار جذاب برای پرنده دوستان باشه
 • فشن از نوع فیلی ◄ فشن از نوع فیلی
    این کیف ها با طرح فیل درست شده که بسیار جذاب ار کار درامده است
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29043    |     صفحه 1 از 1614
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

شب بخیر خانم لاکپشت !

شب بخیر خانم لاکپشت !
گزارش اختصاصی سبزپرس از جزیره قشم ؛

سبزپرس – گروه محیط طبیعی؛ حمیدرضا میرزاده: ساعت از 3 نیمه شب گذشته و آرامشی عجیب بر کمپ ساحلی "شیب دراز" برقرار شده بود. از سر شب، سر و صدای مسافرانی که قصد داشتند شب را در شیب دراز بگذرانند ولوله ای در ساحل انداخته بود. یکی صدای موسیقی را بالا برده بود و دیگری با صدای بلند برای همسفرانش حرف می زد و اطرافیانش را به خنده وا می داشت. چادرهای رنگارنگ مسافران هم نیمی از فضای کمپ را گرفته بود. پسر جوان به کنار چادر ما آمد و گفت: "بیدار شوید، لاکپشت آمد."

نوروز 1388 بود که برای تهیه گزارشی از تخم گذاری لاکپشت های دریایی در ساحل جنوبی جزیره قشم، راهی شیب دراز شده بودیم. بد شانسی، پشت بدشانسی! نزدیک به هزار و 600 کیلومتر را با اتوبوس و لنج طی کرده بودیم تا بلکه از این واقعه چندتایی عکس تهیه کنیم و چند خطی درباره آن بنویسیم. اما گویی که ابری پرباران ما را همراهی می کرد و بارندگی و سیل را به رخ ما می کشید! سه شب را در شیب دراز گذراندیم و به دلیل بارندگی پیاپی، هیچ لاکپشتی را ندیدیم. فقط از تعریف بچه های ساحل و عکس هایی که دیده بودیم، صحنه تخم گذاری لاکپشت را در ذهنمان مجسم می کردیم.
اما امسال با توپ پر به قشم رفتیم! با خود عهد کردیم که تا لاکپشتی را از نزدیک ندیدیم، قشم را ترک نکنیم. شب اول را با ناکامی، سر بر بالش گذاشتیم و به امید فردایی پربار، چشم به آسمان دوخته بودیم تا مبادا آن ابر سال گذشته بازهم سر و کله اش پیدا شود و...
اطرافیانمان در کمپ شیب دراز، از شهرهای مختلفی آمده بودند. می شد با قاطعیت گفت که قریب به اتفاقشان از شلوغی شهر قشم فرار کرده و قید مراکز خرید پر زرق و برق و کالاهای ارزان را زده بودند تا برای تفریح هم که شده، یک لاپشت دریایی درحال تخم گذاری را از نزدیک ببینند.
خبری که پسر جوان برای مسافران آورده بود، همهمه ای در کمپ برپا کرد. نیمی از مسافرانی که تا دقایقی قبل در چادرها خواب بودند، از خواب پریدند و با چهره های رنگ و رو رفته، به طرف ساحل رفتند.
پسرهای جوان و نوجوانی که مسئول حفاظت از ساحل و پذیرایی از میهمانان نوروزی بودند، به جماعت مشتاق گوشزد می کردند که برای مشاهده لاکپشت باید بلیت خریداری کنند. هر نفر، هزار تومان.
عده ای بلیت خریدند و عده ای دیگر با دلخوری شکایت کردند که چرا باید پول بلیت بدهیم.

"عادل" که مسئولیت کمپ را بر عهده داشت، برای مسافران توضیح داد که نگهداری از سایت و حق الزحمه کارکنان آن از محل همین بلیت ها است اما گویی عده ای گوششان به این توضیحات بدهکار نبود. چرا که تنها 24 بلیت فروخته شده بود، اما بیشتر از 60 نفر در ساحل حاضر بودند.
تبدیل شدن روستای شیب دراز به یکی از جاذبه های گردشگری جزیره قشم به سال 1380 باز می گردد. در آن سال، "بیژن فرهنگ دره شوری" که به تازگی در جزیره قشم ساکن شده بود، به طور اتفاقی متوجه تخم گذاری لاکپشت های دریایی در سواحل جنوبی جزیره شد. نکته آنجا بود که در سازمان حفاظت محیط زیست، سندی درباره تخم گذاری لاکپشت ها در ساحل روستای شیب دراز وجود نداشت اما مردم محلی به خوبی می دانستند که لاکپشت های دریایی برای تخم گذاری کجا و چه وقت به ساحل می آیند. آنها سال های سال تخم لاکپشت ها را جمع آوری می کردند و نیمروی تخم لاکپشت می خوردند.
دره شوری که خود از کارشناسان پیشکسوت محیط زیست و حیات وحش بود، تصمیم گرفت تا کاری برای نجات لاکپشت ها انجام دهد. او بدون حمایت سازمان حفاظت محیط زیست و تنها با اتکا به روابط مناسبش با افراد با نفوذ در قشم و جامعه محلی، توانست پروژه ای بین المللی را برای حفاظت از لاکپشت های دریایی در روستای شیب دراز قشم به اجرا در آورد.
در کنار این پروژه، همسرش "پروین دره شوری" نیز به آموزش تولید صنایع دستی برای زنان روستا پرداخت، تا به این وسیله بتوان بخشی از مشکلات معیشتی اهالی روستا را حل کرد.
پس از آنکه پروژه خانواده دره شوری در قشم به پایان رسید، زوج جوانی پا به قشم گذاشتند و تلاش کردند تا ساحل شیب دراز را به یکی از جاذبه های گردشگری جزیره قشم تبدیل کنند. "نیما آذری" و همسرش "افسانه احسانی" پروژه ای را با مشارکت برنامه هدایای کوچک سازمان ملل متحد (SGP) و با هدف توسعه اکوتوریسم در روستای شیب دراز آغاز کردند.
حالا در شیب دراز، هر سال چند نفر از پسرها به قید قرعه در سایت حفاظت از لاکپشت ها کار می کنند و حقوق دریافت می کنند. دخترها نیز در طول سال، صنایع دستی تولید می کنند و به مسافران می فروشند.
صندوقی نیز در روستا شکل گرفته تا بخشی از درآمدهای اکوتوریسم در روستا به آن واریز شود. این صندوق پشتیبان فعالیت های حفاظت لاکپشت های دریایی است.
به این ترتیب از چند سال قبل، آوازه روستای شیب دراز و لاکپشت های دریایی اش در همه پیچیده و کمتر مسافری است که به قشم پا بگذارد و چیزی درباره شیب دراز نشنود.
آن شب نیز آنقدر اشتیاق مسافرها زیاد بود که نمی شد جماعت مشتاق به دیدن لاکپشت را کنترل کرد. هیچکس گوشش بدهکار تذکرات مسئولان سایت نبود. قرار بر این بود که همه آرام و ساکت به طرف لاکپشت بروند و اگر قصد عکس برداری داشتند، بدون فلاش عکس بگیرند. اما بیشتر افراد، با سر و صدا به طرف لاکپشت هجوم بردند و سیل بی امان فلاش ها را بر سر لاکپشت مادر ریختند.
وقتی لاکپشت برای تخم گذاری به ساحل می رود، اطراف را به دقت بررسی می کند و سواحلی را انتخاب می کند که ساکت و تاریک و البته شنی باشند. آرام آرام چاله ای را در زمین حفر می کند و آماده تخم گذاری می شود. به محض آنکه تخم گذاری را آغاز کرد، به خلسه ای عمیق فرو می رود و دیگر متوجه هیچ چیز نمی شود.
اصرار مسئولان سایت برای سکوت به این دلیل بود که اگر لاکپشت دیگری در حین تخم گذاری لاک پشت اول، به ساحل آمد، متوجه حضور انسان نشود و با خیال راحت تخم گذاری کند.
عادل، تخم های لاکپشت را برداشت و بازدید کننده ها را به خروج از ساحل دعوت کرد. اما انگار بازهم نافرمانی، مزه دیگری داشت. چون خروج بازدید کننده ها، چند دقیقه ای طول کشید و مسئولان سایت با اصرار فراوان، افراد را راضی به خروج کردند.
عادل سبد حاوی تخم ها را به نزدیکی کمپ برد و در محوطه فنس کشی شده ای که از قبل آماده بود دوباره در زمین دفن کرد. در محل دفن تخم ها، چوبی را که شماره ای روی آن نوشته شده بود فرو کرد و به کمپ بازگشت. از برخورد بازدید کننده ها ناراضی بود. اما سعی می کرد با خنده رویی، دلخوری اش را پنهان کند.
عادل گفت: به هر لاکپشتی که برای تخم گذاری به ساحل می آید، یک پلاک فلزی نصب می کنیم. روی این پلاک یک شماره و مخفف نام "ایران" به انگلیسی وجود دارد. اما این لاکپشت، قبلاً یکبار برای تخم گذاری به ساحل آمده بود و شماره داشت.
شماره پلاک لاکپشت، 227 بود. عادل تعداد تخم هایی که لاکپشت گذاشته بود را در دفترچه ای یادداشت کرد. چهارم فروردین ماه بود و از اوایل اسفندماه که فصل تخم گذاری لاکپشت های دریایی بود، 26 لاکپشت در شیب دراز تخم گذاری کرده بودند.
لاکپشت 227 یکبار دیگر نیز در 16 اسفندماه به ساحل آمده و 76 تخم گذاشته بود. حالا هم 51 تخم دیگر را به ساحل سپرده بود.
بچه لاکپشت ها از نیمه اردیبهشت از تخم بیرون می آیند و راه دریا را پیش می گیرند. معمولاً بین 60 تا 70 درصد تخم ها، به بچه لاکپشت تبدیل می شوند و از بین هزار بچه لاکپشت، تنها چند عدد به سن بلوغ می رسند.
یکی از عادت های لاکپشت های دریایی این است که برای تخم گذاری، دوباره به ساحل زادگاهشان باز می گردند. این مسئله یکی از شگفتی های زندگی لاکپشت ها است. چرا که آنها در هنگام تولد وزنی در حدود پنج گرم دارند و معمولاً در سن 30 سالگی بالغ می شوند. در این مدت، آنها هیچگاه به ساحل محل تولدشان باز نمی گردند و مسافت زیادی را برای زندگی و تغذیه، شنا می کنند. تا جایی که بسیاری از لاکپشت های متولد شده در ایران، سواحل اندونزی را برای گذران عمر انتخاب می کنند. مسئولان اداره حیات وحش اندونزی از چند سال قبل، لاکپشت هایی را مشاهده کردند که پلاک هایی با مخفف نام ایران (IR) بر لاک خود داشتند.
معلوم نیست که این لاکپشت ها، چگونه مسیر بازگشت به شیب دراز را در خاطر خود حفظ می کنند و دوباره به همان ساحل زادگاه باز می گردند.
لاکپشت هایی که در شیب دراز تخم گذاری می کنند، عموماً از زیرگونه "پوزه عقابی" هستند. برابر فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN)، لاکپشت های دریایی پوزه عقابی هم اکنون در وضعیت شدیداً در معرض خطر انقراض (CR) قرار دارند.
در راه بازگشت از قشم، همگی راضی هستیم. بالاخره توانستیم تخم گذاری لاکپشت دریایی را از نزدیک ببینیم و از آن عکسبرداری کنیم. با بچه های جزیره تماس می گیریم. یک شب بعد از رفتن ما، پنج لاکپشت برای تخم گذاری آمده بودند. شادی عجیبی را در دل حس می کنیم. این بار دیگر حسرتی در کار نیست.
__________________
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)