پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • 10 علامت خطرناک در سگ ها ◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
    هنگامی که سگی را به‌عنوان عضوی از خانواده خود می‌پذیرید، باید برای سلامت، آسایش و امنیت او تمام تلاش خود را بکنید. علاوه بر واکسیناسیون و معاینات دوره‌ای موارد دیگری نیز هستند که باید به آنها توجه کنید. پیش ازینکه سگ بسیار بیمار شده و حال وخیمی پیدا کند، باید باتوجه به نشانه‌هایی که از خود بروز می‌دهد متوجه مشکل شده و به دامپزشک مراجعه کنید. به این 10 علامت هشداردهنده توجه کنید و با دیدن آنها با دامپزشک مشورت نمایید:
 • استرس در سگ ها را کمتر کنید ◄ استرس در سگ ها را کمتر کنید
    درست همانطور که انسان ها از استرس رنج می برند، حیوانات خانگی نیز ممکن است با این عارضه دست به گریبان باشند. سیستم عصبی حیوان خانگی شما مستعد تنزل زیست محیطی و ارتباطی است، درست مثل شما. در واقع، وقوع استرس در سگ شایع تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید. حتی بدتر از آن، استرس می تواند سلامت سگ را به خطر بیاندازد. سگ ها می توانند به دلایلی از جمله موارد زیر احساس استرس داشته باشند:
 • آمبیازیس در سگ ها ◄ آمبیازیس در سگ ها
    آمبیازیس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس عفونت انگلی است که توسط یک ارگانیزم سلولی شناخته شده به نام آمیب ایجاد می شود. این عفونت می تواند بر روی بدن انسان ها، سگ ها و گربه ها تاثیر بگذارد. این بیماری بیشتر در مناطق گرمسیری دیده می شود و در آمریکای شمالی بیشتر شیوع دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت بیشتر در مورد نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • مقابله و درمان خارش پوست سگ ◄ مقابله و درمان خارش پوست سگ
    اگر سگ تان خارش پوستی دارد، این نشانه خوبی نیست. در واقع، خارش پوست، یکی از دلایلی است که موجب می شود صاحبان حیوانات خانگی آن ها را نزد دامپزشک ببرند. به عقیده عموم مردم، خارش دائمی پوست سگ نشانه از وجود کک در بدن حیوان است. اما علل دیگری برای این خارش وجود دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد روش های خانگی برای مقابله و درمان خارش پوست سگ صحبت می کنیم.
 • 10 حسی که سگ ها می فهمند ◄ 10 حسی که سگ ها می فهمند
    احساس سگ ها درباره انسان چیست؟ آنها چه چیزهایی را از رفتار شما احساس می کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که سگ ها موارد بسیاری، از احوالات شما را حس می کنند. اگر از دوست داران حیوانات خانگی هستید؛ این مطلب جالب پیام سلامت را از دست ندهید.
 • ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها ◄ ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها
    بیمار شدن سگ ها، درست مثل انسان ها، بخشی از واقعیت زندگی است. دیدن یک سگ بیمار برای دوستداران حیوانات و صاحب سگ آزاردهنده و دلخراش است. در این مطلب پیام سلامت به بازگویی ده نشانه بیمار شدن سگ ها اشاره می کنیم.
 • خواص سرکه سیب برای سگ ها ◄ خواص سرکه سیب برای سگ ها
    خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان در طول دهه گذشته، محصولی که توانسته است جایگاه ویژه ای بین اقشار مختلف جامعه پیدا کند سرکه سیب است. این نوع سرکه خواص بیشماری برای بدن دارد. البته خواص سرکه سیب فقط مخصوص انسان نیست. حتی سگ ها نیز می توانند از خواص این ماده شگفت انگیز بهره مند شوند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان صحبت می کنیم.
 • التهاب چشم در سگ ها ◄ التهاب چشم در سگ ها
    ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان وجود التهاب در چشم حیوانات خانگی مانند سگ ها، باعث قرمزی چشم می شود. این التهاب ممکن است به علل مختلفی، از جمله خونریزی بیش از حد در پلک ها یا پارگی عروق خونی در چشم رخ دهد. این اتفاق زمانی می افتد که عروق در واکنش به عوامل خارجی یا داخلی دچار التهاب یا تجمع خون می شوند. در ادامه این مقاله مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد علل، نشانه ها و روش های درمان التهاب چشم در سگ ها صحبت کنیم. شرایطی که در این مقاله پزشکی توصیف می شود، می تواند هم بر روی سگ ها و هم بر روی گربه ها تاثیر بگذارد.
 • پنوموتوراکس در سگ ها ◄ پنوموتوراکس در سگ ها
    پنوموتوراکس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان پنوموتوراکس واژه پزشکی برای توصیف انباشت هوا در فضایی پلور (ناحیه بین دیواره قفسه سینه و ریه) است. این بیماری به ۴ دسته تروماتیک، خود به خودی، بسته و یا باز تقسیم می شود. هم سگ ها و هم گربه ها حساس به پنوموتوراکس هستند. اعتقاد بر این است که سگ های بزرگ و کثیف مانند سگ های هندی، بیشتر به پنوموتوراکس خود به خودی حساس هستند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، علل و روش های درمان پنوموتوراکس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • کمپیلوباکتریوز در سگ ها ◄ کمپیلوباکتریوز در سگ ها
    اگر اهل نگهداری از حیوانات خانگی هستید و سگ در خانه نگه می دارید، حتما ادامه این مطلب مجله پیام سلامت را با موضوع معرفی نشانه ها، علل و درمان عفونت باکتریایی کمپیلوباکتریوز در سگ ها بخوانید. کمپیلوباکتریوز عفونت باکتریایی شایع در توله سگ های جوان تر از شش ماه است. باکتری که باعث بیماری می شود حتی در روده (دستگاه گوارش) سگ های سالم و دیگر پستانداران نیز یافت می شود. حدود ۴۹ درصد از سگ ها، کمپیلوباکتریوز را در بدن دارند و حمل می کنند. این حیوانات قادرند که بیماری را از طریق مدفوع خود، در معرض تماس با دیگر حیوانات قرار داده و آن ها را آلوده کنند.
 • imha در سگ ها ◄ imha در سگ ها
    کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها از علائم تا روش های درمان سیستم ایمنی بدن یک سگ، از مجموعه سلول های اختصاصی، پروتئین، بافت ها و اندام ها تشکیل شده که همه آنها یک سیستم دفاعی جامع علیه انواع عفونت ها، از جمله عفونت های باکتریایی، قارچی، انگلی و ویروسی هستند. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سلول های خاصی در سیستم ایمنی ترشح می شوند. این مواد به مواد خارجی که به عنوان آنتی ژن شناخته می شوند، متصل شده و آن ها را دفع می کنند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها صحبت کنیم.
 • مسمومیت در سگ ها ◄ مسمومیت در سگ ها
    مسمومیت با شکلات در سگ ها ؛ علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان سگ ها برای خوردن چیزهایی که برایشان مضر است گاها حریص هستند. این قانون به خصوص در مورد توله سگ ها صادق است. همچنین، سگ ها حس بوی خوبی دارند، و برایشان پیدا کردن چیزهایی که پنهان می کنید مثل شکلات، مانند آب خوردن است. اما شکلات می تواند یک ترکیب خطرناک با قابلیت ایجاد مسمومیت باشد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان مسمومیت با شکلات در سگ ها صحبت می کنیم.
 • ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ ◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
   
 • حیوانات ساخته روزنامه ◄ حیوانات ساخته روزنامه
   
 • هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک ◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
   
 • ماسک های کله گنده با طرح گربه ◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
   
 • باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ ◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
   
 • حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه ◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
    تهوع صبح حیوانات بعد از شب
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29022    |     صفحه 1 از 1613
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

چشم‌انداز محيط‌زيست طبيعي

 
مناسبت‌ها- دكتراسماعيل كهرم:

چند روز قبل، گزارشي به مناسبت روز جهاني زمين در روزنامه همشهری به چاپ رسيد كه طي آن، وضعيت سرزمين‌مان از 3 ديدگاه مختلف منعكس شده بود.
آنچه در پي مي‌آيد تصوير ديگري است از بي‌مهري با طبيعت و آينده‌اي كه روند موجود به آن ختم مي‌شود؛ مگر آنكه در رفتارمان با طبيعت تجديد نظر كنيم.
در اين مقاله سعي خواهم كرد، تصويري از گذشته و حال طبيعت ايران را، آنطوري كه خود ديده‌ام يا از آن آگاهم، ارائه كنم. با اين دانسته‌ها، سپس تصويري احتمالي را از آنچه فرزندان ايران در آينده خواهند ديد، رسم خواهم كرد.حقيقت آن‌است كه خداوند در هبه زيباترين مناظر و باارزش‌ترين منابع طبيعي به ما ايرانيان مضايقه نكرده و آنچه ديگر كشورها در آرزوي آنند به ما ارزاني داشته شده است ولي خواهيم ديد كه در نگهداري و استفاده عقلاني از اين گنجينه‌ها چندان موفق نبوده‌ايم. در پايان سعي خواهم كرد كه پيشنهادهايي را براي حفظ بهتر و استفاده پايدارتر از اين منابع عظيم ارائه كنم.هامون
بياييد با هم سفري در زمان و مكان انجام دهيم. زمان 35سال پيش و مكان درياچه هامون (تالاب هامون)، در شرق ايران، در مرز كشور افغانستان است. آن سال بهمن‌ماه در برنامه سرشماري نيمه زمستانه پرندگان شركت كردم و پرندگاني را كه در اين تالاب بين‌المللي زمستان گذراني مي‌كردند، از طريق هوا، آب و خشكي سرشماري كردم. براي سرشماري از طريق درياچه از قايق‌هايي كه به آن «توتن» مي‌گويند استفاده مي‌كردم. اين قايق‌ها از ني ساخته مي‌شوند. ني‌ها را به‌هم مي‌بندند به شكل يك قايق، به طول حدود 5متر و به آب مي‌اندازند و سپس با ني‌هاي بلندي كه به كف تالاب مي‌زنند آن را به جلو يا جهت‌هاي مختلف هدايت مي‌كنند. همين!


تمام مواد مورد نياز در تالاب هامون مي‌رويد و فقط مهارت قايق‌سازان يا توتن‌سازان اين مواد را به هم مي‌چسباند! آن روزها در تالاب هامون بيش از 10ميليارد‌متر مكعب آب حيات‌بخش ذخيره شده بود. حدود 240 هزارنفر كه خود را با غرور، حاشيه‌نشين هامون مي‌خواندند در اطراف تالاب زندگي و از مواهب آن استفاده مي‌كردند. زن‌ها و بچه‌ها در روستاهاي اطراف هامون، از ني‌هاي هامون، حصير مي‌بافتند و كاميون‌ها منتظر بارگيري و انتقال اين حصيرها به اطراف ايران وسيع بودند.مردها با توتن به دل آب مي‌زدند و تورهاي ماهيگيري خود را هر بار بيرون مي‌آوردند و بالاخره در فصل شكار، از پرندگان آبي، برداشت مي‌كردند. در اين روزها در بازار زابل بوي ماهي و پرنده به مشام مي‌رسيد و رؤيت اين‌همه نعمت انسان را به شكر وامي‌داشت.
آن سال، 720هزار بال، پرنده مهاجر سرشماري شد. اين رقم يك ركورد تجديد‌ناشدني در ايران و منطقه بود. انواع پرنده سطح هامون را سياه كرده بود و نزديك كه مي‌شدي، هر پرنده‌اي، رنگ‌هايي را به جلوه و ظهور، نمايش مي‌داد. قوهاي سفيد در يك قسمت از تالاب جمع شده بودند (كبوتر با كبوتر باز با باز) و فلامينگوها با گردن‌هاي بلند و رنگ سرخ بال‌ها در گوشه‌اي ديگر. جايي ديگر حواصيل‌ها و درناها خودنمايي مي‌كردند و بالاخره هزاران اردك و غاز و چنگر و... و در كنار تالاب، پرندگان «لب آب‌دچر» كه ابزار شنا در آب (پاي پرده‌دار) را ندارند و روزي خود را از كنار سفره‌هاي تالاب برداشت مي‌كردند.ديدار آن‌همه پرنده در آرامش تالاب به‌راستي دلگرم‌كننده بود ولي اين بود كه بود! و اكنون؟ البته بارها به منطقه سر زدم و از طبيعت ناب هامون سرمست شدم ولي به‌تدريج شاهد نابودي تالاب هامون بودم تا آنكه... 6سال قبل باز هم به دامان هامون پناه بردم.
شلوغي ترافيك و دود و دم تهران را رها كردم و با قلبي پر از آرزو به هامون رسيدم. قايق موتوري ما را به قلب آب برد. ارتفاع آب(عمق آب)، فقط در پاره‌اي از نقاط به حدود 5/1متر مي‌رسيد. قبلا عمق آب بيش از 6متر بود. از دور تعدادي پرنده را ديدم، به سمت آنان رفتيم.
30هزار تايي بودند. با نزديك‌شدن قايق آنها كه مي‌توانستند، پرواز و ديگران (نيمي از پرندگان)، تلاش بيهوده‌اي را براي جداشدن و پرواز از آب، آغاز كردند ولي هيچ‌گاه از سطح آب كنده نشدند. اينها تير خورده بودند و در انتظار مرگي آهسته و زجرآور بودند!


و بالاخره 3سال قبل، در كف هامون؛ جايي كه روزي نه‌چندان دور 6متر آب ايستاده بود، لندرور رانديم! آن روز با خودم فكر كردم، خدايا «به كجا چنين شتابان»؟
البته خشكسالي‌هاي پي‌درپي را مي‌توان تا حدودي مؤثر دانست ولي احداث سدهاي كمال‌خان و كجكي بر روي رودخانه هيلمند (هيرمند) در افغانستان نيز مقصر بوده است، به خصوص آنكه همسايه شرقي ما از اجراي تعهد خود مبني‌بر صدور 26متر مكعب آب در ثانيه به تالاب هامون، سر باز زده است! عجيب آن است كه نيمي از تالاب‌ هامون در افغانستان قرار دارد و خشك‌شدن آن به افغاني‌هاي حاشيه‌نشين هم آسيب مي‌رساند! آنها كه گفته‌اند «جنگ‌هاي آينده بر سر آب درخواهد گرفت»، رودخانه‌هايي را درنظر داشته‌اند كه در يك كشور جاري بوده و به تالابي در كشور مجاور مي‌ريزند!


جنگل‌ها
سري به جنگل‌هاي ايران مي‌زنيم. جنگل‌هاي ايران را به 2دسته جنگل‌هاي خزري در جنوب درياي مازندران و ساير جنگل‌ها، مانند جنگل‌هاي زاگرس و نيز جنگل ساير استان‌ها مانند فارس، چهارمحال، خوزستان و... مي‌توان تقسيم كرد.
جنگل‌هاي جنوب درياي مازندران (شمال ايران) يا جنگل‌هاي «هيركاني»، بازمانده‌ دوران سوم زمين‌شناسي بوده و 5/3ميليون سال قدمت دارند. به گفته جنگل‌شناسان كساني كه بخواهند اجداد جنگل‌هاي اروپايي را مطالعه كنند بايد به شمال ايران مراجعه كنند! اين جنگل‌هاي قديمي نقش مهمي را در حفاظت از خاك و ايجاد زيستگاه‌ مناسب براي حيات‌وحش وابسته به اين جنگل‌ها ايفا مي‌‌كنند. مع‌الوصف طي 40سال گذشته ما توانسته‌ايم وسعت آنها را از 30ميليون هكتار به 13ميليون هكتار كاهش دهيم!سعي و كوشش ما براي نابودي كامل جنگل‌هاي هيركاني اكنون نيز ادامه دارد! اين درحالي است كه در مدت تقريبا مشابه، كشور همسايه شرقي ما پاكستان، جنگل‌هاي خود را از 5/5ميليون هكتار به حدود 11ميليون هكتار گسترش داده است. وجود جنگل‌نشينان، وجود دام در جنگل، برداشت قانوني و غيرقانوني، همگي در تخريب جنگل‌ها مؤثرند. در حالي كه ميزان برداشت پايدار جنگل 2/3ميليون هكتار است، ما 2برابر آن را برداشت مي‌كنيم. به راستي كه بر آن كدخدا زار بايد گريست كه دخلش بود 19 خرج 20!


تالاب انزلي
زماني كه تالاب انزلي به كنوانسيون رامسر پيوست، وسعتي بالغ بر 20هزار هكتار را شامل مي‌شد. در سال‌هاي بعد (1350تا 1360)، در اثر ورود موادغذايي (به صورت كودهاي شيميايي كه به مزارع اطراف داده بودند)، رشد ني‌ها سرعت گرفت و به‌تدريج وسعت تالاب كاهش يافت تا به حدود 9هزارهكتار رسيد! ماشين‌هاي ني‌بري از اروپا وارد شدند ولي متأسفانه وسعت و تراكم ني‌ها به قدري بود كه حتي با استفاده از اين ماشين‌ها كاري از پيش نرفت. بازهم دست پرمهر طبيعت به صورت پيش‌آمدن آب دريا، به داد انزلي رسيد و تالاب نجات يافت.
اين بار دست مخرب ما باز هم از آستين بيرون آمد طرح كنارگذر تالاب را عنوان كردند؛ كنارگذري كه لااقل يك پنجم تالاب انزلي را مي‌خشكاند ولي به‌رغم مخالفت متخصصان، كماكان در حال ساخت است. با ساختن و اتمام اين كنارگذر (كه اكنون ميانگذر شده است)، انزلي سرنوشتي مانند درياچه اروميه خواهد يافت و هر روز به افول و نابودي نزديك‌تر خواهد شد.


پارك ملي گلستان
گلستان اولين پارك ملي ايران است با وسعت حدود 90هزار هكتار. اين پارك ملي از زيستگاه‌هاي متنوع و متعددي تشكيل شده كه از نظر تنوع و گستردگي به راستي كم‌نظير است. مناطق جلگه‌اي، كوهستاني، دشتي و جنگلي همه و همه در كنار هم، اين پارك ملي را در زمره يكي از زيباترين پارك‌هاي جهان قرار داده‌اند. باز هم دست ما انسان‌ها از آستين بي‌مهري و بي‌اطلاعي به درآمد و تحت عنوان توسعه نيم‌بند و ناپايدار و به نام توسعه شبكه راه‌ها، قسمتي از پارك‌ را از بدنه اصلي آن جدا كرد.راه‌ها مانند شمشير دو لبه مي‌توانند نعمت و نقمت را براي طبيعت به ارمغان آورند. راه‌ها مبدأ را به مأخذ وصل مي‌كنند ولي دو طرف جاده را از يكديگر جدا مي‌كنند.اين جدايي موجب دوپاره‌شدن زيستگاه‌ها و حيات گياهي و جانوري مي‌شود. تكه‌تكه‌شدن زيستگاه‌‌ها نهايتا موجب تخريب طبيعت و ناپايداري آن مي‌شود. در پارك ملي گلستان علاوه بر جاده‌سازي، عملياتي نيز جهت تغيير مسير رودخانه و به‌اصطلاح «سامان دادن» به آن صورت گرفته كه نهايتا موجب تغيير رژيم رود و تغيير مسير و تبعات گوناگون آن خواهد شد.
طبعا هرگونه دست‌درازي به اراضي يك پارك ملي، مخالف با اهداف تأسيس پارك و به‌اصطلاح نقض غرض است. ما از طرفي هزينه گزافي را صرف حفاظت از پاك‌هاي ملي ايران مي‌كنيم و حتي شهيد مي‌دهيم (بيش از 105نفر) و از طرف ديگر با احداث جاده، كمر به تخريب اين ميراث‌هاي طبيعي مي‌بنديم.نتيجه و پيشنهاد
نمونه‌هايي از مناطق ناب ايران و مسائلي كه عمدا ما ايراني‌ها با دست خود براي آنها به وجود آورده‌ايم، تنها مشتي است نمونه خروار. در سراسر خاك پاك ايران نمونه‌هاي فراواني از تخريب طبيعت وجود دارد كه مؤيد اشتباهات ما در مديريت و حفاظت از طبيعت ناب اين مملكت است.
با گذشته‌اي چنان مه‌آلود، آينده طبيعت و حيات‌وحش ايران را چگونه مي‌توان ترسيم كرد؟
اگر با بدبيني بخواهيم آينده‌نگر باشيم، كماكان فردا را نيز تيره خواهيم ديد ولي 2نكته به اين شكاربان قديمي اميد مي‌بخشد؛ اول آنكه انسان توانايي انجام تغييرات شگرف را در افكار و رفتار خود دارد و ما ايراني‌ها بارها استعداد خود را در اين مورد به اثبات رسانده‌ايم و دوم آنكه طبيعت، توانايي بازسازي و التيام زخم‌هاي خود را دارد. تنها كافي است فرصتي را در اختيار مادر طبيعت بگذاريم تا به مداواي خويش بپردازد.

اين فرصت بايد از طريق تصميم‌گيران كشور و نيز ما ايرانيان در اختيار طبيعت گذاشته شود. محيط‌زيست بايد در اولويت برنامه‌هاي دولتمردان ما قرار گيرد (برخلاف حال حاضر) و از طرفي مردم ما بايد با طبيعت مهربان‌تر باشند و به منابع طبيعي نه به صورت كالاي مصرفي، كه به شكل مادر خود، نگاه كنند. اين امر نياز به آموزش و فرهنگسازي دارد. با عزم و اراده ملي، ما مي‌توانيم. ما مي‌توانيم به اين امور مهم دست يابيم. من مي‌دانم.

همشهری
__________________
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ کم خونی در ماهی ها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ نیوکاسل در پرندگان
◄ علل و درمان کمبود کلسیم در پرندگان
◄ بیماری های چشم در پرندگان خانگی
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ جوش در سگ ها
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در سگ ها
◄ هیپرپلازی و پرولاپس واژن در سگ ها
◄ التهاب لثه در سگ ها
◄ درمان خون در ادرار سگ
◄ هیپرگلیسمی در سگ ها
◄ انفارکتوس میوکارد در سگ ها
◄ کم خونی در سگ ها (متهموگلوبینمی)
◄ درمان آنافیلاکسی در سگ ها
◄ مسمومیت با آرسنیک در سگ ها
◄ پروستات در سگ ها از علائم تا روش های درمان آن
◄ پلی سیتمی ورا
◄ تشخیص و درمان ناشنوایی در سگ ها
◄ از بین بردن کک بدن سگ و گربه به روش های طبیعی و خانگی
◄ بیماری لایم در سگ ها ؛
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در گربه ها از علل تا روش های درمان
◄ تشخیص و درمان ناباروری در سگ های ماده
◄ آب مروارید در سگ ها
◄ ناباروری در سگ های نر
◄ سرطان لنفوسیتی مزمن در سگ ها
◄ چند راه طبیعی برای درمان اسهال در سگ ها
بعدی 1 قبلی