پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • باورت میشه این ها با گچ باشه ◄ باورت میشه این ها با گچ باشه
    طرح هایی با نقاشی خیابانی با گچ
 • درخت گربه در منزل ◄ درخت گربه در منزل
    این درخت گربه بسیار جالب در خانه میباشد و این طرح خوشگل برای گربه دار ها خیلی میتونه جذاب باشه
 • کیف طرح فیل ◄ کیف طرح فیل
    کیف های دستی ناز ساخته شده از چرم که شبیه فیلهای مینیاتوری طراحی شده اند. کیسه هایی به شکل فیل با رنگ های مختلف که توسط LittleWingArtBoho ساخته شده است.
 • تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات ◄ تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات
    طبیعت از دارندگان تخم مرغ الهام گرفته شده است که به گونه ای شبیه پرندگان ، گربه ها و حیوانات وحشی طراحی شده اند. فنجان های تخم مرغ سرامیکی ساخته دست هانا ترنر تخم مرغ های آب پز را نگه داشته و چیز خاصی را به میز صبحانه خود اضافه می کنند.
 • تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی ◄ تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی
    ابزار آشپزخانه نوآورانه ای که شبیه ماهی قرمز طراحی شده به شما کمک می کند تا زرده تخم مرغ را از سفیده جدا کنید. بدن ماهی را فشار دهید و زرده تخم مرغ به دهان مکیده می شود.
 • این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن ◄ این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن
    نگهدارنده تخم مرغ خلاق طراحی شده به نظر می رسد مانند یک پنگوئن امپراطور باشه
 • طرحی برای حمل تحم مرع ◄ طرحی برای حمل تحم مرع
    همیشه میگند با یک دست نمیشه خیلی چند تا هندوانه برداشت ولی این بار دامنی با طرح حمل تخم مرع براتون قرار دادیم نگاه کنید پیش بند ابتکاری دارای جیب های بزرگ تخم مرغ است که برای نگهداری تخم مرغ طراحی شده است.
 • طرحی برای دارندگان گربه ها ◄ طرحی برای دارندگان گربه ها
    دیدین گربه ها هر زمان کار داری میشینند جلو میز و نمیزارن کار کنی و همین مشکل ایجاد میکنه که نتونی کار کنی کلا گربه ها فضول هستند الا این میز خوراک شماست که گربه دارید
 • لباس طرح کروکودیل ◄ لباس طرح کروکودیل
    این یک طرج بسیار زیبا همه دوستداران خزندگان
 • لباس هایی با طرج حیوانات ◄ لباس هایی با طرج حیوانات
    هنر مند باشی عاشق حیوانات هم باشی دیگه همین میشه رو رخت پهن کردن هم عکس حیونات میبینی
 • فرش تام جری ◄ فرش تام جری
    تام جری یادتونه این تام بیچاره همیشه صاف میشد اینجا هم فرش تامی هست تا ایده های کودکی ما به واقعیت تبدیل شه
 • طرح های سه بعدی از حیوانات ◄ طرح های سه بعدی از حیوانات
    طراحی وقتی ازش حرف میزنیم یعنی این باقیش سوسول بازیه
 • طرحی برای کربه دوست ها ◄ طرحی برای کربه دوست ها
    طرحی بسیار زیبا از ظرف گربه ها که برای دوستداران گربه میتونه هیجان انگیز باشه
 • نان هایی با طرح حیوانات ◄ نان هایی با طرح حیوانات
    این ایده خوبی هست که بچه هایی که غذا نمیخورند رو سر اشتها بیارید ولی واقعا این همه هنر برای خوردن بچه ها !! خدایش سخته
 • کوسن هایی با گربه ها ◄ کوسن هایی با گربه ها
    این طرح های برای گربه دوستان هست که بتوانند دز گنار عشق به گربه ها همه چیز زندگی شون هم گربه ای باشه
 • شیری برای گربه ها ◄ شیری برای گربه ها
    اخیرا در روسیه شیر های مدت دار را با طرحی بسیار جذاب برای گربه دوستان تهیه کردن که عکس ها را در زیر قرار میدم
 • طرحی فوق العاده برای گربه ها ◄ طرحی فوق العاده برای گربه ها
    این جای خواب بسیار جذاب برای شما در واقع میتواند برای گربه شما هم جذاب باشه چرا چون خودش تونل بازی گربه ها هم هست
 • کیف حمل ای بار به شکل وال ◄ کیف حمل ای بار به شکل وال
    چند تا پست قبل کیف های به شکل فیل گذاشتم حالا اینجا طرح نهنگ هم پیدا کردم
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29045    |     صفحه 1 از 1614
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

چشم‌انداز محيط‌زيست طبيعي

 
مناسبت‌ها- دكتراسماعيل كهرم:

چند روز قبل، گزارشي به مناسبت روز جهاني زمين در روزنامه همشهری به چاپ رسيد كه طي آن، وضعيت سرزمين‌مان از 3 ديدگاه مختلف منعكس شده بود.
آنچه در پي مي‌آيد تصوير ديگري است از بي‌مهري با طبيعت و آينده‌اي كه روند موجود به آن ختم مي‌شود؛ مگر آنكه در رفتارمان با طبيعت تجديد نظر كنيم.
در اين مقاله سعي خواهم كرد، تصويري از گذشته و حال طبيعت ايران را، آنطوري كه خود ديده‌ام يا از آن آگاهم، ارائه كنم. با اين دانسته‌ها، سپس تصويري احتمالي را از آنچه فرزندان ايران در آينده خواهند ديد، رسم خواهم كرد.حقيقت آن‌است كه خداوند در هبه زيباترين مناظر و باارزش‌ترين منابع طبيعي به ما ايرانيان مضايقه نكرده و آنچه ديگر كشورها در آرزوي آنند به ما ارزاني داشته شده است ولي خواهيم ديد كه در نگهداري و استفاده عقلاني از اين گنجينه‌ها چندان موفق نبوده‌ايم. در پايان سعي خواهم كرد كه پيشنهادهايي را براي حفظ بهتر و استفاده پايدارتر از اين منابع عظيم ارائه كنم.



هامون
بياييد با هم سفري در زمان و مكان انجام دهيم. زمان 35سال پيش و مكان درياچه هامون (تالاب هامون)، در شرق ايران، در مرز كشور افغانستان است. آن سال بهمن‌ماه در برنامه سرشماري نيمه زمستانه پرندگان شركت كردم و پرندگاني را كه در اين تالاب بين‌المللي زمستان گذراني مي‌كردند، از طريق هوا، آب و خشكي سرشماري كردم. براي سرشماري از طريق درياچه از قايق‌هايي كه به آن «توتن» مي‌گويند استفاده مي‌كردم. اين قايق‌ها از ني ساخته مي‌شوند. ني‌ها را به‌هم مي‌بندند به شكل يك قايق، به طول حدود 5متر و به آب مي‌اندازند و سپس با ني‌هاي بلندي كه به كف تالاب مي‌زنند آن را به جلو يا جهت‌هاي مختلف هدايت مي‌كنند. همين!


تمام مواد مورد نياز در تالاب هامون مي‌رويد و فقط مهارت قايق‌سازان يا توتن‌سازان اين مواد را به هم مي‌چسباند! آن روزها در تالاب هامون بيش از 10ميليارد‌متر مكعب آب حيات‌بخش ذخيره شده بود. حدود 240 هزارنفر كه خود را با غرور، حاشيه‌نشين هامون مي‌خواندند در اطراف تالاب زندگي و از مواهب آن استفاده مي‌كردند. زن‌ها و بچه‌ها در روستاهاي اطراف هامون، از ني‌هاي هامون، حصير مي‌بافتند و كاميون‌ها منتظر بارگيري و انتقال اين حصيرها به اطراف ايران وسيع بودند.



مردها با توتن به دل آب مي‌زدند و تورهاي ماهيگيري خود را هر بار بيرون مي‌آوردند و بالاخره در فصل شكار، از پرندگان آبي، برداشت مي‌كردند. در اين روزها در بازار زابل بوي ماهي و پرنده به مشام مي‌رسيد و رؤيت اين‌همه نعمت انسان را به شكر وامي‌داشت.
آن سال، 720هزار بال، پرنده مهاجر سرشماري شد. اين رقم يك ركورد تجديد‌ناشدني در ايران و منطقه بود. انواع پرنده سطح هامون را سياه كرده بود و نزديك كه مي‌شدي، هر پرنده‌اي، رنگ‌هايي را به جلوه و ظهور، نمايش مي‌داد. قوهاي سفيد در يك قسمت از تالاب جمع شده بودند (كبوتر با كبوتر باز با باز) و فلامينگوها با گردن‌هاي بلند و رنگ سرخ بال‌ها در گوشه‌اي ديگر. جايي ديگر حواصيل‌ها و درناها خودنمايي مي‌كردند و بالاخره هزاران اردك و غاز و چنگر و... و در كنار تالاب، پرندگان «لب آب‌دچر» كه ابزار شنا در آب (پاي پرده‌دار) را ندارند و روزي خود را از كنار سفره‌هاي تالاب برداشت مي‌كردند.



ديدار آن‌همه پرنده در آرامش تالاب به‌راستي دلگرم‌كننده بود ولي اين بود كه بود! و اكنون؟ البته بارها به منطقه سر زدم و از طبيعت ناب هامون سرمست شدم ولي به‌تدريج شاهد نابودي تالاب هامون بودم تا آنكه... 6سال قبل باز هم به دامان هامون پناه بردم.
شلوغي ترافيك و دود و دم تهران را رها كردم و با قلبي پر از آرزو به هامون رسيدم. قايق موتوري ما را به قلب آب برد. ارتفاع آب(عمق آب)، فقط در پاره‌اي از نقاط به حدود 5/1متر مي‌رسيد. قبلا عمق آب بيش از 6متر بود. از دور تعدادي پرنده را ديدم، به سمت آنان رفتيم.
30هزار تايي بودند. با نزديك‌شدن قايق آنها كه مي‌توانستند، پرواز و ديگران (نيمي از پرندگان)، تلاش بيهوده‌اي را براي جداشدن و پرواز از آب، آغاز كردند ولي هيچ‌گاه از سطح آب كنده نشدند. اينها تير خورده بودند و در انتظار مرگي آهسته و زجرآور بودند!


و بالاخره 3سال قبل، در كف هامون؛ جايي كه روزي نه‌چندان دور 6متر آب ايستاده بود، لندرور رانديم! آن روز با خودم فكر كردم، خدايا «به كجا چنين شتابان»؟
البته خشكسالي‌هاي پي‌درپي را مي‌توان تا حدودي مؤثر دانست ولي احداث سدهاي كمال‌خان و كجكي بر روي رودخانه هيلمند (هيرمند) در افغانستان نيز مقصر بوده است، به خصوص آنكه همسايه شرقي ما از اجراي تعهد خود مبني‌بر صدور 26متر مكعب آب در ثانيه به تالاب هامون، سر باز زده است! عجيب آن است كه نيمي از تالاب‌ هامون در افغانستان قرار دارد و خشك‌شدن آن به افغاني‌هاي حاشيه‌نشين هم آسيب مي‌رساند! آنها كه گفته‌اند «جنگ‌هاي آينده بر سر آب درخواهد گرفت»، رودخانه‌هايي را درنظر داشته‌اند كه در يك كشور جاري بوده و به تالابي در كشور مجاور مي‌ريزند!


جنگل‌ها
سري به جنگل‌هاي ايران مي‌زنيم. جنگل‌هاي ايران را به 2دسته جنگل‌هاي خزري در جنوب درياي مازندران و ساير جنگل‌ها، مانند جنگل‌هاي زاگرس و نيز جنگل ساير استان‌ها مانند فارس، چهارمحال، خوزستان و... مي‌توان تقسيم كرد.
جنگل‌هاي جنوب درياي مازندران (شمال ايران) يا جنگل‌هاي «هيركاني»، بازمانده‌ دوران سوم زمين‌شناسي بوده و 5/3ميليون سال قدمت دارند. به گفته جنگل‌شناسان كساني كه بخواهند اجداد جنگل‌هاي اروپايي را مطالعه كنند بايد به شمال ايران مراجعه كنند! اين جنگل‌هاي قديمي نقش مهمي را در حفاظت از خاك و ايجاد زيستگاه‌ مناسب براي حيات‌وحش وابسته به اين جنگل‌ها ايفا مي‌‌كنند. مع‌الوصف طي 40سال گذشته ما توانسته‌ايم وسعت آنها را از 30ميليون هكتار به 13ميليون هكتار كاهش دهيم!



سعي و كوشش ما براي نابودي كامل جنگل‌هاي هيركاني اكنون نيز ادامه دارد! اين درحالي است كه در مدت تقريبا مشابه، كشور همسايه شرقي ما پاكستان، جنگل‌هاي خود را از 5/5ميليون هكتار به حدود 11ميليون هكتار گسترش داده است. وجود جنگل‌نشينان، وجود دام در جنگل، برداشت قانوني و غيرقانوني، همگي در تخريب جنگل‌ها مؤثرند. در حالي كه ميزان برداشت پايدار جنگل 2/3ميليون هكتار است، ما 2برابر آن را برداشت مي‌كنيم. به راستي كه بر آن كدخدا زار بايد گريست كه دخلش بود 19 خرج 20!


تالاب انزلي
زماني كه تالاب انزلي به كنوانسيون رامسر پيوست، وسعتي بالغ بر 20هزار هكتار را شامل مي‌شد. در سال‌هاي بعد (1350تا 1360)، در اثر ورود موادغذايي (به صورت كودهاي شيميايي كه به مزارع اطراف داده بودند)، رشد ني‌ها سرعت گرفت و به‌تدريج وسعت تالاب كاهش يافت تا به حدود 9هزارهكتار رسيد! ماشين‌هاي ني‌بري از اروپا وارد شدند ولي متأسفانه وسعت و تراكم ني‌ها به قدري بود كه حتي با استفاده از اين ماشين‌ها كاري از پيش نرفت. بازهم دست پرمهر طبيعت به صورت پيش‌آمدن آب دريا، به داد انزلي رسيد و تالاب نجات يافت.
اين بار دست مخرب ما باز هم از آستين بيرون آمد طرح كنارگذر تالاب را عنوان كردند؛ كنارگذري كه لااقل يك پنجم تالاب انزلي را مي‌خشكاند ولي به‌رغم مخالفت متخصصان، كماكان در حال ساخت است. با ساختن و اتمام اين كنارگذر (كه اكنون ميانگذر شده است)، انزلي سرنوشتي مانند درياچه اروميه خواهد يافت و هر روز به افول و نابودي نزديك‌تر خواهد شد.


پارك ملي گلستان
گلستان اولين پارك ملي ايران است با وسعت حدود 90هزار هكتار. اين پارك ملي از زيستگاه‌هاي متنوع و متعددي تشكيل شده كه از نظر تنوع و گستردگي به راستي كم‌نظير است. مناطق جلگه‌اي، كوهستاني، دشتي و جنگلي همه و همه در كنار هم، اين پارك ملي را در زمره يكي از زيباترين پارك‌هاي جهان قرار داده‌اند. باز هم دست ما انسان‌ها از آستين بي‌مهري و بي‌اطلاعي به درآمد و تحت عنوان توسعه نيم‌بند و ناپايدار و به نام توسعه شبكه راه‌ها، قسمتي از پارك‌ را از بدنه اصلي آن جدا كرد.راه‌ها مانند شمشير دو لبه مي‌توانند نعمت و نقمت را براي طبيعت به ارمغان آورند. راه‌ها مبدأ را به مأخذ وصل مي‌كنند ولي دو طرف جاده را از يكديگر جدا مي‌كنند.



اين جدايي موجب دوپاره‌شدن زيستگاه‌ها و حيات گياهي و جانوري مي‌شود. تكه‌تكه‌شدن زيستگاه‌‌ها نهايتا موجب تخريب طبيعت و ناپايداري آن مي‌شود. در پارك ملي گلستان علاوه بر جاده‌سازي، عملياتي نيز جهت تغيير مسير رودخانه و به‌اصطلاح «سامان دادن» به آن صورت گرفته كه نهايتا موجب تغيير رژيم رود و تغيير مسير و تبعات گوناگون آن خواهد شد.
طبعا هرگونه دست‌درازي به اراضي يك پارك ملي، مخالف با اهداف تأسيس پارك و به‌اصطلاح نقض غرض است. ما از طرفي هزينه گزافي را صرف حفاظت از پاك‌هاي ملي ايران مي‌كنيم و حتي شهيد مي‌دهيم (بيش از 105نفر) و از طرف ديگر با احداث جاده، كمر به تخريب اين ميراث‌هاي طبيعي مي‌بنديم.



نتيجه و پيشنهاد
نمونه‌هايي از مناطق ناب ايران و مسائلي كه عمدا ما ايراني‌ها با دست خود براي آنها به وجود آورده‌ايم، تنها مشتي است نمونه خروار. در سراسر خاك پاك ايران نمونه‌هاي فراواني از تخريب طبيعت وجود دارد كه مؤيد اشتباهات ما در مديريت و حفاظت از طبيعت ناب اين مملكت است.
با گذشته‌اي چنان مه‌آلود، آينده طبيعت و حيات‌وحش ايران را چگونه مي‌توان ترسيم كرد؟
اگر با بدبيني بخواهيم آينده‌نگر باشيم، كماكان فردا را نيز تيره خواهيم ديد ولي 2نكته به اين شكاربان قديمي اميد مي‌بخشد؛ اول آنكه انسان توانايي انجام تغييرات شگرف را در افكار و رفتار خود دارد و ما ايراني‌ها بارها استعداد خود را در اين مورد به اثبات رسانده‌ايم و دوم آنكه طبيعت، توانايي بازسازي و التيام زخم‌هاي خود را دارد. تنها كافي است فرصتي را در اختيار مادر طبيعت بگذاريم تا به مداواي خويش بپردازد.

اين فرصت بايد از طريق تصميم‌گيران كشور و نيز ما ايرانيان در اختيار طبيعت گذاشته شود. محيط‌زيست بايد در اولويت برنامه‌هاي دولتمردان ما قرار گيرد (برخلاف حال حاضر) و از طرفي مردم ما بايد با طبيعت مهربان‌تر باشند و به منابع طبيعي نه به صورت كالاي مصرفي، كه به شكل مادر خود، نگاه كنند. اين امر نياز به آموزش و فرهنگسازي دارد. با عزم و اراده ملي، ما مي‌توانيم. ما مي‌توانيم به اين امور مهم دست يابيم. من مي‌دانم.

همشهری
__________________
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)