پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • 10 علامت خطرناک در سگ ها ◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
    هنگامی که سگی را به‌عنوان عضوی از خانواده خود می‌پذیرید، باید برای سلامت، آسایش و امنیت او تمام تلاش خود را بکنید. علاوه بر واکسیناسیون و معاینات دوره‌ای موارد دیگری نیز هستند که باید به آنها توجه کنید. پیش ازینکه سگ بسیار بیمار شده و حال وخیمی پیدا کند، باید باتوجه به نشانه‌هایی که از خود بروز می‌دهد متوجه مشکل شده و به دامپزشک مراجعه کنید. به این 10 علامت هشداردهنده توجه کنید و با دیدن آنها با دامپزشک مشورت نمایید:
 • استرس در سگ ها را کمتر کنید ◄ استرس در سگ ها را کمتر کنید
    درست همانطور که انسان ها از استرس رنج می برند، حیوانات خانگی نیز ممکن است با این عارضه دست به گریبان باشند. سیستم عصبی حیوان خانگی شما مستعد تنزل زیست محیطی و ارتباطی است، درست مثل شما. در واقع، وقوع استرس در سگ شایع تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید. حتی بدتر از آن، استرس می تواند سلامت سگ را به خطر بیاندازد. سگ ها می توانند به دلایلی از جمله موارد زیر احساس استرس داشته باشند:
 • آمبیازیس در سگ ها ◄ آمبیازیس در سگ ها
    آمبیازیس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس عفونت انگلی است که توسط یک ارگانیزم سلولی شناخته شده به نام آمیب ایجاد می شود. این عفونت می تواند بر روی بدن انسان ها، سگ ها و گربه ها تاثیر بگذارد. این بیماری بیشتر در مناطق گرمسیری دیده می شود و در آمریکای شمالی بیشتر شیوع دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت بیشتر در مورد نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • مقابله و درمان خارش پوست سگ ◄ مقابله و درمان خارش پوست سگ
    اگر سگ تان خارش پوستی دارد، این نشانه خوبی نیست. در واقع، خارش پوست، یکی از دلایلی است که موجب می شود صاحبان حیوانات خانگی آن ها را نزد دامپزشک ببرند. به عقیده عموم مردم، خارش دائمی پوست سگ نشانه از وجود کک در بدن حیوان است. اما علل دیگری برای این خارش وجود دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد روش های خانگی برای مقابله و درمان خارش پوست سگ صحبت می کنیم.
 • 10 حسی که سگ ها می فهمند ◄ 10 حسی که سگ ها می فهمند
    احساس سگ ها درباره انسان چیست؟ آنها چه چیزهایی را از رفتار شما احساس می کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که سگ ها موارد بسیاری، از احوالات شما را حس می کنند. اگر از دوست داران حیوانات خانگی هستید؛ این مطلب جالب پیام سلامت را از دست ندهید.
 • ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها ◄ ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها
    بیمار شدن سگ ها، درست مثل انسان ها، بخشی از واقعیت زندگی است. دیدن یک سگ بیمار برای دوستداران حیوانات و صاحب سگ آزاردهنده و دلخراش است. در این مطلب پیام سلامت به بازگویی ده نشانه بیمار شدن سگ ها اشاره می کنیم.
 • خواص سرکه سیب برای سگ ها ◄ خواص سرکه سیب برای سگ ها
    خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان در طول دهه گذشته، محصولی که توانسته است جایگاه ویژه ای بین اقشار مختلف جامعه پیدا کند سرکه سیب است. این نوع سرکه خواص بیشماری برای بدن دارد. البته خواص سرکه سیب فقط مخصوص انسان نیست. حتی سگ ها نیز می توانند از خواص این ماده شگفت انگیز بهره مند شوند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان صحبت می کنیم.
 • التهاب چشم در سگ ها ◄ التهاب چشم در سگ ها
    ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان وجود التهاب در چشم حیوانات خانگی مانند سگ ها، باعث قرمزی چشم می شود. این التهاب ممکن است به علل مختلفی، از جمله خونریزی بیش از حد در پلک ها یا پارگی عروق خونی در چشم رخ دهد. این اتفاق زمانی می افتد که عروق در واکنش به عوامل خارجی یا داخلی دچار التهاب یا تجمع خون می شوند. در ادامه این مقاله مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد علل، نشانه ها و روش های درمان التهاب چشم در سگ ها صحبت کنیم. شرایطی که در این مقاله پزشکی توصیف می شود، می تواند هم بر روی سگ ها و هم بر روی گربه ها تاثیر بگذارد.
 • پنوموتوراکس در سگ ها ◄ پنوموتوراکس در سگ ها
    پنوموتوراکس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان پنوموتوراکس واژه پزشکی برای توصیف انباشت هوا در فضایی پلور (ناحیه بین دیواره قفسه سینه و ریه) است. این بیماری به ۴ دسته تروماتیک، خود به خودی، بسته و یا باز تقسیم می شود. هم سگ ها و هم گربه ها حساس به پنوموتوراکس هستند. اعتقاد بر این است که سگ های بزرگ و کثیف مانند سگ های هندی، بیشتر به پنوموتوراکس خود به خودی حساس هستند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، علل و روش های درمان پنوموتوراکس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • کمپیلوباکتریوز در سگ ها ◄ کمپیلوباکتریوز در سگ ها
    اگر اهل نگهداری از حیوانات خانگی هستید و سگ در خانه نگه می دارید، حتما ادامه این مطلب مجله پیام سلامت را با موضوع معرفی نشانه ها، علل و درمان عفونت باکتریایی کمپیلوباکتریوز در سگ ها بخوانید. کمپیلوباکتریوز عفونت باکتریایی شایع در توله سگ های جوان تر از شش ماه است. باکتری که باعث بیماری می شود حتی در روده (دستگاه گوارش) سگ های سالم و دیگر پستانداران نیز یافت می شود. حدود ۴۹ درصد از سگ ها، کمپیلوباکتریوز را در بدن دارند و حمل می کنند. این حیوانات قادرند که بیماری را از طریق مدفوع خود، در معرض تماس با دیگر حیوانات قرار داده و آن ها را آلوده کنند.
 • imha در سگ ها ◄ imha در سگ ها
    کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها از علائم تا روش های درمان سیستم ایمنی بدن یک سگ، از مجموعه سلول های اختصاصی، پروتئین، بافت ها و اندام ها تشکیل شده که همه آنها یک سیستم دفاعی جامع علیه انواع عفونت ها، از جمله عفونت های باکتریایی، قارچی، انگلی و ویروسی هستند. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سلول های خاصی در سیستم ایمنی ترشح می شوند. این مواد به مواد خارجی که به عنوان آنتی ژن شناخته می شوند، متصل شده و آن ها را دفع می کنند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها صحبت کنیم.
 • مسمومیت در سگ ها ◄ مسمومیت در سگ ها
    مسمومیت با شکلات در سگ ها ؛ علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان سگ ها برای خوردن چیزهایی که برایشان مضر است گاها حریص هستند. این قانون به خصوص در مورد توله سگ ها صادق است. همچنین، سگ ها حس بوی خوبی دارند، و برایشان پیدا کردن چیزهایی که پنهان می کنید مثل شکلات، مانند آب خوردن است. اما شکلات می تواند یک ترکیب خطرناک با قابلیت ایجاد مسمومیت باشد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان مسمومیت با شکلات در سگ ها صحبت می کنیم.
 • ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ ◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
   
 • حیوانات ساخته روزنامه ◄ حیوانات ساخته روزنامه
   
 • هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک ◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
   
 • ماسک های کله گنده با طرح گربه ◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
   
 • باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ ◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
   
 • حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه ◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
    تهوع صبح حیوانات بعد از شب
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29022    |     صفحه 1 از 1613
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

را بطه طول عمر با تعيين جنسيت
تعيين جنسيت در خزندگان با عمر بالا، به دما و در خزندگان با عمر كوتاه، به وراثت بستگى دارد. گونه هاى با عمر دراز در مقابل نوسانات مقاوم اند يعنى سعى مى كنند جنس ها را در محيط حفظ كرده، در نتيجه تغيير جنسيت مى دهند. گونه هايى كه عمر كوتاه دارند، متفاوت اند، تغيير نمى كنند، يعنى در يك جنس باقى مى مانند كه ممكن است موجب انقراض نسل اين نوع جانورها شود.


راه هاى تعيين جنسيت

1)روش كاريوتايپ: براى انجام روش كاريوتايپ، با استفاده از کلشی سين، سلول هاى كشت شده را در مرحله متافاز متوقف كرده، بعد از عكسبردارى، كروموزوم ها را شماره گذارى و مرتب مى كنند. كروموزوم هاى جنسى را نيز جداگانه و به صورت XX و XYمرتب مى نمايند.


2)جسمY : چنانچه سلول هاى نر با تركيبات كيناكرين رنگ آميزى و با نور فلورسنت مطالعه گردند، در درون هسته نقطه اى براق ديده مى شود كه معادل قسمت هاى درخشان بازوى بلند كروموزوم Y است. اين قسمت را جسم Y مى نامند. براى تعيين جنس ومقدار آنها، مطالعه كروموزوم هاى جنسى ارزش بالينى دارد.


3)جسم بار: كروموزومX ى را مى توان در سلول هاى ماده كه تقسيم نمى شوند، مشاهده كرد به صورت توده اى تيره به غشاء هسته سلول چسبيده است و كروماتين جنسى و جسم بار خوانده مى شود. جسم بار يكى از كروموزوم هاى X است كه به طور غير فعال در كنار هسته معمولى قرار دارد. تعداد كروماتين جنسى برابر تعداد كروموزوم X جنسى موجود در سلول هاى nx-1 است.

روش مولكولى تعيين جنسيتواكنش زنجيره اى پلى مراز ( PCR )
طى اين روش قطعه اى از DNA بين دو توالى پرايمر تكثير مى يابد. اين واكنش براى غنى سازى نمونه هاى DNA (براى قطعه ويژه) طراحى شده و قطعه مورد نظر به اندازه اى تكثير مى يابد تا به سطحى برسد كه قابل مشاهده و تجزيه و تحليل ژنتيكى باشد. معمولا اين روش به طريقى طراحى مى شود كه فقط به يك توالى از هدف خاص در درون مجموعه اى از توالى هاى نا جور DNA اجازه مى دهد تا به صورت انتخابى تكثير يابد. حال اگر توالى هاى مورد نظر روى كروموزوم X و يا Y قرار گرفته باشند، مى توان جنس آن جنين يا نمونه خاص را تشخيص داد.

تعيين جنسيت با استفاده از ژن آملوژنين
ميناى دندان، بيرونى ترين پوشش و سخت ترين بافت در بدن مهره داران مى باشد. ماتريكس آن از دو نوع پروتئين آملوژنين و اناملين تشكيل شده است. پروتئين غالب در ميناى دندان، آملوژنين است و انواع ديگر، فراوانى كمى دارند. ژن آملوژنين در انسان روى هر دو كروموزوم Xو Y، و در موش، فقط روى كروموزوم X، نزديك ناحيه مبدايى بازويى بلند كروموزوم Y جاى دارد.
آملوژنين ها (پروتئين هاى ماتريكس خارج سلولى ميناى دندان) به طور گذرا، ولى فراوان توسط آمبلوست ها، طى تكوين دندان بيان مى شوند و تشكيل كريستال هاى ميناى دندان را در مراحل ترشحى، رشد و تكوين تنظيم مى كنند. احتمالا محيط هيدروفوبى را آماده مى سازند تا رشد كريستال هاى هيدروكسى آپاتيت كلسيم آغاز گردد.
لوكوس AMGY روى كروموزوم Y مثل لوكوس AMGX و كروموزوم X، پروتئين كارا بيان مى كند، ولى ميزان بيان لوكوس AMGY فقط 10 درصد لوكوس AMGX است. توالى اگزونيك آلل هاى AMGY و AMGX مشابه هستند، اما در توالى هاى انترونيك با هم تفاوت دارند. بنابراين ماده ها (X ) دو ژن AMEL يكسان، اما نرها ( Y ) دو ژن غير مشابه دارند، در انترون 3، آلل روى كروموزوم Y، يك حذف 189 باز دارد. به دليل تفاوت اندازه ژن آملوژنين در كروموزوم هاى X و Y و همچنين افزايش حساسيت سيستم، مى توان از روش PCR آشيانه اى استفاده كرد.
____________________

تعيين جنسيت با استفاده از لوكوس Dyz1
علاوه بر ژن آملوژنين، از لوكوس Dyz1 براى تعيين جنسيت استفاده مى شود. اين لوكوس، از چندين هزار كپى واحد تكرارى (به طول 3564 جفت باز) روى كروموزوم Y تشكيل شده است. مطالعه Dyz1 لوكوسY بسيار حساس تر و فاقد نوعى كنترل درونى است. ممكن است هومولوگ هاى اتوزومى خانواده Dyz1، نتايج مثبت كاذب را نشان دهد.

تعيين جنسيت با استفاده از ژن Sry و لوكوس Dzy1
در اين قسمت از روش PCR آشيانه اى چند تايى استفاده مى شود كه اجازه تكثير همزمان به لوكوس DXZ4 ويژه كروموزوم X و لوكوس Sry ويژه كروموزوم Y مى دهد. مشاهده باند 83 باز (محصول تكثير لوكوس Sry) و باند 137 جفت باز (محصول تكثير لوكوس DYZ4) نشان دهنده جنسيت نر و مشاهده باند 137 جفت باز (محصول تكثير لوكوس DXZ4) بيانگر جنسيت ماه است.

تعيين جنسيت با استفاده از لوكوس DYZ14
از لوكوس DYZ14 كه منحصرا روى كروموزوم Y قرار دارد، مى توان براى تعيين جنسيت استفاده نمود. از اين روش، بيشتر براى شناسايى جنين نر، در مادران مشكوك به بيمارى هاى مغلوب وابسته به كروموزوم جنسى X استفاده مى شود.
__

تعيين جنسيت با استفاده از توالى هاى قمرى آلفا آلفوئيد
اين روش، ساده، سريع، صحيح و با حساسيت بالا است. طى اين روش، از خانواده DNA تكرارى كه ويژگى كروموزومى دارد، استفاده مى شود. همانند خانواده قمرى آلفا آلفوئيد، كه در نواحى حول سانترومرى كليه كروموزوم ها قرار دارد، پرايمر هاى Y1 وY2، موجب تكثير تكرارهاى آلفوئيدى روى كروموزوم Y و ايجاد قطعه 170 جفت بازى، و پرايمر هاى X1 و X2، سبب تكثير تكرار هاى، آلفوئيدى روى كروموزوم X و ايجاد قطعه 130 جفت بازى مى شود.

تعيين جنسيت با استفاده از ژن پروتئين Zinc finger
اين ژن باعث كد شدن پروتئين Zinc finger كه روى هر دو كروموزوم X و Y قرار دارد مى شود. پس از تكثير اين ژن باعث و تجزيه و تمايل (بر روى ژل)، قطعات 37 و 172 در نمونه ماده در قطعات 38 و 88 و 172 جفت باز در نمونه نر مشاهده مى شود.

تعيين جنسيت با استفاده از ژن هاى Sry و abcd1
در اين سيستم، از سه پرايمر استفاده مى شود كه موجب تكثير قطعه 475 جفت باز ژن abcd1، روى كروموزوم X و قطعه 231 جفت باز ژن Sry، روى كروموزوم Y مى شود.
_______________________________________________
تعیین جنسیت و میکانیسم های آن در جانوران : دکتر مریم شمس لاهیجانی
تدوین: سارا رنجبر
____________________________
تدوین: سارا رنجبر _____________________
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ کم خونی در ماهی ها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ نیوکاسل در پرندگان
◄ علل و درمان کمبود کلسیم در پرندگان
◄ بیماری های چشم در پرندگان خانگی
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ جوش در سگ ها
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در سگ ها
◄ هیپرپلازی و پرولاپس واژن در سگ ها
◄ التهاب لثه در سگ ها
◄ درمان خون در ادرار سگ
◄ هیپرگلیسمی در سگ ها
◄ انفارکتوس میوکارد در سگ ها
◄ کم خونی در سگ ها (متهموگلوبینمی)
◄ درمان آنافیلاکسی در سگ ها
◄ مسمومیت با آرسنیک در سگ ها
◄ پروستات در سگ ها از علائم تا روش های درمان آن
◄ پلی سیتمی ورا
◄ تشخیص و درمان ناشنوایی در سگ ها
◄ از بین بردن کک بدن سگ و گربه به روش های طبیعی و خانگی
◄ بیماری لایم در سگ ها ؛
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در گربه ها از علل تا روش های درمان
◄ تشخیص و درمان ناباروری در سگ های ماده
◄ آب مروارید در سگ ها
◄ ناباروری در سگ های نر
◄ سرطان لنفوسیتی مزمن در سگ ها
◄ چند راه طبیعی برای درمان اسهال در سگ ها
بعدی 1 قبلی