پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • باورت میشه این ها با گچ باشه ◄ باورت میشه این ها با گچ باشه
    طرح هایی با نقاشی خیابانی با گچ
 • درخت گربه در منزل ◄ درخت گربه در منزل
    این درخت گربه بسیار جالب در خانه میباشد و این طرح خوشگل برای گربه دار ها خیلی میتونه جذاب باشه
 • کیف طرح فیل ◄ کیف طرح فیل
    کیف های دستی ناز ساخته شده از چرم که شبیه فیلهای مینیاتوری طراحی شده اند. کیسه هایی به شکل فیل با رنگ های مختلف که توسط LittleWingArtBoho ساخته شده است.
 • تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات ◄ تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات
    طبیعت از دارندگان تخم مرغ الهام گرفته شده است که به گونه ای شبیه پرندگان ، گربه ها و حیوانات وحشی طراحی شده اند. فنجان های تخم مرغ سرامیکی ساخته دست هانا ترنر تخم مرغ های آب پز را نگه داشته و چیز خاصی را به میز صبحانه خود اضافه می کنند.
 • تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی ◄ تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی
    ابزار آشپزخانه نوآورانه ای که شبیه ماهی قرمز طراحی شده به شما کمک می کند تا زرده تخم مرغ را از سفیده جدا کنید. بدن ماهی را فشار دهید و زرده تخم مرغ به دهان مکیده می شود.
 • این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن ◄ این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن
    نگهدارنده تخم مرغ خلاق طراحی شده به نظر می رسد مانند یک پنگوئن امپراطور باشه
 • طرحی برای حمل تحم مرع ◄ طرحی برای حمل تحم مرع
    همیشه میگند با یک دست نمیشه خیلی چند تا هندوانه برداشت ولی این بار دامنی با طرح حمل تخم مرع براتون قرار دادیم نگاه کنید پیش بند ابتکاری دارای جیب های بزرگ تخم مرغ است که برای نگهداری تخم مرغ طراحی شده است.
 • طرحی برای دارندگان گربه ها ◄ طرحی برای دارندگان گربه ها
    دیدین گربه ها هر زمان کار داری میشینند جلو میز و نمیزارن کار کنی و همین مشکل ایجاد میکنه که نتونی کار کنی کلا گربه ها فضول هستند الا این میز خوراک شماست که گربه دارید
 • لباس طرح کروکودیل ◄ لباس طرح کروکودیل
    این یک طرج بسیار زیبا همه دوستداران خزندگان
 • لباس هایی با طرج حیوانات ◄ لباس هایی با طرج حیوانات
    هنر مند باشی عاشق حیوانات هم باشی دیگه همین میشه رو رخت پهن کردن هم عکس حیونات میبینی
 • فرش تام جری ◄ فرش تام جری
    تام جری یادتونه این تام بیچاره همیشه صاف میشد اینجا هم فرش تامی هست تا ایده های کودکی ما به واقعیت تبدیل شه
 • طرح های سه بعدی از حیوانات ◄ طرح های سه بعدی از حیوانات
    طراحی وقتی ازش حرف میزنیم یعنی این باقیش سوسول بازیه
 • طرحی برای کربه دوست ها ◄ طرحی برای کربه دوست ها
    طرحی بسیار زیبا از ظرف گربه ها که برای دوستداران گربه میتونه هیجان انگیز باشه
 • نان هایی با طرح حیوانات ◄ نان هایی با طرح حیوانات
    این ایده خوبی هست که بچه هایی که غذا نمیخورند رو سر اشتها بیارید ولی واقعا این همه هنر برای خوردن بچه ها !! خدایش سخته
 • کوسن هایی با گربه ها ◄ کوسن هایی با گربه ها
    این طرح های برای گربه دوستان هست که بتوانند دز گنار عشق به گربه ها همه چیز زندگی شون هم گربه ای باشه
 • شیری برای گربه ها ◄ شیری برای گربه ها
    اخیرا در روسیه شیر های مدت دار را با طرحی بسیار جذاب برای گربه دوستان تهیه کردن که عکس ها را در زیر قرار میدم
 • طرحی فوق العاده برای گربه ها ◄ طرحی فوق العاده برای گربه ها
    این جای خواب بسیار جذاب برای شما در واقع میتواند برای گربه شما هم جذاب باشه چرا چون خودش تونل بازی گربه ها هم هست
 • کیف حمل ای بار به شکل وال ◄ کیف حمل ای بار به شکل وال
    چند تا پست قبل کیف های به شکل فیل گذاشتم حالا اینجا طرح نهنگ هم پیدا کردم
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29045    |     صفحه 1 از 1614
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

چه كسي دايناسورها را نابود كرد؟

امروزه به خاطر تلاش‌هاي يك فيزيكدان آمريكايي به نام لوييز آلوارز، هر كودكي هم كه اندكي به دايناسورها علاقه‌مند باشد و از ميان همه آنها تي‌ركس را بشناسد، به راحتي مي‌گويد كه برخورد يك شهاب‌سنگ با زمين باعث نابودي دايناسورها شده است.

اين نظريه علمي به اندازه‌اي قابل‌قبول است كه سال‌هاي سال دانشمندان بسيار زيادي روي آن كار كرده‌اند و هر روز يافته ‌جديدي را براي تقويت اين نظريه علمي ارائه كرده‌اند. اما نظريه اساسا آنچنان كه روي آن مانور داده شده است، درست به‌نظر نمي‌رسد.

ديرينه‌شناسان سال‌ها اين را مي‌گفته‌اند اما تا آنجا كه كار به فيزيكدانان و تحليل‌هاي رايانه‌اي غيرقابل تصور مربوط مي‌شد، حرف ديرينه‌شناسان تنها در مجامع علمي خودشان قابل بررسي بود.

ديرينه‌شناسان از همان سال‌ها هميشه مي‌گفتند آلوارز كه به خاطر فعاليت‌هايش حتي نوبل فيزيك هم گرفته است در اين باره چندان درست نمي‌گويد و نمي‌توان تمام انقراض‌هاي شناخته شده در بازه‌هاي زماني مشخصي از تاريخ را به گردن اين برخورد فضايي انداخت.

خود آلوارز در يك اظهار نظر در باره آنها گفته است: نمي‌فهمم كه چرا برخي ديرينه‌شناسان اين موضوع را كه انقراضي مصيبت‌بار به وقوع پيوسته است، رد مي‌كنند.

اينك اما دانشمنداني از جنس خود آلوارز بر خلاف نظريه او به يافته‌هايي دست پيدا كرده‌اند كه برخورد يك دنباله‌دار يا شهاب‌سنگ يا هر چيز ديگري كه از فضا به زمين آمده است؛ باعث نابودي يكباره دايناسورهاي نبوده است.

ديگر خود فيزيكدان‌ها هم حتي بايد روي اين گفته‌ها تامل كنند؛ چون اين بار بر خلاف گفته‌هاي ديرينه‌شناسان كه ابزارشان سنگواره‌هايي است كه در قفسه‌هاي موزه‌هاي علوم طبيعي خاك مي‌خورند، دانشمندان از شبيه‌سازي رايانه‌اي براي بررسي درستي گفته‌هاي آلوارز استفاده كرده‌اند.

در تحقيقي كه در دانشگاه واشنگتن سياتل انجام شده، دوره احتمال برخورد ستاره‌هاي دنباله‌دار به زمين مورد بررسي قرار گرفته است. اين دانشمندان با بررسي شبيه‌سازي‌شده رفتار دنباله‌دارها به اين نتيجه رسيده‌اند كه احتمال برخورد يك دنباله‌دار به زمين در بازه زماني كه آلوارز به آن اشاره داشته و همزمان با انقراض دايناسورها بوده بسيار كم است.

اين يعني اينكه دايناسورها به‌خاطر برخورد يك دنباله‌دار يا جرم خارجي فضايي از بين نرفته‌اند. اما اين گفته‌اي نيست كه به يكباره مطرح شده باشد. ديرينه‌شناسان پيش‌تر هم گفته بودند كه دايناسورها برخلاف آنچه آلوارز گفته است به خاطر برخورد يك جسم خارجي فضايي نابود نشده‌اند بلكه به‌صورت طبيعي منقرض شده‌اند.

نظريه انقراض آلوارز

نظريه انقراض دايناسورها توسط سيارك‌ها كه در دهه 1970 ميلادي توسط آلوارز مطرح شد منشأ نابودي اين حيوانات عظيم‌الجثه را جسمي خارجي عنوان مي‌كند كه حدود 5/65 ميليون سال پيش بيرون از فضا به زمين برخورد كرده است.

آلوارز براي اينكه چنين نظريه‌اي را اثبات كند افزايش يكباره ميزان ايريديوم در لايه‌هاي زمين را
مد نظر قرار داده و با توجه به افزايش اين ماده كه بيشتر در اجرام فضايي وجود دارد به اين نتيجه رسيده بود كه يك جرم فضايي به زمين برخورد كرده و باعث نابودي دايناسورها شده است.

پس از اين نظريه دانشمندان ديگر روي آن كار كردند و گفتند كه احتمالا يك جرم فضايي كه 5 تا 15 كيلومتر عرض داشته در شبه‌جزيره يوكوتان در جنوب مكزيك به زمين خورده و باعث به‌وجود آمدن يك چاله بزرگ به نام چيكولوب شده است.

اينكه دايناسورها پيش از برخورد اين سيارك به زمين در چه وضعيتي بوده‌اند هنوز مشخص نيست. برخي مي‌گويند آنها پيش از آن هم وضع مناسبي نداشته‌ و رو به نابودي بوده‌اند اما برخي ديگر عامل اصلي نابودي آنها را همين برخورد فضايي مي‌دانند.

براساس اين نظريه، اينكه انقراض دايناسورها چقدر طول كشيده است دقيقا مشخص نيست اما دانشمندان مي‌گويند بسيار سريع بوده است. صورت‌هاي انقراض هم طبق گفته دانشمندان حامي اين نظريه مستقيم و غيرمستقيم بوده است.

مستقيم به اين صورت كه باعث كشته شدن دايناسورها در انفجارهاي پس از برخورد بوده است و غيرمستقيم به اين صورت كه با سردشدن اتمسفر زمين دايناسورها به سختي مي‌توانستند غذا پيدا كنند و كم‌كم روبه‌نابودي گذاشتند.

نظر كارشناسان

يكي از ديرينه‌شناساني كه در اين باره اظهارنظر كرده بورلي هالستد انگليسي است. هالستد براي رد نظريه آلوارز به نكات كليدي گفته‌هاي او حمله كرده‌ بود. يكي از دلايل محكمي كه آلوارز در نظريه خود به آن استناد كرده بود وجود ميزان بسيار زيادي ايريديوم در سطح زمين بوده است.

هالستد در مقابل مي‌گويد طبق يافته‌هاي زمين‌شناسان كه اين ايريديوم مورد بحث در طول‌ هزاران سال بر اثر فعاليت‌هاي آتشفشاني از دل زمين به سطح آن رسيده‌اند و بر خلاف گفته‌هاي آلوارز كه به يكباره در سطح زمين پيدا شده‌اند، طي مدت زماني ميان 10 هزار تا 100 هزار سال در زمين انباشته شده‌اند.

نكته ديگري كه هالستد به آن اشاره دارد اين است كه نظريه آلوارز تنها دايناسورها را مورد بررسي قرار مي‌دهد. چگونه است كه يك سيارك به زمين برخورد مي‌كند اما تنها دايناسورها را نشانه مي‌رود؟ آيا اين سيارك از پيش‌برنامه‌ريزي شده بوده كه تنها دايناسورها را نابود كند؟ پس حساب كار ديگر موجودات دريايي و خشكي‌زي و گياهان چه مي‌شود؟ هالستد در اين باره مي‌گويد: شما اين نظريه را تصور كنيد كه انقراض را در تمامي جهات توضيح مي‌دهد، ولي نياز داريد درباره پرندگان، پستانداران، ماهيان مركب، ماهيان خاردار، مارمولك‌ها، مارها، ‌تمساح‌ها و لاك‌پشت‌ها هم بينديشيد كه گويي هيچ‌يك از آنها متوجه بروز بحران شديد در اطرافشان نيستند.

هالستد در اين حال به اين نكته هم اشاره مي‌كند كه هنوز نمي‌توان به‌جز روند طبيعي براي منقرض شدن دايناسورها دليل قانع‌كننده‌اي آورد. وي مي‌گويد ما هم دقيقا نمي‌دانيم كه چرا دايناسورها نابود شده‌اند. در مقابل اين سؤال اما ما نظريه‌هاي عجيب و غريب ارائه نمي‌دهيم بلكه سعي مي‌كنيم بيش از گذشته نمونه به دست آوريم و روي آن تحقيق كنيم.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)