پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • کیف طرح فیل ◄ کیف طرح فیل
    کیف های دستی ناز ساخته شده از چرم که شبیه فیلهای مینیاتوری طراحی شده اند. کیسه هایی به شکل فیل با رنگ های مختلف که توسط LittleWingArtBoho ساخته شده است.
 • تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات ◄ تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات
    طبیعت از دارندگان تخم مرغ الهام گرفته شده است که به گونه ای شبیه پرندگان ، گربه ها و حیوانات وحشی طراحی شده اند. فنجان های تخم مرغ سرامیکی ساخته دست هانا ترنر تخم مرغ های آب پز را نگه داشته و چیز خاصی را به میز صبحانه خود اضافه می کنند.
 • تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی ◄ تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی
    ابزار آشپزخانه نوآورانه ای که شبیه ماهی قرمز طراحی شده به شما کمک می کند تا زرده تخم مرغ را از سفیده جدا کنید. بدن ماهی را فشار دهید و زرده تخم مرغ به دهان مکیده می شود.
 • این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن ◄ این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن
    نگهدارنده تخم مرغ خلاق طراحی شده به نظر می رسد مانند یک پنگوئن امپراطور باشه
 • طرحی برای حمل تحم مرع ◄ طرحی برای حمل تحم مرع
    همیشه میگند با یک دست نمیشه خیلی چند تا هندوانه برداشت ولی این بار دامنی با طرح حمل تخم مرع براتون قرار دادیم نگاه کنید پیش بند ابتکاری دارای جیب های بزرگ تخم مرغ است که برای نگهداری تخم مرغ طراحی شده است.
 • طرحی برای دارندگان گربه ها ◄ طرحی برای دارندگان گربه ها
    دیدین گربه ها هر زمان کار داری میشینند جلو میز و نمیزارن کار کنی و همین مشکل ایجاد میکنه که نتونی کار کنی کلا گربه ها فضول هستند الا این میز خوراک شماست که گربه دارید
 • لباس طرح کروکودیل ◄ لباس طرح کروکودیل
    این یک طرج بسیار زیبا همه دوستداران خزندگان
 • لباس هایی با طرج حیوانات ◄ لباس هایی با طرج حیوانات
    هنر مند باشی عاشق حیوانات هم باشی دیگه همین میشه رو رخت پهن کردن هم عکس حیونات میبینی
 • فرش تام جری ◄ فرش تام جری
    تام جری یادتونه این تام بیچاره همیشه صاف میشد اینجا هم فرش تامی هست تا ایده های کودکی ما به واقعیت تبدیل شه
 • طرح های سه بعدی از حیوانات ◄ طرح های سه بعدی از حیوانات
    طراحی وقتی ازش حرف میزنیم یعنی این باقیش سوسول بازیه
 • طرحی برای کربه دوست ها ◄ طرحی برای کربه دوست ها
    طرحی بسیار زیبا از ظرف گربه ها که برای دوستداران گربه میتونه هیجان انگیز باشه
 • نان هایی با طرح حیوانات ◄ نان هایی با طرح حیوانات
    این ایده خوبی هست که بچه هایی که غذا نمیخورند رو سر اشتها بیارید ولی واقعا این همه هنر برای خوردن بچه ها !! خدایش سخته
 • کوسن هایی با گربه ها ◄ کوسن هایی با گربه ها
    این طرح های برای گربه دوستان هست که بتوانند دز گنار عشق به گربه ها همه چیز زندگی شون هم گربه ای باشه
 • شیری برای گربه ها ◄ شیری برای گربه ها
    اخیرا در روسیه شیر های مدت دار را با طرحی بسیار جذاب برای گربه دوستان تهیه کردن که عکس ها را در زیر قرار میدم
 • طرحی فوق العاده برای گربه ها ◄ طرحی فوق العاده برای گربه ها
    این جای خواب بسیار جذاب برای شما در واقع میتواند برای گربه شما هم جذاب باشه چرا چون خودش تونل بازی گربه ها هم هست
 • کیف حمل ای بار به شکل وال ◄ کیف حمل ای بار به شکل وال
    چند تا پست قبل کیف های به شکل فیل گذاشتم حالا اینجا طرح نهنگ هم پیدا کردم
 • گیلاس های به شگل پرندگان ◄ گیلاس های به شگل پرندگان
    این شربت خوری ها میتواند طرجی بسیار جذاب برای پرنده دوستان باشه
 • فشن از نوع فیلی ◄ فشن از نوع فیلی
    این کیف ها با طرح فیل درست شده که بسیار جذاب ار کار درامده است
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29043    |     صفحه 1 از 1614
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

ماياها كه بودند و چگونه زيستند؟در متون باستاني، تاريخ اين رويداد، هشتم ژانويه سال378 ميلادي و نام آن غريبه "آتش مولود"(Fire is Born) عنوان شده است. او به عنوان فرستاده و سفير فرمانرواي قدرتمند كوهپايه هاي مكزيك وارد"واكا"- گواتمالاي امروز- شده بود، اما تا چند دهه پس از آن، نامش در سراسر قلمرو تمدن جنگلي "مايا" برسر زبانها مي چرخيد. در طول حيات او، تمدن مايا به اوج قدرت و شكوه خود رسيد؛ قدرتي كه تا پنج قرن دوام داشت.


"مايا" براي انسان امروزي همواره يك معما به شمار رفته است. تا چند دهه پيش، بسياري از پژوهشگران از واكاوي آثار به جاي مانده از شهرهاي ويران شده مايا و البته خط زيبا و هنوز رمزگشايي نشده آنها، چنين مي پنداشتند كه مايا، جامعه اي متين، آرام، باسواد و مقيد به مذهب و معنويت بوده است. اما پس از آن كه كتيبه شناسان موفق به خواندن خط مايايي شدند، دريافتند جامعه مايا شاهد رگه هايي تيره از خشونت بوده است: قدرت طلبي، زور آزمايي، شكنجه اسيران، قرباني كردن بردگان و رفتارهايي از اين دست جزو شاخصه هاي آشكار تمدن مايا بوده است. با اين حال، بسياري از اسرار مايا به قوت خود باقي ماند، از آن جمله، اين كه اگر تمدن مايا چنين متوحش بود، پس چه عاملي آن را به سمت قدرت و شكوه زمانه اش سوق داد؟


دوره كلاسيك مايايي :


درست در همان زماني كه شهرت "آتش مولود" رو به گسترش بود، بادهاي تغيير و تحول در دنياي مايا وزيدن گرفته بود. از پس اين تحولات، مجموعه ابتكاراتي بيرون آمد كه به تحكيم روابط مايايي ها با همسايگان خود و ديگر فرهنگها و در نهايت خلق بسياري از دستاوردهاي هنري انجاميد. اين دوره از تمدن مايا به "دوره كلاسيك مايا" معروف است.
از يافته هاي جديد چنين بر مي آيد كه "آتش مولود" كليد اصلي اين تغيير و تحول و به عبارتي »دوران گذار« بوده است. همچنين بسياري از باستان شناسان و مورخان معتقدند او بود كه بازسازي پيكره و رهبري تمدن مايا را به دست گرفت. به اعتقاد اين گروه از پژوهشگران، وي با تركيب ديپلماسي و قدرت، متحداني پديد آورد، سلسله هاي جديد را بنا نهاد، تأثيرگذاري حكومت خود را توسعه داد و بر قدرت مركز اين حكومت- شهر تئوتي هواكان، نزديك مكزيكوسيتي امروزي- افزود.البته برسر ماهيت ميراثي كه به دست "آتش مولود" رسيده، بين پژوهشگران اختلاف نظر وجود دارد. گروهي معتقدند كه تمدن مايا پيشاپيش از پتانسيل قدرت گيري و رشد برخوردار بوده و اين جنگجوي نام آور، تنها از موقعيت پيش رو در زمان مناسب بهره گرفته است. به هر حال در اين كه ورود او به "واكا" همزمان با آغاز دوره تحول تمدن مايا بوده، هيچ شكي نيست. از جمله اين مدعيان، "نيكلاي گروب"، پژوهشگر دانشگاه بُن است. وي مي گويد: من نمي گويم كه "آتش مولود" نظام جديدي را پايه گذاشت، اما يقين دارم كه او در دوره آغاز قدرت گيري مايا مي زيست.
نكته ديگري كه برهمگان واضح و روشن است، اين كه مايايي ها، پيش از ظهور "آتش مولود" نسبت به اصلاح موقعيت جغرافيايي خود و ترك نواحي فرو دست جنوب مكزيك و گواتمالا به سمت مناطق بالا دست و مرتفع اقدام كرده بودند. تاريخ شكل گيري واكاي قديم، جايي كه امروزه "ال پرو" خوانده مي شود، به تقريب هزار سال قبل از ميلاد مسيح برآورد شده است. مايايي ها به سرزميني پا گذاشتند كه از جنگل هاي انبوه، مه سنگين، باران شديد، گل و لاي و انواع جانوران خطرناك - از جمله پشه هاي جنگلي - آكنده بود. به اين نام ها بايد"بالام"- خداي جنگل- يا همان يوزپلنگ جگوار را هم افزود!
نخستين مهاجران براي يافتن جاي اسكان چندان گزينه اي نداشتند. اغلب مناطق مناسب اسكان، پيش ترمملو از جمعيت انساني شده بود و حركت به سمت نواحي ممنوعه ناگزير مي نمود. اما مايايي ها خيلي زود در كنار رودخانه ها، درياچه ها و مرداب ها اسكان يافتند و توانستند از خاك حاصلخيز منطقه بهره بگيرند. آنها براي فراهم آوردن زمين زراعي و كاشت غلاتي چون ذرت، بخشهايي از جنگل را سوزاندند و مسطح كردند. همزمان با رشد جمعيت، متدهاي آنها براي زندگي زراعي اصلاح مي شد. مثلاً دريافتند كه از گل و لاي باتلاقها مي توان به عنوان كود زراعي استفاده كرد.

معابد و قصرهاي بزرگ :

در سده هاي بعد، سازگاري مايايي ها با زندگي در جنگل، شرايط را براي رويكرد به زندگي شهري فراهم آورد. ساخت معابد و قصرهاي بزرگ با دهها اتاق و دالان و پلكان هاي هرمي شكل محصول همين دوره از تمدن مايا است.
آنها به گونه اي هنرمندانه از عناصري چون رنگ و اشكال تجسمي در ساختمانها استفاده مي كردند. همچنين توانستند سيستم نگارشي هيروگليفي (خط تصويري) خود را توسعه دهند و براي شمارش روزها نيز به مفهومي از عدد صفر دست يابند. آنها شمار روزهاي سال را365 روز مي دانستند و به گونه اي پيچيده، شمار روزها در سال هاي كبيسه را نيز تصحيح مي كردند. مايايي ها به طور منظم و با قاعده، ستاره ها را رصد و خورشيد گرفتگي ها را پيش بيني مي كردند. آنها همچنين عمارت هاي ويژه برپايي مراسم هاي خود را به گونه اي زاويه دار مي ساختند كه در مواقع خاصي از سال رو در روي طلوع يا غروب آفتاب واقع باشد.


نبض قدرت :شهر"واكا" در قرن چهارم ميلادي پايتختي با پرستيژ و پرشكوه براي مايايي ها به شمار مي آمد. اين شهر در آن روزگار چهار ميدان اصلي، صدها ساختمان، معابدي به بلندي300 فوت(91 متر) و عمارت هايي براي برپايي مراسم مختلف داشت. واكا بيش از هر چيز يك قدرت تجاري به شمار مي آمد. از اين رو بخشهايي استراتژيك از حريم رود سن پدرو (San Pedro) را كه از قلب منطقه پتن (Peten) به سمت غرب در جريان بود، به شهر متصل كرده بودند. به بيان ديگر، واكا تا حريم رود »سن پدرو« توسعه يافته بود تا امكان تردد كشتيهاي تجاري و بازرگاني به سهولت ميسر باشد. عمده محصولات مايايي ها كه به مقاصد مختلف صادر مي شد، شامل خوارو بار و غلاتي چون ذرت، انواع حبوب نباتي، فلفل، گياه آوكادو، چيكل(صمغ درخت ساپوديلا كه براي تهيه سريش به كار مي رفت) و لاتكس(شيرابه لاستيك مانندي كه از درختان كائوچو گرفته مي شد و براي ساخت توپ هاي بازي جهت تفريح و تفنن در مراسم هاي جشن و سرور به كار مي رفت) بود. در مقابل، بسياري از كالاهاي غيربومي نيز از دنياي پيرامون به بازار واكا راه پيدا مي كرد. از آن جمله، انواع مجسمه ها و تنديس هاي يشمي، جواهرات و البسه اي بود كه بيشتر از سمت مكزيك و نواحي كوهستاني وارد مي شد.

از شواهد و قراين و گمانه ها چنين بر مي آيد كه واكا در سال378 - سال ورود "آتش مولود" - قريب به يكصد هزار نفر جمعيت داشته است. اگر چه در اين خصوص سند مكتوبي به جاي نمانده، اما در صورت صحت اين گمانه مي توان ادعا كرد كه واكا در آن روزگار، يكي از بزرگ ترين شهرهاي دنيا بوده است.


گذشته از تمام اينها، واكا ويژگي ديگري هم داشت: اين شهر به لحاظ جغرافيايي و ژئوپولتيكي، براي انجام يك عمليات جنگي بسيار مناسب مي نمود و به احتمال فراوان، اين همان ايده اي بود كه پاي "آتش مولود" را به واكا كشانده بود.
او از جانب حكمران پتن مأموريت داشت توسعه دامنه حكمراني پتن را تا "تئوتي هواكان" ، به واكايي ها پيشنهاد دهد و در صورت نپذيرفتن آنها، به زور متوسل شود. هدف نهايي او، البته فتح "تيكال" (Tikal) در50 مايلي شرق واكا بود. پادشاهي تيكال، اين شهر را به يكي از پرنفوذترين مناطق مايا تبديل كرده بود و كافي بود تا كنترل اين شهر به دست "آتش مولود" بيفتد تا ديگر شهرها يكي از پس ديگري سقوط كنند. استقبال حاكم واكا از"آتش مولود" و پذيرش پيشنهاد او، البته مسير را براي نيل به اين اهداف جاه طلبانه بسيار هموار كرد و همين آغازي بود براي قدرت گيري و آوازه اين جنگجوي جسور در تمدن مايا.

سقوط :

يكي از روزهاي سال800 ميلادي، قلمرو آرام و صلح طلب "كانكوئن" (Cancuen) - از مناطق مركزي تمدن مايا- دستخوش گردبادي از خشم، جنون و توحش شد. كان ماكس، پادشاه "كانكوئن"، احتمالاً مي دانسته كه عنقريب ، دردسري در راه است، چرا كه دستور به ساخت صدها خاكريز و جان پناه موقت گرداگرد كاخ200 اتاقي اش داده بود. پادشاه، البته نتوانست از اين تدبير طرفي ببندد. مهاجمان شهر را محاصره كردند و چون سيلابي برقلب كانكوئن تاختند. سرعت حمله به قدري بالا بوده كه پژوهشگران، امروزه هنوز از چند و چون آن متحيراند.
پس از تسلط به شهر، مهاجمان31 نفر را به اسارت گرفتند. از جواهرات و آويزهايي كه از آنها به جا مانده، مشخص است كه جزو نجيب زادگان و احتمالاً از افراد خانواده كان ماكس بوده اند. در ميان آنها چند زن و كودك هم بوده،2 نفر از زنان نيز باردار بوده اند.
تمامي اسيران به بارگاه تشريفات دربار انتقال يافته و اعدام شدند. نظر باستان شناسان حاكي است كه قاتلان با استفاده از ادوات شكنجه، قربانيان خود را به صلابه كشيده اند. جسد اين31 نفر در مقبره زيرزميني كاخ پيدا شده، اما مشخص است كه شاه كان ماكس و ملكه اش بدون شكنجه، در اقدامي مجزا، كشته شده اند. چرا كه جسد آن دو، صدها يارد دورتر از گور نخست و ملبس به لباس هاي اشرافي شان كشف شده است.
ماجرايي كه شرح آن رفت و جزئياتش در پي مطالعه و تحقيق پژوهشگران و باستان شناسان اعلام شده، در حقيقت بخشي از موجي را در بر مي گيرد كه پايه هاي قدرت و شكوه تمدن مايا را سست و متزلزل كرد. اين، همان خشونتي بود كه حدود500 سال قبل تر، بستر همسان سازي، فرمانروايي واحد و تحكيم مركز گرايي تمدن مايا را به دست »آتش مولود« فراهم آورده بود. اما اينك به شكل آتش انتقام و آزمندي از جاي جاي اين قلمرو پهناور سربرآورده بود.
"كانكوئن" يكي از آخرين شهرهاي مركزي مايا- در گواتمالاي امروزي- بود كه از پس اين آتش سوزان، ويران مي شد و به تاريخ مي پيوست.


جرقه نخست خشونت هاي داخلي به دست دو برادر مشتعل شد. پادشاهان دو قلمرو"تيكال" و "كالاكمول" با هدف كسب قدرت بيشتر، به يكديگر تاختند و نبردي خونين را آغاز كردند كه دامنه اش به سرعت به ديگر قلمروها تسري يافت و پهناي مايا را در برگرفت و همين، سقوط اين تمدن را رقم زد.

پژوهشگران البته گمانه هاي ديگري را هم براي اين زوال و فروپاشي ناگهاني قائلند. به عقيده بسياري ، ازدياد جمعيت (به حدي كه كنترل و نظارت برآن از عهده يك كانون فرماندهي خارج بود)، آسيب هاي ناشي از حوادث و بلاياي طبيعي و زيست محيطي، خشكسالي موسمي و افراط و اسراف منابع مالي به دست پادشاهان و حاكمان قلمروهاي مختلف در كنار خشونت و خونريزي از جمله عوامل مؤثر در فروپاشي تمدن مايا بوده است؛ تمدني كه از بازمانده هاي باستاني آن چنين بر مي آيد كه بضاعت و شايستگي ايستايي را داشته، اما دستخوش سرنوشت و تقدير و البته سوء تدبير واليانش، به قهقرا رفته است.

منبع : boshghabparandeha


نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)