حتی خانمهایی که خیلی باهوشند چیزی درباره ی این عادات غلط سلامتی به خاطر نمی آورند . افرادی که آگاهی زیادی در مورد حفظ سلامتی دارند نیز مرتکب چنین اشتباهاتی می شوند .


7- آلام و دردهایتان را نادیده می پندارید


اگر از بچه داری ، خانه داری و کار خسته شده اید مطمئن باشید که به زودی دچار سرفه ، کمردرد یا سوء هاضمه می شوید . شاید فکر کنید خستگی یک امر عادی و طبیعی در زندگی شماست . اما نباید هیچ کدام از این علائم را نادیده بگیرید .

سالها پیش استفانی گلدنر مادر 37 ساله ی چهار بچه با اینکه با سوء هاضمه ی بسیار بدی از خواب بیدار شد به محل کارش رفت . اما همکارش که در بیمارستان ببتیست میامی بود نگاهی به او کرد و او را به اورژانس فرستاد . در آنجا بود که او فهمید سوء هاضمه بد او در واقع یک سکته ی قلبی بوده . دیانا ول ،‌پزشک و استادیار زنان و زایمان و روانپزشک مرکز پزشکی دانشگاه دوک می گوید : گرچه خانمها نسبت به آقایان بیشتر تمایل دارند نزد پزشک بروند و مراقب همه هستند از پدربزرگ و مادربزرگ گرفته تا طوطی خانه اشان اما کمتر از خودشان مواظبت می کنند . تحقیقی می گوید که برخی از خانمها حتی رفع خستگی و درد خود را پشت گوش می اندازند درصورتی که کوچکترین علامتی که در همسر یا فرزندشان می بینند سریع آنها را به پزشک می رسانند .


راه حل :
علائم جدی بیماری ها را بشناسید . از عوامل خطر آگاه باشید و هرگونه علامت غیرمعمول را گزارش دهید و نگذارید هیچ چیزی مانع معاینه و چک آپ مرتب شما بشود . چون اغلب آنها کوچک و قابل درمان هستند و اگر به آنها توجه نکنید به مشکلاتی بزرگ تبدیل می شوند.
8- لنز می گذارید و برایتان مهم نیست که چی باشد

وقتی ناخوش هستید بهتر است از عینک استفاده کنید . اگر همیشه لنز می گذارید سعی کنید از عینک استفاده کنید . محققان اپتومتری برمینگهام می گویند : وقتی بیمار هستید چشمان شما خوب کار نمی کنند . کم شدن اشک موجب قرمزی چشم می شود و با استفاده ی داروهای ضد حساسیت چشم ها خشکتر نیز می شوند .


راه حل :
متخصصین توصیه می کنند که تا بهتر شدن چشمها از عینک استفاده کنید یا برای پیشگیری از عفونت هر روز از لنزهای یک بار مصرف استفاده کنید .
9- به اندازه ی کافی نمی خوابید

انگار کم خوابیدن بهترین راه برای استفاده ی مفید از ساعات روز است اما برای خانمهای شاغل انجام این کار به قیمت به خطر انداختن سلامتی اشان تمام می شود . گرچه میزان مشخصی برای خواب مورد نیاز ما وجود ندارد اما در اکثر افراد 7 الی 9 ساعت برای بزرگسالان کافی است . اما طبق نظرسنجی از مؤسسه خواب ملی ، 20 درصد امریکایی ها کمتر از 6 ساعت در شب می خوابند . فقط 28٪ افراد گزارش شده که 8 ساعت یا بیشتر در طول شب چشم برهم می گذارند .

خطر کمبود خواب فراتر از احساس بیداری همراه با گیجی است که حتی با قهوه نیز بهبود نمی یابد . طبق یک گزارش در مطالعه ای در آرشیو پزشکی ملی ، خانمهایی که بیش از 10 سال متوالی کمتر از 8 ساعت در شب می خوابند بسیار در معرض خطر ابتلاء به بیماری قلبی هستند . در مطالعه ای دیگر دانشمندان دریافته اند که کمبود خواب می تواند منجر به عدم تعادل هورمونهای مختلف مرتبط با وزن بشود که سلولهایتان را تحریک به ذخیره ی چربی اضافی می کند و توانایی سوزاندن چربی در بدن را پائین بیاورد . همینطور تحقیق دیگری کمبود خواب را با افسردگی و اضطراب و پایداری انسولین مرتبط می داند و موجب فشار خون بالا ، بیماری قلبی و دیابت نوع دوم . طبق گزارش وزارت ایمنی ترافیک ملی ، تصادفات ناشی از خواب آلودگی رانندگان بیش از 40000 نفر در سال را زخمی و حداقل 1500 نفر را می کشد.


راه حل :
وظایف خود را کم کنید . مسؤولیت های خانواده را با همسر و فرزندانتان تقسیم کنید . وقتی را برای خواب خود تعیین کنید و هر شب آن را رعایت کنید . از نوشیدن کافئین هنگام بعدازظهر و عصر بپرهیزید . از الکل به عنوان خواب آور استفاده نکنید چون نمی گذارد شب راحت بخوابید . اگر شما نیز از همان برنامه ی خوابی که برای کودکانتان درنظر گرفته اید پیروی کنید مانند کتاب خواندن ، موسیقی گوش دادن یا دوش آب گرم شاید بهتر بتوانید بخوابید .
10- تصور می کنید که غذای خانه همیشه سالمتر است

معمولاً غذایی که در خانه تهیه می کنید سالم تر از غذای بیرون است اما شاید لیست غذایی شما به آن اندازه ای که فکر می کنید رژیمی نباشد . مراقب دستور پخت های کم کالری باشید . هنگامیکه دانشمندان تغذیه در دانشگاه کورنل ، 18 نوع دستور پخت غذایی را بررسی می کردند از سال 1936 هر 10 سال نوع غذا را به روز کردند . آنها دریافتند که کالری متوسط هر وعده غذا حدود 40٪ افزایش یافته. گرچه غذاهایی مانند ماکارونی و پنیر ، جوجه و پای سیب مثل همند اما مواد اولیه ی غنی تر و بیشتر ،‌ حجم کالری غذا را افزایش داده است .


راه حل :
کم غذا بخورید و باقیمانده ی غذا را در ظرف های اختصاصی خود فریز کنید تا بتوانید هر وعده یک قسمت آن را بخورید نه 2 ، 3 قسمت و از دستورهای غذایی کم کالری ، سالم و خانگی استفاده کنید تا وزنتان پائین نیاید .
11- دمای آبی که از شیر برمی دارید همیشه یکسان است

هرچیزی که می خورید ، آن را خنک کنید . هنگام شستن دستها از آب گرم استفاده کنید . وقتی با صابون خودتان را می شویید برای از بین رفتن میکروب ها آب گرم ضروری است . برای رفع تشنگی یا غذا درست کردن حتماً از شیر آب سرد آب بردارید . ای پی ای می گوید : آب گرم حاوی سرب بیشتری است چون در آزمایشات نشان داده که فلزهای سمی را سریعتر از آب سرد حل می کند . حدود 15٪ سرب در امریکا از نوشیدن آب می آید .

میزان بالای سرب در خون موجب بسیاری از مشکلات سلامتی می شود . الیسو گالر،‌پزشک اپیدمیولوژیست درجانز هاپکینز می گوید : تنها 4 میکروگرم در دسیمتر از آن می تواند خطر حملات سکته قلبی را 2 برابر کند و همین مقدار می تواند موجب از دست دادن حافظه شود .


راه حل :
اگر 6 ساعت یا بیشتر است که شیر آب را باز نکرده اید قبل از استفاده بگذارید کمی آب برود و از فیلترهای آب ان اس اف بین المللی شرکتی که به محصولات سرب زدا مجوز می دهد استفاده کنید .
12- دوستان شما عادات بد سلامتی دارند

با چنین دوستانی باید مراقب سایز دور کمر خود باشید . محققان طی مطالعه ای در دانشگاه هاروارد دریافته اند ، اگر دوست شما چاقی مفرط دارد ، 5 ٪ شانس چاق شدن شما نیز افزایش می یابد . اگر آن دوست هم جنس خودتان باشد 71٪ این شانس افزایش پیدا می کند . نیکلاس کریستاکیز می گوید : داشتن دوستان چاق باعث می شود بیشتر شدن سایز بدن در نظرتان خوب جلوه کند و بگذارید چاقی مثل یک بیماری که تمام جامعه را فرا می گیرد سراغتان بیاید .

دوستانتان همچنین بر میزان نوشیدن شما تآثیر می گذارند . اگر همکارانتان خوش گذران هستند احتمالاً این فرصت را به خودتان می دهید که در خانه نیز افراط کنید . محققان دانشگاه تگزاس دریافته اند 82٪ افرادی که همکارانشان زیاد از مشروبات الکلی استفاده می کنند چاق هستند .راه حل : به عقاید خودتان در مورد مسائل سلامتی پایبند باشید و تحت تأثیر دوستان و اضافه وزن آنها قرار نگیرید . کریستاکیز می گوید : اطرافیان به گونه ای روی ما تأثیر می گدارند که اصلاً متوجه نمی شویم . اگر دوستانتان شام ناسالمی سفارش می دهند شما غذای سالم و متفاوتی را سفارش دهید .
13- هنگام رانندگی شیشه های ماشین را پائین می آورید

جابجایی و تغییر هوا برای ریه های شما خطرناک است . دانشمندان دانشگاه کالیفورنیای جنوبی مطالعه ای روی مسافران انجام دادند و دریافتند که گرچه فقط 6 ٪ از وقت خود را در روز در ماشین می گذرانند اما طی آن زمان در معرض 45٪ هوای آلوده ای هستند که در 24 ساعت با آن مواجه می شوند . که در شهرهای شلوغ و پررفت و آمد با تعداد ماشینهای بالا مصرف سیگار نیز بر آن افزوده خواهد شد.


راه حل :
هنگامیکه در ترافیک هستید سعی کنید شیشه های ماشین را بالا ببرید . استفاده از مترو و دوچرخه در مسیرهای خلوت تر می تواند حتی سلامتی شما را چند برابر کند .
14- آنچه را ثبت می کنید ، چک نمی کنید

آیا تا به حال عمل جراحی داشته اید ؟ یک جراح بسیار فعال می تواند زندگی شما را نجات دهد . پرونده های پزشکی 474000 بیمار که جراحی شده اند نشان داد که تجربه پزشکان آنها قویترین پیش بینی کننده نجات یافتن یا عدم نجات آنها بوده است .این نتیجه ، این نظریه که اگر در بهترین بیمارستان جراحی صورت بگیرد بهتراست را زیر و رو کرد . 2 مثال : وقتی بیماران سرطان لوزالمعده توسط پزشکان کم تجربه جراحی می شوند 4 برابر بیشتر از دیگران می میرند و بیماران قلبی 44 ٪ .


راه حل :
پرونده ی جراحی خود را چک کنید . با مطب پزشک خود تماس بگیرید و ببینید که آیا او عضو دانشکده ی جراحان امریکا هست ؟ آیا بورد تخصصی خاصی دارد ؟ چند تا عمل از آن نوع جراحی ای که شما داشته اید را انجام داده ؟