کشف انبار ميوه سه هزار ساله در چين
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

انبار ميوه‌اي سه هزار ساله با دانه‌هاي سالم زرد آلو و ليموي داخل آن، توسط باستان شناسان در استان شانکسي چين کشف شد.

اين انبار که شکلي مستطيل گونه دارد از 105 سانتي متر طول،‌80 سانتي‌متر عرض و 205 سانتي متر عمق برخوردار بوده و با قدمتي بالغ بر سه هزار سال، همچنان ميو‌ه‌هاي داخل آن سالم به نظر مي‌رسيدند.

باستان‌شناسان در ادامه کاوش‌هاي خود يه چند حفره دايره‌اي کوچک برخورد کردند که به عقيده آنها محل قرار گرفتن ستون‌هايي بوده که چيزي شبيه به سايبان را روي انبار ايجاد مي‌کردند. اگرچه به دليل گذشت هزاران سال، چيزي از آن باقي نمانده بود.

به گفته سان ژويونگ، سرپرست تيم اکتشاف که از سال 2002 تاکنون، مسئوليت کاوش در اين منطقه را بر عهده دارد، درون انبار مقادير زيادي تخم ميوه و گياه موجود بود که حتي با چشم غير مسلح نيز مي‌شد آنها را از يکديگر جدا کرد.

وي افزود: پس از جدا کردن همه يافته‌ها درحدود 500 دانه زردآلو، که 105 عدد آن کاملا مغزدار بوده و 150 هسته ليمو و 10 تخم آلو به دست آمد. در کنار آنها دانه‌هاي ارزن و سبزه نيز ديده مي‌شد.

از نکات شگفت انگيز در خصوص يافته‌ها، سالم ماندن و کربنيزه نشدن تخم‌ها و دانه‌هاي انبار شده‌اي بود که حتي پس از گذشت سه هزار سال از بين نرفته بودند.

دانشمندان درصددند با انتقال، دانه‌ها به آزمايشگاهي تخصصي در آمريکا، به راز سالم ماندن آنها پي برده و راز ديگري از مهارت دنياي باستان را برملا کنند.
ميراث آريا(Chtn)


Original thread: کشف انبار ميوه سه هزار ساله با دانه‌های سالم در چين, Author: Parparak, Site: تالار گفتگوی پرشین پت(مای پت)