سبزپرس: باران هم به داد جنگلهای شمال نرسید. در حالی که در سه شنبه هفته پیش مردم و مسئولان خوشحال خبر از بارش باران و خاموش شدن جنگلها دادند بازهم جنگلهای شمال در آتش می سوزد. طبق تماسهای مردم محلی از منطقه این بار جنگلهای رامیان و جعفر آباد دوباره گرفتار آتش شدند.27/9/89

به گزارش سبزپرس، جنگلهای رامیان که در اوایل آذرماه شاهد آتش سوزی به وسعت 200 هکتار شده بود دوباره آتش گرفته است. دود آتش سوزی در جنگلهای جعفر آباد هم که دوشنبه هفته پیش باعث ترس اهالی شهر گرگان شده بود با بارش باران موقتا خاموش شد. اما امروز از منطقه بازهم خبر می رسد که جنگلهای جعفر آباد دوباره در آتش شروع به سوختن کردند.
بیش از یک ماه است که جنگلهای هیرکانی و زاگرسی در نقاط مختلفی از ایران در حال سوختن است. با وجود تلاش شبانه روزی برخی از مسئولان استانها هم باز این آتش ها خاموش نشده و همچنان منابع بی نظیر طبیعی ایران را می سوزاند.
البته تا پیش از بارش باران مسئولان استانی در مصاحبه های خود امیدوار بودن با بارش باران دیگر مهار آتش صد در صد کامل شود و دیگر جنگلهای شمال بتوانند به راحتی نفسی بکشند. اما با شعله ور شدن دوباره خاکسترهای باقی مانده این امید هم از دست رفته است.
ادامه آتش سوزی ها و ناتوانایی مدیریتی و کمبود تجهیزات نشان از آن دارد که حفظ منابع طبیعی همچنان در اولویت برنامه های مقامات دولتی و نمایندگان مجلس قرار ندارد. چرا که اگر غیر از این بود تا کنون آتش مهار شده بود. نه اینکه پس از تلاش بسیار نیروی های مردمی آتش به صورت نسبی مهار شده و دوباره با وزش بادی شعله ور شود.
البته وقتی شیوه اطفای حریق در قرن بیست و یکم در ایران گالن های 20 لیتری و بیل و خاک باشد نباید هم امید به آرامش دوباره در جنگلها داشته باشیم.