مقایسه Samsung I9000 Galaxy S و Apple iPhone 4مقدمهاین مقایسه به معنای آن نیست که گزینه دیگری در اختیار ندارید. می توانید از امکان مقایسه دو گوشی در سایت ما استفاده کنید و یا iPhone 4 یکی از دوستان تان و همین طور Samsung I9000 Galaxy S دوست دیگرتان را گرفته ، آن ها را روی میز گذاشته ، چشمانتان را به آن ها نزدیک کنید و به دوستان تان بگویید ساکت باشند. یا حتی می توانید مقایسه آنها را به روش قدیمی و منسوخ هم انجام دهید. هیجان زده شدید؟

در هر حال آیا جدا ما به مقایسه آیفون با دیگر گوشی ها نیاز داریم؟ در حالیکه Retina چیزی بیش از آنچه چشم انسان می تواند ببیند نمایش می دهد آیا ما به چنین صفحه نمایشی نیازمندیم؟ وقتی که یک صفحه نمایش 3.5 اینچی هم کفایت می کند و استفاده از آن هم آسان تر است، شما به یک صفحه نمایش 4 اینچی Super AMOLED نیازی دارید ؟


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
ما به مقایسه بهترین صفحه نمایش های موجود در تلفن های همراه خواهیم پرداخت. اما این حتی آغاز چیزی هم نیست که قصد نوشتن در مورد آن را داریم. تنها به مقایسه قابلیت های دو گوشی نخواهیم پرداخت بلکه طرز تفکر سازندگان آن ها را هم با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد.آندروید اُپن سورس در برابر اپل وسواسی ، دموکراسی در برابر حق امتیاز.

از نظر فنی ، Samsung I9000 Galaxy S در این نبرد تنها نیست. ارتشی در آنسوی آب ها به آن کمک می کنند تا بتواند iPhone 4 را راهی بازارهای دیگری بکند: Samsung Vibrant ، Samsung Captivate و Samsung Epic 4G .

اگر قابلیت های تلفنی کاملا متفاوت این دو گوشی را در نظر نگیریم ، ما با دو تا از بهترین گوشی های حال حاضر روبرو هستیم و این نبرد ، دوئل یا نبرد «بکش و یا کشته شو» نیست.نخستین چیزی که در هنگام بررسی گوشی ها به آن توجه می کنیم، این است که گوشی برای چه کسانی ساخته شده است. فناوری به کار رفته در آن همیشه هیجان انگیز است اما نهایتا باید دید آیا این فناوری با نیازهای کاربران هدف متناسب است یا خیر.

در اینجا مشخصه ها، نقش بازیکنان یک تیم، یعنی همان تلفن همراه ، را بازی می کنند. همیشه می توان انتظار ستاره ها را هم در هر تیمی داشت. اما تیم برنده همیشه تیمی نیست که بازیکنان بهتری داشته باشد و گاهی اوقات شما حتی به نتیجه نگاه هم نمی کنید. و این زمانی است که شما می دانید چه چیزی از بازی می خواهید.برتری های Samsung I9000 Galaxy S نسبت به Apple iPhone 4سیستم عامل Android 2.1 Éclair که به زودی با عرضه سیستم عامل 2.2 Froyo ارتقا می یابد

صفحه نمایش 4 اینچی Super AMOLED با تناسب واید 15:9

پشتیبانی از سیم کارت های معمولی

پشتیبانی از فرمت های ویدیویی DivX/XviD

رادیو اف ام با RDS

قیمت بسیار ارزان تربرتری های Apple iPhone 4 نسبت به Samsung I9000 Galaxy SiOS 4 سیستم عامل

صفحه نمایش Retina با تراکم 960*640 پیکسل

پنل های با کیفیت و سطح ضد خش

فلاش LED

ردیابی دقیق حرکات بوسیله سنسور gyro

بهترین دنیای آندروید در برابر بهترین آیفون. اما چنین انتخابی همیشه به نگاه ما به دنیای تلفن های همراه بستگی دارد. حقیقت این است که گوشی هایی ضعیف تر و بهتر هم در دنیای آندرویدی ها وجود دارند. Motorola Droid X و HTC Evo 4G مشخصا قسمتی از این داستان نیستند اما شایسته جایگاهی در تاریخچه تلفن های همراه هستند.

به هر حال بدون سنگین وزن های آمریکایی هم هنوز آندرویدی ها قدرت شلیک بسیاری دارند. صفحه نمایش و سیستم عامل اصلی ترین اسلحه های Samsung I9000 Galaxy S و همین طور iPhone 4 هستند. صفحه نمایش Super AMOLED ابتدا عرضه شد و دنیا را تحت تاثیر خود قرار داد اما در حال حاضر این Retina است که رویای حکمرانی در این سرزمین را در سر می پروراند.

پلت فرم ها هم انعکاس متفاوتی از همین مطلب هستند: iOS ابتدا عرضه شد و تعریف جدیدی در استفاده از صفحه نمایش لمسی ارائه داد اما اکنون این آندروید است که ادعا می کند با به روز رسانی Froyo از آیفون و iOS آن هم پیشی خواهد گرفت.

برای درک پیچیدگی این مقایسه لازم است بدانیم حتی در جاییکه هر دو گوشی مشخصه های یکسانی دارند ، عملکرد یکسانی ارائه نمی کنند. دوربین های هر دو گوشی یکسان به نظر می رسند اما این دو رقیب از رویکردهای کاملا متفاوتی برای پردازش بر روی عکس ها بهره گرفته اند(هم در مورد عکاسی و هم ضبط ویدیویی).

گاهی اوقات به نظر می رسد که Galaxy S با نخستین نسخه آیفون به رقابت پرداخته است. هنوز هم چیزهایی هست که اپل هیچگاه زحمت تعبیه آن ها را در گوشی هایش به خود نداده است. Galaxy S کار دشواری را در رقابت در زمینه های زیبایی و سهولت استفاده با آیفون دارد. گرچه این همان چیزی است که ما می خواهیم.رقابتی منصفانه و نزدیک ، با ما همراه باشید ؛طراحیقابلیت ها و امکانات گوشی ها همیشه مهم اند اما در درجه اول هیچکس به آن ها توجه نخواهد کرد. ما در اینجا با دو شاهکار تکنولوژی طرف هستیم ، محصولاتی که می خواهند خودشان را به شما نشان دهند.طراحی همیشه فاکتوری کلیدی در فروش گوشی ها بوده است. اما به هر حال ، طراحان در طراحی گوشی های ساده لمسی جای کار چندانی ندارند تا خلاقیت های شان را بروز دهند.علاوه بر این ، یک صفحه نمایش بزرگ ، روشن و با رزولوشن بالا برای جذاب جلوه دادن یک گوشی کافیست.

ما در اینجا با دو رویکرد کاملا متفاوت طرف هستیم. طراحی مفهوم گسترده ای را در بر می گیرد : نحوه کار با گوشی و ارگونومی و انتخاب های مهندسی که بر روی عملکرد واقعی گوشی تاثیر می گذارند هم جزئی از طراحی اند.

از جنبه زیبایی محض ، Apple iPhone 4 نسبت به رقیبش برتر به نظر می رسد.

اپل به دلیل طراحی ظاهری آخرین گوشی خود، به واقع سزاوار تحسین است. آنها مجددا یکی از بهترین طراحی های موجود را بهینه کرده اند. iPhone 4 از ابعاد خوبی برای کار آسان با گوشی برخوردار است. و طراحی آن تماما مفهومی است.طراحی این گوشی مطمئنا از جنبه کاربرپسندی جزو اولین هاست اما از تکنولوژی ها و قابلیت های نسل آینده نیز بهره می برد.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
از سوی دیگر ، سامسونگ چندان به ساخت گوشی توجهی نداشته است. Galaxy S جایی در میان گوشی های لمسی ارزان قیمتی که شرکت دست به تولید آن ها زده است ، ندارد. احتمالا سامسونگ تصور کرده است ، یک بدنه ساده و پلاستیکی سازگاری بیشتری با طبیعت آندروید دارد.

سادگی برای اپل هم نکته ای کلیدی بوده است اما جلوه زیبای آخرین و بهترین محصول آن ها جزئی از الزامات اشرافیگری است. برخی از راهکارهای نوآورانه اپل قابل تردید هستند اما قاب فلزی و سطح ضد خش iPhone 4 بسیار عالی هستند.

با انتخاب بدنه تمام پلاستیکی برای I9000 Galaxy S ، سامسونگ توانسته است وزن گوشی را به صورت باورنکردنی به 119 گرم برساند (iPhone 4 وزنی معادل 137 گرم دارد) که موفقیت بزرگی محسوب می شود (نباید فراموش کنیم که در مورد یک گوشی لمسی 4 اینچی بحث می کنیم). از سوی دیگر ، بدنه پلاستیکی سبب می شود که Galaxy S قیمت ارزان تری هم داشته باشد.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
حالا این بستگی به نظر شما دارد که وزن کم را به دلیل آسان تر بودن جای دادن گوشی در جیب ، جزو محاسن آن بدانید یا اینکه به دلیل کاهش احساس استحکامی که در سایر گوشی های گران قیمت حس می کنید ، آن را یک عیب تلقی نمایید.

بدنه پلاستیکی Samsung I9000 Galaxy S بعد از مدتی چندان جالب به نظر نمی رسد و زمان زیادی طول نمی کشد که تمام سطح آن را لکه های گوناگون اشغال کرده باشند. کناره پشتی گوشی کمتر تحت تاثیر این اثر نامطلوب قرار دارد. نقاط آبی رنگ کناره پشتی هم شاید تلاشی در جهت حفظ احساس شخصیت گوشی بوده است.به نظر می رسد که عمق ظریف هولوگرافیک هم با نام گوشی تناسب دارد.

یکی از بخش هایی که I9000 Galaxy S ، Apple iPhone 4 را پشت سر می گذارد، نحوه جای دادن گوشی در دست است. محصول سامسونگ انحنای ظریفی در کناره پشتی دارد که سبب می شود بتوان آن را آسان تر در دست گرفت و راحت تر از آن استفاده کرد.معمولا صفحه نمایش 4 اینچی گوشی ها کار با یک دست با آن ها را دشوار می سازد اما Galaxy S در این مورد هم چندان با مشکل مواجه نیست. شاید این به دلیل لبه های باریکی باشد که در آیفون های پیشین هم شاهد آن بوده ایم.

آخرین محصول Apple زیبایی خیره کننده ای دارد اما این زیبایی به طریقی به قیمت از دست رفتن کار آسان و جای گیری مطمئن در دست کاربر تمام شده است. iPhone 4 سطحی بسیار صاف و لغزنده دارد . شیشه های به کار گرفته شده در جلو و پشت گوشی شما را وادار خواهند کرد که در حین در دست گرفتن گوشی بیش از پیش مواظب باشید.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
با این مقدمه به قسمت بعدی طراحی یعنی دوام ساخت گوشی می رسیم. نخست اینکه iPhone 4 در استفاده های روزمره از یک مزیت آشکار نسبت به رقیبش برخوردار است. سطح ضد خش پنل های شیشه ای در استفاده طولانی مدت هم تغییری نکرده و همانند روز نخست باقی می مانند.

گرچه شیشه به همان اندازه که زیباست در برابر افتادن از ارتفاع هم حساس است. تست های اولیه حکایت از آن دارد که iPhone 4 می تواند با افتادن بر روی کناره جلویی در این مورد دوام بیاورد اما افتادن به کناره ها سبب ایجاد یک شکاف بزرگ در جلو و یا پشت گوشی می گردد. و با در نظر گرفتن اینکه جایگزینی پنل های شیشه ای کار بسیار دشواری است ، تصور نمی کنیم دوست داشته باشید با چنین مشکلی روبرو شوید.

یک جلد ، کیسه یا کیف خوب می تواند شما را از افتادن به این دردسر نجات دهد اما ظاهر ارزان قیمت آن ها از جذابیت گوشی به طرز قابل توجهی می کاهد.

از سوی دیگر بدنه پلاستیکی Samsung I9000 Galaxy S در برابر خراش هر چند آنچنان مقاوم نیست اما در برابر افتادن آسیب پذیری بسیار کمتری دارد. نباید از این نکته هم غافل شد که جایگزینی پنل پشتی آسان تر و کم هزینه تر بوده و به دانش و مهارت کمتری هم نیاز دارد. در این قسمت می توانیم به هر دو گوشی امتیازی برابر بدهیم.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
در قسمت پایانی این بخش می خواهیم نگاهی به ابعاد دو گوشی بیاندازیم. صفحه نمایش 4 اینچی Samsung I9000 Galaxy S بسیار چشم نواز است اما ممکن است برای برخی کاربران ، کار با آن آسان نباشد. گمان می کنیم قطر 3.7 اینچی، آخرین حد مناسب برای صفحه نمایش گوشی های لمسی است. به نظر می رسد که iPhone سعی دارد اغلب افراد را قادر به استفاده آسان از گوشی نماید. صفحه نمایش بزرگ I9000 Galaxy S گرچه برای برخی بسیار رویایی و عالیست اما افرادی که دست های کوچکتری دارند نمی توانند خیلی آسان از آن استفاده نمایند.Apple iPhone 4 : 9/10 ، Samsung I9000 Galaxy S :7/10قابلیت های تلفنیاگر این واقعیت را که برقراری تماس های تلفنی هنوز هم اصلی ترین وظیفه گوشی های موبایل است کنار بگذاریم ، جدا تصور نمی کردیم که چنین بخشی را در یک مقایسه بگنجانیم. اما این موضوع با نحوه طراحی ارتباط تنگاتنگی دارد و همانطور که حتما می دانید بسیاری از کاربران Apple iPhone 4 در این مسئله با مشکل مواجه شده اند.

اگر شما در حال خواندن این مطلب هستید احتمالا همه چیز را در مورد Antennagate می دانید. موضوعی که در اینجا مطرح است ، ضعف گوشی تلفن همراهی که از آن به عنوان اوج تحول این محصولات یاد می شود ، نیست بلکه موضوع اصلی نحوه کنار آمدن Apple با این مشکل است.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
اپل تصور می کرد که با نحوه جدید طراحی آنتن ها ، سبب دریافت بهتر سیگنال ها نسبت به آیفون های قبلی شده و علاوه بر این تا حد امکان گوشی را فشرده نگاه خواهد داشت. اما این رویکرد به روشی که آن ها امیدوار بودند ، کار نکرد. شاید این مشکل از نظر آن ها پنهان مانده بود و شاید هم ، آنها می دانستند که تماس با پوست سبب اختلال در آنتن دهی گوشی شده و موجب از دست رفتن سیگنال ها می شود اما زمانی که باید ، نسبت به آن ، واکنش نشان ندادند.

به هر حال نحوه واکنش اپل که ترکیبی از تکبر و تکذیب را در خود داشت ، اصلا جالب نبود.آزمون های ما نشان دادند که Apple iPhone 4 در ناحیه هایی که سیگنال ها چندان در آن پر قدرت نبودند ، با مشکلات زیادی مواجه است. و کیف های رایگانی که اپل ارائه کرد توانست همه مشکلات را حل نماید.

البته تمامی دارندگان iPhone 4 از اینکه قطعه ای پلاستیکی گوشی جذاب و درخشان آن ها را احاطه نماید ، خشنود نیستند. نباید از این نکته هم غافل شد که بسته به جلدی که بر می گزینید ممکن است رسیدن آن به دست شما ، تا سه ماه طول بکشد. این روش خوبی برای برخورد با مشتریانی که پول زیادی برای خرید محصول شما پرداخته اند، نیست.

و برای درک وخامت اوضاع باید بگویم که آنتن تنها مشکل Apple iPhone 4 نیست. مشکلاتی ناشی از کارکرد سنسور مجاورت از روز نخست گزارش می شد . این مشکل ربطی به شبکه های خارجی موبایل ندارد . ما به بررسی دقیق این مشکل پرداختیم و همانطور که مشاهده می کنید ، این مشکل بسیار جدی است.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
سنسور مجاورت iPhone 4 اصلا عملکرد جالبی ندارد و صفحه نمایش حتی در مواقعی که گوشی را درست در برابر صورت تان نگاه داشته اید ، روشن می شود. فشردن تصادفی صفحه نمایش منجر به قطع تماس یا قطع صدا در حین تماس ها می شود که می تواند بسیار آزار دهنده باشد. خوشبختانه این بار اپل این مشکل را پذیرفته و قول داده است آنرا در نسخه بعدی سیستم عامل iOS حل کند(در واقع iOS 4.1 اکنون آماده است و گزارش ها حاکی از آن است که این نسخه مشکلات نسخه فعلی را رفع می کند).

در مورد تماس های تصویری هم ، Apple FaceTime تنها از طریق شبکه های Wi-Fi کار می کند (مگر اینکه گوشی شما هک شده باشد) و هر دو طرف مکالمه هم باید از Apple iPhone 4 استفاده نمایند. بنابراین نمی توان آن را اصلا از گزینه های موجود برای تماس تصویری تلقی کرد.

Galaxy S هم از قابلیت برقراری تماس های تصویری برخوردار است. و همانطور که می دانید اجباری نیست که طرف دیگر مکالمه هم Galaxy S داشته باشد. تنها داشتن یک گوشی با امکان پشتیبانی از 3G بدین منظور کافی خواهد بود(البته اغلب آن ها). Galaxy S از ویدجت های مخاطبین ، قابلیت Quick Contacts و یک امکان جالب که به شما اجازه می دهد با کشیدن انگشت تان بر روی صفحه در دفترچه تلفن به برقراری تماس با مخاطب مورد نظر یا ارسال پیام به وی اقدام نمایید، برخوردار است.Apple iPhone 4 : 4/10 ، Samsung I9000 Galaxy S : 9/10صفحه نمایشرقابت در این قسمت به اوج خود می رسد. بهترین صفحه نمایش های موجود که مایه مباهات و افتخار Apple و Samsung هستند.

در Galaxy S ، صفحه نمایش 4 اینچی از نوع Super AMOLED است که از رزولوشن WVGA یا 480*800 پیکسل پشتیبانی می کند. در سمت دیگر صفحه نمایش Retina که قطری 3.5 اینچی دارد و از نوع S-IPS LCD است، قرار دارد. این صفحه نمایش از رزولوشن 640*960 پیکسل پشتیبانی می کند. هر دوی این صفحه نمایش ها توان نمایش 16 میلیون رنگ را دارند و بنابراین گسسته نشان داده شدن رنگ ها در اینجا امکانپذیر نیست.

در مورد حساسیت صفحه نمایش های لمسی این دو گوشی هم تنها کلمه خارق العاده است که می تواند توصیف کننده آن ها باشد. در اینجا شاهد به کارگیری بهترین نمونه های صفحه نمایش های خازنی هستیم که ابعاد بزرگی دارند و با رابط بهینه سازی شده ، حتما از کار با آن ها لذت خواهید برد.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
فناوری Super AMOLED نسبت به LCD - بخصوص در گوشی های تلفن همراه که تفاوت طول عمر آن دو نامحسوس است - برتر است . iPhone 4 به صورت اسمی از رزولوشن بالاتری برخوردار است و تصاویری شفاف تر ارائه می دهد.

علاوه بر این LCD به کار رفته در Apple iPhone 4 زاویه دیدی خارج از حد تصور دارد و عملکردی دارد که ما هیچگاه نمی توانستیم به واقعیت پیوستن آن را تصور کنیم. تصویر از زاویه های تنگ تر بهتر هم به نظر می رسد. گرچه با در نظر گرفتن اینکه کسی از این زاویه به صفحه گوشی خود نگاه نمی کند ، این واقعیت بیش از کاربران برای علاقمندان فناوری جالب توجه خواهد بود.

و بالاخره رزولوشن ، iPhone 4 با رزولوشن بسیار بالا که با گوشی های تلفن همراه قابل مقایسه نیست ، تصویری فوق العاده شفاف ارائه می کند. مهم نیست که از کجا به صفحه نمایش خیره شوید ، چراکه یافتن پیکسل های منفرد بر روی این صفحه نمایش واقعا غیر ممکن است. این پیشرفت نسبت به آیفون های قبلی که تراکم پیکسل بسیار کمی داشتند ، بسیار رضایت بخش است اما نمی توانیم I9000 Galaxy S را بازنده این بخش بدانیم.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
در جهت مقابل ، I9000 Galaxy S با رزولوشن WVGA هم تصاویری بسیار شفاف ارائه می کند. علاوه بر این ، با در نظر گرفتن فاصله ای که گوشی نسبت به چشمان شما دارد (حدودا اندازه یک دست) به ندرت می توانید متوجه تفاوت تراکم پیکسل ها در این دو گوشی شوید.

گرچه در این فاصله ، می توانید به آسانی برتری کنتراست صفحه نمایش Super AMOLED I9000 Galaxy S را نسبت به Apple iPhone 4 مشاهده کنید. این صفحه نمایش ها ، بر خلاف LCD ها ، رنگ های تیره را با عمق فوق العاده و سایر رنگ ها را با اشباع بیشتری نمایش می دهند که در کل ، همان گونه ای است که کاربران مایل به دیدن آن ها هستند. در هنگام تماشای فیلم بر روی صفحه نمایش موبایل هم قطعا متوجه این موضوع خواهید شد.در این مورد می توانیم Samsung I9000 Galaxy S را برنده اعلام کنیم.

در مورد پخش ویدیویی ، I9000 Galaxy S برتری دیگری هم نسبت به iPhone 4 دارد . صفحه نمایش این گوشی با تناسب 15:9 برای تماشای فیلم هایی که با تناسب 16:9 یا حتی وایدتر تولید شده اند ، مناسب تر است. در اینجا هم بخش کوچکی (نوارهای مشکی رنگ) از صفحه برش داده می شود اما iPhone عملکرد بسیار بدتری در این مورد دارد.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
با توجه به تمامی موارد بالا ، ما بر این عقیده ایم که Samsung I9000 Galaxy S در قسمت های اصلی عملکرد صفحه نمایش نسبت به iPhone 4 برتر است. علاوه بر این باید یک امتیاز دیگر هم برای بزرگتر بودن صفحه نمایش برای I9000 Galaxy S در نظر بگیریم که باعث می شود برنده ما در این قسمت هم این گوشی باشد.Apple iPhone 4 : 9/10 ، Samsung I9000 Galaxy S : 10/10 .دوربین عکاسیدوربین های پنج مگاپیکسلی هر دو گوشی ، فاکتور اصلی فروش آن ها نیستند. می توانید با پرداخت هزینه ای نصف بهای این گوشی ها ، گوشی تلفن همراهی با قابلیت عکاسی بهتر خریداری نمایید. اما داشتن مقایسه ای دقیق تر از کیفیت دو دوربین ، با اینکه مشخصات یکسانی دارند ، اصلا بد نیست و به همین دلیل هم ما آن ها را با هم مقایسه می کنیم.

iPhone 4 با فلاش LED خود شروع بهتری در این بخش دارد. می دانیم که این نوع فلاش تنها در فواصل کم قابل به کارگیری است اما به هر حال Samsung I9000 Galaxy S از داشتن این نوع فلاش هم محروم است.

و همانطور که در مقدمه اشاره شد ، علیرغم مشخصات مشابه هر دو دوربین ، آن ها خروجی های کاملا متفاوتی دارند. iPhone 4 پردازش چندانی بر روی عکس ها انجام نمی دهد و سعی می کند نویزهای رنگی را برطرف کند اما نمی تواند از پس نویزهای مربوط به روشنایی و نور برآید. از طرف دیگر I9000 Galaxy S سعی می کند تمامی انواع نویزها را برطرف کند که با توجه به کیفیت سنسور های دوربین های تلفن های همراه ، این کار سبب از دست رفتن جزئیات می شود.

بنابراین iPhone 4 عکس هایی با جزئیات و اندکی نویز بیشتر تولید می کند که این از نظر شما می تواند خوب یا بد در نظر گرفته شود. ما به نویزهای ناشی از نور و روشنایی که نسبت به نویزهای رنگی جلب توجه کمتری می کنند ، اهمیتی نشان نمی دهیم و به این دلیل در این بخش آیفون را نسبت به رقیبش ترجیح می دهیم.

گرچه به این موضوع که iPhone 4 به افزایش بیش از اندازه روشنایی و اشباع رنگی در عکس ها تمایل دارد ، توجه داریم. در شرایطی که کنتراست بیشتر است ، این موضوع منجر به ایجاد نواحی بیش از حد روشن در عکس ها می گردد.و حتی در شرایط بدتر ،آثار جانبی نامطلوب هم از خود به جا می گذارد.عکس های iPhone 4 به دلیل برش زده شدن کانال رنگی قرمز که بیش از حد اشباع شده است ، فاقد جزئیات است. اپل مشخصا دوربین را طوری تنظیم کرده است که عکس ها در صفحه نمایش که از کنتراست نسبتا کمی برخوردار است ، خوب به نظر برسند. تصور نمی کنیم برای کسی اتفاق افتاده باشد که عکس هایی را که بر روی صفحه نمایش iPhone 4 خوب می بیند، در سایر صفحه نمایش ها خوب نبیند.

از سوی دیگر ، اگر شما عکس های تان را بر روی صفحه نمایش گوشی هوشمند تان مشاهده می کنید ، این مشکل نه تنها شما را به دردسر نخواهند انداخت بلکه باعث خواهد شد که عکس ها تاثیرگذاری بیشتری هم داشته باشند. گرچه اگر هنوز هم به دنبال گوشی تلفن همراهی با قابلیت های خوب عکاسی هستید ، پنج مگاپیکسل برای شما کافی نخواهد بود.به دلیل پردازش رنگی بهتر در این قسمت ما امتیاز را به I9000 Galaxy S می دهیم. گاهی اوقات اشباع بیش از حد رنگی iPhone 4 به عکس هایی خیره کننده منتج می شود.

در آخر ، مشکل دیگری هم در مورد دوربین Apple iPhone 4 وجود دارد. در بسیاری از موارد این دوربین تراز رنگی اشتباهی را بر می گزیند. حتی در دنیای تلفن های همراه که تراز رنگی اشتباه متداول است ، عکس های iPhone 4 با ته رنگ زردی پوشانده می شوند که ان ها را بسیار بد نشان می دهد.

خوشبختانه شرایطی که موجب ایجاد این پدیده می شوند ، بسیار نادرند. این شرایط شامل یک روز آفتابی و فضاهای بسته شامل نور لامپ هستند. مورد دوم بسیار بدتر است و عکس ها از بسیار بد تا غیرقابل استفاده در آن قابل رده بندی هستند.

بنابراین در مورد کیفیت عکس ها ، تقریبا همه چیز برابر است. iPhone 4 عکس هایی با جزئیات و اشباع رنگی بیشتر در اختیار شما می گذارد که در شرایط نوری مساعد، بهتر به نظر می رسند. گرچه تنظیم های دوربین ها برای رفع این مشکلات بهینه سازی شده اند و iPhone 4 در این جا قابلیت اطمینان بیشتری در اختیار کاربر می گذارد. بنابراین در حالیکه عکس های Galaxy S تا حدی نزول پیدا می کنند اما عکس های iPhone 4 در این شرایط کاملا غیر قابل استفاده می شوند.

Samsung I9000 Galaxy S مزیتی دارد که سبب پیروزی آن در این قسمت می شود. رابط دوربین تقریبا در آیفون دیده نمی شود اما در Samsung I9000 Galaxy S رابطی کامل که به خوبی بهینه سازی شده است ، برای دوربین تعبیه شده است.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
صحنه ها و جلوه های متنوعی در اختیار مبتدیان قرار دارد و تنظیمات پیشرفته تری چون فاصله یابی ، کنتراست ، اشباع رنگی و شفافیت هم برای کاربران مجرب در نظر گرفته شده اند. بنابراین اگر بتوانید نحوه استفاده از آن ها را فرا بگیرید ، احتمالا بتوانید به نتایجی همچون نتایج بدست آمده توسط iPhone 4 دست یابید.البته نباید غافل شد که Samsung I9000 Galaxy S از قابلیت های پیشرفته تری چون سلف تایمر و تشخیص چهره و چشمک هم برخوردار است.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Apple iPhone 4 : 6/10 ، Samsung I9000 Galaxy S :7/10ضبط ویدیوییدر حالیکه یک دوربین پنج مگاپیکسلی نمی تواند هیچ کاربری را شگفت زده کند اما ضبط ویدیویی 720p قطعا از پس این کار بر خواهد آمد.هیچ گوشی تلفن همراهی را نمی توانید بیابید که ضبط ویدیویی بهتر از رزولوشن 720p با نرخ 30 فریم بر ثانیه داشته باشد. قدرت پردازشی دو گوشی در اینجا سبب تولید ویدیوهایی با کیفیت می شود.

فلاش LED در Apple iPhone 4 به دلیل امکان استفاده بعنوان منبع نوری در هنگام فیلمبرداری در اینجا اهمیت بیشتری می یابد. باز هم باید تکرار کنیم که برد این نوع فلاش محدود است اما به دلیل اینکه ویدیوها به نوری کمتر از عکس ها نیاز دارند ، داشتن فلاشی از این نوع هم مطلوب است.

و باز هم Galaxy S با قابلیت های بیشتر و رابط مرتب ، خود را به رخ می کشد . البته هیچ گوشی تلفن همراهی در سهولت استفاده با Apple iPhone برابری نمی کند اما این گوشی هیچ گزینه ای در این بخش ندارد.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
تنها قابلیت اضافه ای که در iPhone 4 به چشم می خورد ، فوکوس لمسی است که خوشبختانه در ضبط ویدیویی هم کار می کند. در پاسخ ، Samsung I9000 Galaxy S از فوکوس خودکار مداوم برخوردار است که خیلی کند کار می کند و در فواصل نزدیک هم چندان قابل اطمینان نیست.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
در مورد کیفیت تصاویر هم iPhone 4 ویدیوهایی با رزولوشن 720p تولید می کند که از هر گوشی دیگری دارای جزئیات بیشتری است. همانطور که مشاهده می کنید ویدیوهای iPhone 4 از ویدیوهای I9000 Galaxy S جزئیات بیشتری دارند و شفاف تر هستند.

اینکه سیستم عکاسی چقدر خوب طراحی شده است مهم نیست ، Apple iPhone 4 بازهم عملکردی مایوس کننده در انتخاب نوع فاصله یابی و تراز سفیدی دارد. iPhone 4 از فاصله یابی میان قابی که گاهی اوقات ماتریسی هم نامیده می شود استفاده می کند که به این معناست که هنگامی چیزی تیره از لبه ها به میانه قاب شما وارد می شود ، نوردهی افزایش می یابد.

اما در مورد ویدیوهای موبایل معمولا انتظار می رود که میانه تصویر نوردهی کاملی داشته باشد و به همین دلیل Samsung Galaxy S به دلیل استفاده از فاصله یابی مرکزی روشی عاقلانه تر را در پیش گرفته است. این سیستم ، نوعی فاصله یابی است که اهمیت بیشتری به سوژه های شما در مرکز قاب می دهد.

بازهم اشباع بیش از حد رنگی در iPhone 4 قابل توجه است که در ترکیب با تراز نوری بسیار اشتباه ، اغلب سبب ایجاد ویدیوهایی غیرطبیعی می شود که به دلیل برش زده شدن کانال (های) رنگی فاقد جزئیات هستند. از این نکته که ثبت نادرست تون های رنگی پوست اغلب آزار دهنده بوده و موجب زحمت کاربران می شود ، نباید غافل شد.

Galaxy S به طور معمول ویدیوهایی طبیعی تر (گرچه کمی رنگ و رو رفته تر) تولید می کند و برای ایجاد نتیجه ای متفاوت باید کمی تنظیمات را دستکاری کنید. گرچه در مورد سطح پایین جزئیات ،کار چندانی نمی توانید انجام دهید.

رویکرد های این دو سازنده برای جبران نوردهی هم با یکدیگر متفاوت بوده است. iPhone 4 تنظیمات سرعتی و مرحله به مرحله به سرعت شاتر اعمال می کند و تنظیمات را در حین تغییر شرایط نوری با سرعت بیشتری تغییر می دهد اما تنظیمات واضح اثرات بدی بر روی ویدیو دارد.

از طرف دیگر Galaxy S این کار را به شکل روان تری و همانند یک دوربین دیجیتال انجام می دهد که کمتر قابل اعتراض است.

بنابراین این دو رقیب در بسیاری از موارد مشابه هم هستند و در کل اوضاع بر وفق مراد iPhone 4 است. گرچه باز هم گامی اشتباه از Apple اوضاع را خراب می کند.

مشکل اینجاست که iPhone 4 قسمت عمده ای از سنسورش را در ضبط ویدیویی برش می زند وعمق میدانی حدودا 48 میلی متری در لنز 35 میلی متری مهیا می کند. این میزان کمتر از 75% از عمق میدانی است که در هنگام عکاسی در اختیار شماست. این مشکل برای ضبط ویدیو ها بسیار آزار دهنده است و مانند این است که همواره بر روی تصویر زوم کرده باشید . جای دادن سوژه ها هم در درون قاب مشکل تر از پیش است.معمولا از عمق میدانی 28 میلی متری برای ضبط ویدیوها استفاده می کنیم اما به دلیل اینکه هیچ کدام از این دو گوشی آن را عرضه نمی کنند، مجبوریم به عمق میدان 35 میلی متری بسنده کنیم. با ترکیب این مشکل Apple iPhone 4 با چندین مشکل پردازشی دیگر ، باز هم برنده این بخش Samsung I9000 Galaxy S است.

امیدواریم که اپل در نسخه بعدی میان افزارش ، این مشکلات را رفع نموده و استفاده بهتری از پتانسیل بالای سنسور دوربین و سیستم نوری اش بکند. در واقع اگر آن ها چنین کاری صورت داده و تصمیم به استفاده از تمام سنسور به جای مرکز سنسور برای ضبط ویدیویی بگیرند (که عمق میدان را به 38 میلی متر خواهد رساند) ، می توانیم آن را در ضبط ویدیویی بالاتر از Samsung I9000 Galaxy S قرار دهیم. اما در حال حاضر ، مکانیزم پردازشی آیفون بسیار ضعیف است و شانس برنده شدن را از آن می گیرد.Apple iPhone 4 : 8/10 ، Samsung I9000 Galaxy S :9/10
ادامه دارد ...
منبع : سایت GSM.ir