جزوه‌ای دست‌نویس از دستورات آشپزی دوره قاجار در حراجی بن هامس لندن در معرض فروش قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سایت خبری the national، حراجی بن هامس لندن در فروش آثار هنری اسلامی و هندی خود كه در ماه ژانویه برگزار می‌شود، دست نوشته‌هایی را نیز عرضه خواهد كرد كه مجوعه‌ای از دستورات آشپزی دوره قاجار را تشكیل می‌دهند.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


به گفته كارشناسان این جزوه 37 برگه‌ای بدون عنوان، توسط محمد قلی خان قاجار قویونلو مجد السلطنه كه به گمان برخی نوه فتحعلی شاه قاجار بوده، نوشته و جمع‌آوری شده است.

این كتابچه به آن دلیل كه حاوی دستورالعمل‌های تهیه تعداد كمی از غذاهای سنتی آن عصر است از اهمیت بالایی در بین غربی‌ها برخوردار بوده و از اینرو به زبان‌های مختلف فرانسوی، ایتالیایی، پرتغالی و همچنین انگلیسی ترجمه شده است.

دستورات آشپزی گوناگونی همچون تهیه انوع سوپ، سس و نان در این كتابچه دیده می‌شود كه از مهم‌ترین‌ آن‌ها دستور تهیه سوپ آبگوشت ملكه است كه مواد تكشیل دهنده آن را مقداری گوشت پخته و سبزیجات تشكیل می‌دهند.

به گفته كارشناسان حراجی بن هامس، این سوپ غلیظ از آنجایی كه یكی از وعده‌های غذایی دلخواه ملكه ویكتوریا به شمار می‌رفته به سوپ آبگوشت ملكه شهرت پیدا كرده است.

این كتاب بارها در دهه‌های 50 و 60 میلادی در اروپا انتشار یافته و روش تهیه و پخت انواع غذاهای سنتی همچمون انواع كباب در آن دیده می‌شود.